Saddam bang voor een militaire coup' Leger grijpt macht in Mali ^oor^eelj Politieke steun voor Italiaanse president Duitsland zit in een crisis' Situatie in Baghdad explosief Demonstraties tijdelijk verboden in Moskou Arrow-raket succesje Israël Noodweer teistert Spanje Ontmoeting leiders Servië en Kroatië DINSDAG 26 MAART 1991 BAGHDAD/NEW YORK/RIYAD (Rtr/AFP/AP) De situatie van de Iraakse president Saddam Hussein in Baghdad lijkt met de dag benarder te worden. Radio Teheran meldde gisteren dat de situatie in de Iraakse hoofdstad "ronduit explosief' is geworden. Volgens de shi'itische Islamitische Actie Organisatie (IAO) hebben extra eenheden van de Republi keinse Garde zich samengetrokken rond het presidentiële paleis. Deze manoeuvres dui den er volgens de IAO op dat Hussein een militaire coup vreest. Het Kurdische verzet stelt dat het waarde van het geroofde goud MOSKOU - Op last van de Sovjet-regering mag de komende "maand niet worden gedemon streerd in de hoofdstad Moskou. Bovendien overweegt het kabi net, op aangeven van het nationa le parlement, voor de duur van twee maanden een stakingsver bod af te kondigen. Het demonstratieverbod is ver pakt in een 'aanbeveling' van de regering-Pavlov aan het Moskou- se stadsbestuur. De voorzitter van de gemeenteraad, de radicale burgemeester Popov, heeft een eerdere aanbeveling van het par lement reeds naast zich neerge legd en toestemming gegeven voor een (waarschijnlijk massale) pro-Jeltsindemonstratie, komen de donderdag. De vraag is of de regering hard zal optreden als de grootste oppositiegroepering, De mocratisch Rusland, inderdaad gaat demonstreren. In het nationale parlement kon gisteren vanwege het ontbreken van het quorum een resolutie die de regering opdraagt een sta kingsverbod af te kondigen, niet in stemming worden gebracht. Dat zal vandaag wel gebeuren. Op voorstel van justitieminister Loesjtsjikov is de tekst aange scherpt tot 'alle industriesecto ren' in plaats van het oorspronke lijke 'mijnbouw'. Volgens milieuminister Vor- ontsov zijn er binnen het kabinet van ministers veel voorstanders van een 'krachtig optreden' tegen de mijnstakingen, die in sommige streken al bijna vier weken duren. Kirkuk, de derde stad van Irak gelegen in een olierijk gebied, en Dhouk in handen heeft. Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde gisteravond ech ter dat Iraakse regeringstroepen de jetten meegenomen, steden Mosul en Kirkuk controle- daarvan ligt op tegenwoordigt een waarde ruim 860 miljoen gulden. Daarnaast hebben de Irakezen een grote hoeveelheid Kuwaytse di- zowel munten als bankbil- De waarde iljard gul- ren. Woordvoerster Margaret Tut- den. In zijn brief zegt de Iraakse ge- wiler bevestigde dat het Kurdische verzet de gebieden rond de boven genoemde twee steden beheersen. Amerikaanse luchtmachtfunctio narissen verklaarden gisteren in Saudi-Arabië dat de binnenlandse onrust in Irak ervoor zorgt dat steeds meer Iraakse soldaten deser teren naar het door de Amerikanen beheerste gebied in het zuiden van Irak. Sinds het einde van de Golf oorlog zijn naar schatting 3000 Irak ezen overgelopen. zant dat ook duizenden kostbare herdenkingspenningen aan het be vrijde emiraat worden teruggege- Met de teruggave van het goud en geld heeft Kuwayt nog lang niet al zijn geroofde bezit terug, want de Irakezen hebben zich ook voertui gen, schepen en vliegtuigen toege ëigend. Kuwayt heeft de VN een lijst verstrekt met schepen die uit zijn havens zijn verdwenen. Uit de haven Shuwaikh zijn volgens de lijst 28 vaartuigen weg en in Shu'ai- ba worden zes schepen vermist. De Verenigde Staten kunnen winst maken op de Golfoorlog in- stand tegen Saddam Hussein zeker bondgenoten hun