EIDEN Mogelijk rechtbank in Kamerlingh Onneslab Meerderheid raad wilde wethouder niet wegsturen Inloophuis aan Nieuwstraat Auto Peter Leidenaar ligt overhoop met de dames van parkeerpolitie" BOUWPLANNEN? "Bestaande gebouwen in binnenstad handhaven' LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 27 MAART 1991 'College is wonder van collegialiteit, in meerdere betekenissen' LEIDEN Paul Bordewijk loopt als eerste de raadszaal uit. De deur zwaait open. hij verdwijnt naar de gang. Meteen gevolgd door zijn echtgenote en door zijn bestuursmedewerkster. In de zaal neemt de nieuwe wethouder van financiën, Steven de Vreeze, felicitaties in ontvangst. Borde wijk was de eerste die zijn opvol ger de hand schudde. Het is even na enen als een pe riode van 11 jaar wethouders schap erop zit. "Ik ben toch nog i dag langer wethouder ge weest dan ik had gedacht", con stateert de PvdA'er vlak na mid dernacht. Het zijn de eerste woor den van zijn laatste betoog. Een afscheidsspeech waarin hij zich zelf niet alleen verdedigt, maar arin hij ook een aantal zaken de kaak stelt. Op een rustige, duidelijke manier. Het lijkt alsof ?en last van zijn schouders is gevallen. Bordewijk probeert de kritiek op zijn functioneren te weerleg gen. Eigenlijk is dat niet meer no dig. Zaterdag besloot hij immers al af te treden, toen bleek dat hij niet langer het vertrouwen ge noot van al zijn partijgenoten in de fractie. Drie dagen later blijkt tijdens de raadsvergadering dat Borde wijk nog wel het vertrouwen heeft van een meerderheid van de Leidse gemeenteraad. Alleen D66 en SP constateren op basis van verschillende rapporten die de af gelopen weken openbaar zijn ge maakt, dat hij niet langer als wet houder kon functioneren. Na een langdurige discussie laat de ande re oppositiepartij, de WD, weten een eventuele motie van wantrou wen niet te hebben gesteund. Ook de collegepartijen CDA en Groen Links zouden dat niet hebben ge daan. "De opstelling van vijf mensen van de PvdA heeft dus tot het ont slag van wethouder Bordewijk geleid", merkt WD'er Bakker op. "Iemand die het vertrouwen van zijn fractie geniet kan wel naar huis worden gestuurd maar de gemeenteraad kan niet iemand in het zadel helpen die het ver trouwen van zijn fractie niet meer heeft", reageert Bordewijk. In zijn slotwoord ontkent de scheidende wethouder dat spra ke is van een financiële 'chaos' bij de gemeente Leiden. De provin cie geeft steeds goedkeurende verklaringen af op rekeningen, die bovendien snel klaar zijn "Mijn indruk is dat de administra tie van de gemeente Leiden niet erg slecht afsteekt bij die van ge meenten met dezelfde omvang". De 'onvolkomenheden' die in di verse rapporten worden ge noemd waren volgens hem al eer der bekend^ De PvdA'er benadrukt nog eens dat hij vindt dat wethouders zich 'onder normale omstandig heden' met de hoofdlijnen van het beleid moeten bezighouden en minder met de uitvoering er van. Kritiek levert hij op de ge meentewet, waarin niet staat aan gegeven in welke mate een wet houder verantwoordelijk is voor zijn eigen 'vakgebied'. Bordewijk zegt dit probleem al eens te hebben aangesneden in een gemeentelijke werkgroep waarin werd gesproken over een verordening op het financieel be heer. "Het stemt mij enigszins bit ter dat dit probleem toen van tafel is geveegd. Ik vind dat het wel de gelijk moet worden geregeld". Bordewijk erkent wel dat een wethouder moet worden aange sproken over zaken die met zijn portefeuille te maken hebben. Hij herinnert aan het feit dat hij als wethouder van financiën weleehs tegen plannen heeft gestemd om- Paul Bordewijk schuift voor de laatste keer de wethoudersstoel dat niet duidelijk was waar het geld vandaan moest komen. 'Sig nalen' noemt hij dat. En wat de gemeenteraad ermee heeft ge daan? "Mijn ervaring is wat dat betreft heel somber makend". Heel wat positiever laat hg zich uit over zijn directe collega's. Een 'wonder van collegialiteit, in meerdere betekenissen', noemt hij het huidige college van PvdA. CDA en Groen Links. Hg over Lock Zuydrrduln: drijft niet Aan de gezichten van de andere wethouders is te zien en aan hun woorden is te horen dat ze hem niet willen laten gaan. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN Boete van 400 gulden voor belediging Van onze verslaggever LEIDEN Aan de Nieuwstraat komt een opvangadres voor men sen die problemen hebben. Het is een initiatief van de Christelijke Ge reformeerde Kerk, die 'aan iedereen die daar behoefte aan heeft een luis terend oor wil bieden'. De buurt vreest dat juist daklozen en zwer vers aankloppen bij het opvang huis. Winkeliers hebben geprotes teerd bij de gemeente tegen de plan nen. hun bezwaren zijn inmiddels verworpen. De Christelijke Gereformeerde Kerk deelt de vrees dat juist daklo zen naar de Nieuwstraat komen niet. Volgens missionair diakonaal werker Lia Rompkus is het inloop huis bedoeld voor de hele Leidse bevolking. "Voor mensen die zin hebben in een gesprek, wat meer aandacht willen of behoefte hebben aan informatie over hulpverlening". Het is de bedoeling, dat bezoe kers overdag komen om een kop koffie te drinken en een praatje te maken. Er zijn daarvoor drie of vier mensen in het inloophuis aanwezig. De buurt denkt dat de bezoekers maar een uur blijven en dat is een doorn in het oog van de winkeliers die in de buurt een nering hebben. "Die zwervers gaan dan in de buurt rondhangen in afwachting van het moment dat zij weer voor een uurtje naar binnen kunnen", zegt A. van Oostenrijk van meubelzaak De Dreef. Lia Rompkus bestrijdt dat de bezoekers maar een uur kunnen blijven. "In sommige centra wordt zo'n maatregel wel genomen om te voorkomen dat mensen de gehele dag aanwezig is. Het is beslist niet zo dat ze in zo'n geval na een tijdje weer een uur naar binnen mogen". Toch heerst in de buurt de vrees voor de overlast van daklozen. "Mijn klanten zijn allemaal 50-plus- sers en die zijn bang voor de zwer vers, die ook nu al eens in mijn zaak rondhangen", zegt Van Oostenrijk van de meubelzaak. De overlast wel op dit moment echter wel mee, moeten de nering doenden toegeven. Alleen de ver koopster bij de damesmodezaak Fiorella heeft af en toe problemen: "Soms stelen zwervers de tamelijk dure kleren uit de winkel, soms is een zwerver agressief. Je moet ogen in je achterhoofd hebben en ik bang dat dit erger wordt als er meer ko- De angst voor de toekomst heeft zijn wortels echter vooral in het ver leden, blijkt uit de verhalen van de winkeliers. In de zomer, zo vertellen zij, sliepen veel zwervers 's nachts op de Burcht, die daar door de poli tie werden weggehaald. Overdag hingen die rond bij de openbare bi bliotheek, samen met de klanten van hasjshop High Times. "In die tijd is er in mijn winkel veel gejat", zegt speelgoedhandelaar Waal. Le gio zijn ook de geruchten over zwer vers die bij de bieb hun tijd dood den met bedelen en door de politie naar buiten werden gewerkt. "Indianenverhalen", noemt di recteur Van Splunderen deze lezing van de gebeurtenissen, "Van de 435.000 bezoekers is er één man ge weest die problemen gaf en op een bankje lag te slapen. Vervelend ge noeg natuurlijk, maar hem is de toe gang dan ook ontzegd". De koffie juffrouw in het leescafé, waar zich wilde taferelen zouden afspelen, heeft ook nooit problemen zegt zij. De politie heeft in de zomer wel toe zicht gehouden bij de Burcht en de bibliotheek en verwacht weer af en toe in actie te moeten komen als het warmer wordt. Desondanks zijn de winkeliers in actie gekomen. De gemeente heeft miljoenen opgehoest om de straat te vernieuwen en aantrekkelijk te ma ken. "De zaak is opgefleurd, een donker gat is in 15 jaar tijd een mooie winkelstraat geworden", zegt Waal. Het zit de winkeliers dan ook dwars dat de gemeente zelf de pret bederft met een paar zwervers. In januari hebben de winkeliers hun beklag gedaan bij de sie voor beroep en bezwaar, die hun bezwaren heeft afgewezen. Formeel moet het college van B en W het ad vies nog overnemen, "maar de prak tijk is dat dit in 99 procent van de ge vallen gebeurt", zegt raadsman Landmann. De enige mogelijkheid die hij nog ziet is schorsing van de bouwvergunning. De werkzaamheden in het pand aan de Nieuwstraat, waarin voor heen een winkel voor etalage-mate riaal was gevestigd, beginnen bin nenkort. Wanneer het inloophuis wordt geopend is nog niet bekend. Zeker is wel dat het nog dit jaar zal gebeuren. DEN HAAG/LEIDEN - Elke dag ligt de 44-jarige Leidenaar over hoop met de Leidse parkeerpolitie. Hij verzamelt parkeerbonnen bij de vleet en op 22 juni van het vorig jaar was de maat vol. Hij dreigde de vrouwelijke parkeerwachten neer te zullen schieten en schold hen bo vendien de huid vol. De scheldkan- nonade herhaalde zich weer in sep tember. De Haagse politierechter veroordeelde hem tot 800 gulden boete waarvan 400 gulden voor waardelijk. Het gaat om een bekende Leidse horeca-ondernemer die naar zijn zeggen 'al jaren overhoop ligt met de dames van de parkeerpolitie'. Voor zijn etablissementen in de bin nenstad moet hij regelmatig lossen en laden. Zelf beweert hij dat hij goed parkeert en een par- keerontheffing heeft. Maar toch blijven parkeerwachten hem pren ten geven. Toen zij dat vorig jaar wederom deden terwijl hij stond in en