Een laconiek en gastvrij 9 Alphen wil weiland sluiten als parkeerterrein Avifauna actief in vrije tijd DONDERDAG 28 MAART 1991 LEIDEN/REGIO V oorhoutse drie maanden te gast bij Tliaise bergstam Aklia Va medewerker Wil Goslinga-van der Kroft VOORHOUT In totaal bracht ze drie maanden door bij de Akha, een bergvolkje dat leeft in het noorden van Thailand. Acht jaar geleden kwam zij als reisleidster voor het eerst in contact met de bergstammen die veelal leven in de jungle van Thailand, op zo'n duizend meter hoogte. De Voor houtse antropologe Cunnie Schuurer (48) werd getroffen door deze mensen. "Zij proberen tegen de verdrukking in te overleven en trachten hun tradities en cultuur niet verloren te laten gaan". "Nu mogen ze absoluut geen pa pavers meer verbouwen en daar be grijpen ze zelf echt niets van, omdat ze zelf amper opium snuiven. Maar Akha. Hun leven riep vragen bij oorzaakt door oorlogen en de toene- tegelijkertijd is hen verboden om haar op en zij werd nieuwsgierig mende bevolkingsexplosies. In de rijst te verbouwen. Het land is hen naar tal van achtergronden. De jaren zestig gebeurde hetzelfde in' afgenomen en ze zijn dagloners in Voorhoutse hoopt dit jaar haar stu- Burma, Laos en Vietnam. Een groot dienst van de Schuurer heeft inmiddels veertig hun oorspronkelijke woongebieden reizen door Thailand gemaakt. Op verdreven. Eerst probeerden ze de haar rondreizen leerde zij zes berg- slavernij te ontlopen en later was er volkeren kennen waaronder de een grote druk vanuit China, 1 die culturele antropologie af te r den met een doctoraal scriptie c de Akha. aantal kwam toen in het berggebied Deze positie druist helemaal i Waarom koos zij van de zes berg- volkjes in toenemende mate i gen hun natuur en cultuur. Boven dien worden de bewoners van Pa Kluay momenteel gedwongen hun De biezen te pakken. Alle dorpelingen _r de Akha? "Ik kon di- minderheidspositie gedrukt. reet al goed met ze opschieten. Ze meesten hebben geen erkend moeten verkassen vanwege de zijn grappig, laconiek en hebben groot gevoel voor humor", meldt de studente. In augustus 1988 reisde ze voor haar eerste leeronder zoek naar het Akha-dorpje 'Pa Kluay', hetgeen wilde bananenbo mendorp betekent. Pa Kluay ligt in het Doi Tung berggebied in de pro vincie Chiangrai, op zeven kilome ter afstand van de grens met Myan mar (Burma). Het dorp telt 480 inwoners. In Thailand leven ongeveer 50.000 Ak- ha's, verspreid over zo'n 170 dorpjes. Zij maken deel uit van een groep van gemiddeld 500.000 men sen die de bergachtige terreinen en de jungle van Zuid-China, Vietnam, Laos, Noordoost Burma en Noord- Thailand bevolken. "Door de eeuwen heen heeft het Akha-volk een rijke cultuur ontwik keld met een zeer strakke en veelzij dige traditie van waardesystemen op medisch, agrarisch, educatief, moreel en wettelijk gebied. Tegelij kertijd werden ze geleidelijk uit staatsburgerschap, geen recht op bouw van een paleis bescherming en geen recht op land- oude moeder van koning Bhumi- bezit", aldus Schuurer. Papavertelers De stammen werden zijde beschuldigd bol". De nu opgedrongen leefwijze brengt grote veranderingen mee. De eigen leefstijl en gewoonten ko- de verdrukking. Nu ze De Voorhoutse onderzoekster zegt dagloners zijn, is het steeds moeilij- dat de overheidsinstanties zelf ook ker d®®.M»en tradities in ere te hou- De Akha leven den. Bij een bruiloft waren ze ge- 1 harmonie met wend drie dagen feest te vieren, bij een sterfgeval blijven alle dorpelin gen vier dagen thuis. De één zorgde voor de doodskist, de