Verbijsterend Herenigd Duitsland grootste exportland Looneis b ank-cao vrijwel zeker hoger Rust op wisselmarkten hard nodig VS van toppositie verdrongen FNV-ers KLM wijzen reorganisatieplan af ONS GOEIE GELD DINSDAG 26 MAART 1991 GENEVE (Rtr/KRF) In het afgelopen jaar heeft het herenigde Duitsland de positie van de Verenigde Staten als grootste exporteur overgenomen. Duitsland was goed voor een uitvoer van 421 miljard dollar, 12,1 procent van de wereldexport. De VS exporteerden voor 394 miljard dollar en Japan voor 286 miljard dollar. Japan behield zijn derde plaats op de wereldexportranglijst, die door de Duitsers wordt aangevoerd dank zij de eenwording met de DDR. Dit voegde 22,5 miljard dollar toe aan de waarde van de Duitse export. Dit staat in een rapport van de GATT (Algemene Overenkomst inzake Ta rieven en Handel), dat werd samen gesteld aan de hand van gegevens van begin maart. Het rapport bevat voorlopige gegevens over de ont wikkeling van de wereldhandel in het afgelopen jaar. De GATT publi ceert later in het jaar een rapport met definitieve gevevens. De groei van de wereldhandel zal dit jaar vermoedelijk minder snel gaan. Dat is dan voor het derde ach tereenvolgende jaar. Een wereld omspannende economische terug gang zal zich echter niet voordoen. De vooruitzichten voor dit jaar wor den evenwel versomberd door een groot aantal onzekerheden, die on der meer verband houden met de nasleep van de Golfoorlog. De onzekerheden zijn er de oor zaak van dat de GATT voor dit jaar nog geen groeipercentages opgeeft. In 1990 nam de omvang van de we reldhandel toe met 5 procent. In 1989 was dat 7 procent en het jaar daarvoor 8,5 procent. In geld geme ten was er vorig jaar sprake van een recordbedrag. Er werd over de hele wereld voor 3,5 biljoen dollar ver handeld, dertien procent meer dan in 1989. Die groei was voor een groot deel het gevolg van de daling van de dollarkoers. De tragere groei van vorig jaar kan voor een deel worden geweten aan de Golfcrisis. Een belangrijke Economie kort >rt Directeur Newtron Drs. J.S. Wiersma van het automati seringsbedrijf Newtron heeft met onmiddellijke ingang zijn werk zaamheden als financieel en plaats vervangend directeur beëindigd. De beurshandel is gestaakt. Twee toplieden van van Newtron pakten al eerder hun biezen. rol speelde die crisis nog niet in de wereldeconomie. Het is al langer duidelijk dat de bedrijfsinvesterin gen in de ontwikkelingslanden wor den teruggeschroefd en dat in enke le van die landen de groei van de consumentenbestedingen aan het afnemen is, aldus de GATT. De ontwikkelingslanden wisten hun gezamenlijke export in het af gelopen jaar te vergroten met der tien procent. De olie-uitvoer van de dertien landen van de OPEC (Orga nisatie van Olie Exporterende Lan den) vormde van die groei de be langrijkste factor. De import van al le ontwikkelingslanden bij elkaar nam toe met 15 procent. De landen van Oost-Europa de den het slecht in vergelijking met andere landen. Dat heeft volgens de GATT alles te maken met de over gang van een geleide naar een vrije economie. De handel van Oost-Eu ropa nam sterker af dan in 1989. Groot-Brittannië heeft in februari aanzienlijk meer geëxporteerd dan in januari. Het tekort op de balans van zijn goederenhandel nam af van 4,23 tot 2,29 miljard gulden. Dat is een gunstig teken in een tijd dat de Britse economie moeilijke tijden doormaakt. Nieuw dagblad Spanje krijgt er op maandag 8 april een dagblad bij. De 'Claro' krijgt een voorlopige oplage van 615.000 exemplaren