TAD LEIDEN Unanieme steun voor opvolger Bordewijk 'Rol van gemeentebestuur bij rampen is belangrijk' NIEUWE KLEINE HAVENBRUG Gebroeders vechten onenigheid in trouwautobedrijf voor rechter uit BOA geeft strijcl om Waag niet op s LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 26 MAART 1991 ■hhSBB Steun van hele fractie voor De Vreeze STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN Gewijzigde aanvangstijd gemeenteraadsvergadering I-v .m. de bespreking van het rapport van LEIDEN Commissie voor de Rekeningen over "De bevindingen omtrent een aantal aspecten van financieel beleid en beheer van de Gemeente Leiden", begint de gemeenteraadsvergadering een half uur eerder. De aanvangstijd wordt nu 19.30 uur! DEN HAAG/LEIDEN - Via een kort geding bij de rechtbank in Den Haag hopen twee broers uit Leiden duidelijkheid te krijgen op de vraag wie van hen een ver huurbedrijf voor antieke trouw- auto's aan de Boommarkt mag runnen. De broers verwijten el kaar dat ze teveel geld aan de zaak onttrekken, waardoor de exploi- taie in gevaar komt. "Samen gaat het niet, dat is mij wel duidelijk", zei de vice-presi dent van de Haagse rechtbank, mr. J.J. Brinkhof, gisteren aan het eind van het kort geding. Tij dens de zitting had de oudste broer in een emotionele bui ge zegd dat de belasting-adviseur van het bedrijf de kwade genius achter het geschil is. 'Ik krijg op allerlei manieren de Zwarte Piet toegespeeld. Ze willen me finan cieel kapot maken', aldus de oud ste. Diens vader viel hem bij door te roepen dat zijn oudtse zoon dertig jaar voor het bedrijf heeft De jongste zoon liet via zijn raadsman weten dat de meeste chauffeurs die bij het bedrijf in dienst zijn achter hem staan. Hij verweet zijn broer dat deze zich nooit met de dagelijkse gang van zaken bemoeit. De uitspraak in kort geding wordt waarschijnlijk volgende week bekend gemaakt. aangehouden na inval in woning LEIDEN - De politie heeft gisteren een inval gedaan in een pand aan de ^Paul Krugerstraat waar in hard drugs zou worden gehandeld. Bij de actie werden elf arrestaties uitge voerd. Het pand werd al geruime tijd in de gaten gehouden. Volgens een po litiewoordvoerder was het 'een ko men en gaan van junks'. Gisteren besloot de politie de woning binnen te vallen. De actie werd uitgevoerd door een groep van acht recher cheurs en agenten. Ze hielden vijf mensen binnen aan. Zes anderen werden op straat in de kraag gevat, nadat ze het pand verlieten. Na verhoor werden acht arrestan ten heengezonden. Zij bleken ge bruikers. Drie arrestanten zijn in bewaring gesteld. Een 22-jarige Katwijkse vrouw, de 41-jarige be wonervan het pand en een 21-jarige Hagenaar worden verdacht van handel in hard-drugs. In de woning werden enkele grammen heroine en cocaïne ge vonden. Buschauffeur niet schuldig aan ongeval' LEIDEN De 51-jange bus chauffeur. die betrokken was bij het ongeval waarbij afgelopen weekeinde twee jongeren van 16 en 18 jaar om het leven kwamen, treft geen enkele schuld. Dit zegt politiewoordvoerder Graveland. De indruk dat de bestuurder van de touringcar Wil schuldig is, zou kunnen onstaan omdat de toedracht van het ongeval gisteren in deze krant oi\juist is vermeld. De slachtoffers wilden de bus op hun bromfiets op de linkerweghelft van de Sumatra- straat inhalen. Toen de bus linksaf de Surinamestraat in sloeg, remden zij, kwamen ten val en gleden onder de bus. Het was dus niet zo, zoals gisteren werd gemeld, dat de bromfiet sers vanuit de andere rijrichting kwamen. Burgemeester