Van Heemst verliest zetel gedeputeerde 'Je bent hoofd van miljoenenbedrijf 'Kennissen en vrienden maken is doelstelling' Milieu ondergeschikt bij keuze afvalstortplaatsen Enorm tekort woonwagenplaatsen 0ub Jlirtrtitë DINSDAG 26 MAART 1991 REGIO PAGINA 13 PvdA-fractie verkiest George Brouwer DEN HAAG - Peter van Heemst is afgevallen als ge deputeerde voor de provin cie Zuid-Holland. De PvdA- fractie van provinciale sta ten besloot gisteren voor de portefeuille financiën de huidige gedeputeerde Geor ge Brouwer te nemen. Be halve Brouwer zijn Loudi Stolker (ruimtelijke orde ning) en lijsttrekker Hans van der Vlist (milieu) op nieuw aangewezen als gede puteerden. De PvdA stond gisteren voor de moeilijke keus om van de huidige vier gedeputeerden er een te laten vallen. In de onderhandelingen met D66 en WD heeft de partij drie ze tels in gedeputeerde staten - het da gelijks bestuur van de provincie - in de wacht gesleept. In een spannen de stemming kwam Brouwer ver rassenderwijs als overwinnaar te voorschijn met 9 tegen 7 stemmen. Volgens fractieleden heeft de doorslag gegeven dat de enige Günther (economische zaken en be- openstaande post die van financien stuurlijke samenwerking met was. Brouwer heeft sinds hij vorig Randstadprovincies) gedeputeer- jaar gedeputeerde werd die porte- den. feuille naar tevredenheid gedaan. Van Heemst was gedeputeerde van recreatie, natuurbehoud en agrari sche zaken, een portefeuille die straks wordt beheerd door D66'er Lynde Blok. Het Warmondse statenlid Kees van der Zalm heeft in zijn stemver klaring gepleit voor Van Heemst. "Het is een voortreffelijk bestuur der. Hij heeft in grote mate het ge zicht van de provincie bepaald. Met zijn vertrek verliezen we een groot talent. De manier waarop hij in de staten heeft geopereerd is een ver ademing", aldus PvdA'er Van der Zalm. Van der Heemst was vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar. Eerder werd bekend dat voor D66 de Leiderdorper prof.dr. Jan Pool (gezondheidszorg, welzijn en oude renzorg) en Lynde Blok gedepu teerden worden. Voor de WD blij ven Noordwijker Ted Jansen (ver keer en vervoer en ruimtelijke orde ning landelijke gebieden) en Irma LEIDERDORP/NIJMEGEN - B(j de planning en bestemming van af- valstortplaatsen krijgt de bescher ming van het milieu onvoldoende aandacht. Gemeenten hebben de ruimte om bij de bepaling van een stortplaats 'oneigenlijke doelen' te laten meewegen en zo financiële of materiële vergoedingen te krijgen ter compensatie voor de toewijzing. Dat blijkt uit een onderzoek van de universiteit van Nijmegen dat in opdracht van het ministerie van milieubeheer is gehouden. De keu ze voor aanleg van zes stortplaatsen - in de gemeenten Leiderdorp. Ze venaar. Skarsterlan, Hardenberg. Raalte en Beuningen - is onder de loep genomen. De overheid wil het aantal stort plaatsen voor afval sterk terugdrin gen. Niettemin komt er jaarlijks zo n 75 hectare bij de al bestaande 2000 hectare stortplaatsen. De vraag naar een geschikte lokatie wordt in het overvolle Nederland steeds nij pender. Gemeenten bedingen soms als compensatie voor de toewijzing van een afvalstortplaats andere planolo gische voorzieningen, zoals een be drijfsterrein. In Leiderdorp bleek dat de gemeente een afvalstort plaats wilde om daar later een recre atieterrein van te maken. Het milieu legde het hierbij duidelijk tegen an dere belangen af. Stortplaats De Does in Leider dorp is er uiteindelijk toch niet ge komen. Volgens de onderzoekers is dit te wijten aan beleidsveranderin gen bij provincie en rijk en het trage proces van besluitvorming dat duurde van 1972 tot en met 1990. In de jaren zeventig lag de nadruk op het realiseren van een recreatie gebied waarbij de stortplaats als hulpmiddel diende. Maar in de ja ren tachtig kwam de nadruk steeds meer te liggen op de afvalstort plaats zelf en de daarmee verbon den milieuaspecten. Omdat dat laatste volgens de onderzoekers uit eindelijk de doorslag kreeg, is de lo catie er niet gekomen. Volgens de wetenschappers had