België kiest voor zekerheid flfliinnpN STO£TV A-toernooi Unicum opent tennisseizoen Profrenners mogen 'pothelm' afzetten Bordeaux in kritieke fase Schockemöhle koopt paarden weer terug De Klerk hoopt op rentree van Zuid-Afrika in sportarena Wales kan voor vroegtijdige uitschakeling zorgen Vodden en vuiligheid Van der Zee omsingelt Van der Wal DINSDAG 26 MAART 1991 LEIDEN - Het zijn kommervolle tijden voor de organisatoren van de kleinere tennistoernooien in Nederland. Het merendeel van de spelers verkiest een buitenlandse reis en probeert wat geld en punten voor de wereldranglijst te verdienen. Zelfs kort voor aan vang van de tenniscompetitie, die op 14 april begint, vliegen de Al-spelers nog in grote getale uit. Het A-toernooi van Unicum voelt aan den lijve wat de massale uittocht betekent. De tweede editie van het twee-sterrentoernooi dat maandag begint zal voor namelijk zijn opgebouwd uit tennissers van de A2-lijst. De spelers die Unicum-voorzitter en toernooidirecteur Har Meyer graag aan de Haarlemmertrekvaart had gezien, zitten volgende week vooral in Frankrijk. In Lille en Nice worden Satellite-toernooien ge speeld en de nationale subtoppers proberen daar een paar grijpstui- vers op te rapen, alvorens terug te keren voor de competitie. Zelfs re gionale trekkers als Jacqueline van Wijk en Kees Jan Schuilenburg zul len Leiden niet aandoen voor deel name aan het Noorlander Paastoer- BORDEAUX (AFP) - De positie van Bordeaux, één van de befaamdste voetbalclubs van Frankrijk, is uit zichtloos. Na het Financiële schan daal, de onoverzienbare schulden last en de sportieve wanprestaties, heeft de huidige voorzitter zijn af scheid aangekondigd. De plaatselijke zakenman Jean- Pierre Derose heeft gisteren gezegd als voorzitter van de Girondins op te stappen. Hij heeft tegelijkertijd zijn beroep ingetrokken tegen de inge diende faillissementsaanvrage. Morgen zou dat beroep worden be handeld. De rechbank in Bordeaux had het reddingsplan van Derose overigens al volstrekt onoverzichte lijk genoemd, waarmee de liquida tie van de club op een haar na een feit was. Zaterdag verloor Bordeaux op ei gen veld met 1-4 van Brest, de groot ste nederlaag sinds veertien jaar op eigen veld. Zes ronden voor het-ein- de van het bekertoernooi werd de club al uitgeschakeld. Derose had bekend gemaakt dat hij een groep geldschieters had gevonden, die be reid was 200 miljoen franken (onge veer 65 miljoen gulden) beschik baar te stellen om de club te redden. Bordeaux, vier keer kampioen, drie keer bekerwinnaar, staat onge veer vijftig miljoen gulden rood. In november kwam de onhoudbare fi nanciële positie van de club voor het eerst ter sprake op het moment dat de toenmalige voorzitter Claude Bez van flessetrekkerij en oplich ting werd beschuldigd. Het politie onderzoek heeft in die zaak onder andere aan het licht gebracht dat uit de kas van de club een bedrag van ongeveer vier miljoen gulden is ver dwenen. MÜHLEN (SID) - De Duitse stalei- genaar Paul Schockemöhle heeft elf dure springpaarden opgekocht uit de nalatenschap van de onlangs overleden sportmaecenas Claus Cramer. Onder de dieren zijn top pers als Pamina en Walzerkönig, waarmee .respectievelijk Otto Bec ker en Franke Sloothaak zondag in Zürich alleen al in de Grote Prijs an derhalve ton verdienden. Schockemöhle deed Pamina en Walzerkönig vorig jaar van de hand, nadat hij in opspraak was gekomen wegens trainingsmethoden die naar dierenmishandeling riekten. De oud-Europees kampioen wist wel te bedingen dat zijn werknemers Sloothaak en Becker, die zich bei den hebben gekwalificeerd voor de wereldbeker-finale, erop konden blijven rijden. De stal van Schockemöhle werd gisteren verder uitgebreid