Den Haag wil Ned. Inst. Vormgeving Matthaus Ex Animo lust voor het oor Jan Hoet brengt 'Documenta'terug naar kunst Nederlandse musicoloog ontrafelt ontstaan Haydns 'Sieben Worte' Wie zijn de genomineerden voor AKO-Uteratuurprijs? Tien ldnderboekenschrijvers maken kans op Publieksprijs Reflex met gebakken lucht Een zwoel briesje in eigen hand DEN HAAG (ANP) - "Den Haag is goede vestigingsplaats voor het op te richten Nederlandse Instituut voor de Vormgeving omdat zo'n in stituut prachtig aansluit bij instel- ilingen als het Museum van het Boek, het Letterkundig Museum, het PTT-museum, de Koninklijke Bibliotheek, opleidingen als de Ko ninklijke Academie voor de beel dende kunsten, de MTS voor foto- igrafie en de aanwezige vormgeving stimulerende ministeries". Dat betoogde G. Dumbar, voor- Izitter van de stichting Goede Vor- jmen, die zich sterk maakt voor de vestiging van het Nederlandse In stituut voor de vormgeving in Den Haag gisteren tegenover minister D'Ancona van welzijn, volksge zondheid en cultuur. De stichting heeft zich direct na lat in de concept-beleidsnota Vormgeving van de minister sprake j bleek te zijn van een op te richten Ivormgevingsinstituut, beijverd r vestiging in Den Haag. Ze heeft daarbij de steun van de ge meente Den Haag, die inmiddels de Nieuwe Kerk, de Volharding en het stadhuis aan de Groenmarkt als mo gelijke lokaties heeft aangeboden. Wat betreft de financiering van het instituut wil de stichting voor de exloitatiekosten een beroep doen op het ministerie van WVC. Voor het overige deel hoopt de stichting op bijdragen van bedrijven, waar mee op dit moment gesprekken worden gevoerd. De minister zegde toe de argu menten van de gemeente Den Haag serieus te bezien, maar hield de stichting en aanwezige wethouders voor dat ook de gemeenten Amster dam, Rotterdam, Eindhoven en Breda meedingen naar de vestiging van het instituut. De ministeries van economische zaken en WVC on derzoeken op dit moment welke plaats het best kan worden geko zen. De uitslag daarvan zal volgens D'Ancona begin juni bekend wor den gemaakt. \rv. v'ijr De AKO-literatuurprgs. Vanavond is het weer zo ver en zullen de zes genomineerden bekend worden ge maakt. Zal de jury schrijvend Ne derland doen sidderen van veront waardiging? Welke gerenommeer de auteur zal zich verhangen of zich in de eigen kroontjespen storten bg het horen van de uitslag? Dit alles blijft nog een paar uur in het duis ter. De mens wikt en meneer Umtul Kiekens van de AKO-prijs beschikt. Maar laten we de winnaar van vorig jaar, Louis Ferron. niet vergeten. Ook hij mag aanwijzen wie deze keer de vijftig rooie ruggen krijgt De volgende zes auteurs maken vol gens ons een behoorlijke kans om te worden genomineerd. L A.F.Th, van der Heijden: Ad vocaat van de hanen'. 2. Em. Kummer: Afscheid in Meu- don (Een Leidse stipnotering!) 