Goekoop te gast in Israël LEIDEN De Leidse bevol king kan gerust zijn. Bij de volgende ramp die Leiden treft, komt burgemeester Goekoop zelf ter plaatse om de burgers op hun gemak te stellen. De Leidse burge meester bezocht in Jeruzalem een conferentie met als thema 'De stad in crisistijd'. "Goede voorlichting aan de bevolking is erg belangrijk bij een ramp", leerde Goekoop in Is raël. "Bovendien gaat van de aanwezigheid van het ge meentebestuur een belang rijk positief psychologisch ef fect uit". Met 24 andere burgemeesters uit de hele wereld was Goekoop afge lopen week zeven dagen te gast in Israël op uitnodiging van zijn col lega uit Jeruzalem. Teddy Koliek. Waar hij zijn uitnodiging aan te danken heeft, weet Leidens eer ste burger niet precies. "Het kan zijn dat ik gewoon aan de beurt was. Eerder zijn mijn collega' uit Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Eindhoven en Enschede al in Israël geweest. Het kan ook zijn dat het bezoek van president Bush aan Leiden in 1989 een rol heeft gespeeld". Goekoop wijst verder op de bij zondere rol die Leiden in de Tweede Wereldoorlog heeft ge speeld, omdat in deze stad het studentenverzet zou zijn begon nen na het ontslag van prof. Meij- ers van de Leidse universiteit. Behalve Jeruzalem bezocht Goekoop Tel Aviv, waar hij de plaatsen bekeek die tijdens de Golfoorlog werden getroffen door Iraakse Scud-raketten. "De schade die is ontstaan, is veel gro ter dan wij hier denken. Hele woonwijken moeten opnieuw worden opgebouwd of worden gerestaureerd". TV-kijkers herin neren zich misschien hoe de bur gemeester van Tel Aviv in de ge troffen woonwijken aanwezig was en zich in hemdsmouwen liet interviewen, bepaald niet als de notabele die de burgmeester in Nederland pleegt te zijn. Goekoop ziet toch niet zoveel verschil. "Ook in Israël loopt de burgemeester op z'n tijd in een net pak en in Jeruzalem wordt Teddy Koliek gewoon bij zijn voornaam genoemd. Heel wat mensen in Leiden noemen mij ook bij de voornaam". Patriot De Leidse burgemeester bezocht ook de Nederlandse unit met Pa triot-raketten bij Jeruzalem. "Die eenheid heeft enorm veel positie ve reacties gekregen uit Israël. Ze beschermden de gehele heilige stad, niet alleen de mensen, maar ook de cultuur". Goekoop denkt dat de Nederlandse regering te weinig de nadruk heeft gelegd op de belangrijke rol die de Neder landse Patriots in de Golfoorlog speelden. "Er is door deze be- LEIDEN De aanleg van de nieuwe Kleine Havenbrug vordert. De door Pleij Staalbouw ge fabriceerde brug is twee weken terug met dek schuiten op zijn draaipunt in de Haven geva ren. Nu wordt de laatste hand gelegd aan de toe gangswegen tot de brug. De oude Kleine Haven- brug werd vorige zomer wegens slijtage wegge haald. De Kleine Havenbrug verbindt het Haven plein met de Kalvermarkt. De nieuwe brug kan Ir- X LEIDEN Dat de PvdA-fractie unaniem heeft besloten De Vreeze aan te wijzen als opvol ger van wethouder Bordewijk van financiën, is geen verras sing. Fractievoorzitter De Vree ze staat bekend als dé financiële deskundige van de PvdA. De enige die deze portefeuille ook zou kunnen beheren is raadslid Boot. Die was twee weken gele den ook al in beeld toen er een opvolger van Van Dongen moest worden gekozen. Boot was eerste kandidaat, maar wei gerde om persoonlijke en zake lijke redenen. "Steven heeft de afgelopen jaren enorm zijn best gedaan om meer mensen in de fractie te interesseren voor financiën. Hij hamerde er steeds op dat de materie inzichtelij