met Por ter, Landlord en Argonaut, die in het verleden onder verschillende ruiters bewezen hebben bij de grote toernooien mee te kunnen. De Ierse ruin True Blue behoort nu ook weer definitief tot zijn manege in Mühlen. Poolse voetbalclub schakelt priesters in tegen geweld WARSCHAU (AP) - De Poolse voetbalclub Wisla Krakow, die momenteel op de tweede plaats staat in de Poolse com petitie, overweegt een nieuwe aanpak van het supportersge- weld in zijn stadion. De club verwacht geen heil van meer politiemensen en uil nu een ordekorps instellen van jonge priesters en serainariestuden- ten. De leiding van de club, ver wacht dat van de aanwezig heid van de jonge roomse ziel zorgers een matigend effect zal uitgaan op het gedrag van de supporters. In ruil voor hun medewerking zullen de pries ters voortaan gratis de thuis wedstrijden van Wisla mogen bijwonen. Vooral daardoor lijkt het plan kansrijk, want veel jonge priesters combine ren hun studie van Gods woord met een passie voor voetbal. "Je zou toch zeggen dat we met het toernooi op een ideaal tijdstip zitten qua voorbereiding op de com petitie", zegt Meyer. "Maar kenne lijk prefereren velen het gravel en het weer in Zuid-Frankrijk nog bo ven de eigen omgeving om in te spe len". Aardig Toch klaagt de toernooibaas niet over het deelnemersveld van het met 8000 gulden gedoteerde toer nooi. "Menig driesterrentoernooi moet het met minder doen. Ik denk dat we toch weer een aardig veld bijeen hebben. Stiekem hopen we nog op een kanjer die zich op het laatste moment meldt voor een wild-card". In totaal zijn er voor het hoofd toernooi van de mannen zes wild cards te vergeven. De Unicummers Martijn Krans en Wouter van der Heyde hebben er al een te pakken. Voor de kwalificatie zijn er vier 'wil de kaarten' beschikbaar. Daarvan zal de jeugdige Robert Paul Hart- wijk van Unicum er in elk geval een krijgen. De lijst van 32 wordt vanaf volgende week woensdag als het hoofdtoernooi begint (er wordt elke dag van 's middags twee uur tot 's avonds tien gespeeld) aangevoerd door George Cosac. Deze Roemeen speelt komend seizoen competitie voor hoofdklasser Dekker uit War d-card direct toegelaten tot het hoofd- mond. Michiel Zegveld en Robert Jan Bierens volgen de buitenlander op de plaatsingslijst, waar Koude- kerker Michael van den Berg wel licht op nummer 4 komt. Voor de rest komen onder anderen Wim Groeneveld, Nico Appel en Maha- risj Papilaya naar Leiden. Laatstge noemde maakte vorig jaar tijdens de NK als tiener furore. De winnaar van 1990 - Daniel Orsanic - is ook van harte welkom, maar is voor de wedstrijdleiding (onder leiding van Lies Klumper) onvindbaar. Bij de vrouwen zal Eva Hasling- huis de lijst aanvoeren. Zij is een van de weinige Al-speelsters in het veld. Stephanie Gomperts krijgt wellicht een wild card en uiteraard wordt ook Bionda Zonderop van Unicum op deze manier binnenge haald. Haar clubgenote Miijam Sie- merink heeft nog niets van zich la ten horen, maar krijgt als ze wil ook een 'gratis' ticket voor het hoofd toernooi van de vrouwen. Daar telt het schema overigens maar zestien KAAPSTAD (Reuter) - President De Klerk van Zuid-Afrika vindt dat zijn land de rentree in de internatio nale sportarena verdient. Dat ver telde hij gisteren aan de IOC-dele- gatie die in Zuid-Afrika onderzoekt hoe het is gesteld met de afschaffing van de apartheid. Andere leden van de blanke regering pleitten even eens voor deelneming van Zuid- Afrika aan de Olympische Spelen in Barcelona. Het was voor het eerst sinds 1967 dat leden van het IOC en de Zuid- afrikaanse regering elkaar ontmoet ten. Het IOC heeft enkele belangrij ke voorwaarden gesteld waaraan het land moet voldoen voordat het sportieve