Alleen samenwerking van omroepen kan radio redden' Koninldijke trein op zijspoor, nieuwe in de maak Annie Bijnoord wint de M/V-prijs 1991 Staartmens 7*> O PAGINA 30 WOENSDAG 27 MAART 199j UTRECHT (ANP) - De ko ninklijke trein loopt op zijn laatste benen. De uit twee stokoude wagons, een salon rijtuig en een bagagerijtuig bestaande trein wordt in 1993 vervangen door een nieuwe. De koninklijke familie en ons land bezoekende staats hoofden moeten zich nog even behelpen met de uit 1932 en 1933 daterende wa gons. De koninklijke rijtui gen werden in de jaren '50 gemoderniseerd maar ze kunnen langzamerhand echt niet meer mee. De oudjes kunnen niet harder dan 100 kilometer per uur terwijl de gewone treinen met gemak met 140 over de rails zoeven. Dat betekent dat vooral in drukke spitstijden de ko ninklijke wagons voor de rest van het treinverkeer een sta-in-de weg zouden worden. Vandaar dat NS van het kabinet nu een nieuw rijtuig mag ontwerpen. Als basis voor het eigen tijdse ijzeren karos - dat wordt toegerust met allerlei extra toeters en bellen - gaat het standaardrijtuig dienen waarop het gewone reisvolk is aangewezen. Zo'n gewoon rijtuig kost 2,5 miljoen gul den. De koninklijke versie gaat "iets meer" kosten, al dus een NS-woordvoerder. Hoeveel meer is afhankelijk van het ontwerp waarvoor wordt gekozen. "Hoogst waarschijnlijk zal het rij tuig worden ingericht met een kleine restauratie, een werk- eii badkamer en er moet natuurlijk ook een slaapgelegenheid komen. En dan praat ik echt niet over een couchette. Het konink lijk paar krijgt een echt bed in de trein". Overigens mogen minis ters en staatssecretarissen straks ook voor dienstreizen het koninklijk rijtuig laten aanrukken. Tot nu toe was dat voorrecht voor bewinds lieden niet weggelegd en mochten zij zich uitsluitend door de lucht per koninklij ke Fellowship voortbewe gen. De koninklijke trein wordt overigens niet getrok ken door een exclusief voor koninklijk gebruik bestem de locomotief. Dat gebeurt met dezelfde locomotieven waarmee ook de onderdanen zich over de rails spoeden. En speciale koninklijke ma chinisten of koninklijke conducteurs zijn er even min. Die zouden trouwens een rustig bestaan hebben want de koninklijke trein rijdt slechts sporadisch en staat soms weken achter el kaar op dood spoor. Sinds 1839 rijden er in ons land koninklijke treinen rond. De voorlaatste versie werd tijdens de Tweede We reldoorlog door de Duitse bezetters met veel ander NS-materieel in beslag ge nomen en kwam in 1946 on herstelbaar beschadigd en leeggeplunderd weer terug. In 1948 kwam de nu bijna uitgerangeerde versie aan bod. Eind jaren '70 zou er een nieuwe komen maar dat ging toen wegens bezuinigingen niet door. De huidige trein kreeg toen in '83 een laatste revisie waardoor hij nog tien jaar mee kon. HILVERSUM - "De luxe van het bestaande radiobestel met zijn afzonderlijke omroepen kunnen wij ons niet meer permitteren. Gaan de omroepen op de oude weg voort, dan volgt op termijn een complete instorting". Dat zegt Willem van Beusekom, di recteur radio van de NOS. Hij wenst een grote omslag: nieuwe vormen van samenwerking waarbij de eigen autonomie niet onaantastbaar is. De gezamenlijke radio-direc teuren werken al maanden aan een toekomstplan voor de radio. Overeenstemming lijkt nog niet in zicht. Ondertussen wordt de belangstelling voor de Hilver- sumse zenders alsmaar minder. Het aantal luisteraars naar de ra dio blijft wel gelijk. Iedere Ne derlander van dertien jaar of ou der luisterde vorig jaar zo'n twee uur en 49 minuten per dag naar de radio. Maar door toename van het aantal kabelstations en een grotere belangstelling voor de re gionale omroepen neemt het aandeel van Radio 1 tot en met Radio 5 af. De concurrentie zal in de toe komst