'Weer bepalend voor drukte tijdens Pasen' PvdA-Oegstgeest wil veel meer naar de mensen toegaan Voorschoten houdt sluiting Leidse winkels in de gaten Piasprobleem in Voorschoten soepel opgelost Wel al grote toeloop verwacht in regio Monumenten Warmond worden beter beschermd Geldboete voor vandaal (20) uit Zoeterwoude Grond Van Polanenpark is schoon —Udl.lllJI.U' WOENSDAG 27 MAART 1991 VOORSCHOTEN Net als 'de grote buur' zal Voorschoten niet mee doen an experimenten met de winkelsluitingswet. De personeelspro blemen zijn daarvoor te groot, zo stelde winkelier Van Wees gister avond in de middenstandscommissie. Mocht echter blijken dat Leiden alsnog overstag gaat en de winkels langer openblijven, dan zal Voor schoten zich opnieuw beraden. Er kan in dat geval wel eens teveel zuig kracht van Leiden uitgaan waardoor het nodig zou zijn ook in Voor schoten de winkels langer open te houden. Wethouder Ten Have heeft dan ook beloofd om namens de Voorschotense winkeliers de Leidse standpunten te blijven volgen. Ook is al een zondag uitgekozen waarop de winkeliers de deuren kunnen openen: 22 december. Borden Overigens werden in de commissie gisteravond hardere maatregelen aangekondigd tegen de reclameborden die in het Voorschotense cen trum her en der op de stoepen worden gezet. Al heel wat keren is dit probleem gemeld bij de Voorschotense middenstand. Aangezien dit volgens wethouder Ten Have geen of te weinig effect heeft gehad, is de politie nu gevraagd extra toe te zien en eventueel bekeuringen uit te de len. VOORSCHOTEN - Voorschotense midden standers stellen hun toiletten beschikbaar voor klanten die een sanitaire noodstop moeten ma ken. Met die vaststelling loste CD A-wethouder F. ten Have gisteravond een door een Voorscho tense aangekaart probleem volgens eigen zeg gen 'soepel' op. De Voorschotense mevrouw M. Nijman is het daar hoogstwaarschijnlijk niet mee eens. Zij heeft B en W een brief geschreven waarin zij verslag doet van haar belevenissen met haar driejarige zoon op de speelgoedafdeling van Blokker aan de Schoolstraat. Het ventje moest plassen maar zijn moeder kreeg van een der verkopers geen toestemming om gebruik te ma ken van de wc. Mevrouw Nijman ging vervol gens 'hogerop' maar de filiaalchef steunde zijn ondergeschikte. "Zoals u zich kunt voorstellen, was ik woe dend en vroeg ik of mijn zoontje het soms op het tapijt moest doen. Ik was geschokt door de hou ding van Blokker jegens het winkelend pu bliek. Sindsdien is het mij opgevallen dat het gebruikelijk is in de meeste winkels in Voor schoten. Als het gebruik van het toilet wel is toe gestaan in een winkel of café, voel je je bijna verplicht iets te kopen", aldus mevrouw Nij man in haar brief aan BenW. De Voorschotense vraagt om openbare toilet ten in het centrum of om plaatsen waar veel kinderen komen, van sanitaire faciliteiten te voorzien. De leden van de middenstandscommissie waren gisteravond minstens net zo veront waardigd als de Voorschotense. Als mevrouw Nijman of haar zoon moet plassen in hun win kel, dan volgt er onmiddellijk toestemming voor het gebruik van de wc, beweerden ze. En dat geldt niet alleen voor mevrouw Nijman maar voor alle klanten. Opgeblazen Wethouder Ten Have wilde na het betoog van de winkeliers verder geen aandacht schenken aan de plasproblematiek. Mevrouw Nijman was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar op de wijze waarop haar brief is afgehandeld. T. van Ruiten, filiaalchef van de Voorschoten se Blokker, schiet onbedaarlijk in de lach als hem om een reactie wordt gevraagd. "Wat is deze zaak verschrikkelijk opgeblazen". Van Ruiten herinnert zich het incident, zij het dat hij zich niet meer alle details voor de geest kan halen. "Wij staan altijd toe dat iedereen, on geacht leeftijd of sekse, gebruik maakt van onze privé-toiletten. Dat nu net die ene mevrouw - ze sprak met een Engels accent - niet helemaal goed is begrepen door een nieuwe verkoopster of op dat moment vanwege de drukte niet kon worden begeleid, wil nog niet zeggen dat wij klanten van