Quick Boys gelooft zijn ogen niet Zoals het klokje thuis tikt, tikt het nergens. Knap herstel van FC lisse Hans van Leuteren is de sterkste driebander in Oegstgeest Rijnsburgse Boys onherkenbaar apatisch MAANDAG 25 MAART 1991 SPORT PAGINA 17 KATWIJK - De grap na afloop ging als volgt: 'Joh, die scheids was gewoon even de kluts kwijt. Dacht dat-ie toch gewoon om drie uur was begonnen. Dat had hij pas door toen de gelijkmaker van Kat wijk in het net lag (1-1) en hij eindelijk zijn klokje raadpleegde. Toen pas had hij in de gaten dat hij om twee uur was gestart en in middels dus al acht minuten te lang had laten spelen". i het strafschopgebied van Noordwijk. De uitblinkende doelman Rob van Dijk gooit zijn hele ziel en zaligheid in de strijd. Katwijk-spits st, die ver in blessuretijd de gelijkmaker zou scoren, doet hetzelfde. ifoto Lock zuydrrduim De Noordwijkers in het gezelschap konden er zaterdag nog wel om la chen, al waren de druiven dan ook ontzettend zuur. "Het is niet dat ik jullie dat punt niet gun", wendde oorzitter Leen Korbee zich tot zijn Katwijkse confrater Gerrit de Best, "maar we zijn hier natuurlijk wel bestolen. En dat nu al voor de derde keer in successie. Want ook tegen Urk en Bennekom raakten we de af gelopen weken een zeker punt in de slotfase kwijt. Scheelt alles bijel- kaar toch drie punten. Vooral voor de jongens een vervelende zaak". LEIDEN FC Lisse heeft zich pri ma hersteld van de deceptie tegen Katwijk. De formatie van trainer Wim Eilander speelde in Kampen een solide partij tegen het hoogge- noteerde DOSK en de 0-2 zege was een flauwe afspiegeling van de wer kelijke krachtsverhoudingen. Met name de terugkeer van eerste doelman Paul Veenboer was daar debet aan, althans volgens Eilan der. "Dat het zo stroef liep was te wijten aan het gemis van Veenboer. Zijn vervanger Nico Groeneweg deed het wel goed maar gezien de leeftijd (Groeneweg is 43 en Veen boer 26, red.) geniet Veenboer de voorkeur". Misschien iets overdre ven maar Eilander ziet in zijn eerste doelman nu eenmaal een betere lei der voor zijn defensie, die overigens tegen DOSK vrijwel niet in de pro blemen is geweest. Lisse nam al vanaf de aftrap ini tiatief en er moest een vrije trap van Leon Hoep aan te pas komen om de opponent wakker te schudden. Dat hielp echter niet zo veel want de Lissenaren gaven weinig kansen weg. Slechts éénmaal moest Veen boer zich werkelijk strekken toen een vrije trap het Lisser muurtje schampte maar de sluitpost pareer de de inzet uitstekend. Met de dege lijke Veenboer achterin kon Lisse zich dan ook nadrukkelijker op de aanval gooien en de treffer vlak voor rust van Mark Ens na een pass van Victor Klaren was logisch ge volg van het overwicht (0-1). Vanaf dat moment speelden de bezoekers vrijwel alleen op de helft van DOSK dat zich met man en macht tegen het Lisser offensief probeerde te verzetten. Daarbij raakte spits Eric Kattenberg zoda nig geblesseerd dat hij zich moest laten vervangen door Jan Broek huizen. De vervanging van Katten berg was voor Lisse geen reden om gas terug te nemen en kregen Ens en Broekhuizen goede mogelijkhe den om DOSK naar een grote neder laag te spelen. De bevrijdende 2-0 kwam evenwel pas in de 75ste mi nuut. De vrije trap van René War merdam werd in de vrije ruimte ge speeld waar Ens op volle snelheid de bal ontving. Een uitgekiende lob velde het vonnis over DOSK. Tactiek levert Leiden opnieuw een punt op LEIDEN Leiden blijft de punten bijelkaar sprokkelen. De ploeg van oefenmeester Peter Ciere, die in de aanvangsfase van dit seizoen al bij voorbaat tot degradatie leek te zijn veroordeeld, is aan een indrukwek kende reeks bezig. Hoewel de wed strijd