li Peng poogt imago op te poetsen Bescherming getuigen (nog) niet nodig Lefèbvre overleden MAANDAG 25 MAART 199( Chinezen hebben weinig op met Brave Hendrik-premier PEKING (GPD) Aan de vooravond van de jaarlijkse zitting van het Chinese nationale volkscongres (het parlement), die vandaag is begonnen, lijkt de positie van premier Li Peng sterker dan ooit. De man die in juni 1989 een hoofdrol speelde bij het neerslaan van de demonstraties op het Tien Anmen-plein in Peking, heeft zich tot veler verrassing kunnen handhaven. rijke industrielanden de geldkraan dicht draaiden. Li heeft inmiddels naam gemaakt als de politicus die het tij voor China heeft weten te ke ren. De geloofwaardigheid van Chi na is mede door toedoen van de 62- jarige regeringsleider deels her steld. De grootste verdienste van de premier is ongetwijfeld dat hij de Chinese economie, die aan het ein de van de jaren '80 op hol was gesla gen, in toom heeft weten te krijgen. Westerse geldschieters blijken in toenemende mate bereid over de brug te komen. Het aanzien van China is een beetje verbeterd omdat Li Peng de deur naar de rest van de wereld heeft opengehouden. Er zi jn nu banden aangeknoopt met Indo nesië en Singapore. Buitenlandse ondernemers en di plomaten in Peking noemen de pre mier een intelligent en besluitvaar dig bestuurder. Tijdens de bespre kingen komt hij goed beslagen ten ijs en in onderhandelingen is hij zeer zakelijk. De beslissing tot het uitroepen van de staat van beleg tijdens die roeri ge maanden en het bloedige ingrij pen van het leger dat daarop volgde, leek in 1989 voldoende om een ein de te maken aan de pijlsnelle poli tieke carriere van de regeringslei der. De voorstanders van de harde lijn - waartoe ook Li behoort hadden echter de overhand in de machtsstrijd. Li mocht aanblijven. Het Tien Anmen-bloedbad be zorgde China een slechte naam. Voor de Chinezen was het meest dramatische gevolg dat de meeste Geen sprake van echte verandering PEKING (GPD) Dc jaar lijkse zitting van het Nationa le Volkscongres in China, het parlement, staat in het teken van de economische en sociale ontwikkeling in de komende tien jaar. liet Volkscongres moet het aehtste vijf-jaren plan (1991-1995) goedkeuren dat de Chinese regering eind vorig jaar bekendmaakte. Het kabinet onder leiding van premier Li Pen wil de her vorming van de economie doorzetten, maar handhaaft de staatsbedrijven als ruggegraat van het economisch systeem. Daardoor kan van een eehte verandering van het econo- ters model geen sprake zijn. De nadruk komt in de komen de jaren te liggen op technolo gische vernieuwingen. De deur naar het westen blijft open. maar er zijn geen radiea- nisehe hervormingen chten. Bureaucraat In eigen land is de minister-presi dent niet bepaald populair. Voor een deel is dat te wijten aan zi.jn rol bi.j het onderdrukken van het stu dentenprotest in 1989 en de heksen jacht op politiek andersdenkenden in de tijd daarna. Maar afgezien daarvan is Li voor de Chinees in de straat de verpersoonlijking van de zelfgenoegzame bureaucraat die an deren het leven moeilijk maakt. Zij zien hem als een Brave Hendrik zonder eigen ideeën, die anderen naar de mond praat. Li. die twee zoons en een dochter heeft, weet dat hij niet geliefd is en doet er van alles aan om zijn beeld op te poetsen. Kort geleden maak ten de media veel ophef over een gift van een paar tientjes van Li aan een arme familie, zodat een tienjarig jongetje een operatie kon onder gaan die