Leiden zoekt reddingsboei Philidor vindt zijn Waterloo Leythe-junioren: Head of the River Kristiansen draait warm in Den Haag Saturnus ten onder in fysiek geweld Swift puntloos in De Baronie MAANDAG 25 MAART 1991 PAGINA 19 LEIDEN - Het slot van de zaal handbalcompetitie bracht voor de mannen van Saturnus in de tweede divisie een nederlaag te gen DWS. In Schiedam werd het 21-18. De vrouwen van HVS ver loren in de tweede divisie in Leidschendam met 12-13 van Snelwiek. Alleen kampioen Olympia '72 eindigde in Waterin gen zoals dat een kampioen be taamt. Met een overwinning op de Quintus, 14-15. DWS is voor Saturnus altijd een moeilijke tegenstander ge weest. De Schiedamse handbal lers zijn fysiek sterker en maken daar ook gebruik van. Als de arbi trage aan die manier van spelen geen paal en perk stelt loopt het treffen tussen de rivalen uit op een veldslag, die het handbal geen goed doet en waarin de Lei- denaars veelal het loodje moeten leggen. Zo ook gisteren. In de eerste helft werd het betere handbal van Saturnus nog beloond met een voorsprong bij de rust, 9-10. Toch was in de laatste minuten van de eerste helft al te zien dat DWS de arbitrage aan het uitproberen was. De conclusie voor de ploeg uit Schiedam was dat er veel mocht. Saturnus werd langzaam maar zeker een speltype opge drongen die de lichte Leidse ploeg niet ligt. In de een tegen een situaties ging DWS door en kon pas in een dubbele dekking wor den gestopt. Dat laatste echter niet zonder de bal toch nog af te spelen. En gezegd moet worden dat de vrijstaande speler met veel geluk ook nog werd gevonden. Tot 15-15 kon Saturnus stand houden. Toen gaf het fysiek ge weld van DWS de doorslag. DWS won met 21-18. De vrouwen van HVS verloren van Snelwiek en dat lag aan de omzetting in de Snelwiek - defen sie na de rust. Van 5-1 naar 4-2. HVS bleef volhouden in een 3-3 aanval en om de breakout van Snelwiek te smoren werd de bal zorgvuldig rondgespeeld. Dat ging ten koste van de afronding. De Snelwiek breakout kwam er inderdaad sporadisch uit, maar HVS scoorde verder ook mond jesmaat. Van 9-4 met de rust werd het 12-13. De vrouwen van Olympia '72 kwamen naar Wateringen om de competitie tenminste met een overwinning af te sluiten. Zoals dat van een kampioen mag wor den verwacht. Quintus 2 wilde ook winnen en dat leverde een pittige wedstrijd op die pas enke le minuten voor tijd verdiend door de Wassenaarse vrouwen werd gewonnen. De Wassenaarse defensie greep na rust veel atten ter in en keepster Hermien Goe- koop groeide naar grote vorm. Angelique Schonk, Diana van Rooden, Ingeborg Henkes, Con- ny van der Werf en Tieske van Duinen waren de gangmaaksters in de Wassenaarse ploeg, 14-15. •Het Nederlands vrouwen- handbalteam heeft de finale van het Europees kwalificatietoer nooi verloren. De ploeg van inte rim-coach Bert Bouwer boog za terdag in Cassano met 17-22 voor Hongarije. Het was de tweede ne derlaag voor Oranje in Italië, in de voorlaatste wedstrijd had Neder land van Portugal verloren. Voor het einde van groepwedstrijden had Nederland zich al verzekerd van een plaats in het WK-kwalifi- catietoernooi, dat eind volgend jaar wordt gehouden. FRANK BONTE AMSTERDAM - Een zevental ju nioren van Die Leythe, versterkt met Michiel Verbeek van roeiver eniging Alphen. heeft gisteren op de Amstel de 'Head of the River' gewonnen in de categorie tot en met achttien jaar. De afgelopen twaalf jaar heeft Die Leythe acht maal roeiers in de snelste ploeg gehad, maar voor een winnende ploeg die bijna volledig uit Ley- the-roeiers bestaat moeten we te ruggaan naar 1982. De enige werkelijke concurren tie kwam gisteren van een combi- natieploeg met de beste roeiers uit Utrecht, Rotterdam, Gouda en