PORT En dan als een speer naar Rijnsburg.. Chiappucci snoert critici de mond STETV Zilveren plak voor Velzeboer Milan wacht met vrees op de straf Vrouwen slaan van zich af Caddie wint golftoernooi MAANDAG 25 MAART 1991 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 Van onze redacteur Herman Joustra KATWIJK/RIJNSBURG Het is zaterdagmiddag half twee. Op het parkeerterrein van sportpark De Krom, thuis haven van de voetbalvereniging Katwijk, staan hier en daar wat plukjes auto's, voor de rest zijn er nog opvallend veel le ge plekken. De grasstroken aan de kant van de weg, waar anders toch de nodige automobielen worden neergekwakt, zijn zelfs nagenoeg onbezet. Links en rechts schuifelen een paar mensen in de richting van het veld. Kortom, dat valt te gen op de dag der derbies, een half uur voor aanvang van de kraker tussen Katwijk en Noordwijk. Op het terrein zelf een bijna iden tiek beeld. Het is redelijk druk, maar niet overdreven. De invasie van Quick Boys-supporters is uitge bleven. Het gehannes met de aan vangstijden heeft zijn uitwerking niet gemist. Blijkbaar hebben de meesten van hen toch niet de moei te genomen de reis naar hun 'ge vaarlijke' buurman te ondernemen. Die zitten nog lekker thuis, of zijn al op weg naar Rijnsburg. Zij die er wel zijn, hebben de mond nog vol van het gedraai van hun cluppie, eerst om kwart over vier willen spe len en dan toch weer om drie uur. Dat had nooit mogen gebeuren. En dat geknoei is ook 'vijand' Kat wijk in het verkeerde keelgat ge schoten. Of zoals een supporter van deze club het uitdrukt: "Kijk dan wat een weer en wat een lege plek ken op de tribune. Met twee toppers achterelkaar had het een supermid dag kunnen worden. Twee keer een volle bak en een lekker sfeertje". Een Quick Boys-fan vloekt zachtjes en knikt instemmend. "Waardeloos. Hier even een helftje kijken en dan als een speer naar Rijnsburg. Dat was toch niet nodig geweest". Of hij zich hier niet bedreigd voelt? "Welnee, wat kan ik er nou aan doen. Niets toch. En kijk eens om je heen. Er hangt toch geen agressieve sfeer?". Dat klopt. Dis cussiërende groepjes fans van de beide Katwijkse clubs zijn er wel, maar ruziemaken doen ze niet. Ze zijn het voor de verandering roe rend eens. Het kranteknipsel van het Leidsch Dagblad in de kantine, over het geschuif van de aanvangs tijden, wordt lachend bekeken. Vooral vanwege het briefje dat er boven hangt: 'Zielig hè?'. Het is bijna twee uur, de wed strijd staat op het punt van begin nen. Katwijk-voorzitter Gerrit de Best begeeft zich naar de tribune en laat zijn blik glijden over de lege plaatsen. Er zitten hooguit een man netje of tweeduizend. Aardig, maar toch een beetje mager voor de be langen die op het spel staan. Nog acht wedstrijden tè spelen in deze competitie waar de spanning vanaf druipt, met de absolute knaller tus sen Quick Boys en Katwijk op 6 april in het vooruitzicht, en dan toch weinig' toeschouwers..."Maar zucht De Best. "Nogmaals, als ze vanaf het begin hadden vastgehou den aan het aanvangstijdstip van drie uur, dan had ik er begrip voor kunnen opbrengen. Ach. laat ook eigenlijk maar...". En hij beent weg met in zijn kielzog de sponsor van de club, Cees van der Plas. Die zegt nog: "Reken maar dat Quick Boys een warm onthaal krijgt in Rijns burg". Dan is ook hij vertrokken. Twee uur, er wordt afgetrapt. Een Katwijk- en een Quick Boys-sup porter staan gebroederlijk naast el kaar en becommentariëren het spel. Als Noordwijk scoort en een voor sprong neemt durft de man met het blauw-witte hart nauwelijks te jui chen. "Dat past niet", mompelt hij verklarend. Na ruim een half uur vraagt zijn Katwijkse vriend: "Moet je nog niet weg Dirk?". "Nee, nog effe wachten, het is een leuke pot". Dan is