hem het leven zou redden. Op de avond van het Chinese oud- MWK :t aL a*£-m Het Nationale Volkscongres in de Grote Hal van het Volk in peking. (foto afd jaar. half februari, trok de premier in de motregen door arbeiderswij ken van Peking. Hij ging bij arbei ders op bezoek, maakte hier en daar een praatje, nam liefkozend kinde ren op zijn schoot en luisterde naar de klachten over bijvoorbeeld de schamele behuizing. De staatstele visie zorgde ervoor dat het hele land getuige kon zijn van dit optreden. Model echtgenoot In dezelfde tijd verschenen in ver schillende Chinese kranten inter views met de echtgenote van de pre mier, Zhu Lin, die hem als een mo del-echtgenoot afschilderde. Li Peng zou in de 32 jaar dat ze ge trouwd zijn nog nooit ruzie met haar gemaakt hebben. "Ongeacht de functie die hij bekleedde, kaderlid van de partij, minister of premier, hij heeft me altijd geholpen in het huishouden", aldus Zhu Lin. Li Peng, die oorspronkelijk stamt uit de zuidwestelijke provincie Sichuan, is een partijman in hart en nieren, door de communistische partij grootgebracht. Zijn vader, die voor de communisten werkte, is in 1930 geëxecuteerd door de Kwo Min Tang (nationalistische partij) van Tsjiang Kai-Sjek; Li was toen nog geen drie jaar oud. Terwijl zijn moeder haar krach ten aan de communistische partij wijdde, ontfermde de vrouw van de latere premier Zhou en-Lai zich over de jonge Li. Zhou zou Li zelfs officieel geadopteerd hebben. In die jaren leerde Li Peng de oprich ters van de communistische partij persoonlijk kennen. Contacten die hem in latere jaren goed van pas zijn gekomen. Als 17-jarige werd hij in 1945 lid van de partij, die hem driejaar later naar Moskou stuurde om energie techniek te studeren. Hij bezocht dezelfde hogeschool als Sovjetlei der Michael Gorbatsjov. Ingenieur Na zijn terugkeer werkte ingenieur Li zich langzaam omhoog in de energiesector. Hij was betrokken bij de bouw van stuwdammen en elektriciteitscentrales. Hij kon steeds rekenen op de steun van oude bekenden, die inmiddels machtige posten bij de overheid en in de partij bekleedden. Zo werd Li tijdens de Culturele Revolutie in de jaren '60 verdacht van spionage voor de Sovjetunie, maar er werd hem geen haar gekrenkt omdat pre mier Zhou en-Lai Li hem in be scherming nam. Zijn politieke loopbaan begon pas in 1979, toen hij plaatsvervan gend minister voor energievraag stukken werd; twee jaar later werd hij als minister de hoogste baas op dit ministerie. Daarop volgde in 1983 de benoeming tot een van de vier vice-premiers. Hij was toen al opgenomen in het centrale comité van de partij. Bij de drastische verjonging van de partijleiding in september 1985 werd Li lid van het politburo. Eind 1987 bereikte Li zijn huidige post. Hij nam toen het roer over de libera le Zhao Zhiyang toen deze partijlei der werd. Li ontsprong in 1989 de zuiveringsdans, terwijl Zhao Zhiyang van al zijn functies werd ontheven. Waarnemers zeggen dat de tech nocraat Li zich weet te handhaven omdat hij een meester is in het ma nipuleren van de Chinese bureau cratie, waar hij zelf uit voortkomt. Bovendien heeft hij de hervor- mingsgezinden binnen de partij in ieder geval tijdelijk de wind uit de zeilen genomen door experimen ten met economische vernieuwing door te laten gaan en voorzichtig aan te koersen op een vrijer econo misch systeem. Daarbij heeft hij zich doof gehouden voor de raad van de orthodoxe marxisten. Ken nelijk zit hij op dit moment zo stevig in