'Onheuse aanval op bollenvak' Tuinen stemmen collecties op elkaar af Bedrijfsleven wijst beschuldigingen milieufederatie van de hand AZL is veel duurder dan gewoon ziekenhuis' Meer geld voor subsidies op besparing van energie 0uöi9iputos PAGINA 18 DONDERDAG 28 MAART 19S| Ziekenfonds zou miljoenen kunnen besparen Van onze GPD-corrcspondent Alfred van Dijk LEIDEN - De Nederlandse tuin bouw heeft vorig jaar alle records gebroken door een bruto-produk- tiewaarde van 11,6 miljard gulden te boeken. De tuinbouw zou ech ter nooit zo ver zijn gekomen als er in het verleden geen mannen waren geweest als Charles de l'E- cluse die als jongeling te Atrecht misschien wel Karei van der Sluis werd genoemd, maar wereldroem verwierf als Carolus Clusius? Het was een hooggeleerd man, die van de Leidse academietuin een schatkamer van plantaardig ma teriaal maakte. Hij introduceerde de tulp en maakte haar in ruime kring bekend. Ongewild werd hij aldus de vader van een nieuw eco nomisch verschijnsel, de wereld wijde handel in tulpen, dat overi gens niet verhinderde dat hier te lande een bedrijfstak is ontstaan die jaarlijks voor een miljard kei harde Hollandse guldens aan bol- en knolgewassen exporteert. De Nederlanders en in het bij zonder de Friezen, hebben nog meer aan Clusius te danken. De Berenburg namelijk. Clusius haalde uit India via Wenen kal moes naar ons land. Dat is een wa- terminnend gewas en vanuit de Hortus verspreidde het zich langs sloten en kanalen door het hele land. Zo bereikte het Friesland waar het een van de voornaamste kruiden werd voor het bereiden van het nationale vuurwater. Zonder Clusius zou het leven van vele Friezen en Hollanders er op dit moment dan ook anders heb ben uitgezien. Hortus is het Latijnse woord voor tuin. Op een universiteit waar tot nog niet zo heel lang ge leden Latijn de voertaal was, werd de tuin bij een universiteit dus hortus genoemd. Of er nu iets bijzonders groeide of niet. Maar tegenwoordig kun je er zeker van zijn dat een hortus geen gewone tuin bij het gebouw van een on derwijsinstelling op niveau is. Het is een goed onderhouden en goed geadministreerde verzame ling gewassen met vaak een hoge zeldzaamheidswaarde. De men sen die aan de horti zijn verbon den, hebben wereldomspannen de contacten met hun collega's. Via hen komt nieuwe kennis over planten tot ons. Ze hebben ook verbindingen met de universitei ten waar onderzoek wordt ver richt op het gebied van de plan tenveredeling. Boskoop Het bevorderen van die schar nierfunctie is een van de taken van de Stichting Nederlandse Plantentuinen (SNP), die in Bos- der aarde' en elk van de vijftien tuinen die bij de SNP zijn aange sloten levert zijn eigen bijdrage. San van der Molen werkt ook aan een folder voor alle tuinen ge zamenlijk. Daarin zullen de na men en adressen van alle tuinen worden opgenomen, de ope ningstijden en een beknopt over zicht van de collectie die er is sa mengebracht. De folder sluit aan bij een poster die onlangs is uitge bracht. 'Schatbewaarders' staat er met grote letters op. En zo voe len ze zich wel een beetje bij de Stichting Nederlandse Planten tuinen. Leidse hortus doet mee aan Nationale Hortusdag LEIDEN De Leidse Hortus Botanicus richt op de Nationa le Hortusdag op 1 juni een ei gen tentoonstelling in rond het thema 'De jas van moeder aar de'. De oudste plantentuin van Nederland zal het accent leg gen op zijn collectie van Azia tische tropische planten en or chideeën. De jas van moeder aarde heeft het moeilijk: er vallen gaten in. Stans van der Veen van de Leidse hortus: "De leefomgeving van de mens wordt door zijn eigen gedrag in het nauw gebracht. Om die leefomgeving en de verschei denheid ervan onder de aan dacht te brengen, staat op 1 ju ni het verschijnsel biotoop ccHtraal. Biotopen zijn gebie den in de natuur waar planten en dieren voorkomen die al leen onder die bepaalde om standigheden in dat gebied kunnen leven. Een voorbeeld daarvan is een moeras, een du inlandschap of een woestijn". In de botanische tuinen zijn collecties planten aanwezig die deel uitmaken van derge lijke biotopen. "Het