PPSH TKaff1 Verkiezingen in Albanië zonder gladde reclame nemeshire te fatit ne meshire te veprimeve te rruges Chinese boeren zijn veranderingen beu HARTHHEND! Bedrijfspastoraat DISK 'lastige luis' REPORTAGE I Enorme voedseltekorten dreigen als hervormingen uitblijven Kerk spreekt ambassadeur van Z.-Afrika 'Antisemitisme groot bij hoog opgeleide Rus' 'Gijsen tot 75e jaar bisschop' Van AP-correspondent Clare Nullis TIRANA Wat het eerst opvalt zijn de verkiezingscampagnes. Of liever gezegd het gebrek eraan. Nergens gladde reclame of politieke heisa. Toch Is de bevolking van Albanië zich zeer bewust van de eerste vrije verkiezingen die zondag worden gehouden in dit laatste Oosteuropese communistische bolwerk. WOENSDAG 27 MAART 19s| GEESTELIJK LEVEN De parlementaire verkiezingen vor men de hoeksteen van de beloften die de communistische leider Ra- miz Alia heeft gedaan om de stali nistische maatschappij in Albanië om te vormen tot een democrati sche en marktgerichte economie. Het is pas de tweede keer in de ge schiedenis van het bergachtige land aan de Adriatische Zee dat de inwo ners zich mogen uitspreken over wie hen gaat regeren. Het politieke verleden van Albanië is er een van buitenlandse overheersing en bin nenlandse despoten. De laatste ver kiezingen brachten in de jaren twin tig een korte democratische adem pauze die echter snel werd gewurgd door een staatsgreep. De bescheiden verkiezingsbij eenkomsten trekken niet veel be langstellenden. Er is echter een nieuwe sport in Albanië. Na afloop van het avondnieuws verzamelen de mensen zich rondom televisie toestellen om naar een nieuw feno meen te kijken: oppositiepartijen die de communisten bekritiseren tijdens de zendtijd die beschikbaar wordt gesteld. En politiek is het voornaamste onderwerp van ge sprek in de dagelijkse rijen voor de winkels. V-teken Buiten de hoofdstad Tirana maken de aanhangers van de Democrati sche Partij het V-teken tegen auto's die worden bestuurd door buiten landers. De centra van de steden blijven verstoken van affiches en slogans en de verkiezingsbeloften komen verward over. Maar Albane zen die bereid zijn met buitenlan ders te praten, schijnen hun keuze al te hebben gemaakt. Ze zijn er bij zonder op gebrand hun stem uit te brengen. "Ik geloof in president Ra- miz Alia en ik ben ervan overtuigd dat hij de democratie brengt", zegt een communistische opzichter van een boerderij. Anderen staan achter de Democratische Partij, de belang rijkste concurrent van de commu nisten. De leider van de Democratische Partij, Sali Berisha, gaf zondag in een interview een proeve van de nieuwe oppositionele openhartig heid: "Bolsjevistische dogma's zijn als stof die de aarde van Albanië overdekken. We moeten het oprui men en terugsturen naar Rusland", aldus Berisha. President en communist Alia er kent de fouten uit het verleden. In een toespraak zei hij dat fouten sa mengaan met politieke macht. Des ondanks bezwoer Alia dat zijn partij trouw zal blijven aan de socialisti sche idealen. Veel commentatoren verwachten dat de communistische Arbeiders partij de macht zal behouden. An deren verwachten juist dat de De mocratische Partij met de tweede oppositiepartij, de Republikeinse Partij, gezamenlijk de vereiste meerderheid zal behalen. De Demo craten doen een gooi naar alle 250 parlementszetels, de Arbeiderspar tij zet 243 kandidaten in en de Repu blikeinen 165. De Democratische Partij werd drie maanden geleden opgericht, toen Alia, onder het groeiende bin nenlandse protest en vanwege de broodnodige buitenlandse hulp, op positiepartijen toestond. De Demo craten genieten veel aanhang onder ontgoochelde jongeren en stadsbe woners. De communisten hebben aanhang in het zuiden van het land en op het platteland. De Republi