Drempels verwijderd bij woonwagencentrum 'Geen enkele pagina is hetzelfde Stokkermans krijgt gelijk Belt Voorhout licht vervuild Ontslag medewerkster Ico Atibu lijkt dichtbij DINSDAG 26 MAART 1991 Bewoners legden zelf obstakels aan Bürii' li i ir^i=wi«^-^-ï LEIDEN - De bewoners van het woonwagenkamp in de Ste venshof hebben schoon genoeg van auto's die met enorme snel heid door de buurt karren. Daarom legden ze het afgelopen weekeinde zelf drempels aan in de Trien Semlerstraat die door het kampje loopt. Lang hebben de dorpels er niet gelegen, de gemeente haalde ze vanochtend al weer weg. In het afgelopen weekeinde staken de bewoners van de twaalf wagens Werksters Voorhout vechten dreigend ontslag door gemeente aan VOORHOUT De gemeente Voor hout dreigt de vier werksters op straat te zetten. Het gemeentebe stuur wil in het nieuwe raadhuis een schoonmaakbedrijf inschakelen. Dat zou minder duur zijn dan de diensten van de vier vrouwen. De vier werksters hebben inmiddels de ambtenarenbond ingeschakeld die de kwestie nog deze week uitzoekt. De vier werksters werken al 18 jaar bij de gemeente Voorhout. Vo rige week is het viertal te verstaan gegeven dat de gemeente per 1 mei niet langer gebruik wenst te maken van hun diensten. De vrouwen krij gen wel de kans in dienst te treden van het bedrijf dat voor het schoon maken van het nieuwe gemeente huis in de arm wordt genomen. Daar voelen ze weinig voor omdat ze dan hun ambtenarenrechten zoals pensioen en wachtgeld ver spelen. De kwestie werd gisteravond door het CDA-raadslid D. IJdo aan de orde gesteld tijdens de vergade ring van de raadscommissie ruimte lijke ordening. Ook waarschuwde hij voor het in de arm nemen van een bepaald schoonmaakbedrijf dat in Leiden niet zo goed bekend staat. Hem werd snel het zwijgen opge legd door wethouder B. Joon. "Per soneelskwesties zijn een zaak van het college", hield deze het raadslid Ook burgemeester M. de Goeij- Smulders wilde vanmorgen niet op de kwestie ingaan. "We beraden ons over hoe het schoonmaakwerk in het drie keer zo grote nieuwe ge meentehuis straks moet gebeuren. Net zoals we ons beraden over veel andere werkzaamheden in het nieu we gemeentehuis. Er is echter nog geen enkele opdracht verstrekt of iets besloten". Swingmates in Cheers LEIDEN The Swingmates treden zondag 31 maart op in café Cheers aan de Doelensteeg. De jazzband is naar Leiden gehaald door de stich ting Jazz on Sunday, die met dit op treden het winterseizoen afsluit. De band bestaat uit Bernard Berkhout (klarinet) Frans Bouwmeester (bas), Bob Dekker (drums). Frits Landes- bergen (vibrafoon) en Jeroen Ko ning (gitaar). De muziek begint om 15.30 uur te spelen. DEN HAAG/LEIDEN - De voor schriften uit de milieuvergunning van de Leidse firma Stokkermans Chroomindustrie, die betrekking hebben op de uitstoot van chroom, zijn tijdelijk geschorst. Raad van State voorzitter, dr. G. Veringa, heeft maandag bekend gemaakt het door Stokkermans ingediende schorsingsverzoek in te willigen. Afgelopen had het Leidse bedrijf in een kort geding tegen het college van B en W bij de Raad van State aangedrongen op schorsing van de milieu-eisen voor de uitstoot van chroom, omdat die technisch ge zien niet haalbaar waren. Tijdens dat kort geding verklaar de een woordvoerder van het ge meentebestuur dat het college van B en W bereid is te onderzoeken of er minder scherpe eisen gesteld kunnen worden aan de uitstoot van chroom door het aan de Roosevelt- straat gevestigde bedrijf. De ver gunningsvoorschriften over de chroomuitstoot van Stokkermans worden pas in 1993 van kracht. Het bedrijf wil voor die tyd echter al investeringen doen. Met het verzoek om schorsing heeft men willen voorkomen dat die investeringen zouden moeten vol doen aan de door het college van B en W gestelde milieu-eisen. De be slissing van staatsraad Veringa om de voorschriften te schorsen heeft een voorlopig karakter. De geschil- lenafdeling van de Raad van State zal zich in een zogenaamde