Tekort verpleegkundig personeel valt mee DE TIJD, VAN TOEN, STRAATTEGEL TUSSEN VUILE WAS Prijs voor ruimtepak Alphenaar MIE DOP, UITVERKOREN FRUITVERKOOPSTERTJE CORPS Leiderdorper Pool gedeputeerde voor D66 MAANDAG 25 MAART 1991 Minder verloop door deeltijdwerk en kinderopvang UTRECHT - Het voorspelde tekort aan verpleegkundig personeel van rond de 7 procent eind 1990 is beperkt gebleven tot 1,8 procent moeilijk vervulbare vacatures. Drs. W. van de Windt van het Nationaal Ziekenhuisinstituut (NZI) heeft dit meegedeeld. De instellingen hebben in een reac tie op de sombere prognose meer mogelijkheden geboden voor deel tijdarbeid en kinderopvang, waar door er minder verloop was. De ge middelde loopbaan is langer gewor den. Verpleegkundigen oefenen nu na hun diplomering gemiddeld zes tien jaar hun beroep uit en zieken verzorgenden negen jaar, zo is on derzocht. Het percentage schoolverlaters dat een beroep in de gezondheids zorg kiest ligt nog steeds rond de tien, maar toch dalen de absolute aantallen, omdat er minder jonge ren van de scholen komen. Daar staat volgens Van de Windt een ster ke groei tegenover na eerst wat anders te hebben ge daan. op wat latere leeftijd aan de opleiding beginnen. Een door het NZI ontwikkeld toe komstscenario komt uit op een groei van het aantal arbeidsplaatsen met 1,3 procent per jaar tot 2000. Door de toeneming van het aantal deeltijdwerkers zullen er in dat jaar 180.000 verpleegkundigen en ver zorgenden nodig zijn, ofwel jaar lijks 2,1 procent meer. Het aanbod zal volgens Van de Windt bij lange na niet groot genoeg zijn. Om alle vacatures te kunnen vervullen zou het percentage schoolverlaters dat voor de gezond heidszorg kiest, moeten stijgen van Symposium over ontwikkeling van het Groene Hart ALPHEN/REGIO - Over de toe komstige inrichting van het Groene Hart wordt uitgebreid gesproken tijdens een symposium, 'Het Groe ne Hart, kiezen voor binnentuin of buitenhuis?'. Het symposium dat op 22 april van 13.00-17.00 uur in het Alphense vogelpark Avifauna wordt gehouden, is een initiatief van het Intergemeentelijk Overleg orgaan Rijnstreek (IGOR). Doel van het symposium is een breed maatschappelijk draagvlak te ontwikkelen voor een concrete in vulling van het gebied. De ontwik keling van het Groene Hart gaat na melijk gepaard met spanningen omdat de menigen daarover uiteen lopen. Aan de ene kant is er de visie die ervan uitgaat dat het Groene Hart kan uitgroeien tot de binnentuin van de Randstad. Aan de andere kant zijn er mensen die vinden dat de ontwikkelingen mede moeten worden bepaald door de belangen van de huidige bewoners, de agrari sche sector, het bedrijfsleven en de Iedereen die betrokken is bij de discussie en bij de daadwerkelijke inrichting van het Groene Hart is uitgenodigd mee te praten: het par lement, politici en ambtenaren bij de betrokken .provincies, de minis teries, de gemeenten, de belangen- organisties en belangstellenden. 10 tot 17. Als dat niet lukt, kan in 2000 ruim 22 procent van de ar beidsplaatsen niet bezet worden en kan maar 58 procent van het werk worden uitgevoerd door gediplo meerd personeel. Ook als de hoe veelheid werk niet toeneemt zal het aantal vacatures stijgen tot ruim 11 procent in 2000. Meer kansen Van de Windt noemde een aantal mogelijkheden om deze sombere prognose in gunstige zin te beïn vloeden, zoals meer aanbod in func ties ("Om de strakke band tussen beroepsuitoefening en opleiding enigszins te doorbreken") en het nog verder terugbrengen van het verloop, vooral in de leeftijdsgroep van 25 tot 30 jaar die nog een relatief lange loopbaan in de verpleging voor zich heeft. Ook het