Saddam Hussein in het nauw gebracht Einde aan staat van beleg in Mali "Tienduizenden doden' bij opstand in Baghdad Kloffie-export helpt kapitaalvlueht Brazilië Gorbatsjov: internationale status voor republieken Arena verliest meerderheid in El Salvador Israël wijst Palestij nen uit Thailand wil sextoerisme halt toeroepen Optimisme bij Albanese oppositie over verkiezingen Italiaanse president Cossiga stuurt aan op regeringscrisis VASTENAKTIE GIRO 5850 MAANDAG 25 MAART 1991 i BUITENLAND 1 PAGINA 5 BAGHDAD/DAMASCUS/NICOSIA (AP/AFP/Rtr/DPA) President Saddam Hussein van Irak is het afgelopen weekeinde verder in het nauw gekomen. Volgens naar Iran uitge weken vluchtelingen heeft de volksopstand in de hoofdstad inmiddels tienduizenden le vens gekost terwijl ook zwaar wordt gevochten in verscheidene shi'itische steden in het zuiden. Het afgelopen weekeinde gingen de op 10 kilometer van Mosul, de had verlaten om zich over te geve 1 Baghdad massaal de grootste stad in het noorden. straat op om te demonstreren tegen de regering, waarvan Saddam Hus sein ook na de onlangs doorgevoer de wijzigingen de touwtjes strak in handen houdt. Volgens naar Iran der leiding uitgeweken vluchtelingen traden Saddam w de in Baghdad overal in grote aan- macht kw; tallen parate militairen hard tegen .vegen doodgeschoten Zaterdag poogde Saddam zijn door de Kuwaytse officier ankelende macht over het land te hij was overgedragen. "Hij haalde versterken door een kabinetswijzi- niet ging. De nieuwe regering staat on- baan", Saadoun Hammadi. de Revolutionaire de demonstranten op. De Iraanse Commandoraad en opperbevelheb ber v in de w napalm en fosforbommen tegen de minister van buitenlandse zaken, het einde van de landings- i een Amerikaanse militair die het zag gebeuren. Het Ameri- sinds hij in 1979 aan de kaanse leger heeft bij het Kuwaytse ook premier. Hij blijft leger over de officier geklaagd. Hij inmiddels gearresteerd en zal krijgsraad moeten ver- SAO PAULO Kapitaalvlueht en koffie. Sinds afgelopen week is duidelijk dat die twee wat met el kaar te maken hebben. Daarom heeft de Braziliaanse regering af gelopen donderdag abrupt de ex port van koffie geschorst. Omdat Brazilië veruit de grootste koffie- exporteur in de wereld is valt de prijs daarom onmiddellijk naar een recordhoogte afgelopen week. Officieel heeft de Braziliaanse regering gezegd dat de export is gestaakt om studie te maken van de herintreding tot een nieuw in ternationaal koffie-akkoord (ICA). Met dit akkoord proberen koffieproducenten en hun afne mers de hoeveelheid af te zetten koffie en de prijs op de wereld markt te reguleren. Aangezien de volgende bijeenkomst daarover pas in september staat gepro grammeerd en Brazilië al maan den overweegt opnieuw mee te doen, lijkt dat onwaarschijnlijk. De staatssecretaris van econo mische zaken die de plotselinge in het Braziliaanse beleid plausibel moest maken, lichtte echter een tipje van de sluier op. In tijden van onderhan delingen schommelt de prijs sterk. Als Brazilië besluit weer mee te doen aan nieuwe afspra ken over export, gaat de prijs ze ker omhoog, aldus de staatssecre taris. Maar heel veel handelaren die te kwader trouw zijn kunnen dat prijsverschil gebruiken om dol lars in het buitenland te krijgen. Zij sluiten fictieve contracten af voor de lage prijs van nu en geven deze door aan de centrale bank die het deviezenverkeer contro leert. Als de prijzen over een paar maanden de lucht in schieten, verkopen zij de koffie voor meer dollars en het verschil gaat naar een buitenlandse bankrekening. Kapitaalvlueht kan de rege ring. nu ze op het punt staat een historisch