financie- Ie toezeggingen volledig nakomen en de criteria voor de kostenbereke ning niet worden aangepast. Dit is gisteren verklaard door begrotings deskundigen van het Congres. De bondgenoten, waaronder de Golfstaten, Duitsland en Japan, de den toezeggingen voor in totaal 54,5 miljard dollar. Daarvan is reeds 26,6 miljard dollar uitgekeerd, hetzij in contanten, hetzij in diensten. Teruggave Irak is bereid om onmiddellijk een bedrag van 2 miljard gulden aan ge roofd goud en geld aan Kuwayt te rug te geven. Dat heeft de Iraakse VN-gezant Abdul Amir al-Anbari in een brief aan de Veiligheidsraad la ten weten. In de brief wordt meegedeeld dat Irak ruim 3200 goudstaven uit Ku wayt heeft meegenomen. De Iraak se opgave komt dicht in de buurt van het door Kuwayt aangegeven verlies uit zijn goudvoorraad. De Buitenland kort Konijnenplaag Het stadje Alexandra op het Zuid- Eiland van Nieuw-Zeeland organi seert in het paasweekeinde een jachtpartij om een einde te maken aan een konijnenplaag. Alexandra wordt geteisterd door een plaag van tienduizenden konijnen. Wie in een periode van 28 uur met Pasen de meeste konijnen schiet, ontvangt een prijs van bijna 600 gulden. (AP) Gevechten in Ossetië In de Sovjet-republiek Georgië zijn gisteren zeker drie Georgiërs ge dood en twee gewond geraakt bij een vuurgevecht met veiligheids troepen. Dat heeft het onafhankelij ke persbureau Interfax in Moskou gezegd, (fctr) Verkiezingen India De vervroegde verkiezingen in In dia worden tussen 18 en 26 mei in drie fasen gehouden. Op 5 juni kan volgens een officiële mededeling het nieuwe Lagerhuis bijeen ko men. President Sri Ramaswamy Venkataraman ontbond op 13 maart het parlement om de weg vrij te maken voor nieuwe verkiezin gen. (DPA) Verkiezingen Algerije De bevolking van Algerije mag op 27 juni naar de stembus om deel te nemen aan de eerste vrije parle mentsverkiezingen. Dat zegt het Al gerijnse dagblad Al Massa uit goed geïnformeerde parlementaire bron nen te hebben vernomen. (AP) Kruisraketten De Verenigde Staten zullen van daag een begin maken met het te rughalen van de laatste 16 nucleaire kruisraketten uit Europa. Volgens een mededeling zullen de raketten van de basis Comiso in Italië wor den overgebracht naar Arizona in de VS om daar te worden vernie tigd. (DPA) Reunion Ongeveer veertig jongeren hebben zondagavond op het eiland Reu nion het gemeentehuis van het stad je Brille in brand gestoken. Het was de jongste van een serie geweldda den die op het eiland in de Stille Oceaan losbarstte nadat vorige maand een piraten-televisiestation werd gesloten. (AP) Oost-Timor Het volk van Oost-Timor heeft het zelfde recht op zelfbeschikking als de inwoners van Namibia en de West-Sahara. Dat secretaris-gene raal van de Verenigde Naties Perez de Cuellar gisteren verklaard tegen over een groep parlementariërs uit Groot-Brittannie, Nederland, Ja pan, Portugal en Australië. (AP) Nieuw Sharpeville De zwarte anti-apartheidsorganisa tie Afrikaans Nationaal Congres (ANC) heeft de Zuidafrikaanse poli tie gisteren beschuldigd van "brute en onuitgelokte moord" op zeker twaalf zwarten in het afgelopen weekeinde in een incident dat her inneringen oproept aan Sharpevil le. Maar de politie zei dat zij het vuur opende uit zelfbescherming nadat een menigte in de zwarte woongemeenschap Daveyton bij Johannesburg zondag een blanke sergeant had gedood. (Rtr) Volgens financiële experts van het Congres zijn de kosten van de oorlog aanzienlijk lager dan was verwacht. De reden hiervoor is dat de oorlog veel korter duurde en veel minder uitrusting verloren is ge gaan dan was voorzien. Ruwweg worden de kosten thans gende werkloosheid geschat op 40 miljard dollar, maar niet iedereen is het