Steeds mindermensen luisteren naar radio n JOHNNY EARL BRENGT ELVIS TOT LEVEN PAGINA 22 RTV-SHOW MAANDAG 25 MAART 1991 Veronica-campagneom luistercijfers op te krikken Lex Harding: "Luistercijfers gieren omlaag". (archieffoto) Lee Towers krijgt erepenning van gemeente Rotterdam ROTTERDAM (ANP) - De Rot terdamse zanger Lee Towers is zaterdag door het Rotterdamse gemeentebestuur onderschei den met de Erasmusspeld. De zanger ontving de gemeentelij ke onderscheiding tijdens een open dag van de Daniël den Hoedkliniek. Lee Towers heeft zich de laatste jaren ingespannen om fondsen te werven voor een nieuw familiehuis op het ter rein van de kliniek. De zanger krijgt de penning dan ook voor zijn verdiensten als ambassa deur voor het familiehuis en fanderc charitatieve acties in het Rijnmondgebied. Maar bo venal "profileert hij zich als echte Rotterdammer en draagt hij een Rotterdams aureool om zich heen", aldus de gemeente. Van onze correspondent Renatc van Iperen HILVERSUM "Veronica: het hart van de Nederlandse radio". Met deze slogan voert Veronica de komende maanden campagne om radio, en vooral radio-Veronica, onder de aan dacht te brengen. De campagne wordt gevoerd via radio, televi sie en het Veronica-omroep- blad. Ook via een tv-spotje in STER-zendtijd wordt aan dacht gevraagd voor de radio. Aanleiding tot de campagne is de forse teruggang van het aantal luisteraars naar de Hilversumse radiozenders. Ook Veronica, dat nog steeds goed scoort op de ra dio. heeft met die terugloop te maken. Zelfs de luisterdichtheid van Radio 3, traditioneel de best beluisterde radiozender in Ne derland, gaat hard achteruit. Vroeger trok de Top 40 zo'n 35 procent van de luisteraars, nu is dat nog maar 14 procent. Veronica-radiodirecteur Lex Harding hoopt met zijn radio campagne een bijdrage te leve ren aan een hernieuwde aan dacht voor het medium radio. Hij heeft ook nog een ander plan om de teruggang van het aantal luis teraars een halt toe te roepen: Ve ronica en de TROS moeten in de nabije toekomst op de radio sa men twee zenders vullen. Eén met nieuws en actualiteiten en één met muziek. Deze twee zen ders zouden in de lucht moeten komen naast de al bestaande vijf radiozenders, die door de andere omroepen (minus Veronica en TROS) gevuld moeten worden, aldus het plan Harding. De twee radiozenders van Ve ronica en TROS moeten de 'kost winnerszenders' voor de publie ke radio worden. Volgens Har ding is uitvoering van zijn plan dringend gewenst om een halt toe te roepen aan het drastisch teruglopen van het aantal luiste raars naar de Hilversumse radio zenders. Dat de teruggang enorm is, blijkt uit de meest recente cij fers van de afdeling Kijk- en Luisteronderzoek van de NOS. Op Radio 4 en 5 na, waar toch al weinig naar geluisterd wordt, kampen alle Hilversumse radio zenders met een (forse) daling van de belangstelling. Grootste verliezers zijn Radio 2 en 3, die in één jaar tijd vier procent van de luisteraars zagen verdwijnen. Winnaars zijn de regionale om roepen en commerciële stations als Sky Radio en Radio 10. Lex Harding wijt het "naar be neden gieren" van de Hilversum se cijfers aan de grote onduide lijkheid in de programmering. "Als ik Sky Radio aanzet, weet ik wat ik krijg. Op Radio 3 kan dan van alles zijn". Met voldoening in zijn stem constateert Harding, wijzend op de cijfers, dat Veroni ca het zo slecht niet doet. "Op woensdag scoren we hoog op Ra dio 2 en op vrijdag op Radio 3". De problemen rond de Hilver sumse radiozenders hebben Lex Harding tot de overtuiging ge bracht dat er "iets_ wezenlijks moet gebeuren. Doen we niets dan zijn de uitzichten somber". Harding voorspelt dat het aantal satellietzenders dit jaar zal ver dubbelen. Bovendien wordt het via een verandering in de Media wet wellicht mogelijk om legale Nederlandse commerciële radio te maken. Als de luistercijfers blijven dalen zet dat ook de recla me-inkomsten via de STER zwaar onder druk. Harding zegt niet meer te gelo ven in de nu gehanteerde zender kleuring op de radio. "De prak tijk heeft uitgewezen dat zo'n kleuring met zoveel verschillend denkende omroeporganisaties niet te realiseren is". Het plan om TROS en Veronica op een zesde en zevende radiozender "het geld te laten verdienen" voor de publieke radio kan volgens Har ding de oplossing bieden. Harding voorspelt dat beide 'kostwinnende' radiozenders zo'n 50 miljoen gulden aan STER-inkomsten kunnen bin nenhalen. De publieke radio haalt nu 112 miljoen gulden uit de markt. Oprichter Kingston Trio overleden ROLLINSFORD (RTR) - Dave Guard, de oprichter van het Kingston Trio, is op 56-jarige leeftijd in zijn huis in Rollins- ford, in de Amerikaanse staat New Hampshire, overleden. Het Kingston Trio maakte eind jaren vijftig en begin ja ren zestig populaire folkmu ziek. Bekende hits van de groep zijn 'Tom Dooley', 'Scotch and Soda' en 'Where have all the flowers gone?'