LEIDSCH DAGBLAD Maak pensioenleeftij d flexibel NODIG! Leidse wethouder stapt op ANDIJVIE EN SPEKLAPJES Ouderenbond steunt idee staatssecretaris Ter Veld GROTE HASJVANGST IN TILBURG Met bromfiets onder bus: 2 doden in Leids verkeer Katwijk palet nog punt in blessuretijd Doden bij botsing tussen Georgiërs en Sovjet-leger GEKNIPT DE TREIN VAN 07.41 HALEN? U BENT WELKOM. DE KAPPERS VAN 7TOT7. Saddam belegde enorm vermogen in buitenland' 3.99 IMAANDAG 25 MAART 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39504 Prijs fl. 1,45 LEIDEN - De Leidse PvdA-wet- houder Bordewijk heeft zaterdag besloten af te treden. Na een verga dering van de PvdA-raadsleden concludeerde Bordewijk, die 11 jaar wethouder van financiën was, dat zijn fractie te weinig vertrouwen in hem heeft. Zijn opvolger wordt waarschijnlijk vanavond al gekozen tijdens de PvdA-fractievergade- ring. Bordewijk maakte zelf in een persbericht zijn aftreden bekend. Morgenavond zal hij voor het laatst als wethouder een raadsvergade ring bijwonen. In een toelichting zei hij gisteren: "De steun in de fractie was zodanig, dat een voortzetting van mijn wethouderschap mij zin loos lijkt. Ik kan niet zeggen dat ik teleurgesteld ben. Een politiek functioneren wordt getoetst door de vraag of het vertrouwen er nog is, en in mijn geval was dat er niet meer in voldoende mate". Bordewijk: geen vertrouwen meer van PvdA-fraetie De PvdA-fractie was zaterdag der wie fractie-leider De Vreeze, zeer verdeeld over het vorige week zegden echter het vertrouwen op in verschenen rapport van de commis- Bordewijk. sie voor de rekeningen, waarin staat Zijn positie wankelde enkele we- dat Bordewijk de grote problemen ken geleden al na de presentatie v bij de directie financien weinig daadkrachtig aanpakte. De wethou ders Van Rij (volkshuisvesting) en Van Dongen (onderwijs) voerden de PvdA'ers aan die Bordewijk wil den sparen. Andere raadsleden, on- ciële administratie. De voor de rekeningen besloot tot i onderzoek en publiceerde een v nietigend rapport. Bordewijk verliet in 1980 de u versiteit, waar hij werkzaam was vanordelijke finan- WD-collega Kuijers moest opstap- DEN HAAG (GPD) Staatssecretaris Ter Veld (Sociale Zaken) denkt erover de wettelijke pensioenleeftijd van 65 jaar te schrappen. Volgens Ter Veld moet de pensioenge rechtigde leeftijd flexibeler worden vastgesteld. In het NOS-programma 'Het Capitool' had de bewindsvrouwe het over 'pensionering tussen 63 en 67 jaar'. De aow, die gepensioneerden een basisinkomen garandeert, dient volgens Ter Veld te blijven ingaan op 65-jarige leeftijd. Maar de vergrij zende samenleving noodzaakt vol gens Ter Veld het feit dat het wer kende deel van de Nederlandse be volking wordt vergroot. Vooral voor mensen die pas na een studie gaan werken, vindt Ter Veld pensionering met 65 'absurd jong'. Deze bevolkingsgroep, die pas rond het 30ste levensjaar gaat werken, is onvoldoende jaren actief in het arbeidsproces. Ter Veld meent wel dat een flexi beler pensionering niet los kan wor den gezien van het groeiende be roep op uitkeringen wegens ar beidsongeschiktheid. De staatsse cretaris denkt dat verandering van werk een mogelijke oplossing biedt. Wie zwaar lichamelijk werk TILBURG - De Tilburgse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag in een loods 13.000 kilo hasjiesj in beslag genomen met een straatwaarde van 156 miljoen gul den. De partij, bestaande uit 445 pakjes van 30 kilo, was bestemd voor Engeland. Een 36-jarige man uit Amsterdam werd aangehouden en de politie is een 50-jarige hoofd verdachte uit Heemskerk op het spoor. LEIDEN/ALPHEN - Bij een aan rijding tussen een bromfiets en een touringbus zijn zaterdag twee do- De zaak ging zaterdag rond half den gevallen. De slachtoffers drie aan het rollen Criminele Inlichtingen