Verbijsterend Luchtvaart: steeds dieper in het rood Fokker verdubbelt winst VS verbieden zaken met Delft Instruments Russische Federatie komt met nieuw economieplan 'Oneerlijke geldschieter onvoldoende beteugeld' SNS spaarbank nummer 2 Actie FNV- werknemers WOENSDAG 27 MAART 1991 ECONOMIE PAGINA 5 GENEVE (AP/ANP/KRF/Rtr) Luchtvaartmaatschappijen hebben in februari meer dan een miljard dollar (ruim 1,9 miljard gulden) verlies geleden als gevolg van de Golfoorlog, zo heeft de Internationale Associatie voor Luchtvervoer (IATA) gisteren bekend gemaakt. Volgens de organisatie van burger luchtvaartmaatschappijen kwam tweederde van het totale verlies en 60 procent van alle annuleringen van vluchten voor rekening van Eu ropese maatschappijen. Zo'n 21.400 vluchten, 6 procent van het anders gebruikelijke totale vliegverkeer in de wereld, werden geannuleerd. Vorige maand leden de 200 bij de LATA aangesloten luchtvaartmaat schappijen ook al ruim een miljard dollar verlies. "Dit is een van de moeilijkste pe riodes voor de bedrijfstak in meer dan 40 jaar en de gevolgen zullen nog lange tijd worden gevoeld", zo zei de directeur van de IATA, de Duitser Eser, in een verklaring. Het vervoer naar het Midden-Oosten is met de helft afgenomen vergeleken bij februari 1990, terwijl 38 procent van de vluchten naar de regio werd geannuleerd. De Europese lucht vaartmaatschappijen hebben 16 procent van hun vluchten niet door laten gaan, zo meldde de IATA. Maatschappijen in andere gebieden werden minder ernstig getroffen. 100 (er werden respectievelijk 37 en 31 afgeleverd) deed de bedrijfsop brengsten stijgen van 3240 miljoen tot 3837 miljoen. Midway Airlines, de op elf na grootste luchtvaartmaatschappij i eindiging van de Golfoorlog heeft geen soelaas gebracht. Het einde van de voormalige Oostduitse luchtvaartmaatschappij Interflug lijkt er dan nu toch echt te komen. Na weken van ondui- UTRECHT (ANP) - De mede werkers van de rechtskundige dienst van de FNV zijn gisteren in actie gekomen uit protest tegen de maatregelen die het federatie bestuur van de vakcentrale heeft afgekondigd om de begrotings problemen onder de knie te krij gen. Als de FNV-top vandaag niet belooft de maatregelen te ver zachten, zullen ook afdelingen op het hoofdkantoor van de FNV van zich laten horen, aldus be stuurster M. Drijver van de Dien stenbond FNV. De Financiële problemen van de vakcentrale zijn grotendeels een gevolg van een sterk toegeno men vraag naar de gratis diensten van de rechtskundige dienst van de FNV. Het Federatiebestuur keurde onlangs de FNV-begro- ting goed, hoewel die een gat van 1 miljoen gulden vertoonde. de Verenigde Staten, heeft gisteren delijkheid, waarbij de maatschappij uitstel van betaling aangevraagd, de ene keer nog enkele weken te Midway is in ernstige financiële gaan had en de andere keer tot ze- problemen geraakt door de vermin- ker de herfst zou doorvliegen, heeft dering van het passagiersaanbod en de curator Jobst Wellensiek nu aan- de stijging van de brandstofprijzen gekondigd dat Interflug eind april als gevolg van de Golf-crisis. De be- definitief verleden tijd_2al zijn. DELFT (ANP) De Amerikaanse regering heeft bedrijven uit de VS verboden nog langer zaken te doen met Delft Instruments, leverancier van onder meer geavanceerde nachtzichtkijkers. Delft Instru ments zou Irak nachtzichtappara- Fokkpr tuur hebben geleverd. r» xt j i j Delft liet de beurs gisteren weten RWesui; itwam aan net i: t l Vliegtuigbouwer