9 Sloop is het beste voor dit zwembad' Toekomst Poelmeer nog waziger Sluipverkeer aan banden GOLFPOLDER IN DE MAAK Werkgroep moet aanzet geven voor stedenband Leiderdorp Van der Reijden luidt noodklok over huisvesting ambtenaren /genda PAGINA 14 DINSDAG 26 MAART 1991 OEGSTGEEST - Welke kant het op gaat met het Oegstgeester zwem bad Poelmeer is na gisteravond on duidelijker dan ooit tevoren. In de raadscommissie financiën bleek al leen het CDA veel te voelen voor een vernieuwd binnenbad met daaraan gekoppeld de verkoop van het buitenband ten behoeve van woningbouw. Zoals bekend gaat ook de voorkeur van B en W naar dit plan uit, met uitzondering van wet houder T. Kohlbeck (PvdA). Uit de acht alternatieven die B en W de raad hebben voorgelegd maakte op het CDA na, niet één fractie een keus. WD, D66, PvdA en Groen Links kwamen tot verbijstering van CDA-wethouder J. van der Reijden alle met hun eigen optie op tafel. Alleen WD en D66 zitten min of meer op één lijn. Zij willen Poel meer afstoten aan bij voorbeeld Sportfondsen N.V. De WD omdat deze fractie bang is dat ook met een vernieuwd binnenbad Poelmeer toch weer krijgt te maken met te ruglopende publieke belangstelling Oegstgeester politici komen er niet uit en D66 omdat de gemeente over te weinig kennis van de telkens veran derende zwembadenmarkt zou be schikken. "Ik kan als raadslid niet besluiten of er nu drie of een halve knuffelmuur moet komen", aldus D66'er M. Poelmans. WD en D66 vormen samen echter geen meer derheid en dus lijkt het er niet op dat Poelmeer zal worden geprivati seerd. Maximaal Mevrouw J. van Raalte van Groen Links staat lijnrecht tegenover de WD en D66 in deze kwestie. Zij toonde zich zelfs bereid een hoger exploitatietekort te aanvaarden dan de vijf ton per jaar die de meeste an dere fracties als maximaal toelaat baar beschouwen. Het huidige te kort bedraagt overigens zeven ton per jaar. Groen Links wil een openlucht- bad behouden, desnoods een ver kleind exemplaar. Alle beoogde 'toeters en bellen' in het binnenbad hoeven van Groen Links niet zo. Ook pleitte Van Raalte ervoor om de 1,5 miljoen gulden die Oegst- geest heeft overgehouden op de grondexploitatie van Haaswijk in Poelmeer te steken. PvdA-fractievoorzitter F. Weg man wil net als Van Raalte Poel meer 'in elk geval niet privatiseren'. Volgens de PvdA'er wordt daarmee niets opgelost. Een eventuele nieu we exploitant van Poelmeer sluit het bad als het aantal bezoekers te rugloopt of klopt weer bij de ge meente aan voor financiële hulp, betoogde hij. Ook Wegmans fractie bepleit te rughoudendheid met toeters en bel len in het binnenbad. Oegstgeest moet zich met Poelmeer verre hou den van de concurrentiestrijd met andere baden in de regio. Net als Groen Links wil de PvdA een bui tenbad handhaven. Wegman houdt echter vast aan de genoemde grens van vijf ton (maximale exploitatie tekort). Het CDA is in voor het plan van B en W maar houdt ook de deur open voor de licht afwijkende optie num mer vier, die ook favoriet is bij de Sportraad. Optie vier voorziet in een uitzwembassin. B en W hebben zo'n bassin liever niet omdat dan de exploitatietekorten een halve ton hoger uitvallen. Wethouder Van der Reijden kon digde aan dat B en W ondanks de to tale onenigheid over Poelmeer met hun eigen plan de raadsvergadering van april zullen in gaan. De wethou der wees daarmee het voorstel van WD'er Moonen van de hand om een interim-stichting enige tijd