TAD LEIDEN PvdA houdt vast aan portefeuille financiën Laatste ronde voor Leidse melkboer Kees van Schie Een intellectueel verdwaald in de politiek LEIDSCH ill DAGBLAD actief in vrije tijd Aftreden s MAANDAG 25 MAART 1991 Afscheid van een lopend monument Fractieleider De Vreeze wellicht wethouder LEIDEN PvdA-fractielei- der Steven de Vreeze is de meest waarschijnlijke op volger van P. Bordewijk, die zaterdag aftrad als wethou der van financiën. De finan ciële specialist van de PvdA weigert zelf in te gaan op suggesties over zijn mogelij ke kandidatuur: "Dat is nu helemaal niet aan de orde". De PvdA beslist vanavond tijdens een fractievergade ring wie de nieuwe wethou der van financiën moet wor den. De PvdA wil in elk geval de porte feuille financiën beheren en voelt niets voor verschuivingen van por tefeuilles, zo bleek afgelopen zater dag bij de fractievergadering. Dui delijk is dat de nieuwe wethouder, die een zeer zware taak staat te wachten, een financiële specialist moet zijn. In de raadscommissie fi- worden uitgesloten, dat zij deze proberen de gemeenteraad te over- keer wel bezwijkt voor de aandrang tuigen van zijn standpunt". D66 haar partij, is het niet schijnlijk dat zij veel voelt zware klus. Daardoor blijft alleen De Vreeze als mogelijke kan didaat Het aftreden van Bordewijk bete kent een forse aderlatingrHHÉ| vraagt zich af of er geen sprake >r de van een bestuurscrisis. "CDA-wet- feite houder Hettmga is opgestapt om morele redenen. Van Dongen, toch de leidster van de PvdA gaat ook al weg". IH^HHde Fractieleider Jan Laurier van PvdA. Ruim een week geleden Groen Links is vooral teleurgesteld, maakte wethouder H. van Dongen "Het is spijtig dat de politieke carri- nanciën hebben voor de PvdA S. de alitie-partner het CDA heeft de be- opgevolgd door H. Koek, die sinds helemaal terecht. Bordewijk heeft 1987 in de raad zit. Na het vertrek het als wethouder niet gemakkelijk van Bordewijk is T. van Rij volkshuisvesting de meest erv PvdA-wethouder. Hij trad vorig leuke dingen jaar mei aan, na de gemeenteraads- Leiden konden worden gedaan", verkiezingen. "Het is niet goed voor de partij, waar ik een volledige wis- seling van de wacht constateer", zegt Van Dongen over het vertrek van Bordewijk. "Zijn jarenlange kennis en ervaring zullen worden gemist". Het plotselinge aftreden van Bor dewijk is voor de andere politieke partijen gekomen als een donder slag bij een bewolkte hemel. Bij I 'aaskennis bij Groenoordhal Vreeze en A. Boot zitting. Boot weigerde vorige week ech ter het wethouderschap onderwijs, dat vrij komt door het vertrek van H. van Dongen. Hoewel niet moet slissing LEIDEN Ook dit jaar staat tij dens de paasdagen weer een kermis Bordewijk dTd'iscussie ?p he' 'errHe,n van dc Groenoordhal- ingehaald. CDA-wethouder Joop Zaterdag en maandag kunnen Walenkamp zei gisteren dat zijn °e er \anaf 10.00 uur te- partij ook distel wil van het raadsde- ™=h1t' °P *>ndag begmt de kennis bat dat morgen moet plaatsvinden, j u iinaar^el" "Om de opvolger de kans te geven den «*a»}d do°r de Stichting Eve- LEIDEN De bouten, glanzende melkwagen heeft ooit toebehoord aan melkboer Brouwer en is nu weggehaald uit het bejaardentehuis Roomburg. Met deze ouderwetse melkkar en de al even oude trans portfiets zetten de zoons van melk boer Kees van Schie de achtervol ging in op hun vader. Deze beweegt zich voort in een gammele elektri sche melkwagen, alsof hij op de vlucht is voorde melkkar uit het be jaardentehuis en misschien het be jaardentehuis zelf. ten blazen leven in de kleumende groep. Door de witte Pierrot-gezich ten steken brillen en zwarte sikken. Het is koud, maar de muziek en de vrolijkheid bevriezen niet, en lang zaam zet de stoet zich in beweging op zoek naar Kees van Schie. Een afscheidsreceptie heeft van Schie niet gewild - "het is al dramatisch genoeg" - vandaar dat zijn kinderen hem verrassen met een laatste fees telijke ronde. De muziek lokt de buurtbewo- de vensters, een mongool- Zaterdagmiddag verzamelt zich op tje drukt haar neus tegen de ruiten, de voor de laatste ronde van melkboer onverstoorbaar blijft afrekenen. Kees van Schie. De dochters