Endepoel Ut beste plek voor sporthal' Asielzoekers gearriveerd: Oegstgeest gaat nu toverformulesverspreiden Van der V alk slikt groot deel uitbreiding in Voorschoten in WARMONDSE KINDEREN CREATIEF Bejaarden verjagen insluiper Vaste aanstelling voor jongerenwerker SJJO MAANDAG 25 MAART 1991 REGIO LEIDEN. PAGINA 9 WARMOND - Het plan Endepoel III waarmee burgemeester en wethou ders van Warmond het accommoda tieprobleem van sport-,1 cultuur-, en welzijnsinstellingen willen op lossen, lijkt beter dan de modellen die door het plaatselijke CDA en WD zijn opgesteld. Ook een ander alternatief plan geeft niet de beste oplossing voor de Warmondse ruimtenood. Dat concludeert het bureau Lans, dat in opdracht van de gemeente Warmond de vier plan nen onderzocht. Het plan van de WD - in de volksmond bekend als het 'plan Sa- ris' - wordt door het bureau 'in zijn totaliteit van de hand gewezen'. Hoewel de andere plannen 'positie ve elementen' bevatten, krijgt 'En depoel III' in zijn huidige vorm de voorkeur. Het grote verschil is gele gen in de keuze voor de sportvoor- ziening. In het Endepoel-model 'Klassieke inbraak WASSENAAR - Uit een woning aan de Wassenaarse Jonkerlaan zijn za terdagavond sieraden, een antieke Friese klok en zilveren voorwerpen gestolen. De politie spreekt van 'een klassieke inbraak'. Oranje-huwelijk een dikkere boom waardig RIJNSBURG - Een 2 5-jarig Jiu- welijk is een dikkere boom waardig. Dat moeten de dieven van de gedenksteen bij de zater dagmorgen geplante Oranje Nassauboom in Rijnsburg heb ben gedacht. Zaterdagmorgen werd in het plantsoen tussen het Rapenburg en de Dubbele Buurt door de Oranjevereniging en winkeliersvereniging De Hof- tuin een nieuwe boom geplant ter herdenking van het zilveren huwelijk van koningin Beatrix en prins Claus. De steen was de zelfde avond al verdwenen. Vanmorgen werd het gedenkte ken onbeschadigd teruggevon den bij een wat dikkere boom aan de Freesiastraat. De steen is inmiddels teruggezet bij de echte Oranje Nassauboom. wordt gekozen voor een sportzaal, die kleiner en goedkoper is dan de sporthal in de andere modellen. Ook de huisvestingslasten van de andere voorzieningen zijn in het En depoel-plan lager. Toch wil bureau Lans nog geen definitieve keuze maken uit de drie plannen voordat de Warmondse po litiek een keuze heeft gemaakt over de gewenste omvang van de sport- voorziening. Het bureau heeft ook het CDA-plan en het alternatieve plan 'doorgerekend' en net gedaan of er een sportzaal bij zit. De huis vestingslasten vallen dan lager uit dan in modél Endepoel. Het CDA- plan brengt ook veruit de laagste in- vesteringslasten met zich mee. Accommodaties Samenvattend doet bureau Lans een aantal aanbevelingen hoe de di verse accommodaties in Warmond gebruikt zouden kunnen worden. Het gemeentelijk gymnastieklokaal aan de Dorpsstraat moet in elk ge val een andere functie krijgen, zo blijkt uit alle plannen. Huisvesting van de bibliotheek lijkt volgens Lans de meest voor de hand liggen de bestemming. Ondanks de 'lage architectoni sche waardering' moet gebouw 't Meerpunt aan de Meerrustlaan niet worden afgebroken. Dat zou onno dige kapitaalvernietiging beteke nen. Het gebouw is volgens het bu reau geschikt te maken als centrum van gezondheidszorg. Zowel tand artsen, fysiotherapeuten als huisart sen zouden hier een plaats kunnen vinden. Lans suggereert de open plek naast 't Meerpunt te bebou wen. Op de begane grond zou een 'publieksfunctie' moeten komen en daarboven woningen. Ondanks de beperkte gebruiks waarde moet het beeldbepalende Oude Raadhuis, nabij het gymnas tieklokaal, zijn huidige functie be houden. Ook over het voorstel om van 't Trefpunt aan de Herenweg VAN DANTZIG IN WASSENAAR OEGSTGEEST - Wat te doen als beleggers niet willen meewerken aan de huisvesting van asiel zoekers? Oegstgeest kent dit probleem