isolement wordt opgehe ven. Zo bestaat de eis dat één, niet op apartheid gestoeld. Olympisch comité wordt gevormd. Elke tak van sport dient vertegenwoordigd te zijn door slechts één bond. Bij het voetbal bijvoorbeeld kwam die ver eniging afgelopen weekeinde tot stand. En, vrij essentieel, de rassen wetten moeten worden afgeschaft. De Klerk zei dat de regering zich sinds 1979 met heeft bemoeid met sportbestuur en van mening is dat sport en politiek niets met elkaar te maken hebben. „Maar, desalniette min zullen we doen wat we kunnen om de beslissing over Zuid-Afrika's eventuele terugkeer in de interna tionale arena, positief te beïnvloe den." Zuid-Afrika deed in 1960 in Rome voor het laatst mee aan de Olympi sche Spelen, met een volledig blan ke selectie. Het land werd tien jaar later formeel uitgesloten van de Olympische beweging, als protest tegen de politiek van apartheid. De delegatie verlaat Zuid-Afrika woensdag. BRUSSEL België moet winnen, maar Guy Thys be gint met vijf verdedigers en een spits. De beste aanval is de gedoceerde aanval, denkt de Belgische keuzeheer. Verlies tegen Wales, morgen in Brussel, is in elk geval fu nest voor de Belgische EK- kansen. In groep 5 (Duitsland, België, Wales, Luxemburg) heeft België immers al een poedel gescoord. Dat gebeurde in Cardiff, medio oktober tegen Wales: 3-1 verlies. Toen begon Thys overigens nog met twee aan vallers, Ceulemans en Nilis. Ook tegen Luxemburg,vorige maand in Brussel, startte België of fensief. Dat was logischer. Hoewel Duitsland (2-3) en Wales (0-1) in het Groothertogdom maar kantje boord hadden gewonnen, moest Luxem burg buitenshuis van het veld ge speeld kunnen worden. Het werd 3- 0 met een voor Belgische begrippen aanvallende ploeg. Thys nu: „Tegen Luxemburg speelden we met slechts vier verde digers. Wales speelt met spitsen die echt centraal lopen. Daardoor krij gen onze flankspelers meer ruimte. Het kan best dat onze rechtsachter tegen de linksachter van Wales aan loopt. Wales zal vermoedelijk ook met vijf man achteraan spelen. Het wordt gans anders dan de vorige keer". Dat mag hij hopen. Toen immers was België een vroege en verdiende voorsprong binnen vijf minuten kwijt. Tot overmaat van ramp scoorden de Welshmen in de laatste acht minuten nog eens twee keer en mocht Thys niet eens puntje note- Duitsland Met Duitsland in de groep zit er nu niks anders op dan te winnen van Wales en drie punten te veroveren op de wereldkampioen. Ondenk baar is het zelfs niet dat zowel Bel gië als Duitsland buitenspel komen staan en Wales met de eerste plaats gaat lopen. In Mark Hughes, Dean Saunders en Ian Rush heeft bonds coach Terry Yorath immers drie topspelers in een elftal dat voor het overige de vergelijking met menige nationale ploeg kan weerstaan. In het Constant VandenStock- stadion kan het morgen in ieder ge val wel eens een vervelende wed strijd worden. Thys heeft kennelijk geen trek risico's te lopen, Wales hoeft niet zo nodig te winnen. Bij België leven, buiten de zenu wen vanwege een mogelijk vroege uitschakeling, de zorgen om de elf die moeten scoren en winnen. Thys heeft alvast duidelijk gemaakt dat Philippe Albert, de verdediger van KV Mechelen, speelt. „Jullie onder schatten hem", waarschuwde Thys de pers, „hij kan technisch veel meer dan jullie denken". Nou is dat niet veel, dus dat zou kunnen. Albert is een talentvolle, maar wat houterige stopper die nog weieens rare blunders wil maken. Dat is onervarenheid. Eric Gerets bijvoorbeeld loopt weg met Albert, die hij de man van de Belgische toe komst noemt. Problemen kunnen er ook ont staan op het middenveld, waar En- zo Scifo sinds het WK alom geac cepteerd is als spelbepaler, maar waar Vandenbergh