per dag. Daarmee wordt de krant direct de grootste in Spanje. Tot nu toe was El Pais, met een oplage van rond de 390.000 exemplaren, de grootste krant op het Iberisch Schiereiland. Biercao Een meerderheid van het personeel bij de Dommelsche Bierbrouwerij in Valkenswaard heeft het cao-bod van de directie verworpen. Acties zijn volgens hem nu niet meer uitge sloten. Bij de brouwerij werken 425 UTRECHT (ANP) - De Diensten bond FNV zal zijn looneis in het cao-overleg voor bet bankbedrijf (115.000 werknemers) vrijwel zeker fors verhogen, omdat de werkge vers niet bereid zijn te praten over verdere arbeidstijdverkorting. De onderhandelaar van de FNV-bond, H. Noten, heeft dit gisteren meege deeld na afloop van de eerste onder handelingsronde. Volgens Noten zijn de werkge vers op het gebied van de werkgele genheid tot niets bereid. De dien stenbond heeft gefaseerde invoe ring van de vierdaagse werkweek hoog op de wensenlijst staan. Vol gens Noten stuitte de vierdaagse echter direct al op een 'onaanvaard baar'. Aan scholing wil de Werkge versvereniging voor het Bankbe drijf niets extra's doen, aldus de on derhandelaar. De FNV-bond heeft zich bij de presentatie van de cao-voorstellen in januari bereid getoond genoegen te nemen met een beperkte loonstij ging (alleen prijscompensatie) als de eerste stappen op weg naar de vierdaagse in de komende cao zou den worden gezet. De bond voegde er destijds dreigend aan toe dat de looneis omhoog zou gaan tot maxi maal 6 procent, als de werkgevers geen zaken willen doen op dat ge bied. Overigens staat de Dienstenbond FNV alleen in zijn streven naar de vierdaagse werkweek. De Diensten bond CNV en de VHP Banken en Verzekeringen (hoger personeel) voelen er niets voor. Hun looneisen zijn dan ook hoger dan die van de FNV-bond: respectievelijk 4 en 4,5 procent. Na bijna een vol etmaal onder handelen hebben werkgevers en vakbonden in de vleeswarenindus- trie (ongeveer 10.000 werknemers) vanochtend in principe stemming bereikt over een tweejarige cao. Het principe-akkoord voorziet in een jaarlijkse loonstijging van 1,5 procent bovenop de automatische prijscompensatie. Een belangrijke wens van de Voedingsbond FNV, invoering van een vaste toeslag voor de drieploegendienst, werd niet gerealiseerd. Wel gaan de be staande toeslagen voor werk op on aangename uren met 5 procent om hoog. Werkgevers en bonden zullen het principe-akkoord met een posi tief advies aan hun leden voorleg gen. 'Uitgaven landbouw EG bevriezen' BRUSSEL (GPD) De Nederlandse regering voelt, evenals de Britse, er niets voor dat de EG de lid-staten meer geld vraagt om zo de sterk gestegen landbouwuitgaven te kunnen blijven bekostigen. Er dreigt nu een botsing met de andere tien EG-landen. Dat bleek gisteren in Brussel waar de ministers van landbouw van de twaalf zich bogen over de prijsvoorstellen van de Europese Commissie voor het landbouwjaar 1991-1992. De landbouw kost de EG dit jaar 75 mil jard gulden, 17 miljard gulden meer dan in 1990. De grens van het land bouwbudget is daarmee bereikt. De Nederlandse minister Bukman zal zich niet verzetten tegen het voor stel van de Europese Commissie om de 'medeverantwoordelijkheidshef fing' voor de Europese graanboeren van 3 op 6 procent te brengen. Voorts mag de verlaging van de suikerprijs met 5 procent niet doorgaan. Fraude bestreden BRUSSEL (ANP) De inspan ningen die de Europese Com missie zich getroost om fraude en onregelmatigheden met geld van de Europese Gemeenschap te bestrijden, beginnen vruch ten af te werpen, zo