'Minder regels goed voor 90.000 banen' Ka Voorzitter projectgroep sociale vernieuwing: Zwartrijden leidt tot korting busbedrijven' Werkgevers niet blij met flexibel pensioen 'Effect beleid onderzoeken' D66 loopt weg uit formatie in Groningen Kok wil geen verzwaring lasten burger Kalkar-gelden zijn misschien terug te halen' PvdA: schrap subsidie voor gehandicapten Creativiteit bij uitkeringen al snel fraude DINSDAG 26 MAART 1991 DEN HAAG (GPD) Binnen driejaar kunnen er door de sociale vernieuwing ruim 90.000 banen extra bijkomen. Volgens voorzitter Jan Schaefer van de projectgroep Sociale Ver nieuwing kan dat alleen tot stand komen door een minimum aan regels en maximum aan beleidsvrijheid. De projectgroep bepleit daarom een experiment met twee 'regelvrije re gio's voor de arbeidsvoorziening', die vraag en aanbod op de arbeidsmarkt zo dicht moge lijk bij elkaar moeten brengen. AMSTERDAM (GPD) - Minister Hirsch Ballin (Jusitie) meent dat zwartrijden ook moet worden aan gepakt door te korten op subsidies van de openbaar vervoerbedrijven. Volgens de bewindsman kan zwart rijden niet alleen worden bestreden door strafrechtelijke sancties en het inzetten van conducteurs. Hirsch Ballin herhaalde gisteren die opvatting tijdens een discussie bijeenkomst in de Balie in Amster dam. De minister heeft al eerder uit eengezet dat het onlogisch is dat vervoerbedrijven door Verkeer en Waterstaat worden gesubsidieerd op basis van het aantal vervoerde personen, niet op basis van het aan tal betalende reizigers. De minister constateert dat ver voerbedrijven er op die manier geen belang bij hebben zwartrijders aan te pakken. Hoe meer personen er immers worden vervoerd - of ze nou betalen of niet - hoe hoger de subsi die van de centrale overheid. Ver keer en Waterstaat subsidieert zo ei genlijk de zwartrijders, meent de bewindsman. De uitspraken van Hirsch Ballin sporen met zijn beleid om de burger "te confronteren met de gevolgen van hun gedrag. Mensen mogen niet het gevoel hebben dat ze onge straft voor niets kunnen reizen", zei hij gisteren in Amsterdam. Overheidsregelingen mogen vol gens de minister alleen worden uit gevaardigd als duidelijk is wat de gevolgen ervan zijn. Dat betekent een belangrijker rol voor Hirsch Ballins eigen departement van jus titie: daar wordt immers in veel ge vallen bepaald of een regeling van een ander ministerie een goede juri dische basis heeft en aansluit op an dere regelingen van de overheid. De verkokering is op die manier het hoofd te bieden, denkt Hirsch Ballin. Binnen het overheidsappa raat moeten departementen en ambtenaren elkaar ook confronte ren met de gevolgen van een rege ling. Dat is volgens de minister even belangrijk als de burger erop te wij zen wat het gevolg van zijn hande len is. Zelf noemt de minister die aan pak 'een soort culturele revolutie', omdat de bestrijding van de crimi naliteit niet alleen afhankelijk wordt gemaakt van verbetering van de (politie)organisatie. maar ook een beroep wordt gedaan op de ver antwoordelijkheid van elke Neder lander. Met geld alleen ben je er niet, betoogde de minister. Hij wil het ook zoeken in een mentaliteits verandering van de burger. De minister bestreed in Amster dam dat hij te veel nadruk legt op 'de verloedering van de maatschap pij". "Door te stellen dat de grote meerderheid van de bevolking braaf is, afgezien van zaken als zwartrijen en kleine heling" is het ontkennen van de problemen, aldus de minister. "Dan zijn we bezig de ogen te sluiten". banen