nog niet te kunnen overzien welke doordat Amerikaanse troepen nj- Fokker heeft, ondanks al deze gevolgen de Amerikaanse maatre- dens de Golfoorlog Nederlandse ap- nodigde vergunningen. In decem ber 1990, toen het embargo van de Verenigde Naties tegen Irak al maanden van kracht was, zou Delft nog apparatuur naar Jordanië (me destander van Irak in de Golfstrijd) hebben verscheept. De kwestie kwam aan het licht rampspoed, zijn nettowinst vorig gelen hebben voor omzet en resul- jaar vorig jaar nagenog verdubbeldtaat over 1991, omdat nog niet be- tot behaald van 83,4 miljoen gulden, kend is hoe lang zij van kracht zul- Eind 1990 werd een aantal ingrij- len zijn. "Zodra dat wel het geval is, „c6111JueI Kht nmah7h ?h .""hS18 ge' 2M nm!,e,0p terugkomen', tachtig met de benodigde export paratuur aantrof in buitgemaakte Iraakse tanks. Delft Instruments verklaarde in februari dat die appa ratuur "mogelijkerwijs begin jaren bracht om het hoofd te bieden een voortdurend laag koerspeil van tMi c u CÖUIUCU via uc oei de Amerikaanse dollar, de munt neming, hangende de onderzoeken schVdochtërmaateS waarin vliegtuigen worden afgere- die thans door de autoriteiten zijn strubel. kend. De noodzaak van de maatre- ingesteld, geen nadere mededelin- gelen is versterkt door een snel ver- gen doen. slechterende financiële positie van Justitie is een onderzoek naar de luchtvaartmaatschappijen. Delft Instruments begonnen. Het In de cijfers van Fokker over-1990 gerechtelijk vooronderzoek kan en- zijn geen winsten op de Fokker 100 kele maanden in beslag nemen. Het Belgische Öudênaerdêrr een deel de Fokker 50 opgenomen. De gaat om de levering van nachtzicht- van de administratie werd daarbij Vorige week woensdag heeft de Economische Controle Dienst huis zoeking gedaan bij Delft Instru ments in Delft en twee van haar be drijven in het Drentse Roden vliegtuigbouwer neemt namelijk apparatuur pas winsten op okkerdeze projecten mee, als het als de kosten geheel zijn terugverdiend. Volgens direc teur financiën mr. J.H.A. Olde Loo- huis zal bij de huidige koers van de dollar (omstreeks 1,90 gulden) dit punt in het midden van de jaren ne gentig worden bereikt. De omzet van Fokker is vorig jaar met 14 procent gestegen van 2799 miljoen naar 3202 mihoen. De toe genomen verkoop van de 50 en de i Irak zonder de be- in beslag genomen. ASUNCION De Argentijnse pre sident Carlos Menem en de Brazi liaanse president Fernando Collor de Mello omhelzen elkaar nadat ze het verdrag van Asuncion hebben getekend in de centrale bank van Paraguay. De presidenten van Pa raguay en Uruguay tekenden even eens het verdrag dat de basis legt voor de MERCOSUR, de tegenvoeter van de EG voor Zuid-Amerika, (foto EPA) Pet-fles verwerkt MOSKOU (Rtr) - De Russische Federatie, de grootste van de republieken in de Sovjetunie, heeft gisteren een nieuw plan ontvouwd voor de hervor ming van de economie. Het plan is een variant op het zogenoemde 500-da- gen-plan, dat in november werd gepresenteerd, maar werd getorpedeerd door Moskou, dat een behoudender weg koos. "We moeten opnieuw proberen en acute crisis te bezweren. Als we niet energiek maatregelen nemen wordt de situatie catastrofaal", verklaarde HEERLEN (ANP) Re-tech, on- Ivan Silajev, premier van de Russische Federatie, tijdens een persconfe- derdeel van het chemieconcern rentie. Het nieuwe plan is gericht op de vorming van een markteconomie DSM, gaat over tot herverwerking in een zo kort mogelijke tijd. Staatseigendom