VS mengen zich niet in gevechten in Irak De Duitse mark heeft wat van zijn glans verloren badJoeA&ef Schwarzkopf: God stond aan kant van geallieerden Permanente leden V-raad eens over Golf-resolutie Eerste spuwende bron 'gedood' Voedselhulp voor Irak en Palestijnen Van den Broek: in WEU ook niet-NAVO-leden 'Wij willen de eenheid in het land handhaven' WASHINGTON/DAMASCUS/BAGHDAD (Rtr/AFP/DPA/AP) - De Verenigde Staten zullen zich niet direct mengen in de strijd van Kurden en shi'iten tegen het regime van de Iraakse president Saddam Hussein. De Amerikaanse troepen halen bovendien alleen Iraakse gevechtshelikopters neer als die een bedreiging vormen voor de geallieerde troe pen in het zuiden van Irak. Dat heeft Witte Huis-woordvoerder Marlin Fitzwater gisteren bekendgemaakt. "Het is niet onze bedoeling ons te mengen in de opstand in Irak", at dus de woordvoerder. "Wij hebben pen met Amerikaanse steun het be- delijk om de steun van Washington kopters tegen het Iraakse verzet, gevraagd. De opstandelingen ho- Washington beschouwt het inzet- ten door Baghdad van gevechts- te vliegtuigen wel in strijd met het staakt-het-vuren. Fitzwater gaf aan °P dat het inzet- dat dergelijke toestellen een bedrei- punt van stabiliteit inde regio is het ten van helikopters tegen opstande- gjng vormen voor de geallieerde goed dat de territoriale integriteit lingen krachtens het voorlopige troepen. Vorige week schoten Ame- „nn Tnni, ui,,» oinoW.knt „„mn 1 J rikaanse jagers twee Iraakse jacht bommenwerpers neer boven Hus- duidelijk gemaakt dat wij voorstan der zijn van handhaving Iraakse eenheid. Vanuit wind van Saddam Hussein de kunnen werpen, oog- Fitzwater Irak blijft gehandhaafd Het Kurdische en shi'itische ver zet heeft de laatste dagen herhaal staakt-het-vuren niet is verboden. President Bush veroordeelde nog vorige week het gebruik van heli- NEW YORK (AP) Het verloop van de Golfoorlog wijst uit dat God aan de zijde van de geallieerden stond. De bevelhebber van de geallieerde strijd- ^eld geboorteplaats Tikrit. De Witte Huis-woordvoerder liet voorts weten dat de terugtrekking van Amerikaanse troepen uit het Golfgebied niet afhankelijk is van de binnenlandse onrust in Irak. Fit zwater verklaarde dat de terugtrek king wordt gebaseerd op de resolu tie betreffende een permanent staakt-het-vuren die momenteel in de Veiligheidsraad wordt behan- macht, generaal Norman Schwarzkopf, zegt dit in een interview met David Frost dat vanavond door de Amerikaanse omroep PBS wordt uitgezon den. Schwarzkopf zegt verder dat hij grote zorg heeft gehad over het lot van de geallieerde grondtroepen, maar dat hij niet wakker heeft gelegen van de benarde situatie van de Iraakse militairen aan de andere kant van het front. "Je kunt niet aan een slag beginnen door je zorgen te maken over de verlie- i bij de vijand. De oorlog was ook niet onze keuze, die was een keuze Alle belangrijke steden in het zui den van Irak zijn weer in handen van het Iraakse leger, zo hebben vluchtelingen en verzetsstrijders meegedeeld. Kurdische rebellen in het noorden maakten melding van ten uij ue vijcuiu. ue uuilug was uuh mei unte neuze, uie was een Keuze van aantallpn «darhtnffprs als ee- hen. Ze hebben voldoende gelegenheid gehad die te voorkomen", aldus de rftfraa nvaiion nr>Hp de VS buitengewoon populaire bevelhebber. ii uc vo uuiiciigewuun pupuicuic ucvcuicuuei volg van helikopteraanvallen op de Hij zet uiteen dat zijn troepen het Iraakse leger volledig hadden kunnen °^estac* Kirkuk. vernietigen, maar hij respecte'ert het besluit van president Bushom de oor log na de bevrijding van Kuwayt te beëindigen. "We hadden de deur volle dig op slot kunnen doen en er een vernietigingsslag van kunnen maken. Maar de president nam, zoals u weet, het besluit om op een gegeven tijd en plaats te stoppen. Ik denk dat dat een zeer humane beslissing was", zegt Schwarzkopf. Over de Iraakse leider Saddam Hussein merkt hij op dat die ongetwij feld een oorlogsmisdadiger is in elke zin van het woord. Maar hij verwacht niet dat het tot berechting voor een