verder toenemen. Van Beusekom verwacht dat over een aantal jaren de automobilist via een ontvangstschotel in he dak van z'n voertuig satellietsta tions kan ontvangen. De groeien de belangstelling voor de regio nale omroep heeft ook het eind punt nog niet bereikt. Aan plannen om de Hilver- sumse omroepen te redden geen gebrek. In de afgelopen tijd zijn van diverse kanten voorstellen gelanceerd. Het Veronicaplan, om een nieuw muziekstation en een snelle nieuwszender aan het bestel toe te voegen, wijst Van Beusekom af. Naar zijn mening bestaat niet direct behoefte aan nieuwe zenders. "Meer zenders veroorzaken nog meer concur rentie in de strijd om de gunst van de luisteraars". Het door de VPRO gelanceer de plan, om de radiozenders in te delen naar voorbeeld van de nieuwe zenderindeling op de tv, wijst hij eveneens af. Hij kan zich goed voorstellen dat de NOS met VPRO en VARA een aantrekke lijk nieuwsstation maakt, maar de andere partijen zullen bij een dergelijke aanpak ook al gauw met nieuwszenders komen. An dere marktsegmenten zullen dan onvoldoende aan bod kunnen komen. Het voorstel «van de TROS voor een lichte-muziek- zender ondervindt volgens Van Beusekom in brede kring be langstelling. Berekeningen moe ten uitwijzen of voor een derge lijke zender voldoende publiek bestaat. Van Beusekoms ideale model draait om nieuwe vormen van sa menwerking. Het behelst onder meer de vorming van een kwali tatief sterke nieuws- en actuali teitenzender, geprogrammeerd door een gezamenlijke redactie. Van Beusekom moet erkennen dat men in brede omroepkring nog niet zover is. De weerstand tegen dergelijke vormen van sa menwerking is groot. AVRO, NCRV en KRO hechten sterk aan het behoud van de eigen identiteit. Het voortdurend pleiten voor de eigen identiteit in ons pluri forme bestel is volgens Van Beu sekom achterhaald. Iedereen er kent volgens hem dat een goede zender een groot publiek kan ha len. "Daarvoor is adequate jour nalistiek noodzakelijk. De huidi ge Nederlandse praktijk staat dat in de weg. Ieder onderwerp wordt wel door acht omroepen voorbereid. Maar niemand maakt ooit iets af, want dan heeft de bewuste omroep geen zend tijd". Voor Radio 3 wil Van Beuse kom graag overgaan tot een strakke profilering. Dat houdt wel in dat van de huidige, vol gens hem 83, dj's, tientallen het veld moeten ruimen, zodat alleen de besten overblijven. De doelgroepenzender Radio 5 kan blijven bestaan, want de pu blieke omroep heeft ook de ver plichting kleine groepen te be dienen. Ook de Evangelische Omroep zou daar voor de eigen achterban kunnen uitzenden. Volgens Van Beusekom komt door de verdeeldheid in Hilver sum een reddingsactie voor het radio-bestel laat, maar nog niet te laat. Om een ernstige negatieve spiraal met steeds minder recla me-inkomsten voor te zijn is het in zijn ogen een dringende voor waarde binnen twee jaar een an dere weg in te slaan en drastische wijzigingen door te voeren. TOKIO MC Hammer wordt door een batterij Japanse persfo tografen begroet op een perscon ferentie voor zijn optreden deze week in Tokio. De rap-muzïkant geeft daar drie concerten als on derdeel van zijn wereldtoernee die hem ook naar Nederland zal brengen. (foto ap) 1(1) Liefde voor muziek - Raymond van het Groenewoud - EMI Bovema 2 2) Do the bartman - The Simpsons - Warner Music 3 4) Grease megamix - John Travolta Oli via Newton John Po- lydor 4(9) Joyride - Roxette - EMI Bovema 5 6) (I wanna give you Devotion - Nomad, FS MC Mikee - Indisc 6 (16) Unfinished Sympa thy - Massive - Virgin. 