3. Patricia de Martelaere: Litte kens 4. Marcel Möring: Mendels erfenis 5. F.P. Thoméae: Zuldland 6. Wim de Ble: Morgen aal ik mijn mannetje staan. This completes the voting of the Lugdonum jury. J.D CVH De zogenaamde 'Porselein waaier', ca. 1780. Het blad van deze waaier doet denken aan Chinees porselein i is waarschijnlijk in Nederland gemaakt. <f0to gpd> Waaiertentoonstelling in Amsterdam 'Une Ville peut Mourir' (chor.: Philippe Tre- het) en 'Choc Fortuit' (chor.: Marjolein El- sink) bij dansgezelschap Reflex. Plaats: Leidse Schouwburg. LEIDEN Wat van ver komt, is niet noodzakelijk beter. Dat be wijst Reflex met de premières van twee stukken. Het ene, 'Une Ville peut Mourir' van de Frans man Philippe Trehet, is een dik half uur gebakken lucht; het an dere, 'Choc Fruit' van Reflex-dan seres Marjolein Elsink, is in een derde van die tijd drie keer zo vin dingrijk. Trehet won het vorige Gronin ger choreografieconcours met 'Une Ville...' en breidde het stuk voor Reflex nog wat uit in tijd en bezetting. Zo ontstond een naar geestig postmodern plaatjesboek, vol kunstmatige mensbeelden die je ook voorbij ziet flitsen als je een blad als Avenue of zo bij de kapper even tegen je duim aan houdt. Onder een hemel van tal rijke, gekleurde peertjes, in zij- en bovenlicht bovendien, voltrekt zich een dodelijk vervelend 'gro- testadsgebeuren' met zes in het dónker gestoken dansers die er verder ook niets aan kufïnen doen. Zelfs hun meest levendige combinaties lijken nog op de me lancholieke poses die ze meestal dienen aan te nemen in het geheel onttakelde toneelhuis. Het stuk hangt van bewegings- en beeld clichés aan elkaar en ook de mo dieuze geluidsband roept van al les en nog wat in herinnering uit de tijd waarin het nog wèl me nens was. Leegte alom, maar be paald niet van de confronterende soort. In zo'n stuk kan geen enkele danser zich profileren, zelfs Josje Manuputty niet die daar even de gelegenheid voor krijgt. 'Choc Fortuit' (toevallige schok), het de buut van Elsink, biedt meer mo gelijkheden. Het is een duet van Patrizia Tuerlings en Diana Els- hout op muziek van Ron Spee. El sink liet zich inspireren door beel dende kunst. In haar stuk lijkt Tuerlings de rol van de schepper, de magiër te vertolken en de uit stekende Elshout die van het ob ject, het wordende. Zij wordt door Tuerlings als het ware uit de grond getrokken: zelden zie je se ries liggend uitgevoerde bewe gingen die zo inventief zijn. Els- hout is een levend schilderij en in haar vervreemdende half-acroba- tiek eerder eentje van Bacon dan van Schiele, aan wie Elsink haar ideeën naar verluidt ontleende. Vooral doordat de gebruikte ruimte beperkt blijft, is het stuk ondanks zijn kwaliteiten echter minder geschikt voor de grote zaal. Het programma wordt geopend met het al eerder uitgebrachte 'Hangen in Karton' van Hans Tu erlings, bewegingstheater dat he laas in het voorstudie-idee is blij ven steken en dat spanning ont beert. Afgezien van het hoopge vende choreografiedebuut is het dus een mat programma dat Re flex deze keer presenteert. MatthSus Passion van J.S. Bach, uitge voerd door de Chr. Oratorium Vereniging Ex Animo m.m.v het Jongenskoor Ex Animo en het Randstedelijk Begeleidingsorkest. Solisten: Lisette Emmink sopraan, Rita Dams alt. Chris van Woerkom tenor. (Evan gelist), Timothy Neill Johnson tenor, Cor Niessen bas (Christus), Joep Bröcheler bas, Joop Brons orgel, Freek Borstlap viola da gamba, Aart Bergwerf) orgel (continuo). Het geheel onder leiding van Wim de Ru. Ge hoord in de Stadsgehoorzaal op 26 maart. LEIDEN - Hoezeer Bachs Matt haus Passion verankerd ligt in ons muziekleven werd gister avond bewezen door de zeer grote belangstelling voor de jaarlijkse uitvoering van Ex Animo; de Stadsgehoorzaal was tot de laatste plaats bezet. Juist voor een