. Guard richtte het Kingston Trio op in 1957. De groep bestond verder uit Nick Reynolds en Bob Shane. Acteur Gerard Depardieu verwikkeld in schandaal PARIJS (AFP/DPA) - De eer van Frankrijk is geschonden, in de persoon van Gérard Depar dieu. De Amerikaanse pers be schuldigt hem ervan in zijn jeugd deel te hebben genomen aan meerdere verkrachtingen. De geplaagde acteur liet zater dag weten dat hij niet de Os car-uitreiking in Hollywood zal bijwonen. Felicity Tonkin, hier op een foto uit 1989, is volgens haar moeder een dochter van Mark Phillips, de echtgenoot van de Britse prinses Anne. (foto Ar» Britse krant betaalde voor roddel over Mark Pliillips LONDEN (GPD) - De Nieuwzeelandse vrouw die zegt een kind te hebben van Mark Phillips, de echtgenoot van de Britse prinses Anne, heeft van de krant The Daily Express ruim een kwart miljoen gulden gekregen voor haar verhaal. Tot dusverre zou de echtgenoot van prinses Anne via een omweg al meer dan 125.000 gulden naar de Nieuwzeelandse hebben gesluisd. Heather Tonkin zou echter vrezen dat de jaarlijkse betalingen van 25.000 gulden zullen stoppen. Haar advocaat is in onderhandeling met Mark Phillips over een soort alimentatie. De Nieuwzeelandse vrouw zegt dat het kind verwekt is in november 1984. Volgens The Daily Express van gisteren zou Mark haar na een feestje hebben uitgenodigd op zijn hotelkamer. "Ik werd verleid door een betoverende man en verzette me in het geheel niet", zo zei ze in de Britse boulevardkrant. "Ik denk dat ik dolverliefd was op Mark". Een paar dagen voor Kerstmis belde ze Mark Phillips om te vertellen dat ze van hem in verwachting was. "Je moet dat kind laten weghalen", zou hij daarop hebben gezegd. Inmiddels is dochter. Felicity, vijf jaar oud. Het huwelijk van Phillips en prinses Anne is op de klippen gelopen en verwacht wordt dat binnenkort efen echtscheidingsprocedure wordt gestart. De affaire begon toen een jour naliste van Time enkele weken geleden op een oud vraagge sprek uit 1978 stuitte, waarin De pardieu over zijn veelbewogen jeugd vertelt. Daarin geeft hij toe op negenjarige leeftijd te hebben meegedaan aan een verkrach ting. Tegenover Time zou Depar dieu vervolgens hebben ver klaard dat er nog meer verkrach tingen zijn geweest. Het verhaal werd vervolgens overgenomen dpor de Amerikaanse dagbladen. Depardieu ontkent de uitlatin gen tegenover Time te hebben gedaan, en weet zich gesteund door prominente landgenoten. De Franse minister van cultuur Jack Lang toonde zich vrijdag verontwaardigd over "deze lage streek, de pers van een groot land onwaardig". Franse advocaten hebben in New York de belastende geluids banden van het vraaggesprek met Time beluisterd en geen be vestiging van de beschuldigin gen gevonden, zei zaterdag Jean- Paul Rappeneau, de regisseur van Oscar-kandidaat 'Cyrano de Bergerac'. Rappeneau en Depar dieu zullen aanklachten tegen de Gérard Depardieu: veelbewc Amerikaanse kranten, indienen. De affaire komt op het mo ment dat Depardieu doorbreekt in de Verenigde Staten, waar Rappeneaus 'Cyrano de Berger ac' en zijn eerste Amerikaanse produktie 'Green card' volle za len trekken. De Franse media zien het schandaal dan ook als een Amerikaanse poging Depar dieu zwart te maken om zijn kan sen op een Oscar te verkleinen. UTRECHT Johnny Earl, die de rol van Elvis Presley speelde in 'Elvis, the legend' en 'Forever Elvis' staat nu ook op het podium als 'de nieuwe Elvis'. Samen met The Jordanaires, de originele begelei dingsgroep van Elvis Presley, gaf Earl het weekeinde de eerste van vier concerten in ons land. (Foto anp> Kiwi Jaren geleden verkeerde ik eens een tijdje in het gezelschap van een Nieuwzeelands echtpaar, met wie ik een reisje door een af gelegen deel