ander voor de weten met de natuur uitstekend rituele slachtingen, een derde was Akha waren ook pa- bez,g om een maaltijd voor te berei de westerse wereld den- die tijd werd er bij de dode niet vrijuit gaan. juist traditioneel het bos en hun landbouwtechnie ken geven het bos doorgaans vol doende tijd om te herstellen. Juist zij te verbieden. Maar de Akha zijn feite boeren die bergrijst verbou- nen De papavers hoorden daar Tijdens haar eerste verblijf bij de zo'n beetje bij. De zaadbollen deze bloemen leveren opium, waar uit ook heroine wordt vervaardigd. Maar de bollen geven ook het nood zakelijke medicijn morfine", zo weet de Voorhoutse antropologe. Akha was Schuurer te gast bij Leo Alting von Geusau die namens de NOVIB betrokken is bij een ont wikkelingsproject voor bergvolke ren en met een Akha-vrouw is ge trouwd. Tijdens deze periode raakte Cunnie Schuurer kledingstukken van het bergvolk de Akha Voorhout toont gebruiksvoorwerpen e Thailand. Schuurer bevriend met een Akha- vrouw Minuy en haar man Sapoh. De afgelopen twee maanden was ze bij hen te gast, woonde en werkte in hun huis gebouwd op houten palen met wanden van bamboes en een groot laagafhangend dak dat ge maakt is van een stevig soort ge droogd gras. DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - Vogelpark Avifauna moet onmiddellijk ^het gebruik van het weiland tussen De Hoorn en de Zoutmanstraat als parkeerterrein staken. De gemeente Alphen aan den Rijn, die bij de Haagse recht bank tegen Avifauna een kort ge ding aanspande, vindt dat het stuk grond dat ligt in een waterwinge bied niet door geparkeerde auto's vervuild mag worden. Met name op hoogtijdagen zoals Pa sen en Pinksteren zijn er wel zo'n 100 auto's die daar door bezoekers worden neergezet. Nu er zaterdag bij Avifauna ook nog eens een motel wordt geopend, vreest de gemeente Alphen aan den Rijn dat het hek dan helemaal van de dam is. "De ge meente zit met angstzweet in haar handen. Ze verwachten een zond vloed van auto's", aldus raadsman mr. Spreij. Dat het gebied gebruikt wordt als reserveparkeerterrein werd door raadsman mr. Doeleman van Vogel park Avifauna, eigendom van de ke ten van Van der Valk, ook helemaal niet werd ontkend. Integendeel zelfs, want hij beweerde dat dit al heel lang gebeurde. Al zo'n 30 jaar maakt Avifauna in overleg met de gemeente tijdens extreme drukte gebruik van het weiland. "Er werd daarover nog met de toenmalige burgemeester Bruins Slot over ge sproken en het is nooit een pro bleem geweest, terwijl het toen ook waterwingebied was", aldus raads man Doeleman. Maar volgens de gemeente Al phen i^ er nooit overeenstemming geweest over het gebruik. "De ge meente doet al jaren pogingen om Avifauna duidelijk te maken dat ze daar niet mag komen, maar niets helpt", aldus Spreij. Er is vorig jaar een gesprek geweest tussen onder anderen de directie van Van der Valk en wethouder Van As (ruimte lijke ordening), waarbij de gemeen te duidelijk maakte dat het met het parkeren afgelopen moest zijn. Vorig jaar heeft de gemeente het staat uit klanken. Tradities en ge- terrein uiteindelijk afgesloten met wachten dat de* bruiken worden door middel van twee betonnen profielen. Een dag gedichten en poëzie mondeling later waren deze volgens een pro doorgegeven. "Eeuwenlang ces-verbaal van de Alphense politie Juist deze waardevolle elementen al weer opzij gezet en stonden moet je proberen in stand te hou den", meent de Voorhoutse. Leiden week in ban van Engeland LEIDEN - In de week na pasen is in Leiden veel aandacht voor Enge land. Op 2 april start de jubileum- centrum uitwisseling met zusterstad Oxford. 