LEIDSCH DAGBLAD Maij wil bus nog duurder maken NODIG! Drukte aan kust ondanks vroege Pasen Auto huren? Vier kapers doodgeschoten iuMultiRent negen procent Aantal verkeersdoden daalt maar lang niet snel genoeg Op Goede Vrijdag 1 Ziekteverzuim in 1990 boven WOENSDAG 27 MAART 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39507 Prijs IL 1,45 DUIN- EN BOLLENSTREEK - De VW-kantoren in de Duin- en Bollenstreek kunnen voor de ko mende paasdagen al niet meer voldoen aan de vraag naar parti culiere overnachtingsadressen. Vooral bij de organisatoren van busreizen zijn deze goedkope bedden populair. In de hotels en pensions is met name in de bad plaatsen Katwijk en Noordwijk nog wel ruimte. Hoewel het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) een wat minder drukke Pasen verwacht dan vorig jaar, doet het aantal re serveringen bij de VW's in de Bollenstreek niet onder voor dat van 1990. De grote stroom toeris ten komt voornamelijk uit Duits land, maar ook uit de voormalige Oostbloklanden bestaat veel be langstelling voor een korte va kantie in de streek. De twee- en driedaagse arrangementen die door de reisorganisatoren wor den aangeboden, zijn betrekke lijk goedkoop. Als het zonnige weer aanhoudt, kan volgens directeur K. Ver- plancke van de Katwijkse VW weer worden gesproken van een topweekeinde. Volgens zijn Noordwijkse collega M. van der Jagt is het echter niet te verwach ten dat alle hotels en pensions uit eindelijk worden volgeboekt. De paasdagen vallen daarvoor dit jaar eigenlijk wat te vroeg. De belangrijkste publiekstrek kers in de streek zijn de bloe mentuin Keukenhof, die morgen de deuren opent, de bollenvelden en het attractiepark Duinrell in Wassenaar. Duinrell en de Noord wijkse ruimtevaarttentoonstel ling Space Expo hebben speciale programma's samengesteld. Voor de campings betekent dit paas weekeinde de opening van het seizoen. Veel kampeerders be nutten de vrije dagen om hun ma teriaal uit te proberen. Afgaande op de vele telefoontjes die nu al binnenkomen, verwachten de campinghouders een uitstekende start. HAARLEM (GPD) Het ko mende studiejaar zal op een aantal scholen worden begon nen met een experiment waar bij scholieren 2 snipperdagen per jaar kunnen opvragen. Mocht de proef een succes wor den. dan moet niet worden uit gesloten dat dit aantal in de toe komst op 5 of zelfs 8 dagen wordt gebracht. Ook op het gebied van vakan tiespreiding kunnen in de na bije toekomst nieuwe maatre gelen worden verwacht. Daar bij zal worden afgeweken van het principe dat een vakantie meestal rondom bepaalde feestdagen moet vallen. De snipperdagenregeling en Experiment met snipperdagen voor scholieren nieuwe vakanticaanpak worden nodig geacht om de steeds gro ter wordende druk op de Neder landse vakantiegebieden enigszins te spreiden. Volgens een gisteren openbaar gewor den prognose van het ministerie van economische zaken zullen de vakantiebestedingen in Ne derland van Nederlanders en buitenlanders samen, in het tijdvak 1989/1994 met 19 procent toenemen. Mochten bepaalde trends (vaker kort op vakantie, toename van toeristenstroom uit Italië en Spanje, meer oude ren op vakantie en grotere be langstelling voor cultuur) zich doorzetten, dan kan zelfs een toename worden verwacht van 31 procent. Staatssecretaris Van Rooy (economische zaken), die de cij fers van de prognose gisteren toelichtte, deelde ook mee dat zal worden getracht de proble men met vakantiespreiding in de toekomst Europees aan te pakken. Een begin daarmee zou kunnen worden gemaakt op een internationaal congres over va kantiespreiding dat in oktober in Noordwijk wordt gehouden. Plan tariefsverhoging met 32 procent in 2 jaar DEN HAAG (GPD) Minister Maij (verkeer en waterstaat) heeft