Gouden Harpen voor Corry Konings en Frank Boeyen T5» Exportprijs uitgereikt aan Candy Dulfer Bo Derek: slechtste actrice MEVROUW STEWART Inktvis O Pjr f jjj j e DINSDAG 26 MAART 1991 HILVERSUM (GPD) De Gouden Harpen zijn gisteren eindelijk bij hun rechtmatige eigenaars. auteur Jan Boerstoel, zanger/componist en auteur Frank Boey Candy Dulfer: exportprijs. Kadanz op tournee naar de Antillen HILVERSUM (GPD) - De Neder- landse popformatie Kadanz reist 25 mei af naar Curasao voor een aantal optredens. De groep zal anderhalve week op het tropisch eiland vertoeven. De single 'Hou me vast' van Kadanz bereikte eind februari de eerste plaats in de hitlijst die op Curasao wordt samengesteld. Diverse discotheek-eigenaars op het eiland hebben contact ge zocht met de platenmaatschap pij van Kadanz om de groep te strikken voor een aantal concer ten. De tournee van de Nederland se formatie wordt nu georgani seerd door Radio Paradise. Ka danz geeft vier concerten waar van de laatste, op 2 juni, op het strand zal plaatsvinden. Hoogst waarschijnlijk reist de groep daarna door naar Aruba om ook daar nog een optreden te verzor gen. Nieuwe KRO-kwis: 'Meesterbrein1 HILVERSUM - De KRO-tele- visie begint volgend wintersei zoen met een nieuwe wekelijkse kwis onder de naam 'Meester brein'. Het wordt een moeilijke kwis. De KRO is nu al op zoek naar kwiskandidaten. Die moe ten, volgens de omroep, beschik ken over een goede algemene ontwikkeling en daarnaast ge specialiseerd zijn in twee speci fieke onderwerpen. 'Meesterbrein' is een Neder landse bewerking van het Engel se 'Mastermind' dat de BBC al sinds 1980 met veel succes uit zendt. geres Corry Konings en compo nist Erik van der Wurff terecht gekomen. De Gouden Harp is de hoogste onderscheiding die de stichting Conamus kent en is bedoeld voor hen die zich gedu rende hun carrière op een bij zondere wijze verdienstelijk hebben gemaakt voor de Ne derlandse lichte muziek. De Stichting Conamus maakte enige weken geleden al bekend wie de winnaars van het klein ood waren, maar gisteren wer den tijdens een diner dansant in studio 21 in Hilversum de siera den opgespeld door Willem van Beusekom. De NOS-radiobaas, die deel uitmaakte van de jury, prees het niveau van de Neder landse artiesten. Willem van Beusekom citeer de menigmaal uit het juryrap port. Dat rapport meldt over Frank Boeyen dat hij een feno meen is geworden, waar nie mand meer om heen kan. Bij de bepaling van de keuze tot Gou- den-Harpdrager Erik van der Wurff heeft de jury zich sterk la ten leiden door de veelzijdigheid van deze componist. Van der Wurff is de grote man achter en naast Herman van Veen. Ook Corry Konings werd door de jury als een bijzonder feno meen gezien. 'Eerlijkheid zonder franje', 'Alledaagse eenvoud' en 'repertoire met hart', zijn drie omschrijvingen van Corry en haar werk in het juryrapport. De jury zegt zich in haar eindoordeel over Corry te laten leiden door haar capaciteiten als zangeres en podiumpersoonlijkheid. "Opval lend aan haar uitvoeringen is de oprechtheid. Geen vals senti ment. Het zijn de kleine vreug des en verdrietjes verpakt in een voudige, aansprekende melodie- Jan Boerstoel is een man die op de achtergrond van veel ar tiesten (Martine Bijl, Adèle Bloe- mendaal) opereert. Hij heeft zich, volgens de jury, sinds het eind van de jaren zestig ontwikkeld tot opzienbarende hoogte. "De jury onderkent bij neerlandicus Boerstoel de kwaliteit om alle daagse momenten treffend te ka