moet worden geprivatiseerd, van de nieuwe pet-statiegeldflessen de belasting voor het bedrijfsleven moet omlaag en de regels voor buiten- van Spa in Nederland. Het po- landse investeringen moeten worden versoepeld. lyethyleenterephthalaat (pet) dat Spa gebruikt, kan herhaalde malen - - - Het is de bedoeling dat het plan loopt van 1 april dit jaar tot eind volgend worden herverwerkt. De onderne- werkgelegenheid en scholing. Als jaar moet nog worden goedgekeurd dor de volksvertegenwoordiging ming kan 8000 ton per jaar aan. er op geen enkel ander terrein af- van federatie, die morgen aan een bijzondere zitting begint. spraken zijn te maken, is een Het nieuwe economische hervormingsplan kan alleen doorgaan als de Re-tech verwerkt het afval tot male looneis van 6 procent denk- mijnwerkers hun staking opgeven, aldus premier Silajev. Door de mijnsta- grondstof voor de kunststofverwer king liggen vele takken van industrie bijna stil. Silajev heeft in het week- kende industrie. Die maakt er bij- bezoek gebracht aan het Kuzbass-mijnbouwgebied en er bij de voorbeeld verpakkingsprodukten, Economie kort Looneis bankbedrijf De Dienstenbond FNV verhoogt de looneis in het bankbedrijf van 2,8 naar zeker 4 procent omdat de werkgevers niet bereid zijn tot af spraken over arbeidstijdverkorting, ten van de Dienstenbond FNV gis teren meegedeeld na raadpleging van de kaderleden in het bankbe drijf. Toerisme stimuleren De EG-comrriissie in Brussel heeft gisteren besloten om het toerisme in Europa te gaan stimuleren. Ze heeft daarvoor een actieplan ont worpen, aldus een woordvoerder van de Commissie. Toerisme levért ongeveer vijf pro cent van het bruto nationaal pro- dukt van de EG op. Zo'n acht mil joen mensen vinden werk in deze sector. Die bezetten ongeveer zes procent van alle banen in de Ge meenschap. Maar de Commissie meent dat er nog een forse groei van het aantal banen mogelijk is. Herdenkingszegel De Federatie van Philips Verenigin gen van Gepensioneerden brengt een serie herdenkingszegels uit ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van het concern. Een woord voerder van de federatie heeft dit gisteren meegedeeld. Philips zelfheeft vrijwel alle acti viteiten rond het 100-jarig bestaan afgelast in verband met de moeilij ke situatie waarin het bedrijf ver keert. Het uitgeven van de zegels moet volgens de gepensioneerden worden beschouwd als een positief signaal "aan allen die er nu aan wer ken om de onderneming er weer bo venop te krijgen". Geding tegen Perrier De Stichting Groupement de Dé- fense PASH uit Den Haag heeft ge steren geprobeerd via een kort ge ding voor de Amsterdamse recht bank te voorkomen dat PASH (Per rier American Springwater Hol dings), de houdster van de belangen van Perrier bronwater in de Ver enigde Staten, overgaat tot de uit gifte van nieuwe aandelen. De stichting, die 22 procent van de aandelen van PASH vertegen woordigt, vreest dat haar relatieve belang in de onderneming zal dalen als gevolg van kapitaalsvergroting. Ook is men bang dat uitgifte zal ge schieden tegen een lage koers, ge baseerd op de sterk geslonken ver mogenswaarde van PASH. mijnwerkers op aangedrongen het hervormingsplan te steunen. Als de flessen, bandmaterialen, elektro- economie door de staking nog verder verslechtert heeft het plan geen zin technische produkten en auto-on- meer, aldus de premier. derdelen van. KLASSIEK Double breasted kostuum Keuze uit um. ruit of een subtipl streepdessin 46 t/m 56 en