LEIDSCH DAGBLAD Verzet: opstand in EXTRA NODIG! W eigering Heerma verbijstert Kamer Nieuw Leidsch Dagblad op 16 april Iran geeft Iraakse vliegtuigen niet terug Hoogovens toch vervolgd voor lozingen in haven a. pieterse Akkoord KLM en vakbonden Bezetters Iraakse ambassade vrijgelaten ZATERDAG 23 MAART 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39504 Prijs fl. 1,45 LEIDEN - Een nieuwe aanhef bo venaan de voorpagina, een moder nere opmaak van de pagina's, een duidelijker lettertype en een flinke uitbreiding van de regionale redac ties. Op dinsdag 16 april valt er bij de abonnees een geheel vernieuwd Leidsch Dagblad in de brievenbus. Het bedrijf denkt met deze nieuwe krant de lezer beter te kunnen be dienen en de concurrentie met an dere bladen nog beter aan te kun- Het Leidsch Dagblad levert de le zers vanaf 16 april bovendien een hogere drukkwaliteit. Zo zullen fo to's aanzienlijk duidelijker worden afgedrukt. De krant wordt nu nog gemaakt op de persen die aan de Witte Singel in Leiden zijn opge steld. Vanaf half april wordt het Intensievere samenwerking met andere kranten Leidsch Dagblad gedrukt op de ma chines van het Damiate-concern in Haarlem, waarvan het Leidsch Dag blad deel uitmaakt. "Het betekent niet dat de krant weggaat uit Lei den", stelt directeur G.P. Arnold van het Leidsch Dagblad. "Integen deel, zou ik willen zeggen. Redactie, advertentie-afdeling, administratie en zeker klantenservice blijven ge woon aan de Witte Singel". Alleen het daadwerkelijke druk ken van de krant heeft straks niet meer in Leiden plaats. "De kwaliteit van onze drukpersen laat te wensen over. Het kopen van nieuwe machi nes zou veel geld kosten, dat is voor een bedrijf als het Leidsch Dagblad niet op te brengen. Het was daarom een logische keuze om het drukken van onze kranten in handen van on ze moedermaatschappij Damiate te geven", aldus Arnold. Damiate, met een hoofdkantoor in Haarlem, geeft behalve het Leidsch Dagblad onder meer het Alphens Dagblad, het Haarlems Dagblad, het Haarlemmermeers Dagblad. De Typhoon en de Nieuwe Noordhol landse Courant uit. Met deze kran ten gaat het Leidsch Dagblad een centrale redactie vormen voor on der meer het binnen- en buiten lands nieuws en de economische berichtgeving. "Deze king heeft twee voordelen", zegt Ar nold. "In de eerste plaats kunnen we zo meer mensen inzetten voor het nieuws uit binnen- en buiten land. Ten tweede kunnen we op deze manier de regionale redacties versterken. Die kunnen zo zorgen voor meer en nog betere berichtge ving over stad en omgeving". Dat nieuws wordt de lezer vanaf 16 april in een veel modernere vorm voorgeschoteld. Meer kolommen per pagina en een ander lettertype moeten ervoor zorgen dat de krant gemakkelijker leesbaar wordt. Ar nold: "De nieuwe krant oogt fris en modern, het ziet er in mijn ogen spectaculair uit. Het Leidsch Dag blad brengt straks nog meer infor matie. Daar gaat het toch om". VLISSINGEN (GPD) - Drie sche pen van Rijkswaterstaat zijn giste ren begonnen met het opruimen van een grote olievlek voor de kust van Walcheren. De vlek beslaat een oppervlakte van 50 vierkante kilo meter. IJMUIDEN/HAARLEM - Hoog ovens IJmuiden is na 11 maart toch doorgegaan met illegale lozingen van lood en zink in de Buitenhaven van IJmuiden. En dat terwijl het be drijf en het ministerie van verkeer en waterstaat juist deze week had den verklaard dat de lozingen volle dig zijn gestaakt. De officier van jus titie in Haarlem heeft gisteren pro ces-verbaal opgemaakt tegen Hoog ovens wegens vier illegale lozingen. Justitie in Haarlem beraadt zich op maatregelen om de lozingen zo snel mogelijk te stoppen. Justitie heeft mede door de aangifte van de milieuorganisatie Greenpeace, be gin deze week, een onderzoek inge steld naar de lozingen door Hoog ovens. Volgens persofficier Hem mes-Boender is gebruik gemaakt van gegevens van Rijkswaterstaat. Uit het onderzoek van het bureau handhaving van Rijkswaterstaat is gebleken dat op 14, 15, 19 en 20 maart illegale lozingen hebben plaatsgehad in de Buitenhaven van IJmuiden. Het staalbedrijf heeft eerder verklaard sinds 11 maart niet meer te lozen. Volgens de nog geldende afspra ken tussen Hoogovens en minister Maij-Weggen mag hoogoven 6 tot 1 augustus nog wel een 'beperkte' hoeveelheid van twee kilo lood en tien kilo zink lozen. Hemmes heeft geen boodschap aan de afspraak: Af en toe zon Af en toe zon en een enkele bui af en toe met hagel. Middagtempe- raturen ongeveer 9 graden. Wind uiteenlopende richtingen. Wind kracht 3. 