EIDEN Sloop van 32 panden Groenoord staat vast Afscheid van een goed huisvader van de politie Auto Peter LEIDSCH DAGBLAD Totaal 52 woningen niet verbeterbaar 'Te weinig betaalbare ateliers in Leiden' Discussie over vuilinzaineling 07H34700 DONDERDAG 28 MAART 1991 LEIDEN In de wijk Groenoord moeten 32 pan den worden gesloopt. De panden bestaan uit totaal 52 woningen. Onderzoek heeft uitgewezen dat ze niet kun nen worden opgeknapt. De huiseigenaars zijn vandaag op de hoogte gesteld van het feit dat het college van B en W heeft besloten de huizen aan te kopen. De Stichting Kaskoherstel en -Onder houd Groenoord (SKOG) is het echter helemaal niet eens met dit besluit. Het gaat om de panden Korte Han senstraat 1 tot en met 9 (oneven), Hansenstraat 1 tot en met 17 (one ven), Pasteurstraat 10a tot en met 18a, Musschenbroekstraat 19, 21 en 23 en de Bakker Korffstraat 2 tot en met 20 (even nummers). Het bouwtechnisch onderzoek naar alle huizen in de wijk aan beide zijden van de Willem de Zwijger laan is zo goed als afgerond, vertelt R. van Nood, bestuursmedewerker van volkshuisvestingswethouder T. meente de huizen graag weg wil van Rij. De andere woningen kun- hebben omdat er dan andere dingen nen volgens hem wel worden opge- in de wijk kunnen gebeuren. Spren- knapt. "Op dit moment ziet het er ger vraagt zich af of een en ander naar uit dat die andere woningen iets heeft te maken met de plannen niet gesloopt hoeven te worden, die de gemeente heeft met het maar je weet nooit wat we onder- slachthuisterrein. Het idee om daar weg nog tegenkomen". een verpleeghuis te bouwen is al Op sommige plekken worden ee*?_s_SeoPPerd. waarschijnlijk nieuwe huizen bouwd, zoals in de Musschenbroek straat. De drie huizen die in zeer slechte staat verkeren, vormen'een j rotte kies' in het rijtje, aldus Van P Naar ons idee blijkt helemaal niet dat die huizen moeten worden gesloopt. In overleg met de bewo ners zullen we zeker trachten iets te- Nood. "Het is logisch dat je. daar p weer gaat bebouwen, anders zit je met een gat". Het onderzoek naar de toestand In de Hansenstraat en omgeving van de woningen is verricht in het verdwijnen echter hele blokjes. Wat kader van het plan om de hele wijk op die terreinen komt, is nog niet op te knappen. Eigenaars van wo- bekend. Mogelijk wordt een nieuwe ningen in Groenoord kunnen 60 weg aangelegd, die aansluit op de procent subsidie krijgen als de wo- Haarlemmerweg. ningen gezamenlijk worden opge- L. Sprenger, voorzitter van de knapt. Gebruikelijk is een vergoe- SKOG, zegt echter dat uit geen en- ding van 40 procent van de kosten, kei onderzoek blijkt dat de huizen De maximale bijdrage van de ge- - Een aantal woningen aan de Korte Hansenstraat kan volgens de gemeente niet meer worden opgeknapt. voorwaarden een lening afsluiten. Hansenstraat kon echter niet wor- In bepaalde gevallen worden zelfs den begonnen, omdat daar ook in zo'n slechte staat verkeren dat ze meente is 30.000 gulden, de rest renteloze leningen verstrekt. nummer 17 bij was betrokken En niet kunnen worden opgeknapt, moeten de eigenaars zelf betalen. De SKOG had plannen om te be- die woning moet volgens de ge- "Het blijkt niet uit het onderzoek Een andere voorwaarde is dat de to- ginnen met het opknappen van meente worden afgebroken. "Hier van het particulier architectenbu- tale opknapbeurt van de woning 'proefblokken' aan de Hansenstraat door zijn onze activiteiten ook een reau en ook de resultaten van het niet meer dan 50.000 gulden mag en de Jan Lievensstraat. Er zou met beetje op de lange baan gescho- funderingsonderzoek zijn goed". kosten. Bij de Gemeentelijke Kre- de bewoners worden overlegd over ven", aldus Sprenger De stichting vermoedt dat de ge- dietbank kunnen zij onder gunstige een gezamenlijke aanpak. Met de LEIDEN Voor kunstenaars in Leiden is er onvoldoende atelier ruimte. En als die wel voorradig is, is ze vaak onbetaalbaar. Dat zijn de ken er 46 over een eigen atelier te beschikken. Van die werkruimtes zijn er 16 eigendom van de gemeen te Leiden. Van de