is van be lang dat die kleine stukjes worden bewaard in de hortus. Omdat elke plantentuin een heel eigen karakter heeft, zal het accent van de tentoonstel ling ook voor elke tuin anders zijn. Wij zullen1 bij voorbeeld iets doen met onze tropische kassen en de collectie orchi deeën. Maar het definitieve programma is nog niet be kend", aldus Van der Veen. Boskoopse stichting coördineert unieke flora in Nederlandse plantentuinen De hortus in Leiden. koop is gevestigd, het rijk van de boomkwekers. De SNP is in 1989 opgericht toen de taak van de tui nen voor het universitaire onder wijs niet meer zo duidelijk bleek te zijn. De universiteiten vroegen zich af of het wel zo vanzelfspre kend was er een plantencollectie op na te houden. Misschien zou een nationale plantentuin een mooier bezit zijn dan een handvol grote en twee handenvol kleine tuinen. Die gedachte leidde ertoe dat weliswaar niet een gezamenlijke tuin is aangelegd, maar dat wel een structuur is tot stand ge bracht die leidt tot een nationale collectie. Een collectie die gede centraliseerd wordt gehouden. De tuinen die aan de SNP deel nemen, hebben elk een stukje van die collectie voor hun rekening genomen. Wageningen heeft on der andere Rosaceae, Utrecht de Zuidamerikaanse orchideeën, Leiden de Aziatische orchideeën en Groningen de inheemse plan ten. Het zijn maar een paar voor beelden. Met elkaar wisselen ze kennis uit over hun specialismen. De SNP coördineert de onderlin ge samenwerking. Meer structuur "Het is een groeiend samenwer- kingsnetwerk", aldus dr.ir. Jan de Koning, directeur van de SNP. "Ook internationaal heeft het al bekendheid verworven en het buitenland kijkt belangstellend toe. Daar is het nieuw dat tuinen hun collecties zo goed op elkaar afstemmen". De stichting heeft veel contac ten met het bedrijfsleven. Een kweker komt eens langs om wat stekjes te vergaren. Kwekers die in het buitenland materiaal heb ben verzameld brengen ook wat mee voor de tuin. In deze relaties zou Jan de Ko ning wat meer structuur willen aanbrengen. "We zijn bezig sa menwerkingsverbanden met het bedrijfsleven uit te werken. Dat is niet alleen in het voordeel van de tuinen, maar ook in dat van het bedrijfsleven". De botanische tuinen zijn ook een toevluchtsoord voor planten, een refugium, zoals latinisten plegen (archieffoto Wim Dijkman) te zeggen. Ze hebben een interna tionaal netwerk gevormd om el- kaars inheemse planten te behoe den. De Algemene Inspectie dienst van het ministerie van landbouw houdt oog op de inter nationale handel in planten. Valt dat oog op beschermde planten, dan wordt ingegrepen. Ze wor den in beslag genomen en in af wachting van de juridische proce dures die volgen, neemt men con tact op met de SNP. Die zorgt er voor dat de planten worden toe vertrouwd aan een tuin waar men beschikt over het specialisme dat de juiste behandeling garandeert. Komt de rechter tot de slotsom dat de importeur legaal handelde, dan krijgt hij zijn planten terug. Als het vonnis in zijn nadeel uit valt, vervallen ze aan de staat en blijven ze gewoonlijk in de tuin. Jan de Koning noemt als voor beeld koffers vol zeldzame Zuidamerikaanse cactussen die in het wild waren verzameld in een vallei, de enige plaats waar nog exemplaren van bepaalde soorten aanwezig waren. De ver zamelaar is ze kwijt en een van onze botanische tuinen koestert deze zeldzaamheden, voor zover bij zulke stekelige plantjes van koesteren sprake kan zijn. Tuinpubliek De Nederlandse plantentuinen richten zich met hun SNP ook op het publiek. Daar leeft nog wel het beeld van plantentuinen als kleine, wat vervallen tuintjes, waar je op een mooie dag wat doorheen kon schuifelen. Jan de Koning geeft toe: "Het was hier en daar ook wel enigszins zo. Maar de tuinen zijn al opgeknapt en het beeld dat de mensen ervan hebben zal ook verbeteren. Tuin publiek weet dat het 'verstilde- vervallen-tuintjes-beeld' achter haald raakt, zo blijkt uit ons eer ste bezoekersonderzoek. De SNP vindt dat de overheid een taak heeft bij de instandhou ding van de plantentuinen. Je kunt de tuinen beschouwen als een soort