Ve rB/Jsterend Aanhangers Jeltsin gaan demonstreren Mensenrechten in Marokko op laag pitje Italië op weg naar regeringscrisis Afgezette Traoré regeerde Mali 23 jaar met harde hand WOENSDAG 27 MAART 1991 BUITENLAND Communisten bamcaderen Rode Plein in Moskou Van onze correspondent Hans Geleijnse MOSKOU Morgen zullen conservatieve communistische afgevaardigden tijdens een extra-zitting van het Russische Volkscongres proberen Jeltsins politieke carrière te torpe deren. Nu de machtsstrijd Gorbatsjov-Jeltsin in een beslissende fase lijkt gekomen, zijn alle strijdmiddelen geoorloofd. Het behoudende nationale parlement van de Russische Federatie legde maandag en dinsdag vast een handig anti-oppositioneel mijnenveldje in de vorm van stakings- en demonstratieverboden. Bij de opening van het Russische kamp, vanerend van 'putschisten' pakken, sorteren binnen het oppo- Volkscongres, had Democratisch tot 'buitenlandse agenten'. De de- sitionele kamp eindelijk effect Eelco van der Linden ROME Italië lijkt toch af te ste venen op een regeringscrisis. De socialistische PSI, na de christen democratische DC de grootste re geringspartij, liet gisteravond we ten het 'vreedzaam' vernieuwen van de huidige regeringsploeg, zoals beoogd door premier An- dreotti, niet te steunen. "Het land heeft behoefte aan een nieuwe sterke regering met een duidelijk programma", aldus de PSI. De uitspraken van de socialisti sche vice-premier Martelli en de vice-secretaris van de PSI, Ama- to, vormen een ijskoude douche voor premier Andreotti, die eer der op de dag het langverwachte gesprek met president Cossiga had. Na afloop hiervan verklaar den beide christendemocratische kopstukken tot iedereens verbijs tering dat er geen sprake was van een verschil van mening en dat Andreotti door zou gaan met zijn 'rimpasto' (het opnieuw kneden van het deeg), de term voor het vervangen van enkele ministers en op de oude voet voortgaan. Cossiga zei dat zijn uitspraken van de afgelopen dagen ("Het feest is over; beter een crisis dan een zwak compromis".) moeten worden gezien als uitingen van bezorgheid over de problemen van het land en over de aanvallen op zijn persoon. Andreotti stond absoluut niet ter discussie, aldus de president. Het is waarschijnlijk dat Cossi ga van Andreotti de verzekering had gekregen dat de 'zaak-Cossi- ga' niet in het parlement zou wor den besproken. Dat is de enige verklaring waarop Andreotti zon der bezwaren van de president mocht doorgaan op de eerder (en door Cossiga fel bekritiseerde) in geslagen weg, ter voorkoming van een crisis en vervroegde ver kiezingen. Maar dit was dus voor de socia listen onaanvaardbaar, althans tot afgelopen nacht. In Italië is zo een verrassende tandem PSI- Cossiga ontstaan. Maandag had den alle socialistische kopstuk ken, inclusief partijsecretaris Craxi, de president bezocht en Rusland, een bundeling van libera le en nationalistische partijtjes, op het Manegeplein voor het Kremlin willen demonstreren. Ten gunste van Jeltsin, wiens eis tot ontslag van Gorbatsjov door conservatieve communisten is aangegrepen voor een motie van wantrouwen tegen de Russische president. Alles wat communistisch is, heeft zich nu veiligheidshalve rond Gor batsjov gegroepeerd. In de afgelo pen dagen regende het ouderwetse beschuldigingen aan het Jeltsin- Crack met een wrange lach NEW YORK (Rtr) - Newyorkse handelaren in crack, een cocai- ne-derivaat, hebben een nieuwe methode gevonden om afnemers te straffen die hebben gepro beerd verkopers een loer te draaien. Ze krijgen met een scheermesje of een vlijmscherp mes en snee van mondhoek tot Drie artsen uit New York ver klaren deze week in een vaktijd schrift in het laatste halfjaar al zes gevallen onder ogen te heb ben gehad. Op straat worden de lidtekens "lach" of "halve lach" genoemd, afhankelijk van een snee op één of beide wangen. "De snedes zijn scherp en recht", aldus de artsen. "Ze zijn bewust toegebracht door de crack-pushers