het zadel dat hij zich dat kan ver oorloven. Maar wat als anoniem afleggen verklaringen definitief passé is? Van onze correspondent Eric Nederkoorn LEIDEN Lang niet iedere getuige stapt met een blij gemoed de rechtszaal binnen om de verdachte met zijn ontboezeming eens onbekommerd de nekslag toe te brengen. Vooral in de Verenigde Staten is de angst voor wraak dikwijls zeer terecht gebleken. De Amerikaanse justitie heeft daarom verregaande maatregelen tot haar beschikking de getuige te beschermen. De 'witness protection' gaat soms zover, dat bedreigde getuigen een geheel nieuwe identiteit krijgen aangemeten. Met een nieuwe naam. een nieuw paspoort en een nieuw kapsel mogen ze in een ander deel van de States een al even nieuw leven opzetten. In Nederland is op dit punt niet zo veel geregeld. Bij het proces tegen de IRA-verdachten in Roermond is dit pijnlijk gebleken. In de voorbe reiding van het proces speelde de 19-jarige studente Ingrid H. een be langrijke rol. als vriendin dan wel getuige tegen een der betrokkenen. Het meisje is 'leeggelopen' en gaat nu zelf vrijuit. Maar de IRA heeft een reputatie op te houden in het ombrengen van 'verraders' en de vraag is of iemand als Ingrid H. kan rekenen op hulp. Persofficier mr. E. van der Bijl van het parket in Roermond zegt dat Ingrid H. momenteel geen enke le bescherming geniet. Getuigenbescherming is in Ne derland (nog) niet aan de orde. De Nederlandse rechtspraktijk is door de jaren heen, dwars tegen de ge schreven regels van het strafrecht in, bol gaan staan van dc anonieme verklaringen. In een dergelijke cul tuur hoeft justitie zich over bescher ming geen zorgen te maken. "Die anonimiteit komt mijns inziens voort uit onze aangeboren zuinig heid. Het is goedkoop, handig en ge makkelijk. want zo hoefje getuigen niet te beschermen. Bescherming van getuigen is een dure klus. En bij ons moet alles nu eenmaal goed koop", zegt mr. Jacco Bock, univer sitair docent strafrechtelijke zaken aan de universiteit van Leiden. Het Europese Hof in Straatsburg heeft de Nederlandse rechtsspraak gekapitteld over de anonieme getui genis. Dut getuigen minder vaak anoniem getuigenissen mogen af leggen lijkt onvermijdelijk en dat maakt de getuige in de toekomst kwetsbaarder. Boek: "Ik denk dat er dan meer werk moet worden ge maakt van de bescherming". Klein landje De raadsman die Ingrid H. het laatst bijstond, mr. C.H. Noordhuis uit Roermond, is zijn cliente allang uit het oog verloren. "Ik heb geen con tact meer met Ingrid. Ik weet alleen dat ze er een tijdje 'uit' is geweest. Nu zit ze ongetwijfeld ergens bij vrienden of familie. Ze zal wel weer gaan studeren. Ach ja. het leven gaat gewoon verder. Volgens mij hoeft ze nergens bang voor te zijn. En bovendien, je kunt iemand als Ingrid wel een heel nieuwe identi teit geven, maar Nederland is Ame rika niet. In zo'n klein landje als het onze hebben ze je, als ze echt kwaad willen, toch zo weer te pakken". Ingrid H. kan hoop putten uit de traditie. Het uit de weg ruimen van (ex-getuigen) is in Nederland be paald geen alledaagse zaak. Als er al wordt afgerekend gaat het dikwijls om onderlinge criminele vetes, zon der dat daarbij een rechtszaak een rol speelt. Europees Hof Tot vreugde van de advocaten ha mert ook het Europese Hof op het zogeheten 'onmiddellijkheidsbe- ginsel', de directe confrontatie van de getuige a charge met de advo caat, de officier van justitie, de rech ter en dus ook met de verdachte op de zitting. In