oorlogstribunaal zal komen. "Wat nor maliter gebeurt met mensen als Saddam Hussein is dat op een bepaald mo ment met hen wordt afgerekend door hun eigen bevolking", aldus de gene raal. NEW YORK (AP) - De vijf perma- voer van nucleair wapenmateriaal nente leden van de Veiligheidsraad naar Irak verboden en blijft het em- van de Verenigde Naties hebben bargo op conventionele wapens te- gisteren overeenstemming bereikt gaan totdat "heel Irak bevrijd i Vluchtelingen verklaarden dat le den van de Republikeinse Garde, de keurtroepen van Hussein, in de straten van de zuidelijke steden pa trouilleren en jonge mannen voor de keus stellen zich bij het leger aan te sluiten of de kogel te krijgen. "Ze houden 7000 mannen gevangen bij de universiteit van Basra en schie ten er elke dag 50 tot 100 dood", zei Khalifa Reem, een van de 26 Iraakse soldaten die zich maandag bij Saf- wan aan de Amerikanen overgaven. Het was niet mogelijk de berich ten uit Irak uit eigen waarneming te controleren. Irak laat geen buiten landse journalisten toe in de gebie den waar na de Iraakse nederlaag in de Golfoorlog opstanden zijn uitge broken. De Kurdische rebellenleider Jalal gen het land gehandhaafd De Ver- Talaban. is gisteren door duizenden gecompliceerde enigde Naties krijgen, volgens de Ju>chende guerrillastrijders m de Golfoorlog. Daarin diplomaten, de taak toe te zien op Iraakse grensstadje Zakho verwei devernietiging van de wapens en de K°md en heeft bij zijn terugkomst nucleaire faciliteiten. gezegd dat de strijd tegen de rege- De vijf permanente leden - de rin^g van Saddam Hussem door zal Verenigde Staten, de Sovjetunie, CTaari Groot-Brittannië, Frankrijk en Chi na - bereikten overeenstemming na dat de Sovjetunie eerdere bezwaren over de vernietiging van chemische en andere wapens had laten vallen. Deze week zal de tekst van de resolutie aan de tien andere leden van de V-raad worden voorgelegd. Een stemming wordt echter niet vóór het weekeinde verwacht. Het grote struikelblok was de ga rantie aan Kuwayt dat de grens uit 1963 tussen het emiraat en Irak defi nitief wordt vastgelegd. Zo'n grens- garantie is nog niet eerder voorko men in de geschiedenis van de V- raad. Sommige leden hadden hier dan ook bezwaar tegen, aldus diplo maten, die onvermeld lieten welke landen dat waren. De vijf discussiëren nog over de vraag of een percentage van de olie winsten van Irak via de Verenigde Naties aan Kuwayt en andere lan den moet worden toegewezen als herstelbetaling. De resolutie roept niet op tot een permanent staakt-het-vuren, maar geeft hiervoor wel de voorwaarden waaraan Irak moet voldoen. Dan pas zal een definitief einde aan de vijandelijkheden worden geregeld en trekken de buitenlandse troepen zich terug. Verder zegt de resolutie nog dat Irak alle voorgaande resolu ties in acht moet nemen. Niet-gebonden landen werken ondertussen aan een eigen ont werpresolutie waarin ze voorstellen het economisch embargo tegen Irak volledig op te heffen. resolutie wordt de weg vrijgemaakt definitief staakt-het-vuren. Dit heb ben westerse diplomaten bekend gemaakt. Volgens1 de ontwerpresolutie moet Irak alle chemische en biolo gische wapens vernietigen, is de uit- VS geven tegoed van Kuwayt vrij WASHINGTON (AP) - Het Ameri kaanse ministerie van financiën heeft gisteren meegedeeld dat het op verzoek van de Kuwaytse rege ring alle tegoeden van dat land in de Verenigde Staten vrijgeeft. Volgens het Bureau voor Contro le op Buitenlandse Bezittingen van het ministerie is de maatregel in overeenstemming met de op 2 maart aangenomen resolutie van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties waarin wordt opgeroepen tot samenwerking by de wederopbouw van Kuwayt. De bezittingen werden door de Amerikaanse president George Bush bevroren na de Iraakse inval in Kuwayt op 2 augustus. TOKYO/ROME (AP) - Japan geeft de Palestynen in Israël voedselhulp ter waarde van tien miljard dollar (negentien miljoen gulden). De hulp is onderdeel van een Japans hulpprogramma dat een bijdrage wil leveren aan de vrede en welvaart in het Midden-Oosten