tegen het sterke Veen met 0-0 werd afgesloten kunnen de Morsch- bewoners toch op-een goede presta tie terugzien. Vooral in verdedigend opzicht was Leiden afgelopen zaterdag niet klein te krijgen. "Ik heb de tactiek aangepast", bekende Ciere. "Kijk, vooraf zouden we al tevreden zijn geweest met éen punt. Daarom hield ik constant vijf man achterin". Inderdaad spreidde Leiden maar weinig aanvallende activiteiten ten toon en kreeg gedurende dit duel slechts één echte kans toen Maurice van Berkel op een voorzet van Koos Siera alleen voor de Veense doel man verscheen. Van Berkel schrok waarschijnlijk zo van het buiten kansje dat zijn schot het doel op ve le meters miste. In de eerste periode kwam Lei den nog aardig uit de voeten en had zelfs na de furieuze start van Veen een tijdlang het initiatief in handen. Na de hervatting moest Leiden ech ter ver terug maar door hard werken bleven de rijen gesloten. Daarbij on derscheidde zich vooral Richard van der Kraan. In opbouwende zin dient er nog het één en ander te wor den bijgeschaafd maar voor de rest wil Ciere geen kwaad woord over de zijn 18-jarige pupil horen. "Als Ri chard zo doorgaat dan kan hij nog heel ver komen. Het is ongelooflijk zoals die zich heeft ontwikkeld", waren de lovende woorden aan het adres van de eerstejaars senior. Mede door het sterke spel van Van der Kraan kreeg Veen vrijwel niet de kans om het heiligdom van doelman Peter Selier serieus te be dreigen. Zijn defensie, die met na me in de laatste tien minuten kraak te in alle voegen, bleef overeind doordat de tactische opdrachten van Ciere naar behoren werden uit gevoerd. Ciere verontschuldigde zich na afloop voor zijn behoudende instelling. "Okay, we hebben geen echte wapenfeiten gehad maar we spelen nu eenmaal degradatievoet- bal". Die zaten, met een van woede bij na ontplofte trainer John Eelman aan het hoofd, inderdaad balend in de kleedkamer en dat niet ten on rechte. Want de spectaculaire jaag- partij van Katwijk in de tweede helft ten spijt, mocht in feite maar één ploeg aanspraak maken op de punten en dat was Noordwijk. Het is een hard gelag wanneer een factor van buiten, in casu arbiter Ramaker uit Wezep, en dergelijke doorslag gevende rol speelt bij het verdelen van de buit. Bovendien klonk zijn verklaring voor het zo lang laten doorspelen al lerminst plausibel. Er waren name lijk helemaal geen blessurebehan delingen geweest en uitblinker- doelman Rob van Dijk, die hij ach teraf betichtte van het opzettelijk rekken van tijd, had zeker geen vier minuten met de bal in zijn handen gestaan. Was dat wél het geval ge weest, dan had Ramaker hem stante pede een boeking moeten geven. Onbevredigend Kortom, Noordwijk had alle reden om zich geslachtofferd te voelen. Behalve dat de gang van zaken ui termate onbevredigend was - het leek er verdacht veel op dat Rama ker net zo lang had laten door voet ballen totdat de bal eindelijk in het net lag - had Noordwijk namelijk ook nog eens veruit het beste van het spel gehad. Wanneer het er echt op aankomt, zoals in deze beslissen de fase van de competitie het geval is, voelt de equipe van Eelman zich klaarblijkelijk geroepen om weer eens te benadrukken dat het nog al tijd een surplus aan techniek en in zicht in huis heeft. Zoals Noordwijk zaterdag speelde, hoort de ploeg mee te draaien in de allerhoogste re gionen. En niet m de sub-top, zoals momenteel het geval is. Maar dat is een ander verhaal. Vooral in de eerste helft kreeg Katwijk, dat weliswaar door die 1-1 een punt achterop raakte bij koplo per Quick Boys maar nog altijd wél in aanmerking komt voor de hoofd prijs, een lesje in verzorgd voetbal. Noordwijk speelde snel, slim, geva