=DIGR0S= 32s Deel subsidies kan worden geschrapt Alders belooft veel, maar bereikt weinig 'Nederlands bedrijf kansvol in Kuwayt' 'Meebetalen aan verbouwing' w :T199| MAANDAG 25 MAART 1991 ZE— 'Geheime' nota financiën adviseert: MIDDELBURG (ANP) - De Zeeuw se CDA-gedeputeerde mr. J A. de Boe heeft vrijdag met onmiddellij ke ingang zijn ontslag ingediend. Als reden hiervoor gaf hij aan dat zijn partij hem niet als afgevaardig de in het nieuwe dagelijkse bestuur wil. De politieke ethiek binnen het Zeeuwse CDA heeft volgens hem plaatsgemaakt voor 'koppensnellen en kannibalisme'. Het steekt De Boe met name dat de nummer twaalf op de verkie zingslijst voor de statenverkiezin gen wel is gevraagd als gedeputeer de terwijl hij als negende op de lijst is gepasseerd. "Om redenen die ik niet begrijp", stelt hij. Volgens De Boe is hem ook nooit door de sta- DEN HAAG (GPD) Op een groot deel van de overheidssubsidies kan aanzielijk worden hlfin gekort, menen ambtenaren van het ministerie van financiën. Zij hebben een'geheime'no- ta opgesteld, waarin ze aangeven welke subsidies overbodig zijn dan wel te hoog uitvallen. De nota is opgesteld om een voorzet te geven voor een discussie in de ministerraad over het korten van subsidies. Gedeputeerde Zeeland stapt op uit onvrede Politiehond eist feuille. vanaf het begin de enige tegenstan- geweest van de wijze waarop hij. Eerder deze week liet ook me vrouw Remijn-de Badt weten af te zien van een nieuwe termijn als CDA-statenlid. De partij heeft vol- dlCPrtCClO gens haar te weinig consequenties tlloL lloolL UVCI getrokken uit de belastingaffaire. Voorzitter A. Verbree van het Zeeuwse CDA wil niet ingaan op de situatie van De Boe in het dagelijks provinciebestuur. Ventevogel, zo geeft hij wel aan. was de man met de de beste bestuurservaring en is uit erder op dat hij hoofde daarvan voorzitter van het onderhandelingsteam voor een dagelijks be: het dagelijks provinciebestuur de afgelopen jaren i VARA's Achter het Nieuws maakte het afgelopen weekeinde delen van de nota openbaar. In totaal zouden op het ministerie 25 projecten zijn onderzocht met een gezamelijk sub sidiebedrag van 28 miljard gulden. Financiën constateert dat een aan tal projecten ook zonder subsidie tot stand zou zijn gekomen. Bij het openbaar vervoer komen de ambtenaren van het ministerie tot de meest vergaande conclusies. Het openbaar vervoer is inefficiënt; de vervoersbedrijven moeten meer zeggenschap krijgen, menen ze. "Een meer commerciële aanpak van het openbaar vervoer leidt on ontkoombaar tot een situatie dat de vervoerbedrijven zelf de prijs van het kaartje bepalen", zo staat in de nota. Treinverbindingen die niet ren dabel zijn. moeten worden opgehe ven. zo staat in het rapport. "De taakstelling van het openbaar ver voer moet wat beperkter worden opgevat", oordelen de ambtenaren. 'Miljoenenlijntjes'door de spoorwe- liefst op pad willen sturen gen moeten worden afgestoten. sponsors. Ook de overheidssteun aan zwak- Kamervoorzitter Deetman z ke regio's in Nederland is volgei de nota die ook wel de subsidie- binet de nota ook bijbel wordt genoemd te ruim be- Kamer voorlegt, meten. Het effect van die steun aan Limburg en de noordelijke provin cies zou nihil zijn. "Er is reden voor herbezinning. Het niveau van de werkloosheid in de regio wijkt nau welijks af van het Nederlands ge middelde". Daarnaast is het subsidiëren van technologische projecten weinig zinvol, menen de ambtenaren. "Op