de VS ontkomt een gedagvaar de getuige nimmer aan dit juridisch toneel. De Amerikaanse justitie heeft een plan ën geld klaarliggen voor het geval een getuige lijfelijk gevaar mocht lopen door zijn bij drage aan de goede rechtsgang. "Je ziet dat ook wel in films. Dan ver huizen ze zo'n man plotseling van New York naar Los Angeles, om daar helemaal opnieuw te begin nen. Ik zie dat in Nederland niet zo snel gebeuren. Het is hier bij mijn weten nooit voorgekomen dat een getuige elders onder een heel ande re naam verder ging. Zeker niet op initiatief van de overheid", aldus de woordvoerder die anoniem wenst te blijven. De wildgroei van anonieme getui- genenissen is voor strafrechtdocent mr. Jacco Boek van de Leidse uni versiteit het bewijs voor het 'zware afglijden' van de Nederlandse rechtsspraak. "Het is een papieren gebeuren geworden, met al die schriftelijke verklaringen. Echt, de normvervaging begint niet bij de burger, die begint bij de politiek, bij de rechterlijke macht. De gang van zaken is in strijd met de Nederland se wet. Dat is door de jaren heen zo gegroeid. Volgens het wetboek van strafvordering kan het niet wat er in Nederland gebeurt, maar de Hoge Raad heeft zich ten onrechte boven de wet gesteld en handhaaft de be staande praktijk". Boek beaamt dat er in de Neder landse (scheefgegroeide situatie nauwelijks behoefte is aan getui genbescherming. "Dat ligt in de VS heel anders. Daar moet al het be wijsmateriaal van de getuigen Mr. Jacco Boek. openbaar tijdens de terechtzittin gen worden gepresenteerd. En dus kan het voor criminelen wel eens handig zijn om inmiddels bekende getuigen om zeep te laten helpen". Mensenrechten "In Nederland kan een papieren ge tuigenverklaring, afgelegd bij de politie, al meewegen tijdens de zit ting. Dit is in strijd met het Neder landse rechtssysteem, in strijd met het Europees Verdrag en als zoda nig ook in strijd met de mensen rechten, omdat de verdachte zich moeilijk tegen een anonieme getui ge kan verweren", aldus Boek. De getuige, kortom, wordt in Ne derland bij voorbaat al te zeer be schermd. Ten behoeve van zijn ei gen veiligheid, maar ten koste van de eerlijke kans van de verdachte, en dus van de rechtsgang. Inmiddels heeft de ministerraad ingestemd met een voorstel om het gebruik van anonieme getuigenver klaringen te beperken. Tot nu toe zijn ze toegestaan als dat het opspo ringsbelang dient en als er kans be staat op bedreiging. Boek: "In het eerste geval gaat het bijvoorbeeld om een rechercheur die is geïnfil treerd in een criminele bende. Als de rechercheur zijn naam zou moe ten openbaren, is hij verder on bruikbaar bij opsporingen. Dit 'op sporingsbelang' zou nu volgens het voorstel worden geschrapt". Doch hoe dan ook blijft het in Ne derland mogelijk, onder verwijzing naar de kans op bedreiging, om als getuige de rechtszaal te omzeilen. Handjeklap "Een ander groot verschil tussen de Amerikaanse justitie en de Neder landse is het openlijke handjeklap in de VS", aldus Boek. "Criminelen komen er na een misdaad vaak ge nadig af als ze bereid zijn tijdens de openbare zitting te getuigen tegen andere criminelen. Dat is gewoon een handeltje. In Nederland mag dat officieel niet. maar het gebeurt natuurlijk wel. Neem nou die IRA- zaak in Roermond. Het heeft er alle schijn van dat de officier van justitie foto GPD) die studente in ruil voor haar getui genverklaring eerst allerlei beloftes heeft gedaan. De advocaten van de IRA-leden eisten dat ook het