Delft. Daar deze ploeg als laatste in het veld en achter de Leythe- ploeg startte kon slag Wouter Bruijning zijn tegenstanders de hele race in de gaten houden. Ge start werd er in Amsterdam ter hoogte van roeivereniging De Hoop. De finish lag 7500 meter verderop in Ouderkerk aan de Amstel. Al voor de Utrecht- sebrug, op 1500 meter, werd de vóór Die Leythe gestartte ploeg van Viking (Utrecht) ingehaald. Onder de* Rozenoordbrug, op 2500 meter, gaf de daarvoor ge- startte ploeg van Tubantia (Hen gelo) tegen de regels in geen ruimte waardoor de buitenbocht moest worden genomen. Een deel van de zes seconde voorsprong die tot op dat moment op de com- binatieploeg waren gemaakt wer den zodoende verspeeld. In de Grote Bocht, op twee kilo meter van de finish, kon stuur man Arne van Delft zijn boot niet op de ideale lijn houden. Hier door werd in deze bocht vier se- zodoende gestuurd worden door de roeiers, in plaats van met het roertje. Toch wist het achttal ook de als eerste gestartte ploeg, die van Cornelis Tromp (Hilversum), in te halen en de achterstand op de combinatieploeg om te zetten in Een hond heeft afgelopen vrijdag aanzienlijke schade veroorzaakt door in het water de tanden te zetten in een wedstrijdskif van roeivereniging Die Leythe. Tijdens een training op het Korte Vlietkanaal sprong de hond. een Golden Retriever, plotseling van de kant op het smalle voordek van de skif. Op het gladde hout kon de hond echter geen houvast vinden. Wel veroorzaak ten de nagels flinke krassen op het dek van de boot. die vorig jaa» bij de werf van Douglas werd aangesehaft voor f 12.000.-. Vervolgens kwam de hond in het water terecht, raakte in paniek, en zette de tanden in de ranke achterpunt van het schip. Dit deel van de boot zal vervangen moeten worden. De schade wordt geschat op f 500,-. conden achterstand ten opzichte van de combinatieploeg opgelo pen. Naar later bleek was dit het gevolg van een defect roertje. in de regel een fatale averij op dit soort wedstrijden. Op het laatste deel van het traject moest de boot een voorsprong van vijf secon den. Naast bovengenoemden be stond de acht uit Victor Vissers. Sjoerd Kruijff, Aegir Brands. Ri chard Kooloos en Arne Wentholt. Rogier Blansjaar verving op uit stekende wijze de ziek uitgeval len Imre Zevenhuizen. Bij de mannen senioren pres teerden de drie favorieten, RIC, Nereus en Okeanos. het om na 8000 meter alledrie binnen dezelf de seconde te eindigen. Voor het talrijke publiek op beide oevers van de Amstel was het een span nende strijd. Okeanos startte fel, maar kon de verworven voor sprong niet vasthouden. Nereus ging sneller varen naarmate de ra ce vorderde, maar wist niet in te lopen. RIC kwam uiteindelijk net als vorig jaar als snelste uit de bus. De jonge ploeg van Nereus, voorgeslagen door Arisz en Kel derman. was 42/100 seconde lang zamer. Okeanos. met aan boord Florijn. Krijtenburg. Rienks en Zwolle was 92/100 langzamer. In de tweede divisie eindigde Njord als vierde, iets minder dan twee minuten langzamer dan de win naar van de eerste divisie. Een viertal van Asopos de Vliet werd in combinatie met Euros derde in het beginnelingen veld van achttien ploegen. Irene Eijs van Njord roeide in een dubbelvier in combinatie met de Laak en Rijnland. Deze ploeg behaalde in de eerste divisie de derde plaats achter twee combi- natieploegen gevuld met gere nommeerde roeisters. HARM JAN GIJSMAN LEIDEN Leiden verloor gisteravond de belangrijke ontmoe ting tegen Zeemacht in Den Helder met 82-72. Lisse blijft in de ra ce voor promotie door Wilskracht met 93-75 te verslaan. Leider dorp daarentegen ziet de degradatie mede dankzij de 100-67 neder laag tegen Azimma met rasse schreden naderbij komen. Bij de