grond van de kwaliteit van de ge subsidieerde projecten mag je ver onderstellen dat ze meestal ook zon der subsidie zouden zijn doorge gaan". staat in de nota, die ook po diumkunsten noemt als subsidie- 'vreter'. "Gemiddeld bestaan de in komsten van Nederlandse gezel schappen voor tachtig tot negentig procent uit subsidie," aldus de amb- zingslijst i plaats. Al vanaf zijn aantreden als gede puteerde. anderhalfjaar geleden, is er tweestrijd binnen de partij. CDA- gedeputeerde J.B. Ventevogel. zo verklaart De Boe, heeft hem toen al meteen 'de oorlog verklaard'. Re den hiervoor was dat de nieuw aan- iddels geeist hebbem dat het ka- getreden dagelijks bestuur met wil de Tweede de ingaan op de door Ventevogel voorgestelde wisseling van porte- belastingaffaire afhandelde. Het be vreemdt hem dat Ventevogel. die verband hiermee onlangs een motie Hij van wantrouwen van de meerder heid deeld. ven het hoofd wordt gehouden Ventevogel heeft kans op het fractievoorzitterschap en fungeert momenteel als voorzitter v£ overleg voor een nieuwe GS-s stelling. De Boe vindt dat de kie- maakt zers, door het groot aantal keurstemmen op hem bij de verkiezingen, het Zeeuwse CDA gezien de hebben gecorrigeerd. "Maar deze geroepen signalen worden genegeerd" stelt te nemen. gebeurd dan alleen de belastmgaffaire. er is ook nog bestuurd", geeft hij hierbij aan. wacht dat het gerommel en rede binnen het Zeeuwse de staten kreeg toebe- CDA niet in enkele maanden zullen door de partij de hand bo- worden opgelost Dat kost pijn en tijd", aldus Verbree. Het is overigens nog niet bekend wie het Zeeuwse CDA als kandi- het daat-gedeputeerde naar voren gaat schuiven. De Boe heeft kenbaar ge- einig animo' te hebben om de komende weken nog de lopende zaken af te handelen. Hij voelt zich tie van de kiezers wel plaats in de staten in Daarom zouden slecht renderende tenaren, die gezelschappen DEN HAAG (GPD) - Voor het Ne derlandse bedrijfsleven bestaan nog mogelijkheden om contracten weg te slepen in Kuwayt. Het olie staatje komt steeds meer tot de con- kunnen, zo luidt de boodschap een ambtelijke missie van het mi nisterie van economische zaken, die gisteren terugkeerde na een bezoek aan Kuwayt en Saudi Arable. De delegatie meent dat de ko- hol. dat de Kuwayti's niet kunnen volstaan met Amerikaanse en Brit se aannemers. Die hebben in eerste instantie de contracten gekregen, maar in april worden voering met eei van bijn an een noodprogramma totaal bestedingsbedrag één miljard dollar. >ie meent dat staatssecre taris Van Rooy (economische za ken) voorlopig niet naar Kuwayt mende maanden behoefte bestaat moet vertrekken. In mei heeft de i gespecialiseerde bedrijven die kunnen helpen bij de opbouw van het land. Topambtenaar Wolfswin kel verklaarde gisteren op Schip- Kuwaytse regering de plannen de volgende fase van de opbouw ge reed. Pas op dat moment is een be zoek van Van Rooy zinvol, aldus Wolfswinkel. Hij noemde gisteren ROTTERDAM (ANP) - Het acht ste en laatste element van de Spoor tunnel in Rotterdam is zaterdag nacht afgezonken en in de juiste po- groot sitie gemanoeuvreerd. Daarmee is Acties transport Driehonderd leden van voersbond FNV hebben dit week einde op zestien vergaderingen in het land iqgestemd met het princi pe-akkoord over een nieuwe cao. die is afgesloten met de werkge versorganisatie KNV. spraken zich ook uit v< individuele transportbedrij' zijn aangesloten bij NOB aantal mogelijkheden voor