zouden er volgens Schaefer kunnen komen door de bestaande werkgelegenheidsplan nen voor de diverse doelgroepen beter te benutten. Ruim 90.000 lang durige werklozen, vrouwen, jonge ren, etnische minderheden en ge handicapten zouden door minder regels en betere samenwerking op lokaal niveau aan het werk kunnen worden geholpen. In het gisteren gepresenteerde werkvoorstel 'Werk geven, werk nemen, werk samen', worden door de projectgroep con crete suggesties gedaan aan ge meenten en regionale arbeidsvoor zieningen voor het wegnemen van belemmeringen om mensen aan de slag te krijgen. Zo wordt voorgesteld om de toe latingseis voor banenpools te ver soepelen. Nu moeten deelnemers aan de plannen minstens drie jaar werkloos zijn, maar in individuele gevallen zou daarvan afgeweken kunnen worden. Daarnaast zouden behalve de overheid, ook maat schappelijke organisaties en zelfs het bedrijfsleven werkplekken voor banenpools kunnen leveren. Veel regelingen op het gebied van de werkgelegenheid (banenpools, jeugdwerkgarantieplannen) staan los van elkaar. Door één loket in te stellen waar werkzoekenden te recht kunnen, wordt het bereik gro ter en de afstemming beter, waar door de kans dat iemand via een be staande regeling of opleiding een baan vindt, toeneemt. Ook door het verminderen van de bureaucratie en het maken van afspraken tussen instanties als gemeente en werkge vers en werknemers, kan beter wor den gewerkt aan het actief aan een baan helpen van mensen. Een belangrijke rol hierbij spelen de regionale arbeidsvoorzieningen (RBA's), waarvan er sinds begin dit jaar 28 actief zijn. De projectgroep stelt voor twee van zulke RBA's aan te wijzen, die met zo weinig moge lijk regels en zoveel mogelijk be leidsvrijheid moeten proberen de werkloosheid in hun regio aan te pakken. Als ze inderdaad met het zelfde geld meer mensen aan het werk kunnen krijgen, zou de rege ring kunnen overwegen meer RBA's grotere beleidsvrijheid te ge ven. De projectgroep wil graag dat een stedelijke en landelijke RBA zich aanmelden voor dit experi ment. De ideeën en suggesties die in het voorstel worden genoemd, moeten volgens Schaefer de discussie en besluitvorming bij gemeenten ver der stimuleren. Over drie maanden komt er een conferentie over dit on derwerp. Tegen die tijd hoopt de projectgroep ook de reactie van de regering op het werkvoorstel gekre gen te hebben. DEN HAAG (ANP) - De werkgevers en de vakbonden zien vooralsnog weinig in een flexibele pensioen- leeftijd. De bonden noemen het 'een proefballonnetje, met het doel de vut af te schaffen'. De coalitiepartij en CDA en PvdA zijn daarentegen positief over dit voorstel van staats secretaris Ter Veld (sociale zaken). Woordvoerder Vloemans van werkgeversorganisatie het VNO vindt dat Ter Veld zich niet moet bemoeien met de pensioenen, om dat die horen bij de arbeidsvoor waarden. Werkgevers en werkne mers hebben volgens hem bewezen via de weg van overleg tot goede voorzieningen te kunnen komen. Bovendien voorziet hij grote pro blemen. Mensen die de mogelijk heid hebben om met vut te gaan, kiezen meestal voor de vroegste leeftijd waarop dit mogelijk wordt. In de praktijk zal flexibele pensio nering - kiezen voor een pensioen leeftijd tussen 63 en 67 jaar - neerko men op vervroeging van pensioen met twee jaar. Dit is gezien de vergrijzing van de samenleving (meer bejaarden) én de ontgroening (minder jonge men sen) een ongewenste situatie. Nu al zien bedrijven met lede ogen men sen met kennis en ervaring