'Baantjes liggen niet voor het opscheppen Treinverkeer gestremd tussen Alphen-Leiden Hulpverlening slachtoffers van seksueel geweld onzeker Koppeling computernetwerken universiteiten in Oost en West 'Grote belangstelling voor balkontuin' WOENSDAG 27 MAART 1991 REGIO PAGINA 11 Werktrein ontspoord bij Zoeterwoude LEIDEN/ALPHEN Een on- derhoudstrein van de Neder landse Spoorwegen is vanmor gen vroeg op het traject Leiden- Alphen aan den Rijn ontspoord. Daardoor was treinverkeer tus sen het Leidse station Lammen schans en het station in Alphen in de drukke ochtendspits on mogelijk. Om 8.30 uur was de stremming verholpen en kon den de eerste treinen weer rij den. Honderden reizigers op het station van Alphen aan den Rijn waren vanmorgen de dupe van de uitval van de treinenloop. De NS zetten bussen in, die hen naar het station Lammenschans vervoerde. Tussen station Lam menschans en het hoofdstation in Leiden hadden de NS een pendel-treindienst ingezet, die de geplaagde passagiers in 'sneltreinvaart' op de plaats van bestemming afleverde. Volgens een woordvoerder van het sta tion in Leiden leverde het ver voer met de bussen geen proble men op. "Het ging prima. De reizigers hoefden niet lang te wachten en ze hoefden ook niet te staan in de bussen. De vertra ging viel mee". Ondanks deze geruststellende woorden, kwa men toch veel passagiers te laat op hun werk. Het spoor is beschadigd toen de werktrein, een enkel rijtuig, tijdens onderhoudswerkzaam heden ter hoogte van Hazers- woude vannacht omstreeks kwart over vier uit de rails liep. Daarbij ontstond schade aan een wissel. De NS-woordvoerder kon nog niets zeggen over de omvang van de schade en over de oor zaak van het ongeluk. Er hebben zich geen persoonlijke ongeluk ken voorgedaan. Het traject blijkt uiterst ge voelig voor storingen. Herhaal delijk vallen hier treinen uit. Als de verdubbeling van het baanvak gereed is, hopen de Spoorwegen dat de problemen tot het verleden zullen behoren. Treinpassagiers in Alphen moesten vanmorgen de bus i: stremming van het spoortraject nauwelijks vertraging op v Leidse stichting krijgt nauwelijks subsidie LEIDEN - De hulpverlening aan vrouwen of kinderen die slachtoffer zijn van seksueel geweld, is nog slechts voor één jaar zeker. De ge meente Leiden heeft voor de aller laatste keer een extra subsidie gege ven De Stichting Samenwerkings verband Tegen Seksueel Geweld moet binnen een jaar zelf zorgen voor een meer solide financiële ba- De stichting werkt in 24 gemeen ten waaronder Leiden. Hoewel meerdere gemeenten de noodzaak van het werk erkennen, is alleen Leiden een gulle subsidiegever. Een groot aantal gemeenten betaalt helemaal niet (zoals Leiderdorp en Voorschoten), maar profiteert wel van de activiteiten van de stichting op het gebied van voorlichting, op leiding en preventie. Een deel van de wel subsidiërende gemeenten betalen heel weinig, zoals Nieuw koop (100 gulden) en Valkenburg (250). Leiden betaalde de afgelopen twee jaar 55.000 gulden en heeft nu eenmalig een extra gift van bijna 25.000 gulden gedaan. Bovendien heeft de gemeente ruim 20.000 gul den geleend. Gedeputeerde Van Heemst weet niet of hij in de politiek blijft 'Bijna oud-gedeputeerde Van Heemst: "Er is iemand die mij heeft gevraagd o de PvdA op gang te brengen om zo de partij uit het dal te helpen, te redden va Het lijkt me wel leuk om daar m'n tijd in te steken". (toto pr) LEIDEN/DEN HAAG - De compu- schappen nu al de nodige pc's, maar ternetwerken van universiteiten, ontbreekt het aan verbindingen, onderzoekcentra en instellingen Beleidsmakers en wetenschappers van het hoger beroepsonderwijs in zÜn daardoor aangewezen op fax, Westeuropese landen worden over brief en telefoon. Een goed netwerk zo'n twee jaar gekoppeld aan die in zou hoger onderwijs ten goede Oost-Europa. De Nederlandse rege- komen en de overgang naar een ring heeft hiervoor 1,25 miljoen gul den beschikbaar gesteld. Voor dat geld worden de compu tersystemen in Oost-Europa aan