Leiden luisterrijk museum rijker Merkwaardige verzameling 'naar Van Gogh' DINSDAG 26 MAART 1991 KUNST PAGINA 19 ALLE OSCARWINNAARS LOS ANGELES - "AND THE WINNERS ARE...". De winnaars van de 63e jaarlijkse Academy Awards, de Oscars, uitgereikt in het Shrine auditorium in Los Angeles: Beste film: 'Dances with wolves'. Beste acteur: Jeremy Irons ('Reversal of fortune'). Beste actrice: Kathy Bates ('Misery'). Beste regisseur: Kevin Costner ('Dances with wolves'). Beste mannelijke bijrol: Joe Pesci ('Goodfellas'). Beste vrouwelijke bijrol: Whoopi Golfberg ('Ghost'). Beste camerawerk: Deam Semler ('Dances with wolves'). Beste oorspronkelijke scenario: Bruce Joel Rubin ('Ghost'). Beste bewerkte scenario: Michael Blake ('Dances with wolves'). Beste buitenlandse film: 'Journey of Hope' (Zwitserland). Beste filmmuziek: 'Dances with wolves' van John Barry. Beste titelsong: 'Sooner or later' uit 'Dick Tracey' van Stephen Sondheim. Beste montage: 'Dances with wolves' door Neil Travis. Beste geluid: 'Dances with wolves' (Russell Williams II, Jeffrey Perkins, Bill W. Benton, Greg Watkins). Beste speciale geluidseffecten: 'The Hunt for Red October' (Cecelia Hall, George Watters II). Beste speciale filmeffecten: 'Total Recall' (Eric Brevig, Rob Bottin, Tim McGovem, Alex Funke). Beste artistieke directie: 'Dick Tracy' (Richard Sylbert, Rick Simpson). Beste lange documentaire: 'American Dream'. Beste korte documentaire: 'Days of waiting'. Beste korte film: 'The lunch date'. Beste korte animatiefilm: 'Creature Comforts'. Beste kostuums: 'Cyrano de Bergerac* (Franca Squarciapino). Beste make-up: 'Dick Tracy' (John Caglionejr., Doug Drexler). SPECIALE PRIJZEN: voor de broers Louis en Auguste Lumière, uitvinders van de cinema, voor de actrices Myrna Loy en Sophia Loren voor hun gehele oeuvre, voor de producenten Richard Zanuck en David Brown voor hun gehele voor de film 'Total Recall' van Paul Verhoeven vanwege zijn speciale effecten, voor Stefan Kudelski vanwege de uitvindiog van het procédé voor het opnemen van geluid. Kunsthandelaar blij met ontdekking Rembrandt 'Zoiets verwacht je niet in Broek op Langedijk' BROEK OP LANGEDIJK - "Eerst een wodka... en dan naar huis bel len". Esther van Joolen uit Gronin gen ziet nog wat bleekjes. Ze heeft een Rembrandt in haar handen. De ets van de meester, die zij op een taxatiemiddag voor opnamen van het AVRO-programma 'Tussen Kunst en Kitsch' heeft meegeno men, is 8.000 gulden waard. Dat heeft Rembrandt-kenner Th. Lau- rentius uit Voorschoten haar even tevoren verteld, terwijl de camera's zoemden en presentator Cees van Drongelen wat vragen stelde. Op 1 april komt de ontdekking van die middag ongetwijfeld op de televi- Esther van Joolen dacht al dat het werkje een echte Rembrandt was, want ze had dezelfde afbeelding in een catalogus gezien en daar stond bij wie de maker was. Een antiquair heeft de ets een keer onder ogen ge kregen en schatte de waarde ervan toen op ongeveer 800 gulden. "Maar ja, die man wilde hem zelf kopen en ik kon me zo voorstellen dat hü geen al te hoge schatting opgaf. Je bent wel gek als je zoiets aan de eer ste bieder verkoopt. Dat ie zoveel waard is had ik natuurlijk ook weer niet verwacht. Hij is trouwens met van mij hoor, maar van mijn oom uit Amsterdam. Die heeft hem weer van zijn vader gekregen en hoe die eraan komt is ons een raadsel. Het zat tussen nog meer oude tekenin gen". Laurentius wordt beschouwd als de autoriteit by uitstek