het rust. Nu pas blijkt hoe veel Quick Boys-supporters naar het terrein van de aartsrivaal zij ge trokken. Dat zijn er toch al gauw hondervijftig, tweehonderd. Mas saal zoeken ze de uitgang op. "Waar ga je naar toe, Huig?". Logisch ant woord: "Wat denk je?". Even onstaat er een chaos op het parkeerterrein, omdat het tege moetkomende parkeer niet van plan is voorrang te geven. Een auto mobilist die op weg is naar De ■r-Hollandse fiets bewees zaterdag in Rijnsburg zijn Krom draait zijn raampje open. net, Rijnsburgse Boys is niet zo af gekomen, 1000 meer dan bij Kat- "Waarom gaan jullie nou weg? ver". En wég sprint hij. Hij blijkt wijk. Quick Boys verliest toch". "Hou je een verstandige keus te hebben ge- kop, man", luidt het commentaar. maakt. Bij sportpark Middelmors in Daar wordt het groepje 'overlo- De fietsers zijn nu in het voordeel Rijnsburg is de verkeerschaos com- pers' ontvangen door belangstellen- en slalommen tussen de auto's pleet. Automobilisten zoeken foete- de vrienden, Van de tussenstand bij door. "Lekker slim toch", zegt een rend naar een plekje, de fietsers zet- Katwijk (0-1) zijn ze al op de hoogte, man die zijn rijwiel pakt. "Een ten hun rijwiel vlak bij de ingang "maar wat is het voor een wed kwartiertje is krap. Maar het gaat neer. Er zijn 3000 toeschouwers op strijd?". Dan is het drie uur. Het du el Rijnsburgse Boys - Quick Boys begint. Niemand denkt nog aan Katwijk. Die gedachte komt pas bo ven borrelen tijdens de tweede helft, als de Katwijk-supporters, slechts een handjevol, komen bin nendruppelen. "1-1 in blessuretijd? Da's toch jammer", zegt een Quick Boys-fan. Italiaan kiest voor de aanval en wint Primavera SYDNEY (ANP) - Tevredenheid en teleurstelling gingen gisteren in het Nederlandse kamp hand in hand. Bij het opmaken van de eindafreke ning na het WK shorttrack kon de trainers Jan de Vries en Gijs Rijne- veld tevreden vaststellen, dat vol gend jaar naar Albertville drie vrou wen afgevaardigd kunnen worden. Bitter was evenwel dat Neder land tijdens de eerste Winterspelen waarop shorttrack officieel als Olympische sport wordt be schouwd wellicht geen deelnemers kan inschrijven op het onderdeel koppelkoers voor mannen. Een wis- selfout van Oegstgeestenaar Char les Veldhoven verhinderde de kwa lificatie, want het Nederlandse drie tal werd gediskwalificeerd. Voor de beste Nederlandse pres tatie zorgde Monique Velzeboer. De 21-jarige inwoner van Oud-Ade ein digde op een gedeelde vierde plaats. Dat is hoger dan ooit tevoren. Op de 500 meter klasseerde de in Leiden studerende Velzeboer zich als twee de in een nieuw nationaal record (47,72), op de 1000 en de afsluitende 3000 meter viel ze net buiten de me dailles. De mannen moesten een fikse ka ter wegwerken. Juist op het onder deel waar ze normaal te sterk voor iedereen zijn, de koppelkoers, liep alles mis. Veldhoven, routinier in de selectie en in Nederland be schouwd om zijn correcte gedrag aangeduid als „Mister Shorttrack", maakte een wisselfout. Nederland werd gediskwalificeerd. Een begin- nersfout noemde Jan de Vries het. „Het ijs was zondag opnieuw slecht. De temperatuur steeg weer boven de 25 graden. Het gevolg was vele valpartijen, maar daar heeft die blunder niets mee te maken", was het hard oordeel van De Vries. Bij de vrouwen vestigde de Chi nese Yamei Zhang zaterdag op de 500 meter een wereldrecord, 47,08 seconden, 69-honderdste sneller dan het oude van de Italiaanse Cris- tina Sciolla. Monique Velzeboer was met haar tijd van 47,72 ook on der het wereldrecord gedoken. dat wisten tevoren", MILAAN (ANP/Reuter) - AC Milan wacht met grote vrees de uitspra ken van de tuchtcommissie van de UEFA af. De club verwacht forse straffen na het wangedrag bij Olym- pique