el kaar gekoppeld en wordt Oosteuro peanen geleerd hoe ze die de appa ratuur moeten bedienen en behe ren. Het Unesco-centrum voor ho ger onderwijs in Boekarest gaat dienst doen als een soort schakel centrum: alle Oosteuropese infor matie komt hier samen. Terwijl Nederland voor de finan ciering zorgt, hebben andere landen diensten toegezegd. Zo wil de Sov jet-Unie satellietruimte beschik baar stellen en zou Unesco Parijs garanderen dat de vestiging in Boekarest dezelfde diplomatieke status krijgt als een ambassade. Totdat het internationale compu ternetwerk functioneert, fungeert de Katholieke Universiteit Tilburg als tussenstation. Ook zal de univer- stiteit aanbevelingen doen voor het project. Op dit moment is hét Ne derlandse computernetwerk voor universiteiten en onderzoekcentra aa ïgesloten op een Europees en Amerikaans netwerk. Voor een Leidse onderzoeker be tekent het dat hij net zo makkelijk contact kan krijgen met een Gro ningse collega als met een collega in, pakweg, Ohio. Via het systeem kunnen lange en korte teksten wor den verstuurd en is het mogelijk ca talogussen en databanken te raad plegen. "Het is dus ook mogelijk om, samen met een collega aan de andere kant van de aardbol, een we tenschappelijk artikel te redige ren", zegt W. Buitelaar van SURF- net, de instelling die het Nederland se netwerk exploiteert. markteconomie makkelijker ma ken in Oost-Europa. Ook het Westen profiteert. Zo kan een woordvoerder van de Leidse bleek dat Van Heemst twee stem- universiteit zich voorstellen dat voor Slavisten, statistici en wiskun digen een "wereld opengaat". Van onze redacteur ruimtelijke ordening bleven, schoot Meindert van der Kaaij de derde zetel die de PvdA bemach tigde, financiën, over. Volgens ver- DEN HAAG - Peter van Heemst schillende PvdA-fractieleden heeft (38) heeft het allemaal stap voor het feit dat Brouwer het goed heeft stap zien aankomen, maar is 6edaan °P die post, de doorslag ge- toch teleurgesteld. Vanaf 16 ge»Tn,"?K LTt •i j a j Tot 16 april ga ik met mijn op- april is hij geen gedeputeerde volgster Lynde Blok van D66 op meer voor de provincie Zuid- pad om haar in te werken", aldus Holland. Over de toekomst Van Heemst. "Ik denk dat zij dat moet hij nog eens diep naden- goed gaat doen, daar heb ik het vol ken. "Ik moet mijzelf de vraag ste vertrouwen in". De geboren en stellen of ik nog wel de relatie getogen Rotterdammer is gekozen met het politieke bedrijf wil als statenlid en blijft daar de ko- mende vier jaar ook in. voortzetten Maar dat is geen dagvullende taak Het was voor de PvdA-fractie maan- en het is de vraag wat Van Heemst dagavond een moeilijke klus. Na de met de rest van de tijd gaat doen. Hij vernietigende verkiezingsuitslag wordt in de PvdA gezien als een van 6 maart mocht de partij nog veelbelovend politicus. Met name haar handen dichtknijpen dat dit de afgelopen maanden werd hij slechts ten koste ging van één zetel, door de landelijke media voortdu- Aangezien lijsttrekker Hans van der rend naar voren geschoven als ie- Vlist en Loudi Stolker al zeker wa- mand die de mening van de basis ren van een zetel, ging de keuze tus- verwoordde. sen de twee andere gedeputeerden Dat gebeurde by de nogal chaoti- George Brouwer (financiën) en Van sche keuze van de PvdA vóór de Heemst (recreatie en natuurbe- Golfoorlog, waarbij hij verschillen- houd). de keren voor de televisie mocht spannende verkiezing zeggen dat hij de partij steunde, 'an Heemst twee stem- Vervolgens vond hij dat bij een ne men minder kreeg dan Brouwer, derlaag bij de provinciale statenver- Omdat Van der Vlist en Stolker op kiezingen de PvdA uit het kabinet hun vertrouwde posten milieu en moest stappen. Ook nu werd hij Over twee of drie jaar willen de Nederlandse instellingen hun 450.000 gebruikers een extra moge lijkheid bieden. Via het open-bi bliotheek project wordt het moge lijk via elektronische weg boeken te bestellen bij andere bibliotheken. In Oost-Europa staan volgens het ministerie van