klonte- Vriendelijk en gelaten accepteert achter de houten melk wagen, de zoons lopen luid roepend rond in hun witte schorten i hij de felicitaties a en van zijn klanten. Alle klanten rekenen kleinkinderen zitten opeengepakt laatste maal af en laten nog een keer bolderwagen. Een man van een jaar of veertig haalt een dierbare herinnering op: "Vroeger toen ik klein was heb ik Van Schie vaak geholpen met het bezorgen van melk. Aan het eind i de dag kreeg je dan een reep de rekening opmaken in het kleine boekje. Een man, op zijn vrije zater dag verrast, rent op zijn sokken naar buiten voor een bestelling en rekent bibberend af. Sommige klanten ha len snel een fototoestel om de laatste echte melkboer voor eeuwig chocola. Zo zullen velen honderden vast te leggen. Wie had trouwens ge- jongetjes hem hebben geholpen". Na 60 jaar houdt de 75-jarige Kees van Schie eindelijk op met het huis aan huis bezorgen van zuivel. 'Melk en kaas van wie? Niet meer van Kees van Schie', staat er hoopvol op een bord. Van Schie heeft lang niet willen stoppen, omdat zijn werk hem dierbaar is. De auto valt echter bijna uit elkaar en de melkwinkel in de Kraaienstraat, waar alles ooit is begonnen, is ter ziele: de bevoorra ding is daardoor moeilijk gewor den. Een troepje mannen en vrouwen met grote koperen blaasinstrumen- zich in te werken ke materie lijkt het nieuwe wethouder kan meedoen". WD-fractieleider T. van der Nat was zeer verrast. "De discussie bin nen de VVD en in de raad over on der meer de positie van Bordewijk moest nog plaatsvinden. De kans was aanwezig dat wij met een motie van wantrouwen zouden komen, omdat wij Bordewijk wel verant woordelijk vinden voor de proble men. Dat was echter verre van ze ker, omdat Bordewijk ook heel goe de dingen heeft gedaan". De andere oppositiepartij D66 vindt het jammer dat de Bordewijk nu niet in de gelegenheid is zich te verdedigen in de raadsvergadering van morgen. Fractieleider P. Lan- genberg: "Bordewijk had kunnen r moeilii nementenfonds Leiden, ral als de f'naPciale steunpilaren Beetje berouw LEIDEN - De dader van een in braak in een woning aan de Schelpenkade heeft blijkbaar gedeeltelijk berouw gekregen. Hij heeft een gedeelte van de waar die 16 maart bij een in braak werd ontvreemd, terugge bracht naar de rechtmatige eige- De 47-jarige bewoonster van het pand vond zondagochtend een tasje aan de voordeur met daarin twee ontvreemde horlo ges en ringen. Het andere deel van de buit, onder meer een armband, buitenlands geld en een waardevolle munt, blijft vermist. dacht, dat zulke melkboeren nog bestaan. "Mijn vader is een lopend monu ment", zegt een van zijn zoons. Een oudere broer van Van Schie, zelf ook melkboer geweest, mijmert: "De sociale functie is verdwenen. Vroeger troffen wij iemand met een gebroken heup aan in de keuken, te- LEIDEN - Een uitslaande brand in een studentenwoning op de hoek van genwoordig kan iemand twwe man- de Haarlemmerstraat en de Koestraat heeft zaterdagavond flinke schade den dood liggen aan de Lange- aangericht. Twee kamers brandden volledig uit, terwijl verscheidene an- gracht". Een moeder van jonge kin- dere kamers rook- en waterschade opliepen. deren is nuchter: "Met de kar van Het vuur werd rond 21.00 uur ontdekt door bezoekers van een pizzeria Van Schie verdwijnt een verkeers- aan de Haarlemmerstraat. Door de hitte sloegen alle ruiten uit het pand. drempel, want hij stond behoorlijk De brandweer had het vuur snel onder controle. De brand is vermoedelijk door kortsluiting ontstaan op de kamer van een 20-jarige bewoner. KNOV Het KNOV-afdeling Leiden houdt op 3 april een algemene ledenvergadering in café Nieuw Minerva aan de Boommarkt. Ir. W. van der Hoeven, hoofd van de ge meentelijke dierctie grondzaken houdt er een lezing over het stationsgebied. De nlng aanvang is 20.00 uur. Vrouw aangerand in eigen woning Zijlwijkschool De Zijlwijkschool in de Merenwijk houdt dinsdag 26 maart een kijkavond. Daarop worden resultaten gepresenteerd van het schoolproject 'vroeger en nu'. Van LEIDEN - Een 27-jarige Leidse vrouw is in de nacht van zaterdag op zondag aangerand in haar wo- de St. Aagtenstraat. De