de openbaar-vervoeror- ganisaties voorgesteld de tarieven voor het stads- en streekvervoer (abonnenmenten en strippenkaarten) vanaf dit jaar in fases te verhogen tot 32 procent in 1992. Met dit voorstel wil zij 245 miljoen gulden binnenhalen om het gat op te vullen dat is ontstaan doordat de Tweede Kamer de invoering van een extra basisstrip schrapte. De regeringspartijen CDA en PvdA reageren afwachtend op het plan van de minister. Dit voorstel betekent een verdub beling van de tariefsverhogingen die al eerder in het kader van de Tussenbalans waren afgesproken. Maij wil vanaf dit jaar halfjaarlijks de tarieven verhogen met achter eenvolgens 10 procent, nog eens 10 procent en tenslotte 12 procent. Half 1992 is het openbaar vervoer in bus en tram daarmee 32 procent duurder geworden. Het totaalbedrag dat Maij in het openbaar vervoer moet bezuinigen, is 420 miljoen gulden. Naast de ta riefsverhogingen moeten maatrege len genomen worden om de doel matigheid bij de vervoersorganisa ties te verbeteren. Dat dient 175 mil joen gulden op te leveren. Het voorstel, dat de minister tij dens een besloten overleg met de vervoersorganisaties deed, moet nog besproken worden in de minis terraad. De gezamenlijke vervoers bedrijven vrezen door de tariefsver hoging een vermindering van het aantal reizigers en zijn van plan met een tegenvoorstel te komen om de efficiëntie te verbeteren. PvdA-verkeersspeciahst Uastri- cum reageerde verbaasd op het voorstel Van Maij. "Wij hebben een eigen lijn getrokken in het debat over de Tussenbalans". De PvdA heeft toen de extra basisstrip ver worpen en gepleit voor een lagere tariefsverhoging dan 5 a 6 procent per jaar. Castricum zei eerst de defi nitieve uitkomst van het overleg af INFOLIJN ROODGLOEIEND - De Geneesmiddel-Infolijn van de apo thekersorganisatie KNMP stond vanmorgen roodgloeiend. Enkele honderden mensen belden veront rust nadat gisteravond in een tv-uit- zending werd gemeld dat de invoe ringsdatum tfan het nieuwe genees middelenvergoedingssysteem 1 april zou zijn. Het is echter 1 juli. Minister Maij-Weggen. (foto Max Koot) te wachten. Pas als de Tweede Ka mer geïnformeerd wordt, zal hij het standpunt van zijn fractie bekend maken. Van Vlijmen, verkeerswoord- voerder van het CDA, vcyid het in een eerste reactie 'niet het meest voor de hand liggende voorstel waar wij als CDA aan zouden den ken'. Liever ziet de CDA'er dat er geen algemene tariefsverhoging komt, maar dat het stadsvervoer eerst zelf orde op zaken stelt. "Uit onderzoeken blijkt dat ze daar 20 procent kunnen besparen door effi ciënter te werken. Laten die bedrij ven eerst daar aan gaan werken", al dus van Vlijmen. Man pleegt 2000 insluipingen in 2 jaar: eis 3 jaar ALMELO (ANP) - Voor het plegen van 2000 insluipingen tussen eind 1988 cn eind 1990 in heel Nederland, heeft de offi cier van justitie bij de recht bank in Almelo, mr. Heus, van daag 3 jaar celstraf geëist te gen de 33-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats. Met ijzerdraadjes die hij lo speuterde uit hekken bij wo ningen opende hij via brieven bussen voordeuren. Hij ging daarbij van huis tot huis. De buit bestond uit geld, chèques en sieraden. In totaal maakte hij voor 2 ton buit. De verdachte verplaatste zich in gestolen auto's die hij in een volgende dorp of stad achter liet en ruilde voor een andere. KNP neemt Steijn over VOORSCHOTEN (ANP) - Het pa- pier- en verpakkingsconcern KNP neemt definitief Steijn Beheer in Voorschoten (300 werknemers, om zet 90 miljoen per jaar) over. De overneming wordt in contanten be taald. De activiteiten van Steijn op het gebied van pallets en kisten worden samengevoegd met de So lid Board Division van KNP. Auto- en Motorverhuur Vondellaan 80. Leiden. Tel. 071-351818 Wolkenvelden In de nacht en ochtend enkele wolkenvelden, maar vrijwel overal droog. In de loop van dc dag flinke perioden met zon. Mini mumtemperatuur ongeveer 2 gra den. Hier en daar vorst aan de grond. Middagtemperatuur onge veer 10 graden. Overwegend ma tige wind, uit noordoost tot noord. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Flinke perio den met zon, maar ook af en toe wolkenvelden. Op 2de paasdag meer bewolking en mogelijk en kele winterse buien. Middagtem peratuur eerst rond 10 graden, tij dens de paasdagen ongeveer 8 graden. Tijdens enkele nachten lichte vorst. 32 PAGINA'S De Gallery Jan des Bouvrie. Een nieuwe eigentijdse kijk op wonen is nu te zien bij Baalbergen. De ontwerper Jan des Bouvrie: "Harmonie en stijl waren mijn uitgangspunten". Het resultaat is een verrassend veelzijdig interieur met geheel eigen stijl. "Kom maar kijken. Ik verzeker u veel woonplezier". Graag nodig ik U uit morgenavond (donderdag 28/3) aanwezig te zijn bij de officiële opening van de Gallery bij Baalbergen, Meubelplein 7 te Leiderdorp. Ik hoop deze opening om 19.30 uur persoonlijk te verrichten. U bent zeer welkom. Bliksemactie commando's ontzet passagiers Airbus AMSTERDAM (ANP) - Het ziekte verzuim in ons land is vorig j3ar ver der gestegen en boven de 9 procent uitgekomen. Het verzuimpercenta ge lag in 1990 op 9.1. tegen 8.8 in 1989. Dat blijkt uit vandaag gepubli ceerde gegevens van het Neder lands Instituut voor Arbeidsom standigheden (Nia). De stijging in 1990 komt vooral voor rekening van de dienstverle ning. In deze sector steeg het ver zuim van 8.5 naar 9.1 procent In de nijverheid is het verzuimpercenta ge geluk gebleven (9,2). Het gemiddeld aantal ziekmel dingen per werknemers in een jaar is in beide sectoren gedaald Deze daling wijst, in samenhang met het stijgende, respectievelijk gehjkblg- vende verzuimpercentage, op de toename van de duur van het ver zuim. De cijfers geven volgens het Nia dan ook geen aanleiding voor optimisme. Zoals bekend staat terugdringen van het ziekteverzuim hoog op de politieke agenda. Er zgn afspraken gemaakt tussen sociale partners, maar als die niet voldoende opleve ren, dan dreigen er wettelijke maat regelen (wachtdagen, eigen-nsico voor werkgevers en beperkingen in de wao). Prijs elektriciteit gaat iets omhoog ARNHEM/LEIDEN - De pnjs voor elektriciteit stijgt op 1 april met 0,3 cent per kilowattuur. Op jaarbasis is dat een verhoging van ongeveer 9 gulden per huishouden De milieutoeslag op brandstoffen gaat met 0.2 cent omhoog, terwul 0,1 cent wordt veroorzaakt door een stijging van de brandstofprijzen. Op 1 juli wordt de stroompnjs 17,7 cent per kilowattuur. Dat is 0.1 cent minder dan in het tweede kwartaal van vorig jaar. J. Haijkens, directeur van de Leidse Energie- en Watervoorziening Rynland, zegt niet anders te kunnen dan de prgs- verhoging te volgen. "Dit is een fac tor die niet door de EWR te beïn vloeden is. De tarieven worden elk jaar aan de brandstofprijzen aange past", aldus Haijkens. SINGAPORE (GPD) - Met een blik semactie hebben commando's van het Singaporaanse leger vanoch tend vroeg een gekaapt toestel van Singapore Airlines op het vliegveld van Changi bestormd en de vier Pakistaanse kapers doodgeschoten. De 118 passagiers en 11 beman ningsleden, die 8 uur lang werden gegijzeld, kwamen met de schrik vrij. De kapers, die explosieven, hand granaten en messen bij zich had den, eisten de vrijlating van een aantal personen dat in Pakistan ge vangen wordt gehouden, onder wie de echtgenoot van« ex-premier Bhutto. Zij eisten ook brandstof voor de Airbus, zodat zij naar Australië konden vliegen. De ka pers hadden gedreigd alle passa giers te zullen doodschieten als hieraan geen gehoor werd