Kuwayt-Stad stikt van de mijnen Europese stereotiepen achterhaald 'Rome wil af van kerk van armen' Franse en Britse genie zoeken strand af naar 45.000 'Vrouw moet zich van haar rol bevrijden' Kl'WAYT STAD Alsof hij de rijpheid van een eamcmbert- kaasje onderzoekt, peutert de Franse officier met een prikstok voorzichtig onder de mijn. Het slechts met vijftig gram springstof geladen 'Italiaantje' kan ge-boobytrapt zijn, met een handgranaat bijvoorbeeld. Gruwelijke 'geintjes' waarop legers en terreurorganisaties patent hebben. Omdat het Iraakse invasieleger in Kuwayt meer weg had van bendes rovende en moordende terroristen, is kapitein Edmond Blatt op alles voorbereid. Maar het blijkt loos alarm. Al even secuur tilt de parachutist van het 17e genieregiment vervol gens het plastic geval op en draait aan de achterkant een schroefje los. Daarachter zit de ontsteker verbor gen. Zou deze militair per ongeluk met één van de vingers op het zwar te kapje aan de bovenkant drukken, dan is hij ten minste zijn hand en vermoedelijk ook een deel van zijn gezicht kwijt. Op de afstand vanwaar wij het mijnen-ruimen gadeslaan, zouden bij een vergissing rondvliegende scherven ook ons vermoedelijk niet missen. Maar fixatie en plotseling opkomende angst verlammen het denken dat ons op dat strand in Ku wayt-Stad een fiks aantal stappen achteruit had moeten dwingen. Ook dit keer echter hebben de Iraakse mijnenleggers het gevaar geveinsd. Het slagpijpje zit er niet in. Risico De vraagt waar die geniesoldaten de moed vandaan halen op de stranden langs de eens zo fraaie boulevard van Kuwayt-Stad centimeter voor centimeter naar mijnen te zoeken, is voor de plaatsvervangend comman dant, luitenant-kolonel Mare Le- mond, niet van belang. "Er bestaat een zeker risico", zegt hij, "maar dat is een berekend gevaar. En die spanning is toch een beetje de lol van het leger". Volgens Lemond liggen over een afstand van 25 kilometer hoogst waarschijnlijk zo'n 45.000 anti-per soneelmijnen onder het zand ver stopt. Bedoeld als kustverdediging tegen een amfibische landing van Amerikaanse mariniers die nooit kwam. Franse, maar ook Britse ge nie-eenheden moeten die op Edam mertjes gelijkende mijnen stuk voor stuk met de hand ontmante len. Hoe link die Iraakse valkuilen zijn, bleek vorige week toen Saudi- sche militairen niet of nauwelijks voor dit bloedstollende werk opge leid er op eigen houtje aan begon nen. Een rampzalig initiatief, want vijf van hen kwamen daarbij om het leven. "Wanneer je niet precies weet wat je doet, moet je er met je fikken van afblijven", zegt Lemond koel tjes. "Gecompromitteerd door de Saudiérs en zelf daartoe niet in staat, hebben de Kuwayters ons ge vraagd deze klus te klaren. Maar we Het slechts met vijftig gram springstof geladen 'Italiaantje' kan ge-boobytrapt zijn, met een handgranaat bijvoorbeeld. Maar vaak zit het slagpijpje er niet eens in. (toto gpd) doen het op ons gemak. Het tempo bepaalt het risico". Met de snelheid van een bejaarde schildpad kruipen Franse militai ren in groepjes van drie die ochtend op hun knieén door het zand. Tus sen stokken gespannen geel band geeft precies het smalle pad aan dat al van mijnen is ontdaan. In hun handen een pionierschop waarvan ze met de zijkant het zand laagje voor laagje opzij schuiven. Een Franse methode die twee jaar geleden door ditzelfde regiment in de woestijnen van Tchad met suc ces werd beproefd bij het ruimen ten, zo heeft de praktijk uitgewezen, nenvelden zijn talrijke bouwsels verslapt de concentratie en is de neergezet waarvan de eenvoud en volgende ploeg aan de beurt. Om de onnozelheid op de lachspieren het zand uit. Deze krengen springen bij aanraking van de voelsprieten een meter omhoog, exploderen en risico's tot een minimum te beper- werkt. Ze moeten 'onneembare en doden iedereen binnen een straal ken, zit tussen de verschillende bomvrije' bunkers voorstellen, de groepen