vrouw kwam omstreeks 2.00 uur thuis. Toen ze de deur opende en naar binnen liep, stond plotseling een onbekende man achter haar die zich naar binnen drong. Hij gaf de vrouw enkele klappen hield zijn hand op haar mond. 18.30 tot 20.00 uur kan worden gespeurd Het slachtoffer slaagde er toch Hie Kuipci Commentaar Wethouder P. Bordewijk van financi ën, die zaterdag besloot af te treden, was als eerste verantwoordelijk voor de chaotische financiële administra tie bij de gemeente. Bovendien is het vertrouwen in hem de laatste weken zodanig aangetast, dat zijn positie niet sterk genoeg meer is om de problemen daadkrachtig aan te pakken. Zijn besluit om af te treden is dan ook terecht. Om hem als enige 'schuldig' te ver klaren, gaat te ver. Het college heeft Bordewijk altijd in zijn eentje laten worstelen. Sterker nog, bij het ma ken van hun beleidsplannen hielden de collega's van Bordewijk weinig rekening met de kosten. Maar ook de overige leden van de gemeenteraad hebben jarenlang zit ten slapen, slechts af en toe uit de dommeling opgeschrikt door een alarmerend rapport. Na de 'Schouw burgaffaire' besloot de raad dat zo iets nooit meer mocht gebeuren. Een onthutsend accountantsrapport verdween vorig jaar even zo vrolijk in de la. waar het pas weer uitkwam na een onderzoek van een interim manager bij de directie financiën. Met het oplossen van de administra tieve problemen is veel geld ge moeid. terwijl de gemeente Leiden al voor enorme kosten staat: bijvoor beeld voor de stationsplannen en de lasten van een nieuwe bezuinigings ronde Een Schouwburgaffaire en een keihard rapport van de commis sie voor de rekeningen hebben aan getoond dat Leiden voor alles de ei gen huishouding op orde dient te brengen. Maar het is te hopen dat de gemeen teraad méér leert van het aftreden van de derde wethouder binnen een jaar. Dat is dat de controle op het fi nanciële reilen en zeilen van de ge meente veel serieuzer moet worden genomen en dat de financiële on derbouwing van beleid niet een bij zaak is. maar een essentieel onder deel. Hoofdletsel bij aanrijding met bus LEIDEN - Een 20-jarige Leidenaar heeft zondag een schedelbasisfrac- tuur opgelopen bij een botsing met en NZH-bus. De man fietste van de Rijnsburgersingel richting Mors singel. Hij verzuimde voorrang te verle nen aan een bus op de Steenstraat. De chauffeur, een 56-jange Koude- kerder, kon de man ondanks stevig remmen niet meer ontwijken. De fietser knalde op de bus en liep hierbij zwaar hoofdletsel op. Hij is afgevoerd naar het AZL. De fiets zit totaal in elkaar, de bus is licht beschadigd aan de voorzijde. AANRIJDING - Een 52-jar.ge Ha genaar heeft zaterdag op de I weg A4 een aanrijding met drie au to's veroorzaakt. De man remde te laat voor een file bij het Plesmanvia- duct en botste achterop de wagen van eën 34-jarige Naardenaar. Die schoof op zijn beurt tegen de auto van een 58-jarige inwoners uit Put- tershoek. LEIDEN Ik gaf een ontwij kend antwoord en vroeg weer wat hij nu eigenlijk uitvoerde. 'Lijmen', antwoordde hij. Hij zag dat ik met zijn antwoord wei nig opschoot. 'Nu ja, lijmen. De mensen bepraten en dan doen te kenen. En als zij getekend hebben, krijgen zij het ook werkelijk thuis'. 'Wat krijgen zij dan thuis, Laarmans?' vroeg ik, want ik wil de alles weten, 'Hun exemplaren', zei de man. Hij lachte weer. 'Exemplaren van het Wereldtijd schrift', verklaarde hij nader. Een aantal jaren geleden ver scheen er een boekje, waarin le den van de Leidse gemeenteraad hun lievelingsboek met een frag ment presenteerden. Wethouder Paul Bordewijk, die dit weekein de zijn aftreden aankondigde, koos voor de roman Lijmen, een van de meesterwerken van Wil lem Elsschot. "In géén boek uit 1923 vindt u de jaren van '80 van de twintigste eeuw zo kernachtig beschreven", gaf Bordewijk als reden op. Zowel de keuze als het com mentaar zijn tekenend voor de in tellectueel Bordewijk, die ook als hedendaags politicus op zoek bleef naar grote verbanden, paral ellen met het verleden en diepere mechanismen. De windhandel die staat beschreven in Lijmen was voor Bordewijk weer zicht baar in de afgelopen jaren, waarin speculanten