daarmee eens. De begrotingsdeskundigen ver schillen van mening over de vraag welke kosten in rekening moeten worden gebracht van Operatie De sert Storm. Het kan maanden duren voor het Pentagon met definitieve LEIPZIG (AP/DPA/UPI) cijfers over de kosten van de oorlog het uitroepen Maar uiteindelijk, zo zei hij tegen het 'onafhankelijke persagent schap Interfax, is daarvan afge zien. Het kabinet wil zo snel mo gelijk onderhandelen met de mijnwerkers, maar niet met hen praten over politieke eisen. De stakende mijnwerkers wen sen niet aan het werk te gaan tot dat met premier Pavlov is onder handeld. Tot de eisen behoort ook het ontslag voor Gorbatsjov. Voor vrijdag heeft Pavlov nu een ge sprek aangekondigd, maar het is volstrekt onduidelijk met welke 'vertegenwoordigers van de mijn werkers', zoals het officieel heet, wordt gesproken. In totaal zijn volgens officiële gegevens rond honderd van de ongeveer zeshonderd kolenmij nen in de Sovjetunie buiten be drijf. De regering stelt dat de sta king ook andere sectoren, vooral de metaalindustrie, ernstig be dreigt en stelt de mijnwerkers verantwoordelijk voor alle econo mische schade. Het demonstratie- en stakings verbod en Vorontsovs impliciete dreigement van gewelddadig op treden tegen de naar schatting 300.000 stakende mijnwerkers te kenen de gespannen sfeer in Mos kou nu het Russische Volkscon gres donderdag in buitengewone zitting bijeenkomt. Dit voltallige parlement van de Russische Fe deratie. de grootste republiek, moet zich uitspreken over een door conservatieve communisten aangekondigde motie van wan trouwen tegen Boris Jeltsin, pre sident van de Russische Federa tie. komt. hebben gisteren 80.000 De Iraakse leiding haalde giste- de straten ren fel uit naar de Verenigde Staten, bondskans Parlementsvoorzitter Saadi Mahdi schuld gegeven Saleh hekelde het resolutievoorstel economische voor een permanent staakt-het-vu- ren dat Washington bij de Verenig- de Naties heeft ingediend. Washing- het op minder grote schaal, tot beto- ton verlangt krachtens de resolutie gingen. n Leipzig sinds de voormalige DDR eind 1989. De betoging Leipzig de Duitse jongste uitbarsting van sociale bondskanselier Helmut Kohl de rust in het door een economische de groeiende depressie getroffen oosten In de vijf oostelijke deelstaten pobeerde te ontvluchten. dat Irak de grens met Kuwayt kent, instemt met herstelbetalingen en zijn complete voorraad aan che- massale werkloosheid mische, nucleaire en biologische hij kiezersbedrog heeft gepleegd Duitsland. Het was de derde de monstratie in een week waaraan tienduizenden mensen deelnamen. Kohl wijst nieuwe parlements- geroepen om het aftreden van Kohl verkiezingen met het oog op de de- die bij de gezamenlijke Duitse BAMAKO/NAIROBI (GPD/AF- P/AP) - Het Malinese leger heeft president Moussa Traoré afgezet en de macht overgenomen. Dat heeft de Malinese radio vanmorgen ge meld. Volgens de radio hebben de strijdkrachten hebben een Nationa le Raad van Verzoening opgericht, de grondwet buiten werking ge steld en de regering en de Malinese eenheidspartij UDPM (Democrati sche Unie van het Malinese Volk) ontbonden. De Raad heeft aange kondigd een meerpartijenstelsel te zullen invoeren en heeft de bevol king opgeroepen kalm te blijven. De vliegvelden zijn gesloten en is een avondklok ingesteld v 21.00 uur in de avond tot 05.00 uur in de ochtend. De militairen zeiden te hebben besloten de macht over te nemen daar Traoré "zo koppig" aan zijn macht vasthield en geen oog had voor de onrust van het volk. Het leger had, samen met democrati sche organisaties in Mali, besloten "een eind te maken aan het bloedige en corrupte bewind van Traoré en zijn makkers", aldus het via de