Dienst. Poli tie viel de woning van de hoofdver dachte en een loods in Tilburg bin nen. Op de parkeerplaats van een motel in Breda werd een bestelbus met daarin ruim 1000 kilo hasjiesj in beslag genomen. De hoofdver dachte heeft volgens de politie het busje van de loods naar het motel ge reden en is daarbij gevolgd door de politie. Bij het motel huurde de ver dachte zaterdagmiddag een kamer. Toen dc politie hem 's avonds om acht uur wilde aanhouden, bleek hij weg te zijn. Op de foto: rechercheur Verhoeven bij de pakken hasj. (foto de 18-jarige U. Yilmaz uit Leider dorp en de 16-jarige M. Hollebeek uit Leiden. De bromfiets, bestuurd door de 18-jarige, schoof op de hoek van de Surinamestraat en de Sumatra- straat onder de bus, die werd be stuur door een 51-jarige Leidenaar. De bromfietser wilde links van een verkeersgeleider de Suriname straat in rijden. De bus kwam uit te genovergestelde richting en draaide dezelfde straat in. De bromfietser, die vermoedelijk te hard reed, kon de bus niet meer ontwijken. Als gevolg van hard remmen en slippen vielen de Leiderdorper en zijn passagiere van de bromfiets en schoven onder de bus. Daar kwam de 18-jarige waarschijnlijk in aanra king met de wielen. Zijn passagiere was door hoofdletsel op slag dood, HILVERSUM (ANP) - De omzet de bestuurder overleed korte tijd la de kruising met de Nieuwkoopse- weg begon de motor van het meisje te slingeren. De Nieuwveense wist de motor niet in bedwang te houden en kwam ten val. Daarbij raakte zij een lantaarnpaal. Op weg naar feest met 200 kilometer T1EL (GPD) Drie automobi listen zijn zaterdagavond bij Tiel aangehouden, omdat zij een snelheid van 200 kilometer per en een onderlinge afstand i 5 meter over rijksweg Al5 reden. Op de weg is een snelheid i 120 kilometer toegestaan. Achteraf bleek dat de bestuur ders op weg waren naar hetzelf de feestje. De verkeersdienst van de rijkspolitie maakte zaterdag en zondag tegen 700 bestuurders proces-verbaal op, wegens te hard rijden. Dit gebeurde op rijksweg A12, tussen Duiven en Ede. Er werden ruim 8000 be stuurders gecontroleerd. verricht, zou op latere leeftijd van baan kunnen veranderen. Op die manier is het risico kleiner dat een werknemer ver voor het 65ste le vensjaar is versleten. Voor een dergelijke omschake ling moeten mogelijkheden worden geschapen, bij voorbeeld door de werknemer omscholing te bieden met behoud van salaris. Zo wordt volgens Ter Veld het werk meer af gestemd op de mogelijkheden van de (oudere) werknemer. Ook de vut moet volgens de staatssecretaris op de helling. Steeds vroeger kan een werknemer de vut ingaan. Dat is op termijn 'te duur'. De Nederlander bereikt im mers een steeds hogere gemiddelde leeftijd, waardoor het aantal oude ren toeneemt. Gelijktijdig slinkt het werkende deel van de beroepsbe volking dat het geld moet opbren gen voor die groeiende groep oude- Tenvijl Katwijk-speler Gijs Colle zich overeind hijst, schaart Noordwijk-aanvoerder René van Staveren (links) ongeduldig naar scheidsrechter Ramaker. I)e leidsman uit ilczep kwam er pas na de late Katwijkse gelijkmaker (1-1) achter dat hij de streekdcrby eerder had moeten afblazen. (foio Lock Zuvdcrduin» Een buitenstaander heeft de gang van zaken in de eerste klasse A van het zaterdagvoet bal danig door de war gegooid. Scheidsrechter Ramaker uit Wezep had andere opvattingen over de spelduur van de wed strijd Katwijk - Noordwijk (1- 1) dan de overige aanwezigen op sportpark De Krom, en zo kon kon dc thuisclub in blessuretijd hooIïehouden. V. alsnog een belangrijk punt wacht slepen. Buur Quick Boys besliste de andere streekontmoeting iivuutu. »v. weg k.. Australische Sydney legde dc schaatsster uit Oud-Adc beslag op de vierde plaats in het eind klassement. Bovendien i het Rijnsburftsc Boys met 3-1 in