koor van Christelijke signatuur betekent 'de Matthaus' meer dan alleen een muzikaal hoogtepunt waar lange tijd naar toe geleefd en gewerkt wordt. De overtuiging die aan het musiceren ten grond slag ligt kan zo'n uitvoering een extra dimensie geven. Ook ditmaal werd de zang van Ex Animo gedragen door de over tuiging die minder ideale aspec ten van dit grote koor, zoals de verhouding tussen de stemmen, meer dan compenseerden. In veel opzichten werd het een uitvoering die de moeite waard was. In het openingskoor werd al direct een goede middenweg ge vonden tussen het verende ritme en de klagende melodische lij nen. Alleen ging ook dit keer het koraal waarmee het jongenskoor de klacht zo veelbetekenend doorsnijdt, jammerlijk ten onder in de andere koorstemmen. Diri gent de Ru verdient alle lof voor de zeer goed gekozen tempi in het gehele werk, waardoor bijvoor beeld de koralen van eerv opge wekt en doorleefd geloof getuig den, en de turbae, de scènes waar in het koor de volksmenigte ver beeldt, een levendig karakter hadden. De solisten waren merendeels oude bekenden bij Ex Animo: Chris van Woerkom zong het evangelieverhaal op de hem eigen bekende wijze, maar met minder groot gemak dan anders. Cor Niessen was een wat kleurloze Christus, meer doordat zijn stem de figuur niet echt wist te vullen dan door een gebrek aan expres sie. Lisette Emmink's heldere en toch warme sopraan was als steeds een lust voor het oor, fraai aangevuld door Rita Dams in het duet 'Nun ist mein Jesus nun ge- fangen'. In de alt-aria's had Rita Dames fraaie expressieve mo menten, evenals Joep Bröcheler in zijn door Freek Borstlap (gam ba) gesecondeerde aria 'Komm' susses Kreuz'. Timothy Neill Johnson, het enige nieuwe ge zicht in de rij, voegde zich moeite loos in het geheel. Het Randstede lijk Begeleidingsorkest, en orga nisten Joop Brons en Aart Berg- werff, speeldenzowel in de bege leidingen als in de solistische bij dragen aan de aria's met de ge bruikelijke kwaliteit en alertheid, waardoor schommelingen tussen koor, solisten en orkest tot een minimum beperkt bleven. MIES ALBARDA AMSTERDAM (GPD) - Een van de vaste ingrediënten van het ten toonstellingsprogramma van het Amsterdams Historisch Museum (AHM) is de expositie van belangrij ke verzamelingen van Amsterdam mers. Dit keer is de keus gevallen op de in veertig jaar opgebouwde collectie van meer dan 900 waaiers van Isabella van Eeghen, oud-ad junct gemeente-archivaris van de hoofdstad. Haar selectie van de mooiste 90 exemplaren uit de 17e, 18e en 19e eeuw is door het museum aangevuld met ontwerptekeningen en afbeeldingen van scenes uit het dagelijks leven. Aan het begin van de expositie hangt een potloodtekening die Jan Klatter in 1980 van Isabella van Eeg hen (geb. 1913) maakte. De bezoe ker krijgt zo een treffende indruk van de persoonlijkheid van de ver zamelaarster, die in wetenschappe lijke kringen een grote naam ver wierf door haar grondige archief studies over het verleden van Am sterdam. Zij is nog dagelijks achter haar bureau in het Gemeente-ar chief te vinden. Dat is in het depot geplaatst omdat zij geen tijd wil ver liezen door het vervoer van haar stu diemateriaal. Haar belangstelling voor waaiers was kennelijk al vroeg aanwezig. De tekening die Isabella rond haar tien de levensjaar op school van een waaier