als het over tekeningen en etsen van Rem brandt gaat. Nu hij de ets heeft geï dentificeerd is er geen twijfel meer over mogelijk. De Rembrandt is, zoals dat heet, officieel ontdekt. De ets had volgens Laurentius veel meer kunnen opbrengen. "Het is jammer, maar dit exem plaar is te kort afgesneden, langs al le randen en binnen de tekening. Anders was het wel 40.000 gulden waard geweest", zegt Laurentius. "Het is net als met bijzondere post zegels waar de kartelmes vanaf zijn. Dat scheelt enorm in prijs. Verder was het een puntgave ets. Op mooi papier en goed gedrukt". Volgens Laurentius is de afbeel- ding de enige illustratie die ooit van Rembrandt in een boek is versche nen. De titel van de ets is 'Het Schip van Fortuin' en het stond in een boek van E. Herckmans over de zee vaart. "De ets is gemaakt in 1633. Ik denk dat er ongeveer 500 afbeeldin gen van zijn gedrukt. Zelf heb ik er ook een in huis. Het was geen enkel probleem voor mij om de ets te her kennen. Die prenten kennen wij uit ons hoofd. De signatuur is wegge krast, want dat was gebruikelijk in boekillustraties in die tijd. Maar het is een echte, daar is geen twijfel over mogelijk". Rembrandts duiken maar zelden op tijdens een aflevering van Tus sen Kunst en Kitsch'. Laurentius: "De laatste was vorig jaar tijdens opnamen in Delft geloof ik. Dat was een veel mooiere dan die van van daag en die schatte ik toen wel op 60.000 gulden. Ik ben er toch hart stikke blij mee. Het is gek, de hele dag zie je niets. Boeken, optica en alle mensen brengen hun oude bij bel mee. En vandaag heb ik wel twintig mensen langs gehad die dachten dat ze een Rembrandt had den. Maar 19 keer was die gewoon van de kalender gescheurd. En dan komt daar ineens dat meisje met een echte Rembrandt. Dat had ik echt nooit gedacht in Broek op Lan gedijk". Carmen in de Paasvakantie LEIDEN - In de Kapelzaal van het K&O-gebouw spelen op woensdag 3 april, midden in de Paasvakantie, Ray Broersma en Barbara Winkler (van de Stichting Buitenspelen) de kinderproduktie 'Carmen'. Het verhaal is gebaseerd op de gelijknamige opera van Bizet (en op het verhaal van Pros per Mérimée). Barcelona, stad van moderne kunst LEIDEN - De bekende kunsthistoricus Erik Kreytz houdt op donderdag 28 maart in de Kapelzaal van K&O een dialezing over 'Barcelona, baker mat van de moderne kunst'. De Catalaanse stad Barcelona heeft in het begin van deze eeuw een be langrijke kunstzinnige bloeiperiode doorgemaakt. Gaudi en Berenguer werkten er aan hun fantastische architectuur, terwijl de schilders Miro.en Picasso de stad tot hun woonplaats hadden gemaakt. Op deze ontwikke lingen zal Kreytz nader ingaan. Tot voor enkele jaren terug was het Museum Boerhaave gehuisvest in een gebouw aan de Steenstraat, het oude academisch ziekenhuis. De behuizing was zo krap dat nog geen 5 procent van de collectie ge toond kon worden. Al een flink aan tal jaren geleden liet de directie van het museum het oog vallen op een ruimere en historisch passende be huizing in de Leidse binnenstad: het Caeciliagasthuis. Van oor sprong een vrouwenklooster dat la ter onder meer dienst deed als pest en dolhuis. Het was in dit gebouw waar ook de befaamde medicus Herman Boerhaave zijn klinisch onderwijs gaf aan medische studenten. Hoe wel het gebouw door de jaren Jieen nog tal van andere bestemmingen kreeg bleef de naam van Boerhaave verbonden met het complex, in de volksmond Boerhaavezalen gehe ten. De afgelopen tientallen