Marseille. In de Italiaanse kranten wordt druk gespeculeerd over de sancties. De zwarte piet wordt volledig op de schouders van manager Galliani ge legd. Hij verbood zijn spelers de wedstrijd uit te spelen. Eén minuut voor het einde, bij de stand 1-0, viel één van de lichtmas ten uit in Marseille. Na reparatie gaf arbiter Karlsson het sein tot hervat ting van het duel, maar Galliani, de kalende man die zo nadrukkelijk in beeld was, wilde daar niets van we ten. Hij tekende formeel beroep aan tegen de uitslag bij de Turkse UE FA-waarnemer Erzik. Een dag later bood baas Berlusconi via een fax zijn excuses aan. Galliani wacht een schorsing van vijf jaar, is het oordeel van de Itali aanse sportpers. AC Milan wordt voor één seizoen uitgesloten en Ba- resi en Gullit hangen individuele schorsingen boven het hoofd. Het duo wordt door Karlsson en Erzik beschouwd als aanstichters van de kwaadaardigheden. LEIDEN - De voetballende vrouwen van het Rotterdamse HOV toonden zich na afloop van het bekerduel tegen Oegstgeest slechte verliezers. De wedstrijd op zich verliep al in een verre van vriende lijke sfeer afgewikkeld, getuige de grove charge op Lia Groot van Oegstgeest, die na het scoren van de openingstreffer geblesseerd het veld moest verlaten. Maar na afloop was het pas goed raak. HOV, dat een klasse hoger speelt dan Oegstgeest, kon de 2-0 ne derlaag blijkbaar maar moeilijk verkroppen. Ondanks de gespan nen sfeer binnen de lijnen wilden de speelsters van Oegstgeest na het laatste fluitsignaal de tegenstanders 'normaal' de hand schud den. Dat sportieve gebaar werd evenwel niet op prijs gesteld. Ster ker nog: in één geval zelfs beantwoord met een heuse kaakslag. De oververhitte Marijke Doekhi van HOV was degene die zich niet kon beheersen. Aanleiding voor de Oegstgeester doelvrouwe Conny Hoogstraten om de boosdoener een flinke duw in de rug te geven. Daarop ontstond een vechtpartij waarbij over en weer klap pen vielen. Scheidsrechter Haasnoot had zich intussen gedistancieerd van het rumoer. Hij was zonder op of om te kijken onder de douche ge gaan. SAN REMO (GPD) Grande Claudio. De duizenden tifosi jubelden het uit, zaterdagmiddag op de Corsa Cavalotti in San Remo. Een nieuwe campionissimo werd begroet, Clau dio Chiappucci, Want hij die de Primavera wint, heet een super-kampioen. Opportunisme is ook de doorsnee Italiaan niet vreemd. Een echte 'grote' is Chiappucci evenwel nog niet, daarvoor ziet zijn erelijst er te magertjes uit. Tien, voornamelijk amper tot de deed met de bijtende kritieken van zijn vakbroeders. Chiappucci: „Laat mij m'n gang nou maar gaan. Ik doe het op mijn manier. Als ik er gens van start ga, rij ik om te win nen. Nooit ga ik ergens naartoe ter voorbereiding op een andere wed strijd. Let wel, daarmee wil ik ande ren niet veroordelen, maar alleen maar aangeven hoe ik mijn sport be drijf. Daarom ben ik naar Spanje ge gaan de afgelopen weken en heb ik traditionele voorbereidingskoersen als Parijs-Nice en de Tirreno-Adria- tico overgeslagen. In Spanje kon ik meer dagen achtereen aan de bak en ik ben iemand die zoveel mogelijk wil rijden. Niet alleen omdat dat voor mij de beste manier is om in vorm te komen, ook omdat ik er doodeenvoudig veel plezier aan be leef'. Hielden nagenoeg al zijn concur renten zich daags voor Milaan-San Remo bezig met lichte trainingsar- beid en wat rondhangen in het ho tel, Chiappucci was toen nog volop actief in de slotrit van de Catalaanse Week. Pas om half negen 's avonds streek hij per luchttaxi in de Domstad neer, waar hij zich onte vreden toonde over de ontvangst van de ploegleiding. „Kom ik in het hotel, moest ik zelf nog allerlei din gen regelen. Pas zaterdagmorgen om half zes, nadat ik was opgestaan, begon ik aan