maakte, is daarvan een aar dige illustratie. Deze ligt in een vitri ne waarin ook een waaier van eigen makelij is neergelegd. Met veel ge voel voor humor legde zij daarop rij en keurig wachtende Engelsen af die een glimp wilden opvangen ter gelegenheid van het huwelijk van hun kroonprins met Diana Spencer. Haar eerste aankopen dateren uit mei 1951. De eerste 'vondst' was nog een celluloid waaier van een gulden omdat een bevriende hoogleraar in de kunstgeschiedenis haar per on geluk naar een verkeerd adres had gestuurd. De volgende dag kon zij echter naar huis terug met de vroegst bekende bijbelse waaier uit ons land, een exemplaar uit het be gin van de 18de eeuw met een af beelding van David en Abigael. Isa bella van Eeghen telde er het gerin ge bedrag van 3,50 gulden voor Veertig jaar en 900 waaiers later, vertelt de verzamelaarster met veel genoegen over het bieden op veilin gen, een spannende sport die kalme zenuwen vereist. Zij wijst met trots op een topstuk uit haar collectie, in 1987 gekocht op een veiling in Am sterdam. Het is een Frans exem plaar uit 1783 waarop vrouwenfigu ren de landen symboliseren die aan wezig waren bij de Vrede van Ver sailles. Engeland bevestigt met een handtekening de onafhankelijk heid van Amerika tegenover Span je. Frankrijk omarmt het vrije Ame rika, terwijl Nederland toekijkt van achter een muurtje. Bidden De rooms-katholieke Anthonie Boullar uit Parijs vestigde zich in 1682 als eerste waaiermaker in de Korte Houtstraat in de Amsterdam. Kort daarna verhuisde hij naar de Luciensteeg. Boullar werd in 1685 gevolgd door protestanten voor wie de situatie onleefbaar was gewor den door het beknotten van de godsdienstvrijheid in het Edict van Nantes. Bekende waaiermakers van protestantse Franse komaf uit de eerste helft van de 18e eeuw zijn Bernard Picart en Fabricius Fau bourg. De dames die hun winkel bezoch ten, konden kiezen uit bijbelse, his torische, mythologische en andere thema's. De zeden van die tijd schreven voor dat zij de waaier ook meenamen naar de kerk om er het gezicht achter te verschuilen tij dens het gebed. Het gaf echter in het geheel niet als op de zondagse waaier geen bijbels tafereel stond. Van Eeghen heeft geconstateerd: "Je kon in de kerk achter alles bid den. Zelfs een Chinees tafereel was geen bezwaar". Het was verder gebruikelijk dat een bruid op haar huwelijksdag een fraaie waaier kon tonen. De exposi tie toont een aantal aardige voor beelden van de luxe uitvoeringen die daarvoor in de handel waren. Ontroerend is een Franse waaier uit 1780, gemaakt als rouwbeklag voor een gestorven bruidegom. Kleine amortjes begraven daarop treurend de huwelijkssymbolen. Met de komst van de Fransen in 1795 raakte niet alleen het meene men van een waaier naar de kerk in onbruik, maar geleidelijk ook het gebruik van waaiers in het dagelijks leven. Openingstijden: dagelijks van 11.00 tot 17.00 uur. Adres: Kalver- straat 92. De tentoonstelling '40 jaar waaiers verzamelen' duurt tot en met 23 juni. AMSTERDAM (ANP) - Voor de Pu blieksprijs voor het Nederlandse Boek zijn dit jaar tien auteurs geno mineerd. Deze keer worden de schijnwerpers gericht op Neder landse kinder- en jeugdboeken. Dit heeft de Stichting Collectieve Pro paganda van het Nederlandse Boek (CPNB) bekendgemaakt. De Publieksprijs bestaat uit een geldbedrag