opdat andere ver kopers in één oogopslag zien dat de afnemer in het verleden ge probeerd heeft de zaak te fles sen", aldus de artsen. monstratie van Democratisch Rus- En dat mag wel ook. Op het land wordt in partijdagblad Pravda Volkscongres is de machtsverhou- beschouwd als het hoogtepunt van ding conservatieven-hervormers een zorgvuldig voorbereide coup. onduidelijk. Ruwe schattingen Premier Pavlov, zeer zwaar be- gaan ervan uit dat Jeltsin op 430 vol- smet door het coup-virus, waar- gelingen kan rekenenen en op een schuwde tv-kijkend Rusland giste- bijna even groot aantal tegenstan- ren voor 'ontheiliging van het Rode ders. De beslissende factor vormt Plein' door extremisten die 'het de nog besluiteloze rest van de bijna volk bang maken met het spook van 1000 afgevaardigden, een naderende dictatuur'. Hij wil Volgens de democratische oppo- het 'tijdelijk' voor Moskou gelden- sitie is het doel van de conservatie- de demonstratieverbod uitbreiden ve communisten de volledige uit- tot het hele land. schakeling van Jeltsin en zijn aan- De autoriteiten zijn gisteren be- hang in de Russische regering. Na gonnen betonnen barricaden op te het referendum, dat volgens Gor- richten rond het Rode Plein om een batsjov een volksuitspraak ten gun- drie weken durend verbod op het ste van eenheid van de Sovjetunie houden van bijeenkomsten in de bracht, is Jeltsin echt gevaarlijk ge- hoofdstad kracht bij te zetten. De worden. De Russische kiezers spra- maatregel leek evenwel voorname- hen zich bij die gelegenheid uit voor lijk de vastbeslotenheid van de op- een direct te kiezen president, positie te versterken om het verbod Als Jeltsin het tot gekozen presi- te negeren. De omstreden Moskou- dent van Rusland zou brengen (nu ,se politiecommissaris Bogdanov >s hij feitelijk niet meer dan parle- zegt dat niemand kan garanderen mentsvoorzitter) is niet alleen zijn dat het morgen tijdens de betoging positie ten opzichte van de Sovjet- niet tot schietpartijen komt. president versterkt. Het betekent Kortom, intimidatie die aantoont °°h dat de onafhankelijkheid van dat het menens is, dat de patsteUing de republiek Rusland ten opzichte in de strijd Gorbatsjov-Jeltsin moet va" het Kremlin wordt vergroot, worden doorbroken. Sovjet-president Gorbatsjov De communisten vrezen thans 'heeft voorgesteld dat het nieuwe het ergste. De populariteit van oud- Unieverdrag al in april of mei wordt kameraad Jeltsin maakt Democra- ondertekend door de Sovjet-repu- tisch Rusland langzaam maar zeker blieken. De resultaten van het refe- tot een rivaal voor De Partij. Jeltsins voortdurende oproepen om onderlinge tegenstellingen te be- rendum hebben zo'n "enorme bete kenis" dat er een "nieuwe situatie" ontstaan waardoor de onderteke- Duizenden Malinezen gingen gisteren in de hoofdstad Bamako juichend de straat op nadat militairen de macht graven"teneinde'gezamenlijk 'de ning kan worden vervroegd, aldus hadden overgenomen van president Traoré. <fot« aff> strijd tegen 'het apparaat' te Gorbatsjov ii televisie-gesprek. hem alle steun en solidariteit toe gezegd. Solidariteit die Cossiga gistermorgen, volgens een niet te gengesproken bericht, niet vol doende had gevonden binnen zijn eigen party. De christendemocra ten zaten dan ook in een moeilyk pakket: ze steunden vanzelfspre kend premier Andreotti, en wis ten nog niet goed hoe het gesprek tussen hem en Cossiga zich zou ontwikkelen. En de sluwe Craxi heeft deze impasse volledig uitgebuit. De so cialisten kondigden aan dat zy "het nodig vinden de regering drastisch te vernieuwen, ook om gehoor te geven aan de door pre sident Cossiga geuite bezorgd heid". Zuidafrikaanse politieman zegt te zijn omgekocht JOHANNESBURG (Rtr/GPD) - De Zuidafrikaanse politie probeert via het omkopen van getuigen be lastende verklaringen tegen Winnie Mandela te verzamelen. Dat heeft John Morgan, die met Mandela te recht staat op beschuldiging van ontvoenng en mishandeling, giste ren