blijkt uit het jaarverslag 1990 over 'de strijd tegen de fraude'. Vorig jaar ging het in die sec tor om 780 onderzoeken waar mee bij elkaar bijna 320 miljoen gulden was gemoeid. In Neder land ging het om 133 zaken en 15,8 miljoen gulden. Bij de dou ane werden 410 (Nederland: 24) gevallen van fraude of onregel matigheden bekend voor een bedrag van 208 (10,7) miljoen gulden. In de landbouw wordt het meest gefraudeerd. De toestand op de wisselmarkten van de westerse wereld is onover zichtelijk. De dollarkoers schiet omhoog. De vaste stemming is mede te danken aan het feit, dat veel beleggers en speculanten hun D-marken omzetten in dol lars. Het vertrouwen in de Duitse mark is sterk geslonken sinds Karl Otto Pbhl, de president van de Deutsche Bundesbank, de om wisselingsoperatie bij de eenwor ding van het land een ramp heeft genoemd. Die omwisseling ge schiedde op 1:1 basis. Het is vervelend, dat de gulden aan de D-mark is gekoppeld, zo dat de Nederlandse economie thans in hetzelfde schuitje zit als de Duitse. Hierbij kan worden aangetekend, dat de Amerikaan se munt in Amsterdam thans cir ca 1,88 gulden noteert, wat bijna een kwartje hoger is dan op 11 fe bruari toen de koers met een stand van 1,6374 gulden een na oorlogs dieptepunt bereikte. De dollarkoers wil maar niet zakken ondanks zware interven tie-operaties van de Amerikaanse Federal Reserve Board, het over koepelend orgaan van de 12 cen trale banken der VS. Ook de Deutsche Bundesbank heeft ge probeerd de stijgende dollar koers af te remmen. Niets hielp echter. Rommelig Gesteld kan dan ook worden, dat op de wisselmarkten van de we reld een bijzonder rommelige sfeer heerst. Het enige goede nieuws in dit geweld is een aan kondiging, dat Frankrijk en Duitsland overeenstemming heb ben bereikt over de creatie van een nieuwe centrale bank voor de Europese Gemeenschap. De op richting van deze bank kan in 1994 een feit zijn, terwijl zij pas in 1997 echt operationeel kan zijn. Het doel van deze nieuwe bank zal zijn onafhankelijk van de EG- regeringen het monetaire beleid en de wisselkoersen van Europa te dirigeren. Tegen deze achtergrond is de lezing interessant, die dr. A. Szasz, directeur van de Neder- landsche Bank, dezer dagen heeft uitgesproken met het Europese valutabeleid als onderwerp. Zijns inziens wordt de droom van één enkele Europese valuta voor de eerste maal in de geschiedenis een realiteit. Een van de vragen die hierbij rijst is of de Ecu, de European Currency Unit, dan de Europese munteenheid wordt. Uiteraard is daarover nog geen beslissing ge nomen, maar het lijkt wel een voor de hand liggende keuze. De Ecu wordt namelijk al op grote schaal gebruikt EG-begrotin- gen, EG-aanbestedingen en wat al niet meer worden al in Ecu's uitgedrukt. Ecu-leningen, die op grote schaal worden verhandeld op de kapitaalmarkten van New York en Londen, zijn populair, omdat de Ecu een stabiele valuta mag worden genoemd en omdat de desbetreffende obligaties een iets aantrekkelijker rentevergoe ding kennen. Stabiel De koers van de Ecu is in vergelij king met die van de meeste ande re wereldvaluta's stabiel. Op het ogenblik beweegt die koers zich in Amsterdam op een niveau dat zich iets boven de 2,31 gulden be weegt. De Duitse mark neemt thans 30,55 procent van het Ecu mandje voor zijn rekening. Daar op volgen de Franse frank en het Britse pond met ieder een aan deel van meer dan 10 procent. De Nederlandse gulden komt na de landen eerst maar eens verder sa mengevoegd zou moeten worden. Nederland heeft het