musea van levende din gen. Intussen hebben de tuinen acti viteiten ontplooid op het terrein van de educatie. Drs. San van der Molen, die bij de SNP belast is met educatie en voorlichting, is bezig met het organiseren van een internationaal congres in mei' over educatie in plantentuinen. "Het wordt heel praktisch van op zet. We willen leren van eikaars ervaringen", zegt ze. "En we gaan de basis leggen voor een Euro pees netwerk van educatief me dewerkers van tuinen". Nationale Hortusdag San van der Molen brengt op alle mogelijke plaatsen de botanische tuinen onder de aandacht van de mensen. Op tentoonstellingen en beurzen richt ze stands in. De SNP begeleidt dit jaar voor het eerst de Nationale Hortusdag die op 1 juni wordt gehouden. "Een kleurrijk moment in het seizoen". Het thema is 'De jas van moe LISSE/REGIO Een onheuse aanval op het bollenvak. De milieufederatie is blijkbaar absoluut niet goed geïnfor meerd. Ook de bollentelers zijn zich de laatste jaren bewust geworden van de gevaren van chemische middelen en ge bruiken deze al veel en veel minder. Het is een flagrante leu gen te zeggen dat het milieu de bollentelers niet interes seert. Dat is de reactie van voorzitter J. Veldhuyzen Van Zanten van de Ko ninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur op de aantijgingen van de milieufedera tie. "Ik ontken niet dat er chemi sche middelen worden gebruikt. Zo zijn we opgevoed. Toen echter en kele jaren geleden bekend werd Controledienst van PTT voor vijfde keer langs bij Sassenheimer SASSENHEIM - De controle dienst van de PTT heeft gisteren voor de vijfde keer de woning van de Sassenheimer J.C.M. van Santen bezocht. Twee ambtenaren consta teerden. dat de verzegelde oude ra dio en kapotte zwart-wit tv op zol der inderdaad nog waren verzegeld. Van Santen weigert om principië le redenen het 'omroeptientje' te be talen. Iedere inwoner van Zuid-Hol land moet, of hij wil of niet, een tien tje bijdragen aan de Financiering van de regionale omroepen West en Rijnmond. Van Santen wil niet naar Omroep West luisteren en er dus ook niet voor betalen. "De eerste keren werden de PTT- ambtenaren vergezeld van politie mensen. maar de politie van Sas- senheim ziet het gênante van de PTT-controles wel in en doet meer mee", aldus Van Santen. Van San ten heeft de hoofdofficier van justi tie gevraagd de situatie te 'gedo- gen', maar op het verzoek is nog niet Hollen 61611 gereageerd. "De PTT probeert iemands leven te slachten", vindt de Sassenheimer van de situatie. "Door mijn verster ker mee te nemen, hebben ze het hart uit mijn lijf gehaald. Maar ik adem nog. Nu proberen ze ook nog m'n longen uit m'n lijf te rukken met deze pesterijen". Van Santen geeft toe dat zijn opmerkingen mis schien wat zijn gechargeerd, "maar waarom begrijpt de PTT nou ge woon niet dat ik dat tientje niet wil betalen?" welke neveneffecten optreden, het bollenvak de eerste hierin ver andering te brengen. We zijn ons be wust van de gevaren en hebben meer dan tien miljoen guldens geïn vesteerd in onderzoek r dering van het gebruik van chemi sche middelen. Het is bijzonder jammer dat de federatie ons nu op nieuw aanvalt in plaats van het overleg aan te gaan", aldus Veld huyzen Van Zanten. Veldhuyzen Van Zanten merkt op dat het bollenvak zelf het initia tief heeft genomen tot oprichting van. het Milieu Platform Bollensec- tor. Deze organisatie bestaat uit ver tegenwoordigers van het bollenvak en zoekt naar meer milieuvriende lijke teeltmethoden. Het platform in zich is al een bewijs dat de bollen- sector het milieu serieus neemt. LEIDEN Directeur Hendriks van het ziekenfonds Zorg en Zekerheid vindt dat een 'eenvoudige' blinde darmoperatie in een academische ziekenhuis niet meer hoeft te kos ten dan in een algemeen ziekenhuis. "Verzekeraars zullen anders im mers proberen patiëntenstromen te verschuiven". Hendriks vindt dat het de taak is zorgverzekeraar om mee te praten over de inhoud en de kwali teit van de zorg. "In het toekomstige stelsel met marktwerking zou het toch al te dol zijn, als wij produkten moeten kopen zonder iets te zeggen te