ker gemaakt moest worden, zodat niet langer alleen de specialisten er iets van begrepen. En daar is hij toch wel in geslaagd", aldus Reini Hulsker, woordvoerster van de frac tie. Alle fractieleden steunden zijn kandidatuur, ook de twee wethou ders Van Dongen (onderwijs) en Van Rij (volkshuisvesting). Met de laatste had De Vreeze eind vorige week nog een aanvaring over het vertrek van Bordewijk. Tot woede van de fractievoorzitter zei Van Rij dat Bordewijk wat hem betreft niet hoefde op te stappen. De Vreeze vond dat Van Rij voor zijn beurt sprak, omdat de fractie nog geen technisch gezien ook autoverkeer verdragen, standpunt had ingenomen. maar volgens het bestemmingsplan is de brug uitsluitend bedoeld voor fietsers en voetgangers. "Ik wens hem veel succes en ik In de eerste helft van april moeten de werkzaam- denk dat wij gewoon een goed team heden zijn voltooid. (foto Hieico Kuipers) worden", zei Van Rij vanochtend over zijn nieuwe college in het colle ge van B en W. "Ik ken hem al jaren en we hebben weieens een me ningsverschil. Maar het gaat erom dat je dat dan eerlijk tegen elkaar zegt. Er is nu een nieuwe situatie en daar moeten we het beste van ma ken". Over de aanvaring van vorige week zegt Van Rij: "Daar hebben we over gesproken, en we zullen het er nog weieens over hebben". Machtsstrijd Ik zal met spanning gadeslaan hoe de mogelijke machtsstrijd tussen die twee zich ontwikkelt", is de re actie van P. Langenberg van D66 op de kandidatuur van De Vreeze. "Hij heeft een naam waar te maken op fi nancieel gebied". Langenberg ver wacht dat de nieuwe wethouder zich vooral zal inzetten voor 'be stuurlijke vernieuwing', waardoor de gemeente klantvriendelijker moet gaan werken, omdat hij zich daar de afgelopen maanden hard voor heeft gemaakt. Langenberg heeft ook vertrouwen in een goede samenwerking met De Vreeze. die nooit onder stoelen of banken heeft gestoken D66 te beschouwen als een 'bondgenoot' van de PvdA. De Vreeze was overigens voordat hij PvdA-lid werd, aanhanger van de partij van Van Mierlo. Ook de andere oppositiepartij, de WD, heeft geen moeite met de komst van De Vreeze in het college. Volgens fractievoorzitter Van der Nat heeft hij 'goede papieren'. "Maar er staat hem een zware klus te wachten en ik weet niet of hij daarvoor de managementskwalitei ten bezit". Coalitiegenoten Laurier van Groen Links en Van Duin van het CDA noemen De Vreeze een 'goede kandidaat'. "Hij heeft power en doorzettingsvermogen en ik ver wacht dat hij die dingen voor elkaar knjgt". Bezuinigen De Vreeze moet niet alleen lijn brengen in de financiële chaos, hij moet als wethouder ook de contou ren aangeven voor een grote bezui nigingsoperatie. Door maatregelen van het Rijk moet de gemeente de uitgaven de komende drie jaar met minstens 5,6 miljoen gulden terug dringen. Als fractievoorzitter kondigde De Vreeze eind vorig jaar nog aan dat de opbrengst van de gemeentelijke belastingen de komende jaren met niet meer dan vier procent mocht stijgen. De Leidenaars zijn al te vaak en te veel lastig gevallen met belastingverhoging, vond De Vree- Drie drugsdealers ze. Hij verkondigde in eerste instan tie dat de hele PvdA-fractie zijn me ning deelde. Dat bleek niet het ge val te zijn. de wethouders Van Don gen en Bordewijk distantieerden zich dc volgende dag openlijk van de uitlatingen van De Vreeze. Uiteindelijk bleek een meerder heid van de fractie voor het voorstel om de opbrengst van de lasten met niet meer dan vijf miljoen te laten stijgen. De strijd