akkoord te sluiten met haar buitenlandse schuldeisers en de Braziliaanse cruzeiro er weinig florissant bij staat, net even niet gebruiken. De kapitaal- vluchttheorie lijkt de meest aan nemelijke verklaring. Alhoewel sommige marktdeskundigen er op wijzen dat het met het koffie- akkoofd zo'n vaart niet zal lopen. Brazilië, heeft zo zeggen zij, geen haast. Het land zit voor het vierde ach tereenvolgende jaar met een ma gere oogst. Dat ondergraaft de po sitie in de club van ex- en impor teurs en geeft andere leden een argument om een lager Brazi liaans quotum té bedingen. En dat is precies waarom Brazilië het vorige koffieakkoord twee jaar geleden zelf op de klippen liet lo pen. De koffiehandelaren zeggen dat ze beter af zijn zonder een ak koord dat Brazilie's armslag be perkt omdat er voor de komende jaren juist een grotere vraag en kleinere voorraden worden voor speld en dus een prijsstijging. Op een volledige stop van de handel had niemand gerekend. In New York en Londen waar koffie op de beurs wordt verhandeld sprong vrijdag het alarm op rood. de prijs van de goedkope Robus- ta-koffie, het soort dat Brazilië het meest op de markt brengt, schoot in New York van 35 dollarcent naar éen dollar voor een Pound, in mei te leveren. In Rio de Janeiro zei een uit het veld geslagen koffiehandelaar: "Dit bericht is onvoorstelbaar. Dit is zoiets als een militaire staatsgreep in Nederland". De koffie-exporteurs willen intrek king van de maatregelen. "Ande ren profiteren en wij niet", con stateerde een handelaar in Sao Paulo bitter. Helemaal gelijk heeft hij niet. De drie grootste Amerikaanse koffiebranders hebben een on derzoek gevraagd naar de ver dubbeling van de omzet op de koffiebeurs. Guillermo Ribeiro, een grote Braziliaanse handelaar die vermoedelijk met voorkennis handelde, kocht 375.000 balen koffie. Winst binnen 24 uur op deze aankoop: 2,6 miljoen dollar. De Braziliaanse regering heeft ge zegd deze kwestie te zulen onder zoeken. In Sao Paulo. het hart van de koffiehandel, zijn alle ogen ge richt op een persoon, de S^jjarlge Ribeiro, nummer 14 op de wereld ranglijst van koffie-exporteurs en een goede vriend van Leopoldo Collor, de broer van de president. opstandelingen heeft ingezet. In steden in het zuiden, waar het leger zijn controle leek te hebben hersteld, is de opstand weer opge laaid. In en rond de heilige stad Kar- bala wordt weer hevig gevochten. De shi'itische opstandelingen zou den Karbala voor een deel op het le- gisteren van Irak ger hebben heroverd, meldde de werp-resolutie shi'itische partij Ad Dawa vanuit Volgens de Iraanse radio gaat maar blijft alleen vice-premier. President Bush heeft verklaard dat de VS geen directe rol spelen bij het verspreiden van onrust in Irak, maar blijven signalen zenden opdat er een andere Iraakse leider komt. Baghdad beschuldigde de VS er ■■AÉHttHde VN-ont- en bestand zijn soevereiniteit te willen be door ook te eisen dat zijn hele ook in andere zuidelijke steden als oorlogsmachine wordt ontmanteld, Basra, Amara, Nasiriyah meh de opstand door. Het Kurdische verzet in het noor den heeft de meeste vorderingen gemaakt in de strijd tegen het leger. Volgens Kurdische verzetsleiders is nu het grootste deel van het Kur- dengebied op het leger veroverd. De rebellen hebben de oliestad Kir- blijv kuk in handen en zijn opgerukt tot Tanu- de grenzen tussen Irak en Kuwayt vast te stellen en herstelbetalingen uit Iraks olie-inkomsten te eisen. Volgens VS-chefstaf Colin Po well blijven de troepen nog zeker een aantal maanden in de Golf me- druk op Saddam te kunnen uitoefenen. De bevelhebber Operatie Desert Storm, gene raal