tegenover de rechtbank in Jo hannesburg verklaard. Morgan liet weten dat de politie hem een huis, een auto, een geweer en geld heeft aangeboden in ruil voor een getuigenverklaring tegen Winnie Mandela. "Zij zeiden dat ze mij zouden vermoorden als ik niet zou meewerken en mevrouw Man dela bleef beschermen. De politie wilde dat ik tegen haar zou getuigen maar ik heb dat geweigerd". Op de vraag van openbare aankla ger Jan Swanepoel waarom hy later toch een belastende verklaring te gen Mandela heeft ondertekend, antwoordde Morgan: "Ik wilde dat de politie me met rust liet". Morgan liet weten dat hij geregeld door de politie is mishandeld en met de dood is bedreigd. De betrokken politiemannen hebben getuigd dat Morgan zijn verklaring 'vrijwillig en uit eigener beweging' heeft afgelegd. ADVERTENTIE Buitenland kort Walvisbaai Zuid-Afrika is bereid Walvisbaai over te dragen aan Namibia. Dat heeft een Zuidafrikaanse nieuws blad gisteren gemeld. Walivisbaai ligt aan de Namibische kust en dient als militaire basis. Daarnaast is de stad een van de weinige diep zeehavens in het zuidwestelijk deel van Afrika. (Rtr) Aanslag Twaalf zwarten zijn doodgeschoten en zeker 13 gewond geraakt toen on bekenden vannacht het vuur open den op mensen die in een tent bij een waren in het woonoord Alexan dra bij Johannesburg. Dit heeft de Zuidafrikaanse politie vanmorgen meegedeeld. (Rtr) Onrust Albanië Politie en soldaten patrouilleerden gisterert in de Albanese havenstad Durres na botsingen waarbij 28 mensen gewond raakten. De Al- baanse politie en soldaten gebruik ten maandag geweld om enkele honderden mensen uiteen te drij ven die hoopten met een schip naar het buitenland te reizen. (AP) Aardbeving In het noorden van China en het zui den van Japan heeft zich gisteren een reeks krachtige aardschokken voorgedaan. In Japan bleef de scha de beperkt, maar in een noordelijke mijnstreek in China hebben de schokken, waarvan de zwaarste een kracht had van 5.8 op de schaal van Richter, vrij omvangrijke vernielin gen aangericht. De Dominicaanse Republiek in gisterochtend door twee kort opeenvolgende aardbe vingen getroffen. De hevigste schok had een kracht van 5.6 op de schaal van Richter. (AP/Rtr) Gevechten Bij gevechten met guerrillastrij ders in het noorden van El Salvador zijn maandag volgens de verzetsbe weging FMLN zeker 86 militairen van het regeringsleger gedood oJ gewond. Een woordvoerder van hei Salvadoraanse regeringsleger be vestigde alleen de dood van een ka pitein en vier soldaten. (AFP) Belize De regeringspartij in Belize, de Ver enigde Volkspartij (PUP), heeft maandag bij de gemeenteraadsver kiezingen forse winst geboekt. De PUP behaalde in vijf van de zeven steden waar de verkiezingen wer den gehouden alle zetels. (Rtr) Proefboringen Het milieuministerie van de Duitse deelstaat Nedersaksen heeft na een dag de proefboringen voor een aardgasleiding in de Waddenzee stopgezet. Het ministerie komt daarmee tegemoet aan de klacht van de milieubeweging die vindt dat zij te weinig inspraak heeft ge had bij hët besluit tot de boringen. Daarnaast zouden de boringen de broedende vogels in het gebied te zeer storen. (DPA) SPORTIEF Parka van polyester/katoen. In 6 kleuren. 36 t/m 46. Normaal 189.- VTTTSI Tot en met 6 april a.s. of zolang de voorraad strekt voor de verbijsterende prijs van KLLZH U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf, de Bijenkorf NAIROBI "Militaire staatsgre pen zijn gunstig voor onderontwik kelde landen", heeft president Moussa Traoré van Mali ooit ge zegd. Nu hij na 23 jaar uit het zadel is gewipt, gearresteerd en opgeslo ten door zijn eigen leger, brengen dergelyke gedachten ongetwijfeld een nare bijsmaak bij hem teweeg. Toen Traoré in 1968 aan het hoofd van een groep van veertien jonge le gerofficieren de macht overnam van Modibo Keita, was Mali, dat in 1960 als Frans Sudan onafhankelijk werd, een op de Sovjetunie gericht, socialistisch land. Staatsbedrijven beheersten