uit te laden 'ontplofte' hij van woede. "Ik stond op dat moment zo onder druk. Ik kon dat er niet bij hebben". Dat hij met schieten gedreigd zou hebben noemt hij onzin. "Ik ben niet eens in dienst geweest en weet helemaal niets van wapens. En van dat schelden heb ik wel spijt. Het gebeurde in een woede-aanval", al dus de Leidenaar. Volgens politierechter Ritter zijn de grove beledigingen 'behoorlnk kinderachtig' en moet daar beslist een eind aan komen. Ze adviseerde de man voor de parkeerbonnen die hij onterecht zou krijgen, naar de kantoorrechter te stappen. "Nou, daar heb ik geen zin in", zei de on dernemer. "Ik laat die bonnen wel over me heen komen. Ik beschouw ze inmiddels als vaste bedrijfskos ten. Maar ik hoop wel dat die dames zich ook eens normaal opstellen". Verkeerscontrole met veel verbalen LEIDEN - Een technische ver keerscontrole van de politie onder bromfietsen, auto's en aanhangwa gens heeft gisteren ruim veertig processen-verbaal opgeleverd. Twee bromfietsen bleken onverze kerd, twee waren opgevoerd en twee reden zonder gele platen. Twee worden er diepgaand onder zocht. Bij de autocontrole bleken dertien wagens met gladde banden te rijden. In drie gevallen was de APK-keuring verlopen. Vier wa gens werden definitief uit het ver keer gehaald. Bij drie aanhangwa gens ontbrak de staaldraad van de losbreekreminrichting. OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES, ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk SCHÜCD. Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certilicaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. mm ac/*_ \°m ri.vcu zm. ADVERTENTIE PAASWEEKEND 3 DAGEN ALLE KM VRIJ IfimTTf.Vi 07H34700 St. Aogtenstrmt 18 Leiden Het Kamerlingh Onneslaboratorium verliest zijn huidige functie. Meijer, oud 69 jaar, W.G.E. van de Bunt, oud 65 jaar, D.A.M. Verstraeten ev Mollet, oud 91 jaar, M. van den Dool ev Hartemink, oud 82 LEIDEN Het Kamerlingh Onneslaboratorium is een geschikt gebouw voor de vestiging van Leidse rechtbank. De dependance van het Haagse Paleis van Justitie vormt dan een mooie combinatie met de gebouwen van de juridische faculteit die erachter liggen. Burge meester Goekoop lanceerde dat idee gistermiddag tijdens een debat over de toekomstige ontwikkelingen van de stad Leiden. Volgens Goekoop is er alleen nog maar 'informeel' gesproken met het universiteitsbestuur over de moge lijke vestiging van de dependance in het laboratorium aan de Steen- schuur. Een andere mogelijkheid is het gebouw van het museum voor Natuurlijke Historie aan de Raam- steeg. Ook kan er een nieuw pand worden neergezet. Het is volgens Goekoop niet mogelijk om de de pendance te vestigen in het kanton gerecht aan het Rapenburg, omdat dat pand te klein is. Samen met het bestuur van de universiteit heeft de gemeente een verzoek ingediend om in Leiden een dependance van de rechtbank te vestigen. In verband met de reor ganisatie van de rechterlijke macht, verdwijnen alle kantongerechten in Nederland. "Spreiding van recht banken blijft wel heel belangrijk. Het moet niet zo zijn dat mensen uit de Bollenstreek overal voor naar Den Haag moeten reizen", aldus Goekoop. Wanneer de dependance er kan komen en wat voor zaken er precies kunnen worden behandeld, is nog niet bekend. In het Kamerlingh Onneslabora torium zijn nu de faculteit natuur kunde van de universiteit en Leidse Instrumentmakersschool geves tigd. De school verhuist in 1993 naar nieuwbouw aan de Wassenaarse- weg en ook de faculteit natuurkun de krijgt een nieuw onderkomen. De universiteit is van plan het Ka merlingh Onneslaboratorium af te stoten. Gistermiddag werd niet alleen het idee geopperd om een recht bank te vestigen in het Kamerlingh Onneslaboratorium. In het gebouw zou ook een luxe hotel kunnen ko men, stelde A. van der Staay voor. De Leidenaar, die directeur is van het Sociaal Cultureel Planbureau in Rijswijk, was door het gemeentebe stuur uitgenodigd als een van de sprekers. Zijn voorstel paste in het pleidooi om bestaande gebouwen in de binnenstad te handhaven. Als de cultuurschatten worden behou den, kunnen ook meer toeristen na*r Leiden worden gelokt, aldus van der Staay. Dat Leiden op dit gebied nog heel wat kan doen, betoogde ook W. AI- beda. hoogleraar sociaal-econo misch beleid aan de Utrechtse uni versiteit. Hij trok de vergelijking met Maastricht, waar vijftig gidsen het de hele zomer druk hebben met het rondleiden van mensen, terwijl in Leiden vijf stadsgidsen het werk makkelijk aankunnen. Christelijke Gereformeerde Kerk wil luisterend oor bieden

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9