Norman Schwarzkopf, heeft gisteren verklaard dat de Verenigde Staten dichter dan ooit bij de vesti ging van een permanente militaire basis op Arabisch grondgebied zijn. Drie weken na afloop van de oor log komen er nog steeds Iraakse mi litairen uit bunkers in de woestijn te voorschijn die zich over willen ge ven. Zij hadden geen contact meer met het Iraakse opperbevel en we ten blijkbaar niet dat de vijandelijk heden beëindigd zijn, zo vertellen iiei uc iviuum r,veiesi ueuwung, iö T, rijdag benoemd tot ambassadeur «t^^'^'afwê^eën SS» Unicef ambassadeur De Nieuwzeelander Edmund Hil lary (71), de man die met zijn metze gel Tenzing als eerste bergbeklim- r de Mount Everest bedwong, Unicef, de VN-organisatie kinderen. Hillary gaat zich speciaal inzetten voor het lot van de kinde ren in het Himalaya-gebied, waar de ruim 8.800 meter hoge Mount Eve rest deel van uitmaakt. (IPS) President Benin Premier Soglo heeft gisteren de pre sidentsverkiezingen in de Westafri- kaanse staat Benin gewonnen. Vol gens de voorlopige uitslag kan hij rekenen op 63,96 procent van de stemmen. Zijn rivaal, president Mathieu Kérékou, moest genoegen nemen met 36,04 procent. (AFP) Actie Greenpeace Greenpeace heeft gedreigd met ac tie tegen het Australische bedrijf Broken Hill Pty Co tenzij dat zijn seismische proeven in de Indische Oceaan op zoek naar olie staakt. Greenpeace maakt zich zorgen over het effect van de proeven op de Zuidkaper, een walvissoort die tus sen mei en december jongt ten zui den van de Australische staat Victo ria. Greenpeace overweegt haar vlaggeschip de Rainbow Warrior in te zetten tegen het het schip dat de proeven neemt en dat nu voor de kust van Victoria ligt. (Rtr) Doden Zuid-Afrika De Zuidafrikaapse politie heeft gis teren 12 zwarten dood geschoten, toen een menigte van ongeveer 250 mensen tijdens een verboden bij eenkomst van het ANC 40 politie mannen aanviel. Bij dit incident, in het zwarte woonoord Daveyton ten oosten van Johannesburg, raakten 29 mensen gewond, onder wie een blanke politieman. Hij is later aan zijn steekwonden overleden. (GPD) Veiligheidsraad Duitsland zal op Frankrijk en Groot-Brittannie vertrouwen voor zijn vertegenwoordiging bij de Vei ligheidsraad van de Verenigde Na ties. De Duitse president Richard von Weizsacker heeft dit verklaard in een Frans tv-programma dat vrij dag werd opgenomen en gisteren uitgezonden. Von Weiszaecker be klemtoonde dat Duitsland er niet op uit is om net als Frankrijk en Groot-Brittannie een permanent lid van de Veiligheidsraad te worden. (AP) Busongeluk Bij een busongeluk in het noorden van Marokko zijn zaterdag 44 men sen om het leven gekomen en 18 ge wond geraakt. Het ongeluk had plaats ongeveer 10 kilometer ten zuiden van de provincie Tanger, toen een bus van êen brug in een ri vier stortte. (AP) Vliegongeluk In Tasjkent. de hoofdstad van de re publiek Oezbekistan, is zaterdag een passagiersvliegtuig bij een po ging tot landen op een aantal beton blokken ingereden. Daarbij zijn vol gens het persbureau Tass 31 men sen om het leven gekomen. (AP) Bomaanslag Bij een bomaanslag op een bushalte in het westelijke stadsdeel van New Delhi zijn zaterdag ten minste zeven mensen om het leven gekomen en ruim 90 anderen gewond geraakt. Volgens het persbureau PTI waren er twee bommen kort na elkaar ont ploft en waren zeker 100 mensen ge wond geraakt, van wie 32 die met zware verwondingen moesten wor den opgenomen. (AP) Maar i: se militair, die zijn bunker op het ii ternationale vliegveld in Kuwayt BERLIJN (AP) Sovjet-presi dent Gorbatsjov heeft in een in terview met het Duitse week blad Der Spiegel verklaard dat hij