idee van Pö- hl echter niet direct van de hand gewezen. Voor het monetaire beleid in de EG echter tot rust is gekomen, zal nog heel wat water naar de zee stromen. Het werelddeel kampt met de opengebroken Oostflank, waarin naar alle waarschijnlijk heid nog vele miljarden staats geld zullen moeten worden ge pompt. Ook het bedrijfsleven zal in de DDR en andere Oosteurope- se landen nog veel moeten inves teren. Daardoor wordt het waar schijnlijk, dat de Duitse en daarmee dus ook de Nederlandse rentetarieven voorlopig aan de hoge kant blijven. Dat is in een onprettig vooruitzicht voor het ministerie van financien, dat nu al niet weet hoe de eindjes aan el kaar te knopen. Wij allen worden dan wel streng gemaand de staat niet te zien als een bedrijf, maar hoe het dan moet met de toene mende vergrijzing en de groeien de legioenen pensioentrekkers weet eigenlijk niemand. Vette kluif Ik vrees, dat dat over een aantal jaren een Europees probleem wordt, waaraan de politici, de sta tistici, de rekenmeesters en ande re belanghebbenden een vette kluif zullen hebben. In hoeverre tegen die tijd de gigantische re serves zullen moeten worden aan gesproken, die de pensioenfond sen en levensverzekeraars heb ben opgebouwd, is een hoofdstuk apart. Eenvoudig zal de oplossing van dat probleem niet zgn, maar de eventuele ellende zal de recht streekse betrokkenen lichter ge maakt worden door een even wichtig en vooral rustig valutabe leid. LA JUNQUERA Bij de grens post La Junquera aan de Spaans- /Franse grens hebben Spaanse boe ren gisteren uit protest een vracht wagen met Franse melk uitgeladen. De Spaanse boeren protesteerden daarmee tegen de import van melk- produkten uit Frankrijk, «foto epa» SCHIPHOL (GPD) - De FNV gaat niet akkoord met het reorganisatie plan bij de KLM. Dit heeft de bond gistermiddag besloten na raadple ging van haar kaderleden die bij de KLM werken. De kaderleden eisen de toezegging dat er bij de maat schappij geen gedwongen ontsla gen vallen en willen dat de toene mende werkdruk financieel wordt gecompenseerd. De vakbonden en de directie van de KLM bereikten na langdurige besprekingen afgelo pen weekeinde overeenstemming over het plan, dat de onderneming weer winstgevend moet maken. Als enige partij liet de FNV na af loop van de besprekingen weten eerst haar achterban te raadplegen alvorens zij het licht voor het plan op groen zet. Zo'n twintig bij de KLM werkzame kaderleden van de bond wezen het voorlopige plan resoluut naar de prullenbak. De ka derleden vertegenwoordigden de in totaal 3.000 FNV-ers die bij de KLM in dienst zijn. Volgens onderhandelaarster José Smeets spitst de kritiek zich toe op drie punten: de bond wil een garan tie dat er geen gedwongen ontsla gen vallen en ten aanzien van het af stoten van bedrijfsonderdelen meent de vakbond dat dit alleen mag als wordt aangetoond dat ande re bedrijven aanzienlijk goedkoper zijn. De bond tilt tevens zwaar aan de voorgenomen aanpassing van de werktijden. De FNV zal de directie van de KLM morgen op de hoogte brengen van de afwijzing door de kaderle den. Onderhandelaarster Smeets blijft hoopvol dat er die dag alsnog een principe-akkoord wordt be reikt. Vrachtwagens opgehouden aan Italiaanse grens TRIEST (AP) - Door een stipt heidsactie van Italiaans douaneper soneel zijn gisteren bij verschillen de Italiaanse grensposten bgna 3 000 vrachtwagens vast komen te zitten. De douaniers weigerden over uren te maken en vertraagden de af handeling van transitpapieren uit protest tegen het uitblijven van de