ra- bondskanselier Kohl De stij- dj0 uitgezonden communiqué van (foto ap> de nieuwe leiding. "De Raad van Nationale Verzoe ning, onder leiding van luitenant kolonel Amadou Toumany Touré, zorgt met ingang van heden voor het handhaven van het staatsgezag, en de veiligheid van goederen en personen in heel het land". Volgens een ooggetuige werd Traoré gister egen avond onder zware militaire bewa- aantal voorwaarden king van het presidentiele paleis voor- overgebracht naar een luchtmacht- parle- basis in de hoofdstad Bamako. An- kort deren beweren dat de president werd gearresteerd toen hij het land Spiegel zei Engholm "ee litie" slechts te willen de als >n- wordt voldaan. Een waarden is het houden va mentaire verkiezingen op mogelijke termijn. grotec i Duitsland wordt steeds luider gaande protesten weer doden. In ziekenhuizen in Bamako werd op nieuw een aantal doden en gewon den binnengebracht. Duizenden werknemers begonnen aan een al gemene staking om hun eis, dat pre sident Traore zou aftreden, kracht bij te zetten. Nu dat door het leger is verwezenlijkt, zal de staking wor den beëindigd. In de straten van Bamako waren gisteren nog volop geweerschoten te horen. In de centrale gevangenis brak een opstand uit waarbij 15 do den vielen. Het geweld ontstond tij dens de vrijlating van een aantal po litieke gevangenen, een belofte die er Traoré eerder op de dag had gedaan an om de volksprotesten tot bedaren te brengen. Het gevangenisgebouw, waaruit rook opsteeg, werd door een legercordon afgegrendeld. President Traoré. wiens veilig heidstroepen de afgelopen dagen zeker 150 anti-regeringsdemon stranten hebben gedood, kwam m 1968 via een militaire staatsgreep aan de macht in Mali en riep zichzelf in 1979 uit tot burgerpresident. Een hoge defensieraad nam echter nog steeds de belangrijkste beslissingen in het land. JERUZALEM (AP) - Israel heeft gisteren een tweede proef genomen met de Arrow anti-raket raket, die in samenwerking met de VS wordt ontwikkeld en na 1995 operationeel moet zijn. Het ministerie van defen sie noemde de test een succes, maar Israël Aircraft Industries, verant woordelijk voor de bouw van de ra- De demonstranten in Leipzig ga- sastreuze economische situatie en Kohl direct de schuld van de daarmee gepaard gaande onrust in riepen dat het voormalige Oost-Duitsland per- Oostduitse kiezers kon rekenen, tinent van de hand. Dat heeft hij gis- Volgens de Malinese jurist en mensenrechtvoorvechter Idrissa Traoré is het leger in tegenstelling geTpla^te"kanttekeni^gen' wapens vernietigt. "De ontwerp- door vorig najaar te beloven dat het teren i resolutie is erop gericht Irak zijn tionale en pan-Arabische identiteit te ontnemen", aldus Saleh. Tijdens de Golfoorlog zijn naar schatting 100.000 Iraakse soldaten "Gisteren Honecker Zorgelijke geluiden laat minister verklaring, uitgegeven van financiën Waigel horen in een leven in de voormalige DDR snel door zijn Christen Democratische interview met het dagblad Augs- Het Israëlische ministerie fensie zei dat de Arrow in de rich ting van de Middellandse Zee is af nopen ai. er nu een e.nae gevuurd cn met succes Qnder. het moorden. De militai- het leven gekomen. Dat hebben ten. Vandaag verbeteren na de eenwording. "Beter zonder Kohl dan zonder werk. Nieuwe verkiezingen nu" en zijn trawan- geallieerde militaire functionaris sen in Saudi-Arabië gisteren klaard. stond op enkele spandoe ken te lezen. Het was de grootste maan- Unie (CDU) in Bonn, duidelijk ge maakt. Kohl reageert daarmee op uitla tingen van Björn Engholm, de on langs benoemde voorzitter van de staat. Waigel houdt het oppositionele Sociaal-Democrati- lijk dat de onrust in het oosten sche Partij Duitsland (SPD). In burger