de kans te geven een andere exploitant voor Poelmeer te zoeken. Van der Reijden toonde zich wel bereid bij Sportfondsen N.V. te vragen of deze Poelmeer wil overnemen en tegen welke prijs. De CDA'er zegt nu al te weten dat de voorwaarden van Sportfondsen N.V. voor iedereen onaanvaardbaar zullen zijn. In een zeer bevlogen relaas pro beerde de wethouder af te rekenen met de theorie dat toeters en bellen in het binnenbad niet hoeven. "Geen face lift, betekent dat ook het binnenbad ten dode is opgeschre- De wethouder stelde dat de tijd waarin duizenden mensen op war me dagen in gezinsverband met picknickmanden en bungalowten ten naar het buitenbad trokken, heel ver achter ons liggen. "Die tij den komen ook niet meer terug". Van der Reijden sluit niet uit dat een paar jaar na de vernieuwingen nieuwe maatregelen nodig zijn. WASSENAAR - Het sluipverkeer door Wassenaar moet worden afge remd. De Wassenaarse gemeente-j raad heeft gisteravond opnieuw en kele maatregelen aangekondigd waardoor de verkeersveiligheid moet verbeteren. Op de Jagerslaan, de Prinsenweg en de Schouwweg komen zoge naamde attentiestroken, ribbels die de automobilist moeten attenderen op zijwegen of fietspaden. Rode te gels op de fietspaden langs de Prin ses Marielaan moeten voorkomen dat de auto's op de strook worden geparkeerd. Conrector J. Mos van het Rijn lands Lyceum verzocht de raad om attentiestroken op de Backersha- genlaan. Plan werkgroep voor nieuw complex in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - "Ik zie zelfs de tegeltjes al voor mijn ogen", zegt F. Gersen als hij spreekt over plannen voor de bouw van een nieuw zwembad in Zoeterwoude. Zijn werk groep 'Complex' bestudeert daarvoor alternatieven. Voor de gemeente is het huidige zwembad al jaren een bron van financiële zorgen. Bovenop de jaarlijkse 180.000 gulden verlies zijn ieder seizoen investeringen nodig als nieuwe pompen, nieuw tegelwerk en nieuwe filters. Volgens wethouder H. Hogenelst (CDA) is het ieder seizoen weer de vraag of het zwembad moet blijven bestaan. Door die onzekerheid is het moeilijk om personeel aan te trekken, want mensen willen graag weten of zij volgend jaar hun baan nog hebben. Hogenelst wil het liefst op korte termijn een beslissing ne men over de toekomst van het bad. De wethouder betwijfelt of het zwembad in zijn huidige vorm kan blijven bestaan. "Wij streven ernaar om te besparen op de kosten, maar dat is erg moeilijk". Sinds Gersen, technisch ambte naar bij de gemeente, anderhalfjaar geleden over de problemen hoorde, is hij gaan nadenken overeen oplos sing. Hij kwam tot de conclusie dat de jaarlijkse extra investeringen ei genlijk geen positieve gevolgen hebben. "Er is in de twintig jaar van het bestaan van het bad weinig aan veranderd. De vormgeving is niet meer van deze tijd, waardoor het ab soluut niet uitnodigt tot een bezoek. Veel mensen gaan liever naar het Aa-strand in Zoetermeer of naar de Vlietlanden. Dat zijn de grote con currenten van het buitenbad". De beste oplossing is- volgens Gersen sloop van zowel binnen- als buitenbad. Op dezelfde plaats zou een nieuw complex kunnen verrij zen, bestaande uit een volledig overdekt bad naast een open peu- terbad en een ligweide. In het com plex moet ruimte komen voor een sauna, squash, fitness en sportbege- leiding. Daarbij moet gelegenheid bestaan om een hapje en een drank je te nuttigen. Ook op andere loca ties dan die van het huidige zwem bad