44 PAGINA'S aluminium puien door ons gemaakt in Iedere maat en uitvoering telefoon 071 -41 49 34 RIYAD/BAGHDAD/KUWAYT-STAD (Rtr/AFP/AP) - Het Iraakse verzet heeft gisteren gemeld dat de opstand tegen het bewind van Saddam Hussein zich heeft uitgebreid tot de hoofdstad Baghdad en de Noordiraakse stad Mosul. Amerikaanse gevechtsvliegtuigen hebben opnieuw een Iraaks toestel neergehaald, dat zich in strijd met de voorlo pige bestandsbepalingen in de lucht bevond. Saddam Hussein heeft in Baghdad feitelijk de staat van beleg inge steld, "nadat het regime lucht kreeg van een mogelijke militaire coup, waarvan de organisatoren niet be kend zijn", aldus een shi'itische op positieleider in de Syrische hoofd stad Damascus. Vice-premier Taha Yassin Rama dan is tot vice-president benoemd, meldde het Iraakse persbureau INA gisteren. Ramadan volgt Taha Mo- hieddin Ma'rouf op, die de hoogste Kurd in de Iraakse regering was. Na een mislukte aanslag op de Iraakse leider heeft de Republikein se Garde alle toegangswegen tot de stad afgesloten, aldus het verzet. Al le scholen en universiteiten zouden er zijn gesloten en duizenden lera ren en leerlingen bijeengedreven. Teheran heeft Baghdad laten we ten dat het de ongeveer 150 Iraakse gevechtsvliegtuigen, die gedurende de Golfoorlog hun toevlucht in Iran hadden gezocht, niet zal terugge ven. Dit heeft een hoge militaire functionaris van het bondgenoot schap gisteren gezegd. Iran zal de toestellen houden als compensatie voor de schade die het heeft geleden in de oorlog van 1980-1988 met Irak. In een brief aan de Verenigde Na ties hebben de Iraakse leiders Iran op verkapte wijze ervan de opstan delingen in het zuiden van Irak aan te moedigen en te steunen. "Gewa pende benden, afkomstig uit een buurland" zouden verantwoorde lijk zijn voor moordpartijen en enorme vernielingen in Irak. In het noorden maken de Kurden zich op Mosul in te nemen, de derde groot ste stad van het land en Saddams laatste steunpunt in dat gebied. De sanctiecommissie van de VN- Veiligheidsraad heeft vannacht be sloten dat Irak onbeperkt voedsel hulp mag ontvangen. Ook andere restricties, zoals de toevoer van brandstof en generatoren, werden versoepeld, maar niet opgeheven. Alleen de Veiligheidsraad kan de voedselboycot opheffen door een formele resolutie aan te nemen. Irak en de geallieerden hebben af gesproken alle krijgsgevangenen vrij te laten, aldus een woordvoer der van het Rode Kruis. Dagelijks zullen de geallieerden zo'n 1000 Iraakse gevangenen per bus naar huis terug laten keren tot dat alle 58.000 Irakezen vrij zijn. Van de 1150 vrijgelaten Kuway- ti's, van wie er enkele honderden gistermorgen in de Kuwaytse hoofdstad arriveerden, zijn de meeste soldaten die tijdens of kort na de Iraakse inval van 2 augustus gevangen zijn genomen. Eerder heeft Irak ongeveer 1200 Kuwaytse burgers vrijgelaten. De Rode Halve Maan zei het aantal Kuwayti's dat nog in Irak wordt vastgehouden te schatten op 11.000, onder wie 3500 burgers. (Meer Golfnieuws op pagina 7) KOFFIE - De stijging van de koffie prijzen, gistermorgen op de Lon- dense termijnmarkt, viel al met al mee. De koffiehandel werd in rep en roer gebracht door de mededeling van Brazilië dat het zijn uitvoer voorlopig stopzette. Later liet Brazi lië weten dat het 'in noodgevallen' nog wel koffie zou exporteren. De stijging bedroeg uiteindelijk nog geen drie procent. In hel zuidelijk deel van Nederland kenden ze haar al. maar afgelopen maand was daar ineens de doorbraak naar landelijke bekendheid. Dank zij enkele tv-optredens en met dank ook aan de familiebladen is het genezend medium Jomanda inmiddels een enorme trekpleister. Zwalkend tussen geloof en ongeloof doet HOOP LEVEN. Nooit eerder is er zo n mondige generatie 65-plussers geweest als die van nu. Heel wat ouderen streven ernaar zo lang mogelijk op eigen benen te staan, een enkeling waagt zich zelfs nog aan een studie. De JONGERE OUDERE in TWEEDE JEUGD. GOKVERSLAAFDE wordt aan z'n LOT overgelaten. DENKWIJZER: De noodzaak van het biechten. "Justitie