Allgemeine. "We zitten een crisis", zegt Waigel volgens wie Duitsland voor "de zwaarste jaren" zijn na-oorlogse geschiedenis moge- Duitsland zich ontwikkelt tot "ei interview met het weekblad Der sociaal oproer". tevreden bevolking tegemoet te ko men. "We hopen dat er nu een einde komt ren staan sympathiek tegenover de im w eisen van het volk en hebben de lei- strekt Het ministerie ders van de democratiseringsbewe gingen gevraagd om morgen een onderhoud met hen te hebben," zei de voorzitter van de Malinese orde van advocaten, die geen verwant is van de afgezette president. Ook gisteren vielen bij de voort- Exclusief bij 't Reisburo van V&D zeer voordelige 3- en 4-daagse trein/bootreizen naar Londen. Prijs al vanaf 172,- Als u in maart 1991 vertrekt, kunt u dezelf de reis al maken vanaf 147,- De reis bestaat uit: 'retour treinreis van af elk station in Nederland. 'retour bootreis. hotel met ontbijt. 1 dag een Visitors Travel Card. 'ticket voor boottocht over de Theems, 'entreebewijs Tower Bridge. Deze aanbieding geldt tijdens de periode maart - april 1991 De vertrekda tum kunt u zelf bepalen. Als u een reis boekt bij 't Reisburo krijgt u bovendien het "Vakantie Voordcel Chequeboekje" cadeau. VROOM3DREESMANN tReisburo Niet verkrijgbaar in Alphen a/d Rijn. MADRID (GPD) Hevige sneeuwval, door zware stormen overspoel de stranden en een overdaad aan regen. Met dit voorde lente ongewone weer is Spanje zijn belangrijkste vakantieperiode, de Semana Santa, de 'Goede Week', ingegaan. In plaats van voorzichtig zonnebaden op de stranden langs de Middellandse Zee, gaan de acht tot tien miljoen bin nen- en buitenlandse toeristen deze dagen gekleed in winterjacks, ter wijl de skihellingen in de Pyreneen, op de Navacerrada bij Madrid en de Sierra Nevada in Andalusie een ongekende toeloop te verwerken krijgen. Het slechte weer begon afgelopen vrijdag, nadat Spanje eerst enige warme lentedagen met blijdschap had kunnen begroeten. Maar van het ene op het andere moment veranderde het weer, dat met name langs de Middellandse Zee, op de Balearen, in Catalonie en Baskenland, maar ook in het binnenland voor grote ongemakken heeft gezorgd. De eilanden Formentera en Ibiza kregen te maken met hevige stor men, hoge golven en veel regen. Formentera was zelfs enige uren van de rest van de Balearen afgesneden, omdat schepen met konden uitva ren en vliegtuigen en helikopters niet konden landen of opstijgen. De weerdeskundigen hebben voor vandaag over heel Spanje een lichte verbetering van het weer voorspeld, maar morgen gaat de tempe ratuur weer omlaag en valt er weer regen en boven de 1000 meter sneeuw. Er wordt nu al gezegd dat de Semana Santa van 1991 de slecht- se is van deze eeuw. Als het weer niet verbetert de komende dagen, zal dat gevolgen hebben voor de vele duizenden processies op donderdag en vrijdag, waarmee het lijden, sterven en verrijzen van Christus elk jaar op een indrukwekkende wijze wordt herdacht. christendemocraten, na in eerste in- mers alleen maar in de eig stantie lang te hebben gezwegen, gers snijden. Het voorstel ROME Crisis of geen c democraten) en PSI (socialisten), verklaarden zich volledig akkoord referendum r dan een 'gestuurde' deze kwestie te nog steeds de vraag in Italië. Na de regering biedt haar ontslag uitlatingen van president Cossiga maar - - - die een regeringscrisis wil om de al de pc jaren durende politieke impasse te gen doorbreken hebben de vijf coali- mier tiepartijen maandag koortsachtig de PSI deze klus klaren, intern overleg gevoerd. Het woord is nu aan de gisteren uit de Verenig de Staten teruggekéerde, christen- geraakte president Cossiga hiermee deeld (overeenkomstig de situatie brengen. premier Andreotti. Vandaag