te vroeg vertrekken, aldus een woordvoer der van het VNO. De vakcentrale CNV en FNV noe men het plan van Ter Veld 'voorba- Caroussel-methode Staatssecretaris Kosto (justitie) wil nog dit jaar wettelijke maatregelen nemen om een halt toe te roepen aan de uitbraak van zware crimine len. Kosto zei gisteravond in NCR- V's Hier en Nu voorstander te zijn van toepassing van de zogenaamde caroussel-methode. Daarbij worden vlucht-gevaarlijke gevangenen op ongeregelde tijden van de ene naar de andere gevangenis overge bracht. Op die manier worden uit- braak-pogingen met hulp van bui tenaf bemoeilijkt. Olifantskop Het Rotterdams Natuurmuseum heeft gisteren een bijzondere nieu we aanwinst in zijn bezit gekregen. Het gaat om een opgezette olifants kop, compleet met slurf, oren en slagtanden, uit Zimbabwe. De kop van het dier, dat in Bulawayo ge schoten en opgezet is, verkeert vol gens een museumwoordvoerder in goede conditie en werd anderhalve week geleden tijdens een routine controle in een Rotterdamse haven loods ontdekt. Opgeschort De gemeenteraad van Anna Pau- lowna heeft gisteravond besloten om het besluit tot het voeren van twee rechtsgedingen tegen burge meester J. den Ouden en twee voor malige wethouders een maand uit te stellen. Met de procedures wil de gemeenteraad de omstreden uitga ven voor de kosten van een chauf feur en voor te dure afscheidsca deau^ aan twee voormalige wet houders van het college terugvorde- rig' en een 'proefballonnetje'. "Op dit soort dingen zitten we niet te wachten", aldus FNV-beleidsmede- werker C. Driessen. CNV-bestuur- der De Geus is verbaasd dat Ter Veld deze uitspraken doet terwijl het kabinet nog geen officiële reac tie heeft gegeven op het in novem ber 1990 uitgebrachte advies van de SER (Sociaal-Economische Raad) over de pensioenen. Hij vermoedt dat Ter Veld er in feite op uit is de vut ter discussie te stellen en uitein delijk af te schaffen. "Ze heeft die bedoeling alleen in een mooi pa piertje verpakt", aldus de CNV-be- stuurder. Het CDA-kamerlid Paulis vindt Ter Velds idee echter 'gezond' en 'passend in een tijdsbeeld waarin grote behoefte bestaat aan flexibili teit'. Zijn collega Van Zijl (PvdA) beloofde eveneens zijn steun aan 'het opheffen van wettelijke belem meringen' om flexibele pensione ring te kunnen invoeren. Maar het mag wat de PvdA-fractie niet zo zijn dat mensen worden verplicht om of eerder met pensioen te gaan of om langer door te werken, aldus Van Zijl. Paulis verwacht dat ook de vut in zijn huidige vorm de komende jaren gaat verdwijnen. Hij pleit voor een deeltijd-vut. Van Zijl zegt in te zien dat de 'alsmaar duurder wordende' vut de komende jaren nog sterker onder druk komt te staan. Hij stelt zich in deze kwestie vooralsnog 'neutraal' omdat het in de eerste zaak van de sociale part- betreft. De bonden hebben overigens al aangekondigd dat zij zich mordicus tegen het afschaffen van de vut zullen verzetten. Appeltern Een duikteam van de Landmacht heeft gisteren zonder succes in de Maas bij Appeltern ge zicht naar voorwerpen die een aan wijzing kunnen geven in de zaak van de vermoorde kinderarts J.C. Labruyere uit Hunmmelo. Het lijk van de vrouw werd half maart op deze plek aangetroffen. Sectie wees uit dat ze was vermoord. De duikers vonden tijdens hun speurtocht slechts vier autowrakken. <fotoANP> Rekenkamer eist zelfstudie van departementen GRONINGEN (ANP) - De frac tie van D66 is gisteravond uit de formatie-onderhandelingen voor het College van Gedepu teerde Staten