van bin nen en van buiten en heeft zich daarom in de persoon van ambtenaar mevrouw mr. M. ten Ca- te (hoofd algemene zaken en loco-gemeentese cretaris) opgeworpen als verkondiger van de 'to verformules'. Zij vertelt 22 april in het Oegst- geester gemeentehuis ten overstaan van een ge hoor van bestuurders en ambtenaren uit den lande hoe de Oegstgeester vorderingsprocedure in elkaar stak. De Oegstgeester aanpak is zeer succesvol ge weest en werd afgelopen weekeinde bekroond met de overhandiging door wethouder T. Kohl- beck (PvdA) van de sleutel van een woning aan de Tromplaan aan een Irakees gezin. Het Irakese gezin is afkomstig uit een opvang centrum in Almelo waar het acht maanden ver bleef. De Leids/Oegstgeester afdeling van de Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland be geleidt het drietal in de periode dat het moet wachten op een verblijfsvergunning. Aan die overhandiging zijn tweeenenhalf jaar onderhandelen met het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds voorafgegaan. De woning in kwestie heeft door al het overleg vier maanden leeg gestaan. De vorderingsprocedure konden B en W uiteindelijk intrekken, vertelt Ten Cate. Het ABP was zozeer de duimschroeven aange draaid dat het 'eieren voor zijn geld koos'. Volgens Ten Cate is het beschikbaar krijgen van een woning voor asielzoekers 'een actueel en landelijk probleem'. "Vaak valt ook de mede werking van de eigen woningbouwvereniging tegen. Zo ook in Oegstgeest. De Oegstgeester woningbouwvereniging wilde best meewerken maar ze wilde niet de enige zijn". De ABP moest ook niet veel van asielzoekers hebben. Volgens Ten Cate had dat niets te ma ken met financiële risico's. "De gemeente huurt de woning voor de asielzoekers". De ABP hield echter toch de boot af. Het fonds voerde de be langen van zijn andere huurders op die niet overal om zich heen asielzoekers willen hebben wonen, vertelt de Oegstgeester ambtenaar. Volgens Ten Cate heeft Oegstgeest veel ge leerd van de Gelderse gemeente Brummen. Ook die gemeente lag in de clinch met het ABP en verloor bij de Raad van State. Probleem van Brummen was dat deze ge meente niet beschikte over een woonruimtever ordening. Ten Cate: "En juist in zo'n verorde ning kan een gemeente voorkeuren kenbaar maken. Omdat Brummen geen verordening had, voerde het ABP aan, kwamen de asielzoe kers uit de lucht vallen". Oegstgeest heeft wel een woonruimteveror dening, maar het Oegstgeester exemplaar be hoefde wel enkele aanpassingen. Ten Cate: "Er is een hardheidsclausule in opgenomen die B en W de bevoegdheid geeft een woning niet toe te wijzen aan degenen die bovenaan staan met de meeste punten, maar aan bijzondere gevallen. Bij voorbeeld aan een vrouw die plotsklaps dakloos is geworden. Toch bood ook die hard heidsclausule geen soelaas omdat ze van toepas sing is op individuele gevallen". Ten Cate vertelt dat de gemeenteraad aan de clausule de 'toverformule' heeft toegevoegd dat ze ook van toepassing is op groepen waarvan de gemeente heeft bepaald dat ze voorkeursgroe- pen zijn. Ten Cate: "We wisten niet of dit nu wa terdicht is, maar we besloten hiermee verder te 'avonturieren'. Nadat wij al deze wijzigingen hadden doorgefaxed naar het ABP was er in eens de bereidheid om alles in den minne te schikken. Klaarblijkelijk achtte het ABP zijn kansen om de zaak te winnen, zo goed als ver dwenen. De vorderingsprocedure is direct hier op ingetrokken". Deel Schouwweg opnieuw bestraat WASSENAAR - Het gedeelte van de Schouwweg tussen de Araweg en de Papegaaienlaan in Wassenaar wordt vanaf vandaag opnieuw be straat. De werkzaamheden duren ongeveer zes weken. Nieuwe stenen vervangen de oude klinkers. De belijning in het midden van de weg wordt met het oog op de verkeersveiligheid door witte klinkers vervangen. Ook komt er belijning aan de zijkant van de rijbaan. Het verkeer wordt tijdens de werkzaamheden ongeleid. Wel blij ven de woningen de komende we ken bereikbaar. De gemeente vraagt autobezitters hun voertuigen met te parkeren op de gedeelten waar wordt gewerkt. - WASSENAAR - Rudi van Dantzig, choreograaf e»i artistiek direc teur van het Nationaal ballet, hield gistermiddag een lezing in het Was- aarse raadhuis De Paauw. 