jaren ver keerden de gebouwen in zeer bouw vallige staat. Plannen om het com plex op de te knappen waren er in overvloed. De koningin en tal van hotemetoten werden langs de bouwvallen gevoerd om de nodige gelden bij elkaar te krijgen. Maar, het zou nog tot 1984 duren voordat Burgemeester Goekoop bood minister d'Ancona een schilderij aan van het Boerhaave Museum van vóór de res tauratie. Het schilderij, van Gerard de Reus, krijgt een plek in de hal van het museum. (toto Hieico Kuipers) ven uit het verleden uitvoeren. En er zijn bekende bezienswaardighe den zoals de grote magneet van Ka- merlingh Onnes, "Heel belangrijk voor het opa-effect", zoals directeur Veeneman van het museum dat uit drukt. Waarmee hij maar gezegd wil hebben dat voor opa's met kleinkin deren heel wat spectaculairs te zien valt in het Museum Boerhaave. Tot de toppers van het museum behoren Leeuwenhoeks beroemde microscopen en vroege slingeruur werken naar de uitvinding van Christiaan Huygens. Ook de jongste geschiedenis komt aan bod, bij voorbeeld in prototypes van moder ne medische apparatuur, zoals de eerste hart-longmachine uit 1948 en de kunstnier waarmee in 1943 de eerste nierdialyse werd uitgevoerd. De collectie van het museum Boerhaave kan zich meten met de belangrijkste buitenlandse weten schapsmusea in Londen, München of Parijs. "Leiden heeft er een schit terend museum in de wereldtop bij- gekregen", zei burgemeester Goe koop gisteren, tijdens de officiële opening. Minister d'Aribona (WVC) verklaarde dat deze stad nu nog meer reden heeft om piet gepaste trots het predikaat 'Leiden Muse- umstad' te voeren. De minister bracht ook een cadeau mee: zij zal, in samenspraak met de museumdi rectie, een kunstenaar opdracht ge ven een kunstwerk te ontwerpen voor op het Vrouwenkerkplein voor de ingang van het museum. Vanochtend om 10 uur opende het museum de deuren voor het pu bliek. Burgemeester Goekoop ver zekerde dat de gemeente er alles aan heeft gedaan om alle bordjes Boerhaave richting museum te zet ten. De museumdirectie verwacht dat jaarlijks zo'n 50.000 mensen het vernieuwde rijksmuseum zullen be zoeken. De Britse acteur Jeremy Irons glundert terwijl hij zijn Oscar - voor de bes te mannelijke hoofdrol in de film 'Reversal of Fortune'- aan de pers toont. (foto »p> WASSENAAR Een merkwaardi ge tentoonstelling is momenteel te zien in Wassenaar. Tien Chileense kunstenaars kregen opdracht werk te maken 'in de geest van' Vincent van Gogh. ter gelegenheid van zijn honderdste sterfdag. De tentoon stelling was vorig jaar al te zien inde galerie van de stichting Buiten-Eu- ropese Kunst in Den Haag en dient onder meer ter promotie van het Chili 'na de overwinning op de Ver duistering'. Dat het niet de eerste de beste kunstenaars zijn is duidelijk, want er zijn heel mooie werken bij. Een groot deel van hen verwerkt typi sche Van Gogh-thema's als zonne bloemen, tarwevelden, eenper soonsbedden en scherpe zelfpor tretten, precies nageschilderd van zijn werk, alleen opgenomen in een groter geheel van eigen hand. Nemesio Antunez bijvoorbeeld schildert een zonnebloem naar de randen toe in vlammen als symbool van het vuur dat de energie van Van Gogh zo snel opbrandde, verder toont het werk de deur en het be roemde eenpersoonsbed uit het schilderij van zijn kamer in Arles. Dit schilderij van Van Gogh komt ook voor in een vijfdelig werk van Francisco Smythe, hij neemt het op in het geheel van een groot woest geschilderd