na de Golf oorlog, zo heeft het Japanse minis terie van buitenlandse zaken giste ren gezegd. Het Hulp- en Werkbureau van de Verenigde Naties had om hulp ter waarde van 33 miljoen dollar ge vraagd, ten bate van de Palestijnen op Westbank en in de Gazastrook, aldus Japanse functionarissen. Japan stelt tevens 2.6 miljoen dol lar ter beschikking om schade aan het milieu in het Midden-Oosten te bestrijden. Deels gaat dit bedrag naar het opruimen van olie op zee, en deels naar maatregelen die de schade als gevolg van de brandende oliebronnen in Kuwayt proberen te beperken. De Voedsel- en Landbouworgani satie van de Verenigde Naties (FAO) stuurt 17 miljoen dollar aan voedselhulp naar Irak. Volgens de FAO is de voedselsituatie daar zo er barmelijk dat mensen uit wanhoop diervoeder zijn gaan eten. Op de markten is nog wel voedsel te krij gen, maar alleen tegen extreem ho ge prijzen. Veel mensen moeten het doen met de minieme rantsoenen die door de regering worden ver strekt, aldus de FAO in een verkla ring. KUWAYT (AP) - Oliebrandbe- strijders stortten gisteren honder den vaten modder 1200 meter diep in de aarde om de eerste van meer dan 600 beschadigde olie bronnen in Kuwayt te "doden". Met op de achtergrond loeiende oliebranden, dikke rookwolken en een zee van ruwe olie haastten Amerikaanse, Canadese en Britse experts zich om met behulp van een tank modder de spuwende oliebron diep in de aarde tot zwij gen te brengen. Na een laatste op welling van samengedrukt gas en een laatste straal olie spuwde de bron om kwart voor drie in de middag eindelijk modder, een te ken dat de bron was "gedood". De bron, die 30 dagen achter een als een straalmotor had ge loeid, pruttelde zachtjes na. Een team van vijf Amerikanen legde de laatste hand aan het karwei door een 112,5 kilogram zwaar deksel over het gat te monteren. De operatie was de eerste die met succes kon worden afgerond sinds de mannen vorige week met hun werk begonnen. Er is sprake van een "dode" bron als modder, cement of een andere zware sub stantie is gebruikt om een bran dende of olie spuwende bron te stoppen. De gisteren gestopte bron was er één van ongeveer 80 bronnen die de Irakezen opbliezen, maar niet in brand konden steken voor zij uit Kuwayt vertrokken. Onge veer 600 andere bronnen werden wel in brènd gestoken, terwijl nog eens ongeveer 100 werden be schadigd. Functionarissen wijzen erop dat de spuwende oliebronnen een even groot gevaar voor het milieu vormen als de brandende bron nen, omdat de olie in de woestijn komt en daar een schaarse water houdende grondlaag kan vervui len. Ook zullen de olieplassen bij de nadering van de zomer in een harde teerachtige substantie ver anderen, waardoor de woestijn van Kuwayt op veel plekken het aanzien van een geasfalteerd par keerterrein zou kunnen krijgen. WOENSDAG 27 MAART 1991 Eis levenslang tegen vier verpleeghulpen WENEN (AP) Het Oostenrijkse openbaar ministerie heeft gisteren levenslange gevangenisstraf geëist; tegen vier verpleeghulpen, die wor den verdacht van de moord op 42 oudere ziekenhuispatiënten in Lainz. Aan het slot van een sensationeel proces van drie weken vroeg offi cier van justitie Ernst Kloyber de achtkoppige jury de vier verdach ten conform zijn eis te veroordelen en de maatschappij daarmee een signaal te geven dat euthanasie on aanvaardbaar is. De aanklager zei in zijn betoog dat de ziekenverzorg- sters hun slachtoffers hebben gese lecteerd en hun plannen met "ver achtelijke wreedheid" hebben uit gevoerd. Wilhelm Philipp, de verdediger van Waltraud Wagner, de ziekenver- zorgster die 32 moorden ten laste zijn gelegd, hield vol dat zijn cliënt uit bezorgdheid had gehandeld. "Waltraud Wagner wilde helpen, helpen en niets dan helpen", aldus Philipp. Naast Wagner staan Stefanija Mayer, Irene Leidolf en Maria Gru- ber terecht. Zij zouden zich respec tievelijk twaalf, vier en twee keer schuldig hebben gemaakt aan moord. De vier zieken verzorgsters werden vorig jaar april gearres teerd, nadat zij vanaf 1983 hun prak tijken hadden uitgeoefend. In veel gevallen dienden