voor de naar afscheiding strevende republieken in zijn land denkt aan een status als die van de vroegere Oostbloklan den. Der Spiegel meldde zaterdag dat Moskou overweegt de be trekkingen met de republieken die niet tot de nieuw gevormde Sovjetunie willen behoren, i niveau te geven als voorheen met de satellietstaten in het Oostblok. Gorbatsjov zei dit te genover het weekblad in een irï- tervieuw dat hij eerder de afge lopen week toestond. "Wij zou den het standpunt moeten inne men dat wij innamen ten op zichte van Oost-Europa in die dagen," citeerde het blad de Sovjet-leider. Gorbatsjov benadrukte ev wel dat een eventueel vertrek van de naar onafhankelijkheid strevende republieken uit de unie ten koste zou gaan 1 enorm lijden en grote materiële en immateriële schade. Hij feli citeerde degenen die in het refe rendum van vorige week z dag voor het behoud van de u stemden. "In deze moeilijke overgangsperiode verloren de mensen niet hun hoofd, maar verklaarden vertrouwen te heb ben in onze waarden en princi pes." Over de kwestie-Honecker z Gorbatsjov dat het besluit o Honecker naar de Sovjetunie te halen, zuiver was genomen op humanitaire gronden. "Als ie mand die iets te maken had met het herstel van Duitse soeverei niteit, bezit ik een zuiver gewe ten," zei Gorbatsjov. ABIDJAN/BAMAKO (AP/AF- P/Rtr) President Traoré van Mali is bereid om een aantal concessies te doen aan de opstandige bevol king, maar wil geen gehoor geven aan de roep om af te treden. Na een ontmoeting met de be langrijkste oppositieleiders zei Traoré dat de staat van beleg on middellijk is ingetrokken en dat alle personen die bij de recente golf be togingen tegen de regering zijn aan gehouden in vrijheid zullen worden gesteld. In een interview met de Franse radio zei Traoré gisteren dat hij geen tegenstander is van politie ke hervormingen en invoering van een meerpartijenbestel niet wil dwarsbomen. Hij verklaarde zich bereid om daartoe vervroegde verkiezingen uit te schrijven. Maar hij voegde daaraan toe dat hij niet van plan is om onder druk van het volksverzet af te treden. "Het leger is mij trouw. De regering treedt niet af. Ik ben de keuze van het volk van Mali en niet die van de oppositie." zei de de in 1968 na een staatsgreep aan de macht gekomen leider. De benchten van de oppositie dat SAN SALVADOR (AP) - De recht komen. Het is de bedoeling dat van daag op een nationaal congres de in voering van een meerpartijenstelsel aan de orde komt. De vakbeweging wil de regering onder druk houden en heeft een al gemene staking afgekondigd. De vakbonden hebben zich achter de eisen van studenten geschaard en willen dat Traore en zijn regering onmiddellijk aftreden. Voor de der de achtereenvolgende dag trokken gisteren in de Malinese hoofdstad Bamako mensen massaal de straat op om te demonstreren. Volgens ooggetuigen greep het leger op nieuw hard in en schoten militairen herhaaldelijk gericht op betogers. de afgelopen drie dagen onlus- het heb ben gekost noemde Traoré onjuist. Volgens de Malinese staatsrad.» Ëi'siih-adÓrkwutg'e'ra^t^Dat'blÜk't zijn niet meer dan 34 m^ncpn nmoo. J - regeringspartij Arena is bij de 10 maart gehouden verkiezingen haar meerderheid in het parlement i uit de definitieve uitslagen, die vri j dagavond bekend werden gemaakt. Arena kreeg 40,4 procent van de stemmen, goed voor 39 van de 84 ze tels in de Assemblee van Afgevaar digden. De bondgenoten van Are na. de Partij van Nationale Verzoe ning (PCN) en de Oorspronkelijke Christelijke Beweging, krijgen res pectievelijk negen zetels en éen ze- parlement. Dat be- TEL AVIV (GPD) - Israel heeft be sloten vier Palestijnen uit