Neder landse bedrijven. Zo is behoefte aan kennis bij de bouw van wegen, bruggen en ge bouwen. Nederlanders kunnen vol gens Wolfswinkel bovendien van dienst zijn bij het herstel van de Barendrecht electriciteit- en watervoorzienin- ming ter hoogte de Ver- gen. Ook op landbouwgebied en in de zuivelsector is voor de bedrijven geld te verdienen. De Kuwaytse overheid heeft zich zelf tot eind april de tijd gegeven voor het opstellen van een lijst met laatste "sluitvoeg" gedicht met een De leden projecten voor de langere termijn met beton gevuld manchet. Dan r acties bij (het Post Emergency Recovery komt het moment in zicht dat weel- n die Plan). Springt het Nederlandse be- kaar onder water de hand kunnen CV O drijfsleven daar op in, dan kan vol- schudden", verklaarde een project- oeilijkste klussen de tunnelbouw geklaard. De ele menten met een gemiddeld ge wicht van 24 duizend ton zijn de afgelopen maanden stuk voor stuk vergesleept van het bouwdok bij r de eindbestem- van de Willems brug. Voor elk transport werden vijf sleepboten en drie duwvaartuigen ingezet, met een totaal sleepvermo- gen van 12.600 pk. De komende weken wordt de D66-comproinis voor subsidie-regeling gehandicapten groeiend geweld AMSTERDAM (ANP) - De Alge meen Christelijke Politiebond (ACP) en de Nederlandse Politie bond (NPBi trekken vandaag bij ministers Hirsch Ballin (justitie) en Dales (binnenlandse zaken) aan de bel omdat nu wel eens antwoord willen hebben op eerder gestelde vragen over het toenemend geweld tegen politieambtenaren. De bonden maken zich ernstige zorgen over het in hun ogen toene mend geweld dat is gericht tegen politieambtenaren. De discussie over de geweldsinstructie van poli tiemensen is nu opnieuw op gang gekomen door een incident in Am sterdam waar zaterdag twee agen ten levensgevaarlijk gewond raak ten nadat er op hen geschoten werd door een wat verwarde man. De agenten zijn nu buiten levensge vaar; de schutter werd gedood door een politiekogel. Er waren voor het eerst vragen in februari toen twee agenten in de ge meente Ouder-Amstel werden be roofd van hun dienstwapens en met de eigen handboeien werden vast geketend aan een hek. De bonden eisten toen van de ministers cijfers van incidenten waarbij geweld is gebruikt tegen de politie Die cijfers hebben ze nog steeds gekregen De politiebonden willen de kwes tie aan de orde stellen in een overleg dat zij in april met de ministers zul len voeren, maar eisen eerst beant woording van hun vragen. FNV ontkent betrokkenheid akkoord KLM AMSTERDAM (ANP) - De Ver- voersbond FNV ontkent dat deze bond partij is in het convenant dat de KLM zaterdagmorgen sloot met de vakbonden Dat heeft een woordvoerder van de Vervoers- bond verklaard. De KLM en onderhandelaars van andere bij het overleg betrokken bonden zeggen dat wel sprake is van een convenant, een principe overeenkomst die aan de leden zal worden voorgelegd. Waarin de Ver- voersbond FNV afwijkt van het standpunt van de overige zes bon den. is dat zij het convenant niet met een "positief advies" aan haar leden zal voorleggen maar slechts "neutraal". De woordvoerder van de Vervoersbond FNV zegt dat slechts sprake is van een "onder handelingsresultaat". Verschillen de andere bij het overleg betrokken bondsbestuurders en de KLM stel len echter dat er vergaderd is over de tekst van een "convenant". "Dat is wat er boven het bewuste stuk staat", aldus een KLM-woordvoer- ster. "Het mag dan zo zijn dat