geel doek, twee kleine doeken in blauw en geel en een kale boomstam, en weet zo het tempera ment van Van Gogh te vangen, hoe wel deze laatste zelf vermoedelijk zou denken dat de schilder nog moest beginnen. Jose Balmes verbindt een schil derijtje van een tarweveld in de lin ker bovenhoek van zijn werk via een tekst over een reis door tarwe velden en de dichter Enrique Lihn, die ze bezong, met een Kiefer-achti- ge verzameling van de elementen van dit onderwerp: verschillende kleuren aarde en stro. Enkelen van hen, als Roser Bru, Patricia Israel en Eduardo Gar- reaud benaderen meer de naargees tige kant van het leven van Van Gogh. het afgesneden oor, zijn geld gebrek, de eenzaamheid en het pistool waarmee hij een einde maakte aan zijn leven. Vooral Gar- reaud doet dat op heel persoonlijke wijze in een watje zou kunnen noe men kubistisch-impressionistisch drieluik. Ook een schilderij van En rique Matthey is alles behalve vro lijk, hü schildert de onderste helft van het doek in een demonisch tafe reel, dat ik wel eens bü Oosteurope- se schilders heb gezien; de bovenste helft is even akelig Amerikaans, met een verpleegster met jarretel les, nepkaarsjes, een roos, iets op sterk water en een televisie met een Ujdens beeld. Anderen als Bororo en Pablo Do- minquez schilderen slechts 'in de geest van' Van Gogh. het werk van Dominquez oogt vrij onnozel: ca deautjes, ballonnen en een taart met honderd kaarsjes, maar misschien dat Van Gogh die het liefst zou heb ben gehad, h§t is tenslotte al weer büna zün geboortedag (30 maart). Alles bü elkaar een merkwaardi ge tentoonstelling, temeer omdat de kunstenaars slechts zün ingegaan op de uiterlijke vormen van het werk van Van Gogh en geen van hen iets gedaan heeft met wat hem dreef: zün maatschappü-kritische en artistieke oorspronkelgkheids- streven. EDWINE FELSER Anorexia nervosa De Franstalige theatergroep Compagnie Theatre Temps speelt morgen Le pavilion des enfants fous in de Leidse Schouwburg aan de Oude Vest. Het stuk is een bewerking van een boek van de Franse schrijfster Valérie Valere en gaat over een 15-jarig meisje dat in een inrichting verblijft vanwege de ziekte anorexia nervosa. Aanvang 20.15 uur. Riskante terugkeer De theatergroep Art&Pro is op woensdag 27 en donderdag 28 maart te zien in het LAK-theater aan de Cleveringaplaats in Leiden met Toeval. Voorval. Hoe riskant is het, om terug te keren naar de stad waar je vandaan komt? Rondom dit gegeven heeft regisseur Frans Strijards een machinerie gebouwd van conflicten en betekenissen. Een simpel bezoek blijkt duistere consequenties te hebben... Aanvang 20.30 uur. One-woman show Marjol Flore brengt op donderdag 28 maart in de Leidse Schouwburg aan de Oude Vest haar nieuwe theatershow Marjol gaat vreemd. Het is een expressieve, sterke one- woman show met overwegend Nederlands repertoire dat voor haar werd geschreven door o.a. Jaap Bakker, Rients Gratama en Friso Wiegersma. Aanvang 20.15 Eén won de toto In 1968 fotografeerde Ander Toeval. Voorval, is het stuk van Art&Pro over terugkeer naar de stad waar je vandaan komt. «oio Reyn van Koolwijk) Petersen in het Hamburgse Café Lehmitz dieven, hoeren, travestieten en pooiers. Naast vertwijfeling kenden ze ook hoop en intens plezier. Toen Petersen er acht jaar later terugkeerde, bleken de stamgasten allemaal verdwenen te zijn, behalve één die de toto won. De theatergroep Carver, met Jim van der Woude, beeldt op vrijdag 29 en zaterdag 