gewenste hervorming van de doua nedienst Als de regering niet tot een her vorming besluit, dreigen de doua niers nog tweemaal een dag te sta ken, op 5 en 10 april. Shell verhoogt prijs benzine twee cent ROTTERDAM (ANP) - Marktlei- der Shell heeft vandaag de advies prijzen voor alle benzines met twee cent per liter verhoogd. Aan de zelftankpompen komen de advies-literprijzen daardoor op 171 cent voor super plus loodvrij, 167 cent voor Euro loodvrij en 174 cent voor gelode superbenzine. Nog lagere quota melkveehouders BRUSSEL (GPD) - Er dreigt een extra korting op de melkquota van vijf of meer procent door een nieuw arrest van het Europese Hof van Justitie. Dit heeft namelijk bepaald dat nabestaanden van zogeheten Slom-boeren ook recht hebben op een melkquotum. Slomboeren zijn melkveehou ders die in de jaren voor de invoe ring van de melkquota en de super heffing (in 1984) een meerjarencon- tract met de EG hadden om tegen een Slom-premie(slacht en omscha keling) tijdelijk geen melk te produ ceren. Dat waren er in de hele EG zo'n 120.000, in Nederland om streeks 9.000. Zij kregen in 1984 geen melkquotum. Samen haalden deze Slomboeren ruim 6,5 miljard liter melk uit de markt, hoewel tegelijkertijd de overgebleven melkveehouders 10 miljard liter meer produceerden. Aantal vacatures drie kwartalen na elkaar gedaald DEN HAAG (ANP) - Eind 1990 stonden er in Nederland 98.000 va catures open, iets meer dan de 93.000 van eind 1989. Nadat het aan tal openstaande vacatures eind maart 1990 met 134.000 een histo risch hoogtepunt bereikte sedert de registratie van 1976 begon, is dat aantal drie kwartalen achtereen af genomen tot 125.000 eind juni, 105.000 eind september en 98.000 eind december. Het aantal nieuwe vacatures dat in de laatste drie kwartalen van 1990 ontstond beliep per kwartaal ge middeld 148.000 waar 160.000 ver vulde vacatures tegenover stonden. In de laatste drie kwartalen van 1989 ontstonden er per kwartaal ge middeld 183 000 vacatures en wer den er evenveel vervuld Eind 1990 stonden er 25.000 vaca tures open in de industrie, 24 000 in de handel, horeca en reparatie van gebruiksgoederen en 17 000 bij de andere dienstverlenende bedrgven, zoals de gezondheidszorg. U ontdekt elke keereen andere Bijenkorf, de Bijenkorf [JM s net n de Bjenfcort UVecft «ertnigtmr door Wim van der Meulen Italiaanse lire op de vijfde plaats. Hekkesluiter is de Griekse drachme met 0,68 procent. Terug nu naar Pohl. Zijn rede veroorzaakte vrijwel onmiddel lijk nieuwe verkoopdruk op de D- mark, zodat de dollar verder kon stijgen. De valutahandel vreest, dat de regering in Bonn gedwon gen kan worden nieuwe miljar denhulp te verlenen om de pro blemen van de ex-DDR-staten goed in haar greep te krijgen. Koel Pohl heeft in zijn rede verklaard eventueel wel een monetaire unie met Nederland te willen aangaan. Later zouden dan andere EG-sta- ten zich bij die unie kunnen aan sluiten. De Nederlandsche Bank heeft koel op het idee van Pohl gereageerd en gezegd, dat het economische beleid van beide BERBERS Handgeknoopte Marokkaanse Idns berbers van zurver scheerwol met woknert Zonder franje In naturel en roomwt Keuze uit 8 maten Tot en met 6 april as of zolang de voorraad strekt voor de ver bisterende prezen Ca 290*390 cm VAN 1899 - VOOR 1499.- Ca 240*340 cm VAN 1399.- VOOR 1099 - Ca 235*235 cm en 190*290 cm VAN 949 - VOOR 749.- Ca 215*215 cm 215 cm o ITT^Pi en 190 240 cm VAN 799 - VOOR (29- Ca 160 230 cm VAN (29.- VOOR 499 - VX thhH

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5