0 Dezelfde dag wordt in de binnen stad het startsein gegeven aan de Breestraat. Deze creatie rest van de week geregeld in presentjes uit te delen eigenaar auto's in het weiland, waarop vroe ger door Avifauna puin is gestort om het enigszins te verharden. De raadsman van Avifauna wist niet wie die ingegraven betonnen blok ken had verwijderd. Volgens raadsman Spreij heeft de gemeente het gebruik door Avifau na altijd aangevochten en kan er geen overeenkomst zijn gegroeid. "Het gaat er om dat de gemeente daar moet Avifauna van het vogelpark die daar parkeren en dus is de directie daarop aan spreekbaar. Dat Avifauna zegt: myn naam is haas, is onterecht", al dus Spreij. De gemeente Alphen aan den Rijn wil over vijfjaar overwegen om het stuk grond, wanneer het geen waterwingebied meer is, in erfpacht aan Avifauna te geven. "Maar niet nu, nu moet het beschermd wor den", zo stelde Spreij. De voorzitter van de Haagse rechtbank, mr. Van Delden. vond het vreemd dat de gemeente niet weer de profielen op zijn plaats zet. "Wanneer die toch worden wegge haald kun je uitzoeken wie dat ge daan heeft. Soms zijn betonnen blokken simpeler dan een kort ge ding". De rechtbank doet 3 april uit spraak. CAR Holding in Katwijk over in andere handen KATWIJK - Het Katwijkse bedrijf CAR Projectmeubelen wordt waar schijnlijk overgenomen door Gis pen International bv. De directie van CAR Holding bv heeft dat van morgen bekend gemaakt. Gispen is gevestigd in Culem- borg. Roden, Brussel en Neuss. Het bedrijf is één van de grootste specia listen in kantoorinrichtingen in Ne derland en heeft 430 medewerkers in dienst. De produkten van Gispen worden in Japan. India en Vene zuela vervaardigd. CAR ontwerpt en produceert meubelprogramma's voor bedrijven, instellingen en de overheid. Het Katwijkse bedrijf telt 58 medewerkers. Binnenkort wordt aan de aan deelhouders van Gispen en CAR een voorstel tot overname gedaan. Wordt dit plan goedgekeurd, dan neemt Gispen International het ge hele aandelenkapitaal van CAR Holding over. Beide directies ver- le eind mei rond komt. De samenwerking heeft tot doel de marktpositie van beide ondernemingen, met name in de Benelux, te versterken. het winkelend publiek. De uitwisseling met Oxford duurt 2 tot en met 6 april. De Engelse Engelse week die is georganiseerd gasten worden onder meer ontvan- door winkeliersvereniging Leiden gen door het gemeentebestuur, ze Leeft en de het comité Leiden-Ox- bezoeken de Keukenhof, het spoor- ford. wegmuseum, Madurodam, de Leid- se markt, Utrecht, Delft en Hoog Dit gebeurt op een theekransje Catharije. Donderdag 4 april is er van Alice in Wonderland, dat wordt een jubileumavond in de Pieters- gehouden bij boekandel Kooyker kerk. vanaf blijven. Tot nu toe heeft Avifauna ons uitgelachen en de boete van de kantonrechter betaald. Maar daar schieten we niets mee Spreij vond dat Avifauna zich on terecht van de domme hield. "Het weiland kan alleen betreden wor den via het gebied van Avifauna. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Van der Valk-concern opent zater dag 30 maart in Alphen aan den Rijn haar veertigste motel. Het mo tel is de nieuwe blikvanger van het vogelpark Avifauna. Hoewel Avifauna al vanaf 1956 een Van der Valk-vestiging is, werd pas in 1989 een begin gemaakt met de bouw van het motel. In juni van dat jaar ondervond de bouw grote vertraging doordat een deel van het parkrestaurant uitbrandde. Twee Alphenaren hebben een groot aandeel in de bouw gehad. Van den Breggen was de architect, terwijl Hans den Hartog de uitvoer der was. Het motel kan bij maxima le bezetting aan 200 mensen onder dak bieden. "De familie heeft, weliswaar niet schriftelijk, een serie eisen opgesteld met betrekking tot de motelszegt adjunct-directeur Piet van de Poel. "Hoe groot moeten de kamers zijn, waar komt het bad etcetera. Het is natuurlijk wel zo dat er steeds nieu we dingen komen. Je bent uiteraard nooit uitgeleerd". "Het ontwerp is een beetje inge wikkeld geweest om het motel niet al te zeer te laten afsteken met het landschap. Nu is het meer een groot uitgevallen villa met een schuin dak. Daardoor zijn er minder stan daardkamers dan in de andere mo tels van Van der Valk, maar daar entegen heeft variatie ook zijn char me", aldus Van de Poel. De opening wordt zaterdag om lijst met een reeds uitverkocht diner- dansant. Op de beide paasdagen zijn er brunches en high tea's. Ook zullen de kinderen niet worden ver geten. (foto Ben de Bruyn) Buit van 11.000 gulden bij inbraak LEIDEN Onbekenden hebben gisteren 11.000 gulden buit gemaakt bij een inbraak aan de Wasstraat. De 70-jarige bewoner ontdekte de dief stal bij thuiskomst omstreeks 23.00 uur. De buit bestaat uit Nederlands en buitenlands geld. Zijspan in sloot BOSKOOP - Een 36-jarige motorrij der uit Boskoop is gisteren met zijn zijspan in de sloot naast het Rijne- veld beland. De Boskoper remde voor een overstekende eend. Daar bij blokkeerde de voorrem waar door de motor naar links de sloot in vloog. Een nat pak en een lichtbe- schadigde motorfiets hield hij aan het ongeluk over. Samen met om standers kon hij zijn combinatie uit het water halen. REDACTIE: EMIEL FANGMANN, TELEFOON 161444 Jampotje In deze rubriek werd gisteren ge schreven over het verre buiten land, van waaruit aan Leiden werd gedacht. Maar Leiden denkt zelf ook wel eens aan het buiten land. Zo heeft de Poolse stad To- run in de gedachten van vele Lei- denaars dankzij de stedenband een plaats gekregen. Naar die stad reisde vorig jaar chefkok Ko Hessel van bejaardencentrum Huize Groenhoven aan de Witte Rozenstraat met zijn collega's. "Het was een soort zakenreis", zegt de chef-kok, die nog steeds onder de indruk is van wat hij in Polen constateerde. "De jaren veertig hier, dat zag ik daar. In een bejaardentehuis bijvoorbeeld dronk men uit een jampotje, want glazen waren er niet. Privacy had men niet, er lagen zes tot acht mensen op een kamer. En de fy- siotherapieruimte aldaar was een soort ijzeren hekwerk met tou- Dat met weinig daar veel be reikt kan worden werd Hessel snel duidelijk. "Na afloop van de reis gaf iedereen bijvoorbeeld de gids vijf gulden en die man begon bijna te huilen, want in totaal bleek het voor hem een maandsa laris. En we gaven een tros bana nen. De gids hield daarvan, zo hadden we gehoord, en zoiets le vert dan een enorme reactie op". Naar aanleiding van de reis van Ko Hessel, vertrekt aanstaande dinsdag onder auspiciën van de vereniging K.O.K., een bus naar Polen met bijna twintig koks uit de regio. Daarnaast gaan zeven bejaardenverzorgsters van het Leidse verzorgingstehuis Loren- zhof mee. Plus een vrachtwagen vol hulpgoederen, die een dag eerder vertrekt. K.O.K. is inderdaad een afkor ting die te begrijpen is zonder haar te kennen. Kontakt Organi satie Keukendeskundigen, en dat zijn vooral koks. Het is een één jaar oude regionale vakvereni ging met leden in de voedings diensten van de gezondheidszorg en bedrijfsrestaurants. Ko Hes sel, Aad Prevo, hoofd