vrouwen behaalde Lisse gisteravond een eenvoudige overwin ning op Canadians: 66-57. MSV versloeg in het verre Urk KBS/Or- ca's met 54-64. werk van Richard Zevenhoven (27 punten) en Ben de Jong (18) te dan ken dat Leiden na rust weer langszij kon komen (49-48), waarna beide ploegen lange tijd gelijk op gingen. Met nog twee minuten te spelen en een 72-66 achterstand op het score bord moest Leiden de wedstrijd hoe dan ook forceren. Vooral door het missen van enkele cruciale vrije- worpen slaagde de Leidse formatie daarin echter niet: 82-72. Door deze nederlaag heeft Leiden nu weer evenveel verliespunten als Early Bird, zij het met één wedstrijd minder gespeeld. Om de kansen in eigen hand te houden moeten de resterende drie ontmoetingen hoe dan ook worden gewonnen. Moch ten Leiden en Early Bird op gelijke hoogte blijven staan, dan heeft Lei den nog het voordeel van een voor deliger doelsaldo. In de eerste divisie B versloeg Lisse voor eigen publiek degrada tiekandidaat Wilskracht met 93-75. Wilskracht, dat moest aantreden zonder coach, was halverwege de wedstrijd al op een beslissende ach terstand gezet (46-29). Na de spel hervatting liet Lisse de teugels nog wel vieren, maar Wilskracht slaagde er desondanks niet in om nog iets aan de opgelopen schade «te doen. Eindstand was 93-75, topscorer en uitblinker bij Lisse zaterdag was Jurgen Goudswaard met 21 punten. Het resultaat is voor coach Johan Koster in deze fase van de competi tie veel belangrijker dan de schoon heid. Lisse heeft met nog drie speel ronden te gaan zes punten voor sprong op nummer drie WSC. Mochten de Lissenaren deze voor sprong vasthouden dan moet Lisse samen met de nummer twee uit de eerste divisie A strijden om de der de promotieplaats naar de promo tiedivisie. Zo goed het Lisse vergaat, zo hard snakt Leiderdorp naar het einde van zijn lijdensweg in diezelfde klasse. Zonder enige overtuiging reisden de Leiderdorpers vrijdag avond af naar Amsterdam, om daar getracteerd te worden op. een flink pak slaag. 'Boosdoener' was Azim ma. dat Leiderdorp met de cijfers 100-67 (rust 50-31) voor de zoveelste maal dit seizoen met de neus op de feiten drukte. Bij Leiderdorp was Diederick Hofstede de enige die zich nog enigszins aan de malaise kon onttrekken. Hij speelde een goede wedstrijd door 18 punten te Om het degradatiegevaar voortijdig af te wenden moest Luba Leiden gisteravond winnen van Zeemacht. Tot vier minuten voor rust waren de kansen op een overwinning zeker aanwezig. Zeemacht werd goed on der druk gezet, met als resultaat een 27-34 voorsprong. De resterende speelminuten in die eerste helft ver liepen voor de Leidenaars echter desastreus. Voor Leiden viel er geen enkele score meer te noteren, terwijl de Heldenaren de weg naar de basket wel wisten te vinden. Re sultaat was dan ook een 41-34 rust stand. Het was vooral aan het goede ULVENHOUT - Jans Koerts, de warme bakker uit Eefde, heeft gis teren zijn derde grote overwinning van het nog maar prille wielersei- zoen behaald. De gebrilde kracht patser was de snelste van de kop groep na de 165 kilometer lange Omloop van de Baronie. Koerts won eerder de Ster van Zwolle en de Ronde van Noord Holland. DEN HAAG - Ingrid Kristiansen en John Burra waren zaterdag de sterke winnaars van de City-Pier-City loop in Den Haag. Beiden liepen aansprekende tijden op de halve marathon. Kristiansen verbeterde het parcoursrecord met 1.09.05 en bij de mannen bleef Burra daar met 1.01.38 slechts vier seconden van verwijderd. De Leids/Alphense regiolopers waren zeer goed vertegenwoordigd met een vierde plaats voor Joke Kleyweg en een achtste voor Aart Stigter. Marianne Schuit grist een rebound voor Grasshoppers weg tussen Laura Schaap (11) en Astrid