onze toiletten weren". Begeleiden? "Ja, want de toiletten bevinden zich in een ruimte waar het personeel spullen heeft staan of hangen". DUIN- EN BOLLENSTREEK Het weer van de komende dagen bepaalt voor de toeristische sec tor in belangrijke mate het succes van de paasdagen. De VW's in Katwijk, Noordwijk en Lisse ver wachten op basis van de reserveringen nu al een grote toeloop van toeristen, maar of er echt sprake zal zijn van een 'top-weekeinde' is afhankelijk van de groep toeristen die pas op het laatste moment in de auto naar de kust zal stappen. "Bij goede temperaturen verwacht ik dat het zelfs nog wat druk ker kan worden dan in voorgaande jaren", aldus de Katwijkse VW-directeur K. Verplancke. In de familiebadplaats Katwijk zijn alle particuliere overnachtings koop arrangement van enkele da gen een uitstekende gelegenheid adressen inmiddels al bezet. "Ik om eens over de grenzen van het éi- kan zelfs nog wel nieuwe adressen gen land te kijken". gebruiken", aldus Verplancke. Van de hotels en pensions heeft de VW td r nog geen definitieve opgave bin- -DUSreiZen nen, maar de directeur gaat ervan De paasdagen vallen dit jaar dan uit dat ook deze logiesverstrekkers wel bijzonder vroeg, volgens Ver- het bordje 'vol' aan de deur kunnen plancke is een bezoek aan de streek hangen. toch al meer dan de moeite waard. Volgens M. van der Jagt, direc teur van de Noordwijkse VW, wordt het gedurende de paasdagen hoe dan ook druk in Noordwijk. "Qua reserveringen doen we niet onder voor vorig jaar. Zo zijn in de particuliere sector alle bedden reeds volgeboekt. Het kan zijn dat er nog enige plaatsen vrijvallen doordat de bussen uit bijvoorbeeld Duitsland niet helemaal vol zitten, "Door het goede voorjaarsweer van maar in principe is hier alles bezet", de afgelopen weken liggen de bol- sen die de Bollenstreek hebben uit gekozen voor een korte vakantie. "Maar ook uit midden-Europa de voormalige oostblok-landen ko men toch ook al veel toeristen", zegt de VW-directeur. "Voor deze bij". Bij de reserveringen die de Katwijkse VW inmiddels binnen heeft, gaat het voornamelijk om busreizen. "We hebben zelfs al een reisorganisator moeten teleurstel len omdat er geen particuliere bed- groep, die doorgaans niet over een den meer beschikbaar waren", ver- ruime beurs beschkt, is een goed- telt Verplancke. WARMOND - De gemeente War mond gaat een gemeentelijke mo- thuishoren. Bij twee gelegenheden is voor deze lijst al een aanzet gege- numentencommissie instellen, ven: in het bestemmingsplan 'Be- Daarnaast moet er een plaatselijke monumentenverordening komen, vinden B en W. De commissie moet bouwde Kom' en in een inventarisa tie van de provincie. B en W Weten nog niet wie in de gemeentebestuur adviseren commissie zitting moeten nemen, welke panden op de lijst thuisho- Het college wil in ieder geval een ren. Dit blijkt uit een voorstel dat de vertegenwoordiger van het histo- raadscommissie financiën en eco- risch genootschap Warmelda be- nomische aangelegenheden deze noemen en iemand namens de ver week bespreekt. B en W vinden de instelling van een speciale plaatselijke regeling nodig vanwege een wijziging in de monumentenwet die de locale over heid meer te zeggen geeft over het monumentenbeleid. Warmond heeft nu bijna 30 rijks- en twee ar cheologische monumenten. Gemeentelijke monumenten heeft Warmond niet, maar burge meester en wethouders vinden wel dat in de gemeente panden aanwe zig zijn die 'wegens hun schoonheid dan wel hun betekenis voor de we tenschap of hun cultuurhistorische waarde als monument' op zo'n lijst Expositie in Leiderdorp LEIDERDORP - Marie van Delft en Els van Foeken exposeren res pectievelijk hun aquarellen en et sen en hun boetseerwerk in het Lei derdorps gemeentehuis. De exposi tie is op werkdagen te zien tot en met 24 april. Marie van Delft heeft voorname lijk de natuur en letters en oude al fabetten als thema's voor haar werk. Els van Foeken werkt met brons en speksteen. Ze boetseert al sinds 1972 en volgde lessen bij Fredy Wolff. Het gemeentehuis is op werkda