bodem procedure nogmaals over deze zaak buigen. De schorsingsuitspraak blijft van kracht tot de definitieve beslissing in die procedure geno men is. de koppen bij elkaar om de ver keerssituatie te bespreken. Ze erge ren zich groen en geel aan wagens die veel te hard rijden. "Er zijn hier erg veel kleine kinderen die vaak op straat spelen. Als je dan ziet hoe de wagens hier langs komen razen, slaat de schrik je om het hart". Om die ergernis op te lossen, be sloten ze zelf op een provisorische wijze drempels aan te leggen. Een straat verder werden een paar dor pels weggehaald die in het wegdek werden gelegd. De bovenzijde werd voorzien van een laag witte verf, zo dat de obstakels goed te zien zijn. De resultaten waren verbluffend, aldus de omwonenden. Behalve dat iedereen nu voorzichtig rijdt, is het aantal passerende auto's ook flink afgenomen. De vrij hoge drempels maakten de straat ineens veel min der aantrekkelijk als sluiproute. De kampbewoners waren hierom niet rouwig. Het leeuwedeel van de verkeersoverlast wordt volgens hen veroorzaakt door mensen die elders in de Stevenshof wonen. "Daar zijn we nou mooi van af', klinkt het gis teren opgelucht. Lang heeft het ple zier niet geduurd. Vanochtend wa ren de drempels al weer weg. Voor de bewoners kwam dit als een grote verrassing. Het afgelopen weekeinde kwam de politie nog VOORHOUT De voormalige vuilnisbelt aan de Engelselaan in Voorhout is licht verontreinigd met bestrijdingsmiddelen uit de bollen teelt. De vervuiling vormt echter geen gevaar voor de volksgezond heid. Dat staat in een door de pro vincie verricht onderzoek naar de belt. Met het rapport in de hand con stateerde wethouder B. Joon gister avond dat de afgedekte vuilnisbelt geen enkele belemmering vormt voor woningbouw in het plan Hoogh Teylingen. Hij stelde daar mee met name het Groen Links raadslid A. Wijling-Schellinger hout, die vragen over deze kwestie had gesteld, gerust. "We hebben in Nederland de strengste normen op dit gebied", aldus Joon. CDA'er D. IJdo voegde daaraan toe dat in de belt alles zit wat Voor hout vroeger kwijt moest. "De ver vuiling verspreidt zich niet. Je moet alleen niet bovenop de belt gaan bouwen". langs om de nieuwe situatie te be kijken. De agenten concludeerden dat de drempels geen gevaarlijke si tuatie opleverden en lieten ze ge woon liggen. De politiemensen zou den zelfs hebben aangeraden de dorpels gewoon terug te plaatsen indien de gemeente ze onverhoopt mocht weghalen. De bewoners verbazen zich over de plotselinge slagvaardigheid van de gemeente. Op herhaalde verzoe ken om echte drempels aan te leg gen werd nimmer gereageerd. Ook een onlangs aangeboden handteke ningenlijst kon de gemeente niet tot daden aanzetten. "Vreemd dat ze nu ineens wel snel in actie komt". Een woordvoerder van de direc tie verkeer en vervoer meldde van ochtend dat de drempels zyn ver wijderd omdat 'elke aanpassing door burgers onmiddellijk moet worden weggehaald'. De gemeente wil overigens evenmin officiële drempels aanleggen. "De Trien Semlerstraat heeft al drempels aan beide uiteinden. Dat is genoeg, vooral omdat alleen bewoners ge bruik maken van het straatje. Ze moeten eikaars snelheid maar in de gaten houden", meent de ambte- Nieuw record Flora RIJNSBURG - De bloemen veiling Flora heeft gisteren een nieuw omzetrecord gehaald. Er werd voor een bedrag van 5.276.420 gulden aan bloemen verkocht. De normale gemiddel de omzet ligt rond deze tijd op 4,6 miljoen. Als de belangrijkste oorzaak voor de enorme bloe menverkoop worden de komen de paasdagen genoemd. Ingezonden brief aan krant aanleiding voor conflict Jaar cel voor gokverslaafden DEN HAAG/LEIDEN - De Haagse rechtbank heeft vanochtend een 22- iarige Leiderdorper en een 21-jarige Leidenaar veroordeeld tot 18 maan den gevangenisstraf, waarvan 6 maanden voorwaardelijk. Het tweetal heeft negen inbraken gepleegd in de Leidse regio. De op brengst was nodig om de schulden af te lossen, die het duo had opge bouwd bij