rieerd én agressief en volgens vast concept uiteraard met drie man aan het front: de slimme Gert-Jan Bak ker, de misschien nog wel lepere Ti- mo Gerlof en de razendsnelle Pa trick Scheurwater. Maar ook 'die sel' René van Staveren en de be weeglijke Leonard van Utrecht meldden zich regelmatig voorin, met als gevolg dat er continu sprake Trainer Arie Kurver maakte zater dag een aangeslagen indruk. Hij wordt er eigenlijk moe van. Kurver kan putten uit een arsenaal spelers dat garant moet staan voor hoog staand voetbal. "Het loopt niet zoals het moet, we hebben terecht verlo ren", aldus een teleurgestelde Kur- De Rijnsburgse elf verkeert niet meer in een dalletje, men mag ge rust spreken van eert ravijn. En om daar uit te klimmen moet veel strijd en wilskracht worden opgebracht. Op dat vlak schort het schrikba rend. Al een tijdje sluimeren con flicten in de spelerskern, of deze nu uitgepraat zijn of niet, opvallend is het gebrek aan teamgeest. De zater dagkampioen strijdt niet, ze legt een onherkenbaar apatisch spelle tje op de mat. Kribbig Een oorzaak kan of wil Kurver niet aandragen. Als de trainer zich niet meer strijdbaar opstelt, hoe moet het dan met de spelersgroep? Ge confronteerd met de vraag of Kur ver niet de aangewezen man is om de groep weer op het juiste spoor te krijgen, reageert de trainer kribbig: "Kurver zal wel een slechte coach zijn, denk je niet?" De succestrainer stuurde een elf tal in de wei dat er zijn mocht. Mar tin de Louw (na een schorsing), Jaco van Delft en Huug Aandewiel waren negentig minuten van de par tij. Een twijfelgevalletje was doel man Jan Blankespoor, die hinkend en trekkend een dijbeenblessure verbeet. Naar vermogen deed hij het goed. maar bij twee van de Kat wijkse doelpunten mag best een vraagteken worden geplaatst. Tien minuten voor rust kwam Blanke spoor na een corner van Frenk van der Kleij nauwelijks van de grond. Hij moest de bal loslaten waarna Arie van Duijn slechts zijn schoen er tegen diende te zetten voor 0-1. In de allerlaatste minuut van de wedstrijd pareerde Blankespoor was van druk op het doel van Teun van Duyvenbode. Fout Die hield stand tot de twintigste mi nuut en ging vervolgens in de fout bij een vrije trap van laatste man René Hensbergen. De bal vloog dwars door de muur, leek een een voudige prooi te worden voor Van Duyvenbode, maar caramboleerde van diens borst voor de voeten van Gerlof. Hoog en hard kogelde de lin kerspits de verdiende 0-1 in de tou wen. Katwijk zelf was er tot dan toe nauwelijks aan te pas gekomen. Twee slappe kppballen van de later geblesseerd afhakende Gijs Collé en een viertal hoekschoppen waren de enige wapenfeiten van de eerste rondgang. nog een schot van Kanbier (na een door Quick Boys goed uitgevoerde counter via Marco Dijkhuizen en Van der Kleij), daarna duurde het schijnbaar een eeuwigheid voordat de Rijnsburgse doelman weer over eind krabbelde. Leen van der Plas (tien minuten voor tijd ingevallen voor Floor van Duijn) kon het niet geloven. Dit presentje liet hij uiter aard niet liggen en tegelijkertijd deelde hij de genadeklap uit: 1-3. Geen moment heeft Kurver over wogen om Blankespoor te vervan gen voor reservedoelman Rob Wou ters. "Die was ook niet Fit, in een botsing heeft hij een schouderbles sure opgelopen". Fitte keepers zijn kennelijk schaars in Rijnsburg, want de tweede doelman Arco Kor- pelshoek is eveneens nog niet hele maal hersteld van een knieblessure. Het verbaasde uitblinker Marco Dijkhuizen dat Blankespoor ge woon speelde."We hadden erop ge rekend, we wilden hem veel laten uittrappen. Als ik die jongen was zou ik eerst willen genezen. Je moet toch verder in het leven. Voor het