rakteriseren. Om kleine en grote emoties in melodieuze zinnen te vertalen en heftig beleefde woe de om te zetten in indringende getuigenissen", aldus het jury rapport. Gisteravond werden ook drie Zilveren Harpen uitgereikt aan Stef Bos, Trockener Kecks en Carmen Sars. Deze zilveren sie raden zijn bedoeld als aanmoedi gingsprijs voor veelbelovende jongere, scheppende of uitvoe rende, kunstenaars die op suc cesvolle wijze hebben bijgedra gen aan de promotie van muziek en teksten van Nederlandse componisten en auteurs. Als uitsmijter werd de export prijs 1990 toegekend aan saxofo- niste Candy Dulfer. De stichting Conamus heeft Candy die onder scheiding toegekend op grond van haar buitenlandse verkoop resultaten van haar debuut album Saxuality. Al ruim 275.000 exemplaren van die cd zijn in middels in Europa over de toon bank gegaan en in april wordt Saxuality in Amerika uitge bracht. Staatssecretaris van eco nomische zaken Yvonne van Rooy reikte Candy Dulfer gister avond het beeldje dat bij de prijs behoort, uit. i de Zilveren Harpen: Troeckener kecks met Stef Bos (2de van links) en Carmen Sars 2de «foto ANP) Salman Rushdie gaat scheiden van Amerikaanse echtgenote LONDEN (Rtr) - De Britse schrij ver Salman Rushdie gaat schei den van zijn Amerikaanse echt genote Marianne Wiggins. Dat heeft het Britse dagblad 'Times' gemeld. Rushdie zit al twee jaar onder gedoken om te ontkomen aan de doodstraf die de inmiddels ge storven Iraanse ayatollah Kho meini over hem uitsprak na het verschijnen van het boek 'Sata nic Verses'. Khomeini vond het boek van Rushdie een beledi ging van de islam. De echtgenote van Rushdie zegt in de Times dat haar man "zeer, zeer depressief' is. "Hij heeft zijn vrienden volledig van zich vervreemd en kan geen kri tiek meer verdragen", aldus Ma rianne Wiggins die op het ogen blik weer in de Verenigde Staten woont. Frank Boeyen: 'fenomeen LOS ANGELES (AP) - Aan de vooravond van de echte Os car-uitreiking zijn In Holly wood de zogeheten 'Raspber ries' uitgereikt voor de slecht ste filmprestaties van het af gelopen jaar. Bo Derek kreeg een gouden 'Raspberry' voor haar rol in 'Ghosts can't do it'. Die rol heeft haar, volgens de jury, met verve de kwalificatie slechtste actrice van het afge lopen seizoen opgeleverd. Deze film haalde nog drie an dere van de totaal 10 'Rasp berries' binnen. De film 'The adventures of Ford Fairlane' van de humorist Andrew Dice LONDEN Popzanger Rod Stewart liet zich dezer dagen zien met de nieuwe mevrouw Stewart, het model Rachel Hunter. In juni staat Rod Stewart weer voor een aantal concerten op de planken samen met de rockgroep Status Quo. «foto ap> Aangezien ik al sinds mijn kin dertijd regelmatig op de Wad deneilanden kom, weet ik dat het aantal inktvissen in de Noordzee drastisch is afgeno men. Vroeger was het heel nor maal om de kalkhoudende schil den van de zeekat op het strand aan te treffen. Een enkele keer spoelde er zelfs een pijlinktvis aan, die een veel kleiner, lang werpig schildje in zijn li- chaamszak bewaart. Wie tegenwoordig naar inkt vissen op zoek gaat, kan beter naar de markt gaan. Omdat veel mensen inktvis in Spanje en andere zuidelijke landen hebben leren eten, als in olijfolie gebakken snacks of als onder deel van de paella, schrikken zij er niet voor terug het weekdier ook op de eigen tafel te serveren. Onlangs las ik in een krant wat daar allemaal bij komt kij ken. Ik kan niet zeggen dat mijn eetlust erdoor werd bevorderd. Volgens het