zijn haar Nrdprland, rcrord op dr voordeel. De eeuwige tweede 500 meter <47 7Z) goed voor re„ heeft behalve dc leiding nu ook de minste verliespunten in de eerste klasse A. chte hoek kregen medaille op die af- de Katwijkse koplopers bov dien een steuntje in de rug. Het laaggeklasseerde FC Lisse ver sloeg in Kampen DOSK met 2-0. Zo blijven Quick Boys en Kat wijk na het afgelopen 'derby- weekeinde' de voornaamste ti telkandidaten. zilvt stand. Nederlands i in het stuk niet voor. Zelfs de Hollandse specialiteit. ploegachtervolging, ging (Itnir t t n issclfout van Oegst- geestenaar Charles Veldhoven volledig de mist in. Het enige 'Leidse' succes kwam op naam van de Belg Geert Blanchart. De part-time Leidenaar werd ach ter de Brit O'Reilly en de Ko- Kim gedeeld derde shorttrackploeg in het algemeen klassement. MOSKOU (AP) - Bij gevechten tus- Georgiers en Sovjet-troepen i De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) is voorstan der van een flexibele pensioenleef tijd. Wel moet er een onderzoek worden ingesteld in hoeverre oude ren bereid zijn om na hun 65ste nog te werken. "Het is belangrijk dat langer doorwerken op vrijwillige basis gebeurt. Als de leeftijdsgrens verdwijnt, dreigt het gevaar dat ou deren zich verplicht voelen om nog DEN HAAG (ANP) - Oud-wereld zuid-Ossetie in Georgie zijn zeker landse zaken waren gisteren met drie Georgiers om het leven geko- enkele pantservoertuigen Dat maakte het onafhankelij- streek Zanoerski gestuurd ke persbureau Interfax vandaag be- dingen over overvallen va kend. Dammer Wiersma terug langer te presteren. Dat moeten absoluut voorkomen", aldus AN- BO-woordvoerder Crielaars. kampioen Harm Wiersma keert te rug achter het dambord. De trainer- /coach van de Koninklijke Neder- "Door de vergaande automatise- landse Dam Bond speelt de komen- ring wordt de leeftijd waarop je ac- de maanden enkele oefenwedstrij- tief blijft steeds hoger. Velen zijn op den tegen spelers uit de Sovjetunie. De Nederlander wil op die wijze zijn positie in de top van de damwereld bepalen. Wiersma. die in 1976 wereldkam- hun 65ste nog niet uitgeblust", meent de ANBO-woordvoerder. Ook kan het geschikt zijn voor klei ne bedrijven waar werknemers vaak geen gebruik kunnen maken pioen werd. van de vut regeling. tels afscheid. Plaatverkoop ruim miljard i geluidsdragers in Nederland i in 1990 met bijna 30 procent geste gen tot 1,07 miljard gulden. De om zetstijging is vooral te danken aan het succes van de cd. De lp beslaat niet meer dan één procent van de to tale omzet. Ook de belangstelling voor de gewone single neemt sterk af. De cd-single en de cassette single nemen die plaats in. inwendig letsel in het AZL. Een 21-jarige vrouw uit Nieuw- veen is gisteravond bij een ver keersongeval op de Oostkanaalweg in Alphen aan den Rijn om het le ven gekomen. De vrouw reed op een motor richting Alphen. Vlakbij Aan de Stationsweg, vlak bij het station zit een bijzondere kapper, van "7 tot 7 kappers". Knipt niet alleen heel goed, maar vooral ook vroeg. U bent vanaf 's morgens 07.00 uur tot 's avonds 19.00 uur welkom. Probeer maar. Stationsweg 38, Leiden. Telefoon 071 -122706 of telefoon 071 -121173. LONDEN (AP) - De Iraakse leider regering en het Amerikaanse minis- Saddam Hussein heeft de afgelopen terie van financien, jaren een bedrag van circa 18 mil- Het bureau ontdekte onder meer jard gulden laten beleggen in het dat Saddam een belang heeft van buitenland. Dat heeft het Ameri- 8.4 procent, ter waarde van 117 mil- kaanse onderzoeksbureau Kroll As- joen gulden, in het Franse uitge- sociates uitgezocht. versconcern Hachette. De aankoop Volgens het bureau heeft Sad- van aandelen Hachette begon in dam sinds 1981 de Iraakse olie- 1981 en werd uitgevoerd door een m Schraal Droog weer en flinke perioden met zon. Vooral in het zuiden ook wolkenvelden. Minimumtempe ratuur ongeveer 2 graden en hier en daar vorst aan de grond. Mid- dagtemperatuur omstreeks 13 graden. Wind uit noordoost tot oost, matig tot vrij krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe hard. De vooruitzichten voor woens dag tot en met zaterdag: Flinke perioden met zon en aanhoudend droog. Middagtemperatuur eerst rond 13 graden, na woensdag iets lager. In de nacht een aanhouden de kans op vorst aan de grond. 