'Dans en maatschappij' was de vijfde le zing uit de cyclus 'Structuren in de kunst', een seminair georganiseerd door de Pauwhof. Van Dantzig had het er onder meer over hoe keihard i danser dient te werken en hoe tragisch het eigenlijk is dat een dans carrière relatief zo kort duurt. De lezing werd door zo'n tachtig mensen gevolgd. itot« tiim M«n WARMOND Heel geconcen treerd zijn deze Warmondse kin deren bezig met het beschilderen van eieren. Afgelopen zaterdag hadden ze daartoe in 't Meer punt in hun woonplaats de gele genheid. De organisatie, 'Kom- munikatie Warmond', gaf de kinderen de mogelijkheid om zo wel eieren als placemats te be schilderen en achteraf is men heel tevreden over de sfeer én de opkomst. Er waren zo'n twintig kinderen. (foto Ellen Martens) Adviesbureau geeft B en A W armond gelijk Speelplaatsen in Weteringpark WASSENAAR - De Wassenaarse nieuwbouwwijk Weteringpark krijgt drie speelplaatsen. Kinderen tot zes jaar kunnen spelen op het binnenterrein tussen het Bijlcamp- pad en de Bellesteijnlaan Daar moeten een klim- en klauterobject, wip en een schommel komen. Achter de Lindenhoflaan komen een klimhuis, duikelrek. even- wichtsbalk en bokspringpalen voor kinderen van zes tot twaalf jaar. De oudere jeugd krijgt een ruimte tus sen de Bellesteijnlaan en het Pol derpad met een voetbalveld, een ga- tenschietwand en een basket. Bromfietser ten val OEGSTGEEST - Een 29-jange Lis- senaar is gistermiddag lichtgewond geraakt aan zijn knie bij een aanrij ding in Oegstgeest. De bromfietser reed op de Prinsenlaan en kreeg geen voorrang van een 21-jarige Leidse automobilist die van de War- monderweg. De voorkant van de brommer was geheel vernield. Geen bezwaren tegen vergroten keuken OEGSTGEEST - Een inbreker van drie woningen aan de Rhijn- geesterstraatweg in Oegstgeest wist vannacht te ontsnappen aan een zoektocht met speurhond van de Oegstgeester, Leidse en Rijns- burgse politie. Bij een inbraak in een van de woningen sloeg de man op de vlucht nadat de hond was aangeslagen. Daarbij na hij zilver en geld mee. Bij de zoekactie vond de politie een videocamera uit een van de andere huizen. Van de da der ontbrak echter ieder spoor. eindelijk goedkeurde, haalde de ge meenteraad een jaar later een streep door de rekening. De politici had den vooral moeite met het totaal pakket. Als de aanvraag voor de ver grote keuken apart zou worden be handeld, wilden ze wel praten over een versnelde procedure. Ze waren ook kwaad, omdat Van der Valk al vast illegaal was begonnen met de bouw van de keuken. De gemeente gelastte het bedrijf de werkzaamhe den te stoppen. Alleen op de plek van de oude keuken mocht het con cern de nieuwbouw laten staan. Het concern verweerde zich door te zeggen dat het maar vast was be gonnen omdat het de adem van de hinder- en warenwet in de nek voel de. De keuken was verouderd en voldeed niet meer aan de eisen van deze tijd. Dit leidde onder meer tot stankoverlast voor omwonenden. In de ogen van het concern konden de klachten alleen worden verhol pen wanneer de keuken mocht wor den verbouwd. De gemeente was het daar niet mee eens en vond dat het concern direct aan alle hinderwetbepalin- gen moest voldoen. Omdat het be drijf vorige week nog niet aan alle bepalingen voldeed, heeft de ge meente dat via de rechtbank afge dwongen. Het bedrijf moet een dwangsom van duizend gulden per dag betalen wanneer het niet aan de bepalingen voldoet. Omdat de ge meente nog