ETT^H 47 t/m 53. Tot en met 6 apnl as. of zolang de voorraad strekt voor de verbiisterende pnis van EiCAfl U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf, de Bijenkorf^) DEN HAAG (GPD) - Kredietbe middelaars die lid zijn van de Ne derlandse Vereniging van Financie ringsadviseurs (NVF), hebben een gedragscode ondertekend die con sumenten moet beschermen tegen oneerlijke praktijken. Consumenten die zich gedupeerd voelen, kunnen zich voortaan wen den tot een raad van toezicht, die als uiterste middel leden van de NVF kan royeren. Konsumenten Kon- takt, dat op maatregelen had aange drongen na een onderzoek waaruit bleek dat bemiddelaars zich soms schuldig maken aan misleiding, vindt de gedragscode onvoldoende. De gedragscode werd gisteren aangeboden aan een aantal kamer leden, directeur L. Donia van Kon sumenten Kontakt en directeur J. Koopman van de directie consu menten- en marktbeleid van Econo mische Zaken. De gedragscode vloeit voort uit de kritiek van Kon sumenten Kontakt en loopt vooruit op de Wet op het Consumentenkre diet. Deze nieuwe wet, die nog in voorbereiding is, wordt volgens Koopman van Economische Zaken waarschijnlijk op 1 januari 1992 van kracht. Zowel Koopman als Donia zet kritische kanttekeningen bij de ge dragscode van de NVF. Door de nieuwe wet wordt adverteren met de snelheid waarmee een lening ge regeld kan worden ('In een wip een volle knip') verboden omdat, aldus Koopman, "snelheid meestal ten koste gaat van zorgvuldigheid". De NVF heeft dit zelf niet aan banden willen leggen, omdat snelheid vol gens voorzitter C. in de Hees een be langrijk concurrentiemiddel is. Konsumenten Kontakt is vooral teleurgesteld over de weigering van banken, de kredietverschaffers, om aan- een 'keurmerk' voor de hele branche banken en bemiddelaars mee te werken. Volgens Donia bleek uit het onderzoek dat sommi ge bemiddelaars waarover klachten waren, werkten met een volmacht van een bank. Volgens Donia kun nen banken helpen oneerlijke prak tijken uit te bannen door niet met omstreden bemiddelaars in zee te gaan. Bovendien brengt de NVF per klacht 75 gulden in rekening - een behoorlijke blokkade, aldus Donia, die veel mensen ervan zal weerhou den een klacht in te dienen. Ook omdat zij die in het gelijk worden gesteld geen schadevergoeding kunnen krijgen. Het is wel mogelijk met de uitspraak van de raad van toezicht naar een rechter te stappen, maar dat kost nog meer geld. De dertien bemiddelingsbureaus in Nederland zijn tot drie familiebe drijven te herleiden, zo bleek uit het onderzoek van Konsumenten Kon takt: de Frisia Groep, eigendom van D. Scheringa (Frisia, Creflnas, TKS), de familie Van Geet-groep (Algero, Finam, CMV) en een groep in handen van Wolthers en In der Hees (Topkrediet, Nationale Geld Service). Vorig jaar werd in Nederland 8,2 miljard gulden geleend voor con sumptieve doeleinden. Een kwart van dat bedrag, 2.2 miljard gulden, werd betaald aan rente. Naar schat ting tussen de 40 en 50 procent van de leningen in privé-sfeer kwamen tot stand dank zij bemiddeling van een intermediair. AMSTERDAM (GPD) De in de SNS-Groep verenigde spaarbanken gaan uitgroeien tot een machtig concern in de Nederlandse bankwe reld. Door samenwerking met verzekeraar OHRA en de overname van de in effectenhandel en buitenlands geldverkeer gespecialiseerde BdBbank gaat de SNS Groep een aanzienlijke concurrent vormen voor andere banken. Met name de Rabobank kan concurrentie verwachten. Dat zei