en Degryse bei den achter de spits spelen. Dat ver eist nogal wat coördinatie en na tuurlijk een goed samenspel met die ene spits. Dat is niet Jan Ceulemans, de 33- jarige veteraan die zijn 97ste inter land zou spelen. Ceulemans haakte gisteren af met een blessure, hoewel er twijfel was. Ceulemans: „Ik heb last van m'n bil en m'n rug, ik ben het eens met meneer Thys om me uit de selectie te plaatsen". De keuzeheer wenst geen risico te nemen door te beginnen met een niet geheel fitte speler. KV-aanval- ler Mare Wilmots zal Ceulemans waarschijnlijk vervangen als diepe spits, toch een merkwaardige keu- i Wales de beste kansen op een goed plaats misstaat. De jonge aanvaller speelt echter bij KV Mechelen dit seizoen de meeste tijd achter de spits. Net als Degryse bij An- derlecht en de oude schutter Erwin Vandenbergh bij AA Gent. Thys heeft echter niet alles in de hand. De keuze voor een vervanger van de geblesseerde libero Emmers nog wel. dat wordt Leo 'Lei' Clijs- ters van KV Mechelen, die afgelo pen zomer bedankte voor de natio nale ploeg en alleen nog beschik baar was voor noodgevallen. Clijsters begint morgen aan zijn 41ste interland. Thys: „Ik weet het, Lej is geen keuze voor de toekomst. Maar tegen Wales gaat het om het resultaat". Elke keer weer tuin ik er in. Als er een ware kraker op het Europa Cup programma staat, schuif ik de stoel dicht bij de tv en staar met rode konen van hoopvolle ver wachting naar het beeld. En in ne gen van de tien keer wordt mij (en vele miljoenen anderen natuur lijk) je reinste drap voorgezet. Neem nou eens afgelopen woensdag, Olympique Marseille tegen AC Milan. Op papier iets om de vingers bij af te likken. Voor hoeveel staat er op het veld, honderd miljoen, twee honderd miljoen? Allemaal hogeschool voetballers in elk geval. En wat krijg je te zien7 Een fraai, zij het niet onhoudbaar doelpunt en vier aardige momenten. De rest is af braakvoetbal, vuiligheid en te rugspeelballen. En aan het slot laat AC Milan even zien dat de club alleen nog maar kampioen kan worden in de categorie kin derachtigheid. Het waren wéér twee verloren Ja, wordt er dan gezegd, de be langen waren ook zo groot. Dat zal best, maar waarom moet dat er automatisch toe leiden dat voetballers en coaches hun vak ge woon te grabbel gooien? Het hoeft ook absoluut niet, hoor. Onlangs bij Liverpool-Everton (voor de FA Cup) waren de belangen ook groot, maar daar spetterde het Waarom blijven Britten onder alle omstandigheden proberen te voetballen en waarom wordt er op het vasteland steevast een rot- zootje van gemaaktKan iemand mij dat nu eens uitleggen? We zijn inmiddels genaderd tot de halve finales om de Europa Cup. Barcelona-Juventus wordt daarin al weer afgeschilderd als de absolute topper. Vodden en trammelant zullen we voorgezet krijgen. Maar ik zal ongetwijfeld wéér kijken, want je blijft ho pen.... Slappe gladiool Als Rijyisburgse Boys niet om de titel kan meevechten dan lijkt het wel of de geelzwarten liever, ge lijk een schaker, meteen de koning willen omgooien. Er is dan geen leven meer in te krijgen. Zaterdag in het prestige-ge- vecht met Quick Boys zou je ver wachten dat de Rijnsburgers er nog even stevig tegenaan zouden gaan, maar nee. Geen tanden in de wedstrijd, geen gedrevenheid, geen bezielino. Ze deden me den ken aan een bos gladiolen die te lang heeft drooggestaan. Als RB zo doorgaat, zie ik de landskampioen van vorig jaar waratje nog in de gevarenzone be landen. Stevent QB nu eindelijk op de zo fel begeerde titel a/? De sterren staan niet ongunstig aan het fir mament, maar de weg is bochtig, mistig en glibberig. Veel zal af hangen van de vraag of de blauw- witten in de beslissende fase de kop er nu eens