de FNV-delegatie het er inhoudelijk niet mee eens is, zij heeft tot het ein de meegepraat over de tekst r het geval met deze organisaties gens Wolfswinkel i niet alsnog gesloten die i: komt met de KNV-c, Kees Koning Vredesactivist Kees Koning is van nacht op de Constant Rebequeka- zerne in Eindhoven aangehouden. Hij werd op heterdaad betrapt bij het doorprikken van banden van militaire voertuigen. Met zijn actie wilde Koning de Zuidamerikaanse vredeswerker Oscar Romero her denken, verklaarde de anti-militai- ristische werkgroep 'Opgeruimd staat netjes'. vorden ge- begeleider zaterdag. De tunnelbou- zegd dat Nederland "de boot heeft wers gaan ervan uit dat het tijd- gemist" bij het verwerven van con- schema niet in gevaar komt. Dat zou tracten in Kuwayt. betekenen dat juni 1993 de eerste De missie heeft in de Saudische treinen door de tunnel denderen. steden Dhahran en Damman pro- Met de bouw van de tunnel die fielschetsen achtergelaten van Ne- moet zorgen voor een betere trein- derlandse bedrijven. Ambassadeur verbinding met het zuiden van het Veling heeft hetzelfde gedaan in land is een investering van 865 Kuwayt-stad. miljoen gulden gemoeid. DEN HAAG (GPD) - De D66-fractie in de Tweede Kamer denkt dat een compromis mogelijk is over de om streden opschorting van een subsi dieregeling voor kleine verbouwin gen in huizen van gehandicapten. De fractie wil morgen met de volks- huisvestings-deskundigen van de andere partijen en staatssecretaris Heerma praten over zo'n compro mis. De Kamerleden moeten daar voor hun vakantie onderbreken. De Democraten zijn bereid te pra ten over invoering van een beperkte eigen bijdrage van gehandicapten die in hun huis bij voorbeeld een verhoogde WC-pot of grijpijzers la ten aanbrengen. Dat zou in de op vatting van D66 kunnen betekenen dat gehandicapten 25 procent van de kosten zelf voor hun rekening regeling leidde de afgelopen week PvdA-woordvoerder De Pree 1 1 tot een hoogoplopende ruzie tussen noemde de onverzoenlijke opstel- UllClCrZOCK llclcll* Heerma en een grote Kamermeer derheid. Uit de subsidie-regeling worden verbouwingen tot 2000 gul den betaald. De kosten lopen vol de bewindsman echter uit de hand e een andere regeling ontwerpen. In de tussenliggende twee maanden zou de bestaande regeling op een laag pitje moeten worden gezet. Prestigestrijd Op het CDA en de RPF na. reageer de de Tweede Kamer vrijdagavond verbijsterd op de weigering van het kabinet nog even door te gaan met de subsidieregeling voor kleine ver bouwingen in huizen van gehandi capten. De Kamer wenste dat de maatregel wordt teruggedraaid. ling van staatssecretaris 'heel erg flauw. Het valt me vreselijk tegen" Een woordvoerder van D66 ze gisteravond dat zijn partij wil voor komen dat een prestigestrijd ont- consul-generaal i die reden wilde Heerma staat over de maatregel. Daarom wil in rarajniav de partij morgen al. tijdens het Ka merreces. een overleg met de be windsman. Uit gesprekken achter de schermen met woordvoerders van andere partijen, heeft D66 afge leid dat er mogelijkheden zijn een compromis te sluiten. Dat zou kun nen inhouden dat gehandicapten een kwart van de kosten van de klei ne verbouwing van hun huis in het vervolg zelf betalen. D66 meent wel dat de eigen bijdrage niet meer mag gaan bedragen dan ongeveer 250 gulden. Schmelzer Oud-minister van buitenlandse ken Schmelzer orrespondent Margreet Vermeulen) DEN HAAG - Het milieu is weer 'uit'. Wat twee jaar