gen geopend van negen tot vijf en eniging Dorp, Stad en Land. In de meeste hotels is er volgens Van der Jagt op dit moment nog wel ruimte. "Dat verschilt van hotel tot hotel, maar al met al loopt het ook hier prima". De VW-directeur ver wacht niet dat alle bedden uiteinde lijk bezet zullen raken. "Daarvoor valt deze Pasen eigenlijk iets te vroeg. Volgend jaar bijvoorbeeld, als de paasdagen halverwege april vallen, zou het wel eens kunnen ge beuren dat alles wel vol komt". Keukenhof Ook in Lisse wordt gedurende de paasdagen veel drukte verwacht. In aantal reserveringen is zelfs het vo rig jaar al overtroffen. Ook in de bol- lengemeente zijn alle bedden bij particulieren reeds bezet. Het Lisse- se VW-kantoor is vanaf morgen, als de nationale bloementuin Keu kenhof de poorten opent, langer open. Net als in Lisse worden in Hille- gom vooral Duitsers verwacht. De grote toestroom van Duitse toeris ten zal volgens de VW vrijdag op gang komen. In Duitsland is de vrij dag voor Pasen een vrije dag. OEGSTGEEST - Een afvaardi ging van de openbare basis school De Springplank in Oegst- geest is gistermiddag wethouder T. Kohlbeck (op foto met reuze cheque) een cheque komen bren gen van 1340 gulden. Dat geld is bedoeld voor het arme Kalibogo op Oost-Java. Dit Derde Wereld dorp is geadopteerd door een Oegstgeester werkgroep waar van Kohlbeck de voorzitter is. De leerkrachten en leerlingen hebben het geld bijeen gekregen door de verkoop van zelfbereide Indonesische hapjes op een dito avond op hun school. Voorzitter Kohlbeck rekende gisteren voor dat de 1340 gulden die de Springplankers aan het project voor Kalibogo bijdragen in feite neerkomt op vijf mille. De ge meente voegt tegenwoordig na melijk twee gulden en vijftig cent toe aan elke gulden voor Kalibogo. (foto Hielco Kuipers) Lezers schrijven Mini-containers Oegstgeester wijken in moeten. Fietser botst tegen auto WASSENAAR - De Nederlandse Bank kan waarschijnlijk nog dit jaar haar uitbreidingsplannen op het voor malige Torro-terrein aan de Wassenaarse Rijksstraatweg realiseren. De laatste twee huisjes die nog in de weg stonden vielen vanmorgen ten prooi aan het geweld van de slopershamer. Nog niet alle aan de nieuwbouw voorafgaande procedures zijn doorlopen. De gemeente Wassenaar heeft toe- op woensdagavond van half zeven stemming gegeven voor de bouwplannen, maar ook de provincie moet deze nog goedkeuren. Als alle plannen naar tot acht uur. wens verlopen zou de eerste paal rond november de grond in kunnen. (foto Holvast) ken zouden begeren, wanneer wij ons milieu laten zoals het is verwor den. Dat het systeem van gescheiden afval een onderdeel is van een inte grale milieu-aanpak, zal toch nie mand willen betwisten. Maar geen KATWIJK - Een 77-jarige fietser is enkel woord daarover op die klach- gistermiddag gewond geraakt na- tenpagina. Klachten overigens dat hij in Katwijk in botsing was ge- waarvan er verscheidene, zoals de komen met een automobilist uit vermeende stank, in de praktijk nog Rijnsburg. De fietser reed op het maar moeten blijken. Wie tot voor pad langs de Provincialeweg SI in kort de afvaltroep aan de straat de richting van de G. Tjalmaweg heeft zien staan en over de straat (S4). Bij het kruispunt is hij vermoe- heeft zien waaien als de vuilniswa- delijk door het rode licht gereden. gen langs moest komen, kan moei- De Rijnsburgse automobilist die lijk volhouden dat uitgerekend de op de secundaireweg in de richting- nieuwe bakker? het dorp ontsieren, van Noordwijk reed, kon de 77-jari- Het nieuwe systeem is milieu-be- ge man vervolgens niet meer ont- vorderend en rekent, als het ver wijken. De fietser is met hoofd- en standig en doeltreffend wordt ge- beenletsel naar het AZL vervoerd, hanteerd, radicaal af met de open- De automobilist bleef ongedeerd, bare rommel die wij burgers er Auto en fiets werden zwaar bescha- soms van maken. De gebruiksad- digd. viezen die de gemeente Leiderdorp DEN HAAG/ZOETERWOUDE - Het was uit bravoure dat de 20-jari- ge Zoeterwoudenaar bij een bedrijf aan de Industrieweg