bijhouden. Het zou bepaald niet de eerste keer zijn dat ze ten gronde gaan aan intern gerommel of bangbroekerij. Bram Haasnoot (in een ver ver leden vlag genist bij QB; hij slóeg ook wel eens met die vlaghoorde ik zaterdag opgetogen roepen: 'Als we nü geen kampioen wor den, ga ik volgend seizoen op za terdag winkelen met mijn Voor dit soort roekeloze uitspra ken lijkt het mij nog iets te vroeg. GLG Vrijdagavond naar de grote de monstratie van de GLG, de Geza menlijke Leidse Gymnastiekvere nigingen, geweest in de Vijf-Mei hal. Heel goed van deze organisa tie dat die eens in de paar jaar de Leidse clubs voor het voetlicht haalt, anders zouden we nooit meer wat in het openbaar van ze Maar ik moet hier toch ook een paar kritische noten kraken. Al in 1988 heb ik bij een dergelijke de monstratie gepleit voor een regis seur met een harde hand. On danks een nauwgezet draaiboek liep de avond ok nu weer fors uit. Drie uur zitten op de ongemakke lijke tribunes van de Vijf Meihal, zonder één minuut pauze, maken van een gymnastiekdemonstratie op den duur een soort pijnbank. Aparte vermelding verdienen zekerde beidejazzoefeningen uan Groen Wit, tafelspringen en tum bling (hoewel te uitgesponnen) van Excelsior en het lange-mat werk van Nieuw Brunhilde. De rest was een mengeling van soms aardige en nuttige, soms saaie en slordige werkstukken. De springnummers vertoonden over het algemeen te veel herhalingen van hetzelfde type sprong en wa ren daardoor nogal eens mono- De GLG moet plussen van de demonstratie nog maar eens goed op een rij zetten. RUUD PAAUW ROOSENDAAL (GPD) De kans is groot dat de beroepsrenners vanaf 5 april weer vrij zijn in hun keuze al of niet een (pot)helm te dragen tijdens de koers. Na een overleg in Genève tussen een in ternationale afvaardiging van beroepsrenners (met o.a. LeMond en Fignon) en de technische commissie van de UCI is gisteren be sloten een dergelijk voorstel ter goedkeuring aan het hoofdbest- suur van de UCI voor te leggen. Johan Lammerts, afgevaardigde van de Nederlandse wielerprofs, gisteravond bij terugkeer uit Genè ve: „Het voorstel is per 5 april de zaak terug te draaien totdat de fabri kanten van de pothelmen verbete ringen hebben aangebracht. We hebben die datum, 5 april, zo uitge kozen omdat dan de acht directeu ren van de UCI de gelegenheid heb ben hun standpunt kenbaar te ma ken en hun stem per brief of per fax uit te brengen. Voor reglementswij ziging zijn zes van de acht stemmen nodig". Doorluchting De beroepsrenners hebben de afge lopen weken op verschillende fron ten actie gevoerd tegen het ver plicht stellen van de pothelmen. De voornaamste klachten zijn een slechte doorluchting en een slechte herkenbaarheid van de renner die zo'n pothelm draagt. Lammerts: „Als de fabrikanten daar een bevre digende oplossing voor vinden, wordt het een andere zaak". Informeel is gisteren in Genève ook gesproken over een betere in ternationale organisatie van de be roepsrenners. De Nederlander Eddy Beugels is inmiddels afgetreden als voorzitter van de Aicpro, de overkoepelende internationale wielervakbond. Lammerts: „Iedereen is het er wel over eens dat die organisatie slecht functioneert. Je hoort er als renner nooit iets van. Dat moet dus beter. Sinds kort weet ik ook pas dat Beu gels is afgetreden. Ik heb tenminste z'n ontslagbrief gezien. We moeten onze schouders maar eens onder een betere organisatie zetten". Maar ook Lammerts, bestuurslid van de Nederlandse Vereniging van Beroeps Wielrenners (WBW) be seft dat er nog een lange weg te gaan is. In nog lang niet alle wielerlanden hebben renners de gelegenheid zich te verenigen in een vakbond, zoals de WBW in Nederland. Geld WBW-voorzitter Pieter