van 15.000 gulden en een bronzen beeld van de hand van Jeroen Henneman. Van 3 septem ber tot en met 22 oktober kunnen le zers via een deelnameformulier, verkrijgbaar in boekhandels en bi bliotheken, hun keuze kenbaar ma ken. In 1990 deden ruim 50.000 le zers mee, aldus de CPNB. De genomineerde auteurs zijn: Thea Beekman, Paul Biegel, Dick Bruna, Miep Diekmann, Evert Hart man, Guus Kuijer, Joke van Leeu wen, H. de Roos, Annie M.G. Schmidt en Jan Terlouw. De prijs wordt sinds 1987 uitge reikt. De eerste winnaar was Kees van Kooten, gevolgd door Annie Zweeds Jeugdorkest in Oegstgeest OEGSTGEEST - Het Zweedse Jeugd Symfonieorkest uit Vasteras brengt op uitnodiging van het Jeugd Symfonieorkest Oegstgeest van 1 tot 5 april een bezoek aan ons land. Het Zweedse orkest telt 47 leden, waarmee een volledige symfoniebe zetting kan worden gerealiseerd. Ook heeft het orkest drie zangers (voor populaire muziek). In de WiUi- brorduskerk in Oegstgeest zullen op dinsdag 2 april om 20.00 uur zo wel het Zweedse als het Oegstgeest- se Jeugdorkest een uitvoering ge ven. Op het programma staan stuk ken uit Bernsteins 'West Side Story', uit de 'Sound of Music' en werken van Jean Sibelius. César Franck. Franz von Suppé, Giaccho- mo Rossini en Ludwig van Beetho ven. Op woensdag 3 april volgt om 13.00 uur een lunchconcert op het centrale plein van het winkelcen trum 'Leidsenhage' te Leidschen- dam. Tot slot speelt het orkest don derdag 4 april om 20.00 uur in het kader van de uitwisseling Leiden- Oxford in de Leidse Pieterskerk. Kaarten voor het concert op 2 april zijn te verkrijgen bg het Uitbu reau van K&O te Leiden en foto Dickhof aan de Lange Voort in Oegstgeest en aan de zaal op de avond van het concert. Negen maal 9 kunstenaars op snijlijn Beuys-Judd Van onze correspondent Andreas Oosthoek KASSEL De Gentse conservator Jan Hoet, artistiek directeur en keu zeheer van de negende Documenta die zomer 1992 in Kassei begint, laat in zijn opzet van deze manifestatie het cijfer 9 een grote rol spelen. Zaterdag 13 juni 1992 presenteert hij zijn eigenzinnige overzicht van de actuele kunst in het oude muse um Fridericianum en de gloednieu we Documenta-hal. De hal vervangt de paleisachtige Oranjerie op de Karlsaue die niet langer beschik baar is. Negen maal negen kunstenaars worden rechtstreeks betrokken bij deze 'wereldtentoonstelling', die eens in de vijf jaar de balans van de hedendaagse kunst opmaakt. In de aanloopfase zal Hoet steeds groe pen van negen kunstenaars voor stellen. Jan Hoet die sinds 1975 spraak makende tentoonstellingen in en rond zijn Museum voor Hedendaag se Kunst in Gent (Kunst in Europa, Joseph Beuys, Chambres d'amies, Fabro/Pasolini, Michael Buthe, Pa- namarenko, Spaletti) organiseerde, zal zich niet uitsluitend laten leiden door wereldbekende namen en be grippen. Anekdote Jan Hoet: "Ik trek een snijlijn tus sen Jospeh Beuys en Donald Judd, waarbij Beuys staat voor gevoelige kwaliteiten als emotie, subjectivi teit, de humane anekdote en Judd veel meer de ratio vertegenwoor digt: het formele, het systemati sche, het doordachte. Waarom deze twee? Dat is louter een kwestie van kwaliteit. Een Documenta erkent vanuit haar bestaan de kwaliteit als uitgangspunt. Beuys en Judd staan, ieder op zijn terrein, voor het ideaal: de stabiliteit. Dat is heel wat in een 'Herr