van de provincie Groningen gestapt. D66 voerde de onderhandelingen met PvdA, CDA en WD. Breekpun ten vormden de paragrafen over milieu en werkgelegenheid en over bestuurlijke vernieuwing. "En we hadden het gevoel dat we geen serieuze gesprekspart ner vormden voor de overige partijen", aldus lijsttrekker K. van Doesen. DEN HAAG (ANP/GPD) - De Re kenkamer sluit zich nadrukkelijk aan bij de commissie-Deetman (staatkundige hervorming) die veel meer aandacht wenst van de Twee de Kamer voor systematische be oordeling van wetten en regels. De departementen moeten worden ge dwongen worden meent het con trole-orgaan om regelmatig rap porten over de effecten van het overheidsbeleid te maken. Bovendien wil de Rekenkamer de waarborg dat niet langer de helft van rapporten over afgegeven over- heidssubisies in de ambtelijke bu reaula verdwijnt zonder dat er iets mee gebeurt, zo staat in het Jaarver slag van het controle-orgaan. Daarnaast moet minister Dales (binnenlandse zaken) van de Alge mene Rekenkamer vaart zetten ach ter het onderzoek naar de oorzaken voor een nog steeds groeiende rijks overheid. Volgend jaar komen er bijvoorbeeld weer 3000 ambtenaren bij. En dat was niet de bedoeling. Niet voor niets was er (een reeds afgeron de) afslankingsoperatie; niet voor niets staat er nog de 'grote efficiën tie (een nieuwe poging om het amb- tenarenbestand af te slanken) op stapel. De groei bij de rijksoverheid is volgens de rekenmeesters dan ook "zeer onbevredigend". In 1988 drong de Rekenkamer al aan op een studie naar het verschijnsel. Ondanks toezeggingen van de vo rige en huidige minister van bin nenlandse zaken (Van Dijk en Da- les) en druk vanuit de Tweede Ka mer, is het onderzoek nog niet eens begonnen. De Rekenkamer eist voortvarendheid: er moet snel een besluit worden genomen om de stu die te starten. Het controle-orgaan wil overi gens zelf méér ambtenaren in dienst nemen. Nu zijn er aldus het Jaar verslag onvoldoende deskundi gen in huis zodat dit jaar 1,75 mil joen gulden betaald moet worden voor het inhuren van externe des kundigen. Ook in 1992 zal dat het geval zijn. Oorzaak zijn de proble men bij de werving van specialisten zoals accountants. Bij minister Dales (binnenlandse zaken) zijn wel voorstellen gedaan voor een personeelsuitbreiding maar die zijn tot nu toe niet gehono reerd. Ook kreeg de Rekenkamer geen extra geld voor materiele uit gaven. Het budget van de Rekenka mer beliep in 1990 totaal 29 miljoen waarvan 23,9 miljoen opging aan personeelskosten. Volgens het Jaarverslag van de Rekenkamer heeft het ministerie van volkshuisvesting de grootst mogelijke moeite met de terugvor dering van vele tientallen miljoenen guldens teveel betaalde subsidie. Het geld werd gebruikt om huizen bouw mogelijk te maken op dure grond. Drie jaar geleden al bleek dat ge meenten wel erg makkelijk waren geweest met de berekeningen op basis waarvan ze de subsidie vroe gen. Maar een navorderingsactie verloopt traag en heeft tot nu toe nog maar 6,7 mihoen opgeleverd. DEN HAAG (GPD) - Minister Kok (financien) vindt dat het kabinet deze zomer niet z'n toevlucht moet nemen tot lastenverzwaringen om de stijgende financiële problemen het hoofd te bieden. De sociaal-de mocratische vice-premier vreest dat een verhoging van de lasten voor burgers en bedrijven de toch al kwakkelende economie alleen maar verder beschadigt. Kok zei dat gisteravond voor de Avro-TV. Het kabinet staat deze zo mer voor uiterst zware begrotings besprekingen, omdat de economi sche groei tegenvalt en de tussenba lans al onvoldoende was om het fi nancieringstekort terug te dringen. Eerste berekeningen wijzen op een gat van zes miljard gulden. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer vindt juist wel dat extra las tenverzwaringen gerechtvaardigd zijn. Met zijn opmerkingen nam Kok voor het eerst enigszins af stand van die opvatting van zijn par tijgenoten. Kok vreest dat belas tingverhogingen de vVil om de Ionen te matigen sterk ondermijnt en de economie aantast DEN HAAG (GPD) - Minister An- driessen (economische zaken) ziet mogelijkheden om de 1,1 miljard gulden die door Nederland is geïn vesteerd in de Duitse kernreactor Kalkar, terug te krijgen. Ambtena ren van Economische Zaken zijn begonnen met het doorspitten van alle Kalkar-dossiers. Andriessen is inmiddels telefo nisch door de Duitse minister voor wetenschapsbeleid Riesenhuber of ficieel op de hoogte gesteld van het besluit Kalkar niet in gebruik te ne men. Twee weken geleden lekte al uit dat de snelle kweekreactor waar schijnlijk zou worden gesloten, nog voor ze ooit operationeel is gewor den. De kamerleden Tommei (D66) en Fecnstra (PvdA) hebben An driessen opheldering gevraagd over de mogelijkheid om de 1,1 miljard gulden uit Kalkar terug te krijgen. Zij baseren zich daarbg op berich ten van H. Damveld, verbonden aan de universiteit van Groningen, dat ons land niets van het Kalkar-geld zal terugzien. Volgens Damveld be staat er een brief uit 1973 waarin geen afspraken staan over het te rugvorderen van het Nederlandse aandeel als Kalkar zou mislopen. Een woordvoerster van An driessen ontkende gisteren dat de brief uit 1973 bestaat. In het stuk wordt geen schadeclaim genoemd voor het geval het met Kalkar mis zou gaan. Volgens de zegsvrouwe zou het onjuist zijn om bij de lange geschiedenis van Kalkar uit te gaan van één brief en daarop conclusies te baseren. DEN HAAG (GPD) - De PvdA heeft haar verzet tegen het besluit van staatssecretaris Heerma (VROM) om voor kleine aanpassingen aan woningen voor gehandicapten geen subsidie meer te geven, ingeslikt. Hiermee is een kamermeerderheid, bestaande uit CDA en PvdA, vóór het besluit van de bewindsman. Af gelopen week wees de PvdA - zoals de meeste partijen in de Kamer - het besluit nog af. Heerma weigerde echter zijn plan terug te draaien. Onderzoek staatssecretaris Ter Veld (sociale zalven): DEN HAAG (GPD) - Het creatief gebruik van uitkeringen komt in de meeste gevallen neer op fraude. Het gaat daarbij vooral om zaken als bij verdiensten, het hebben van vermo gen en leefvormen. Dit blijkt uit een onderzoek naar de manier waarop gebruik wordt gemaakt van sociale uitkeringen. Staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken) heeft het rapport gisteren naar de Kamer gezonden. Het on derzoek was gericht op de Bij standswet, de Rijksgroepsregeling Werkloze Werknemers (RWW), het bijstandsbesluit zelfstandigen en de uitkeringsregelingen voor oudere en arbeidsongeschikte werknemers en zelfstandigen, de IOAW en de IO- AZ. Concrete getallen staan niet in het stuk. Uit het onderzoek is gebleken dat de instanties die sociale uitkeringen onder beheer hebben, een grote in vloed hebben op de mate waarin de regelingen worden gebruikt In sommige gemeenten worden de mogelijkheden van een regeling op timaal voor de uitkeringstrekker benut, in anderen niet. Er zijn ook gemeenten die regels en rechterlij ke uitspraken overtreden. In het rapport wordt gesteld dat slechts weinig uitkeringstrekkers