Commissie-rapport zwaar onder vuur Bezwaren tegen hotel Duna Deli Noordwijk afgewezen 'Elckerlyc' hoogtepunt viering jubileum badplaats Noordwijk Palaceproject stap naderbij WOENSDAG 27 MAART 1991 Groen Links en Goekoop halen fel uit naar commissie LEIDEN Het rapport van de commissie voor de rekeningen, dat wethouder P. Borde- wijk (financiën) politiek de das heeft omgedaan, is gisteravond fel bekritiseerd. Vooral de fractie van Groen Links en burgemeester C. Goekoop haalden tijdens de raadsvergadering fel uit naar de commissie. In het rapport werd Bordewijk gekritiseerd, omdat hij de proble men bij de financiële administratie laat en weinig daadkrachtig zou hebben aangepakt. Fractieleider J. Laurier van Groen Links zei gisteravond: "Ik vraag mij af of de gemeenteraad met dit derzoek i de Laurier vond de opzet v het c rekeningen niet een instrument kwijtgeraakt". Eerder had D66 juist porten opgemerkt dat de raad met dergelij ke onderzoeken een betere controle kan uitoefenen op het bestuur, r de derzoek veel te breed: "Aanleiding het onderzoek waren de rap- n interimmanager Ja- VB Accountants, en een het college. Het on derzoek is echter uitgebreid tot de dat dit soort onderzoeken vaker afgelopen jaren". Hij vroeg zich af moet gebeuren. Volgens Goekoop moet de ge meenteraad zich echter bezinnen na het aftreden van Bordewijk en het verloop van het onderzoek: "De af- langstelling gelopen jaren zijn er 6 wethouders ambtenaren verdwenen, van wie 4 onvrijwillig. Ik denk dat het tijd wordt dat de raad gaat nadenken, wat daarvan precies de achtergrond is". Vooral de opdracht die de com missie zichzelf had gegeven moest het ontgelden. Goekoop: "Het was de bedoeling een voorbereidend on derzoek te doen voor de commissie financiën, maar het is uiteindelijk een rapportage aan de hele gemeen teraad geworden. Daarmee is het onderzoek een parlementaire en quête op gemeente-niveau gewor den. Het was dan ook beter geweest als de gemeenteraad en niet de com- of het onderzoek in die twee weken wel voldoende diepgaand kon zijn verregaande uitlatingen te kun- doen over de financiële admini stratie en de vermeende geringe be- wethouders en de kosten van ver schillende projecten. Het rapport is bovendien, zo zei Laurier, op veel punten vaag vernieuwingsprojecten van de afge lopen jaren maar niet door hadden moeten gaan, omdat Leiden de kos ten van tevoren niet helemaal had gedekt. Commissie-voorzitter P. Lange- berg wil daarover geen uitspraken doen: "De commissie heeft een aan tal 'bevindingen' op een rijtje gezet en laat het 'oordelen' bewust over aan de gemeenteraad". De brede opzet van het onderzoek was vol gens hem nodig geweest om achter gronden te belichten. Velen struikelden bovendien over de vertrouwelijkheid van de gesprekken die de commissie voer de met verschillende betrokkenen. Goekoop zei: "Het is voor de wet- daardoor suggestief. "Ik lees vaak houder in kwestie bijzonder moei- niet altijd' en 'soms', waardoor wel lijk zijn verdediging sluitend te krij- iets blijft hangen, zonder dat duide lijk is wat. Waarom heeft de missie dan niet gewoon een aantal de oordelen in het rapport gezet?", ten lezen gen als niet alle stukken ter inzage zijn". D66-raadslid T. de Graaf stel de stukken alsnog te la de gehele gemeente- vroeg hij zich af. Hij dacht daarbij raad: "Nu heeft de commissie financiën wel inzage gekregen financien verslagen, dus (onderwijs) wilde van de commissie len overleggen met de ondervraag- het oordeel weten of de grote stads- den. Honderd jaar werd mevrouw J. dat niet uit- Zitman-de Vrind gisteren. Burg meester mr. C.H. Goekoop vereerde haar daarom met een bezoek. Me vrouw Zitman is een geboren en ge togen Leidse en woont al jaren aan de Leliestraat. De honderdjarige is nog goed gezond. (foto Jan Holvast) NOORDWIJK - De ruim 160 bezwaren die