zou eventuele nieuwbouw kun nen komen. Gersen heeft zijn licht opgestoken bij verschillende bedrijven in bin nen- en buitenland. Hij concludeert uit zijn onderzoek dat een zwembad in Nederland altijd verliesgevend zal zijn, maar dat 'randbezigheden' kunnen helpen het verlies te ber- perken. In de werkgroep Complex hebben daarom niet alleen mensen zitting uit de zwembadwereld, maar ook deskundigen op het terrein van sauna's en de horeca. Daarnaast heeft de werkgroep advies inge wonnen bij projectontwikkelaars en bij de Vereniging van Neder landse Gemeenten. Recentelijk presenteerde Gersen zijn plan aan leden van de gemeen teraad. Tijdens de presentatie heeft hij de raadsleden voorgesteld om een haalbaarheidsonderzoek uit te laten voeren. Naar zijn mening kan ook de gemeente hiermee haar voordeel doen. Uit zo'n onderzoek zou namelijk kunnen blijken dat het zwembad door een forse inves tering van de gemeente kan blijven bestaan. Een andere mogelijkheid is sluiting van het bad. Daarna komt privatisering aan de orde. Als dat het geval zou zijn neemt de project groep de kosten van het onderzoek over en gaat zij verder voor eigen re kening plannen ontwikkelen. Wethouder R. Hogenelst zegt in eerste instantie sceptisch te staan tegenover een haalbaarheidsonder zoek. Hij denkt dat dit alleen nuttig LEIDERDORP - Een kleine werk groep met vertegenwoordigers uit Leiderdorpse verenigingen gaat de aanzet geven voor een stedenband met een Oost-Europese gemeente. Afgevaardigden van het IKV, Groen Links, CDA en PvdA moeten de doelstellingen voor een dergelij ke band formuleren, zo bleek gister avond tijdens een informatie-avond over het IKV-initiatief. Schoolonderzoeken stiekem bekeken? VOORSCHOTEN - Onbekenden hebben afgelopen weekeinde inge broken in de middelbare school De Vlietschans aan de Voorschotense Beethovenlaan. Waarschijnlijk heb ben zij in de archiefruimte nog niet gebruikte opgaven voor het school onderzoek of andere examens weg genomen en deze gekopieerd. Het geldpotje van het kopieerapparaat was opengebroken, maar geld wordt niet vermist. De daders wis ten binnen te komen door het raam van de docentenruimte te forceren. DIEFSTAL - Naar nu pas bekend is geworden is tussen vorige week donderdagavond en maandagmor gen vroeg 7000 gulden gestolen bij een bedrijf aan de Endegeester- straatweg in Oegstgeest. Het geld is uit de kluis gestolen, die geen spo ren van braak vertoont. "De koppeling tussen twee ge meenten mag niet stoelen op valse verwachtingen of onvergelijkbaar heid van de twee plaatsen", aldus D. van den Berg van het landelijke IKV. "Staphorst moet bijvoorbeeld geen partnergemeente in Polen gaan zoeken, want het is daar zo ka tholiek als de hel". Volgens Van den Berg is de behoefte in Oost-Europa voor stedenbanden sinds de politie ke hervormingen zeer groot. "We krijgen brieven van kleine dorpjes met onuitsprekelijke namen die welhaast op de knieën vallen omdat ze zo graag een partnergemeente willen", aldus Van den Berg. Een stedenband moet volgens de IKV-er zowel bestuurlijk als maat schappelijk worden gesteund. "Dat is moeilijk, maar daarin kun je wel de democratie spiegelen. Je bij voorbeeld denken aan het uitwisse len van dienstweigeraars die in de partnergemeente als een soort vre- desbode hun vervangende dienst plicht doen. Het contact moet ver der gaan dan alleen een uitwisseling van ervaringen. Problemen moeten van beide kanten bespreekbaar zijn