Generaldirektor' Jan Hoet: logeerkamertje in het eerbiedwaardige Fridericianum. (foto GPD) tijd die alleen maar schijnt te willen reageren op de beweging. We zitten midden in 't groot maneuver...". Jan Hoet plaatst negen maal ne gen kunstenaars op de lijn Beuys- Judd. Dat lijkt een ambitieuze op zet, zeker als ook minder bekenden om een bijdrage wordt gevraagd. Het eerste negental is inmiddels bekend en heeft een wat Hoet 'infor matieve oriëntatie' noemt achter de rug. Het bestaat uit Mario Merz (Ita lië), David Hammons (VS), Gerhard Richter en Thomas Schütte (Oos tenrijk), Pedro Cabrita Reis (Por tugal), Mariene Dumas (Nederland), Per Kirkeby (Denemarken) en Ilya Kabakow (USSR). Jan Hoet: "Ik heb met hen over mijn keuze gesproken en mijn over wegingen meegedeeld. Zo'n con frontatie tast de mogelijkheden af, aan twee kanten. Het zal duidelijk zijn dat mijn keuze te maken heeft met units. Ik plaats afgeronde en in zichzelf besloten eenheden op de lijn Beuys-Judd. Daarmee heb ik gekozen voor de bijzondere kwali teiten van de enkeling. Ik ben erg gericht op dat singulare, meer dan op bewegingen". Logeerkamertje Jan Hoet kiest in de negende Docu menta duidelijk voor de kunste naar, de kunst van het individu. "Zonder utopie, zonder mythologie en al dat ander gedoe. We laten w-e- r-k zien. Een benadering vanuit de kunst". Hij komt met zgn opvatting dich ter in de buurt van zijn voorganger Rudi Fuchs (Documenta 7. 1982) dan die van de meervoudige erflater Manfred Schneckenburger (afleve ringen 5. 1972 en 8. 1987). Fuchs, toen nog aan het hoofd van het Van Abbemuseum, keerde zich tegen het al te nerveuze tikken van de tijd en de maatschappelgke verdraaiingen van de kunst H*j bouwde de discussie in als werk zaam onderdeel van zgn presenta tie. Kunstenaars moesten (elkaar) iets te vertellen hebben. Schneckenburger vond vooral de kunsthistorische motivatie van be lang en bleek driftig op zoek naar sociaal-historische perspectieven. Jan Hoet wijst de Documenta de weg terug naar de kunst. Zgn Gent se lasten en lusten verlaten hem in Kassei niet. Hij vertelt licht opge wonden over de Bruce Nauman-ex- positie die hij deze maand in huis heeft. Zijn Museum van Heden daagse Kunst verlaat over twee jaar de met het Museum voor Schone (en wat oudere) Kunsten gedeelde behuizing aan het Gentse Citadel park. Hoet en de zijnen steken met hun drukbeschreven collecties een drukke straat over en strgken neer in de Pietersabdij die aan de eisen van de nieuwe bestemming* wordt aangepast. Tgdens de komende Frankfurter Buchmesse wordt het boek 'Auf dem Weg' aangeboden. Het gaat 'over Jan Hoet, zgn Gentse Feesten en zgn opmerkelgke weg door de kunstwereld. Die heeft hem nu een logeerkamertje in het eerbiedwaar dige Fridericianum en de tijdelijke titel Herr Generaldirektor bezorgd. HOUTEN (GPD) - De Utrechtse musicoloog Thie- mo Wind acht het zeer waar schijnlijk dat de uitvoering van de beroemde lijdenscy clus 'Die sieben letzten Wor te des Erlösers am Kreuze' van Haydn op 1 april 1784 in de voormalige grote concert zaal aan de Bierstraat in Rot terdam, de wereldpremière is geweest Wind komt tot deze conclusie na een uitgebreid onderzoek naar Haydns compositie, waarbij hij con stateert dat de 'Sieben Worte' eer der zijn gecomponeerd dan tot nu toe werd verondersteld. In ieder ge