Cazemier (8). Simone van Meurs (links) hoeft niet te helpen. (toto Henk Bouwman) Voor Swift/Casba was er niet veel eer te behalen in de zware klassie ker. Slechts Peter Mol reed de koers uit en werd 31ste. Even voor Mol ging Frank van Veenendaal (Sas- senheim), als 23ste over de finish. De renners van Swift/Casba reden een ongelukkige wedstrijd. Al bij de eerste strook kinderkopjes reed de jonge Robin van Kessel uit Ter Aar lek. Even later moest ook Erik van Nieuwkerk met een groot aantal renners lossen uit het peloton. Jan Hendrik Lagerweij (Woubrugge) was de derde 'blauwe' afvaller. Na dat het peloton in drie grote stuk ken was geslagen, moest Erik Bos (pijn in de benen) vlak voor de grens van België eveneens afhaken. Met Vital Timmermans en Peter Mol in de frontlinies had de Leidse ploeg nog een kleine kans op de zo be langrijke wedstrijdpunten. Maar het mocht niet zo zijn. Timmermans reed in de buurt van Chaam lek en Peter Mol kwam in de eindsprint net iets te kort om een beloning te innen. Toch kwam de klap voor ploegleider Cor Kloosterman niet al te hard aan. Zeven ploegen bleven puntloos en na twee wedstrijden in de topcompetitie bezet de Leidse ploeg een gedeelde 13de plaats. Volgende week zaterdag neemt Swift/Casba deel aan de Ronde van Drente (met weer veel stroken kas seien). Ook dan is Jans Koerts van de partij. Een reisje naar Guadelou pe werd terruggedraaid, omdat de ploegleider van Koga bang is dat de 'Beul van Eefde' op Guadeloupe vijf dagen lang alles uit de kast haalt. Vergeer Pascal Vergeer, ploeggenoot van Jans Koerts, greep zaterdag net naast de zege in de klassieke Gas- beltoer. In de eindsprint moest de jonge Warmonder zijn meerdere er kennen in Gerard Kemper (van de Nationale selectie). Het verschil was zo minimaal dat de fotofinish uitsluitsel moest brengen. Wel hield hij een ander selectielid Patrick Rasch achter zich. Peter Tates (Nieuw Vennep) werd negende. Pa trick's jongere broer Etienne reed in de Borkenomloop een goede koers. In de eindsprint was een vierde plaats zijn deel. Gerrit Kleinveld (Lisse) behaalde in Edam als B- amateur zijn tweede seizoenszege WIM VAN DUIVENBODE Bij de vrouwen versloeg Lisse zonder ook maar een moment in ge vaar te zijn geweest het Amster damse Canadians. Na één helft spe len stonden de Amsterdammers al op een 33-25 achterstand. De twee de helft, waarin de ploeg van Peter Lapidaire aanvankelijk maar moei zaam uit de startblokken kwam, bracht weinig verandering meer in de opgebouwde voorsprong: 66-57. Mary van Ruiten (16) kwam als eni ge in de dubbele cijfers. Ondanks de interne onrust van de afgelopen weken speelde MSV vrij dag een tactisch sterke uitwedstrijd tegen Orca's. Door afwisselend een triangle-and-two en een box-and- one verdediging te spelen werd de Urkse aanvalsdreiging goed afge weerd. Alleen de talentvolle Ellen Bakker, bij Orca's altijd goed voor het leeuwedeel van de punten, was niet af te stoppen door de Noord- wijkse verdediging. Zo scoorde zij na rust 20 van de 26 Urkse punten. Gelukkig voor MSV vormde deze opmerkelijke score-inbreng geen gevaar voor de zege. Door de 54-64 overwinning en het nipte velies van PSV tegen Landsmeer (55-57) neemt MSV de tweede plaats in de promotiedivisie over van PSV. Bij MSV scoorden zowel Renate Sluys, Tineke Vos als Yvon van der Put 16 punten. Grasshoppers De vrouwen van Olivetti Grasshoppers hebben afgelopen zaterdag hun vierde opeenvolgende zege geboekt in de Elite B. Byte BV Groningen was totaal niet opgewas sen tegen de momenteel in vorm verkerende Katwijkers: 84-36. Tegen Groningen heeft Grasshoppers het dit jaar geen en kele keer echt zwaar gehad. Zater dag trad Groningen met slechts acht speelsters aan en een