den de provincie en gemeente een Milieu Effect Rapportage (MER) moeten opstellen. Ze hadden meer moeten luisteren naar bezwaren van burgers en actiegroepen. Het ontbreken van duidelijke visie en een doelgericht beleid bij de provin cie Zuid-Holland en de gemeente Leiderdorp, zou ook een rol hebben gespeeld. De onderzoekers bepleiten verbe tering van de besluitvorming. In de onderzoeken naar milieu-effecten van stortplaatsen moeten alterna tieven voor stort-locaties voldoende aan bod komen. De afweging tussen economie en milieu zou beter op provinciaal niveau kunnen plaats- DEN HAAG/REGIO - In Drenthe, Overijssel en Flevoland is acht mil joen gulden uitgegeven voor de aan leg van standplaatsen voor woon wagens waar geen enkele belang stelling voor bestond. In Zuid-Hol land en Utrecht daarentegen be staat nog steeds een schreeuwend tekort aan terreinen voor woonwa gens. Dat staat in het vandaag ver schenen jaarverslag van de Algeme ne Rekenkamer, het onafhankelijk controle-orgaan van de overheid. Volgens de Rekenkamer is er op dit moment een tekort van 936 staanplaatsen voor woonwagens. De komende vijf jaar zullen er nog 3500 plaatsen worden aangelegd. Maar het rijk is niet in staat de sub sidie op een goede manier over de provincies te verdelen. De provin cies met een hoge leegstand krijgen toch geld als ze aan alle eisen van de subsidieregeling voldoen. In Drenthe. Overijssel en Flevoland bedroeg de leegstand anderhalfjaar geleden 18 procent, veel meer dan het landelijk gemiddelde van vijf procent. Die 'ondoelmatige' overca paciteit kostte acht miljoen gulden. In Zuid-Holland zijn op dit mo ment ongeveer 1100 plaatsen en dat is veel te weinig. Volgens R. Kort land van de provincie moeten er minstens 500 bijkomen vóór 1995. "Maar die uitbreiding stuit vaak op weerstand bij gemeenten. Dat komt met name door de grote bezwaren die omwonenden vaak hebben te gen de aanleg van een woonwagen- terrein. Maar we hebben maatrege len achter de hand om gemeenten toch te dwingen mee te werken". In Leiden zijn 79 woonwagen plaatsen op het Trekvaartplein, in de Stevenshof zijn 14 plaatsen. Het Vervuiling door glascontainers parkeerterrein AZL niet ernstig LEIDEN Het water onder de twee glascontainers op' het parkeer terrein van het Academisch Zieken huis in Leiden is verontreinigd met oplosmiddelen als alcohol, jodium- achtige stoffen en sterilisatievloei- stoffen. De stoffen vormen niet di rect een gevaar voor de volksge zondheid, maar horen volgens voor lichter C. Meijer van het hoogheem raadschap gewoon niet thuis in het water. Het hoogheemraadschap heeft het water bemonsterd nadat vorige week duidelijk werd dat het zieken huis de wet op het oppervlaktewa ter overtreedt. Op het parkeerter rein werden twee glascontainers aangetroffen waaruit vloeistof druppelde. Omdat niet duidelijk was wat er lekte, werd er een groot aantal monsters genomen, zoals dat van het hemelwaterriool. Het AZL werd gesommeerd het gebruik van de containers direct te stoppen. Uit het onderzoek is inmiddels Stralingsbron bij Estec veilig voor omgeving DEN HAAG/NOORDWIJK - Om wonenden hoeven niet bang te zijn voor het vrijkomen van radio-actie ve straling bij het ruimtevaartinsti tuut European Space Research and Technology Centre (Estec) aan de Keplerlaan in Noord wijk. De ver gunning van Estec voor een radio actieve bron en een bestralingsap paraat wordt dan ook niet ingetrok ken. De afdeling voor geschillen van bestuur van de Raad van State heeft een bezwaarschrift van een omwonende, C. van de Gugten, te gen deze vergunning verworpen. Estec heeft vanaf 1988 een ver gunning van het ministerie van milieubeheer voor een radioactieve bron waarmee wetenschappelijk onderzoek wordt gedaan. Deze stra lingsbron staat in een speciaal daar voor bestemd gebouw aan de zee kant van het Estec-complex. Van der Gugten vreest dat er bij calami teiten radio-actieve straling kan vrijkomen. Hij meent dat de stra lingsbron een groot gevaar vormt voor omwonenden en bezoekers van de tentoonstellingsruimte