groep die wel een belangrijkste conclusies van een atelier heeft, is eenderde ontevre- enquète die de Beroepsvereniging voor Beeldende Kunstenaars in Leiden heeft gehouden. De enquête werd gehouden in de den over de ruimte waarover zij be schikt. Verschillende kunstenaars hebben bij het opinie-onderzoek de suggestie gedaan dat de gemeente periode van mei tot juli 1990. In to- leegstaande schoolgebouwen als taal deden 71 kunstenaars mee aan het onderzoek. Van deze groep ble- Politie verwijdert fietsen bij station atelier beschikbaar stelt. Wethouder Van Dongen (cultuur) is daar overigens toe bereid, zij het tegen kostprijs. Kritiek hebben de kunstenaars op het feit dat niet de directie cultuur de werkruimtes be heert, maar de gemeentelijke afde ling gebouwen. Van Dongen deelt die kritiek overigens niet. "Het gaat erom dat het goed is geregeld, dat is het belangrijkste". De wethouder verwacht niet dat de gemeente aan alle vraag aan ate- LEIDEN De politie heeft gis terochtend in samenwerking met de gemeentereiniging 133 fietsen weggehaald bij het station. De rij- wielen stonden op plaatsen waar lierruimte kan beantwoorden. "Er dat niet is toegestaan. js vjjf ton beschikbaar voor Ze zijn naar het bureau aan de nieuw beleid in de cultuursector, Langegracht gebracht, waar de ei- a]s ^at bedrag tenminste overeind genaars ze tegen betaling van een blijft in de komende bezuinigings- LEIDEN Het nieuwe kantorencomplex aan de Plesmanlaan staat nog even leeg. De makelaars zijn met een boete weer kunnen ophalen. In de ronde. We hebben zoveel plannen, aantal bedrijven in onderhandeling over de huur van kantoorruimte, maar een groot deel is nog niet verhuurd. omgeving zijn tevens 32 fietswrak- bet is de vraag of er veel geld be- Van drie bedrijven is de komst naar de Plesmanlaan zeker: de verzekeraar Nationale Nederlanden, het computer- schikbaar is voor meer ateliers". bedrijf CM A en Becton Dickinson, dat biotechnologisch onderzoek doet. (foto Hteico Kuipen) ken verwijderd. Jan van Houtpenning voor hoofdcommissaris Mostert Leiden nam gistermiddag afscheid van de hoofdcommissaris van politie, H. Mostert. Hij wordt regio-chef van het politie korps in Zuid-Limburg. Het vertrek naar Limburg gaat de poli tieman aan het hart, hij was graag in Leiden gebleven. Bij de verdeling van de posten bleek echter dat de leiding van de re gio Zuid-Holland-Midden aan een man van de rijkspolitie moest toevallen. Het vertrek van Mostert gaat ook Leiden aan het hart. LEIDEN Op een middag zo'n twee jaar geleden belt hoofdcom missaris Mostert naar de redactie van deze krant. Of hij eens een ge sprekje kan hebben met de jour nalist die van die lelijke stukjes over de politie schrijft. In de ont moeting die volgt, vertelt Henk Mostert waarom zijn korps de kri tiek in de kranten niet verdient, en dat de discussie over het func tioneren van de politie niet objec tief wordt weergegeven. Hij zegt ook zijn kritiek liever recht streeks tot de verslaggever te richten dan dat te doen via de hoofdredacteur. Deze gang van zaken tekent Mostert: hij komt op voor zijn po litiemensen, als 'een goed huisva der van het korps', zoals D66- raadslid P. Langenberg hem om schrijft. Hij gaat daarbij niet op z'n strepen staan,' hij wil de pro blemen in een goede sfeer oplos sen. Een van de weinigen die wel eens in botsing kwam met Mos tert, was juist het raadslid Lan genberg. Daarbij ging het er nogal eens fel aan toe. "Dat komt omdat hij snel aangebrand is en zijn ge lijk wil hebben. Ik ben net zo, dus dat botste nog wel eens", zegt Langenberg. Het raadslid verwijt Mostert onvoldoende politiek ge voel te hebben, aan de andere kant dicht hij de hoofdcommissa ris wel bepaalde strategische kwaliteiten toe. "De gemeente raad heeft ooit een motie aange nomen dat de politie in wijkteams moet gaan werken. De politie was daar zelf tegen, en het is ook nooit ingevoerd". Politievoorlichter Graveland zegt dat bij Mostert altijd goede menselijke verhoudingen voorop hebben gestaan. "De goede sfeer in een politiekorps