nieuwe coach Wim Zwart. In het begin kwam Grasshoppers moeilijk tot scoren. Groningen daarentegen kwam niet eens toe aan een normale aanval. De verdediging van Grasshoppers zat goed in elkaar. Daardoor kon de ploeg makkelijke breaks lopen, met als resultaat dat de Groningers snel op achterstand kwamen te staan. Bij rust was de wedstrijd feitelijk al gespeeld: 41- 19. Ook na rust bleef Grasshoppers degelijk spelen. Na acht minuten stond er een 60-19 stand op het bord. Het was dat er in de laatste vijf minuten wat slordig werd omge sprongen met de geboden kansen anders had de zege nog groter kun nen uitvallen dan de 84-36 overwin ning die nu werd behaald. Door deze zege gaat de strijd om de zesde plaats tussen Grasshoppers en de debutant in de eredivisie BV Lisse. Topscorers: Anja Kuyt 26 pnt, Ma rie-José Allers 24. HAROLD VAN BIEMEN MARTIN HOEKSTRA John Burra loopt niet vaak in Ne derland, maar als hij loopt is hij suc cesvol. In 1985 en 1986 was hij res pectievelijk tweede en eerste op de marathon van Amsterdam. Dit jaar in Den Haag maakte Burra zijn be doelingen vanaf het begin af aan goed duidelijk. Na een kilometer nam hij de kop en gaf die verder niet meer uit handen. De vrij grote groep die hem in de eerste kilometers nog wist te volgen werd langs de koude en vooral winderige Scheveningse kust uit elkaar gereten door het straffe tempo van de kleine Tanza- niaan. De enige lopers die Burra nog enigzins konden volgen waren de Pool Jan Huruk, de Fin Harri Haeningen en, verrassend sterk, Nederlander Bert van Vlaanderen. Deze volgorde bleef tot het einde bewaard. Tweede Nederlander na Van Vlaanderen werd Alphenaar Aart Stigter die met 1.03.07 zijn pas vier maanden oude persoonlijk record met tien seconden verbeterde. "Het ging eigenlijk niet echt lekker, om dat je in zo'n kopgroep steeds net iets boven je kunnen moet lopen. Aan de andere kant is dat blijkbaar nodig om in zo'n veld deze klasse ring te behalen en om deze tijd te re aliseren" aldus een zeer tevreden Stigter. Ingrid Kristiansen. wereldrecord- houdster op de 5000 meter, de 10.000 meter en de marathon, kwam naar Nederland om te zien hoever ze was in de aanloop naar de marathon van Boston op 15 april. De Noorse is pas sinds een klein half jaar, na de geboorte van haar tweede kind, weer volledig in training. Kristian sen ging al direct hard van start. Al na acht kilometer had ze haar enige concurrente, de Duitse Utta Pippig, achter zich gelaten en ging ze alleen door. Na 21,1 kilometer finishte ze in 1.09.05. Pippig werd halverwege nog gepasseerd door de Deense Dorthe Rasmussen maar wist de derde plaats vast te houden voor Jo ke Kleyweg die sterk lopend eerste Nederlandse werd. Joke Kleyweg is goed op weg haar aspiraties voor deelname aan de wereldkampioenschappen atle tiek deze zomer in Tokyo gestalte te geven. Kleyweg hoopt de limiet daarvoor volgende maand in Rot terdam te lopen. Kleyweg "in Rot terdam moet ik drie minuten onder mijn persoonlijk record van 2.38 lo pen op de hele marathon. Als je na gaat dat ik nu op de halve al bijna twee minuten sneller ben. dan zou het eigenlijk moeten kunnen." De marathon van Rotterdam heeft dit jaar nog een extra dimensie omdat die geldt als Nederlands kampioen schap. Omdat Carla Beurskens niet aan de start komt is Kleyweg voor die titel eigenlijk huizenhoog favo riet, Pragt De andere regiotoppers deden het ook goed in Den Haag. Huub Pragt behaalde de 25ste plaats. Pragt moest lange tijd alleen tegen de wind in lopen omdat hij de aanslui ting met de kopgroep verloor. Pragt zette echter goed door en wist daar door met 1.05.26 onder meer Jan- Dirk Hazeleger voor te blijv en. Ha- zeleger, die door de tegenwind op de Scheveningse boulevard