Milaan-San Remo te denken". Op zijn minst had de ploegleiding Chiappucci nog even kunnen com plimenteren met zijn succesvolle optreden in de Catalaanse Week. In deze Spaanse ronde boekte hij don derdag een opmerkelijke dubbel slag. Eerst zegevierde hij in de och tenduren een ritje over 49 kilome ter, onmiddellijk gevolgd door een eerste prijs in de middagvoorstel ling, een klimtijdrit. Waarna hij vrij dag gewoon de ronde uitreed en zijn vierde plaats in het klassement vei lig stelde. Tal van anderen hielden het die dag voortijdig voor gezien om de benen te sparen voor de Pri- verbeelding sprekende c gen en uitgesmeerd ovei; ruim zes profjaren, daaraan kun je onmoge lijk een vedettestatus koppelen. Maar wat niet is, kan nog komen. Zege nummer tien ziet er in elk ge val veelbelovend uit, een prachtig schot midden in de roos van Milaan- San Remo. En vooral de manier waarop die gestalte kreeg, was ver heven boven elke kritiek. Chiap pucci reed een dijk van een wed strijd, die de fijnproevers deed wa tertanden. Aanval De aanval bleek weer eens een keer tje de beste verdediging. Dat op zich al was een verheugende constate ring omdat, net als in de voetballe rij, ook in wielerkoersen die stelling lang niet meer altijd opgeld doet. Hoe vaak hebben niet de rekenaars, afwachters en counterspecialisten succes? Chiappucci, 27 jaar, is een ouderwetse aanvaller. Altijd bereid tot het leveren van strijd. Geen pro- dukt van de typisch Italiaanse school, die in de regel kiene en ge slepen coureurs oplevert. Vandaar ook dat de collega's in eigen land hem maar een rare snuiter vonden. Onlangs nog, tijdens de Siciliaanse Week, liet oud-wereldkampioen Moreno Argentin zich meesmui lend ontvallen dat „die Chiappucci maar een beetje dom bezig is. Hij vliegt er altijd in, maar wint nooit wat". In San Remo trok Argentin die woorden schielijk in nadat Chiap pucci hem de mond had gesnoerd. „Sorry, maar ik moet nu bekennen dat Claudio een groot kampioen is". Het visitekaartje van de Carrera- ploeg nam het compliment voor kennisgeving aan, zoals hij dat ook NEW DELHI (Reuter) - Zes dagen in de week liep hij op de exclusieve New Delhi Golf Club te sjouwen met de clubs van het puikje van de In diase hoofdstad. Dan was hij de loopjongen voor de rijken. Op z'n vrije dag speelde hij zelf. In de uurtjes dat de leden de sociale contacten verstevigden, was hij met volle overgave bezig. Zondag kreeg de caddie de beloning. Hij won de India Open en ging er met de hoofdprijs van 25.000 dollar, twee jaarsalarissen, vandoor. Het leven lachte Ali Sher gisteren gul toe. Met een slotronde van 71 slagen bleef hij de favorieten Hamilton uit de Verenigde Staten en Ter- Chang uit Taiwan één slag voor. Beide kanshebbers waren de laatste ronde ingegaan met een slag voorsprong op Sher. De 21-jarige Sher werd de eerste Indiase golfer die het grootste natio nale toernooi op zijn naam bracht. De New Delhi Golf Club werd er even door in verlegenheid gebracht. Een caddie die de prestigieuze In dia Open won. De club reageerde weloverwogen. Zonder tussenkomst van de ballo tagecommissie werd Ali Sher het lidmaatschap voor zijn leven over handigd. Voortaan mag hij dagelijks op de drukke uurtjes met de rij ken oefenen. Honkbalplaatj e van negen ton Een kaart met een afbeelding van de Amerikaanse honkballer Honus Wagner is voor 451.000 dollar, bijna negen ton, van eigenaar gewisseld In het begin van de eeuwwisseling werd de kaart gratis verstrekt bij een pakje sigaretten. Het plaatje werd geveild bij Sotheby in New York. De koper van de kaart wenst anoniem te blijven. De waarde van de kaart werd geschat op 125.000 dollar. De prijs werd extra opgeschroefd omdat anti-roker Wagner lang weigerde te poseren voor