24 PAGINA'S Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Hollandse kas- andijvie, 500 g Speklapjes, zonder zwoerd, kilo 939 6.99 500 g®a®® 5t49 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aantal luisteraars van Radio 3 loopt in jaar hard terug HILVERSUM (ANP) - Het aantal luisteraars naar Radio 3 is in januari fors gedaald. Dat blijkt uit cijfers van de afdeling kijk- en luisteron derzoek van de NOS. Radio 3 verloor in vergelijking met het jaar daarvoor 11 procent van de luisteraars en haalde slechts een marktaandeel van 29 procent. Voor Radio 2 werd een daling geme ten van 3 procent. De toename gaat naar de regiona le omroep en de kabelstations. Ver der nam het zenderaandeel van Ra dio 1 in verband met de Golfoorlog toe van 11 naar 18 procent. De totale luistertijd bedroeg tus sen 7 uur 's ochtends en midder nacht 2 uur en 55 minuten per dag. (pagina 22: Stecdi minder luiste- winsten afgeroomd met 5 procent. Een groot deel van dat geld, dat in middels een bedrag zou belopen van 18 miljard gulden, zou hij voor zichzelf en zijn familie hebben be legd in het buitenland. In een programma van de Ameri kaanse omroep CBS verklaarde di recteur Kroll gisteren dat het finan ciële imperium van de Iraakse lei der 'als een maffia-achtige organisa tie opereert'. "Saddam met zijn ver mogen een van de rijkste mensen óp aarde", aldus Kroll. Ook de Britse Financial Times kwam vandaag met onthullingen over de financiële handel en wandel van de Iraakse president. Volgens de krant was tot het onderzoek op dracht gegeven door de Kuwaytse Panama gevestigde holdingmaat schappij. waarvan een halfbroer van Saddam die nu ambassadeur in Zwitserland is, de topman was. Geor giers op Ossetische dorpen. Toen het konvooi bij het dorp Velsoy werd aangevallen, schoten de Sov jet-troepen terug en vielen onder de Georgiers drie doden en twee ge wonden. De Sovjet-soldaten bleven ongedeerd. Interfax maakte ook melding van schietpartijen in de r hoofdstad Tschinvali. Nadere bij zonderheden ontbraken echter. Lei ders van de republieken Rusland en Georgie sloten zaterdag een over eenkomst om gezamenlijke politie- eenheden te vormen die alle partij en in zuid-Ossetie moeten ontwape nen. De etnische strijd eiste ai 44 le vens en dreef tienduizenden men sen op de vlucht Stakende mijnwerkers in het Donbass en Koezbass in de Oekraï ne hebben vandaag een oproep van premier Pavlov het werk te hervat ten naast zich neergelegd De mijnwerkers zeiden dat de re gering probeert om staktngsbrekers te mobiliseren en om dc publieke opinie tegen hen op te zetten. Maar ..al hun inspanningen zullen geen effect hebben", aldus Aleksandr Aslanidi. de voorzitter van het Koe zbass stakingscomite. Premier Pavlov zei zaterdag via de media dat de industrieën te lijden hebben van de stakingen en dat het voortbestaan van ver scheidene bedrijven wordt be dreigd. Vooral de metaalindustrie, die zonder brandstof komt te zitten, heeft het zwaar te verduren. Saddam Hussein. óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Dat wil ik niet missen' Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28.75 Ik neem een kwartaalabonnement 76.75' Ik neem een laarabonnement 298.60' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats .Tel Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1