en er moet niet alleen contact zijn tussen de elite". De Leiderdorpse IKV-afdeling heeft steun toegezegd gekregen van alle politieke partijen en acht vere nigingen. De gemeente is wel geïn teresseerd in een dergelijke band, maar eist 'een breed maatschappe lijk draagvlak' voor zy er financiële steun aan wil geven. kan zijn als aanvulling op alle gege vens over alle opties die op het ge meentehuis al aanwezig zijn. Hoge nelst wil die gegevens eerst bestu deren, voordat hij een beslissing neemt over een haalbaarheidson derzoek. Bovendien hikt hij ook aan tegen de tienduizenden guldens die zo'n onderzoek gaat kosten. Sluiting Volgens de wethouder is met 30.000 bezoekers per jaar het maximum voor het Zoeterwoudse zwembad bereikt in de afgelopen jaren. Bo venop de rijksdaalder entreegeld betaalt de gemeente zes gulden bij per kaartje. Hogenelst vreest dat een verhoging van de toegangsprijs tot daling van het aantal bezoekers zal leiden. Een mogelijkheid tot overleven ziet hij in de sluiting van het bin nenbad. Het buitenbad zou alleen in de zomermaanden opengesteld moeten worden. Over hef idee van de werkgroep Complex heeft Hoge nelst zijn bedenkingen. "Misschien zou ik er wel voor voelen als het de gemeente niets zou kosten, maar de aanloopkosten zijn zo hoog dat we waarschijnlijk toch weer bij moeten springen. Bovendien vraagt de wethouder zich af of een dorp dat de landelijk heid predikt en extensieve recreatie als doelstelling heeft, zo'n intensie ve recreatiegelegenheid moet na streven. "Zoiets trekt veel verkeer aan en dan moet je toegangswegen en parkeergelegenheid weer aan passen". WARMOND - De Warmondse golfclub Kagerzoom begint nog dit jaar met de aanleg van een tijdelijke baan in de Broek- en Simontjespolder. De club heeft momenteel tien hectare grond in haar bezit en hoopt daar over twee jaar nog twaalf hectare aan toe te voegen. Over twee maanden komen de leden bij elkaar. Als zij geen bezwaren maken kan ongeveer een maand later met de aanleg worden begonnen. Vol gend jaar kan op deze voorlopige baan tussen de Groote Sloot, de Holle Mare en de Leidse Merenwijk het eerste balletje worden geslagen. De uitbreiding met twaalf hectare kan nog wel even op zich laten wach ten. Een aantal boeren weigert grond te verkopen, zodat een onteigenings procedure moet volgen. Hoewel het provinciebestuur zich achter de wensen van de golfclub heeft geschaard, kan deze procedure nog zo'n twee jaar in beslag nemen. Daarna duur het nog een jaar voordat de nieuwe baan er ligt. Volgens vice-voorzitter K. de Vink gaat het de club voor de wind. Kager zoom heeft momenteel geen baan, maar wel al 450 leden en een wachtlijst van zo'n tien personen. "Binnenkort moeten de leden gaan betalen, dus ik verwacht dat we nog wel wat afvallers moeten noteren", meent De Vink. Over de ledenaanwas is hij zeer te spreken. "Er rolt hier iedere dag wel een fax binnen met de aanmelding van een nieuw lid". Hoewel golf een kapitaalintensieve sport is hoeft de club zich volgens haar vice-voorzitter geen financiële zorgen te maken. "Steeds meer worden zaken gedaan op golfbanen, waardoor wij makkelijker bij het bedrijfsle ven kunnen aankloppen. Verschillende holes worden al gesponsord voor een bedrag van 25.000 gulden per jaar". <ioto Holvast) ZOETERWOUDE - De bouw van het nieuwe gedeelte van het Zoeterwoud se raadhuis aan de Noordbuurtseweg vordert gestaag. Het dak zit erop en de beglazing is