uit zijn woon plaats voor 50.000 gulden schade aanrichtte. De Haagse politierech ter mr. Ritter veroordeelde de jon geman gisteren tot een boete van 750 gulden. De jongen wist zelf niet meer zo goed hoe het nu allemaal zo geko men was. In mei 1988 raakte hij met vrienden bij het bedrijf Macroba te recht. Hij brak in en spoot de poe derblusser leeg en ging met de brandslang in de weer. De vloerbe dekking kon hierna wel worden weggegooid. De jongen of anders de familie van hem had geen poging gedaan een deel van de schade te vergoeden. Behalve de zinloze vernieling had de jongen in de loop van 1989 ook nog in Zoeterwoude her en der zo'n 12 lege kratten gestolen en bij een winkel ingeleverd. De officier van justitie eiste voor beide feiten behalve de boete ook een voorwaardelijke gevangenis straf van twee weken, maar dat vond de politierechter niet nodig. OEGSTGEEST - De aanstelling De ledenvergadering heeft al in- van een onafhankelijke, Oegstgees- gestemd met de hoofdlijnen van de ter ombudsfunctionaris voor de be- nota. De makers zelf zien in het stuk handeling van klachten over het ge- 'een handreiking en beginpunt voor meentebestuur, het opnemen van de discussie over bestuurlijke ver burgerleden in raadscommissies, nieuwing op gemeentelijk niveau', een toernee van B en W door de wij- De voorstellen die de werkgroep ken en een regelmatig bezoek aan doet zijn geen eindoordelen. "Op uiteenlopende instellingen. basis van reacties, commentaar en Dat zijn de voornaamste voorstel- kritiek van burgers, maatschappe- len die de PvdA-Oegstgeest doet in lijke organisaties en andere politie- haar nota 'Bestuurlijke vemieu- ke partijen wordt het oordeel bijge- wing in Oegstgeest'. De nota is ge- steld". maakt door onder anderen PvdA- wethouder T. Kohlbeck en -voorzit ter S. Riedstra. De sociaal-democraten hebben het stuk opgesteld naar aanleiding van de lage opkomstcijfers bij de gemeenteraadsverkiezingen van vorig jaar. Ook het zetelverlies van de sociaal-democraten zelf heeft de PvdA aan het denken gezet. Eigen team moec* he€ti kunnen opbren- gen om die naargeestige anti-pagina In het stuk zijn dan ook voorstellen over de invoering van de nieuwe opgenomen die betrekking hebben vuilnisbakken in Leiderdorp uit te op de party zelf. Zo willen de opstel- lezeDi moet er haast de indruk aan Iers van de nota ook een eigen overhouden dat de eerste verschijn- PvdA-ombudsteam en een tele- seien Van het Laatste Oordeel zich foonavond dat de toegankelijkheid aan ^it Rijn-dorp hebben aange- van de fractieleden en het bestuur diend. Terwijl dat Oordeel wel eens moet vergroten. Ook zou de PvdA- eerder over ons zou kunnen komen fractie samen met het bestuur de dan wij in onze vroomste ogenblik- WASSENAAR De grond on der de Wassenaarse wijk Van Polanenpark is schoon. Dat is de conclusie van het grondon derzoek dat in opdracht van de gemeente Wassenaar en het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds werd verricht om de wijkbewoners gerust te stellen. "Er is geen reden tot ongerustheid", benadrukt een gemeente-woordvoerder. "De bouw in het Van Polanenpark kan gewoon doorgaan, want er is alleen schone grond gevon den". De grond onder en rond de twintig jaar oude luxe huur woningen in het noorden van Wassenaar kwam in opspraak nadat vorig jaar een braaklig gend stuk grond naast de wijk vervuild bleek te zijn met zink en lood en 1800 kubieke meter grond afgegraven moest wor den. De verwijderde toplaag was in dezelfde periode aan gebracht als de grond in de rest van de wijk. Hoewel bij grondpeilingen onder de wegen in de wijk geen vervuiling werd aange troffen, stuurden twee veront ruste bewoners eind december een brief naar het gemeente huis. Groen Links had al eer der om een grondonderzoek in de hele wijk gevraagd. bij de bezorging van de bakken heeft aangeboden, én een beetje goede wil en fantasie van de gebrui kers zelf geven grond aan de ver wachting dat dit systeem snel kan inburgeren. Wie al na een week praat over 'to tale mislukking', moet toch de be schrijving