'Het is de vorm van zo'n ei, die boeit' Oogmake-up vrij zwaar of natuurlijk maar altijd een verleidelijke blik Snoerloze steel- stofzuiger Probleemloos de trap zuigen Op weg naar Pasen is er elk weekeinde wel een eiermarkt T-shirts met poëzie van Xeno Meeneemdoos MAANDAG 25 MAART 1991 Een steelstofzuiger heeft weinig bergruimte nodig en je pakt hem gemakke lijk even om een paar krui mels op te vegen. Alleen zit het snoer vaak in de weg. Een snoerloze uitvoering is dan ook heel plezierig. AEG presenteert op de Domotechnica in Keulen de Accurette, een soort ge- steelde kruimelveger op batterijen, uitgerust met papieren stofzakken. Voor al dit laatste is voor dit type zuigapparaten nieuw. De Accurette is er met vier dan wel vijf batterijen. Het oplaadstation is on dergebracht in een prakti sche wandhouder, die te vens dienst doet als berg plaats voor verschillende zuigmonden. De steel is af neembaar, zodat het appa raat ook snel even als tafel- kruimelveger gebruikt kan worden. Het wordt steeds druk ker voor de eierversier- ders. Bijna ieder week einde op weg naar de Pa sen is er wel op een of meerdere plaatsen een paaseiermarkt. En ieder jaar komen er weer nieu we bij. "Ik doe drie beur zen per jaar", zegt Corry van de Vlugt uit Alphen aan den Rijn, "anders wordt het echt te veel". Ilonka van Rooijen uit Leiderdorp is net terug van een beurs in Benne- kom, maar ook zij heeft zichzelf een limiet ge steld. "Je moet wel, want het is een verslaving". Het versieren van eieren is Ilonka van Rooijen min of meer met de paplepel ingego ten. Haar moeder zat altijd al te prutsen en te knutselen en die vonk sloeg over. Terwijl Ilonka nu aan de ene kant van de tafel zit te werken, knutselt haar dochtertje van zeven aan de andere kant van de tafel met eitjes van piepschuim. Boven op de zolder heeft de Leiderdorpse haar werkbank staan. Veel heeft ze niet nodig: een blokje klei, een satéprik ker, een keukenmesje, een penseel en verf. Zij beoefent de techniek van het modelle ren met synthetische klei: ver sierselen van klei op de eieren aanbrengen. Ook maakt ze aquarelschilderingen op eie ren. Op het moment is ze be zig een poppenhuis te maken van (in) een struisvogelei. "Ik vind het heel moeilijk om twee keer hetzelfde te ma ken", zegt ze. "Ik wil steeds wppr iets nieuws" Uren achtereen zit ze te wer ken. "Bijna iedere avond ben ik bezig. Dan neem ik me voor om vroeg naar bed te gaan, maar dan moet nog even dit af en nog even dat en dan is het zo weer laat". En zeker rond Pasen is het extra druk. Ze loopt niet alle beurzen af. "Ik doe het voor mezelf, niet voor de verkoop. Bovendien moet je dan een hele grote collectie hebben. Voor mijn gevoel be gint het dan een soort lopende band werk te worden". Injectienaald Zoals bij elke hobby, er zijn ook nare klusjes die eerst moeten worden gedaan voor dat aan de leuke kan worden begonnen. Voor Ilonka is dat het uitblazen van de eieren met een injectienaald. "Dat is het ergste wat er is, die eieren uitblazen". Daarna maakt ze ze schoon van binnen, met water en chloor, en vervol gens vult ze ze met een beetje zand. Dat gebeurt eveneens met een injectienaald. Dan pas begint het leuke werk: het vormen van figuurtjes uit klei op en om de eieren. De klei gaat dan met ei en al de oven in en vervolgens worden ze beschilderd. Naast haar andere schilder- werkzaamheden - ze heeft ook cursussen gegeven in Leider dorp - begon Ilonka zo'n ze ven jaar geleden serieus met het versieren van eieren. Het is inmiddels haar grootste en meest tijdrovende hobby. De Leiderdorpse heeft een verzameling van zo'n honderd eieren, die nu nog voorname lijk in schoenendozen zijn op geborgen. In de woonkamer heeft ze in een hoekkast een aantal uitgestald, van haar zelf, van haar moeder, enkele van haar dochtertje en ook van anderen. Want op een beurs wordt onderling wel eens geruild en ook koopt Ilonka