recept past de zach te vissige zoetheid van het kop- potige weekdierevlees" heel goed bij het sterke aroma van bijvoorbeeld kappertjes en knoflook. Het dier is bij uitstek geschikt om gevuld te worden, met broodkruim en groenten, en met de in "stukjes gehakte ten takels en vinnen". Het schoon maken van de inktvis is echter een tijdrovend en slijmerig kar weitje: "Spoel het dier af onder koud stromend water. Trek de kop met de tentakels eraf en leg hem apart. Peuter met de wijs vinger de resterende ingewan den en de benige, doorschijnen de pen uit de lichaamszak. Ver wijder met de botte zijde van een mesje het vel en de vinnen. De schoongemaakte vinnen be waren. Snijd de eetbare tenta Oerrit jan Zwier kels van de kop. Gooi de kop weg. Voel of er nog een rond be nig deeltje tussen de tentakels zit (de bek) en zo ja, trek die er dan uit". Over een inktzak wordt in deze slopershandleiding niet ge rept. Toch heeft het dier daar zijn naam aan te danken. Ik herinner me uit het boek dat Thor Heyerdahl over de Kon Tiki-expeditie schreef, dat hij, bij het schrijven van het scheepsjournaal, zijn pen in de inktzak van aan boord gespron gen inktvissen placht te dopen. Hopelijk is het recept niet onvol ledig, en is er geen gevaar dat de disgenoten van de Neder landse keukenprinses opeens hun mond vol inkt hebben. Waar het recept ook onbekom merd aan voorbijgaat, is dat er heel wat mensen zijn die een do delijke angst voor inktvissen hebben. Misschien hebben ze op een ontvankelijke leeftijd de verhalen van Jules Verne gele zen over reuzenoctopussen, wier machtige tentakels op het scheepsdek op zoek waren naar menselijke prooi. Wie wel eens in de tropen is geweest, weet dat de zuignappen van een redelijk formaat inktvis heel goed in staat zijn om een stuk van de huid van de arm of het been van een visser af te trekken. In zijn memoires schrijft de Engelse bestuursambtenaar Ar thur Grimble, die een paar jaar op een Zuidzee-eiland was ge stationeerd, dat de inktvis voor hem de "zwarte koning uit zijn nachtmerries" was. Op zijn ei land hadden de kinderen er ple zier in om bij het rif op inktvis sen te jagen. Bij laag water zwemmen twee jongens naar het rif toe en zoeken naar de ten takels van dieren die soms plot seling uit holtes te voorschijn schieten. De ene jongen duikt dan naar beneden en biedt zich als prooidier aan. Zodra de oc topus toeslaat, wordt de jongen naar het hol toegetrokken. Bij deze jacht wordt gebruik ge maakt van het feit dat de dieren een eenmaal vastgegrepen prooi niet meer loslaten. De an derejongen duikt nu omlaag en geeft een ruk aan zijn partner. Hierdoor wordt de inktvis van zijn ankerplaats losgescheurd, met het gevolg dat hij zich nog steviger aan zijn "buit" vast klemt. Zodra ze boven water ko men, zet een van de jongens zijn tanden in de kop van het week dier en bijt hem dood. Grimble werd op een gegeven moment uitgedaagd aan dit spelletje mee te doen, en hij meende dat hij niet kon weige ren. Met de moed der wanhoop zwom hij de tentakels tegemoet. Hij hield zijn ogen stijf dicht, want hij was doodsbang dat een zuignap zich aan zijn oog bol zou hechten. Even later gle den de tentakels over zijn keel, de jongen boven hem rukte aan zijn schouders en weldra dreef hij ruggelings op het water, met het zwarte schepsel uit zijn boze dromen op de borst. Een seconde later maakte de beet van zijn jachtgezel een ein de aan deze nachtmerrie.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 20