keinen mikken op degenen die de Democraten te radicaal vinden maar tegelijk doodziek zijn van 46 jaar communisme. Alle drie partij en willen de ingestorte centraal ge regelde economie hervormen naar een westerse markteconomie. Geleidelijk Over de vraag hoe dit moet gebeu ren, verschillen ze echter van me ning. De communisten geven de voorkeur aan een overgangsperiode om de gevolgen van massale werk loosheid en prijsverhogingen te ver- Eén van de weinige verkie zingsposters in Albanië van de communistische Arbeiderspar tij, die meldt het land niet in de steek te zullen laten, (toto epa> zachten. Ze willen een geleidelijke privatisering invoeren van de in dustrie en geven de voorkeur aan het naast elkaar bestaan van collec tieve staatsboerderijen en geprivati seerde landbouwbedrijven. De Republikeinse Partij is de voorzichtigste bij de oppositie. Me de-oprichter Vangjush Gambta zegt evenwichtige privatiseringen te on dersteunen die dan moeten samen gaan met buitenlandse investerin gen en industriële joint-ventures. De Democraten eisen een niets ont ziende privatisering en vrije handel. Volgens Berisha is een shockthera pie de enige oplossing voor de eco nomische catastrofe in Albanië. Het afgelopen weekeinde ston den langs de weg die van Tirana naar het zuiden voert groepjes men sen te kijken naar de smeulende res ten van de boeken van ex-dictator Enver Hoxha. De sterke steun voor de Democratische Partij valt direct op. Toch zijn de mensen radeloos over de erbarmelijke levensomstan digheden in het land. "Kunnen jul lie ons visa verschaffen voor de Ver enigde Staten of Groot-Brittannië", roepen sommigen. Ongeveer 125 kilometer zuidelij ker in de stad Berrat is de aanhang voor de communisten groter. "Zij zijn het meest te vertrouwen en zij zijn begonnen met de democratise ring", zegt technicus Nicolla Qyr- cin. Maar de 25-jarige arbeider Fe- zim Marra is voor de Democraten. Hij gelooft dat ze hem meer loon kunnen bezorgen dan de 12 leks (2,5 gulden) die hij nu per dag verdient. Weer noordelijker, in Kavaje, is het zowaar nog armoediger. Hier ligt de plaatselijke spijkerfabriek stil omdat er geen staal of reserve onderdelen meer voor de machines te krijgen zijn. Dhori Popa, een in woner van Kavaje, zegt dat het ge middelde maandloon van 350 leks (65 gulden) net genoeg is voor eten en onderdak. "Het is een verschrik kelijk leven. Ik stem op de Demo craten omdat ze de waarheid vertel len". PEKING Volgens deskundi gen zal China in het jaar 2000 niet in staat zijn de dan naar schatting 1,25 miljard zielen tellende bevolking te voeden. Bij hun streven de voedsel- produktie te verhogen, komen de Chinese leiders voor een aantal las tige keuzen te staan. In theorie bestaan simpele oplos singen voor de voedseltekorten: vergroting van de landbouwperce- len, die gemiddeld per gezin zo'n 0,6 hectare groot zijn, mechanisering van de produktie en toepassing van moderne landbouwtechnieken. De boeren zelf kunnen echter het grote struikelblok zijn bij het doorvoeren van deze veranderingen. Na vier de cennia van politieke beroering ver langen ze ernaar in alle rust hun stukje grond te verbouwen. "Sommige van deze boeren heb ben verschillende organisatiestruc turen in de landbouw meegemaakt - de coöperaties, de collectieven, de communes en het systeem waarbij de huishoudens verantwoordelijk zijn", zegt Richard Burcroff, een landbouweconoom van de Wereld bank. "Dat is een hoop heen en weer geslinger in een mensenle- De regering ziet zich voor pijnlij ke keuzen gesteld: ze kan een po ging doen tot nieuwe collectivisatie van de landbouw, maar daarmee riskeert ze grote onrust op het plat teland. Als de regering de boeren op de kleine percelen laat zitten ris keert ze echter ernstige voedselte korten