hoteldienst van bejaardencentrum St. Jeroen uit Noordwijk en secretaris van K.O.K. en S. van Schooten, de chefkok van St. Jeroen zijn de or ganisatoren van het hulptrans port. "Zuster Wong, de adjunct-direc trice van Lorenzhof, neemt de medicijnen tijdens de reis onder haar hoede, want zonder begelei ding van een verpleegkundige kunnen geen medicijnen worden overgedragen", zeggen Yvonne van Velzen en Berry Schouten, twee bejaardenverzorgsters die voor de eerste keer in Polen een kijkje gaan nemen. Voor de groep wordt het vooral een werkweek, al neemt iedereen er zijn vakan tie- of compensatiedagen voor op. "Er zit in het schema ook een toe ristische dag", zegt Van Velzen. Dan bezoekt de groep onder an dere de plaatsen Gdansk en Gdy- Maar het hoofddoel van de réis is het bezoek in Torun en het na bijgelegen Grudziadz aan drie verzorgingstehuizen voor bejaar den en een kinderziekenhuis. Naast het schenken van onder an dere medicijnen, keukenappara- tuur, schoonmaakmiddelen, voedselprodukten en delicates sen willen de koks daarbij in de diverse keukens de werking van de apparatuur en de bereiding van diverse produkten demon streren. Het afgelopen jaar werden ac ties gevoerd om de benodigde be dragen bij elkaar te krijgen waar voor men goederen kon kopen. Dat leverde 12.000 gulden op. Voor 8000 gulden aan goederen werd door gulle gevers 'gespon sord'.. Zo kreeg men voor 1600 gulden aan medicijnen, waarvoor men 600 gulden betaalde. "Wij hebben in Lorenzhof een Poolse middag gehouden en zamelden ook kleding en speelgoed in" ver telt Yvonne van Velzen. "En we hebben andere bejaardentehui zen over onze reis aangeschreven, maar daar hebben we vrijwel geen reactie op gehad". De zolder van Huize Groenho ven dient deze dagen tot het ver trek aanstaande dinsdag als op slagplaats. Uniformen, dekens, tweedehandsrolstoelen, maar ook professionele keukenappara- tuur als koffie- en theezetappara ten, een groentensnijmachine, bonbons, grote hoeveelheden watten en verband, drinkglazen en pijnstillers liggen gereed om ingeladen te worden. De gemeen te Leiden schonk een aantal etsen en natuurlijk gaat er een 'Leidse borrel' mee. "En we hebben 500 kilo fruit gekregen", zegt Hessel. "Twee huizen hadden zelfs geen rekenmachientje, dus dat nemen we ook mee", vult K.O.K.-secreta- ris Aad Prevo aan. De organisatie van de reis verliep niet helemaal gemakkelijk. Dat lag echter aan de Polen. "Slapelo ze nachten heb ik er van gehad", zegt Ko Hessel. Want de organisa toren mogen dan goede woorden over hebben voor alle medewer kers aan deze actie, ronduit slecht zijn ze te spreken over de Poolse ambassade. Hessel: "Ik zat maar te piekeren of ik de paspoorten op tijd terug zou krijgen, want als groep kun je niet op je visum wachten. Terwijl ik hoorde dat half april de visum plicht vervalt. Het gekke is datje, als je met een groep reist, korting krijgt, behalve dan weer de leider van de groep. De papieren voor de invoerrechten werden ook zeer traag afgehandeld. Je vraagt je wel eens af, als je met zo'n actie bezig bent, waar al dat geld van zo'n ambassade dan naar toe gaat. Naar het personeel waarschijn lijk. Nee, ik vind dat we wel eens wat vlottere medewerking had den kunnen krijgen. Die was nu puur slecht". De contacten met Polen verliepen eveneens moei zaam. "De post werkt traag. Je or ganiseert zo'n reis op grond van een paar brieven en eigenlijk in goed vertrouwen", zegt Hessel. In Polen zelf kan by het afleve ren van hulpgoederen nog wel eens wat mis gaan. Er verdwijnt wel eens wat. K.O.K.