een aantal moeilijke momenten kende, eindigde als 36ste in 1.06.54. Theo van der Veer van AV Holland werd 42ste in 1.07.41. Van der Veer vindt de halve marathon eigenlijk te lang en zal zich in in het verdere seizoen dan ook voornamelijk richten od de 10 kilometer. Zoals gebruikelijk (maar daarom niet minder aansprekend) was de eerste plaats bij de veteranen 3 voor Willem Ravensbergen van De Bata ven. De 61-jarige liep een tijd van 1.16.59, daarmee zijn naaste concur rent bijna tien minuten achter zich latend. In Dordrecht liepen Willem Boon van de Noordwijkerhoutse Strandlopers en Harry Versteegen van De Bataven een 20 km. Boon werd vierde in 1.03.54 en Ver steegen slechts twee seconden ach ter hem vijfde. Jennings en Skali opnieuw snelsten ANTWERPEN (ANP) - Met de prolongatie van de wereldtitels veldloop door Lynn Jennings en Khalid Skah is gisteren in Antwerpen een zekere traditie voortgezet. De Amerikaanse Jennings en de Marokkaan Skah zegevier den op de linker Schelde oever in Antwerpen op overtuigende wijze. De gelouterde Jennings liep op het snelle Antwerpse parkoers een uitgekookte wed strijd. Khalid Skah volgde in wezen dezelfde tactiek. De 24-ja- nge Marokkaan sloop in de vol ledig Afrikaanse kopgroep, die na acht kilometer de als een schicht vertrokken Kenyaan Karori zijn honderd meter voor sprong afnam. mee. De Afrika nen hadden geen kans tegen het eindschot van Skah. LEIDEN - Jarenlang moesten de schakers van Philidor zich in alle bochten wringen om aan degradatie uit de landelijke schaakhoofdklasse te ontkomen. Telkens wisten de Leidenaren daarbij wonderwel nog als redelijke middenmoter uit de bus te komen, om echter dit seizoen toch hun Waterloo te vinden. De 3-6 nederlaag tegen Groningen 1 bete kende zaterdag in de zevende ronde namelijk de vroegtijdige gena deklap in een wanhopige degrada tiestrijd. Weliswaar zou Philidor 1 met nog twee ronden te spelen in theorie nog kunnen overleven, maar de voor waarden die aan een dergelijke overleving kleven maken dit alleen nog in theorie een relevante moge lijkheid. Daartoe zou namelijk niet alleen het team de laatste twee wed strijden (ondermeer tegen het ster ke Eindhoven) royaal moeten win nen, maar bovendien zou dan ook nog eens degradatie-rivaal De Vari ant (dat nog tegen het zwakke SMB moet) geen enkel matchpunt meer mogen scoren. Voldoende obsta kels om zelfs de meest chauvinisti sche clubsupporter niet meer in be houd van het hoofdklasserschap te doen geloven. Captain Michiel Vergeer liet het zaterdag in de school voor MEAO redelijk gelaten over zich heen ko men: "Het is allemaal heel verve lend, maar je zag het vanmiddag vanzelf fout lopen. Daar sta je als teamleider machteloos tegen. Het zat hem natuurlijk ook niet in de wedstrijd van vandaag, al was het wel pech dat Hans Kuijf op het laatste moment wegens ziekte moest afhaken. Voor het begin van het seizoen wisten we al dat we het vanwege de aderlating van enkele vaste krachten heel moeilijk zou den krijgen. Als je dan ook nog eens enkele belangrijke duels nipt ver liest, dan valt er al niet zoveel meer te hopen. Het feit dat we qua bord- punten helemaal niet zo sleaht heb ben geboerd, zegt over ons kunnen al genoeg. Het is wel eens een keer tje eerder gebeurd dat Philidor voor een jaartje een stap terug moest doen. Als je daarna maar weer gelijk in de hoofdklasse terugkomt, valt de schade heus wel mee". Het sleutelduel tegen Groningen werd ohdertussen niet de zinderen de kraker die velën hadden ver wacht, al kwam Philidor vanuit vrij wel hopeloze positie nog heel even terug in de race. In tweede zitting waren het echter de Groningers die de zaken alsnog geheel naar zich toe trokken: 3-6 met als prognose 3 1/2-6 