onderwijs en weten- VERZORGINGSHUIZEN - Ver zorgingshuizen zouden veel doel matiger kunnen worden geëxploi teerd, zo stellen ambtenaren van het ministerie van financien in de ver trouwelijke 'subsidiebijbel'. De meeste huizen zouden uit oogpunt van kosten groter moeten worden. Van de ruim 1500 huizen zijn er nu nog ruim 900 met minder dan 100 bedden. Berekend is dat de optima le omvang 130 bedden bedraagt. Volgens het onderzoek zou de le vensbeschouwelijke grondslag van veel verzorgingshuizen een goed aanbod in deze sector bemoeilijken. Keukenhof, een korte maar heftige bloemenexpositie Van onze GPD-correspondcnt Carine Neefjes LISSE De omgeving van de Keukenhof wordt gedomi neerd door uitgestrekte tul penvelden. De duizenden tul pen die nu nog in de knop staan, geven straks kleur aan het strakke Hollandse land schap. Maar binnen de muren van de Keukenhof prijken slechts bosjes van hooguit vijftien tulpen in aangeharkte perkjes. "Je moet hier geen honderden bollen bij elkaar planten, want daar heeft de burger thuis ook geen ruimte voor", zo verklaart tuinarchi tect Piet Koster het contrast tussen de tulpenvelden en het aangelegde bloemenpark. "Ik creëer hier 'voorbeeld-tui nen', zodat de bezoeker idee ën kan opdoen voor z'n eigen achtertuintje. Daar is Keu kenhof immers voor bedoeld", aldus Koster die ook directeur is van de Keukenhof. Morgen zal dc Keukenhof, de grootste bloembollenshow ter wereld, zijn deuren weer ope nen. Honderd bloembollcnkwe- kers laten er tot en met maan dag 20 mei hun kleurige produk- ten zien. Tuinarchitect Koster heeft vooral veel aandacht besteed aan de zogenoemde thema-tui nen. Achterin het 28 hectare grote park bevinden zich de Mondriaan-tuin, het Rcnaissan- ce-park en niet te vergeten de balkontuin. Vooral de balkon- tuin wint steeds meer aan popu lariteit. In grote aardewerken potten zijn fleurige hyacinten, narcissen en tulpen geplant. Een dure vorm van tuinieren, want met de aankoop van bloembakken en potten worden de kosten aanzienlijk verhoogd. Koster heeft wel een verkla ring voor dc toenemende be langstelling voor de prijzige balkontuin. "Mensen zijn te genwoordig veel grocngcvocli- ger. Het milieu is de laatste ja ren steeds belangrijker gewor- s ideeën opdoen den. Ook mensen die tien hoog op een flat wonen en geen tuin hebben, willen het soms piep kleine balkonnetje toch opfleu ren met wat groen. Voorheen verkochten tuinders nauwelijks een bol aan dit publiek. Nu is groen een must geworden. Dat maakt hun buis wat knusser, hé?" Als de bezoeker de Keuken hof binnenloopt, komt hij eerst in een Engels ogend Landschap terecht. Dc uitgestrekte vijver is omgeven door grote loofbo men en nauwelijks gesierd met aangeplante bloembollen. De entree ademt hierdoor een rus tieke, natuurlijke sfeer uit. Het is een ontwerp van de Duitse ar chitect Zocher, de man die ook het Vondelpark in Amsterdam heeft bedacht. Na een stukje on gerepte natuur komt de toerist weer op 'commercieel' terrein terecht: de voorbeeldtuinen. Deze worden zoveel mogelijk afgesloten met heesters en co niferen, want "de consument houdt van een knusse tuin", meent tuinarchitect Koster die al 23 Jaar tuinen ontwerpt. De Keukenhof is lijk bedoeld voor het grote pu bliek. De leek die niets van tui nieren weet, kan hier aan de hand van informatiestands Ie ren hoe, waar en wanneer hij een bol moet planten. Sommi gen verwijten dc samenstellers van 's werelds grootste bloem bollenshow dat er te weinig te koop is voor de vakmensen. Di recteur Koster verwerpt die kritiek. "In de kassen houden wij gedurende zes weken diver se blocmcnparades. Daar zijn bijvoorbeeld 150 verschillende soorten narcissen te zien. Dat is nou typisch een evenement voor dc kenners. Zo hebben we dit Jaar voor het eerst een rozenpa- radc". Koster hoopt dat hij dit jaar weer een flinke klapper gaat maken. Volgend Jaar zal de Keukenhof concurrentie onder vinden van de Floriade, de grote land- en tuinbouw tentoonstel ling in Zoctcrmeer. Dat