elftal is het ook niet goed. Die ach terhoede van hen was heel onzeker. Laat die trainer een andere keeper opstellen, desnoods eentje uit het vierde". Kurver deed niets. Ook kwam hij niet op het idee om linksback Jaco van Delft te wisselen. In de man dekking tegen Van der Kley kwam de Rijnsburger er niet aan te pas. Puur op snelheid draafde de rech terspits keer op keer langs Van Delft. "Twee weken geleden liep die jongen nog in het gips, ik kan hem niets kwalijk nemen", verdédigde Kurver zijn pupil. Slechts het eerste kwartiertje in de tweede helft bood enige span ning. Toen verslapte Quick Boys wat, en in die periode scoorde Leon Vonk de gelijkmaker. Een mooie overigens. Naar binnentrekkend van rechts stuurde hij vanaf zijn lin kervoet de bal over Tom van der Niet in de kruising (1-1). Erwin Her- Na de pauze zou dat eenzijdige beeld van een aanvallend Noord wijk en een machteloos Katwijk op slag veranderen. De thuisclub, die overigens een klas beter speelde dan vorige week tegen Lisse, wist zich toen verzekerd van de straffe wind in de rug en deed wat het moest toen. Onder aanvoering van Leon Meijs, voor de rust prima in .toorn gehouden door Timo Gerlof, schoot Katwijk zeer agresssief uit de startblokken en zette in Engelse stijl - dus met veel hoge ballen van de flanken - Noordwijk vast op ei gen helft. Er ontspon zich vervol gens een boeiend spektakel waarbij de kansen voor beide doelen legio waren. Want ook Noordwijk liet zich niet onbetuigd en brak uit waar mogelijk. mes zorgde voor dreiging met een kopbal en De Louw zag een goede kans in rook opgaan toen hij de pas werd afgesneden door Richard Hoogervorst en Hans van der Plas. Overlopen Quick Boys hervond de controle die het de gehele, overigens stierlijk vervelende, eerste helft bezat. Met name op het middenveld werden de Rijnsburgers overlopen. Carli kon het allemaal niet bijbenen, Dijkhui zen baadde in weelde. "Ik denk dat ze gegokt hebben. Zé hadden ge hoopt dat Carli mij aanvallend zou Maar de kansen voor de Katwijkers Henri Pouw, Marco van der Plas, Leon Meijs en Jan Stel en de Noord wijkers Leonard van Utrecht (paal), Gert-Jan Bakker (lat) en Patrick Scheurwater ten spijt, viel er geen goal. Wél een rode kaart, voor Mar tin van Kins. Pal voor de ogen van de referee haalde hij uit naar Pim Langeveld die hem ten val had ge bracht. "Dom", realiseerde de ver der goed spelende Leidenaar zich achteraf. "Het was een black-out en het sloeg nergens op. Ik kan alvast een paar weekjes gaan tennissen". Uiteindelijk leek Ralf Pronk, de uitstekende vervanger na rust voor Gerlof, de zeer onderhoudende par tij in de 45ste minuut definitief in het voordeel van Noordwijk te be slissen. De Haarlemmer omzeilde overlopen, waardoor ik achter hem aan zou moeten lopen". Dat pakte dus anders uit. Omdat Wim Hooy- mans zelf ook niet al te graag de bal wenste te hebben, moest Fred Ar royo wel bijzonder veel werk ver richten. In de zeventigste minuut nam Quick Boys opnieuw de leiding. Na enige duw- en trekwerk van An- dries Wendt, die een carrière vrij- worstelen is misgelopen, ten op zichte van Van der Kley, plaatste Floor van Duyn de vrije trap op het hoofd van Hoogervorst die de inko mende Johan Jonker bediende: 2-1. Johan de Kroon en schoof de bal langs de wel heel ver uitgelopen Van Duyvenbode. Tot opluchting van al wat Katwijk was, rolde de bal tergend langzaam voorlangs het doel De ontknoping kwam dus acht minuten te laat. Ook hier weer uit een vrije trap, vanaf zijn eigen helft hoog voor de pot gepompt door Jo han de Kroon. De verder onopval lend acterende spits André de Best kreeg nog net zijn hoofd tegen de bal en de daarvoor zo excellerende