de Gaza- tekent dat Arena zich nog wel strook over de grens te zetten. De deportatie-orders zijn zaterdag avond uitgevaardigd. Volgens de Is raëlische autoriteiten gaat het om geharde Palestijnse activisten Al-Fatach, de grootste organisatie als op i kerd weet van de steun meerderheid van het parlement De Christen-Democratische Par tij, die het land regeerde van 1984 "■M met 26 zetels geëindigd binnen de PLO. grootste partij. De linkse oppositie, die niet is verte- tatie v voners erkiezingen. De Democratische Convergentie, een coalitie van drie stemmen dan bezet gebied de PCN, maar krijgt als gevolg JERUZALEM (AP) - Hevige regenval en overstromingen in Israël. Jordanië en Egypte hebben dit weekeinde verscheidene mensen hel leven gekost en voor veel overlast gezorgd Zaterdag kwamen in Israel twee jonge bedoe,- oósteTop g"ang bïengèn^Depor partijen*' h£Sde enen om het leven en vonden nog eens zes mensen de dood bij verkeersongelukken die voortvloeiden uit het nood- r e - - - weer. Uitgestrekte gebieden kwamen onder water te staan en Eilat, aan de Rode Zee, werd afgesneden van de rest van het land. Ongeveer 100 mensen raakten gewond; 50 toen hun bus slipte bij een grondverschuiving in de omge ving van de noordelijke plaats Carmiel. In Jordaniëkwamen vijf mensen om het leven door verdrinking en raakten 80 gewond. In Amman (foto) zorgde de regen voor watervalletjes op straat. «foto afpi strijd met de ook door Israël het ingewikkelde kiesstelsel toch ondertekende Vierde Geneefse anaar acht zetels in het nieuwe par- Conventie. De Amerikanen hadden lement. De marxistische Nationalis- graag gezien dat Israel zijn deporta- tische Democratische Unie krijgt tiepolitiek zou stoppen. een zetel. SINGAPORE De voorlopige re gering in Thailand heeft de oorlog verklaard aan het sextoerisme en de verspreiding van aids. "Sextoeris me is niet langer meer welkom in Thailand", zo verklaarde gisteren in Bangkok de minister zonder porte feuille, Mechai Viravaidya, een pro minent sociale hervormer. De campagne is vooral gericht op toeristen uit West-Europa, Austra lië, de VS en Japan, die naar Thai- en aids de twee grootste sociale pro beren aan werk te helpen, zodat zij hun lichaam niet hoeven te verko pen, zei minister Mechai. Bijzonder heden van de anti-prostitutie cam pagne worden pas later bekend. Mechai heeft in het verleden al va ker geprobeerd om het sextoerisme aan te pakken, maar werd daarin ge dwarsboomd door de overheid die toerisme als eep belangrijke bron de eerste vrije verkiezingen van inkomsten zag. Mechai bekend als "Mister Condoom' kreeg die bij naam omdat hij land r op zoek naar goedkope situtie hun brood verdienen TIRANA (GPD) - Een week voor Alba- draaien de campagnes in Euro- Hij pa's laatste communistisch bolwerk de op volle toeren. In vrijwel alle grote steden van de volksrepubliek trok ken gisteren duizenden i "Laten deze toeristen eigen land hun seksueel vertier zoe ken bij hun eigen vrouwen", aldus minister Mechai. Premier Anan Panyarachun, wiens regering is geïnstalleerd door aidsv de militaire junta, die vorige maand bij een onbloedige coup aan de macht kwam, noemde prostitutie had geleid. Hij straat op. tussen de 500.00 en 700.000. Er was het die de gezinnen aanbeval zijn zo'n 200.000 kinderprostituees, om voorbehoedsmiddelen te ge- Het ministerie van openbare ge- bruiken. Mechai wil via intensieve zonheid schat dat over heel Thai- voorlichting de mensen waarschu- land ruim 200.000 Thais met het zijn besmet. Een van de waarop de Thaise rege ring de prostitutie wil bestrijden is door meisjes uit arme gezinnen pro- De Democratische Partij van Al