van Estec. Volgens de Raad van State is de stralingsbron voldoende afge schermd en ingekapseld in een spe ciale loden container met een stalen mantel. De stralingsbron staat bo vendien in een speciaal ontworpen betonnen gebouw met extra dikke muren. Hierdoor zou de nabijgele gen woonwijk goed worden afge schermd. De bergplaats en opslag container zijn gemaakt van brand werend materiaal en kunnen in ge val van brand ruim voldoende weer stand bieden. vast komen te staan dat de stoffen niet direct gevaarlijk zijn. "Een der gelijke verontreiniging maakt ech ter wel het water onbruikbaar en dient dus met kracht te worden be treden", aldus de woordvoerder van het hoogheemraadschap. Volgens Meijer wordt op korte termijn met het AZL overlegd over hoe dergelij ke akkevietjes in de toekomst kun nen worden voorkomen. grote centrum op het Trekvaart plein is een probleem omdat de overheid juist veel kleinere centra wil met maximaal 15 standplaatsen. Ambtenaar van de afdeling volks huisvesting. J. Landskroon: "Voor de bewoners van het Trekvaart plein hebben we een compromis be werkstelligd van maximaal 40 plaatsen. 39 bewoners zouden dus moeten verhuizen maar ze willen niet weg, terwijl er in Valkenburg en Noordwijkerhout nog een lege plaatsen zijn. Maar we doen hier als gemeente voorlopig niks aan: we willen de mensen niet dwingen. Ook speelt mee dat de politiek die spreiding geen leuke klus vindt: je krijgt al gauw de hele buurt op je nek. Wethouder De La Mar hoopt bovendien dat een aantal bewoners van het Trekvaartplein op den duur wel wil verhuizen naar gewone hui zen. Maar ik vraag me af of dat een realistische verwachting is". Geen ruimte In Ter Aar zijn vier standplaatsen bij het Oude Kerkpad. Volgens ambtenaar van de afdeling algemen zaken, D. Stapel, komt daar voorlo pig geen uitbreiding. "Dat kan niet omdat er geen ruimte is op dat ter rein. Bovendien hebben we geen re den om te veronderstellen dat het aantal plaatsen in onze gemeente moet worden uitgebreid. Ik weet dat er in Leimuiden nog een leeg terrein beschikbaar is. Het lijkt me logischer dat woonwagenbewoners daar naar toegaan". Burgemeesters kleine gemeenten willen meer salaris LEIDEN/REGIO - De koppe ling tussen inwonertal en sala ris van burgemeesters zou min der stringent moeten zijn. Veel burgemeesters in kleine ge meenten vinden dat. Burge meesters in kleine gemeenten zouden opnieuw ingeschaald moeten worden. Zij zouden, mede gelet op hun normale uit gavenpatroon, verhoudingsge wijs te weinig in het loonzakje vangen. "Het gedrag van een burgemeester in kleine ge meenten verschilt niet veel van hun collega's in grote gemeen ten", zegt Warmonds hoogste ambtenaar G. van der Wel. "Een arts verdient in elke gemeente wel hetzelfde, een burgemees ter niet". Warmond telt ongeveer 5100 inwoners. Burgemeester Van der Wel (40) zit er met twee parttime wethouders in het col lege. "Ik werk eigenlijk altijd. Dit is een baan voor dag en nacht". Ze is het eens met de Vereniging tot Behartiging der Belangen van Burgemeesters, die bij minister Dales wil plei ten voor een salarisverhoging. "Er is sprake van scheef groei", meent Van der Wel. Ze is ruim anderhalf jaar werkzaam in Warmond en was daarvoor wethouder in Goor. "Ik moest verhuizen naar Warmond. Een woning Warmond is even duur als in Oegstgeest. Maar de bur gemeester in Oegstgeest ver dient meer dan ik". Echt onte vreden over haar salaris en on kostenvergoeding is Van der Wel echter niet. "Ik ben dit werk nooit begonnen om het geld dat je ermee verdient. Je hebt als burgemeester zo'n breed werkterrein, dat zie je ei genlijk nergens anders. Ik heb in die anderhalf jaar verstand van alles gekregen". In vergelijking met het be drijfsleven is het inkomen van een burgemeester wel te laag, meent Van der Wel. "Je staat als burgemeester toch aan het hoofd van een miljoenenbe drijf". De Zoeterwoudse burgerva der. A.J.M. Houdijk (59). vindt die vergelijking niet helemaal op gaan. "Van der Wel heeft er gelijk in dat burgemeesters aan