lang de tophit benoemd tot van de politieke agenda was, bun- de Tweede Kamer. Zo weigerde Alders tokilometers stijgt zelfs dramatisch. tingsdienst vandaag bekend ge- ring van het beleid", zei minister Al- maakt. De versierselen zijn Schmel- ders (VROM) onlangs in het Finan- zer, die vrijdag 70 jaar was gewor den, zaterdag uitgereikt door pre mier Lubbers. Op dezelfde dag aktiepunten u werd ook voormalig minister-presi- milieubeleidspl. cieel Dagblad. Maar daar moet hij •h toch in vergissen. Van de 200 nationaal 1989). de subsidie op CFK-houdende latiematerialen in te trekken. CFK tasten de ozonlaag de Kamer ir ders met d pen. Op 18 maart beloofde Alders recteur van het Rijksinstituut het bedrijfsleven nog dat de subsi- de Volksgezondheid, blijven. Drie dagen later be- De 'grote' doelen om de verzuring klimaatveranderingen tegen te Dus legde gaan worden dan ook niet gehaald, motie vast dat Al- voorspellen Henselmans van Na- subsidie moest kap- tuur en Milieu en ir. Van Noort. di lans de milieu-subsidies af te schaf- toenemen Nijpels had tenmin: fen en te vervangen door milieuhef- met veel bombarie het mil fingen. Hij loopt grote kans het eer ste kwijt te raken, zonder het twee de er voor terug te krijgen. Bij Natuur en Milieu verlangen ze soms terug naar de periode-Nijpels, al zeggen ze dat niet hardop. Hen- dent mr. B.W. Biesheuvel benoemd nationaal milieubeleidsplan plus tot Grootkruis in de Orde van Oran- (juni 1990) verkeert echter hooguit je Nassau. een tiental in de uitvoeringsfase. Ondertussen keert het eens zo gunstige tij voor het milieubeleid. In de politiek, waar CDA-leider Brinkman zich bijvoorbeeld sterk maakt voor het afschaffen van sub sidies op energiebesparing. En in het bedrijfsleven, waar de nieuwe milieuwoordvoerder van VNO loofde hij de Tweede Kamer schrif- wordt, dat met de uitvoering telijk dat hij de motie alsnog zou uit- een aantal hoofddoelstellingen Dat klemt des te meer als bedacht selmans: "Alders speelt zo vaak de Milieu. Luca be lang verdedigd en de publieke opi nie in de strijd gegooid. Milieube langen moeten nu eenmaal vaak voor de poort van de hel worden wegge -leept" De hoogste baas van Natuur Reijnders, schijnt in- hekel te hebben aan het grapje de Iets dergelijks doet zich voor bij het terugdringen van de afvalberg. Het overleg met de verpakkingsii het NMP-Plus nog begonnen moet hol. Alders heeft zich bijna afzijdig ronde doet: 'Het is dat hij t worden. De inkrimping i toverkeer bijvoorbeeld en de terug dringing van het mestoverschot gehouden iri de besluitvorming. Hij tarier i DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van buitenlandse zaken heeft een onderzoek naar de handelwijze van de Nederlandse consul-generaal in Paraguay, J. Bosch, afgerond. De resultaten worden binnen enkele weken naar de Tweede Kamer ge stuurd. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken vandaag mee gedeeld Consul-generaal Bosch is tevens directeur van een suikerfabriek in Tebucuary. Over zijn optreden in die functie zijn in vakbondskringen al langere tijd klachten geuit. Zo zou hij volgens de voorzitter van de dienstenbond CNV. J. Kos. werkne mers die lid zijn van een vakbond het leven zuur maken. Twee werk nemers die een vakbond wilden op richten, werden ontslagen Hoewel dit ontslag volgens een gerechtelij ke uitspraak onwettig was. werden de twee niet opnieuw in dienst ge- Kos. die in februari een bezoek bracht aan de suikerfabriek, consta