zo goed van een regeling op de hoogte zijn dat zij er alles uithalen wat er in zit. Volgens de opstellers van het rapport is er vrijwel altijd sprake van fraude als een regeling toch optimaal wordt gebruikt. Er zijn ook geen aanwijzingen gevon den dat bepaalde groepen jonge ren, studenten, hoger opgeleiden, zelfstandigen en mensen in vrije be roepen) beter gebruik maken van de mogelijkheden in een uitke ringsregeling dan anderen. Uit het onderzoek bleek wel dat vooral bij het kiezen van een bepaal de leefvorm gebruik gemaakt kan worden van een uitkeringsregeling. Het gaat dan meestal om de keuze samenwonen of huwen, of het zo aanpassen van leefomstandigheden dat elk van de partners wordt beoor deeld op een individuele in plaats van een gehuwde situatie. Ander vormen die gebruikt worden zijn: bewust samenwonen voor enige tijd terwijl een huwelijk al lang vast staat of als samenwonende een be roep doen op een regeling terwijl men al lang van plan is langdurig bij elkaar te blijven. Daarnaast blijken gescheiden ouders soms bewust de zorg voor de kinderen onder elkaar te verdelen om zo beiden een hoge re uitkering te krijgen of worden speciale regelingen getroffen waar door slechts een deel van de uitke ring verhaald kan worden op de echtgenoot die onderhoudsplicht heeft. Ook met bijverdiensten en ver mogens wordt nogal eens gesjoe meld. Zo kiezen werknemers soms welbewust, in samenwerking met de werkgever, voor een lager loon om zo onder het sociaal minimum te blijven en een uitkering zeker te stellen. Hetzelfde kan worden be reikt door af te zien van salarisver hogingen. minder uren werken of het splitsen van het loon in twee de len: loon en vergoedingen. Andere truc's met bijverdiensten zijn: gedurende een bepaalde perio de afzien van inkomsten of het recht op een uitkering en het omzetten van een deeltijdbaan in een full-ti me baan in de eerste of laatste maand van het jaar - als beslist wordt over de hoogte van de uitke ring. Soms ook laten mensen hun ontslagvergoeding al uitbetalen ter wijl ze nog werken. Vermogen Om hun vermogen zo veel mogelijk onaangetast te laten, kiezen mensen soms voor regelingen waarbij be dragen worden uitgekeerd in niet opvraagbare spaardeposito's of ver zekeringpolissen. Ook gebeurt het dat vermogen dat vrijkomt, meteen in een huis wordt omgezet Zo blijft ook een deel van het vermogen bui ten beschouwing voor de uitkering. Krakers kunnen door het afslui ten van overeenkomsten met wo ningeigenaren voorkomen dat hun uitkering wordt gekort voor woon kosten. Door buiten normale ar beidsuren te gaan studeren kunnen de bijstandsuitkeringen en de RWW-uitkering gehandhaafd blij ven. Uit het onderzoek bleek voorts dat zelfstandigen via creatief boek houden ervoor kunnen zorgen dat leningen deels om niet worden ver strekt. Dat is gunstig voor de uitke ring. Een RWW'er kan door het be perkt starten met eigen activiteiten ook langer zijn uitkering behouden. Ook wordt gebruik gemaakt van de regeling dat mensen met de Ne derlandse nationaliteit, die zich op nieuw hier vestigen, meteen recht hebben op een uitkering als ze niet in hun levensonderhoud kunnen voorzien. Het is daarbij niet nodig dan men al eerder hier woonde. Een andere optie die veel gebruikt wordt is het pas melden van defini tief vertrek naar het buitenland of remigratie, nadat bepaalde termij nen die in de wet staan zijn verstre ken. Zo kan de uitkering kunstma tig gerekt worden.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3