het hoofd van een miljoenenbe drijf staan maar belangrijk ver schil is dat dit bedrijf niet kan worden opgeheven. Burge meesters verdienen misschien minder maar genieten een bete re bescherming dan in het be drijfsleven. "Het valt wel mee", is Hou- dijks reactie op de enquête van de VBBB. "Ik verdien niet te weinig, ook al is verschil tussen mijn werk en dat van burge meesters in grote gemeenten, die meer verdienen, niet groot. Het verschil in inkomens kan verder genivelleerd worden". Studeerkamer Meer dan de helft van de burge meesters is niet te spreken over financiële tegemoetkomingen voor representatiekosten, reis kosten, telefoonkosten en gif ten/donaties. Volgens de enquê te van de VBBB vinden negen van de tien burgemeesters dat hun ambtstoelage zou moeten worden verhoogd om de nadeli ge effecten van nieuwe belas tingmaatregelen (Oort) op te vangen. Houdijk is ruim tien jaar bur gemeester van Zoeterwoude. dat 8400 inwoners telt. Zijn ambtstoelage bedraagt onge veer 500 gulden per maand. "Gelukkig is dat bedrag door de Oort-maatregelen niet belast, anders had ik daar nu de helft van overgehouden", aldus Hou dijk. Door de nieuwe belasting maatregelen is het echter on mogelijk een werkkamer als af trekpost op te voeren. "Dat merk je best, terwijl het toch een billijke zaak is dat burge meesters een werkkamer heb ben". M. Boelen, burgemeester van de kersverse gemeente Rijne- veld (Hazerswoude, Koude kerk, Benthuizen), is 'best te vreden' met zijn salaris. Als 'hoofd' van een gemeente van ongeveer 20.000 inwoners ver dient hij wel iets minder dan vroeger, toen hij notaris was. "Maar dat mag geen naam heb ben". Boelen: "Maar ik begrijp best dat burgemeesters van kleinere gemeenten vinden dat ze te weinig verdienen. En dan bedoel ik de gemeenten tussen de twee en tienduizend inwo ners. Zij zijn de enige full-time G. van der Wel, burgemeester Warmond: 'lk werk eigenlijk a^vni'. bestuurder in zo'n gemeente en werken toch al gauw 60 uur per week". Boelen was tot 31 december 1990 burgemeester in de veel kleinere gemeente Leimuiden (4400 inwoners). Behalve Lei muiden, had hij ook de kernen Rijsaterwoude en Nieuwveen onder zijn hoede, samen goed voor zo'n 10.000 inwoners. "De intensiteit van het werk in klei ne gemeenten is groter dan in grotere gemeenten. In dat licht gezien vind ik dat die burege- meesters best meer mogen ver dienen". Rijnland-scouts bereiden zich voor op zeventiende Wereld Jamboree OEGSTGEEST "Kwa omvang is de Wereld Jamboree te vergelijken met de Olympische Spelen", zegt Gillian Smits, een van de in totaal 150 Nederlandse scouts die deelne men aan dit evenement dat in au gustus voor de zeventiende keer ge houden wordt. "Groot verschil is echter dat het bij ons niet gaat om het winnen van een wedstrijd, maar het maken van vrienden en kennis sen en het leren van andermans cul turen: Dat is de doelstelling". Met haar zusje Lesley - net als Gil lian lid van de Deijagroep in haar woonplaats - vertegenwoordigt de Oegstgeestse het scoutingdistrict Rijnland binnen de Nederlandse af vaardiging op de Wereld Jamboree, die dit maal in Zuid-Korea wordt gehouden. Daarnaast maken de Katwijker Alexander Dijkstra, ac tief bij de zeeverkenners van de Abel Tasmanwacht Katwijk, alsme de Ruudje Douwma en Kyanne Bückmann, beide afkomstig uit Leiderdorp en opererend bij de Van der Does Liethorpgroep, deel uit van de Rijnland-afvaardiging. De Wereld Jamboree is het groot ste internationale scoutingevene- ment. Het spektakel. 