7(3) Crazy - Seal - Warner Music 8(8) Papa - Stef Bos - CNR 9 7) 3 A.M. Eternal - The KLF - Indisc 10 (11) Rescue me - Madonna - Warner Music 11 5) Because I love you (The postman song) - Stevie B - Sound Pro ducts 12 (24) Let there be love - Sim ple Minds - Virgin 13 (13) G.L.A.D. - Kim Apple- by - EMI Bovema 24 I'm going slightly sic Factory - Sony Mu 14 Cl 5) Secret Love - Bee Gees mad - Queen - EMI Bo sic - Warner Music vema 34 (38) Get the funk out - Ex 15 (10) Goede tijden, slechte 25 27 Wiggle it -2 in a room treme - Polydor tijden - L. Boray L. - Red Bullet 35 (32) Young souls - Angela de Vries - Phonogram 26 (36) Uptown - Womack The Rude - EMI Bo 16 (17) Mea Culpa part II - Womack - Ariola vema Enigma - Virgin 27 (19) Gonna make you 36 Halvu (hokers aller 17 (31) Should I stay or should I go - The Clash sweat - C&C Music factory - Sony Music landen verenigt u) - Normaal - CNR - Sony Music 28 (21) Wicked game - Chris 37 Meisjes - Rob Zorn - 18 (14) No woman no cry - Isaak - Phonogram Corduroy Records London Beat - RCA 29 (20) Cry for help - Rick As- 38 (26) My side of the bed - 19 (25) This is your life - Ban- tley - RCA Susanna Hoffs Sony deras - Phonogram 30 (18) Heal the pain - Geor Music 20 Losing my relegion - R.E.M. - Warner mu ge Michael - Sony Mu sic 39 (22) Play that funky mu sic - Vanilla Ice - EMI sic 31 (28) Ik wil vannacht bij je Bovema 21 Highwire - Rolling slapen - Clouseau - 40 In de tijd van rock n' Stones - Sojiy Music (12) Knockin' Boots - Can- dyman - Sony Music CNR roll - John Spencer - 22 32 (23) Een beetje misselijk - Buster Fonteyn - Mu Dino Music 23 (34) Nobody else - René nich Records (Copyright Froger - PWL Records 33 Here we go - C&C Mu- Stichting Ned. Top 40) DEN HAAG (GPD) - De schrijfster Annie Bijnoord is door de luisteraars van het KRO-programma MAT- maga zine gekozen als winnares van de M/V-prijs 1991. Bijnoord kreeg de prijs, een speciaal ontworpen zeefdruk van schilderes Ans Wortel, giste ren tijdens een extra feestelij ke uitzending van het emanci patieprogramma. De luiste raars, die telefonisch hun stem konden uitbrengen, ko zen Annie Bijnoord uit drie genomineerde kandidaten. De anderen waren Maria van Veen, voorzitter van de FNV- vrouwenbond, en de Stich ting Vrouwen, Bouwen en Wonen. De M/V-prijs wordt voor de vierde keer toegekend aan die man, vrouw of organisatie die op de bres staat voor de gelij ke behandeling van mannen en vrouwen en goed werk ver richt op gebied van de eman cipatie. Eerder ging de prijs naar theologe Catharina Hal- kes (1987), hulpverleenster Ceciel Brand (1980), sociologe Hilda Verweij-Jonker (1989) en Anke Westerveld (1990) voor haar werkzaamheden bij de WOUW (Wijze Oude Wij ven) Annie Bijnoord (33) is be kend geworden omdat zij de missstanden in de kinderbe scherming aan de kaak heeft gesteld. Na een jeugd in kin dertehuizen schreef zij jaren later de romans Mama's lief en Krassen, waarin ze onder meer beschreef hoe haar le ven 'verwoest' werd door de kinderbescherming. Met Krassen bracht ze de gang van zaken in de Zettense Heldringstichting in de open baarheid, en met name het seksuele misbruik door de in middels veroordeelde ex-psy chiater F., in die tyd directeur van deze gesloten inrichting. Bij de BBC viel ik laatst midden in een programma over medi sche curiosa. Een stoet van dwergen, katachtig behaarde meisjes, olifantsmannen, ge schubde borelingen en Siamese tweelingen trok als een kermis attractie over het scherm. Ze lie ten ook beelden zien van baby's met staartjes, een abnormaliteit die over de hele wereld bekend schijnt te zijn. Tegenwoordig worden die extra wervels aan het staartbeen, die zo duidelijk aan onze aapachtige voorge schiedenis herinneren, onmid dellijk na de geboorte verwij derd. Hij bestond dus wel dege lijk, de staartmens, ofwel de „homo caudatus", waarnaar zovele ontdekkingsreizigers op zoek waren geweest! Hij be stond alleen niet als een volk, dat in het verborgene van het oerwoud leefde, maar alleen als een