30 maart om 20.30 uur het leven in dit eigenaardige café uit in het LAK-theater in Leiden. Uitgerekend die éne In de Leidse Schouwburg wordt op vrijdag 29 maart (aanvang 20.15 uur) een reprise gespeeld van de bizarre komedie van Haye van der Heyden: Jaloezieën. Annet Nieuwenhuijzen speelt de rol van een moeder die kort tevoren weduwe is geworden en intrekt bij haar dochter (Trudy Labij) en schoonzoon (Edwin de Vries). Tot overmaat van ramp begint ze ook nog een affaire met uitgerekend die éne man (Allard van der Scheer). Credit cards De samenwerking van mime-speler Rob van Houten en de marionettenman Feike Boschma heeft het programma On the road opgeleverd, dat zaterdag 30 maart in het Park Theater in Alphen aan den Rijn te zien is. In deze voorstelling worden de zaken omgedraaid: reigers hebben credit cards, uit geldautomaten rollen kroketten en bij automatieken is geld te halen. De twee performers werken al heel lang samen en tonen hun kunsten vanaf 20.30 uur. Stradivarius De violiste Vera Beths en de pianist Stanley Hoogland verzorgen op zondag 31 maart om 11.30 uur in de Marjol Flore brengt in haar one-woman show een Nederlands pro gramma. foyer van de Stadsgehoorzaal aan de Leidse Breestraat een koffieconcert. Op het programma staan werken van W.A. Mozart, F. Schubert en L. van Beethoven. Vera Beths heeft een grote reputatie als soliste en als speelster van kamermuziek. Zij bespeelt een stradivarius uit 1727. Stanley Hoogland i$ bekend geworden als solist op authentieke hammerklavieren. Vernieuwd Boerhaave opent zijn poorten voor publiel< LEIDEN Het vernieuwde Museum Boerhaave heeft gisteren de poorten geopend voor het publiek. Drie jaar lang is het museum gesloten geweest om te verhuizen en het nieuwe gebouw, aan de Lange St. Agnietenstraat, in te richten. Het resultaat mag gezien worden. Het ver nieuwde Boerhaave is een museum van grootse, inter nationale allure met één der belangrijkste collecties op het gebied van de natuurwe tenschappen en de genees kunde. Museum Boerhaave, de jongste van de Leidse rijksmusea, werd in 1928 opgericht door de fysicus C.A Crommelin en de zoöloog C.J. van der Klaauw, beiden werkzaam aan de Leidse universiteit. Uit bezorgd heid om het voortbestaan van waar devolle oude instrumenten, die op zolders en in kasten werden aange troffen, stichtten zü het Nederlands Historisch Natuurwetenschappe lijk Museum. een begin werd gemaakt met de res tauratie van het complex dat werd aangevuld met enkele nieuwe ge bouwen. Na de oplevering, in 1987, is inten sief gewerkt aan de inrichting van het museum. Met de restauratie, nieuwbouw en inrichting is een to taalbedrag gemoeid geweest van 26 miljoen gulden. In de nieuwe behuizing beschikt het museum over ruim 2000 vier kante meter tentoonstellingsruim te, ongeveer vijf keer zoveel als in het vroegere gebouw, verdeeld over twee verdiepingen rond een bin nentuin. Door de 23 onderling zeer verschillende ruimtes maakt de be zoeker een rondgang langs vijf eeu wen natuurwetenschap en genees kunde in Nederland. Een rondgang die begint en eindigt bij het gere construeerde anatomisch theater. Proeven Het Museum Boerhaave is zeker geen gemakkelijk museum. Maar, er is veel aan gedaan om de weten schappelijke collectie zo toeganke lijk mogelijk te maken voor een breed publiek. Zo kan de bezoeker in een speciale 'doe-tentoonstelling' eigenhandig natuurkundige proe-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19