meisje zou worden vervolgd, als mede plichtige, maar ze hebben geen poot om op te staan. Het Openbaar Mi nisterie is vrij om al of niet te vervol gen". Dat is niet gebeurd met Ingrid H. Net zo min als ze bescherming krijgt omdat ze door haar belasten de verklaringen gevaar zou kunnen lopen. En dat terwijl ze ook nog een speciaal geval is, omdat ze de IRA- leden goed kende en zelfs bij hen in huis woonde. Het 'gebrek' aan afrekeningen en het bij voorbaat supervoorzichtige omspringen met getuigen, maakt bescherming van getuigen in Ne derland na hun afgelegde verklarin gen vrijwel overbodig. Boek: "Maar ik denk wel dat we in de toekomst, als de anonimiteit van de getuigen terecht is teruggedrongen, meer aan bescherming zullen moeten doen". Ua&.dlIMIarai Aartsbisschop roomser dan de paus GENEVE De aartsconser vatieve rk aartsbisschop Mar cel Lefèbvre (85) is vanmor gen overleden in een zieken huis in het Zwitserse Martig- ny. Lefèbvre, die zich in zijn opstelling roomser dan de paus toonde, werd drie jaar geleden door het Vaticaan ge ëxcommuniceerd. Al sinds het roemruchte Tweede Vaticaans Concilie, waarop aller lei vernieuwingen in de RK Kerk werden doorgevoerd, lag de Fran se aartsbisschop dwars. In 1969 richtte hij in Econe (Zwitserland) de traditionalistische Priester broederschap Pius X op. De vroe gere aartsbisschop van de Se negalese hoofdstad Dakar en Tul le, werd in 1976 geschorst. Deson danks heeft hij daarna ruim 200 priesters gewijd. Op 30 juni 1988 ging hij nog een stap verder: in Econe wijdde hij vier bisschoppen. Enkele uren la ter reageerde het Vaticaan door hem en de nieuwe bisschoppen te excommuniceren. Hij had vol gens het Vaticaan "bewust schis- matisch opgetreden". Een bis schop die zonder pauselijk man daat iemand tot bisschop wijdt en eveneens degene die deze wijding ontvangt, worden geëxcommuni ceerd," aldus het Wetboek van het Canoniek Recht. (Excommunicatie houdt in dat de betrokkene niet langer mag deelnemen aan de sacramenten, zoals doop, ecucharistie en pries terwijding. Bovendien leeft de ge ëxcommuniceerde volgens de kerk in een permanente staat van doodzonde. Alleen de paus kan een excommunicatie opheffen.) De Priesterbroederschap heeft dertig vestigingen in de hele we reld, ruim 300 priesterstudenten en meer dan 200 priesters die de traditionele Tridentijnse mis van voor het Tweede Vaticaans Con cilie vieren. De aanhangers van Lefèbvre wonen vooral in Zwit serland, Frankrijk, de Bondsre publiek en de Verenigde Staten. Hun aanhang wordt op ongeveer 100.000 gelovigen geschat. Lefebvre was niet alleen theo logisch maar ook politiek uiterst rechts. Vorige week nog ver deelde een Franse rechtbank hem nog wegens racistische uitlati gen en aanzetten tot rassenhaat nadat de Franse liga tegen r; me en antisemitisme een klacht tegen hem had ingediend. Bij herhaling vertolkte hij de opvattingen van de extreem rechtse politicus Jean-Marie Le Pen, die veel aanhangers onder de Lefèbvre-volgelingen had. Twee jaren geleden werd de meest gezochte Franse oorlogs misdadiger Paul Touvier gearres teerd in een traditionalistisch klooster in Nice, dat nauwe ban den met Lefèbvre onderhield. Een van zijn bisschoppen, voormalige anglicaan Richard Williamson, prees tijdens priesterwijding in 1988 Lefèbvre wegens diens 'mooie racisme'. "Want Lefèbvre heeft een nieuw ras van priesters gekweekt". Begin juli 1988, kort na de ex communicatie, benoemde de paus een commissie die de terug keer in de moederschoot moest bevorderen van de bisschoppen, priesters, studenten en gelovigen rond mgr. Lefèbvre. Een klein deel van de aanhang heeft nader hand Lefèbvre de rug toegekeerd. 