is belangrijk. Wij merken dat nu we nieuwe mensen aan het werven zijn. An dere korpsen kunnen niemand krijgen, bij ons is de spontane aanloop zo groot dat we moeten oppassen niet met te veel mensen te komen zitten. Ik denk dat bij die sollicitanten toch bekend is dat de sfeer in Leiden goed is". Graveland zegt verder dat Mos tert een goede visie heeft op de or ganisatie van de politie. "Hij voer de de arrestanten bewakers in, omdat hij zag dat het niet goed was dat de arrestant een kopje thee kreeg van dezelfde man die hem net had opgepakt. Ook bij de nieuwbouw speelde hij een be langrijke rol. Al bij de eerste on derhandelingen met de bouwer schoof hij een flink bedrag over de tafel om hogere matariaal- en loonkosten af te kopen". Ook in andere geledingen van het korps bestaat waardering voor Mostert. "Hij had een luiste rend oor voor de gehele organisa tie, hij vervulde de cheffunctie op een manier zoals wij die graag za gen". zegt A. Gravenkamp, de voorzitter van de dienstcommis sie, de medezeggenschapsraad van de politie. "Hij voerde od een goede manier overleg met 'ons; dat is belangrijk, want daar zijn korpschefs op gesneuveld". Burgemeester Goekoop noemt Mostert niet een traditionele poli tieman, 'de niet zo genuanceerde wetshandhaver'. In zijn ogen is Mostert een 'bestuurlijk ingestel de topambtenaar'. In tegenstelling tot sommige le den van de gemeenteraad meent Goekoop dat de politie best tot i ontvangst uit handen van burgemeester Goe- (foto Ju Holvast) veranderingen bereid is. "De grootste landeliike reorganisatie heeft momenteel bij de politie plaats, er zijn 35.000 tot 40 000 mensen bij betrokken". En Mos tert? Goekoop: "Die staat zeker open voor veranderingen; anders was-ie nooit naar Maastricht ge gaan". Vreemde bagage LEIDEN - Twee getuigen hebben er gisteren voor gezorgd dat een groenteman aan de Van der Waals- straat vandaag zijn kassa weer kan gebruiken. Het duo zag in de avonduren een man op straat met een grote kassa onder de arm. Ze achtervolgden de drager van de vreemde bagage tot die m een brandgang achter woningen aan de Kapteynstraat probeerde de kassa te openen. De oplettende voorbijgangers vroegen de man wat hij in zun schild voerde. De geschrokken ver dachte wilde er vervolgens vandoor gaan, met kassa en al. De getuigen wisten hem tegen te houden. De politie nam hem korte tijd la ter van hen over. Nader onderzoek leerde dat de arrestant een 20-jarige Leidenaar is. Hij heeft het raam van de groentewinkel vernield met een breekijzer en de kassa meegeno- Wachtlijst voor alarmtoestellen snel weggewerkt LEIDEN Ouderen kunnen weer een alarmeringstoestel krijgen in hun woning. Een aantal jaren be stonden er lange wachtlijsten, maar de gemeente heeft dit jaar besloten 80.000 gulden beschikbaar te stel len. Daardoor kon de organisatie Alarmeringssysteem Thuiszorg Leiden 50 nieuwe toestellen aan schaffen. De wachtlijst kan nu snel worden weggewerkt, aldus woord voerder A. Verlaan. Het Alarmeringssysteem Thuis- LEIDEN Er is een 'totaal gebrek' zorg Leiden bestaat vijf jaar. Wie aan speelplekken voor kinderen die aangesloten is op het systeem, in de Professorenwijk wonen. Huis- krijgt na een druk op de knop van arts E. Fogelberg ziet geregeld pa- het apparaat hulp. tientjes die het slachtoffer zijn ge- Omdat er jarenlang te weinig ap- worden van een verkeersongeluk in paraten waren, moest strenger wor de drukke, smalle straten. Boven- den geselecteerd. Er zijn nu 260 ap- dien hebben steeds meer kinderen paraten beschikbaar. Volgens Ver uit de buurt problemen met de 'ont- laan wonen in Leiden vermoedelijk wikkeling van het bewegingsappa- 450 a 500 ouderen en minder-vali- raat', wat volgens Fogelberg komt den die voor een alarmenngstoestel jin BmillMllhil>M mini n Hm verwacht dat het aantal aansluitin gen de komende jaren gestaag o Jan Holvast) Huisarts: meer speelplekken in Professorenwij k door een 'schrijnend tekort aan klim-, spring- en stoeiplaatsen'. De huisarts, die al twaalf jaar een I praktijk heeft in de wijk, schrijft