aangebracht. Momenteel wordt gewerkt aan het interieur. Hoewel de bouw in de winter enige vertraging heeft opgelopen, zit de aan nemer inmidddels weer op schema. Naar verwachting is het gebouw in mei gereed. Twee maanden later volgt ingebruikname. De afbraak van het oude, uit 1870 daterende raadhuis op dezelfde plek als waar nu de nieuwbouw verrijst, leidde vorig jaar tot veel protesten. Veel Zoeterwoudenaren wilden het oude pand niet kwijt en vreesden dat het nieuwe gemeentelijk onderkomen lelijk en 'te massaal' zou worden. Op de foto kan iedereen constateren of deze vrees al of niet wordt bewaarheid. (foto Him Dijkman) INBRAKEN - In twee woningen aan de Endegeesterstraatweg in Oegstgeest is in de nacht van zon dag op maandag ingebroken. Uit een woning verdween een onbe kend geldbedrag, uit de andere wer den zilveren voorwerpen gestolen. De dieven kwamen binnen door een keukenraam, respectievelijk een achterdeur te forceren. OEGSTGEEST - De gemeente ambtenaren in Oegstgeest zijn zo slecht gehuisvest dat toevoeging van een overheidsdienaar aan het ambtelijk apparaat momenteel juist een verlies van capaciteit betekent. Zo ernstig is volgens CDA-wet houder J. van der Reijden de werk situatie op het Oegstgeester ge meentehuis aan het Wilhelmina- park. Van der Reijden vertelde gis teravond in de raadscommissie fi nanciën dat een speciale commissie bezig is met een nota waarin komt te staan hoe het komt dat de discus sie over de ambtelijke huisvesting in Oegstgeest telkens weer oplaait. I De wethouder lichtte gisteravond reeds een tipje van de sluier op. Vol gens hem moet er in elk geval om de vijftien jaar iets aan de ambtelijke huisvesting worden gedaan. Nog belangrijker is volgens Van der Reijden dat bij de vorige grootscha lige verbouwing in 1980 reeds ge noegen is genomen met een 'te kortsituatie'. De wethouder zei de fracties dat zij het zich niet kunnen veroorloven een besluit over het gemeentehuis andermaal voor zich uit te schuiven. Er zijn zoals bekend drie mogelijk heden: (ver)nieuwbouw van het be staande gebouw, de Jelgersmakli- niek of totale nieuwbouw aan de Lijtweg, tevens de duurste variant. Van der Reijden wil dat de raad zich bij de behandeling van de voor jaarsnota uitspreekt over het voor stel geld te reserveren voor nieuwe ambtelijke huisvesting. De wethou der gaat daarbij uit van de duurste variant 'omdat er dan tenminste nog wat te kiezen overblijft'. Van het plan van J. van Raalte van Groen Links om huwelijken en vergaderingen in panden elders in de gemeente af te werken, verwacht de wethouder niet veel. "Je krijgt er alleen wat oppervlakte bij maar de werkomstandigheden blijven bui tengewoon slecht". De ambtelijke herhuisvesting kan er volgens de wethouder zelfs toe leiden dat de collegepartijen (CDA, WD en PvdA) hun college programma moeten openbreken. In dat programma staat dat de onroe- rend-goebelasting in Oegstgeest niet meer dan trendmatig mag stij gen. Volgens Van der Reijden is de kans levensgroot dat dat een on haalbaar streven is. Raad Wassenaar verdedigt 63 appartementen voor ouderen WASSENAAR - Ondanks bezwaren van omwonenden van de bouwlo- katie aan de Ernst Casimirstraat in Wassenaar, heeft de Wassenaarse gemeenteraad gisteravond una niem besloten daar 63 appartemen ten voor ouderen te bouwen. De drie-kamer appartementen moeten in drie woonblokken worden ge bouwd en krijgen een multi-func- tionele ruimte voor ouderen en peu