zij patiënten over doses medicijnen toe, maar ook werd in sommige gevallen water in de longen gegoten. De uitspraak van de jury wordt eind deze week verwacht. Schadevergoeding Panorama voor moordenaar Heijn HAARLEM (GPD) De ontvoer der en moordenaar van Ahold-top- man Gerrit-Jan Heijn heeft recht op een schadevergoeding van het weekblad Panorama. Het blad drukte in 1989 twee keer zonder toe stemming de foto van de man af. Volgens de rechtbank heeft ook een verdachte/veroordeelde recht op privacy. De omvang van de schade vergoeding moet nog worden vast gesteld. De ontvoerder, die in Landsmeer woonde, werd in het najaar van 1988 door het Amsterdamse gerechtshof wegens de moord op Heijn tot twin tig jaar gevangenisstraf en terbe- schikkingsteling veroordeeld. De man staat onder meer op foto's, die ANP-fotograaf Paul Stolk in april 1988 in Bloemendaal tijdens een re constructie van de ontvoering maakte. Stolk ontving voor de serie de Zilveren Camera 1988, wegens de beste nieuwsfoto van het jaar, maar de foto werd toen al niet meer verspreid. ADVERTENTIE Donkersteeg 13 - 15, Leiden LUXEMBURG (GPD) - Neder- band met de Verenigde Staten. Van land blijft zich verzetten tegen po- den Broek kreeg dinsdag in bijval gingen om de Westeuropese Unie op te nemen in de Europese Ge meenschap. Volgens minister Van den Broek (buitenlandse zaken) moet de WEU (van negen EG-lan- den) de brug zijn tussen de EGen de NAVO en mag het Europese veilig heidsbeleid niet beperkt blijven tot de EG-landen. Daarom moet volgens Van den Broek de WEU worden uitgebreid met de Europese landen die nu geen lid zijn van de EG of de NAVO. Daartoe behoren landen als Turkije en Noorwegen, maar zeker ook Oos- teuropese landen als Tsjechoslowa- kije en Polen, aldus de minister gis teravond in Luxemburg. De EG-ministers van buitenland se zaken spraken daar, op verzoek van Van den Broek, voor het eerst diepgaand over de rol die de EG in buitenlandse politiek en veiligheid kan spelen. Aanleiding was het wei nig samenhangende optreden .van de twaalf EG-landen tijdens de voorbije Golfcrisis. Nederland is de grootste voor stander van handhaving van de zijn Britse, Portugese, Deense en Ierse collega's. Frankrijk en Duitsland, gesteund door onder meer Spanje, België en Italië, willen de WEU echter volle dig in de EG - die later wordt om gevormd tot een Europese Politieke Unie opnemen. Volgens Van den Broek mag de Europese veiligheid echter niet ondergeschikt worden aan de Europese eenwording. Hij stelde ook voor om voortaan geregelde topconferenties te hou den van de regeringsleiders van de WEU-landen. Daarmee wordt voor komen dat het Europese veilig heidsbeleid wordt bepaald door de Europese Raad, de top van EG-lei- ders, zoals door Frankrijk en Duits land is voorgesteld. Die Europese Raad wordt niet de mocratisch gecontroleerd. Dat geldt natuurlijk ook voor een WEU- top, maar het verschil is dat de EG- top richtlijnen kan uitvaardigen, terwijl de leiders van de WEU slechts kunnen discussiëren. Dat moet bovendien bij eenstemmig heid gebeuren. DEN HAAG "Duitsers zijn snel bang als het economisch niet helemaal van een leien dakje gaat en maken dan veel mis baar. Maar ik vind de pessimistische ge luiden uit de Bondsrepubliek wel wat zwaar aangezet", aldus een bankanalist. Van paniek is in ieder geval geen sprake, al zullen de ontwikkelingen in Duitsland gevolgen hebben voor de Nederlandse Uitspraken van Duitse financiële auto riteiten als Pohl (Bundesbank) en Waigel (minister van financiën) hebben in Neder landse bankkringen niet zo veel indruk gemaakt. "Ja, er is wat van de glans van de Duitse mark af', zegt ook directeur Weitenberg van de christelijke werkge versorganisatie NCW. 