wel eens een bewerkt ei van een 'soortgenoot'. Collages Bij Corry van de Vlugt in Al phen aan den Rijn is het eer ste wat opvalt in de woonka mer een enorme glazen kast vol met glimmende, kleurige eieren. Daarnaast staat een werkblad met er boven een rij boeken. Corry beplakt de eie ren: het zogenaamde collages maken. De afbeeldingen daar voor haalt ze uit boeken. Geen boek is veilig voor haar. "Van sommige boeken staat er niet meer dan de kaft". Corry van de Vlugt uit Alphen aan den Rijn temidden van een deel van haar collectie beplakte eieren. "Ik vind het heerlijk om te doen". «oto: Ben de Bruyn) Uit een voorliefde voor handwerken en knutselen kwam ze uiteindelijk bij het ei terecht. "Ik vind het een uit daging, er zit geen begin en geen eind aan een ei. Het is de vorm, die boeit". "Ik begon met het plakken van poëzieplaatjes en knip sels uit tijdschriften", vertelt ze. Door allerlei technieken uit te proberen vond ze uitein delijk haar draai in het maken van collages. "Al was het in het begin wel moeilijk om in boeken te knippen". De mees te eieren zijn beplakt met iko- nen: afbeeldingen van heili gen. "Die beelden vervelen nooit". Ze krijgt nog wel eens laat dunkende reacties van men sen die in eerste instantie den ken dat de eieren beschilderd zijn. "Ze doen dan heel min derwaardig dat ze 'maar' ge plakt zijn. Maar het is echt een techniek die je moet leren". Als het ei is uitgeblazen en schoongemaakt en een plaatje met de juiste afmeting is uit gezocht begint de klus. Het plaatje Wordt eerst geschild en daarna in kleine reepjes ge knipt. Vervolgens plakt ze deze strookje voor strookje op het ei, waarbij vooral op de bovén- en onderkant gelet moet worden. Als het ei dan helemaal af is, zorgt haar man voor de afwerking. Hij draait de houten voetstukjes, die Corry dan weer in passende kleuren schildert. Heerlijk Ze steekt haar enthousiasme niet onder stoelen of banken: "Ik vind het heerlijk om te doen. En het leuke is dat je je werk aan anderen kunt laten zien. Zo'n beurs is hartstikke gezellig. Je bent er een week eindje uit en je omtmoet alle maal mensen met dezelfde passie. Ik kijk zelf altijd mijn ogen uit". Vijf jaar is ze nu bezig. En het is het derde jaar dat ze aan beurzen mee doet. "In het be gin was ik gewoon voor de lol bezig. Als ik dan nu op zo'n beurs sta tussen al dat moois, denk ik: ik hoor er ook bij. En als je eenmaal op een beurs hebt gestaan, dan komen de uitnodigingen vanzelf'. Het stofzuigen van de trap met een sledestofzuiger is een lastig karwei. Want je moet het apparaat tree voor tree verplaatsen tijdens het werk (met bovendien de kans dat het eraf kukelt). Miele maakt een eind aan dit probleem door bij sledestofzuigers een aantal verlengslangen te leve- Op de Domotechnica in Keulen konden we dit slimme en uiterst simpele snufje (ge woon een paar extra stukken slang met koppelstukken) voor het eerst bewonderen. Nu kun je de hele trap achter elkaar zuigen terwijl de stof zuiger gewoon beneden of bo ven blijft staan. Hoe langer een slang, des te lager de zuigkracht, dat is waar. Maar op de hoogste stand in werking gesteld heeft de stofzuiger altijd nog dezelf de capaciteit als bij gebruik met korte slang op de spaar- stand. En je werkt wel heel wat comfortabeler. door Eva Prins van Rooijen uit Lei jan haar werkbank uren achtereen bezig te versieren: haar >7i meest tijdrovende Corry van de Vlugt geniet met volle teugen van haar hobby make-up zo natuurlijk moge lijk; 2) Trek een denkbeeldige, diagonale lijn van de neus vleugel, via de buitenste oog hoek naar de slapen. De wenkbrauw mag nooit zo lang worden gemaakt dat hij deze denkbeeldige lijn over schrijdt. 