zijn inge diend tegen de bouw van Grand Hotel Duna Deli op het stuk grond tussen het Picképlein en de Abraham van Royenstraat in Noord- wijk, zijn ongegrond ver klaard. Een meerderheid van de Noordwijkse ge meenteraad besloot dat gis teravond. De oppositie, de fracties van de WD en Groen Links, stemde tegen. Hotel Duna Deli wordt, als alles doorgaat, door bouwbedrijf De Raad neergezet op de plaats waar nu de gelijknamige discotheek is gevestigd. Tevens verdwijnt door en Noordwijks Belang het meest zwaarwegende argument om voor het hotel te zijn. Tegen de komst van het uit zes etages bestaande hotel is massaal bezwaar aangetekend door omwo nenden. Het gebouw is door de be zwaarmakers 'cyclopisch groot en planologisch onverantwoord' ge noemd. Daarnaast vrezen de bewo ners van de Maarten Kruytstraat, 't Stille Zuie, De Grent en het Pické plein dat het hotel hun woningen Uit de zon zet. Verder is er angst voor geluid-, verkeer- en stankover last en aantasting van de privacy en het uitzicht. Tenslotte voerden de bezwaarmakers aan dat de sfeer in de oude visserswyk 't Stille Zuie wordt aangetast. is uitgezocht, zou de schaduwwer king nadelig worden beïnvloed. De gemeente gaat nu een 'verkla ring van geen bezwaar' vragen aan het provinciebstuur, Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Volgens wethouder V. Salman zal het min stens enige maanden duren voordat de provincie die afgeeft. Daarna komt het plan wederom in de ge meenteraad, die dan wordt ge vraagd een bouwvergunning af te geven. Tegen die vergunning kun nen weer bezwaren worden inge diend en vervolgens kunnen de te genstanders nog naar de Raad van State stappen om de bouw tegen te houden. "Het duurt dus nog wel even voordat het hotel er staat", al dus de wethouder. Uitstraling De meerderheid van de gemeente- r raad is tot de conclusie gekomen Rheenen dat deze bezwaren ongegrond zijn. Het hotel levert volgens de voor- bijdrage aan de mo- in de badplaats en werkt positief op de uitstraling van uol discotheek Club Noordwijk als badplaats gericht op partijen er binnenkort uit komen. het .verblijfstoerisme. Stedenbouw- Volgens Van Rheenen is dat echter de komst van het complex dat be staat uit een luxueus vijf sterren-ho tel met 148 kamers, restaurants, stemmers winkels, congres- en vergaderzalen dernisering parkeerkelder voor twee honderd auto': '71 aan de Oude Zeeweg. Het dwijnen van deze twee veel overlast kundig Ts de bouw van het hote! Ondertussen is ook de grondver- koop van huidige eigenaar Van De Raad Bouw bv nog niet rond. Directeur P. Brandjes van het Katwijkse bouwbedrijf laat weten dat de onderhandelingen met Van Rheenen nog gaande zijn dat hij er vanuit gaat dat beide veroorzakende discotheken antwoord en slechts bij drie aan het r de collegepartijen CDA, PvdA Picképlein gevestigde woningen. allemaal niet zo zeker. "Bij verkoop moet er eerst geld op tafel komen en dat heb ik nog niet gezien". Terrassen strandtenten Noordwijk dit jaar al groter NOORDWIJK - De exploitan ten van de Noordwijkse strand paviljoens mogen al dit seizoen hun terrassen tot maximaal 170 vierkante meter vergroten. Aan vankelijk zou deze maatregel pas met ingang van het seizoen 1992 ingaan, maar volgens wet houder toerisme P.J. Barnhoorn is er geen enkel bezwaar om de uitbreiding nu al toe te staan. De gemeenteraadsleden van CDA, Noordwijks Belang en de WD waren dat gisteravond met hem De raadscommissie toerisme besloot twee weken geleden, bij de bespreking van de nieuwe opzet van de strandexploitatie, dat de terrassen met ingang van het seizoen 1992 groter mogen dan de huidige toegestane 130 vierkante meter. Daarnaast mo gen dan delen van de terrassen worden overkapt, worden de consumptieprijzen vrijgelaten en de sluitingstijden verruimd. Op verzoek van enkele strand tenthouders wordt de eerste