zowel de industrie als binnen- en buitenlandse handel. Een militante jeugdbeweging die als een volksmilitie optrad, voerde zuiveringen uit binnen 's lands eni ge politieke party en de regering. Toen in de loop van 1968 ook een aantal officieren werd gearresteerd, vond het leger het welletjes. Luitenant Moussa Traoré was er al lange tijd van overtuigd dat het leger een belangrijke rol te vervul len had in Mali en op 19 november 1968 zag hij zijn kans. In de vroege ochtend werd het leger via een list by elkaar geroepen en door de volksmilitie ontwapend. Belangrij ke posities in de hoofdstad Bamako werden bezet en president Keita werd gearresteerd. De Grondwet werd afgeschaft en een Militair Co mité van Nationale Bevryding (CMLN) ingesteld met Traoré als president en kapitein Yoro Diakité als hoofd van een overgangsrege ring. Traoré's politieke filosofie was eenvoudig maar duidelijk: hij wilde nationale verzoening, een geleidelij ke ontmanteling van de socialisti sche structuren, een reorganisatie van de economie en meer buiten landse investeringen. Dat laatste noopte hem ertoe de betrekkingen met Frankrijk, die onder de door zyn voorganger getorpedeerde fe deratie met Senegal sterk bekoeld waren, snel te verbeteren. Moussa Traoré, geboren op 25 september 1936 in Kayes in het Noordwesten van Mali, is van jongs- af aan een soldaat in hart en nieren geweest. "Alleen een soldaat kan een échte man worden", zo rede neerde hij. Hy ging al vroeg naar de Kati-kadettenschool, nam dienst in het Franse leger en kwam uiteinde lijk terecht op de militaire academie in het Zuidfranse Frejus. Hij keerde in 1960 in Mali terug en werd vier jaar later tot luitenant bevorderd. Op het moment dat hij de macht greep, was hij instructeur aan de Kati-school. Hoewel de machtsovername zon der tegenslagen en zonder bloed vergieten verliep, werd Traoré al di rect met een hoop problemen opge zadeld. Niet iedereen binnen het le ger was tevreden en onder de aan hangers van het verdreven regime, zoals ambtenaren en studenten, ontstond grote onrust. Traoré wist echter wel raad met dergclyke za ken en trad keihard op tegen ieder een die volgens hem een bedreiging vormden voor zyn positie. Ook mensen in Traoré's nabijheid viferden zodra de president ver moedde dat ze gevaarlijk voor hem werden, gestelselmatig uit de weg geruimd. Na de eerste van een reeks van coup-pogingen tegen Traoré's regime in 1969 werd zijn kameraad Diakité afgezet als premier. Hy werd gearresteerd en tot levenslang veroordeeld. Hij overleed korte tyd later. Vele anderen zouden volgen. Ondanks (of misschien dank zij) zijn brute wyze van regeren, genoot Traoré groot aanzien in West-Afri- ka. met name in voormalige Franse kolonieen. Door zijn toedoen werd de relatie met buurland Burkina Fa- so verbeterd en toen hy in de perio de '88/*89 voorzitter was van de Or ganisatie van Afrikaanse Eenheid, speelde hij een belangrijke rol in het tot stand brengen van een dialoog tussen Tchad en Libië en Senegal en Mauritanië, landen die al gerui me tyd met elkaar overhoop lagen. AMSTERDAM (IPS) De Marokkaanse regering martelt tegenstanders en anti- oorlogsdemonstranten en weigert hen eerlijke processen te geven. Dit blijkt uit een vandaag verschenen rapport van Amnesty International. Op dit moment zitten er meer dan 650 poli tieke gevangenen onder "levenbedreigende omstandigheden" gevangen. Sommigen zijn veroordeeld tot de doodstraf. Amnesty meent dat de kans dat gevangenen een eer lijk proces krijgen nihil is, zolang de rege ring de ondoorzichtige wetgeving niet ver betert. De wetgeving is zo vaag, dat alleen al het uitoefenen van kritiek op de regering kan leiden tot jarenlange gevangenisstraf fen. Het feit dat gevangenen veroordeeld kun nen worden op grond van hun eigen beken tenis heeft ertoe geleid dat leger en politie van het martelen om een bekentenis af te dwingen een routine hebben gemaakt. Ge vangenen worden vaak met hun hoofd on