luchtkastelen bouw den en politici illusies verkoch ten. In een beschouwing over de laatste bezuinigingen bij de Tus senbalans plukte de chemicus Bordewijk moeiteloos vergelij kingen uit de geschiedenis van Leiden. Scherpzinnigheid Bordewijk stak in belezenheid en scherpzinnigheid met kop en schouders uit boven de overige Leidse politici, die doorgaans niet verder komen dan de bijbel of een detective-roman. Collega's en partijgenoten prijzen zijn scherpe en vaak spijkerharde oordeel in het debat, zijn grote kennis van zaken, zijn politieke analyses en zijn heldere inzicht. "Als ik thuis met veel moeite een stapel papie ren had doorgenomen over aller lei financiële kwesties en dan nog met allerlei vragen zat, wist Bor dewijk die problemen verrassend goed en helder uit te leggen", zegt een PvdA-raadslid. Zijn intellectuele gaven kwa men in het beste tot hun recht in de talloze prachtig geformuleerde stukken, die hij de afgelopen ja ren schreef voor het blad van de gemeente Leiden, voor Binnen landse Zaken van de Neder landse gemeenten en zijn eigen partijblad. Bordewijk is net als zijn vermaarde naamgenoot een voortreffelijk schrijver, die zijn beschouwingen lardeerde met woordgrapjes, geestigheden, speldeprikken, prikkelende idee ën en bon mots. Zijn artikelen wa ren jarenlang de brandstof van hevig brandende kwesties en vlammende discussies over de gemeentepolitiek. Het verhaal dat het meeste stof deed opwaaien, was dat over de rol van de gemeentesecrataris, de ambtenaar en de wethouder. Bor dewijk brak hierin een lans voor de wethouder als een manager, die het beleid niet overlaat aan zijn ambtenaren. Een politieke organisatie, waarbij de wethou der alleen maar politiek verant woordelijk is, noemde hij honend het 'restaurant-model'. In die ver gelijking is de wethouder niet meer dan een kelner, die het door de ambtenaren in de keuken be reide voedsel mag serveren en eventueel moet verdedigen. Ondergang Het tragische van Bordewijk is echter dat hijzelf niet de leidende figuur was, die de wethouder in zijn ogen moest zijn. De bezuini gingen die Leiden de afgelopen troffen, wist hij nog in goede ba nen te leiden, evenals de artikel 12-status. Bij zijn eigen directie slaagde hij er echter niet in om or de op zaken te stellen, wat uitein delijk leidde tot zijn politieke on dergang. Keer op keer aarzelde hij om knopen door te hakken in woekerende problemen. Bordewijk is te veel een kamer geleerde gebleven, die moeilijk was in de omgang met anderen. In zijn eigen partij voelde hij zich onzeker en had vaak het idee examen te moeten doen. Bij zijn eigen ambtenaren voelde hij zich soms slecht op zijn gemak, waar door de samenwerking ook wat moeizaam verliep. Politieke te genstanders kon hij meedogen loos afbranden: "Het CDA kent slechts één programmapunt, zo veel mogelijk functies voor de mensen die op zondag na de kerk samen koffie drinken", zei hij ooit over de huidige coalitiepartner. Alleen bij collega-wethouders met wie hij veelvuldig optrok in besloten kring was hij zich zelf; dat zijn ook precies degenen die hem prijzen om zijn toewij ding, loyaliteit en enorme inzet. T. van Rij noemt hem loyaal en tot op het laatst bereid om het belang van de partij en van de stad boven dat van zichzelf te stellen. Van Dongen prijst zijn grote intelli gentie en zijn humor. Bordewijk bleef daardoor ech ter ook in de schaduw van zijn naaste collega's, vooral die van de PvdA. De eerste jaren diende hij het allesoverheersende duo Waal- flfesselaar, vervolgens speelde hij Paul Bordewijk, elf jaar wethouder. tweede viool bij prima donna Van Dongen en de laatste tijd werd Van Rij de eerste man. Bor dewijk sloeg niet met zijn vuist op tafel bij de vergadering van B en W en zwaaide nimmer met zijn portefeuille. Hij slaagde er daar door nooit in om de gigantische problemen in zijn portefeuille hoog op de agende te krijgen en kreeg daarvoor de rekening ge presenteerd. Het wachten is nu op zijn poli tieke memoires, die ongetwijfeld scherp en geestig zullen zun. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD L'EIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7