tussen De Vreeze en Bordewijk had zich echter ver hard. De twee waren geen dikke maatjes, maar De Vreeze had nu de aanval openlijk ingezet Tfjdens commissievergaderingen verweet hij Bordewijk een gebrek aan mede werking. Bordewijk moest meer in formatie verschaffen over de ge meentelijke begroting, aldus De Vreeze. De politieke toekomst van Borde wijk werd pas echt onzeker toen rapporten duidelijk maakten hoe slecht de administratie was gere geld bij de directie financien en op andere afdelingen. De commissie voor de rekeningen constateerde dat de wethouder daar slecht op had ingespeeld, te laat had ingegrepen. De fractie van de PvdA was ver deeld over de vraag of dat beteken de dat het vertrouwen in Bordewijk moest worden opgezegd. Zijn op volger De Vreeze was de aanvoer der van dat deel van de fractie, dat vond dat hij het veld moest ffl LEIDEN De Boycot Outspan Ac tie (BOA) geeft de strijd niet op. Na herhaaldelijke malen nul op het re kest te hebben gekregen, doet de anti-apartheidsorganisatie opnieuw een beroep op het gemeentebestuur De Waag beschikbaar te stellen voor de tentoonstelling 'Kunst te gen racisme'. De gemeente heeft dat steeds ge weigerd omdat de ruimte wordt ge reserveerd voor exposities van mo derne kunst. De BOA wyst er echter op dat aan de tentoonstelling tegen racisme, die elk jaar in maart wordt gehouden, ook moderne kunste naars meedoen. In een brief schrijft de BOA dat geen van de door de gemeente aan gedragen alternatieve gebouwen voldoet aan de eisen. Daarom wil de organisatie volgend jaar alsnog ge bruik maken van De Waag. scherming toch voor gezorgd dat Israël zelf niet aan de oorlog ging meedoen. Dat effect heeft de Ne derlandse regering te weinig uit gedragen". Behalve aan zaken rond de Golfoorlog besteedden de burge meesters ook aandacht aan het vluchtelingenvraagstuk. Israël vangt jaarlijks honderduizenden joden op uit de gehele wereld. "Er is daarom een omvangrijk bouw programma opgezet, door het ge hele land zijn caravans neergezet om de mensen te huisvesten. Daarnaast moet iedereen binnen een paar maanden Hebreeuws le ren. De Israëlische regering geeft de immigranten gedurende een jaar een intensieve opleiding, daarna moet men op eigen benen staan". Shamir Op het programma stond ook een ontvangst door de Israëlische premier Shamir. Tijdens dit be zoek bleek Goekoop de onverzet telijke houding van de Israëlische regering om een deel van de be zette gebieden weer af te staan. "Mijn gastheren in Tel Aviv en Je ruzalem dachten daar genuan ceerder over. Zij zijn voor zelfbe stuur van de Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever en de Gaza-strook; dat zou volgens hen in stappen kunnen worden inge voerd". Daarnaast was er natuurlijk de conferentie 'De stad in crisistijd', waar Goekoop leerde dat het be- Burgemeester Goekoop: "Ook ik word in Leiden vaak bij m'n voor naam genoemd". urchk-rroto» langrijk is om bij een ramp dicht bij de bevolking te staan. Nu valt het met het aantal ram pen in deze rustige provinciestad wel mee. Na het beleg van de Spanjaarden in 1574, ontplofte er in 1807 bij de Steenschuur een schip met buskruit. En hoe loste burgemeester Van der Werf het in 1574 op toen de hongerende Leidenaars zich aan de Spanjaarden wilden overge ven. Hij stond dichtbij de bevol king en bood de burgers zijn arm aan om op te eten. Dat een burge meester van Leiden naar Israel gaat om te leren over 'De stad in crisistijd'...

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11