25.000 scouts uit de hele wereld deelnemen, is georganiseerd door de Boy Scouts van Korea. Het eve nement begint op 8 augustus en duurt tot 16 augustus. Voorafgaand daaraan zullen alle Nederlandse deelnemers een reis maken naar Indonesië. "Tijdens die trip kunnen we alvast wennen aan een vreemde taal, de hoge temperatuur(ongeveer 35 graden) en het tijdsverschil. Bo vendien zullen we kennismaken met Indonesische scouts", zegt Gil lian. Dat er nog steeds veel belangstel ling voor scouting bestaat, blijkt wel uit het feit dat de Scoutingclub Nederland met 125.000 leden de grootste jeugd- en jongerenvereni ging van ons land is. De 150 Neder landse deelnemers aan de Wereld Jamboree hebben zich bij deze overkoepelende organisatie opge geven om mee te gaan naar Korea. Scouting Nederland stelt als voorwaarde aan de deelnemers dat zij van de in reis- en verblijfskosten tenminste 1500 gulden zelf bij el kaar schrapen. De reis kost in totaal 4750 gulden. De deelnemers moe ten daarom driftig sparen. "Ik heb •van enkele bedrijven geld gekre gen. Ik heb ook een auto gewassen, wat mij een aardig bedrag oplever de", zegt de 14-jarige Alexander. "Iedere bijdrage van sponsors is welkom", reageert Gillian. "Dus als er mensen zijn die een bedrag af wil len staan, houden we ons aanbevo len". De Nederlandse scouts zijn ver deeld in vier troepen, die elk de naam van een schilder dragen. Op de Wereld Jamboree zit elke troep in een ander subkamp. De vijf scouts uit het Rijnland-district zit ten in allemaal in de Rembrandt van Rijn-troep en zullen dan ook in het zelfde subkamp gestationeerd wor den. Doordat er mensen met ver schillende nationaliteiten in een subkamp zitten, krijgt de Jamboree een didactisch tintje omdat de kin deren veel van eikaars achtergrond leren. Voorbereiding De voorbereiding op de Jamboree is nog bezig. De vijf Rijnland-scouts hebben met hun eigen Rembrandt van Rijn-troep inmiddels drie voor- bereidingsweekeinden achter de rug. Ook is er een gezamenlijk weekeindkamp voor alle Neder landse deelnemers geweest In juni is er opnieuw zo'n bijeenkomst "Dat is dan de allerlaatste bijeen komst voorafgaand aan de reis naar Korea", zegt Gillian. "We krijgen dan allemaal een inenting tegen en kele tropische ziekten en wat laatste reisadviezen". De scouts zijn eensgezind in hun streven om mee te werken aan de volgende Wereld Jamboree in 1995. Die wordt in Nederland gehouden. "Doordat je vanwege de leeftijds grens maar een keer als deelnemer naar een Jamboree kan gaan, zullen we waarschijnlijk als begeleider on ze medewerking verlenen", zegt Kyanne. "Maar laten we eerst maar eens kijken of we tegen die tijd daartoe wel de mogelijkheid heb ben, want als je studeert wordt het natuurlek moeilijk". Honderd jaar geleden stond in de krant: - Te Rotterdam is gisternamid dag in de Peperstraat een moordaanslag gepleegd. Op eene vrouw zijn door een mans persoon pistoolschoten gelost. De vrouw is niet dood. maar haar leven verkeert in gevaar, daar bij het geneeskundig ondLerzoek gebleken is. dat een der kogels tot in den long is doorgedrongen. Zij ui ongehuwd. 28 jaar oud en hield met den man die den moordaanslag pleegde, een bier huis aan het Spinhuiswater. Gistermiddag bezocht zij eene zuster, die in de Peperstraat woonde. De dader meldde zich daar mede aan en vroeg haar te spreken. Zoodra zij in het portaal verscheen, kreeg zij een revolverschot in den hals en drie schoten in den rug. Zij zeeg daarop ineen, badende in haar bloed. De moordenaar nam ijlings de vlucht en tot heden is het der politie niet gelukt hem op te sporen, doch hij is zeer goed bekend. De vrouw werd door de politie naar het ziekenhuis over gebracht. Minnenijd schijnt de beweegredenen tot de misdaad te zijn. Vijfentwintig jaar geleden: - De 49-jarige Amsterdamse las ser H. v.d. Abel had donderdag z'n pechdag. Bij laswerkzaam- heden aan de in aanbouw zijnde vuilverbrandings-installatie aan de Leidse Gabnel Metsu- straat zakte de man in een uit sparing in de vloer, waardoor hij zijn linkerbeen bezeerde. Het leek allemaal nogal mee te val len. maar toen de lasser kort daarop de trap naar de eerste etage beklom zwikte hij door zijn linkerbeen en raakte met zijn rechterbeen tussen de trap bekneld. De heer van der Abel had nu beide benen bezeerd en op de vierde etage aangekomen bleek het letsel ernstiger dan het zich liet aanzien: de benen ble ken zo ernstig bezeerd dat de Amsterdamse lasser achterover tegen den grond sloeg. Buiten be wustzijn werd hij naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13