hebben over de inhoud en de kwaliteit van het produkt". Hendriks meent dat het voor een verzekeraar - zoals AZL directeur Peters heeft voorgesteld - niet aan trekkelijk is om de academische zie- kenhuismarkt te betreden. "De kos ten per patiënt waren in 1989 in het academische ziekenhuis 27,5 pro cent hoger dan in een ander zieken huis. Alleen als gevolg van het feit dat er in of aan de rand van ons werkgebied drie academische zie kenhuizen staan, hebben wij 20 mil joen gulden, 48 gulden per verze kerde meer uitgegeven dan strikt noodzakelijk zou zijn ge weest Zorg en Zekerheid heeft 410.000 patiënten ingeschreven. Door patiënten met een bonus te stimuleren naar een ander zieken huis te gaan, kan de verzekeraar vol gens Hendriks miljoenen in de zak houden. "Waarom zouden wij im mers in vergelijking met andere verzekeraars een onevenredig deel van de academische functie en op leidingen moeten betalen?" Ook voorzitter Martin Zandwijk van het Milieu Platform Bloembol lensector vindt de actie teleurstel lend en ook onbegrijpelijk. "Er zijn heel wat minder schadelijke en de sastreuze manieren om de bollen- kwekers bewust te maken. Het is onbegrijpelijk dat een sector die zich zo voor een schoner milieu in spant, op een dergelijk onverant woorde manier door de milieufede ratie wordt aangepakt", aldus Zandwijk Kinderachtig 'Ongenuanceerd'. Zo noemt A. van Zeist van het bollenbemiddelings- huis Hobaho in Lisse de actie van de milieufederatie. "Er wordt al drie jaar lang heel hard gewerkt aan ver mindering van de milieubelasting. Blijkbaar begrijpt de federatie niet dat je niet in een paar maanden tijd de hele bollenteelt kunt verande ren", aldus Van Zeist. De milieufederatie is vandaag een anti-reclamecampagne gestart in de vijf landen die voor de bollenexport van het grootste belang zijn. De me dia daar worden bestookt met arti kelen over de milieubelasting van de bollenteelt. Doel is de (buiten landse) consument ertoe te bewe gen alleen nog milieuvriendelijke bollen te kopen. Door andere teelt technieken toe te passen kan vol gens de federatie het gebruik var bestrijdingsmiddelen sterk worden teruggedrongen. In elk geval, zo voert de milieufederatie aan, moet de hyacinth worden geboycot. Er wordt op een hectare hyacinthen jaarlijks meer dan vier keer zo veel chemische middelen verspoten dan op een hectare tulpen. "Aan het eind van de Tweede We reldoorlog aten hongerende Neder landers bloembollen en overleefden zo de hongerwinter. Moderne con sumenten moet echter worden aan geraden onder geen enkele omstan digheid bloembollen op het menu te zetten. Als de Nederlandse bloembol in 1944/1945 al van dezelf de samenstelling was geweest als tegenwoordig waren er geen Neder landers geweest om uit eigen erva ring deze anekdote na te vertellen", aldus de milieufederatie. 'Onkostenvergoeding statenleden niet te hoog' De federatie reageert zijns i volstrekt overtrokken en ondoor dacht. "Ik begrijp het onbegrip van de milieufederatie niet. Ze worden uitgenodigd bij congressen van bol lentelers en zouden du s kunnen we ten dat wij als vak ook hard aan het milieu werken". Van Zeist noemt het kinderachtig om de tulp als 'boegbeeld van vadertje staat', op zo'n voor de hand liggende manier voor een dergelijke actie te misbrui ken. De bollenteelt betekent werk en een inkomen voor vele tiendui- DEN HAAG - De onkostenvergoe ding voor leden van gedeputeerde staten is niet 'bovenmatig'. Dat ant woordt commissaris van de konin gin S. Patijn op schriftelijke vragen van E.Th.M. Meijer van Groen Links. Statenleden ontavengen maandelijks een vaste vergoeding van 599 gulden. Naast dat bedrag ontvangen de le den van gedeputeerde staten op de- clarartiebasis een reiskostenver goeding. Het gebruik van openbaar vervoer wordt volledig vergoed, au tomobilisten krijgen een kilometer vergoeding. Patijn vindt dat de telefoonver goeding (50 gulden per maand) en de vergoeding voor het bijwonen van staten- en commissievergade ringen moet vervallen. Die kosten worden via de vaste vergoeding per maand vergoed, stelt Patijn, als voorzitter van gedeputeerde