met Van der Valk in overleg is, zijn de dwangsommen nog niet geïnd. WASSENAAR - Een 53-jange Was senaarder is zaterdag gearresteerd omdat hij zijn 46-jarige vriendin had mishandeld. De man had zijn vrien din met een schaar in haar gezicht verwond. Hij wordt vandaag voor geleid aan de officier van justitie. een centrale sociaal-culturele voor ziening te maken, is iedereen het eens. In welke vorm dat moet ge beuren is nog onduidelijk. Lans pleit ervoor om in elk geval de om vang van het gebouw te zoveel mo gelijk te beperken, 'omdat dit an ders de verhoudingen tussen de ge bouwen onderling en de omgeving teveel zou verstoren'. Wamero Voor het wijkgebouw aan de Heren weg lijkt alleen sloop nog soelaas te bieden. Het gebouw is moeilijk in te delen en van een verbouwing mag niet veel worden verwacht. Ook de architectonische waarde is 'niet van hoog niveau'. De locatie Endepoel III op het terrein van handelskwe kerij Wamero aan de Herenweg is volgens het rapport 'de meest ge schikte plek om een sportvoorzie- ning te bouwen'. Deze locatie ligt 'minder in het zicht' dan andere mo gelijke bouwplaatsen, omdat ze wordt omgeven door nieuwbouw woningen. Door voor deze plek te kiezen wordt het dorpsgezicht minder in grijpend gewijzigd dan bijvoor beeld op de lokatie 't Trefpunt. Een sporthal heeft altijd minimaal een zeven meter hoge en dichte bouw massa. Dat geldt ook als de War mondse politiek mocht kiezen voor een kleinere sportzaal. WASSENAAR - Een 92-jarige Wassenaarse en haar 61-jarige dochter hebben gistermiddag vergeefs geprobeerd een 32-jarige Wassenaarse insluiper van hun huis aan de Santhor stlaati aan te houden. De dochter toog gewapend met een parasol naar de slaapkamer nadat ze daar gestommel had gehoord. Na een kor te vechtpartij wist de man te ontsnappen. Beneden werd hij op gewacht door de moeder, maar ook die kon hem niet tegenhou den. De man werd uiteindelijk gearresteerd op de Lange Kerk- dam. LEIDEN De Leidse Modelbouwclub hield gisteren een tentoonstelling in buurthuis De Vijf Hoven aan de Hof- laan in Leiden. De modellen trokken de belangstelling van een paar honderd mensen. Het was voor het eerst dat de Leidse vereniging niet alleen scheepsmodellen toonde aan het publiek, maar ook treinen en nagemaakte auto's. (foto Hielco Kuipers) VOORSCHOTEN - Omwonenden hebben geen bezwaarschriften in gediend tegen de uitbreiding van de keuken van motel/restaurant De Gouden Leeuw aan de Voorscho- tense Veurseweg. In het verleden protesteerden tal loze Voorschotenaren, omdat het Van der Valkconcern behalve de keuken ook het motel en restaurant wilde vergroten. Nu is alleen de uit breiding van de keuken met 36 vier kante meter aan de orde. De extra meters gaan ten koste van een stuk je erf. Binnenkort moet de raad haar goedkeuring geven aan de keuken uitbreiding. In anderhalf jaar tijd heeft het concern een flinke pas op de plaats moeten maken. In oktober 1989 diende het concern een 'totaalplan' in voor het hele gebied aan de Veur seweg. Het hield een forse uitbrei ding in: in plaats van 1376 eters zou het restaurant voortaan plaats moe ten bieden aan 1376 gasten. Boven dien zou het motel er een vleugel bij moeten krijgen en 190 personen op vangen, 72 meer dan nu. Het aantal parkeerplaatsen zou verdubbelen tot 500 a 600 en ook de keuken zou worden uitgebreid. De bouwplan nen zouden ten koste gaan van een een flinke deel van het groene ge bied achter De Gouden Leeuw. Kwaad Hoewel het college de plannen uit- OEGSTGEEST - De stichting voor jeugd- en jongerenwerk in Oegst geest (SJJO) heeft jongerenwerker Angela Peufflik in vaste dienst ge nomen. Volgens SJJO-coördinator Robert Weijnands loopt de stich ting nu financiële risico's omdat de gemeente nog niet heeft toegezegd mee te betalen aan deze uitbreiding van het aantal formatieplaatsen. Sterker nog, de