3) De wenkbrauwen moeten altijd een tint donker der zijn dan het haar aan de wortels. Dior brengt om de wenkbrauw goed te kunnen acentueren een fraai potlood met een borsteltje om te ver vagen en een puntenslijper in de kleuren: grijs, zwart, kas tanje, bruin en blond. Vooral natuurlijk wil Cha nel het houden. De visagist van dit huis koos voor een oogmake-up in grijstinten bij een vrij uitgesproken kleur roze voor lippen en wangen en voor zalm en grijs/lilakleuren bij koraaltinten. De oogmake- up wordt te beginnen met de lichtste kleur in de ooghoek, schuin naarboven uitgewerkt. Aquarius Ih de lijn Aquarius brengt Ge neral Cosmetics de oogscha duwkleuren blauw en groen die ook in de kledingmode zo belangrijk zijn. De mascara 9,95) en het kóhlpotlood ƒ2,95) bij deze kleuren zijn zwart of turquoise. Wie een meer natuurlijke oogmake-up wil kan kiezen uit combina ties van lila, zalm, oud-rose, terracotta, zachtgroen en zand. De lipstick en nagellak die hierbij horen zijn zacht oranje met een parelmoeref fect, zonnige roodbruin of fla- mingo-rose. In de lijn Theater van dezelfde firma is voor de Prima Donna-make-up geko zen voor oogschaduwcombi naties als zalmrose en lever- bruin of grijsblauw en zacht- rose 6,95). In deze make-up wordt fors met eyeliner ge werkt. Opvallend is dat hier bij ook een felrode lipstick en een dito nagellak worden ge bracht. De Silk Collention, een iets duurdere lijn van Ge neral Cosmetics, - de prijzen lopen van ƒ14,95 tot 24,95) zie je natuurlijke tinten als zalmrose, koffie(met melk- )bruin en terracotta of een combinatie van steenrood, zand en brons. Deze kleuren zijn ook terug te vinden in de blusher, de lipstick en de na gellak. Deze serie is duurder omdat aan alle produkten vi tamine E en jojoba-olie olie is toegevoegd. Combineren "Stijlen kunnen onderling worden gecombineerd om on gewone, dus andere effecten te bereiken", zegt ontwerper Wolfgang Joop. "Dat geldt ook voor de make-up: ga ge rust heel creatief met de kleu ren om en combineer ze naar eigen smaak en stemming. Belangrijkste leidraad voor dit seizoen is het duidelijke onderscheid tussen city-look een sportieve stijl en een fan tasievolle jonge mode". Wat Joop betreft kunnen vrouwen aan de slag met: licht en don ker grijs/blauw, orchidee-wit met licht aubergine, licht kaki met heel licht mosgroen en zandachtig beige met bruin. De daarbij horende lipstick en nagellak tinten zijn zee-ane- moonrose, harde-rose en oranjebruin. De blusher kan echte rose of perzikkleurige zijn. Nieuwe bij Joop zijn het lippotlood 20.-) en het eye- liner-potlood 17,-) in alle modieuze tinten. Eenvoud is volgens Bour- jois het geheim van en mooie warme oogopslag. Hiervoor gebruikt men zachtbruin waar rose doorheen schittert I op het ooglid, wat overvloeit in zacht-beige met een tikje j rose dat tot aan de wenk- j brauwboog wordt aange- bracht. Daarbij hoort een war me, donkerbruine mascara, terwijl de nagels en lippen fruitig rose worden gekleurd. Met de poudre soleil krijgt het hele gezicht een zonnige glans, die door gebruik van een middelbruine blusher met een tikje rose nog wat wordt geaccentueerd. Isabella Rossellini was voor Lancóme visagist Thibault Vabre de inspiratiebron bij het ontwikkelen van zijn ma ke-up lijn Légende. Zacht-ro- se en blauw zijn de belangrijk ste kleuren in deze glamour- make-up. Dicht langs de wim- perrand wordt met blauw kó hlpotlood over het gehele oog lid een lijn getrokken. Bij de buitenste ooghoek wordt dit lijntje met een boogjë doorge trokken. Blauw kleurt de ar cadeboog met het accent op de buitenste ooghoek, de rest wordt met rose 'opgevuld'. Met de oogschaduw wordt het lijntje van het kohlpotlood ge volgd, wat een amandelachtig effect geeft. De blauwe mas cara wordt in twee laagjes op gebracht, - voor het aan- plakwimper-effect - waarbij de buitenste ooghoek wat meer aandacht krijgt. Bij Elisabeth Arden zijn kleuren voor de ogen puur. Voor een sexy-oogopslag ad viseert Arden de combinatie van amethist en sterling, door de applicator gelijktijdig over beide kleuren te strijken, die over het hele