maatregel een jaar vervroegd. NOORDWIJK De opvoering van tekstboek. Ook maken de spelers vormen. Als de vonk van de uitvoe- het spektakelstuk Elckerlyc is vol- gebruik van een microfoon, omdat renden overslaat op het publiek", gens de organisatoren een uitda- de akoestiek in de Grote of Sint Jer- Hoewel Rovers niet wil zeggen ging. Het middeleeuwse zinnespel oenskerk misschien teveel van de hoeveel de kosten voor de uitvoe- kan daarom niet worden gerang- gesproken tekst verloren laat gaan. ring van deze Middeleeuwse r schikt onder de noemer 'alledaagse In 1985 en 1986 hadden overigens in liteit bedragen, is het duidelijk dat koek'. Het wordt zonder twijfel het het kader van de Leidse Lakenfees- het om veel geld gaat. Met 'behoor lijk hoog' en een 'fiks bedrag' culturele hoogtepunt rond de festi- ten twintig opvoeringen van de Elc- viteiten van het 125-jarig bestaan kerlyc plaats in de Pieterskerk in de badplaats Noordwijk. Of Leiden. Leleyveld: "De Pieterskerk zoals Wim Rovers, de voorzitter v totaal andere ruimte, het de stichting 125 jaar badplaats, het bouw wordt al jaren voor allerlei a zegt: "Wij willen opvallen met een stuk van niveau dat geheel buiten de reguliere manifestaties valt". grens van informatie bereikt. Hij i er in ieder geval 'de boer voor op g€ weest'. "Van één ding zijn we ovei tuigd: het bedrag is absoluut vei antwoord. Er is een duidelijke te geven tussen de r guliere evenementen en dit wel z dere doeleinden gebruikt". In Noordwijk wordt de moraliteit scheiding op drie achtereenvolgende dagen êuliereevi Dal betekent niet dat Elckerlyc 0Jgevoerd. namelijk op 10, 11 en 12 bijzondere gebeuren iedere middelbare scholier heeft Aan de ujtVoering van Elcker- De belangstelling vanuit de scho- li?/?lS'Z\eJ Cn ken^ Van ?arï werken ongeveer 200 personen tot gort daarom niet toegankelijk _ee_ te wet__ teurs. fieuranten en i, te weten acteurs, figuranten koor- teur-)toneelspelers komen trus Dorlandus, is juist bedoeld Noordwyk, Wassenaar en Den len valt volgens Rovers tot i een beetje tegen. "Alle middelbare ÖrkêsUeden!'WdTt^Ta- scho'en heb£?n we inmiddels i geschreven. We hebben ons best ge daan, misschien komen de reacties iedereen. In de middeleeuwen Haag"DTbelangriikste' rolïcn wor- gelukkig is vanuit de bevol- «r» rv o-non on den daarentegen vertolkt door pro- werd het opgevoerd op pleinen in straten. De letterlijke betekenis teZiZ7le'act%UTS. het woord Elckerlyc is 'ieder mens'. Het stuk is een 'spiegel', waarin getoond wordt hoe Elcker lyc tot Salicheyt kan komen, wan neer hij door God wordt geroepen om rekenschap af te leggen over zijn leven op aarde. De tekst gesproken in oud-Nederlands, volgens de spelers en de regisseur Eenheid De koorzang wordt verzorgd door toor het Philharmonisch koor Hagacan- tare en het orkest is dat van Leiden Sinfonietta. Organist is Aart de de moraliteit wordt Kort. De muzikale leiding is in han- j j den van de j\joordwjjkse musicus René Verhoeff. De muziek bij Elc- toe positiever gerea geerd" Kaarten voor de voorstellingen op 10, 11 en 12 april zijn voor 10 gulden te koop bij het VW-kan- Noordwijk. goed te verstaan. Regisseur Mieke kerlyc werd gecomponeerd door de Leleyveld: "Wanneer je de tekst Nederlandse componist Marius Roldeur garage op dak auto r jezelf leest is hij veel moeilijker Monnikendam. Verhoeff: "De te begrijpen dan wanneer je hem ge sproken hoort". Om iedere misvat ting en mogelijke teleurstelling uit mij te sluiten krijgen alle bezoekers het toneel en de muziek e REDACTIE: EMIEL FANGMANN, TELEFOON 161444 Bevrijding (I) Brieven, waarin nu een keer niet om iets wordt gevraagd. Zelfs niet om een antwoord. Maar zulke brieven komen gek genoeg, voor zover ze de burelen van deze krant bereiken, meestal uit het buitenland. En die brieven wor den gek genoeg ook altijd heel snel door de