gemeente lijkt hele maal niet van plan te zijn om de sub sidie te verhogen. In april loopt het contract van een jaar voor Peufflik af. Peufflik is aan genomen om een jongerenproject in de nieuwwbouwwijk Haas wijk op poten te zetten. De wijk onder vond veel overlast van de jongeren, maar sinds Peufflik aan de slag is gegaan, is het aantal klachtend be duidend afgenomen. De gemeenteraad heeft onlangs besloten het jongerenproject met nog een jaar te verlengen maar stel de daarmee de SJJO voor een groot probleem. In de cao voor het wel zijnswerk is het namelijk verboden om werknemers twee keer achter elkaar een tijdelijk dienstverband aan te bieden. Peufflik dreigde dus te worden ontslagen terwijl ieder een dik tevreden is over haar werk. Door haar op eigen risico een vas te aanstelling te geven, heeft de SJJO nu het probleem Peufflik op gelost maar daarmee zijn nog niet alle problemen de wereld uit. SJJO-coördinator Weijnands ver telt dat nog deze zomer de gemeente en de SJJO verder praten over de toekomst van het jeugd- en jonge renwerk in Oegstgeest. Verschillen de raadsfracties hebben al gezegd dat de SJJO het moet doen met de middelen die zij heeft. Desnoods snoeit de stichting in het jeugd werk. Weijnands stelt dat moet wor den voorkomen dat de SJJO 'alleen maar een jongerencentrum wordt'. "Wij staan voor goed jeugd- en jongerenwerk en kunnen dat de ge meente bieden als we drie formatie plaatsen krijgen. Met dat standpunt en onze kop omhoog gaan we die besprekingen in. Ik zie eerlijk ge zegd ook geen ander scenario". MAANDAG 25 MAART Leiderdorp inleveren voor kledmgbeurs UW (zomer- en kinderkleding), Noordwijk 1 vergadering afd. Horeca Noordwijkse Ondernemers ging. aanvang 19.30 uur. algemene ledenvergadering om 21.00 uur in hotel Hot van Holland. Noordwijkerhout ansichtkaarten-verzamelbeurs Vereniging Prentbriefkaartenkring De Bollenstreek, van 19.00 tot 22.30 uur in restaurant St Bavo, Langevelderlaan. Wassenaar lezing Kon. Mij. Tuinbouw en Plantkunde "vaste planten, gras sen en bamboes' door de heer Grif fioen. aanvang 20.00 uur in de Wa- Zoeterwoude postzegel ruilavond in Ons Huis, Kosterspad, aanvang 19.00 uur DINSDAG 26 MAART voorlichtingsmiddag over medi cijnen, van 13.30 tot 15.30 uur, in ternationaal trefcentrum voor vrou wen Zahra. Ruisdaelstraat 57, lezing Kon. Mij. Tuinbouw en Plantkunde 'Water in de tuin', door tuinarchitect J. Cuijpers uit Amster dam, aanvang 20.00 uur in de Goe de Herderkerk. Ten Harmsen- klaverjassen bij Speeltuinvereni ging Kindervreugd, Hugo de Groot straat, aanvang 20.00 uur. Katwijk lezing NVvH: 'De mythe rondom het ei', aanvang 9.15 uur in de 'Open Hof'. sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeute, van 15.30 tot 16.30 uur in sportzaal Boorsma, Zwanenburg. koppelklaverjassen en |okei aanvang 20.00 uur in de foyer Tripodia. uitreiking Paaspri|zen en klaver jassen en jokeren, aanvang 20 00 uur m Zwanenburg. Leiden telefonisch spreekuur Belangen- buro Gezondheidszorg, voor vrij blijvend adv.es en informatie, van 10 00 tot 12.00 uur, tel 254654 voordracht Theosofisch Genoot schap 'De verzoeking van Bu- de Stadsgehoorzaal 1 nieuw dansprogramma door Loidordorp kledmgbeurs UW inleveren van 9 00 tot 11.00 uur, verkoop van 19 00 tot 21 00 uur. uitreiken volg nummers vanaf 18.30 uur. Schep- pingskerk. Noordwijk vergadenng van de gemeente raad. aanvang 20 00 uur in het ge ledenvergadering Oranjevereni ging Noordwijk/Binnen, aanvang 20 00 uur tn hotel-restaurant Royal. WOENSDAG 27 MAART Htllegom kindervoorstelling Oeps' door Stichting Spekkies, aanvang u 30 Katwijk Paapmiddag ANBO. aanvang 14 00 uur m kerkelijk centrum, •nstuif Volksdansgroep Katwijk, aanvang 20 00 uur in TrtpOd-a 1 bmgo Oranjevereniging Katw.|k A3 R-|n. aanvang 20 00 uur in De

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9