1/2. Het duel leek al na enkele uren beslist. Dit omdat Nico Kuijf na een openingsfout razendsnel lik op stuk kreeg van opponent Van der Werf Ragg de Graaff een kansrijke po- eens verrassend snel te staken. Een regelmatig verlies van Heieen de Greef tegen Van der Sijde beteken de zelfs een hatelijke 0-3 achter stand. Het was vervolgens echter Fred Hallebeek die de Leidenaren wat nieuw bloed schonk, door Rie- mens langzaam maar zeker van het bord te drukken. De Leidse situatie leek daarmee nog steeds hopeloos, totdat Gert- Michiel de Niet zijn kansen in een spectaculair tijdnoodduel tegen Houtman volledig deed keren en de schade in tweede zitting tot 2-3 be perkte. Ik Oei moest echter na een gemiste kans in remise berusten te gen Brouwer, waarna de kopborden van beslissende betekenis werden. Peter Gelpke werkte daarbij een ge compliceerd en tweesnijdig duel af tegen Nederlands 'coming-man' Jo ris Brenninkmeijer. Toen de Leidse kopman aan het kortste eind trok. was het pleit in feite beslecht: 2 1/2-4 1/2. Coen Stehouwer kwam namelijk ondanks noeste pogingen niet tot voordeel tegen Hoeksema (remise), terwijl een wanhoopspoging van Henk van Maaren tegen Bruin niet anders dan verlies kon opleveren: 3- 6. Piet Bakker behandelde een to ren-eindspel met twee minuspion nen tegen Dam uitermate koel bloedig en lijkt na afbreken zijn ge lijk in zijn reeds langdurig gede monstreerde remise-opvatting te krijgen. De eindstand zou daarmee 3 1/2-6 1/2 worden. Terwijl in de hoofdklasse Volmac 1 met een vermoedelijke 8-2 (met vlotte zeges van het Leidse kwartet John van der Wiel-Jeroen Piket-Ri- nie Kuijf en Marcel Piket) tegen Eindhoven 1 nog maar eens zijn kampioensaspiraties benadrukte, gleed het in 1B goed geklasseerde LSG 1 met 6 1/2-3 1/2 opvallend on deruit tegen de reserves van het Zaanse het Witte Paard Snelle ver- liespartijen van Leon Konings en Jan Tolenaar maakten de Leidse klus bij voorbaat zwaar. Weliswaar scoorde Dirk Sikkel goed tegen, maar nadat Wim Heemskerk op re mise was blijven steken en invaller Albert Termeulen een incorrect stu koffer zag afgestraft, was de achter stand al bijna hopeloos 3 1/2-1 1/2. Nederlagen van Jan Aart van der Steen en Peter Nieuwstraaten bete kenden vervolgens de genadeklap. Wim van der Pol en Adriaan Cle mens konden daarop nog voor fraaie tegenscores zorgdragen, waarna een onnodig verlies van Aad van Moorsel de eindscore op 6 1/2-3 1/2 bepaalde. LSG 2 stelde zich in de tweede klasse B definitief in veiligheid dankzij een vrij eenvoudige 31/2- 41/2 overwinning bij Bloemendaal. Dat Sjaak Sibbing en Joop Bakker daarbij tamelijk kansloos verloren, deed cïe Leidse brigade OIUWllDk zeer. Chris Roozendaal en Theun Stelling creeerden namelijk vrijwel even vlot winnend voordeel, terwijl Aldert Westra Hoekzema na een te opportunistisch offer van zijh oppo nent het volle punt kon inc asseren Marcel Wubben liet zich weliswaar door zijn opponent flessen, maar een overtuigende winst van Raoul van Ketel en een remise uit veilig heidsoverwegingen van Simon Duindam maakten de zege zeker. In dezelfde klasse werkte Phili dor 2 met een 6-2 winst een ver plicht nummer af tegen het VMtfl gedegradeerde Watergraafsmeer 2. zonder daarmee echter direct uit de zorgen te geraken. Ab Smit en Ca- rolien Slingerland openden met taktische remises, waarna Leen van Ofwegen, Henk van Loon en Fred Slingerland overtuigende overwin ningen aandroegen. Wim Vriend had toen weinig problemen meer met een wat ongelukkige remise, een resultaat dat bij Joop Rommets reeds lang in de lucht hing. Machiel de Heer sloot af met een zwaarbe vochten maar verdiende overwin ning: 6-2. RUUD DOBBELAAR

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19