gemeente behandeld en beantwoord. Een bedankje is namelijk het makkeljkste ant woord dat er is. Maar een bedankje aan de heer A.J. Wesselink in de Verenigde Staten is in dit geval zeer op zijn plaats. Het zal niet zo vaak gebeu ren dat de gemeente 46 jaar na da to nog in het bezit komt van een stukje film over de bevrijding van Leiden. A.J. Wesselink stond in 1945 op de kruising van de Steen schuur en de Breestraat en maak te een smalfilm, waarvan hij langs een kopie op videoband aan Leiden afstond. Wesselink woont tegenwoordig aan de Falls Road van een plaatsje met de bijbelse naam Bethany in de staat Con necticut en blijkbaar is hij al wat ouder, want zijn zoon Jan Hen drik Wesselink "die in 1946 werd geboren te Leiden" ver zorgde het pakketje naar Europa. De heer Wesselink in Bethany blijkt geen familie van de 'Wesse- linken' die heden ten dage in het Leidse telefoonboek staan. A.J. Wesselink schrijft in een begeleidende brief: "De film toont eerst hoe de geallieerde vliegtuigen overvlogen. Die wier pen geen bommen maar voedsel voor de uitgehongerde bevol king. Dan zie ge hoe de Duitsers in auto's vertrokken, rijdend door de Breestraat. Ge ziet ook de Ca nadezen in hun jeeps (herkenbaar i de prentenverzameling i aan de geallieerde ster). Verder ziet ge de ondergrondse, de Bur gerlijke Strijdkrachten (BS) marcheren. Ook ziet ge de en thousiaste menigte Hollanders dansen en juichen in de straat. Verder een kranslegging in het Van der Werfpark op het stand beeld van Van der Werf. Dit is on geveer alles wat ik heb. Het is niet veel. maar ongetwijfeld van Leidsch belang. Ik hoop dat u er enkele aangename ogenblikken mee zult doormaken". Bevrijding (2) Wie bij het gemeente-archief aan iets stoffigs denkt krijgt dit keer gelijk: op de zegeningen van de beeldcultuur blijkt men nog niet te zijn ingesteld. Want brief en filrti werden bij de beheerder van de prentenverzameling aldaar, J. Postel, bezorgd. Op de aangename ogenblikken, waar Wesselink naar verwijst, moet nog even worden gewacht, maar niet zo lang. "Toevallig komt het gemeentearchief vol gende week in het bezit van vi deoapparatuur" zo vertelt Postel. "Ik heb de videofilm dus nog niet gezien en heb geen idee hoe lang hij duurt. Maar het bijzondere, denk ik, van deze film, is dat het terugtrekken van de bezetter er op te zien is". Bevrijdingsfilms zijn er wel meer in het gemeente archief. "De bekende films over de stoet in de Breestraat en die zijn wel eens in het openbaar ver toond". Dat het gemeente-archief anno 1991 in het bezit van videoappa ratuur komt, heeft alles te maken met het doordringende besef naar de vergankelijkheid van alles. Boeken mogen uiteindelijk ver zuren, filmmateriaal is nog vluch tiger. En zo ontzettend veel is er niet. Een stuk of twintig waaron der een bekende film als 'Leiden buiten de Singels', maar ook een film over de verdwenen kaas markt: "Maar het materiaal is groeiende. We willen er naar stre ven dat er in de toekomst hier een soort cabine komt, waar men dan naar beeld- en geluidmateriaal kan kijken en luisteren, ook voor grammofoonplaten". Daartoe wil het archief dan alles op video band gaan overzetten en de origi nelen beschermen, zodat er na slijtage van de oude een nieuwe videoband van gemaakt kan wor den. Vroeger ging dat anders: 'Toen kon elke particulier hier een be paalde film die hij zocht lenen. Maar je begrijpt dat zo'n film dan soms beschadigd terugkwam, met kapotte invoegstroken en dergelijke dingen meer. Want de films die we hadden, waren zo di vers van materiaal dat we niet al lerlei projectoren konden aan schaffen om ze te laten zien". Film werd vroeger bovendien op vreemd materiaal ontwikkeld. "Het was brandbaar, zelfs makke lijk ontplofbaar materiaal en dat werd binnen het archief verbo den. Bovendien viel zulk materi aal vaak uiteen na