enkelvoudig curiosum. Linnaeus kende de staart mens al, en ook Plinius de Oude schijnt hem in zijn lijst met monsterlijke wezens al genoemd te hebben. Steeds weer brachten reizigers uit Afrika en Azië ver halen mee over wildemannen die, behalve door een staart, ook gekenmerkt werden door kanni balisme en ongeremde wellus tigheid. Priesters vroegen zich af of dit wezen, dat ergens tus sen de aap en de mens ver dwaald was, nu een ziel had of niet. Het riep bij hen onprettige herinneringen op aan de hei dense satyrs en natuurlijk ook aan de duivel, die dikwijls met een staart werd afgebeeld. Ook wetenschapsmensen wilden in de vorige eeuw graag meer ge gevens over de homo caudatus, al was het maar om vast te stel len of hij wellicht de ontbreken de schakel was tussen de mensaap en de mens. Mr "1 V j e Oerrit Jan Zwier Het waren niet alleen matro zen en kooplieden die in vorige eeuwen over staartmensen be richtten, maar ook mannen met een academische achtergrond. Zo schreef de arts Jakob de Bondt in de zeventiende eeuw een medisch boek over de Indi sche gewesten, waarin hij over een ontmoeting met „satyrs" vertelt: „Ik heb enkele satyrs van beide seksen gezien, die rechtop liepen, waaronder een wijfjessatyr die zich verstopte en haar gezicht met beide han den bedekte, met evenveel schaamtegevoel, als ik het zeg gen mag, als onze eigen meest deugdzame meisjes als ze in het gezelschap van hen onbekende mannen komen te verkeren. Ze huilde, ze kermde en deed alles zo precies als een mens, alleen over het woord beschikte ze niet. De bewoners van het eiland Ja va zeggen dat satyrs best kun nen praten, maar dat ze het niet willen omdat ze bang zijn dat ze dan gedwongen worden om te werken. Ze zeggen ook dat ze ge boren worden uit de wulpsheid van Indische vrouwen die zich zwanger laten maken door apen en marmotten". Toen de Noorse avonturier Carl Bock in 1881 in de binnen landen van Borneo doordrong, was het niet alleen zijn bedoe ling om coyitact te leggen met de Dajaks maar ook met de staart mensen. Zowel aan de kust als in het binnenland bereikten hem verhalen over een geheim zinnig volk dat zich diep in de rimboe schuil hield. Helaas, Bock zou hun schuilplaatsen niet ontdekken. Wel kwam hij in aanraking met bosmensen, niet met orang oetangs, maar met groepjes rondzwervende jagers en verzamelaars die in de Dajakdorpen af en toe hun pro- dukten tegen rijst wilden rui len. Tot diep in de negentiende eeuw bleef men geloof hechten aan de verhalen van reizigers dat er in het donkere hart van Afrika een stam van staartmen sen zou leven. Ze roofden de vrouwen van naburige stam men om die op te eten en bij het bevredigen van hun seksuele lusten bekommerde niemand zich om moraal of verwant schap. Antropologen kwamen er evenwel achter dat deze Niam Niams gehuld waren in dierenvellen, waarbij van ach teren een reep leer als een staart omlaag hing. Pas aan het eind van de vori ge eeuw werd de homo caudatus in menige encyclopedie een fa belwezen genoemd. Hij was een produkt van de fantasie van de Europese beschaving, die ande re continenten bevolkt zag met primitieve wildemannen, die de stap naar de ware beschaving nog moesten zetten. Vandaar dat ze niet alleen dierlijke ei genschappen bezaten, maar zelfs dierlijke kenmerken, zoals een staart. Toch is het niet geheel uitge sloten dat sommige reizigers werkelijk een mens met een staartje hebben gezien. Pas in deze eeuw wordt die speling van de natuur door chirurgen perwijderd. Maar dat die staartmensen zich tot een volk aaneensloten, nee, dat verhaal kan men in deze tijd niet meer kwijt. MOeT IK. "DEN VJEN ArM* ve <=>TfcooKj es VA-M tOO I NACWT 66-LUKXf 6 HÉ RB FN oe ■BOMBARoeMFfvreN KjOR-TF*. 6FDOÜR.D..

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 30