val vóór 1784 en niet in 1786. Het spectaculaire slotdeel II Terremoto, waarin de aarbeving na Christus' kruisiging wordt uitgebeeld, werd volgens de musicoloog pas later, met het oog op uitgave door de Weense firma Artaria; aan de parti tuur toegevoegd. Aanleiding tot de wetenschappe lijke ontdekking was een onder zoek dat Wind doet naar de geschie denis van het Rotterdamse muziek leven in de 18e eeuw. Rotterdam was toen een van de belangrijkste centra van burger-muziekbeoefe ning in Nederland. Bij het naplui zen van oude edities van de Rotter- damsche Courant stuitte Wind op een advertentie met de aankondi ging van een 'SPIRITUAL-CON CERT met daarin de uitvoering van 'verscheiden groote Passie-Sym- phonién door Haydn gecompo- neert, met een groot Orchest en Or gel'. Wind besefte direkt dat {iet hier moest gaan om de oorspronkelijke orkestversie van de Sieben Worte, omdat deze instrumentale ljjdens- werk uniek in zijn soort is. Wind: "Haydn schreef de zeven langzame delen in opdracht van geestelijken uit de Spaanse stad Cé- diz, als muzikale meditaties tussen lezingen op Goede Vrijdag. Hij pu bliceerde het werk begin 1787 en daarom hebben Haydn-weten- schappers tot nu toe aangenomen dat de muziek kort daarvoor is ont staan. Het jaartal 1786 leek beves tigd te worden door het bestaan van schetsen van het slotdeel in combi natie met ontwerpen voor de symfo nie nr.82 ('De beer') die in dat jaar werd voltooid. Dit laatste bracht meteen een probleem met zich mee: hoe kan het werk al in 1784 zgn uit gevoerd, terwijl Haydn er in 1786 nog aan componeerde?" "Het probleem is, mijns inziens, minder moeilijk dan het lgkt. Merk waardig genoeg heeft niemand, ook Robbins Landon niet, ooit de vraag gesteld of die uitbeelding van de aardbeving wel tot de opdracht uit Cédiz heeft behoord. Ik meen dus van niet. Haydn schrijft jaren later wél over een inleiding en zeven langzame delen, maar niet over II Teiremoto. Bovendien is het zeer onwaarschijnlijk dat de Spaanse geestelijken hun ingekeerde medi taties afgesloten wilden zien met zo'n extraverte finale. Haydn moet dit slotstuk hebben gecomponeerd om het vormeloze geheel van een duidelijk einde te voorzien, vooral Intrigerend is waar het werk voor het eerst is uitgevoerd: Cadiz of Rot terdam? Thiemo Wind: "Voor een premiè re in Cadiz zgn er twee mogelgkhe- den: 1783 of 1784. In het laatste ge val zou de uitvoering in Rotterdam, acht dagen voor Goede Vrijdag, de absolute eerste uitvoering zijn ge weest. Aangezien er veel mist hangt over de precieze datum van voltooi ing van de Sieben Worte. omdat de correspondentie van Haydn met zgn Spaanse opdrachtgevers ont breekt, kan het definitieve ant woord hierop niet worden gege- Is het wel heel zeker dat het in 1784 in Rotterdam ginQ om Haydns Sie ben Worte Wind. "Ja. Het begnp instrumen tale passiemuziek was nieuw voor die tgd. Haydns symfonie La Pas- sione kan hier niet bedoeld zijn, om dat die bijnaam pas uit later tijd stamt. Er is sprake van een 'groot Orchest' wat correspondeert met de voorgeschreven bezetting en wat natuurlgk heel opmerkelgk blijft: de uitvoering past precies in de pe riode van zes jaar waann de Sieben Worte moet zgn ontstaan Geen an der werk van Haydn of wie dan ook komt er voor in aanmerking".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 29