banië (DPA), veruit de grootste op positiestroming in het land. blaakt zelfvertrouwen. De leiders van plan om het zakenleven, de i dustrie alsook alle lagen van het on derwijs in zijn campagne te betrek ken. aids. Hij is de partij, de cardioloog Salih Be- risha en de economisch expert Gra- moz Pashko, hebben verklaard niet aan een overwinning vpn de DPA te twijfelen. Albanese militaire grenswachten hebben zaterdag vijf landgenoten die naar Joegoslavië probeerden te vluchten neergeschoten Vier van hen raakten ernstig gewond en moesten hun vluchtpoging opge ven. De vijfde wist de grens over te steken en is met lichte verwondin gen in een Joegoslavisch zieken huis opgenomen. De vijf maakten deel uit van een groep van 500 Alba nezen die bij Debar probeerden de grens over te steken. ADVERTENTIE ROME De Italiaanse president Cossiga wil uit onvrede met de huidige regering een regeringscrisis forceren. Lukt dat niet, dan wil hij het parlement ontbinden en zullen verkiezingen moeterr worden uitgeschre ven. Het qua politieke manipulaties toch wel wat gewend zijnde Italië viel het afgelopen weekeinde van verbazing 'collectief van zijn stoel'. Cossiga voert al een jaar polemieken met de linkse oppositiepartijen en kritische kranten, die hij beschuldigt van "het vergif tigen van het land" en het smeden van com plotten tegen zijn persoon. Cossiga wordt in derdaad bijna dagelijks aangevallen, maar alleen als gevolg van uitspraken die hij zelf doet. De afgelopen week noemde hij de le den van 'Gladio', maar ook bepaalde leden van de vrijmetselaarsloge P2, "echte patriot- Met deze laatste uitspraken is hij in de ogen van velen over de grens van het toelaat bare gegaan. De Voormalige communisten van de PDS vroegen om een debat in het par lement om de 'Zaak-Cossiga' te bespreken en om te bekijken of deze niet de Grondwet schendt. Dit verzoek was echter weer voor Cossiga de druppel die de emmer deed over lopen. Hij verscheen afgelopen weekeinde twee maal witheet voor de Italiaanse televisie en eiste dat de regering maatregelen neemt. Zo niet en dat is een unicum, zelfs voor Italië zou hij niet zijn goedkeuring geven aan het door premier Andreotti de afgelopen week uitgewerkte plan ter redding van diens regering. Een plan waarop Cossiga boven dien forse kritiek had. "Beter een echte crisis dan een 'rimpasto", verklaarde de president zaterdag met over slaande stem. Rimpasto (opnieuw het deeg kneden) is een typisch Italiaanse politieke formule waarmee dreigende crises worden afgewend. 'Meesterkok' is al twintig jaar pre mier Andreotti. Wanneer blijkt dat de rege ring de problemen van het land niet de baas kan, worden in overleg met de coalitiegeno ten en buiten het parlement en de kiezer om een of meer ministers vervangen. De nieuwe gezichten zijn degenen die volgens de politieke verhoudingen van dat moment recht hebben op een ministerzetel. Zo wordt de indruk gewekt dat een 'frisse' ploeg ver der gaat, terwijl in wezen weinig verandert. Cossiga eiste van de regering - die nog een jaar voor de boeg heeft - een duidelijk programma waarmee ze de problemen te lijf gaat. "Nu is het feest afgelopen", zei Cossiga, "ik ben de president van de republiek en ik mag het ontslag van ministers accepteren of afwijzen". "Ik zal mijn bevoegdheden uitoe fenen". verklaarde Cossiga zaterdag met de Grondwet in de hand. "Als het nodig is. zal ik het parlement ontbinden, desnoods tegen zijn wïi. Beter een crisis dan onduidelijke compromissen". ±450 kleinschalige sociale projekten in de Derde Wereld. banknr. 70.70.70.147 MET MENSEN VAN OVERAL

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5