Hubert „Precies, en die landen zullen toch eerst intern orde op zaken moeten stellen. Bovendien, kan een interna tionale vakbond pas goed functio neren als er geld vrijkomt. Beugels heeft vrijwel pro deo moeten wer ken, zoals wij dat bij de WBW ook doen. Maar geloof me. er is veel geld nodig om als vakbondsorganisatie vertegenwoordigd te kunnen zijn bij alle internationale overlegstruc turen. En daar kan je toch niet ont breken. Ik heb ook nooit begrepen waarom de renners zelf, of de orga nisaties waarin ze zijn vertegen woordigd, nooit iets zien van de gi gantische bedragen die vrykomen als de FICP weer eens een tv-con- tract heeft afgesloten. Die kant moeten we op, willen we als renners internationaal een volwaardige ge sprekspartner kunnen worden. De 'pothelmen-affaire' heeft aange toond dat dat nodig is". Niet omdat Wilmots die DRACHTEN (ANP) - De Friese grootmeester Hendrik van der Zee is voortvarend van start gegaan in de strijd om het 78ste nationale damkampioenschap. Iri de tweede ronde versloeg hij viervoudig oud kampioen Van der Wal en staat na twee overwinningen alleen aan kop. Ook titelverdediger Clerc kwam gisteren in Drachten tot winst, te gen Van Aalten. Het Amsterdamse duo Meijer/Oudshoorn zorgde voor nog twee winstpartijen door de grootmeesters Scholma en Gerard Jansen te verslaan. In de directe omgeving van zijn geboorteplaats Tjalleberd wilde oud-wereldkampioen Van der Wal dit toernooi gebruiken om zijn mati ge prestatie van het WK te do^n ver geten. De openingspartij tegen Hoopman was hem kennelijk niet geheel bevallen, dus koos de Gro ninger tegen huidige stadgenoot Van der Zee voor een nog agressie vere opening. De tien jaar jongere Van der Zee liet de storm rustig uit razen en paste een soort omsinge lingstactiek toe, die Van der Wal in problemen bracht. Toen rond de veertigste zet ook de klok een rol De partij van titelverdediger Cle rc tegen oud-clubgenoot Van Aal ten vergde bijna drie en een half uur en kreeg een bijna traditionele uit slag. Met een opgesloten lange vleu gel probeerde Van Aalten op de an dere flank tegenkansen te schep pen. Clerc liet het aanvankelijk toe, tot hij op de 35ste zet een doorbraak op de leeggespeelde rechterv leugel van Van Aalten forceerde. De Huis- senaar achtte verder bewijs van Cle rc overbodig. GP v i Brazili' 16.00-16.30 EURO: Rodeo. 16 00-16 30 Sporlnel: Action Auto. 16.30-17,30 EURO Europacup basketbal voor mannen, hoogtepunten. 16 30-18.00 Sportnet Boksen B 00-18 30 EURO: Spaanse doelpunlen. 18.00-19.00 Sportnet: Wereld v, ?8°3CM9.30 EURO: 1 18 55-19.25 Ned 2: Veronica Sport. 19 00-19 45 Sportnet VS Pro Ski Tour 19.30-20.00 EURO: Eurosport News 19.45-21.00 Sportnet: VS Pro Bowlera 21.30-22.00 BBC 1 A Quest on of Sport quiz. 22 00-22 30 EURO Hoogtepunten van het Duitse Railyseizoen 22 15-00 15 Super Ultra Sport. 22 15-22 30 Ned 3 Studio Sport Journaal 22.30-00.00 EURO Basketbal f.nale Europacup voor bekerwinnaars m Gene- 23 00-23 30 Sportnet: Du rise raitykam- ptoenschappen 23 30-00 00 Sportnet. Hoogtepunten uit het Spaanse voetbal 00 00-02 00 Sportnet: World Snooker Classics 00.00-01.00 EURO: WK vekJr.,den in Giet- 01.00-01.30 EURO Eurosport News 08 30-09 00 EURO Eurobtcs 09 00-09 30 Sportnet Act on Auto 09 00-10 30 EURO WK kunstkan op de schaats m München 09 30-11 00 Sportnet Boksen 10 30-11 30 EURO US Open Tafeltennis. 11 00-12 00 Sportnet Wereld van Kam- poenen 11 30-12 00 EURO Euroboa 12 00-13.00 EURO World Cup Puissance in Pan(s 12.00-13.15 Sportnet VS Pro Bowlers 15-15 00 Sportnet VS Pro Ski Tour. 15 00-16 30 Sportnet VS PGA Gort 15 00-1630 EURO Basketbal fmate Europacup voor bekerw.nnaars m Gene-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15