tabaksfabri kanten. Wagner, afgebeeld in het tenue van de Pittsburgh Pirates, honkbalde van 1897 tot 1917. Baseball-kaartjes worden in de Verenigde Staten ge zien als een van de betere beleggingen. Een soort postzegelverzame ling. Met pothelm en zonnebril en uiteraard met een brede grijns passeert Chi appucci de meet en brengt de eerste klassieker van het seizoen op zijn Nog geen jaar geleden was Claudio Chiappucci een modale renner. In de Tour de France 1990 vestigde de Italiaan zijn naam bij het volk door acht dagen in de gele trui rond te fietsen. Pas op de voorlaatste dag moest hij het tricot inleveren bij Greg LeMond. De ontwapenende wijze waarop hij de handschoen overdroeg aan de Amerikaan, deed veler harten stelen. Ook in Neder land werd Chiappucci een attractie in de rondjes om de kerk, en met hem mama Chiappucci, die wel eens een startschot mocht komen lossen. Interessant is of Chiappucci de komende maanden de definitieve doorbraak tot het absolute vedet- tendom kan maken. Weliswaar staat hij al achter zijn landgenoot Gianni Bugno als tweede genoteerd op de wereldranglijst, maar die klassering dankt hij in feite aan zijn verrassende Tour. Afgaande op zijn briljante optreden in Milaan-San Remo, lijkt een bevestiging van die positie op til. Hij voerde zaterdag in elk geval een groots nummer op in vaak barre omstandigheden. Bijna 150 kilometer vertoefde Chiappucci op het eerste plan nadat hij door ploegmakker Bontempi in de afdaling van de Turchini-pas naar voren was geloodst. Beiden re ageerden op een offensieve actie van de Spaanse veteraan Marino Lejarreta, die twee andere Italiaan se ploeggenoten (William Dazzani en Stefano Zanini) tot de orde was gaan roepen. Nadien sloten zich nog aan Charly Mottet, Rolf Sorensen, Thierry Marie en de Nederlanders Adrie van der Poel, Peter Steven- haagen en Jelle Nijdam. Van onze landgenoten kwam Nijdam het verst. Hij kon nog aan pikken toen Chiappucci op de Capo Berta, 38 kilometer voor de streep, een forcing doorvoerde. Dat deden ook Mottet en Sorensen. Nog voor de Cipressa (nog 20 km.) was het ge beurd met Nijdam en Mottet, en had Chiappucci alleen nog af te rekenen met de taaie Deen. Die moest er op de Poggio, als vanouds weer scherprechter, eraan geloven. Chiappucci bleek de zaak op waarde te hebben ingeschat, be dankte Sorensen voor de bewezen diensten en viel solo San Remo bin nen. De droom van elke wielerprof. 18.00-19.00 Sportnet 1 18 30-19.30 EURO NHL IJshockey 18 50-19 25 Ned 2 Sportpanorama 19 00-20 00 Sportnet Go auto- en motor sportmagazine 19.30-20.00 EURO Eurosport News 20 00-20 30 Sportnet Sport uit Frankn|k. 20.00-21.00 EURO US College Basket ball. 20 30-21 00 Sportnet Hoogtepunten uit 22 00-23.00 EURO Motorsport GP van Japan 22 1 5-22 20 Super Sports News 22 15-22 30 Ned 3 Studio Sport Journaal 22 30-23 00 Sportnet Action Auto 23 00-00 00 EURO World Cup Puissance m Pari|S 23 00-00 00 Sportnet' Europese PGA Golf 00.00-01.15 Sportnet VS Pro Bowlers. 01 00-01 30 EURO Eurosport News 01 30-02 30 EURO International cricket: West Indift-Austraiid 08 30-09 00 EURO Eurob»cs 09 0009 15 Sportnel NBA Basketball Philadelphia-Boston 09 00-10 30 EURO WK kunstnjden op de schaats in Munchen 09 15-09 45 Sportnet Hoogtepunten uit het Spaanse voetbal. 09 45-11 00 Sportnel VS Pro Bowlers 10 30-11 30 EURO international Motor sport 11 00-12 00 Sportnet Worstelen 11 30-12 00 EURO Eurotxs. 12 00-1300 EURO Motorsport GP van Japan 12 00-14 00 Sportnet NBA Basketball Philadelphia-Boston 13 00-15 00 EURO Gotf Australian Mes ters 14 00-15 00 Sportnet Oregrecen 14.30-15 00 RAI UNO Chronache Itaua- no motorsportmagazine 15 00-16 00 Sportnet International mo torsport

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13