het gokken. De officier van justitie eiste twee weken gele den ook een jaar celstraf. LEIDEN - Ico Atibu maakt een goede kans de receptioniste te mo gen ontslaan die een kritische inge zonden brief over haar werkgever naar deze krant stuurde. De Leidse kantonrechter M. Kamp leek er gis teren van overtuigd dat de actie van de vrouw de arbeidsverhoudingen in het bedrijf ernstig heeft ver stoord. "Als ik de rapporten lees heb ik geen advocaten nodig om te concluderen dat er flinke bonje is in de tent". In het Leidse kantongerecht diende gisteren het kort geding dat de directie van Ico Atibu heeft aan gespannen om de werkneemster te kunnen ontslaan. Aanleiding voor de problemen is een artikel dat eind vorig jaar verscheen in deze krant. Hierin suggereerde een staflid van het bedrijf dat de ptt drie dagen een verkeerd bezorgde postzak by het bedrijf liet staan. De receptioniste van het bedrijf, een ondergeschikte van Van Scha- gen, schreef daarover een ingezon den brief. Ze noemde zijn verhaal 'gelogen'. Voorts schreef ze te ver moeden dat Van Schagen bewust de publiciteit heeft gezocht omdat hij deze als oud-wethouder van Warmond een beetje miste. Volgens de vrouw heeft de ptt wel degelijk pogingen ondernomen de postzak op te halen, maar weigerde Van Schagen deze mee te geven om dat eerst een persfotograaf er een kiekje van moest maken. Raadsman W. Sluiter van Ico Ati bu opperde gisteren dat de receptio niste haar meerdere met deze brief publiekelijk 'voor aap heeft gezet'. Hij bracht naar voren dat de goede naam van de firma is aangetast. Veel zakenrelaties zouden met de directie hebben gebeld met de vraag of er een paleisrevolutie gaan de is. Sluiter suggereerde in zijn betoog dat de relatie tussen Van Schagen en het bedrijf ernstig is verstoord. Hij roemde de houding van de di rectie die de medewerkster niet meteen op straat zette, maar haar nog drie maanden de tijd gaf om een andere baan te zoeken. J. Kattenberg, de raadsman van de medewerkster, zette vraagtekens bij de nobele beweegredenen van het Ico Atibu "Er waren gewoon niet genoeg gronden om mijn cliën te te ontslaan". Hy bestreed dat de positie van de vrouw binnen het be drijf onmogelijk is geworden. "Ze doet haar werk goed en het contact met haar collega's is prima". De wat minder vriendschappelij ke sfeer tussen staflid Van Schagen en de receptioniste heeft volgens Kattenberg niets te maken met de ingezonden brief. "Ze mogen elkaar gewoon niet, en praten al maanden niet meer met elkaar". Kantonrechter Kamp achtte deze argumenten niet relevant. "Het zal best zo zijn dat mevrouw haar werk goed doet en dat ze prima overweg kan met haar collega's. Maar we pra ten hier over een conflict met een staflid dat zeer nauw met haar sa menwerkt". Voorts wees Kamp er op dat Van Schagen verantwoordelijk is voor de personeelszaken. "Ik kan me niet voorstellen dat mevrouw in de toekomst persoonlijke zaken wil bespreken met een personeelschef die ze niet vertrouwt", aldus de rechter. Hij kwam tot de conclusie dat de arbeidsverhoudingen een grote deuk hebben opgelopen, 'en dan druk ik me nog voorzichtig uit'. Hoewel de uitspraak pas wordt gedaan op 10 april, ligt het dus voor de hand dat Ico Atibu de mede werkster mag ontslaan. Dan moet nog worden bepaald hoeveel scha devergoeding ze krijgt. Raadsman Kattenberg vroeg gisteren om 10.000 gulden. Hij vindt deze eis aan de lage kant. "Maar wy vinden dan ook dat het arbeidscontract moet worden gehandhaafd". Ico-Atibu raadsman Sluiter liet weten dat de. directie in principe wel bereid is de werkneemster een geldbedrag mee te geven. Maar de eis van 10 mille acht hij overdreven. De firma is bereid de vrouw drie bruto maandsalarissen op de reke ning te storten. Dit komt neer op on geveer 6000 gulden. Uitspraak op 10 april. Freek Welink maakt experimenteel boek van 'gouden' brug: ALPHEN AAN DEN RIJN - Na het vertrek van de foto graaf, overziet Freek Welink met een glimlach het slagveld van overal verspreid