twee uur rusttijd. verdedigingslinie waarmee Sad- Minder zorgvuldig zijn de Irak- dam de 'moeder van alle veldslagen' ezen te werk gegaan. In de haast of vanuit een strandstoel zou winnen, uit onverschilligheid hebben ze op Maar die wrakke uit straatklin- veel plaatsen vergeten de mijnen kers of poreuze betonblokken opge- goed vast te zetten op een metalen trokken huisjes vertonen nog de rasterwerk. Door het tij zijn duizen- meeste overeenstemming met hut den mijnen in zee gespoeld. Op de ten die kinderen in elkaar zetten om plaats waar wij het mijnenruimen er indiaantje in te spelen. Met dit bekijken, blijken over een lengte verschil dat de Irakezen deze kaze- van tien meter slechts drie mijnen matten ook als toilet gebruikten. In an a^an ijne";^S, JuüJl Jlu" te liggen. "Dat is nog eens een extra alle hoeken liggen uitgedroogde complicatie", zegt overste Lemond. uitwerpselen. Zou de angst voor "Onze duikers moeten die dingen een aanval uit zee de darmen zo straks gaan opsporen. Dat is nog hebben verkrampt? een heel gedoe. Maar zolang al die Het slechten van deze 'verdedi- mijnen niet zijn geborgen, is het gingswerken' met de al even slordig strand voor iedereen taboe". verstevigde loopgraven, is het werk 'flnnwrnhMr' van een simPele bulldozer. Daaren- wnneemoaar tegen hebben de Franse en Britse Klunzig zijn de plunderende en genietroepen nog maanden hun Maar terwijl deze jongemannen de moordende horden van Saddam handen vol aan die mijnenvelden, spade met de precisie van een seal- Hussein niet alleen geweest bij het En niet alleen de stranden zijn er- pel voorzichtig door het zand laten uitzetten van die verradelijke ex- mee bezaaid. Op braakliggende ter- snijden is van hun gezichten af te plosieven behalve de mijnen vast reinen langs de boulevard en op lezen dat het ^ier nie* 6aa* om een te leggen vergaten ze ook vaak er strategische vlakten elders in de onschuldige opgraving, maar om een ontsteker in te doen. Achter de stad steken de nog veel gevaarlijker doodernstig werk. Na twintig minu- met prikkeldraad overspannen mij- Valmara's 69 met hun stekels boven monstering camouflagepak, helm, bril, scherven werend vest en beenbeschermers hun militaire achtergrond niet zou verraden, doen ze al snel denken aan archeo logen die op zoek zijn naar fossielen of potscherven. Twee uur rust van tien meter. Gewonden vallen er op honderd meter afstand. Dit4 'prachtprodukt' komt eveneens uit Italië. Kinderen Maar het zijn niet alleen de VS 50's en de Valmara's die een veilig be staan in Kuwayt-Stad ondermijnen. Het stikt er van de explosieven. Op de vlucht door de Irakezen achter gelaten mortieren, anti-tankraket ten, handgranaten en honderddui zenden stuks munitie. Speelgoed voor kinderen die, aangetrokken door de zoetsappige kleuren op de mantels van dit spul, het oppakken en ermee gaan knutselen. Voorzo ver bekend, hebben al drie kinde ren op die manier de dood gevon den. Nog lang zullen in Kuwayt-Stad explosies klinken. Of iemand is op een mijn gestapt of heeft een gra naat opgepakt, of het zijn de genie soldaten die de buit van een dag zoeken in de lucht laten vliegen. In de woestijnen rond de hoofdstad zal zich dat nog vele malen herhalen. LONDEN Italianen drinken in Europa de meeste wijn, Zweden en Zwitsers rijden in de grootste auto's, Duitsers zijn uitgesproken bierdrinkers, Nederlanders spreken hun talen en Engelsen eten cornflakes terwijl zij graag eens hun kinderen mogen slaan. Ondanks de Europese eenwording bestaan veel van de stereotiepe verschillen tussen de volkeren op het oude continent nog immer, zo blijkt uit de resultaten van grootschalig consumenten- en opinieonderzoek. Maar andere stereotiepen zijn al lang achterhaald. Frankrijk mag het land van de cosmetica zijn. maar de gemiddelde vrouw in het Verenigd Koninkrijk smeert veel meer che micaliën op haar gelaat dan de Fran- «jaise. En hoewel Duitsland bij uit