studierendement kan omhoog. Op het ogenblik houdt ruim een kwart van degenen die aan het verpleegkundig onderwijs be ginnen er voortijdig mee op. Andere mogelijkheden zijn een langere ge middelde werkweek (doordat meer vrouwen full-time in plaats van part-time gaan werken) en vermin dering van het ziekteverzuim. Het NZI heeft berekend dat het aantal vacatures in 2000 door een combinatie van al deze maatregelen kan worden beperkt tot ruim 9 pro cent. De Nationale Ziekenhuisraad bereidt een landelijke campagne voor om schoolverlaters en herin treders warm te maken voor werk in de gezondheidszorg. Er komt ook een 06-lijn voor informatie over le ren en werken in de gezondheids zorg. - Een beduusde, NOORDWIJK/ALPHEN AAN DEN RIJN - Een keur aan jeug dige ruimtevaartdeskundigen kreeg zaterdag in Noordwijk een prijs uitgereikt van Neder lands enige echte astronaut Wubbo Ockels. De Alphense scholier Randolph Widjaja (14) was een van de gelukkigen. Zijn ontwerp van een ruimtevaart- pak met elektronische verwar ming op zonne-ernergie viel in de prijzen. Ruim honderd deelnemers aan de scholierenwedstrijd 'Sa men naar Mars* waren aanwezig bij de feestelijke prijsuitrei king in de Noordwijkse Space Expo. De wedstrijd was uitge schreven in het kader van de Nationale Wetenschapsweek. Kinderen moesten oplossingen aandragen voor problemen die zich voordoen bij een bemande ruimtereis naar Mars. Een deskundige jury, met daarin onder meer Wubbo Oc kels en Chriet Titulaer, moest een keuze maken uit 149 inzen dingen. De deelnemers hadden oplossingen gestuurd voor tal van problemen. Hoe kweek je voedsel in de ruimte, wat voor spelletjes speel je tijdens een reis over honderd miljoen kilo meter (die drie jaar duurt) en welke oefeningen kun je doen om fit te blijven. Gaan er alleen mannen naar Mars, alleen vrou wen. of is een gemengde groep beter? En hoe ga je om met de gewichtloosheid in het ruimte schip? De hoofdprijs ging naar Mar- loes Mulders (17) uit Eindhoven die een werkstuk maakte over het waarom van ruimtevaart in relatie tot de problematiek in Derde Wereldlanden. Ze won 500 gulden en een schrijfset. In de categorie opstellen ging de hoofdprijs naar Michel van Pelt (18) uit Ridderkerk. Duikpak Randolph Widjaja won een van de drie tweede prijzen in de ca tegorie 12 tot en met 14 jaar. De Alphense Albanianae-scholier kreeg een officieel ESA-model van de Hermes-satelliet. "Mijn pak ziet er uit als een soort duikpak", zegt Randolph. "Ik heb er warmteplekjes opge maakt met zonnecellen waar stroom doorloopt. Zo krijg je het lekker warm". Echt lang heeft de tweedeklasser ha vo/vwo niet aan zijn ontwerp gewerkt. "Een weekje of twee. ten heeft gevormd. De fractie CDA moet hierdoor banken plaats neme DEN HAAG - Voor D66 gaan Lei derdorper prof.dr. Jan Pool en Lyn- de Blok uit Den Haag zitting nemen in gedeputeerde staten van Zuid- Holland. Pool gaat daarbij de porte- Jan Pool (57) feuille gezondheidszorg, welzijn, nog als cardioloog ouderenbeleid en monumenten- ziekenhuis zorg voor zijn rekening den. Hij i Blok bezet de komende vier jaar de geweest. Pool zit sinds 1986 portefeuille natuurbehoud, recrea tie, landinrichting en agrarische za ken. Dat heeft de D66-fractie afgelo pen weekeinde besloten. De tweede nieuwe gedeputeerde s Lynde Blok (44) die in de periode LEIDEN Kunstgebitten, kruiken, thermometers, kinderspeelgoed, zelfs een straattegel wordt wel eens uit het vuile wasgoed van het Aca demische Ziekenhuis Leiden (AZL) opgevist. Per week bevindt zich ge middeld dertig kilo aan appara tuur en spullen in de waszakken ran het ziekenhuis. Het AZL produ ceert per week 