in de komende jaren. De Chi nese leiders zijn daarom vooral op zoek naar een tussenweg tussen bei de oplossingen. Ze zijn ervan doordrongen dat hongersnoden in De Chinezen willen voedselimporten koste wat kost voorkomen, (toto anp) het verleden voor grote onrust en de val van dynastieën hebben gezorgd. Een ongeëvenaarde landbouwin- vestering van de regering en buiten gewoon goed weer leverden vorig jaar een graanproduktie van 435 miljoen ton op. Dit was een record, maar evengoed moest nog 15 mil joen ton graan worden geïmpor teerd om de 1,13 miljard Chinezen te kunnen voeden. Aan het eind van dit decennium zal China 1,25 mil jard inwoners hebben en volgens deskundigen is jaarlijks 500 tot 520 miljoen ton graan nodig om al deze mensen te eten te geven. De import van graan zou kunnen worden verhoogd, maar de Chine zen vinden dat ze niet van het bui tenland afhankelijk kunnen zijn wat betreft hun primaire voedsel voorziening, zo zegt een westerse diplomaat die anomiem wenst te blijven. Vrije markt De meeste Chinezen bewerken het land op dezelfde wijze als hun voor vaderen: met de hand. Paarden en tractoren zijn schaars en worden eerder gebruikt voor vervoer dan voor werk op het land. Begin jaren '80, toen China de im populaire landbouwcommunes ontmantelde, werd kleinschalig heid gezien als dé oplossing. Elk ge zin tekende een contract waarin werd beloofd een bepaald deel van de graanproduktie op een eigen per ceel grond aan de staat te verkopen; de rest mocht op de vrije markt wor den verkocht. De graanproduktie steeg met eenderde en de inkomens op het platteland verdrievoudig den. Er werd meer fïuit en groenten verbouwd, waardoor het voedings pakket van de Chinezen verbeterde. De groei van de produktie stagneer de echter snel. De regering probeert nu de om vang van de percelen te vergroten, nieuwe landbouwtechnieken te in troduceren en tegelijkertijd de sti mulerende economische prikkels voor het individu te laten bestaan. Er zijn al experimenten gedaan waarbij de meest vakbekwame boe ren het land van hun buren moch ten pachten en percelen konden sa menvoegen. De buren op hun beurt mochten in plaatselijke fabrieken gaan werken. Een andere oplossing is de op richting van gezamenlijke ploeg- en oogstbrigades. In overheidsrappor ten wordt dit de 'dubbelgelaagde landbouweconomie' genoemd, waarbij de boeren gezamenlijk ma chines, (kunst-)mest, zaad en irriga tievoorzieningen kunnen gebrui ken, terwijl de kleine percelen kun nen blijven bestaan. Enorme, door de staat geleide boerderijen, die voorheen werden gezien als archaïsche overblijfselen uit de jaren vijftig, worden nu weer als mogelijke oplossing gezien. Chi na heeft al 2000 van dergelijke boer derijen, die zijn georganiseerd als fabrieken en waarbij de werkne mers in loondienst zijn. Harder werken Managers in een staatsboerderij even ten noorden van Peking pro beren het collectivisme te combine ren met individuele stimulansen. In de melkerij bijvoorbeeld krijgt ie dere werknemer een aantal koeien toegewezen, die hij of zij moet voe den, melken en verzorgen. Volgens de plaatsvervangend directeur van de melkerij. Guo Weizhong, krijgen de werknemers een bonus als hun koeien meer melk opleveren, waar door de arbeiders worden gestimu leerd harder te werken. De staatsmedia zeggen dat elke regio de benadering moet kiezen die het best bij haar past en dat ver anderingen alleen met de instem ming van de boeren moeten worden doorgevoerd, maar die zijn de ver anderingen moe. Volgens Burcroff kunnen de Chi nese leiders de boeren helpen en sti muleren door de landbouwprijzen te verhogen. Decennia lang heeft de regering de prijzen kunstmatig laag gehouden om stadsbewoners te be gunstigen. "De consumerende stadsbewoner wordt gesubsidieerd