stek het land lijkt te zijn waar arbeid adelt, staat 47 procent van alle Duit sers tamelijk onverschillig tegen over zijn werk. Deze uitkomsten ko men uit een onderzoek van Reader's Digest Association in ze ventien Europese landen en was in grote lijnen identiek aan eenzelfde peiling in 1969. Vergeleken met 1969 heeft de ge middelde Europeaan vooral meer: meer auto's, meer kleurentelevisies, meer geld voor buitenlandse vakan ties. Ruim 22.000 Europeanen werd een uur lang het hemd van het lijf gevraagd door de medewerkers van Gallup International, maar de giste ren gepubliceerde 'Reader's Digest Eurodata' was er ook naar. Bijna 80 procent van Europa's huisvrouwen heeft papieren zakdoekjes in huis, een verdubbeling, zo verneemt de belangstellende. Op het terrein van de aluminiumfolie heeft zich een nog grotere omwenteling voltrok ken, met als gevolg dat 84 procent der huisvrouwen dit kleinood nu bezit. Minder drank De opmerkelijkste verandering in het koopgedrag van de consument betreft echter de alcoholische drank. De hedendaagse Europeaan drinkt beduidend minder dan twee decennia geleden. Vooral de con sumptie van sterke drank is gekel derd. Terwijl in 1969 nog 35 procent der ondervraagden kort tevoren naar de fles had gegrepen, was dit percentage vorig jaar gedaald tot 24. Ook de wijnconsumptie was afge nomen, van 50 procent (geregelde drinkers) tot 43. De daling van de wijnconsumptie is voornamelijk te danken/wijten aan de landen waar deze geestrijke vloeistof wordt geproduceerd. In Italié daalde het aantal regelmatige drinkers van 82 tot 59 procent, in Spanje van 69 tot 32 procent. Dene marken, waar brede lagen van de bevolking zich de afgelopen decen nia tot de wijn bekeerden, heeft nu meer wijndrinkers dan het mediter rane Portugal. Op een aantal terreinen onder scheiden de Nederlanders zich in gunstige zin van de overige volke ren. Van alle EG-burgers spreekt al leen de gemiddelde Brit beter En gels dan de Nederlander en ook het Duits wordt in de Lage Landen be hoorlijk beheerst. Twee op de drie Nederlanders kunnen zich in deze talen verstaanbaar maken, terwijl één op de drie tevens een beschei den woordje Frans spreekt. De grootste taaibarbaren zijn niet de Engelsen (21 procent spreekt Frans), maar de Spanjaarden. In Spanje beheerst slechts 12 procent van de bevolking het Engels en 10 procent het Frans. In Spanje, zo blijkt uit het onder zoek, worden ook minder kranten en tijdschriften gelezen dan waar ook in Europa. De gemiddelde Spanjaard bladert nog geen drie da gen per week door een krant en hangt in plaats daarvan liever voor de televisie (alleen de Italianen en Britten kijken nog meer). Vertrouwen Van alle EG-burgers nemen de De nen en Engelsen het vaakst een krant door, hetgeen opmerkelijk is omdat uitgerekend in deze landen de waardering voor de pers het ge ringst is. In Denemarken heeft 36 procent van de bevolking vertrou wen in de journalistieke mede mens, in Engeland slechts 14 pro cent. Zelfs leden van het Europees Par lement genieten in Engeland nog meer vertrouwen dan journalisten. Het parlement in Straatsburg krijgt van 28 procent der eilandbewoners een voldoende, wat Europees ge zien een lage waardering is. In niet minder dan zeven EG landen (Italië, Frankrijk, Spanje, Belgie, Portugal, Griekenland, en Ierland) staat het Europees Parlement hoger aange schreven dan het eigen nationale parlement. Ditzelfde geldt ook voor Zweden, dat nota bene niet eens lid is van de EG. Overigens oordeelt de Europe aan, en vooral de Nederlander, bui tengewoon sympathiek over zijn EG. Een gemeenschappelijk bui tenlands beleid? Twee op de drie Nederlanders is ervoor. Een ge meenschappelijke politiemacht? Ja, zegt 68 procent der Nederlan ders. Op bijna alle vragen met be trekking tot de EG noteerden de in- tervieuwers van Gallup Internatio nal de positiefste antwoorden in de Lage Landen. Maar bij alle verrassingen