22.000 kilo vuile was. De gevonden voorwerpen vari ëren van stalen wasschalen tot een bovenstuk van een kapstuk, een pomp voor de hartbewaking. injec tienaalden en paperassen met ziek teverslagen. In de naaikamer van het zieken huis is inmiddels een hele verzame ling aangelegd van voorwerpen die tussen het wasgoed zaten. De spul len die kunnen worden gebruikt, gaan terug naar de eigenaar of het centraal magazijn waarna ze op nieuw in roulatie komen. Volgens hoofd van de huishoude lijke sector van het AZL, C.M.H. van der Velden, kan het zo niet langer. Hij heeft de verschillende afdelin gen van het ziekenhuis met klem ver zocht om meer aandacht te besteden aan het vullen van de waszakken. "De schade loopt in de duizenden guldens per maand. Een achterge bleven balpen kan bij voorbeeld al voor honderden guldens schade ver oorzaken. De medewerkers van de wasserij zoeken de was handmatig uit, maar er komt toch nog wel eens NZH test op bus moleculenrichter' LEIDEN/HAARLEM - De NZH test op tien bussen een milieubesparen- de 'moleculenrichter'. Het appa- raaat bestaat uit een zeer sterke magneet die tussen brandstoftank en brandstofpomp wordt gemon teerd. Uit een onderzoek van de Rijks dienst voor Wegverkeer blijkt dat de moleculenrichter zorgt voor een vermindering van roetuitstoot van 50 tot 60 procent. Door de magneet gaan alle1 moleculen van de brand stof 'dezelfde kant opstaan' en heeft zuurstof beter vat op de brandstof. De verbranding is daardoor opti maal. Het apparaat levert een brandstofbesparing van ongeveer 6 procent op. Het apparaat kost onge veer 700 gulden. ciale staten heeft gezeten. In het da gelijks leven is zij arbeidsmanage- ment adviseur bij Rijkswaterstaat. Blok is lange tijd voorzitter geweest de gedeputeerden, de D66-afdeling Den Haag. In de mannenmaatschappij die de studenten het grootste deel van de negentiende eeuw vorm den, bestond ook de 'bijhang' van de studenten grotendeels uit mannen. De sociëteitsbedienden, de pedellen, de kasteleins niet al leen maar ook de bolusverkopers, de rottingventers en oppassers en natuurlijk de sigarenhandelaren en kappers, allemaal mannen. Toch waren er een paar uitzonde ringen en ze werden door de stu denten in ere gehouden. Twee van de mooiste waren vanzelf sprekend de bekende koffie- vrouwtjes, maar daar schrijf ik de volgende keer over. Dit maal staat een heel bescheiden lief fruitver koopstertje in het licht van de schijnwerper. Alleen posthuum gedoogt ze dat. De enige redelijke 'geschiedenis van het Leidse studentencorps', die van Frank en Wiardi Beek man, meldt dat de ware naam van Mie Dop Hiltien Jannetje Zitman was en dat ze sinds 16 maart 1845 fruitvrouwtje op de Sociëteit was. De datum is inderdaad precies bekend. De studentenalmanak van 1904 vertelt hoe de vork pre cies in de steen zit: "Mie's verschijning in de studen ten-wereld op de Sociëteit had plaats in de dagen dat Klik- spaan's en Flanor's namen nog op ieders lippen lagen. Toenmaals werd de Sociëteit belegerd door jeugdige en minder jeugdige si naasappelsverkopers, die het den studenten zoo lastig'maakten - men denke aan de concurrerende stellen "Haagsche Saar" in late- ren tijd op 8 Fevruari - dat de poli tie verzocht werd de straat te zui veren. De politie, blijkbaar hare reputatie bij de studenten willen de verbeteren, legde het verzoek ten uitvoer, doch op hare wijze: ersf*- Mie Dop legt een kaartje met Mozes Bolus en Mozes de rottingkoopman. ondanks tiet verzoek om één fruitverkoopster van de razzia uit te zonderen, wilde zij ze allen verjagen. Uit protest hiertegen werd dit uitverkoren meisje nu in de Sociëteit gehaald en de