gegeven. De Airbus werd gekaapt op een vlucht van Kuala Lumpur (Malay sia) naar Singapore. Na het vastlo pen van de onderhandelingen ga ven de kapers de autoriteiten nog 5 minuten voordat zg zouden begin nen met passagiers doodschieten Kort daarop bestormden comi do's het vliegtuig. De operatie duur de slechts enkele minuten en raste de kapers compleet. Eerder waren twee bemanningsleden er in geslaagd om uit het toestel te vluch ten. Ze liepen lichte verwondingen op. Onder de passagiers waren Ma- laysiers, Singaporanen, Japanners en Engelsen. De kapers zijn waarschijnlijk le den zgn van de oppositiepartij, de Pakistaanse Volkspartij, PPP, waarvan Bhutto leider is. Hoe zij met hun wapens aan boord zgn ge komen is een raadsel. Malaysische luchthavenautoriteiten zeiden, dat bagage en passagiers nauwgezet waren doorgelicht. zullen onze kantoren tot 16 00 uur geopend zijn. Voor het aannemen van adverten tie-opdrachten voor onze edities van zaterdag 30 maart geldt als uiterste inle- veringstermijn: vrijdagmor gen 29 maart 12.00 uur Voor de krant van dinsdag 2 april is de sluitingstijd voor het aannemen van advertenties en sleuteltjes vrijdagmiddag 29 maart 15.00 uur. Directie Leidsch/Alphens Dagblad LEIDSCHENDAM (ANP) - Hoewel het aantal verkeersslachtoffers in 1990 lager lag dan het jaar daarvoor, is het streefcijfer van de regering, zoals vastgelegd in het Meerjaren plan Verkeersveiligheid 1987-1991 niet gehaald. Volgens dit plan zou het aantal doden in 1990 200 minder moeten zijn dan in 1985 en het aantal men sen dat door een verkeersongeval in een ziekenhuis moest worden opge nomen 1.500 minder. Dit zou bete kenen 1.238 doden en 13.000 ernstig gewonden. Volgens voorlopige CBS-berekeningen zijn in 1990 1.376 personen in het verkeer omge komen en 13.652 personen in een ziekenhuis opgenomen. In de jaren 1980-1985 daalde het jaarlijks aantal verkeersdoden sterk (van bijna 2.000 tot 1.438), maar daarna stokte de daling. Bü de voetgangers, fietsers en bromfietsers steekt het aantal do den in 1990 extra gunstig af tegen over 1989. Bij fietsers komt dat vooral doordat 1989 extra ongunstig was vergeleken met jaren daarvoor. Bij bromfietsers en voetgangers bleef het aantal doden de laatste 5 jaar min of meer gelijk. De ontwikkeling bij het snelver keer is zorgelijker. Ruim de helft van alle doden was inzittende van een personenauto. Bij motorrijders is er sprake van een stijgende lijn. De Raad voor de Verkeersveiligheid zegt in een reactie op de cgiers aai er geen enkel zicht is op het halen van 25 procent minder verkeers slachtoffers in 2000. Geding OV-studentenkaart DEN HAAG (ANP) - De Consumen tenbond spant een kort geding aan tegen de Staat en de OV-Studenten- kaart BV. De bond vind de regeling die voor de O V-studentenkaart geldt bjj verlies en diefstal 'vol strekt onredehjk'. De bond eist dezelfde regeling als die voor „gewone" OV-kaartgebrui- kers. Dat houdt in dat een student voor 25 gulden een duplicaat krij gen uiterlgk 5 dagen na aanvraag. Nu betaalt de student 60 gulden, krijgt hg na 4 tot 8 weken een nieu we, maar heeft geen recht op ver goeding van reiskosten. Het geding dient op 10 april in Den Haag. óók voor de stripverhalen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Dat willen we mei missen! Wi| nemen een proefabonnement voor 7 weken en betaal slecnts 28.75 Wi| nemen een kwartaalabonnement 76.75' Wi| nemen een iaarabonnement 298.60' Voor het abonnement ingaat omvangen wi| de kram twee a (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats Dere bon in een envelop, ronder postzegel, sturen naar leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB leiden U kunt ook bellen 071 161400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1