nog eens lezen en wel licht bij anderen te rade gaan hoe die het doen. Natuurlijk moeten reële bezwaren met de afdeling milieuzaken van de gemeente be sproken kunnen worden. Tot nu toe wijat niets erop dat dit niet zou kun nen. En ouderen zullen soms gehol pen moeten worden, maar^dat kan voor iemand die iets verdér wil kij ken dan zijn eigen tuinde geen pro bleem zijn. Trouwens, je liét oude of hulpbehoevende mensen toch ook niet met die zware zakken sjouwen. Een goede oefening in burenplicht, zou ik zeggen. De opvatting dat met de bakken onze 'democratische vrijheid' en ons 'recht van inspraak' zou zijn aangetast, getuigt van een kleinbur gerlijkheid en weinig bereidheid is om van nieuwe ontwikkelingen iets goeds te maken. Het nieuwe sys teem vraagt van de individuele bur ger een eigen inzet tot nut van het algemeen. Het is te hopen dat dit in een nogal ik-gericht tijdperk als het onze niet al te veel is gevraagd. S. de Groot Splinterlaan 171 Leiderdorp WOENSDAG 27 MAART Alphen voorlichtingsavond Stichting Ho moseksualiteit Alphen over aids (speciaal voor mannen) door GGD Rijnland, aanvang 20.00 uur, Prin ses Marijkestraat. Katwijk thema-avond: 'Drugs en dealen', aanvang 20.30 uur in Scum, Helm bergweg. instuif Volksdansgroep Katwijk, aanvang 20.00 uur in Tripodia. bingo Oranjevereniging Katwijk a/dRijn, 20.00 uur in De Roskam. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wonen, Gerestraat 20, tel- 121554. concert in de Meesters©ne door Nieuw Sinfonietla Amsterdam olv Lev Marklz, mmv Ronald Brau- tigam (piano), aanvang 20.15 uur in de Stadsgehoorzaal. spreekbeurt over 'Homeopathie' door dr. G. Hoogsteen, voor Vrou wenraad Noordwijk, aanvang 20.00 uur in dienstencentrun 1 Trefpunt. paaskaarlen bij Tafeltennisvere niging TOV. aanvang 20.00 uur in het clubgebouw, Nieuwe Zeeweg. Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Wou brugge schrijfavond Amnesty Internatio nal. van 20.00 tot 22.00 uur in de openbare basisschool, Ernmolaan. DONDERDAg 28 MAART Alphen klaverjassen bij Speeltuinvereni ging Kindervreugd, Hugo de Groot straat. aanvang 14,00 uur. donateursavond Wereld Natuur Fonds over 'het belang van de wa terzuivering voor de polders rondom Alphen', aanvang 20.00 uur in de Flamingozaal van Avifau- Ketwfjk e klaverjassen en jokeren ANBO, aanvang 14.00 uur in dienstencen trum 'Zwanenburg'. ledenvergadering Ontspannings Vereniging Katwijk, aanvang 20.30 uur in zaal 6 van Tripodia. Leiden e lunchconcert door Claudia Bach (piano), van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O, Haze- windsteeg. uitvoering Matthflus Passion van J.S. Bach door het Bachkoor Hol land, het Residentie Orkest en so listen olv Charles de Wolft, aan vang 19.30 uur in de Pieterskerk. voorstelling door Marjol Flore: "MarjoJ gaat vreemd', aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. lezing: 'Barcelona, bakermat van de moderne kunst', door E. Kreytz. aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Haze- wmdsteeg. klaverjassen bij Con Bravura, clubhuis Beukenschans, aanvang 20.00 uur. klaverjassen bij de Sfeerjassers, aanvang 20.15 uur in de Muzenhof. klaverjassen en rummikub bij De Buitengewonen, aanvang 20.00 jitenaewonen, j ir in Frerikshof. cursus Ziekenverzorging Thuis, Noordwijkefhout open podium bij Folk Club NoordwijkerhouL vanaf 20.30 uur in 1 Wapen van Noordwijkerhout. Oegstgeest zwemmen voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeute, 13.30- 14.15 uur, en van 14.15 tot 15.00 uur in zwembad Poelmeer. Valkenburg klaverjassen In De Terp, aan vang 20.00 uur. Voorschoten concert Continental Singers and Orchestra, aanvang 20.00 uur. Ge reformeerde Kerk 'Hot Kruispunt', Schoolstraat. VRUDAG 29 MAART Lelden opvoering van de komedie: 'Ja loezieën', met o.a Trudy Labij en Edwin de Vries, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. concert in de 'Beethoven-cy clus'. met Alwin Bflr (piano), aan vang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Hazewindsteeg.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 12