SNS-bestuursvoorzitter drs. J. Vugts gisteren in Amsterdam tij dens de presentatie van de groeiplannen van zijn concern. Hoewel de concernnaam nog volslagen onbekend is bij de consu ment, maakt de SNS Groep een stormachtige groei door. Het bedrijf zal dit jaar uitdijen tot het op een na grootste spaarbankenconcem van Ne derland, met een balanstotaal van 12 miljard gulden. Dat is het resul taat van de vorig jaar al ingezette fusie tussen de Samenwerkende Ne derlandse Spaarbanken en de Bondsspaarbank voor Midden-, Noord en Oost-Nederland, waarbij zich gisteren de Bondsspaarbank Centraal en Oostelijk Nederland aansloot. Bovendien voegt binnenkort het grootste deel van de Bondsspaarbanken zich bij. Daardoor ontstaat een sterke en aanzienlijke bankencombinatie in het hele oostelijke deel van Nederland, met meer dan 2400 medewer kers en 335 vestigingen. Een gang naar de beurs is volgens Vugts nu wel mogelijk, maar vanwege het grote eigen vermogen van ruim 1 mil jard gulden nog niet nodig. Vanaf de zomer zal de naam 'SNS bank' de gevels van alle filialen sieren. De combinatie vormt nu volgens be stuursvoorzitter Vugts een geduchte concurrent voor de Rabobank, die traditioneel sterk vertegenwoordigd is op het platteland. De SNS Groep breidt in meer richtingen uit. Het concern is al meer derheidsaandeelhouder van de Bank der Bondsspaarbanken, die is ge specialiseerd in effectenhandel en buitenlands betalingsverkeer. Ook voert de SNS bank gesprekken over samenwerking met OHRA. TRIEST (AP) Honderden vracht wagens stonden gisteren in Oosten rijk vast voor de Brennerpas, de be langrijkste verbindingsroute naar Italië. Ook bij de grensovergangen Chiasso in Zwitserland en Venti- miglia, een veelgebruikte Italiaanse overgang naar Frankrijk, stonden lange files als gevolg van een sta king van het Italiaanse douaneper soneel. Het Italiaanse ministerie van fi nanciën zette maandagavond poli tieagenten in om een deel van het werk te doen dat het douaneperso neel laat liggen. De douaniers wei geren nog langer over te werken omdat de overheid te lang zou wachten met het goedkeuren van verbeteringen van de werkomstan digheden. Volgens een van de inge zette agenten zal het een paar dagen duren voordat het achterstallige werk is ingelopen. Hij zei dat de drukte aan de grenzen mogelijk nog toeneemt omdat veel vrachtwagen chauffeurs de grens over willen voordat het rijverbod voor de paas dagen ingaat. Ministers komen niet uit begroting voor landbouw BRUSSEL (AP) - De twaalf land bouwministers van de EG zijn er gisteren in Brussel niet in geslaagd de begroting voor 1991 vast te stel len. Nederland en Groot-Brittannie hielden een akkoord tegen door vast te houden aan eerder gestelde limieten. De EG-lidstaten kwamen in 1988 overeen dat in het begrotingsjaar 1991, dat op 1 april ingaat, niet meer dan 32,5 miljard ECU (zo'n 75 mil jard gulden) in de Europese land bouw gepompt mag worden. Dat betekent een verhoging van 30 pro cent in vergelijking met 1990. Tien EG-landen willen echter in 1991 de landbouwprijzen gelijkhouden met vorig jaar, waardoor een nog grotere Europese bijdrage noodzakelijk zal zijn. Nederland en Groot-Brittannie willen aan de afspraak uit 1988 vast houden om de sterk stijgende land bouwuitgaven van de EG in toom te houden. De andere leden vrezen dat dat een onaanvaardbare inkomens achteruitgang voor de boeren zal betekenen. Tweede 8,5 procent staatslening brengt 1 miljard gulden op DEN HAAG (ANP) - De tweede 8,5 