en deze stedelingen willen meer van de boeren", aldus de econoom. "Om meer te krijgen moeten ze bereid zijn meer te geven aan en te doen voor de boeren". ADVERTENTIE Kabelpullovers van 100% katoen in 15 verschil lende voorjaais- kleuren. Normaal 69.95 Weinig steun kerkelijke achterban AMSTERDAM (ANP) - Het bedrijfspastoraat DISK wordt geconfronteerd met een afnemende bereidheid van bedrijven om de organisa tie toe te laten en te steunen. Bedrijven zagen het bedrijfs pastoraat zich ontwikkelen van "een geestelijke bezem wagen" tot "een lastige luis in de pels". Dat duidt erop dat er werk aan de winkel is, zo schrijft voorzitter ir. W.E.R. van Herwijnen van het Centraal Interkerkelijk Bureau voor het Bedrijfsleven (CIBB) in het jubileumboekje ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan. Sa men met de rk Stichting Bedrijfs- apostolaat Nederland (SBN) vormt het protestantse CIBB de Dienst in de industriële samenle ving vanwege de kerken (DISK). In het bedrijfsleven is de be langstelling voor de bedrijf sethiek groeiende. Bedrijfsethiek als een proces van bezinning op de achterliggende normen en waarden, van waaruit men wil kiezen en handelen, is nodig. Be drijfsethiek mag echter geen ver lengstuk van het directiebeleid worden noch een alibi om, onder een ethische dekmantel, op de oude voet door te gaan. Het is volgens Van Herwijnen niet vanzelfsprekend dat de ker kelijke achterban met het werk van DISK bekend is. Daar ligt wellicht de oorzaak, dat het veel moeite kost om financiële steun te krijgen. De grootste uitdaging voor de organisatie in de komen- DEN HAAG (ANP) - Het her vormd synodebestuur heeft giste ren de ambassadeur van Zuid- Afrika, A. Nothnagel, op diens verzoek ontvangen. Daarmee is een eind gekomen aan een jaren lange boycot door de Hervormde Kerk van blank Zuid-Afrika. Eni ge jaren geleden nog weigerde de toenmalige praeses, ds. H. Hu- ting, een gesprek met prof. Johan Heyns, voorzitter van de blanke Nederduits-Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika. Nothnagel had om een gesprek gevraagd om begrip te wekken voor het huidige beleid van de re gering-De Klerk. De Klerk hoopt in een proces van onderhandelin gen met de zwarte en blanke op positie tot afschaffing van de apartheid en tot een democrati sche staatsvorm te komen. Er is volgens het synodebe stuur weliswaar een begin met dit proces gemaakt maar op grond van veel informatie uit de Zuid- afrikaanse kerken twijfelt het aan de goede voortgang ervan. Verder wees het synodebe stuur op de noodzaak voor de re gering-De Klerk om openlijk schuld te belijden voor het mo reel verwerpelijke beleid van apartheid dat voor zoveel mensen lijden inhield. Ook is volgens het moderamen intensieve educatie in de blanke gemeenschap nodig "om de blanke ziel te genezen van de ziekte die racisme heet" als weg tot verzoening tussen de be volkingsgroepen. De Hervormde Kerk zal, zo zeg de het moderamen toe, in haar contacten met haar partnerker- ken in Zuid-Afrika de ontwikke lingen "kritisch en hoopvol" vol gen. NEW YORK (RNS) - Onder de hoog opgeleide inwoners van de Sovjetunie komen relatief veel antisemitische ideeën voor. De meeste inwoners van het land hebben een positieve houding te genover Israël, maar moeten veel minder hebben van het zionisme. Velen hebben overigens nooit of bijna nooit contact met joden, die één procent van de bevolking van de Sovjetunie vormen. Dit blijkt uit een onderzoek van het 'Sovjetcentrum voor de pu blieke opinie en marktonderzoek' met financiële steun van het Amerikaans Joods Comité. In het kader van het onderzoek zijn 3.712 inwoners van de Sovjetunie ondervraagd. Mensen met een universitaire opleiding bleken het veel vaker dan minder opgeleide mensen eens te zijn met