beves tigde het onderzoek vooral veel vooroordelen. De Engelsen hebben de meeste tuinen en gemotoriseer de grasmaaimachines, de Engelsen hebben ook de meeste credit cards, Nederlanders hebben gemiddeld evenveel telefoons in huis als Italia nen pizza's en ander pasta-produk- ten, een op de vier Finnen heeft een boot en een op de vijf Fransen be schikt over een vuurwapen. DINSDAG 26 MAART 199) Bevrijdingstheoloog Leonardo Boff: NIJMEGEN (ANP) - "Be langrijke sectoren" in het Va- ticaan willen volgens de Bra ziliaanse bevrijdingstheoloog Leonardo Boff de kerk van de armen elimineren. "In hun dogmatische woestijn zien zij in de basisgemeenschap pen een gevaar dat gecontroleerd en vernietigd moet worden. Zij demoraliseren de vertegenwoor digers, bestrijden de theologie en bestraffen bisschoppen en pries ters die deze volkskerk steunen", aldus Boff, die dezer dagen in ons land was. Hoewel hij vanaf 1972 door het Vaticaan wordt gecontroleerd, weigert de 53-jarige Franciscaan rechtstreeks kritiek op paus Jo hannes Paulus II uit te oefenen. "De paus heeft altijd achter de ba sisgemeenschappen gestaan", zegt Boff, maar hij voegt eraan toe dat de paus de basisgemeenschap niet als kerk, maar slechts een in strument van de kerk voor de evangelisatie van de armen. De strategie van Rome is er vol gens Boff op gericht de basisge meenschappen in het klerikale kader in te passen. Dan gaat het niet meer om de gemeente, maar om de priester. Het Vaticaan wil een krachtig Latijnsamerikaans katholicisme, maar dan wel naar Romeins model. "Het stalinisme als politiek mo del leeft nog in verschillende sec toren van de Rooms-Katholieke Kerk voort, die eert reservaat in de Westerse maatschappij vor men. Maar de solidariteit met de armen, de basisgemeenschappen en de bevrijdingstheologie ver dwijnt jammergenoeg onder de tafel". Het Vaticaan verhindert verder de Latijnsamerikaanse bevolking om God in hun eigen taal en cul tuur te aanbidden. Waarom zou den de culturen van de Indianen en de Afro-Amerikanen geen ei gen bijdrage voor de christenen in de hele wereld kunnen hebben, zo vroeg Boff zich af. De armen in de Derde Wereld zien geen enkel heil in het kapita lisme, aldus Boff. Zij worden er alleen maar armer door. Zij willen een alternatief, een soort demo cratie van het volk, inclusief de mocratische besluitvorming, po litieke partijen en vrije vakbon den. Hij ontkent dat de bevrijdings theologie, die gebruik heeft ge maakt van de marxistische maat schappij-analyse, het communis me als uitgangspunt had. "Voor ons vormden en vormen de ar men het centrum. Het socialisme was slechts een referentiepunt, een alternatief voor het kapitalis me". Het meest bedreigd zijn in de Derde Wereld niet de apen of de Duitse abt neemt fakkel over van Marcel Lefèbvre RICKENBACH (AFP) - De Duitse abt Franz Schmidberger (44) is als generaal-overste van de Priesterbroederschap Pius X de 'opvolger' van mgr. Marcel Lefèb vre. In 1982 werd hij door het kapit tel tot vicaris-generaal benoemd, een jaar later na het aftreden van mgr. Marcel Lefèbvre werd hij ge neraal-overste. Het feit dat Schmidberger een abt en geen bisschop is, vormt geen beletsel om zijn gezag uit te oefenen. De vier bisschoppen van de Priester broederschap hebben alleen tot taak nieuwe priesters te wijden. Bij zijn benoeming in 1982 zei Schmidberger dat er geen veran dering in de koers zou komen. Paus Johannes Paulus II heeft tot op het laatste moment ge hoopt op een verzoening van mgr. Lefebvre met Rome. Dit heeft kardinaal Silvio Oddi, binnen het Vaticaan een van de grootste vrienden van de geëxcommuni ceerde aartsbisschop, in een reac tie op diens overlijden gezegd. De paus zou direct nadat het nieuws van de dood van Lefèbvre bekend werd in gebed zijn gegaan om diens ziel voor de barmhartig- heie van God aan te bevelen. Dominees sparen RIJNSATERWOUDE - Voor de genen die nog een aardige vrije