scheelt toch al gauw weer 8000 bezoe kers minder, peinst Koster. i's gesleept en in lan delijke kranten geciteerd. Van Heemst werkte voor hij vier jaar geleden gedeputeerde werd als beleidsmedewerker van de PvdA* Tweede Kamerfractie op het terrein van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Vanaf 1978 is hij lid van provinciale staten. Van Heemst gaat zich bezinnen op de vraag of hij nog wel in de poli tiek wil blijven. "Ik moet eerst de programmeren, alles van me af schudden. Ik heb natuurlyk wel drie weken in de zenuwen gezeten of ik nog zou terugkomen als gede puteerde". Maar de baantjes liggen niet voor het opscheppen. "Ik zou wel wethouder willen worden of in de Tweede Kamer willen komen". Dat laatste ligt echter minder voor de hand omdat er nog twee anderen voor hem op de lijst staan. Hij wil wel voorkomen dat hy een soort prof. Akkermans - het typetje van Van Kooten die op allerlei baan tjes jaagt - wordt. "Er is iemand die my heeft gevraagd om de inhoude lijke discussie binnen de PvdA op gang te brengen om zo de partij uit het dal te helpen, te redden van de suffigheid en navelstaarderij. Het lijkt me wel leuk om daar m'n tyd in te steken". Volgens voor- en tegenstanders van Van Heemst raakt de provincie met hem een opvallend en kleurryk bestuurder kwijt. Hij kan onver wachts uit de hoek komen en dat is waarschynlyk ook de reden waar om hij populair is bij landelijke me dia. Hij schuwt de gewaagde me ning niet en doet zijn best om het beeld van saaiheid te doorbreken. Dat kon volgens de tegenstanders wel eens ontaarden in opportunis me. "Het kon met hem soms alle kanten uit, zo onvoorspelbaar was hij", aldus een statenlid. Anderen prijzen juist zijn flexibi liteit en soepel opereren als be stuurder. "Met hem verliezen we een getalenteerd bestuurder. Hy was een verademing in de politiek, niet in de laatste plaats door zijn in telligente bijdragen tijdens een ver gadering en zijn humor", aldus een Van Heemst-aanhanger. Gasprijs wellicht omhoog om milieu minder te belasten LEIDEN/REGIO Het is niet uit gesloten dat de Energie- en Water voorziening Rynland (EWR) de gas verhoogt om energiebesparende maatregelen te kunnen treffen. In het bedrijfsmilieu-actieplan van het EWR is voor dit jaar voor ruim 6,6 miftoen gulden aan energiebespa rende maatregelen opgesomd, ter wijl de EWR slechts ruim 4.5 mil joen gulden via de milieutoeslag op de brandstofprijs binnenkrijgt. Er wordt een selectie gemaakt van alle energiebesparende middelen. Mocht er desondanks te weinig geld zijn, dan overweegt de EWR een prijsverhoging. Een en ander valt op te maken uit de plannen voor dit jaar van de EWR. Het energiebedrijf bracht eind vorig jaar het zogeheten be drijfsmilieu-actieplan uit. Alle ener giebedrijven in Nederland hebben een dergelijk plan gemaakt. Doel is door middel van verminderd ener gieverbruik, het milieu minder te belasten. De EWR gaat dit jaar vooral veel onderzoek doen naar de mogelyk- heden van energiebesparing. Zo wordt bekeken of ook hier energie besparende lampen kunnen wor den ingevoerd. Ook concrete maat regelen, zoals het bouwen van warmtekrachtinstallaties. staan voor komend jaar op de rol. De EWR gaat ook veel tijd (en dus geld) besteden aan voorlichting aan zo wel de burgers als bedrijven. Beleidsmedewerker L. Ploeg van de gemeente Leiden benadrukt dat de bestuurders uitdrukkelijk te kennen hebben gegeven dat dti echt de laatste keer is dat er een ex traatje van Leiden komt De stichting vecht op allerlei ma nieren tegen seksueel geweld. Er wordt onder meer voorlichting ge geven aan basisschool-leerkrachten opdat deze slachtoffers herkennen, de maatschappelijk hulpverleners worden bijgeschoold in het opvan gen van slachtoffers en er zijn op verschillende plaatsen zogeheten incestteams opgericht. Tot grote er- genis van de twee coördinatrices Marion Welling en Ineke van den Bergh van de stichting betalen lang niet alle gemeenten mee. Nog maar al te vaak wordt een