de opvatting dat joden verantwoordelijk zijn voor de "rampen van de revolutie", de onderdrukking onder Stalin en de economische misère van dit moment. De academici verwijten de joden nogal eens dat zij de Russen en de andere volkeren in de Sovjetunie dronken voeren. Bijna tweederde van de respon denten pleitte voor herstel van de diplomatieke contacten tussen de Sovjetunie en IsraëL de jaren is om de goede vorm te vinden voor de dialoog met zowel het bedrijfsleven als de kerken. Oud-vice voorzitter G.C. van Dam waarschuwt DISK om niet te veel hooi op de vork te nemen. "Vragen over het nationale en in ternationale milieu, de nationale werkgelegenheid, de Europese economische eenwording en der gelijke zijn zaken waarmee onder meer vakbeweging en werkge versorganisaties zich moeten be zighouden". Hij adviseert om meer nadruk te leggen op de mi cro- en minder op de macro-pro blemen. "Uit het boekje klinkt helder de oproep aan de kerken: zie het blij vend belang in van de presentie van het Evangelie in de wereld van de arbeid, voor kerk en we reld beide", aldus directeur dr. C.H. Koetsier in de inleiding van 'Het Wel en Wee van het CIBB'. "Het blijkt nodig de kerken die het CIBB oprichtten, erop te wij zen dat zij daarmee verantwoor delijkheid hebben aanvaard voor betrokkenheid bij de vraagstuk ken van arbeid en bedrijf'. Tegenwoordig nemen zes ker ken in het CIBB deel: Doopsge zinde Broederschap, Evange- lisch-Lutherse Kerk, de Gerefor meerde Kerken, de Nederlandse Hervormde Kerk, de Oud-Katho lieke Kerk en de Remonstrantse Broederschap. De Basisbewe ging van Kritische Groepen en Gemeenten in Nederland is als waarnemer verbonden aan het CIBB. Van Herwijnen, oud-werkne mer van Shell Nederland Chemie, schrijft dat hij bij DISK in aanra king is gekomen met onderwer pen als: de positie van uitkerings gerechtigden, van vrouwen, van allochtonen, de kwaliteit van de arbeid door werkdruk, flexibili sering en nieuwe technologie, de tweedeling van de samenleving, de arme kant van Nederland, de economische orde en Europa '92. ROERMOND (ANP) - Bisschop Gijsen, die in oktober 59 wordt, is voornemens tot zijn 75e jaar door te gaan als bisschop van Roer mond. Ook zal hij vanaf mei zelf de priesterwijdingen weer ter hand nemen. Mgr. Gijsen, die vorige week door de paus in audiëntie werd ontvangen, heeft dit via zijn pers chef bekend gemaakt. "Zolang God hem de tijd geeft, zal de bis schop tot zijn 75e bisschop van Roermond zijn", aldus de perschef. Vorig najaar benoemde de bis schop van Roermond twee vica rissen aan wie hij een groot deel van zijn bevoegdheden delegeer de. In bepaalde kringen werd toen de verwachting uitgespro ken dat het aftreden van mgr. Gij sen niet lang meer op zich zou la ten wachten. De perschef noem de deze geruchten 'wishful thin king'. "Die delegatie blijft overigens recht overeind", aldus de pers chef. Ook de overlegorganen die toen zijn ingesteld, zullen "onver kort" blijven functioneren. Na onregelmatigheden op het priesterseminarie Rolduc besloot mgr. Gijsen "wegens een psychi sche blokkade" vorig jaar voorlo pig af te zien van het wijden van priesters en diakens. "Dat 'dalle tje' is voorbij", aldus de perschef. "Sterker nog, de bisschop is weer boven op de berg". Beroepingswerk Hervormde Kerk: aangenomen de benoeming tot voorganger van de evangelisatie Hardegarijp E. Baren Al melo, bedankt voor Wageningen B.J. van Vreeswijk Ridderkerk. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Berkel en Rodenrijs drs. R.H. Stutvoet Oostermeer, naar Wou- brugge mw. drs. A.H. van Oudenallen kand. Zaandam. Gcref. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Lincoln, Can. (Can. Ref. Chur ches) GA. Snip Langeslag.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2