procent staatslening van dit jaar, waarop gisteren via het tendersys teem de inschrijving open stond, heeft 1 miljard gulden opgebracht De minister van financien heeft de uitgiftekoers vastgesteld op 98,2 procent zodat het effectief rende ment uitkomt op 8,78 procent. De eerste uitgifte van 8.5 procent obligaties bracht eerder deze maand in totaal 4.5 miljard gulden op. Via een tender werd toen 1.1 miljard gulden toegewezen tegen 100,3 procent, terwijl afgifte via de toonbank nog eens 3,4 miljard gul den opleverde. Om het begrotingstekort bin nen de perken te houden kondig de het bestuur aan dat vacatures niet automatisch meer worden opgevuld. Het Federatiebestuur beknibbelde tevens op vervan ging van zieke werknemers. Volgens de dienstenbond, die de belangen van de FNV-werkne- mers behartigt, loopt de werk druk door die maatregelen onaan vaardbaar hoog op. De bond stel de een ultimatum dat gisteroch tend afliep. De reactie van het Fe deratiebestuur - invulling van de bestaande vacatures, maar hand having van de maatregelen voor nieuwe vacatures en voor ziekte vervanging - vond de diensten bond te mager. Als het Federatiebestuur van ochtend niet met verdergaande voorstellen komt. zullen ook werknemers op het hoofdkantoor van de vakcentrale in actie ko men. Vooralsnog gaat het daarbij om "zachte" acties, zoals de be zetting van enkele vergaderzalen in het hoofdkantoor. Het wordt echter niet uitgesloten dat de ac ties zich zullen verharden als de FNV-top niet aan de wensen van de werknemers tegemoetkomt. De dienstenbond vindt dat er voor de zomer een totaalplan ge reed moet zijn om de financie ringsproblemen op een verant woorde manier te lijf te gaan. Tot die tijd moeten er maar taken af gestoten worden, als het bestuur besluit vacatures niet op te vul len, aldus Drijver. Dollarkoers hoogste niveau negen maanden AMSTERDAM (UCN/DPA/ANP) - De koers van de Amerikaanse dol lar is gisteren verder gestegen naar het hoogste niveau in negen maan den. Op de wisselmarkt in Amster dam werd een slotkoers vastgesteld van 1,9115 gulden, ruim drie cent meer dan het slot van 1,8785 maan dag. De koerswinst sinds het week einde kwam daarmee op ongeveer 5,5 cent. De dollar profiteert van de zwakte van de Duitse mark. Bezorgdheid over de ontwikkelingen in de voor malige DDR en de Sovjetunie heeft het vertrouwen in de Duitse econo mie aanzienlijk verminderd. Ook de gulden, in de praktijk aan de mark gekoppeld, lijdt daaronder. De dol lar krijgt voorts steun van groeiend optimisme over een snel herstel van de Amerikaanse economie. Ahold: toch eigen keten in T sjechoslowaldje ZAANDAM (GPD) - Koninklijke Afyold NV wil nog dit jaar een pilot- vestiging openen in Tsjechoslowa- kije. De eerder gesloten intentiever klaringen over samenwerking heb ben geen waarde meer, nu de be staande staatssupermarkten zijn verkocht aan derden. Ahold wil met een nieuwe partner alsnog een ei gen keten opzetten naar 'Hollands' voorbeeld. Ahold begint in Tsjechoslowakije weer op nul. Toch wil Ahold nog dit jaar een eerste Oosteuropese AH- vestiging openen. "We willen graag investeren in Tsjechoslowakije, om dat we daar goede toekomstmoge lijkheden zien. Daarom hebben we vorig jaar ook die intentieverklarin gen afgesloten. Dat die achteraf geen waarde hebben, doet daar niets aan af. We beginnen gewoon opnieuw", zegt H. Gobes, directeur communicatie van Ahold. Vrachtwagens vast voor Brennerpas

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5