politie op drastische wijze gewaar schuwd, buiten de Sociëteit te blijven en geen hand naar haar uit te steken. Zóó deed Mie haar in trede op de kroeg. Vraagt men haar waarom juist zij de uitverko- LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN rene was, zij zal bescheiden ant woorden: "omdat ik mij steeds achteraf hield". Wat hiervan zij, het is een feit dat zij terstond da gelijks vrijen toegang had op het bitteruur en ieders hart verover de". Mie Dop woonde in een huisje op de Langebrug en kende nagenoeg alle studenten. Ze was bij alle feesten present en vooral de 12V2- jarige studentenjubilea vond ze prachtig. Weldra was ze niet al leen onmisbaar op de kroeg maar ook op de feesten van de corpsge zelschappen. Bij de musiek van Sempre verkocht Mie evenzo goed haar sinaasappeltjes als bij het kletteren van de degens van Arena, bij Njord even graag als bij Pro Patria. Ging ze op de boot van de groenen mee naar Katwijk, dan moest ze evenals de groenen tegen de pachter aan de Haagse Schouw roepen: "afzetter"! Mie raakte zo ingeburgerd dat ze een waar monopolie op fruit- verkoop aan studenten kreeg. Zo mocht de eens beroemde Hoog straten op zijn tafels slechts fruit Mie neerzetten. Haar jubile um moet groots geweest zijn. Het was maskeradejaar, 1895, en ze werd door twee commiessie de sociëteit binnengeleid naar de plaats waar de stoel stond van Keizer Karei uit de maskerade. Daarop gezeten, onder de pal men, kreeg ze een donderend Io Vivat toegezongen en mocht ze honderden gelukwensen en ca deautjes in ontvangst nemen. Mie werd natuurlijk wel ouder maar alleen de reünisten merkten dat op. De studenten zelf, die haar elke dag zagen, beschouwden Mie als een onveranderbaar kroegmeubel. En wie weet bleef Mie temidden van die jonge men sen ook wel zelf jong. Rheuma- tiek kreeg ze overigens wel, maar ondanks dat klonk het altijd blij moedig: 'Koopt u eens wat van Mie! wat zal het wezen; twee man darijntjes, een heerlijken pales- tien, dadels"? Achtenvijftig jaar was ze op de sociëteit. Toen kreeg ze haar welverdiende rust. Situatie Leiden valt mee Onderzoek naar capaciteit bij intensive care toont tekorten LEIDEN/REGIO - De problemer bij de intensive care doen zich voor al voor op de afdeling hartbewa king. Regelmatig moeten patiënten tientallen kilometers buiten de woonplaats worden opgenomen en is de ambulance 'onverantwoord lang onderweg'. Het is onbekend hoeveel sterfgevallen hiervan het gevolg zijn, maar gesteld kan wor den dat de zorg voor deze patiënten onder de maat i is het eerste uur belang. Dit staat in het conceptrapport van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zuid-Holland. Gedeputeerde Staten hadden begin vorige maand om dit onderzoek ge vraagd na krante-berichten over de ontoereikende capaciteit van inten sive care-afdelingen. Volgens het concept-rapport is de situatie in de regio Leiden/Alphen minder ernstig dan in andere regio's in de provincie. Het aantal bedden voor mensen met acute hartproble men en algemene intensive care voldoet grofweg aan de norm: te genover een tekort aan hartbewa- kingsbedden (17) staat een over schot aan gewone intensive care- bedden (22). Volgens betrokkenen is de druk op de bedden 'opvallend groter ge worden' in 1990, maar zijn proble men uitgebleven door bedden van de intensive care te gebruiken voor mensen met acute hartproblemen. Eeri enkele keer is men vol, vooral door opnames uit andere regio's. Volgens de provinciale raad is een nader onderzoek nodig om vraag en aanbod vast te kunnen stellen. Op korte termijn moet het aantal bedden voor intensieve hart- zorg worden uitgebreid in 