subsidiever zoek van de stichting afgedaan met de opmerking dat seksueel geweld in het betreffende dorp simpelweg niet voorkomt of dat subsidiëring niet nodig is omdat de gemeente al meebetaald aan de basisgezond heidsdienst. Seksueel geweld komt echter overal voor en dus werk te stichting wel in alle gemeenten. Zowel het aantal activiteiten als de frequentie daarvan komen nu op nieuw in direct gevaar. De stichting heeft absoluut geen reserves wat betekent dat kortingen op het bud get direct te merken is in de werk zaamheden. "We zullen zuinig aan moeten doen met voorlichtingsma teriaal zoals folders. Ook ben ik bang dat er geld moet worden ge vraagd voor voorlichtende activitei ten. Dat is echt heel jammer, omdat de drempel hierdoor hoger wordt". Welling en Van den Bergh willen heel graag extra aandacht besteden aan twee belangrijke problemen. "Ook gehandicapten kunnen slachtoffer zyn van seksueel ge weld. Niet alleen op straat lopen ze gpvaar. Hulpverleners blijken ook nog wel eens in de fout te gaan. We willen een porgramma opzetten om hen weerbaarder te maken", vertelt Van den Bergh. Ook de voorlichting aan migranten-vrouwen moet wor den geïntensiveerd. De taalbarrière en de taboes doorkruizen een goede hulpverlening aan deze vrouwen en extra aandacht is dan ook onont beerlijk. Binnen het ministerie van wel zijn, volksgezondheid en cultuur wordt op dit moment gepraat over subsidiering van activiteiten ter be strijding van seksueel geweld. "Ik hoop dat we het met gemeentelijke subsidies kunnen uitzingen tot het moment dat er een landelyk rege ling van kracht wordt", aldus coör dinatrice Van den Bergh. Inzamelactie van oude gasflesen DEN HAAG - De gemeentelijke brandweerkorpsen in de provincie Zuid-Holland gaan gezamenlijk le ge en oude ongebruikte gasflessen inzamelen. Zowel particulieren als bedryven kunnen vrijdag 12 en za terdag 13 april gasflessen by het plaatselyke brandweerkorps of by gemeentewerken inleveren Oude, niet meer gebruikte gas flessen zijn zeer explosief by brand of oververhitting. Het gaat dan om butagas- en propaangasflessen of cilinders die tien jaar of langer geen keuring door het Stoomwezen heb ben ondergaan. Hazerswoude en Koudekerk doen niet mee aan de inzamelactie. 0u Honderd jaar geleden stond er in de krant - Dat men op het gebied ran den photografie met reuzenschreden vooruitgaat en de fabrikanten voornamelijk voor heeren ama teurs zooveel mogelijk het beste, goedkoopste en aantrekkelijkste trachten te leveren, bleek ons he den weder uit Lady's Caneva", ons door den heer A. Korenhoff. wonende Aloelaan, getoond. De plaatjes zijn groot 5x3 cM.: de chassis steekt men in zijn vestjes zak, het geheele toestel is iets grooter dan een horloge-étuiDe negatieven daarmede verkregen u-aren zeer scherp en het toestel is daarom zoo uitstekend voor liefhebbers geschikt omdat de te p hotografeeren personen zijn vereeuwigd nog inx>rdat zij er „eine Ahnung" van hebben - De steltenman is op zijn tocht van Parijs naar Moskou Zater dag-avond te Verviers aangeko men. vanwaar hij Zondag naar Coblentz is vertrokken. Eene de putatie van eene toeristen-veree- niging bood hem Dornoneene punch-partij aan. Vijfentwintig jaar geleden - Meer dan 250 theologen uit ver schillende westerse landen heb ben gisteren verklaard dat de toenemende rijkdom van nhet westen naast de toenemende el lende in de onderontwikkelde landen een „gloeiend schan daal" is en een aanfluiting van „alle pretenties over een Christe lijke gemeenschap." Zij deden een beroep op het geweten om een eind te maken aan deze schrijnende tegenstellingen wel ke „zelfs het apocatypiische risi co van grotere oorlog en totale vernietiging inhouden." Het be roep op het geweten was onder tekend door vooraanstaande protestantse, r.-katholieke en or thodoxe kerkgeleerden uit Euro pa en Noord- en Zuid Amerika die hierbijeen zijn om de resulta ten van het Vaticaanse concilie te bespreken.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11