'Een ramp' noemde Bundesbank-presi dent Pohl vorige week de manier waarop de economische unie tussen de beide Duitslanden erdoor is gejaagd. Het was een kwestie van luttele minuten en de wisselkoers van de Duitse mark ging on deruit ten opzichte van de Amerikaanse dollar. Juist in de Verenigde Staten kwa men de eerste positieve berichten over de ontwikkeling van de de gevoed door de juich-stemming na de Golfoorlog - leek een aardverschuiving tussen de twee internationale munten op handen. Hoewel de uitspraken van de Duitser tot een fikse ruzie leidden met bondskan selier Kohl, gooide minister van financiën Waigel maandag nog wat olie op het vuur, door te beweren dat "Duitsland zich in een crisis bevindt en het moeilijkste jaar sinds 1949 tegemoet gaat". Opnieuw nam de internationale belangstelling voor de mark af en daalde deze verder in waarde. Als de economische leiders van deze Duitse rots in de economische branding zelf niet meer in geloven. Voor de Nederlandse financiële en econo mische wereld zijn de ontwikkelingen bij de oosterburen van meer dan alledaags belang. Het is verreweg de belangrijkste handelspartner van het Nederlands be drijfsleven (ongeveer een derde van alle geëxporteerde goederen gaat de oost grens over) en mede om die reden volgt de monetaire koers van Nederland die van de Bundesbank doorgaans op de voet. Maar het luiden van de noodklok in de "Maar die geluiden over een naderende recessie begrijp ik niet. Er zijn voldoende positieve factoren voor een voortgaande, maar wat bescheidener economische groei", zegt een analist van een grote Ne derlandse bank. Ook directie-woordvoer der Willemse van het CPB ziet de heisa vooral als een intern Duits probleem. "Ei genlijk zijn we in Nederland relatief goed af'. Het Centraal Plan Bureau heeft een jaar geleden een berekening gemaakt van de gevolgen van de Duitse eenwording voor zowel de Duitse als de Nederlandse eco nomie. Volgens Willemse gaat die voor spelling in grote lijnen nog steeds op en zal het binnenkort verschijnende Cen traal Economisch Plan van het CPB de oude verwachtingen blijven hanteren. "Enerzijds blijven de rentes hoog in na volging van de Duitse rentes, hetgeen een minder binnenlandse bestedingen bete kent, met name bij de woningbouw. An derzijds profiteert de Nederlandse uit voer sterk van de extra buitenlandse vraag waardoor produktie, bezettings^ graad en arbeidsproduktiviteit toenemen en, met enige vertraging, ook de werkge legenheid stijgt", luidde de toenmalige, nauwelijks gewijzigde visie van het CPB. Het Nederlandse bedrijfsleven, zo blijkt uit de cijfers, lijkt bovendien rede lijk goed in te spelen op de toegenomen vraag uit de grotere Bondsrepubliek. In 1990 steeg de waarde van de export naar Duitsland met 12 procent naar een totaal van 66,6 miljard gulden. De totale Neder landse export inclusief Duitsland steeg met 4 procent (tot 239,3 miljard). Wisselkoers Wat bij velen in het achterhoofd zit, is dat de wisselkoersverhouding tussen twee van de drie belangrijkste valuta in de we reld (de derde is de Japanse yen) de laatste tijd erg onrealistisch was gewor den. Na de euforie over de Duitse eenwor ding en vervolgens de vooral Ameri kaanse overwinning in de Golf lijkt de tyd voor een realistischer benadering te zijn aangebroken. Een ongeremde stij ging van de dollarkoers wordt daarom al evenmin verwacht. De bankanalist ver wacht voorlopig geen stijging tot boven de twee gulden. Duitsland, zo bleek ook deze week uit de laatste cijfers van de wereldhandelsor ganisatie GATT, is een economische macht van de eerste orde geworden en heeft vorig jaar met een neuslengte de eer ste plaats als handelsnatie van de Ver enigde Staten overgenomen. Nederland is in belangrijke mate meer dan van welk ander land ook afhankelijk van het wel en wee van de Duitse Vanuit Nederland gezien lijken de Duitse financiële en politieke voorlieden vooral knap zenuwachtig te worden van het aanzwellende leger van werkloze de monstranten in het oosten van het land. Probleem daarbij is natuurlijk dat inves teringen daar niet de volgende dag al ren dement en werkgelegenheid opbrengen. Waigel zei maandag dan ook te hopen dat er in het westen van Duitsland meer pio niersgeest ontstaat om oostelijk Duits land door de moeilijke tijd heen te lood sen. Er is naast een economisch ook een psychologisch en sociaal probleem.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6