'grootste delijke regio's' als Rijnmond, zodat het aantal tenminste voldoet aan de norm. Personeelstekorten dienen zo snel mogelijk weggewerkt te worden en het zou wenselijk zijn het belang van verschillende afde lingen af te wegen. Ander punt is de doorstroming. Volgens de Raad moeten patiënten makkelijker kunnen doorstromen van de intensieve care naar gewone verpleegafdelingen. Aan de andere kant komt het ook voor dat patiën ten te snel doorstromen om ruimte te scheppen op de hartbewaking en de algemene intensive care. Cardiolooog (57) krijgt portefeuille gezondheidszorg Al eerder werd bekend dat voor de oppositie- de WD de Noordwijker Ted Jan- ;n- sen en Irma Günther weer in gede puteerde staten plaats nemen. De op dit moment lijsttrekker Jansen gaat daarbij ver- tan het Dijkzigt- keer en vervoer, mobiliteit, en ruim- Rotterdam verbon- telijke ordening van het landelijk bijna 20 jaar hoogleraar gebied doen. Günther neemt de sinds 1986 in de portefeuille economie, bestuurlijke vanaf de oprich- zaken, overleg met Randstadpro vincies en waterschappen voor haar rekening. De derde partij in het college, wat in de machine terecht. Het geeft heeft een van de medewerkers in een Daarmee levert D66 voor het eerst 1982 tot en met 1987 in de provin- PvdA, neemt vanavond een besluit allemaal veel extra werk en irrita- vuile naald gegrepen. Het slachtof- in haar bestaan mensen voor be- tie". fer is toen naar het Alphense stuursposten in de provincie Zuid- De medewerkers van de wasserij Rijnoord-ziekenhuis gebracht om Holland. Vorige week^werd bekend kunnen zichzelf bovendien verwon- een hepatitus-injectie te halen", al- dat D66 sam den bij het sorteren. "Vorig jaar dus Van der Velden. een college 1 de invulling van de drie zetels in gedeputeerde zaken. Op 16 april volgt nog de officiële verkiezing van De Leiderdorper Pool wordt dage lijks bestuurder van de provincie. Hij gaat zich bezighouden met ge zondheidszorg, welzijn, ouderenbe leid en monumentenzorg. (PR-foto) 0UÖ jTiciritó Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Gisteravond om half zes had het volgende op de Mare plaats: Een jongen en een matroos lie pen daar met hun(!) meisje te wandelen. Opeens kregen de verliefde jongelui twist over de vraag van wie hunner dat meis je was. Zij raakten in-een hevig gevecht met elkaar, terwijl de een gedurig riep: „het is mijn meid!" waarop dan de ander weer liet volgen: „het is mijn meid!" waarbij bovendien de matroos de heldhaftige uitdruk king deed: ik wil voor mijn va derland strijden en zou ik het dan voor mijn meid niet doen?" Door de komst van een vijftal po litieagenten werd aan het ge vecht een einde gemaakt. Hier mee was de teere questie echter nog niet opgelost want de ma troos voegde bij het scheiden zijn mededinger nog toe: „ik zal je la ter wel spreken!" Heel vriend schappelijk zal dit gesprek dan zeker ook weer niet zijn. Vijfentwintig jaar geleden: - Belangrijke medische primeur. Niertransplantatie in Leids Zie kenhuis. In Leiden is onlangs de eerst niertransplantatie in Neder land met succes verricht. De di recteur van het Academisch Zie kenhuis deelt naar aanleiding van deze belangrijke medische primeur mee: Ongeveer drie weken geleden is in het Academisch Ziekenhuis in Leiden de eerste niertransplan tatie in Nederland verricht. Het betrof hier een 26-jarige man. bij wie een nier van zijn moeder werd getransplanteerd. Aan de operatie is zeer veel werk in teamverband voorafgegaan voordat tot de ingreep kon wor den besloten. De patient zal aan het eind van deze week uit het ziekenhuis komen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 8