volgt een eigen onafhan kelijk spoor en maakt zodoende toch proces-verbaal op". Hoog ovens-woordvoerster Bosman kent de cijfers niet en kan zodoende niet reageren. NOORDWIJK (GPD) - De Ver- voersbond FNV ziet af van de eis van een vierdaagse 36-urige werk week bij de KLM. Dat is de uit komst van het overleg tussen de vakbonden en de KLM dat de hele vrijdag heeft geduurd en dat van morgen vroeg werd afgesloten met een convenant tussen de partijen. Deze overeenkomst bevat afspra ken tussen de KLM en de vakbon den die tot het weer concurrerend maken van de KLM zouden moeten leiden. De gedwongen ontslagen bij het personeel dat niet direct is betrok ken bij de dagelijkse bedrijfsvoe ring, is nog niet helemaal van de baan. Er is met de KLM een inspan ningsverplichting afgesproken om werknemers die bij de KLM weg moeten in elk geval niet zomaar werkloos te laten worden. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer heeft gisteravond verbijs terd gereageerd op de weigering van het kabinet nog even door te gaan met de subsidieregeling voor kleine verbouwingen in huizen van gehandicapten. PvdA-woordvoer- der De Pree noemde de onverzoen lijke opstelling van staatssecretaris Heerma "heel erg flauw". De staatssecretaris liet het parle ment weten dat het kabinet hem steunt in zijn idee de bestaande re geling op te schorten tot er begin mei duidelijkheid komt over een nieuwe subsidie. D66, Groen Links, PvdA. WD en SGP hadden de be windsman juist donderdag in een motie te verstaan gegeven het daar mee faliekant oneens te zijn. Heer ma zei daarop dat hij het kabinet wilde raadplegen. Het kabinet besloot bij de Tus senbalans te bezuinigen op de sub sidieregeling voor woningaanpas sing van gehandicapten, omdat de uitgaven daarvoor de afgelopen ja ren zijn verdubbeld. Daardoor drei gen tekorten van rond de 50 miljoen per jaar. Heerma heeft, om die te korten terug te brengen, per circu laire reeds meegedeeld dat het be drag waarover geen vergoedingen worden betaald wordt opgetrokken van 250 naar 2000 gulden. Daarmee zou hü dit jaar 5 en volgend jaar 25 miljoen gulden binnenhalen. PvdA. D66 en de WD kondigden gisteren aan Heerma aan de tand te willen voelen. Uit de subsidie worden kleine verbouwingen als hoge toiletpotten en grijp-ijzers betaald. In een brief aan de Kamer schrijft Heerma dat er "spoedig uitzicht komt op een duur zame regeling": in mei zal de be windsman laten weten hoe de nieu we subsidie er uit zal zien. sportschoen blauw/wit LEIDEN Haarlemmerweg 4H»u crofwonmiifu Tel.: 071-213232 DEN HAAG (ANP) Negen van de elf Kurden, die gistermiddag de Iraakse ambassade in Den Haag heb ben bezet, zijn enkele uren na hun arrestatie vrijgela ten. Het betrof Kurdische mannen die in bezit van een verblijfsvergunning in Nederland wonen. Twee Koer den, die woonachtig bleken in Duitsland, zijn in verze kerde bewaring gesteld. Zij worden maandag aan de rechter-commissaris voorgeleid. Hun dagvaarding kon, aldus de lezing van de Haag se politie, gistermiddag wegens tijdgebrek niet meer door justitie worden vervaardigd. Als gevolg daarvan moeten de twee Kurden dit weekeinde in de politiecel doorbrengen. Tegen alle elf is door ambassadeur al- Falaki van Irak een aanklacht wegens huisvredebreuk en openlijke geweldpleging ingediend. Een uur nadat de elf actievoerders tegen het bewind van Saddam Hussein het ambassadegebouw waren binnengedrongen, maakte de politie op verzoek van de ambassadeur een eind aan de bezetting. In de ambassade zijn vernielingen aangericht. De politie kon niet zeggen hoe groot de schade is. Vooral portretten van Saddam Hussein moesten het ontgel den. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400 Met smart wachten tientallen Kuwaytse vrouwen op de terugkeer schap. Gisteren liet Irak 1100 Kuwaytse krijgsgevangen vrij. hun familieleden uit Iraakse gevangen- (loto AFP) Adres PostcodeTel. Woonplaats Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Dat wil ik niet missen! ik neem een proetabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28.75 ik neem een kwartaalabonnement 76.75' Ik neem een laarabonnement 298 60' Voor hel abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam óók voor de laatste mode nieuwtjes

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1