ontmoet hij zijn partijge- de noot Cossiga. houden, werd door de regenngspar- ler tegelijk zijn". Vandaag deed Cossiga een communique uitgaan waarin hij 'akte nam' van de mening Tudji i de republikein en hem scheppings-testvlucht heeft maakt. Details werden niet ver dat dit jaar nog twee proeven worden gehou den om het onderscheppingsver mogen van de Arrow te onderzoe ken. De Israeli's moeten zich goed wa penen tegen aanslagen door Palc- stijnen. Zij kunnen daarbij gebruik maken van hun militaire expertise en eventueel privé-wapens inzetten. Dit heeft minister Arens (defensie) gisteren geopperd. "Wy hebben een bevolking, waarvan een deel mili tair getraind is en wapens bezit. Ik acht het daarom heel goed mogelijk dat een gewapende persoon die ge tuige is van een dergelijke HWMg precies zal weten wat te doen met de dader", zo stelde Arcns. BELGRADO (APfDPA/Rtr) - De leiders van de republieken Servie en Kroatië, Slobodan Milosevic cn Franjo Tudjman. hebben gisteren in het geheim een ontmoeting ge had. Zij zijn daarby overeengeko men dat 's lands crisis in twee maanden moet zijn opgelost, zo heeft het Joegoslavische persbu reau Tanjug gemeld. De ontmoeting van Milosevic cn Tudjman duurde verscheidene uren en vond plaats in het grensge bied van beide republieken Tanjug zei dat beide leiders hadden gespro ken over "cruciale kwesties met be trekking tot de politieke en econo mische crisis en de toekomstige be trekkingen in Joegoslavië" Bronnen die nauwe banden met onderhouden, zeiden dat de ontmoeting was belegd tijen enkele maanden geleden ge- schouwt als tegenstanders van de dialoog tussen de republieken te be- met nog veel meer overgave dan torpedeerd. Maar de christendemo- coalitie. De republikeinse party vorderen Andreotti mag van de DC i hun christendemocratische colle ga's. De socialisten zien immers door het gedrag van Cossiga hun vurig verlangde institutionele her vorming, waarbij de president een veel grotere macht krijgt toebe- i einde te maken a dentieel systeem, met vrijwel zeker vorming Cossiga volhardt onertus: Frankrijk), ras naderbij komen. Men praat al jaren in Italië ov< tegen zijn wil te ontbinden. Maar hervormingen die het vastgeroeste zijn rol van 'Franse' president. En gisteren had hij een gesprek met de politieke systeem transparanter, dat heeft ook Giorgio La Malfa be- zijn slagvaardiger en stabieler de de politieke spanningen die Jocgo- de slavie dreigen in een burgeroorlog e regering te storten. De republieken zyn historische in Cossiga, rivalen en overeenstemming tussen geloofwaardig alternatief op tafel die zijn eigen oorlog tegen de oppo- hen wordt als essentieel beschouwd voor het voortbestaan van Joegosla vië. dat een federatie is van zes re publieken en twee autonome pro- Het was pas de tweede maal sitie verbindt met de politieke dis cussie van dit moment, wordt de si tuatie alleen maar chaotischer. Maar in hc-t vcrlc-dcn is gebleken d«it Het lijkt dat het vorige week door belangrijkste kopstukken de regeringspartijen uitgewerkte eigen christendemocratische partij maken, maar niemand van de al de- het lijkt erop dat binnenskamers regerende partijen wil de overeenstemming is bereikt. De eerste stap zetten. Men zou zich im- grepen. De leider van de republi keinse regeringspartij zette vraagte kens bij het optreden van Cossiga: "Je kunt niet scheidsrechter en spe- dat de beste omstandigheid vormt dat Tudjman en Milosevic elkaar het doorgaan op de oude Het zevende kabinet-Andreotti zal waarschijnlijk niet lang op zich wachten. bilaterale besprekingen ont moeten. Donderdag aanstaande zul len de leiders van alle republieken bUeenkomen m Kroatië.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7