staten. LEIDEN - Om het energieverbruik te verminderen worden de subsi diemogelijkheden op milieubespa- rende maatregelen verruimd. De in januari ingevoerde milieutoeslag op elektriciteit gaat daarvoor met in gang van 1 juli met 0,2 cent per kWh omhoog. De Energie- en Watervoor ziening Rijnland wil in het najaar ook subsidies geven op de aanschaf van zogenaamde 'spaarlampen' en op energiezuinige verlichting in be drijven en instellingen. In totaal reserveert het energiebe drijf een bedrag van ruim zes mil joen gulden voor subsidies op milieubesparende maatregelen. De maatregelen zullen de komende ja ren verder worden uitgebreid, wat naar verwachting nieuwe prijsstij gingen met zich mee zal brengen. Bijeenkomst nieuwe cao land-tuinbouw LISSE De werkgevers in de land en tuinbouw willen nieuwe werkne mers minder gaan betalen. Boven willen de bazen, dat de werknemers zelf aan hun opleiding in het leerlin genstelsel meebetalen. Verder zijn ze tegen korter werken. Al met al za ken, die de onderhandelingen voor cao zwaar onder druk zetten. De Voedingsbond FNV houdt vanavond om acht uur in De Voor hof aan de Bondsstraat 1 in Lisse een bijeenkomst voor werknemers om mee te praten over de cao. De watertarieven zullen in de pe riode 1992-1996 naar verwachting stijgen met minstens 30 procent. Het drinkwater wordt duurder door een verbetering van de waterwin ning en nazuivering, de vervanging van enkele wingebieden in de dui nen en de aanleg van nieuwe water leidingen. Het EWR gaat volgend jaar nieuwe transportleidingen aan leggen tussen Leiden en Alphen aan den Rijn en tussen Katwijk- /Noordwijk en Amsterdam/Noord- wijk. De verbinding moet eind 1992 klaar zijn. Een nieuwe waterleiding tussen Leiden en Alphen is noodzakelijk omdat minister Alders (milieu) het Alphense pompstation De Hoorn wil sluiten. Het EWR is nog in onderhandeling met onder meer de gemeente Amsterdam over de leve ring van drinkwater aan Alphen. Het Noordwijkse pompstation zal vermoedelijk ook op termijn dicht gaan. Om de bewoners van genoeg water te voorzien zal ook hier de hulp van Amsterdam worden inge roepen. De aandeelhouders van de EWR moeten 22 april hun goedkeuring geven aan de plannen van de direc tie. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Schoonmoeder en schoonzoon konden niet best overweg en op 11 December a.p. kwam het ten huize van den schoonzoon tot eene botsing, waarbij C.P.C.A. zijne schoonmoeder met een pol lepel een slag op het hoofd zou hebben toegebracht, welke hare opneming in het ziekenhuis noodzakelijk maakte. Vrouw en kind van A. werden door den schoonvader in huis genomen. A. kocht eene revolver, laadde die met 5 patronen - zoodat eene van de kamers ongeladen bleef ging 13 Dec. naar het huis van zijn schoonvader, richtte het wa pen op diens hoofd en eischte vrouw en kind op, daarbij den haan spannende boven de leege kamer van het wapen. Bij de vol gende wenteling van het rondsel moest echter eene patroon onder den haan komen en in dien toe stand werd het wapen door de politie in beslag genomen. Bekl. ontkende de bedoeling gehad te hebben zijn schoonvader opzet telijk van het leven te berooven, eveneens zijne schoonmoeder met opzet een slag met een polle pel te hebben toegebracht. Bij de pertinente ontkentenis van be klaagde liet het O.M. het eerste gedeelte van de aanklacht - het slaan van een pollepel vallen - doch achtte het in de tweede plaats ten gelaste gelegde - het dreigen met eene revolver be wezen, al werd daarbij door be kl. niet tevens met woorden ge dreigd. Bekl. erkende zijn schoonvader te hebben willen bang maken, zoodat de feitelij kebedreiging in casu vast staat. Z. Ed. Achtb. eischte 7 maanden gevangenisstraf. Vijfentwintig jaar geleden: - Het Gemeentelijk Energie- en Vervoerbedrijf in Utrecht be schikt sinds gisteren over een nieuwe gashond. Zijn naam is Gas-0-Bella. Gisteren heeft hij met glans de meesterproef door staan. Op de Lamerslaan ont dekte hij een lek in de gaslei ding. Door hard te blaffen maakte hij zijne vondst bekend.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 18