terspeelzalen. Een buurtbewoner sprak van 'in haast ontworpen blokkendozen, die een permanente belemmering vor men voor het woongenot van om wonenden'. "Het plan heeft waarde vermindering van de omliggende huizen tot gevolg", aldus de buurt bewoner. De gemeenteraadsfracties spra ken echter in alle toonaarden hun vreugde met en bewondering voor het plan uit. Wel verdienen de ver keersstroom naar de appartemen ten en de samenwerking van oude ren en peuterspeelzalen volgens de fracties nog aandacht. Ook de be woners van de twaalf bejaardenhui zen, die ten gunste van de apparte menten tegen de grond moeten, moeten goed onder dak worden ge- barcht, zo benadrukten de raadsle den. lezing Kon. Mij. Tuinbouw en Plantkunde "Water in de tuin', door tuinarchitect J. Cui|pers uit Amster dam, aanvang 20.00 uur in de Goe de Herderkerk. Ten Harmsen- klaverjassen bij Speeltuinvereni ging Kindervreugd, Hugo de Groot straat, aanvang 20.00 uur. Katwijk koppelklavegassen en |Okeren, aanvang 20.00 uur in de loyer van uitreiking Paasprijzen en klaver jassen en jokeren, aanvang 20,00 uur in Zwanenburg. Leiden voordracht Theosofisch Genoot schap 'De verzoeking van Bud dha'. aanvang 20.15 uur in de Pie- uitvoering van Matthflus Passion van J.S. Bach. Chr. Oratoriumvere niging 'Ex Animo', aanvang 19.30 uur in de Stadsgehoorzaal. nieuw dansprogramma door Reflex', aanvang 20.15 uur. Leidse Schouwburg. Loidordorp kledingbeurs UW: verkoop van 19.00 tot 21.00 uur. uitreiken volg nummers vanaf 18.30 uur. Schep- pingskerk. Noordwijk vergadering van de gemeente raad, aanvang 20.00 uur in het ge- laarvergadering van de vereni ging "Vogellust', aanvang 20 00 uur in 1 Vuurschip. Nieuwe Zeeweg. ledenvergadering Oranjevereni ging Noordwi]k.'Bmnen. 20.00 uur in hotel-restaurant Royal, Voorstraat. WOENSDAG 27 MAART Hillegom kindervoorstelling: 'Oeps' door Stichting Spekkies, aanvang 14.30 Katwijk Paasmiddag ANBO. aanvang 14.00 uur in kerkelijk centrum. Voorstraat. A thema-avond: 'Drugs en dealen', aanvang 20.30 uur in Scum, Helm bergweg. instuif Volksdansgroep Katwijk, aanvang 20.00 uur in Tripodia. bingo Oranjevereniging Katwijk a/dRijn, 20.00 uur in De Roskam. 10.30 tot 12.00 Stadsbouwhuis, Langegracht. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 O C M n A uur'bij Vereniging Centraal Wonen. ULllUn Gerestraat 20. tel: 121554. concerl in de Meesterserie door Nieuw Sinfonietta Amsterdam i Lev Markiz, mmv Ronald Brau- tigam (piano), aanvang 20.15 u Leiderdorp kledingbeurs UW: verkoop van 9.00 tot 11.00 uur in de Schep- pingskerk. bridgen in Bridge Centrum Lei derdorp, Bemhardstraat. aanvang 13.30 uur. door dr G, Hoogsteen, voor Vrou wenraad Noordwijk, aanvang 20.00 uur in dienstencentrun 't Trefpunt. paaskaarlen bij Tafeltennisvere niging TOV, aanvang 20.00 uur in het clubgebouw, Nieuwe Zeeweg. Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Woubrugge schrijfavond Amnesty Internatio nal. van 20.00 tot 22.00 uur m de openbare basisschool. Emmalaan. DONDERDAg 28 MAART Afphen klaverjassen bij Speeltuinvereni ging Kindervreugd. Hugo de Groot straat. aanvang 14.00 uur. Katwijk klaverjassen en jokeren ANBO. aanvang 14.00 uur in dienstencen trum 'Zwanenburg'. ledenvergadering Ontspannings Vereniging Katwijk, aanvang 20.30 uur in zaal 6 van Tripodia. Leiden lunchconcert door Claudia Bach (piano). 2.45-13 30 uur in de Kapel zaal van K&O, Hazewindsteeg.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 14