teerde daar tevens illegale lozingen van afvalwater die een bedreiging zijn voor de gezondheid van de werknemers en hun gezinnen die in de omgeving van de fabriek wonen. K' I! 1 h< ir.i h ingeninir van het be drijf Azucarera Paruguaya S.A.. die deze informatie naar buiten had ge bracht, was inmiddels ontslagen Babylijk Twee spelende kinderen hebben gisteren langs het water van de Pol dervaart in Schiedam het levenloze lichaam van een pasgeboren baby' aangetroffen. Een woordvoerder NCW Geerards i statiegeld-regeling het gebruik van bestrijdingsmidde- voor plastic en glazen potten en fles- len. Officieel heeft men 'goede sen - ooit begonnen door Nijpels - hoop' dat er in 1994 6 miljoen ton sleept zich nu al tweeenhalf jaar mest verwerkt zal worden. In amb- voort. En zonder een akkoord met telijke kring wordt e ADVERTENTIE tijd de industrie waagt Alders zich niet aan, hoewel de Kamer al half jaar geleden een motie heeft aangenomen den al dichtgeknepen als de 2 mil joen ton wordt gehaald. Natuurlijk mislukt ook weer niet de politie is het nog onduidelijk of droten voort met het rondstrooien het kindje door een misdrijf c leven is gekomen. Sectie zal dit van daag moeten uitwijzen. Over de identiteit van de baby is ook nog niets bekend. Beschadiging Minister Ritzen van onderwijs be- suggesties en beloften, die veel al snel in vergetelheid raken. Wie herinnert zich nog dat Alders de uit stoot van sommige vervuilende stoffen wilde beperken met een quotum-regeling9 Of dat hij de mo torolie twee dubbeltjes per liter duurder wilde maken om de inza meling en verwerking van afge- jwerkte olie te betalen (juni 1989)? Of het zeer dat door uitlatingen het gebruik van aluminium blikjes vraagt zelf zo'n regeling te ontw pen. Overigens heeft Alders hij Alders alles. Alders heeft inmiddels harde afspraken gemaakt met de ïndus- de produktie van de schade- geen lijkste CFK's na 1995 vrijwel uit te goed aan gedaan zich te laten verlei- bannen. En de subsidie-regelingen ïlde verbieden (september 1990)? Was Alders trouwens niet de man het milieu met geboden en ver- i zijn partijgenoot en Tweede Ka merlid Melkert een aantal sociaal democratische bewindslieden het kabinet is 'beschadigd'. "Voor boden veilig wilde stellen Dales, Alders'en d'Ancona is het allemaal niet makkelijker op gew den", aldus Ritzen zaterdag voor TROS-radio. den tot een onverkwikkelijke di cussie of het milieu nu beter af met melk in karton of melk in d fles. Menig consument is het spoor 6.1 milji volkomen bijster geraakt. En de mi- sidie op bedrijfsv nister moet zichzelf ook even op het achterhoofd hebben gekrabt. toen subsidie op dagblad Trouw vorige week vrijdag ling (een meldde dat het bedrijfsleven nenkort met een statiegeldfles wijn op de markt komt. Dramatisch CFK's Het zit Alders natuurlijk ook niet mee. De 'grote' doelen van het het milieu- NMP-Plus worden steeds moeilij uit het NMP-plus zijn zelfs ronduit ol. Binnen drie weken na ïn- oering lag er bij Man-Weggen voor ragen voor sub- voer. Hetzelfde erhaal geldt voor de investerings- te-kracht-koppe- electriciteits-op- wekking waarbij zo min mogelijk energie verspild wordt). In de eerste maand dat de subsidie-regeling van kracht werd lagen er al meer aan vragen (voor 200 miljoen) dan in dit hele jaar kan worden gehonoreerd. Grote afwezige ker bereikbaar. De bevolking groeit Maar juist uit de koker van Alders

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3