'Continentals' in Voorschoten LEIDEN De jongste toernee (de 36-ste alweer) van de befaam de Continental Singers and Or chestra doet donderdag 28 maart ook Voorschoten aan. Het pro gramma luidt ditmaal 'Set Them Free'. De 'Continental Singers' trek: ken ook dit seizoen weer in acht tien verschillende groepen, zoals gebruikelijk weer 'vers' samenge steld, de hele wereld over. Ter be paling van de gedachten: vorig jaar brachten de groepen 1200 concerten in meer dan 90 landen voor ruim 550.000 mensen. De groep die nu naar Voorschoten komt, heeft een internationale sa menstelling. Het concert vindt plaats in de gereformeerde kerk 'Het Kruis punt' (schoolstraat 2) en begint om acht uur. Toegang is vijftien gulden. JERUAZALEM - Rooms-katho- heke pelgrims dragen een Maria beeld met zich mee tijdens de tra ditionele processie op Palmzon dag. in de oude binnenstad van Jeruzalem. Op Palmzondag wordt wereldwijd Jezus' intocht in Jeruzalem herdacht. (foto ad Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Lin- schoten J. A. van der Velden IJssel- muiden-Gréfhorst, te Hillegersberg A. Schipper Driebergen; aangenomen nj.ir Lekkerkerk N. C. Smit Bever wijk-Heemskerk (buitengewone wijk- gemeente), naar St. Maartensdijk (toez.) J. de Goei Leeuwarden. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Paesens-Moddergat drs. J. Dijkstra kand. aldaar, naar Schoonho ven-Willige Langerak A T B. M. van der Kevie Haarlemmermeer-O. Gcref. Kerken vrijgemaakt: bedankt voor Meppel J. J. Dronkers Nijkerk. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Oud-Beijerland A, Bac Bode graven, te Hoogeveen G J. van Aalst Benthuizen: bedankt voor De Valk- Wekerom J. Spaans te Norwich (Can voor Katwijk aan Zee J Mol Werken dam. voor Nieuwerkerk (Zld.) A B v.d. Heiden Doetinchem. voor Bos koop en Lelystad A. Bac Bodegraven Bisschop weg. De Lutherse Kerk in Tsjechoslowakije heeft bisschop Vilem Stonawski en zijn plaatsvervanger Karei Wojnar aan de kant gezet. Tijdens een bij zondere synodevergadering wer den zij beschuldigd van samen werking met de voormalige com munistische overheid. De twee geestelijken zijn volgens de syno de mede-verantwoordelijk voor "de misvorming van het kerkelijk leven in Tsjechoslowakije en voor de atheïstische invloed van de staat op de kerk". Bovendien zou den zij hun ambt misbruikt heb ben "voor materiële voordelen". Zaligverklaring. De Vaticaan se raad die het contact met andere godsdiensten onderhoudt, is te gen zaligverklaring van de Spaan se koningin Isabella (1451-1504). Isabella, bijgenaamd La Cattoli- ca, verdreef in 1492 alle joden en moslims uit Spanje. Het Joods Wereldcongres in New York zegt dat het door de pauselijke raad voor de eenheid is geïnformeerd over zijn unanieme afwijzing. Volgens de raad zou zaligverkla ring van Isabella in strijd zijn met de kerkelijke leer over de vrijheid van geweten. Bezoek aan Rome. De Roe meense rk bisschoppen hebben dit weekeinde voor het eerst sinds 43 jaar een bezoek aan het Vaticaan gebracht. De paus riep de dertien bisschoppen op mee te werken aan de verzoening in de Roemeense samenleving. Het Va ticaan en Roemenie, waar zes pro cent van de bevolking rooms-ka- tholiek is, herstelden in mei 1990 hun diplomatieke betrekkingen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2