dergedompeld in een emmer met urine, krij gen elektrische schokken toegediend of worden vastgebonden in zeer pijnlijke hou dingen, die worden aangeduid als "vlieg tuig" of "papepaai". Alleen al in de eerste twee maanden van dit jaar zijn vierhonderd mensen gearres teerd, omdat ze hadden deelgenomen aan pro-Iraakse demonstraties. Koning Hassan van Marokko had in het Golfconfict de zijde van de anti-Iraakse coalitie gekozen. Volgens Amnesty zyn de afgelopen drie jaar 1500 mensen wegens politieke redenen gearresteerd. In een aantal gevallen zijn daarbij de rechten van de verdachte op "fla grante wijze" geschonden, aldus het rapport In 1973 zijn in totaal 61 personen overge bracht naar een geheime gevangenis in Taza- mamert, omdat ze betrokken waren by een couppoging. Onder hen was een aantal mili tairen. Deze gevangenen hebben de afgelo pen zeventien jaar een "uiterst wrede behan deling" moeten ondergaan, ondanks het feit dat de helft van de groep was veroordeeld tot nog geen vijf jaar gevangenisstraf. Inmid dels zijn 29 mensen uit deze groep overle den, onder wie vijf militairen. Amnesty noemt verder het voorbeeld van een dichter die in 1982 veroordeeld tot vyf- tien jaar gevangenisstraf, omdat hy in zijn gedichten de sociale onrechtvaardigheid en de politieke onderdrukking in het Midden- Oosten aan de kaak had gesteld. Naar ver luidt was een van de gedichten beledigend geweest voor koning Hassan. Verder is er in Marokko sprake van ver dwijningen van politieke tegenstanders. Bij recente processen tegen politieke tegenstan ders gingen de rechtbanken er vanaf het be gin van uit dat de beklaagden schuldig wa ren, en weigerden zelfs getuigen op te roe pen. In een proces werden 52 mensen, gear resteerd bij rellen in december 1990, veroor deeld tot zeven jaar gevangenisstraf nadat zij ieder slechts dertig seconden door de recht bank waren ondervraagd. Volgens Amnesty is er de afgelopen dertig jaar in Marokko sprake van systematische gewelddadige onderdrukking. Nog dit jaar weigerde een rechter rapporten over marte lingen door de politie zelfs maar te lezen, of schoon een aantal gevangenen er zo erg aan toe was dat ze uit het ziekenhuis moesten worden gehaald om hun proces bij te wonen. Amnesty International eist van de Marok kaanse regering onmiddellijke vrijlating van alle gewetensgevangenen, tekst en uitleg over allen die tijdens hun gevangenschap zijn verdwenen, beëindiging van marteling en slechte behandeling van gevangenen, en onafhankelijke onderzoeken naar beschul digingen over mishandelingen. Amnesty eist ook beëindiging van de gevangenschap in totale afzondering ("incommunicado") en afschaffing van de doodstraf. Het Marok kaanse strafrecht moet worden herzien om het in overeenstemming tc brengen met de internationaal geldende normen van de mensenrechten, aldus Amnesty. Oppositie blij met coup Mali BAMAKO/NAIROBI (GPD/AP) - De Malinese oppositie en ver tegenwoordigers van de vak bond hebben gisteren na afloop van hun eerste besprekingen met de nieuwe machthebbers in het land verklaard het volste vertrouwen in deze militairen hen te hebben. Ze hebben te vens geeist dat de afgezette pre sident Moussa Traoré wordt be recht voor zyn misdaden tegen het Malinese volk. Oppositieleider Bembo Diallo r.-i 0HMB "Wij zyn ervan overtuigd dat wc met hen kun nen samenwerken en dat zy bin nen niet al te lange tyd de macht aan ons zullen overdragen. De bevolking van Mali kiest een nieuwe regering tcrwyl het le ger ervoor zorgt dat de vrede in het land gehandhaafd wordt". De militairen die gistermor gen de macht grepen in Mali, hebben beloofd op korte ter- myn een meer-partyenstelsel te zullen invoeren. Direct na de val van Moussa Traoré verschenen duizenden feestvierende mensen in de stra ten van de hoofdstad Bamako. Tegelykertyd schoten twee riva liserende legerafdelingen op el kaar. Daarbij zyn zeker dertig burgers gedood

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7