liggende foto's, schetsen en voorbeeld pagina's. "Mensen zullen me niet herkennen", zegt de gra fisch vormgever. "Dit is zo'n chaos. Zo werk ik nooit". Zijn vak is juist het ordenen van tekst en afbeeldingen op een bladzij. Hij staat als professio neel kunstenaar te boek. Dat was voldoende reden voor Alpha Nuova om de Alphe- naar als derde man te vragen voor de vormgeving van het boek van de Nacht van de Brug. Zyn werk is de laatste schakel in dit eerste project van de culturele stichting. Collega-kunstenaars Frits Garenfeld, de man van het brugontwerp, en Jan van Rijn die alles met zyn camera heeft vast gelegd, leunen al hoog en breed achterover. Voor Welink wordt het nu pas spannend. "Ik ben al heel wat avonden bezig geweest en het is op een oor na gevild", zegt de grafisch vormgever. "Maar wat tyd aangaat wordt het nu wel heel krap want ik heb geen enkele marge. Ik heb een stra mien gemaakt voor het boek en het moet gewoon lukken". Het boek over de brug heeft een omslag, pagina's, tekst en foto's. Daarmee houdt zo ongeveer elke vergelijking met een 'normaal' boek op. Welink heeft de weerga ve van het kunstproject de Brug op geheel eigen wijze vormgege ven. De dertig pagina's worden bij elkaar gehouden met een bout en een schroef. Ditzelfde 'bind middel' heeft Garenfeld gebruikt om de spiegelfolie en het riet aan de onderkant van de brug vast te zetten. Hand "De omslag is net als de verf van de brug van goud", legt Welink zijn werk uit. "Samen met die bout en schroef is dat de meest duidelijke link naar het kunst werk. Een kennis van my door boort de boekjes. Het was nog even een probleem om een goede maat te vinden. Eén van de spon sors stelt mensen beschikbaar om de schroeven er met de hand in te draaien. Het lijkt me overigens ook wel gezellig om dat met alle betrokkenen te doen". Omdat het boek maar op één punt vastzit, kunnen de bladzy- den als een waaier worden uitge spreid. "Je kunt het boek linksom of rechtsom draaien", zegt Welink. "Mensen die het boek doornemen komen dan ook gere geld tot de conclusie: 'verroest, de bladzy staat op zyn kop'. Op een gegeven moment komt na een aantal bladzijden weer een 'rech te' pagina. Het leuke van het boek is het wisselende. Geen enkele pagina is hetzelfde maar er zit wel regelmaat in". Steeds terugkerend zijn de 'golfjes' die op de Rijn duiden. Ook de titel van het werk 'Het boek van de brug' is terug te vin den. Op elke pagina staat een let ter, een woord of een deel van de zin afgebeeld in verschillende groottes, diktes of gespiegeld. De tekst en afbeeldingen zijn schuin afgedrukt. "De stangen, ik weet niet hoe die heten, waar die brug aan hangt zijn ook schuin. Elke bladzij is een verrassing in dit boek. Je prikkelt daarmee de mensen. Het aantal foto's per pa gina is ook wisselend. Er staat steeds een grotere met daarbij een wisselend aantal uitsnedes, zeg maar een detail van een foto". "Ik heb als kleuren blauw en paars gekozen. Daarmee heb ik zo'n vijftig variatiemogelijkhe den. Blauw staat natuurlijk voor de lucht en het water. Paars is nu heel erg in. En ik wil het boek op die manier toch een beetje date ren. Zodat je over een paar jaar kunt zeggen: 'hé, toen was dat kleurgebruik in de mode'. De fo to's worden in een mengeling van blauw/paars afgedrukt. Die proef jes die je hier ziet, vind ik niet zo geslaagd. Ik wil die kleuren nog wat frisser hebben". Fraai Hoewel de tijd dringt, oogt Welink als de rust zelve. "Ik werk bij een koepel van woningcorpo raties. Daar verzorg ik brochures, jaarverslagen en dergelijke. Mijn werk verschilt niet zo veel van deze opdracht. Grafisch ontwer pen is ordenen. Je moet een com positie van de pagina maken. Wat kleurgebruik betreft en het in korte tijd iets in elkaar zetten, ver schilt deze opdracht niet zoveel met myn werk. Zenuwachtig maak ik me niet. Het verschil met mijn werk is dat dit boek een heel fraaie opdracht is. Hier kan ik echt mijn ziel in kwyt". Het boek is nu al een collector's