verloop van tijd", zegt Postel. Daardoor werd van dergelijke films, voorzover ze niet eerder verloren gingen, een nieuwe kopie op ander materiaal getrokken. "Maar de toekomst is dat alles wat we hebben hier op vhs-video voor studie, niet voor entertainment, ter beschikking komt". Een aantal jaren terug gin gen oude originelen al naar de Stichting Centrum Leidse Stads- films, die nog steeds op aanvraag films vertoont. Het gemeente-ar- ziek heeft zowel een begeleidende gisteravond c»_». .uu.o,v.uin^ llt ïn zelfstandige functie. Voor Stadsgehoorzaal wilde bezoeken dit spektakelstuk geslaagd als kwam voor een onaangename ver eenheid rassing te staan. De uitnodiging ver meldde dat in de buurt een parkeer garage zou zijn. Daarmee werd de garage aan de Langegracht be doeld. De man kreeg echter de par keergarage onder het Hoogheem raadschap in het oog. Hij sloot aan achter een auto die net binnenreed. Daarop kreeg hij de roldeur onver wacht op zijn dak. Het schadebe drag is onbekend. chief verkocht bovendien wel ei gen gemaakte films. Bij het bedankje voor de film aan de veramerikaniseerde Lei- denaar Wesselink heeft het ge meentearchief nog wel iets ge schreven. Dat ze te zijner tijd graag het origineel zouden ont vangen, als de heer Wesselink er toch niets meer mee deed. Wie de gemeente een vinger geeft, kan natuurlijk wel een verzoek om de hele hand verwachten. Pollens Het Bierblad, het eerste biervak blad van Nederland, zoals het' zichzelf omschrijft, stuurde IJf Blokker naar Leiden om de cafe's aldaar met een bezoekje te vere ren. Wie zich de Fred Haché-show van dik vijftien jaar geleden her innert, weet dat Blokker daarin gestalte gaf aan Barend Servet. Maar in Leiden ging Blokker gewoon door de voordeur naar binnen en kwam er ook door die voordeur weer uit. Keurig, zo ge droeg hij zich. Mag Wim T. Schippers wellicht invloed hebben gehad op absurde café-interieurs, IJf Blokker is de absurditeiten blijkbaar een beetje ontwend en de werkelijkheid heeft de televisiefantasie kenne lijk ingehaald. Blokker merkt bij voorbeeld op: "Wel een verras sing zijn de toiletten in de Grote Beer. Die,wekken de indruk dat de bezoeker uit het lood geslagen is. Maar na nuchter kijken blijkt het aan de bijzondere betegeling van de toiletten te liggen". In Malle Babbe constateerde hij dat er regelmatig werd vertim merd en verbouwd. Dan is het weer niet zo gek dat IJf dat 'een gezellig, bijna chaotisch interi eur' vindt. IJf Blokker trapt al jaren op geen enkele lange teen meer en zeker niet op kroegentocht in Lei den. Van Houtpenning voor Mostert LEIDEN Scheidend hoofdcom missaris H. Mostert heeft vanmid dag de Jan van Houtpenning van de gemeente Leiden gekregen. B&W kennen hem deze penning toe gens Mosterts verdiensten voor gemeente. Mostert verlaat Leiden, omdat hij is benoemd tot regiochef Limburg-Zuid. NOORDWIJK - Met het nemen van een zogeheten voorbereidings- besluit door de Noordwijkse ge meenteraad is de realisering van het Palaceproject een stapje dichterbij gekomen. Met uitzondering van Groen Links, die het plan voor de bouw van het appartementencom plex op het Gat van Palace te groot schalig vindt, ging de gemeente raad gisteravond akkoord met het voeren van een artikel 19-procedure die het mogelijk maakt het gebouw, dat niet geheel in overeenstemming is met het geldende bestemmings plan, neer te zetten. Het plan is ingediend door North Side Investments uit Lisse en voor ziet in de bouw van 35 grote appar tementen verdeeld over acht ver diepingen. BOTSING - Een 65-jarige man uit Leiden botste gistermiddag rond enen op het fietspad Rijndijk met een 64-jange fietser uit Voorscho ten. De Leidenaar, die de weg stond te vragen, en de Voorschotenaar zijn met letsel naar het Diacones- senhuis overgebracht.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 10