tijdsbesteding zoeken, heeft ds. T. H. van der Hoeven van Rijnsater- woude in zijn kerkblad een goede suggestie: het verzamelen van pasfoto's van dominees. Onlangs werd de hervormde dorpspredikant namelijk opge beld. door .iemand die voor zijn verzameling ook een portret van hem wilde hebben. "Ik vroeg nog of hij soms een slecht huwelijk had, je blijft pastoraal belangstel lend", aldus Van der Hoeven, die zich van vroeger nog wel verza melingen herinnert van exotische beesten, voetballers en popster ren. Maar dominees? "Het lijkt me een wonderlijke verzameling, al die ernstige hoofden". Van der Hoeven heeft de verza- meier verblijd met een heel bijzon der exemplaar: "De enige foto die ik kon vinden, was er een uit mijn 'wilde jaren', waar ik op sta als een soort kruising van Absalom en Johannes de Doper". panda's, maar de armen. In dit verband betreurt Boff het dat er op dit moment geen alternatief voor het kapitalisme bestaat. "Wie hoort na de val van het com munisme nog de schreeuw van de armen? De kerk zou een forum moeten zijn waar deze schreeuw wordt gehoord". De sekten in Latijns-Amerika zijn daar wel attent op. aldus Boff, die deze groepen een humanise rende betekenis toeschrijft. "De voordeur van de sekten staat wijd open, iedereen kan er naar bin nen", weet Boff. "Maar ook de achterdeur staat helemaal open, de mensen verdwijnen ook weer". De sekten doen veel te weinig aan gemeenteopbouw en houden zich bijna niet met sociale problemen bezig. Ze hebben al leen een individuele boodschap voor de vertwijfelde armen in La tijns-Amerika. Boff: armen erger bedreigd dan panda's. (foto anp> DEN BOSCH (ANP) - Vrouwen moeten zich in kerk en maat schappij uit hun rol bevrijden. De kerk moet een gemeenschap wor den waarin mannen en vrouwen gelijkwaardig zijn. Verder moet de toenemende verpaupering van vrouwen worden bestreden en is het belangrijk zicht te krijgen op het mechanisme van uitbuiting en onderdrukking in de Derde Wereld. Deze 'accenten' legde Florenti- na van Calsteren, voorzitter van de Samenwerking Nederlandse Vrouwelijke Religieuzen (SN- VR), bij de presentatie van een ge actualiseerde Intentieverklaring van dit samenwerkingsverband van 81 congregaties met in totaal 14.399 'actieve' zusters. De SNVR wil een nieuw zelfbe wustzijn bij de zusters stimule ren. De congregaties moeten vrouwelijker worden, in de cul tuur- en kerkkritische zin van het woord: zelfbewust, sterk, helend en strijdbaar, aldus de intentie verklaring. Verder richt de verklaring zich op gelijkwaardige verhoudingen tussen mannen en vrouwen in de religieuze wereld. Deze gelijk waardigheid is niet vanzelfspre kend, constateren de zusters. Aandacht voor de positie van vrouwen in de geloofsgemeen schap blijft daarom noodzakelijk. "Het ideaal is een kerk als ge meenschap van gelijkwaardi- gen", aldus voorzitter Van Calste ren. De congregaties die bij de SN VR zijn aangesloten, lijden sterk onder vergrijzing. Beleidsmede werker N. Roozen van de inter kerkelijke adventsactie Solidari- dad wees daarop in zijn reactie op de intentieverklaring. "Veel vita liteit is over 10,15 jaar weg. Het is jammer dat die verloren gaat. We kunnen haar in de missionaire be weging niet missen". Roozen hoopt op een herleving in nieuwe bewegingen. "Laten we in de komende tien, vijftien in ieder geval samen optrekken om de grote noden in de wereld het hoofd te kunnen bieden", zei Roozen. Moker. De kerkelijke omroep Moker besteedt in de uitzending van morgenmiddag (aanvang half vijf) aandacht aan de Lijdens week. Ontvangst via FM 105.7 of kabel 88.1. Lijdensmeditatie. Het ensem ble Ecco Consort uit Breda zal morgen, net als vorig jaar, een cantatedienst verzorgen in de Dorpskerk (Plein) in Wassenaar. Het centrale werk in de meditatie is ditmaal de 'Via Crucis' van Franz Liszt. Voorganger is ds. R. Steenstra. Aanvang acht uur.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2