dat stijgt, maar vindt het niet zo'n prtv in een brief aan wethouder T. van Rij van ruimtelijke ordening. Ze is in de pen geklommen naar aanlei ding van berichten dat een snack bar zou worden geopend in de Van bleem dat niet iedereen in een keer kan worden aangesloten. "Het is belangrijk dat je als orga nisatie goede kwaliteit kunt leve ren. Als we opeens 500 aansluitin- der Waalsstraat. De gemeente heeft gen zouden hebben, dan zouden we daar een stokje voor gestoken en Fogelberg vraagt zich af waarom wél wordt toegestaan dat 'een com mercieel tuindersbedrijf is geves tigd in deze straat. Er is volgens haar sprake van een gevaarlijke toestand, onder meer omdat giftige chemicaliën worden gebruikt en omdat pikkeldraad staat om de tuin. Op het terrein zou een prachtige speelplaats kunnen komen, aldus de huisarts. niet direct de hulpverlening goed kunnen organiseren. En als drie of vier keer niet alert wordt gerea geerd op een alarmering, dan gaat die mare snel door de stad". Het Alarmeringssysteem Thuis zorg Leiden bestaat 5 jaar. Insluiper zoekt naar slaapplaats LEIDEN De politie heeft gisteren een 34-jarige Leidenaar gearres teerd die eerder was binnengedron- LEIDEN - Het personeel van ver- gen in twee studentenhuizen zorgingshuis Robijnzicht wil dat de De man liep omstreeks 22.00 uur gemeente meer geld beschikbaar een pand binnen aan de Rijn en Te weinig geld voor crèche Robijnzicht stelt voor een kindercrèche. Schiekade. Vanaf de straat had hij Vorig jaar heeft de directie beslo- gezien dat in een kamer een bank ten te beginnen met kinderopvang, stond. Hij wilde die graag gebrui- waar personeelsleden gebruik van ken om de nacht op door te bren- kunnen maken. Uit een enquête gen Bewoners maakten de man bleek dat 13 medewerkers hun kin- duidelijk daarvan niet gediend te deren wilden plaatsen op de crèche, zijn en zetten hem op straat dat driekwart van de perso neelsleden positief stond tegen kin deropvang in het tehuis. Nu blijkt echter dat er te weinig Hij zei geld voor is. Een 'kindplaats' kost ret Even voor middernacht stond de man plotseling in de kamer van een 25-jarige vrouw aan de Morsweg. slaapplaats en een siga- zoeken. Mede-bewoners 12.500 gulden per jaar. Robijnzicht slaagden er in de man uit het huis te stelt 4.500 gulden beschikbaar en de krijgen. De gealarmeerde politie deelnemers zelf moeten ongeveer kon hem kort daarop aanhouden in 4.000 gulden betalen. De gemeente de omgeving. De verdachte bleek wil 1000 gulden bijdragen en dat is de nacht ervoor ook al op het bu- te weinig, constateert het personeel, reau te hebben doorgebracht voor In een brief aan het gemeentebe- een soortgelijk vergrijp, stuur wordt gevraagd hier wat aan te doen. Benadrukt wordt dat een bedrijfscrèche erg belangrijk is voor Robijnzicht, omdat daardoor misschien meer personeel kan wor den aangetrokken. Landschapscursus LEIDEN - Het instituut voor Na- tuurbeschermingseducatie (IVN) start op 15 april met een cursus over landschappen als bos, strand, dui nen en polder. De cursus wordt ge houden in de Sterrenwacht bestaat uit zes avonden tussen midden april en midden juni. Er horen zes excursies bij op za terdagochtenden. De cursus kost 55 gulden, inclusief lesmateriaal. Het maximaal aantal deelnemers is veertig. Inlichtingen en aanmeldin gen bij Dineke Bruin, Beekforel 70, tel. 215123. LEIDEN - Het Leids Bewoners- platform houdt donderdag 11 april een discussie-avond over de ge scheiden huisvuilinzameling. Er is met name aandacht voor de proble men waarop bewoners kunnen stui ten door deze vorm van vuilnis op halen, maar ook de mogelijkheden die de inzameling ze biedt. In het forum zitten onder anderen een Leidse wethouder fwftt 1 nog niet bekend), een deskundige uit Rotterdam em een lid van de werk groep huisvuil van het bewoners platform. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in buurthuis De Pan- crat aan de Middelstegracht. ADVERTENTIE PAASWEEKEND 3 DAGEN ALLE KM VRIJ SI iotfmsimi IS 1Mb) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15