doelman Rob van Dijk was kans loos. Woest beende Eelman daarop naar het midden. Zijn bedankje aan het adres van arbiter Ramaker zal welgemeend zijn geweest. Of iets in die trant. AD VAN KAAM Arjen van de Werf, interim-trai ner van Quick Boys en volgend sei zoen weer jeugdtrainer, had weinig aan te merken op zijn elftal. "Het mooiste zou zijn geweest indien we gewoon 2-0 hadden gemaakt. Dan zou het over en uit zijn geweest. Na de 1-0 sloop er een beetje angst in de ploeg. Maar op de zege valt niets al te dingen. Rijnsburgse Boys kan blessures niet als excuus aanvoe ren, ze was compleet. Kampioen schap? Daar denk ik nog niet aan. Volgende week Lisse. We bekijken alles van wedstrijd tot wedstrijd" RCL raakt nog verder achter op koplopers LEIDEN - Na de ruime winst vori ge week, ging het afgelopen zater dag weer eens goed mis met RCL. In Den Haag werd met 3-0 van DUNO verloren. De Leiderdorpers bewezen zichzelf daarmee een slechte dienst. De achterstand op de koplopers is weer gegroeid tot drie punten. DUNO kon de puntjes goed gebruiken, de Hagenaars zijn nog niet veilig. Door de winst van die ploeg op RCL. kon SV Voorschoten niet echt blij zijn met het gelijke spel dat men behaalde tegen Mon ster (0-0). De club blijft in directe de gradatienood. DERDE KLASSE (ra) RCL keek na vijf minuten al tegen een 1-0 achterstand aan. Balverlies van Ben Heemskerk stelde Marcel Schwirtz in staat om de score te openen. Al in de twaalfde minuut werd Eric van der Weyden. tot dan de gevaarlijkste man bij RCL. uit de wedstrijd geschopt. De rest van de strijd renden de Leiderdorpers ach ter de feiten aan. In de eerste helft schroomde de verdediging van DUNO niet om stevig in te grijpen. In de tweede helft toen RCL meer risicós nam, waren er wel kansen, maar paal en lat stonden succes voor de ploeg in de weg. Ook de vele vrije trappen die scheidsrechter Van der Linden toekende, werden niet benut. Trainer Advocaat (een broer van Dick) van DUNO wond zich zodanig op. dat hij van de leids man achter de afrastering plaats mocht nemen. Zijn spelers hielden het hoofd wel koel. Gebruik makend van Ml moegestreden RCL wisten Hans Jerphanion en wederom Schwirtz in het laatste kwartier de score op 3- 0 te brengen. Op sommige dagen kan ook Hein de Graaff wel eens falen. Twintig minuten voor het einde van de wed strijd tegen Monster mocht de aan voerder van SV Voorschoten een penalty nemen, na een overigens omstreden handsbal van een van de Monster-verdedigers. De GraafT plaatste de bal dermate onnauw keurig. dat de doelman weinig moeite had zijn club voor een ach terstand te behoeden. Eerdere kansen voor De Graaff en de sterk spelende Lex van Schijn- del werden helaas gemist. Voor schoten, dat doelman Jos Loose weer in het team had, sloot daarmee de wedstrijd met 0-0 af. Dit mede omdat ook Monster op het slechte veld geen potten kon breken. Hoe wel de uitslag recht deed aan het matige spel van beide ploegen, was Voorschoten het dichtst bij de winst. Aangezien de concurrentie de nodige punten behaalde, blijft het er echter donker uitzien. Eén voetbalbond in Zuid-Afrika JOHANNESBURG (SID/GPD) - De rassenscheiding in het Zuul.ilri- kaanse voetbal is zaterdag opgehe ven. Na een vergadering van de bonden, die het voetbal voor de ver schillende bevolkingsgroepen orga niseerden, is één nationale bond op gericht, de South African Football Assiciation. De SAFA, tot stand gekOBMD n.i een vergadering van vijf uur, is één van de eerste sportorganisaties van Zuid-Afrika, waarin Apartheid for meel niet meer voorkomt. De nieu we nationale voetbalbond zal de FI FA verzoeken Zuid-Afrika weer als lid aan te nemen, nu aan de eis van de wereldbond - één organisatie per land - is voldaan. De bond WÜ ook aansluiting bij de Afrikaanse voet balfederatie. Zoals bekend heeft het Zuidafri- kaanse voetbal al contacten gelegd met Europese en Zuidamerikaanse verenigingen om in de zomermaan den uit te komen in toernooien, in dien de -FIFA daarvoor toestem ming zal geven. De delegatie van het Internatio nale Olympische Comité (IOC), die deze week een bezoek brengt aan Zuid-Afrika, is 'redelijk optimis tisch' over de kansen op terugkeer van dit land in de olympische arena. De zes man sterke afvaardiging, on der wie de fameuze ex-hordenloper Edwin Moses, kwam zaterdag in Jo hannesburg aan voor een werkbe zoek van vijf dagen. Delegatielid Francois Carrad zei gisteren op een persconferentie na gesprekken met vertegenwoordi gers van de vijf olympische organi saties die Zuid-Afrika kent, (UI min 'optimistisch' gestemd was. "hoe wel we beseffen dat er nog grote problemen zijn. Maar we hebben het gevoel dat we op dezelfde gol flengte zitten". Ook de dwarsligger onder deze organisaties, de conservatieve, blanke confederatie van de Zuid- afrikaanse sport. COSAS, zou zich in beginsel niet tegen de vorming van een olympische organisatie ver zetten. aldus Carrard. De COSAS wil zich niet houden aan het vrijwil lig opschorten (het zogenaamde sportmoratorium) van sportieve contacten met het buitenland, waartoe de andere organisaties zich hebben verplicht. LEIDEN - Hans van Leuteren heeft gisteren het Open Voscuyl Paastoernooi (driebanden-groot) in Oegstgeest op zijn naam ge bracht. In de Finaleronde bleef de biljarter André Mantel, hoofd klasser Ernst Phielix en Ad van der Kamp in die volgorde voor. De winnaar, die tot een algeheel moyenne kwam van 0.762, scoor de met 1.190 ook het hoogste par tijgemiddelde. De hoogste serie was voor Mantel met 10. Dezelfde speler gaf toch al blijk van zijn vorm door het hoogste algeheel moyenne te halen van 0.823, slechts tweeduizendste onder hoofdklasseniveau. i het eerste drie- bandentoernooi, Kees Zoetemelk uit Rijpwetering, reikte slechts tot een gemiddelde van 0.504. Hij kon echter als excuus aanvoeren dat hij door ziekte enige maanden uit de roulatie was. Ook oud-Eu ropees kampioen kunststoten Hans de Jager wist geen potten te breken. Leidenaar Herman van Daalen en Hein Smit uit Haarlem zegden af voor het toernooi. Er deden in totaal zestien dneban- ders mee uit onder meer Rotter dam. Amsterdam. Den Haag en de regio Leiden. Het dnebanden-klein-toernooi, met 27 deelnemers, kende Anton Wolbrink van Centraal uit Lisse als winnaar. Marcel van Delden De Taveerne, Lisse). Hans Flippo (KOT. Leiden) en Gijs van Hage (Sport. Oegstgeest) legden res pectievelijk beslag op de tweede, derde en vierde plaats. RIJNSBURG - Voor Rijnsburgse Boys was alles er aan ge legen om in de derby tegen koploper Quick Boys het inmid dels verloren seizoen iets op te fleuren. De spelers waren ge brand op een overwinning, heette het. Alles wat Rijnsburg een warm hart toedraagt kwam zaterdag echter bedrogen uit. Na de afgang tegen ARC ('2-6) kon het armoedige Rijns burgse Boys tegen het weer in vorm gerakende Quick Boys geen poot aan de grond krijgen. Ontluisterend en ontmoe digend moet het verlies (1-3) ook voor de spelers zijn ge weest. De Rijnsburgers maken in recordtijd een val vanuit de top naar de naargeestige kelder van de zaterdageerste- klasse. Het is even wennen. F renk van der Kley is zijn vaste bewaker, Jaco van Delft, opnieuw te snel af en vuurt op doel. De spits van Quick Boys kon zich, net als zijn ploeggenoten, naar hartelust uitleven tegen een mat Rijnsburgse Boys. (foto Lork

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17