-secretaris Aad Prevo zegt daarom: "We wil len er op toezien dat de mensen van het hele huis erbij zijn als we de goederen afleveren. Want als je het bij de achterdeur aflevert, heb je kans dat het nooit op zijn be stemming komt. Als de mensen zien dat er jam wordt uitgeladen en het komt nooit op tafel vragen ze waarschijnlijk wel waar die jam blijft". Want Prevo kent de verhalen: "Ik hoorde het verhaal van de di recteur van een verzorgingste huis die om gouden injecties, een duur medicijn tegen reuma vToeg. Die bleek hij allemaal voor zichzelf en zijn familie te gebrui ken en niet voor het huis". In de bejaardenhuizen zelf, zo heeft Ko Hessel gezien, zit omdat er zoveel verdwijnt alles op slot. "Om de koelkasten zit een traliewerk. En de keukens zijn beveiligd". De vrachtwagen blyft geduren de de zesdaagse reis nooit onbe waakt. "We hebben twee eigen chauffeurs van K.O.K. en één blijft er 's nachts in de wagen. Die wordt dan met de achterkant te gen een muur gezet, zodat er nie mand bij kan". Het is de bedoeling dat volgend jaar de Poolse collega's ook een tegenbezoek aan Leiden afleg gen. Gespreksgroep Het Fiom bureau Leiden start binnenkort met een gespreksgroep voor moeders van seksueel misbruikte kinderen Doel van de bijeenkomsten is herkenning en uitwisseling van ervaringen. Informatie en aanmeldingen bij Fiom aan de lange- gracht, tel. 229199 of 226098. Bingo Buurthuis Mirt Honken an de Driftstraat houdt vrijdag 29 maart een bingo-avond. Kinderkoor Buurthuis Cornelis Joppensz begint een koor voor kinderen van 9 tot en met 12 jaar. Op het repertoir staan bekende lied jes van onder meer Kinderen voor Kinde ren. De eerste bijeenkomst is op vrijdag 12 april, van 16.00 tot 17.00 uur. Mineralen Kristalgroepen en gesteenten uit alle de len van de wereld zijn te zien op de mine- ralenbeurs die zondag 21 april wordt ge houden in het café van de Groenoordhal- len. Openingstijden van 10.00 tot 17.00 Rommelmarkt Jongerenkoor Dabar is op zoek naar spullen om te verkopen op de jaarlijkse rommelmarkt die op 20 april wordt ge houden in de Maranathakerk aan de Dijk- straat 2b Wie nog wat over heeft kan bel len met 765158. Kledingbeurs De Zevensprong houdt begin apnl een kledingbeurs in buurthuis 1 Spoortje aan de Bernhardkade 40. De inname ge schiedt donderdag 4 april van 10 00 tot 12 00 uur en 13 00 tot 15 00 uur In over leg met medewerkers wordt de verkoop prijs afgesproken Bij verkoop wordt 20 procent ingehouden. De beurs wordt ge houden op 5 april van 13.00 tot 16 00 uur Inlichtingen tel. 220866 od 210649. vragen naar Peggy. Inbraken VOORHOUT In vijf woningen in Voorhout is gisternacht ingebro ken. De dieven zijn in drie gevallen binnengekomen nadat ze met een boor gaatjes hadden geboord in de kozijnen, waarna de ramen konden worden geopend. Uit drie wonin gen is niets meegenomen. Uit éen woning verdween een autoradio. Voorts is by de vijfde woning een cd-speler, geld en een be taal pas ge stolen. DIEFSTAL AUTORADIO - Uit een aan de Planetensingcl in Al phen geparkeerde auto is gisteroch tend een autoradio van 1100 gulden gestolen. De eigenaar had zondag avond al zyn sleutelbos in de huis deur laten zitten <iie de volgende dag was verdwenen. Met de auto sleutel werd gisteren het voertuig opengemaakt. Doordat het auto alarm afging moest de dief zich snel met de radio uit de voeten maken. Hierbij verloor hy de auto-sleutel by de oprit. De gedupeerde heeft de sloten van het huis reeds vervan gen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17