item. Het wordt in een oplage van 200 stuks gedrukt waarvan 100 gesigneerde exemplaren in de verkoop gaan bij boekhandel Haasbeek. Op 26 april is de pre sentatie van de weergave van het brugproject. Ook de kunstenaars zijn in het boek vereeuwigd. "Je ziet geen pasfoto's maar drie bril len op een ry. We zyn alledrie bril- dragend. En zo'n bril heeft na tuurlijk een brug. Vandaar". Lezers schrijven Jomanda (1) U schrijft in het Leidsch Dagblad van zaterdag dat Jomanda in het na jaar van 1990 voor de eerste keer in West-Nederland was. Of u bent ver keerd voorgelicht, óf het is een drukfout. Zij was namelijk eind 1987, begin 1988 al met haar gezegende, of hoe dat heten mag, prentjes bezig in de pastorie van dé kerk op de Leidse- weg in Voorschoten. Dat lijkt mij toch ook wel west-Nederland. Het was toen behoorlijk commer cieel, maar ja, het is net wat u schrijft: 'Hoop doet leven'. Alleen betekent het voor Jomanda een an dere hoop, namelijk een hoop geld. P. Devilee Reigerhorst 10 Leiden Jomanda (2) Gaarne wil ik reageren op het arti- DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - Het is onduidelijk of de be schuldigingen van het onlangs ver trokken hoofd van het landelijke milieubijstandsteam, D. van Dop, ook op Alphen aan den Rijn betrek king hebben. Van Dop beweert dat verscheidene hoge ambtenaren en bestuurders in Nederland steek penningen hebben aangenomen om de illegale stort van chemisch afval toe te staan. Zyn boodschap is in politiek Den Haag overigens wel als een bom in geslagen. Kamerleden van WD, PvdA en Groen Links hebben om opheldering over het mogelijke om kooppraktijken en de strijd daarte gen gevraagd. Als uit de antwoor den van de minister blijkt dat inder daad hoge ambtenaren en bestuur ders zyn omgekocht, lijkt deze Ka merleden een strafzaak op zijn Zo laat WD-vragensteller A.J. te Veldhuis weten dat omkoping van 'openbare dienaren een zeer ernstig feit is': "Het ondermijnt de geloofwaardigheid van het milieu beleid", zegt hij. Het Kamerlid wil kei in de bijlage Extra, getiteld 'Hoop doet leven bij Jomanda'. Zelf ben ik christen, en ik heb dit stuk op mijn manier gelezen. En ik wil de mensen waarschu wen, dat zo'n 'medium' werkelijk bestaat en dat deze 'wonderen' plaatsvinden. Maar het grote gevaar dat hierachter zit is een duistere macht. Satan die zich presenteert als een 'Engel des lichts' (2 Cor. 11: 14). Ook hij kan wonderen doen, en de mensen zullen het beest met ver wondering achterna lopen. In Mattheüs 18:8 staat: "Het is be ter verminkt in de hemel te komen, dan gezond ter helle te varen". Mensen 8000 stuks, 10 maart 1991, in de Groenoordhal en 2000 stuks op 20 maart 1991 in de Stadsgehoor zaal, maar heeft u Hem weieens ge zocht? Hy kan u geven wat u nodig hebt. Komt allen die vermoeid en belast zijt en Hy zal u rust geven, werkelijke rust. Hanneke van der Mey-Verhaar Hoge Mors weg 128 Leiden Groen Links: mogelijk verband tussen Coupépolder en omkoping het dan ook niet laten bij het opleg gen van straffen, maar hoopt tevens op een bestuurlijk vervolg. Bestrij ding van milieucriminaliteit moet van hem meer prioriteit krijgen: "We kunnen prachtige wetten heb ben, maar het komt aan op de prak tijk". Geen van de vragenstellers weet in welke gevallen bestuurders en hogere ambtenaren zijn omge kocht. W. Willems van Groen Links legt een voorzichtige link met Al phen aan den Rijn, omdat het on derzoek van het regionale recher cheteam getuigeverklaringen ople verde over de twijfelachtige rol van hogere ambtenaren. Over sterke aanwijzingen voor omkoping be schikt de fractie niet, maar ze sluit zeker niet uit dat het is voorgeko men. ONGEVAL Een 11-jarige fietser uit Rijnsburg is gisteren gewond ge raakt bij een ongeval op het fietspad langs de Noordwijkerweg in Rijns- burg. De jongen werd niet opge merkt door een 20-jarige bromfiet ser uit Oegstgeest die zijn voertuig wilde keren. Een flinke klap was het gevolg.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 12