ooglid wordt aangebracht. Vervolgens wordt het ooglid geaccentu eerd met amethist en langs de De kleuren vayi de zee in Invite's Aquarius. Een verleidelijk oogopslag, sommige vrouwen hebben die van zichzelf, anderen hebben daarbij wat hulpmiddeltjes nodig. En die zullen ze dit voorjaar royaal moeten ge bruiken, want het oog is de blikvanger. Wie de jaren zestig, die nu herleven bewust heeft meege maakt, zal daarvan niet op kijken. Toen liep iedereen met door eyeliner en mascara koolzwart gemaakte ogen. Vi sagisten van nu maken het niet zo bont als die van toen. Zij gebruiken vaak heel sub tiele manieren om het oog te laten opvallen maar wie er als een Cleopatra wil bijlopen mag dat dit seizoen doen. De poézie-t-shirts zijn te be stellen door overmaking van 25,- op Postbank 29.96.610 of ABN 57.04.27.762 t.n.v. Stich ting Uitgeverij Xeno in Gro ningen, onder vermelding van het gewenste gedicht en de maat. Meer inlichtingen bij de uitgever (050-144277). Liga, de bekende baby-, peu ter- en kleutervoeding, heeft handige meeneemdoosjes la ten ontwerpen. Voor ouders en verzorgers wordt het daar door gemakkelijker de voe ding mee te nemen, zonder meteen met een groot pak Liga's te hoeven rondzeulen. De handige doosjes zitten gratis verpakt op de duo- pakken baby- en kindervoe ding. Ze zijn er in verschillen de frisse kleuren. En behalve voor die Liga's zijn ze natuur lijk handig voor tal van andere toepassingen. door Henriëtte v.d Hoeven De meest opvallende, zwaar ste oogmake-up komt van Dior die in 'Images' graniet- grijs, bremgeel, hemelsblauw, heidepaars en eendegroen met elkaar combineert. Die kleuren zijn nogal uitgespro ken, voor een goed effect heb je maar heel weinig nodig. Wat gemakkelijker is het met 'Monochrome', aardebruin, zandgrijs, kalksteenwit, lei grijs en kiezelgrijs. Omdat de kleuren een beetje in eikaars verlengde liggen, is dit eigen lijk het beste doosje om eens te experimenteren met een zware oogmake-up. In de nieuwe make-up krij gen de wenkbrauwen weer een accentje. Omdat de wenk brauw voor een belangrijk deel bepaalt of de gelaatstrek ken in evenwicht zijn enkele tips: 1) Houd de wenkbrauw wimperinplant wordt zwarte eyliner aangebracht. Naast blauwe kleuren brengt Arden ook aarde en zandtinten. Boekje Met twee doosjes van het Triple-systeem (drie kleuren in een doosje) van Shiseido creëerde Serge Lutens een prachtige oogmake-up die als volgt wordt aangebracht: maak met de smalle top van het penseel uit het doosje bruintinten (Brown variatons) een lijn rond de ogen (de don kerste kleur langs de beneden wimpers), breng nu uit het doosje Immutable Ashes de grijs/paarse tint aan over het binnenste en het buitenste deel van het ooglid. Strijk daar vervolgens licht met de bronsachtige tint overheen richting buitenooghoek. Breng deze bronstint ook aan langs de onderste wimper (met het smalle deel van het penseel). Kleur hierna het middengedeelte van het bo venste ooglid met de paarstint, die iets naar de bui tenste ooghoek moet uitwaai- Het lijkt misschien inge wikkeld maar dat valt reuze mee. Bovendien heeft Shi seido een fraai boekje uitgege ven waarin deze en nog vele andere manieren om oognfa- ke-up aan te brengen staan ge tekend. Wie dat in de parfu merie even inkijkt, kan het niet verkeerd doen. In de Boekenweek Kwam uit geverij Xeno met een poëtisch kleed-advies: Poëzie-t-shirts. Ze zijn er in de maten S. M, L en XL, en ze zijn er in verschil lende uitvoeringen. De gretige poëzie-minnaar kan kiezen uit De Nachtega len (J.C. Bloem), Boem Pau- keslag (Paul van Ostaijen), Herinnering aan Holland (Hendrik Marsman) en een verkorte versie van Oote (Jan Hanlo). De basiskleur is, vanzelf sprekend, wit. Op de drager rust de morele en literaire plicht zich in openbare gele genheden te laten lezen. De vrij zware oogmake-up van Dior.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6