van IJsland maak te. Beiden waren verslingerd aan de fotografie: zodra ons ex peditiebusje bij een vogelrots of een fraai uitkijkpunt stopte gingen ze met hun kostbare ap paratuur aan de slag. Hij maakte kleurenfoto's, zij maak te dia's. Ze noemden zichzelf Ki wi's, wat niet alleen de naam van een vrucht maar ook van een Nieuwzeelandse loopvogel is. Ik vond dat een beetje vreemd, want ik dacht dat die bijnaam schamper bedoeld was, zoiets als 'kaaskop' voor een Nederlander. Maar het werd mij algauw duidelijk dat het hier om een geuzennaam ging, en niet om een scheld naam. Kiwi's, begreep ik, waren de echte Nieuwzeelanders, de na zaten van Engelse en Australi sche em igranten. Je had ook nog 'Pommies', nakomelingen van recentere Engelse emigranten, en natuurlijk de 'Dutchies', de uit Nederland afkomstige Nieuwzeelanders. Kiwi's en Dutchies konden goed met el kaar overweg, maar de Pom mies beschouwden zichzelf als een hogere klasse. Onlangs verscheen er bij uit geverij Conserve een aardig boekje. 'Brieven uit Kiwiland' van Kees van Bruggen jr., waarin de aankomende emi grant iets verteld wordt over dit land aan de andere kant van de aardbol. De brieven dateren van 1961, en hoewel ze hier en daar wat verouderd aandoen - zo wordt er met veel enthousias me over het versch ijnsel wasma chine geschreven - zal het alge mene beeld weinig aan actuali teit hebben ingeboet. Van Bruggen, een zoon van de schrijfster Carry van Bruggen, stelt allereerst vast dat de ware emigrant aan twee voorwaar den moet voldoen: hij moet zijn wortels volledig uit de Holland se klei hebben losgetrokken en hij moet een juist idee hebben van de situatie in zijn nieuwe vaderland. Eenmaal ter plaat se, behoort hij zowel volledig in te burgeren als "uit te burge ren" (dat wil zeggen zijn Neder landse gewoonten kwijt te ra ken). Hij noemt in de loop van zijn verhaal een paar gewone dingen die de aspirant-emi grant meteen maar goed in zijn oren moet knopen: het verkeer rijdt links, een zonnige kamer kijkt uit op het noorden, de koei en gaan nooit op stal en er is zel den een windloze dag. Nieuw-Zeeland is vooral een land voor doeners, voor aanp- akkers met liefst twee paar han den. Men bouwt er vaak zijn ei gen huis, zijn eigen boot en re pareert zelf de auto. Die hou ding heeft enerzijds met de pio nierstraditie te maken, maar anderzijds met het simpele eco nomische gegeven dat bouw vakkers en monteurs hoge prij zen voor hun diensten verlan gen. Wie naar Kiwiland komt, kan beter niet te veel aan de palm stranden van Zuidzee-eilanden denken: "We hebben hier een ty pisch Angelsaksische, ietwat puriteinse cultuur, waarin voor zomaar zalig nietsdoen niet veel plaats is en toeristen alleen welkom zijn om het geld dat ze verteren". Dit puriteinse trekje is ook bespeurbaar in de veror deningen die bedoeld zijn om de zondagsrust te handhaven: op die dag zijn de kroegen en grote sportstadions gesloten. Volgens Van Bruggen reikt de belangstelling van de Kiwi niet verder dan zijn snavel lang is. "Hollandse emigranten die veelal meer begrip en zeker meer belangstelling voor de we reldpolitiek hebben", schrijft hij, "stuiten maar al te vaak te gen een stenen muur zodra ze het over iets anders dan letter lijk koetjes en kalfjes willen heb ben". In Nieuw-Zeeland is men niet bijster op vreemdelingen gesteld. De houding van de Ki wi tegenover klanten is in het algemeen ook niet erg beleefd: "Zijn wat overdreven onafhan- kelijkheidsgevoel uit zich in on verschilligheid, stuursheid, soms zelfs in lompheid zonder meer. Ze hebben iets onvolwas sens als opgeschoten kinderen, hoewel ze meer blaffen dan bij ten". Toch aarzelt de schrijver niet om zijn nieuwe vaderland bij zijn Nederlandse vriend aan te prijzen, die daar als stoffeerder een goede boterham zou kunnen verdienen ("Maar voorlopig zul je geen voorman zijn"). Maar Kees van Bruggen vertrok zelf twee jaar na publikatie van zijn brieven naar Engeland, waar hij nu nog steeds woont. Waarom? Beschikte hij niet over twee paar handen? Kreeg hij zijn auto niet meer aan de praat? Wilde hij niet langer af gebekt worden? Verlangde hij naar een pub die ook op zondag open was? Helaas, dit verhaal krijgen we van deze Dutchie, die geen Kiwi werd, niet te ho- 9 g v Inr

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 22