Nu of nooit Forse stijging van prijzen Sovjetunie Namibia is Zuid-Afrika ver vooruit Onrust neemt verder toe 'Mensenrechten koppelen aan ontwikkelingshulp' Kurden: wereld moet ramp Irak voorkomen Wanbetalers krijgen geen wapens van VS Geen amnestie spionnen Polaroid WOENSDAG 20 MAART 1991 BUITENLAND PAGINA 7 MOSKOU/WASHINGTON (GPD/AFP/AP) De maatschappelijke onrust in de Sovjetu nie is verder toegenomen door forse prijsverhogingen die gisteren per decreet zijn aange kondigd door president Gorbatsjov. Volgens zegslieden in de Oekraine en het Siberische Koezbass breiden bovendien de mijnstakingen zich nog steeds uit. De prijsverhogingen kunnen oplo pen tot honderd procent en worden slechts gedeeltelijk gedekt door de prijscompensatie die vandaag al wordt uitbetaald. Premier Pavlov zei gisteren in het tv-journaal Vrem- ja (Tijd) dat de prijsverhogingen tussen de 'eerste personen' van alle ADVERTENTIE Schuldig De jury van een rechtbank in Miami heeft gisteren Brian Davidow en William Saldarriaga - naast exleider Noriega van Panama betrokken bij een samenzwering en drugshandel schuldig verklaard. De strafmaat moet nog worden bepaald, maar beiden kunnen veroordeeld worden tot maximaal 40 jaar gevangenis straf en een boete van 500.000 dol lar. (Rtr) Israëlische actie Bij een aanval van de Israëlische luchtmacht op een kamp van de Palestijnse guerrillagroep PFLP- GC in Libanon zijn volgens de Liba nese politie gisteren minstens 16 mensen gewond geraakt. De basis aan de oostelijke rand van het vluchtelingenkamp Ein el-Hilweh bij Sidon werd aangevallen door vier Israëlische toestellen, die elk een raket afvuurden. (AP) Opvolger Secretaris-generaal Perez de Cuel- lar van de Verenigde Naties heeft gisteren gezegd dat hij het liefst wil worden opgevolgd door een Afri kaanse diplomaat. Zijn ambtster mijn loopt op 31 december af. Perez de Cuellar wees erop dat Afrika in de 45 jaar dat de VN bestaan nog nooit een secretaris-generaal heeft geleverd. (IPS) Aanslagen De twee Belgen die gisteren in Co lombia zijn gearresteerd, waren van plan volgende week aanslagen te plegen tegen niet nader aangeduide Colombiaanse regeringsfunctiona rissen. De Colombiaanse veilig heidsdienst heeft dit bekendge maakt. De twee Belgen, Philippe Lacroix en Marc van Dam, werden gezocht wegens een groot aantal misdrijven, waaronder de ontvoe ring van de Belgische politicus Paul Vanden Boeynants, in januari 1989. (IPS) Onder voorwaarde nistische Partij PKI, die sinds de mislukte staatsgreep van 1965 Indo nesië zijn ontvlucht, mogen alleen terugkeren wanneer zij voor de rechtbank verantwoording afleg gen voor hun daden. De coördine rend minister voor politieke en vei ligheidszaken, admiraal Sudomo, heeft dit gisteren in Jakarta be kendgemaakt. (GPD) Deze week vrij De westerse gijzelaars die in Liba non worden vastgehouden komen vrijdag vrij, zo heeft het in christe lijk Oost-Bayrut verschijnende dag blad Ad-Diyar vandaag gemeld. In een artikel op de voorpagina zei de krant dat de zes Amerikanen die in Libanon gegijzeld worden gehou den zullen worden vrijgelaten in een niet nader aangeduid hotel in Bayrut. De krant zei het bericht te baseren op verklaringen van goed ingelichte zegslieden. (AP) Vredesbespreking De eind vorige week begonnen vre desbesprekingen in Liberia zijn gis teren vastgelopen op procedurele kwesties toen afgevaardigden van Charles Taylor, de belangrijkste op standelingenleider, bezwaar maak ten tegen de samenstelling van twee commissies. Waarnemers betwijfe len of het mogelijk is binnen afzien bare tijd een einde te maken aan de burgeroorlog. (UPI) republieken zijn overeengekomen. Dit lijkt echter in tegenspraak met het feit dat de maatregel per presi dentieel decreet wordt doorgevoerd en met de tegenstand die vanuit ver schillende republieken eerder was geuit. Volgens Pavlov kan de overgang naar een vrije-markteconomie niet zonder prijsverhogingen worden gemaakt. "Geen enkele onderne ming kan produceren zonder winst. De staatssubsidies aan de bedrijven moeten worden afgeschaft, ze kos ten de staat nu jaarlijks 225 miljard roebel", aldus Pavlov. De mijnstakingen in grote edelen van de Sovjetunie gaan door on danks beperkte concessies van de regering, zoals het optrekken de lonen. De stakers hebben laten weten pas te stoppen als al hun ei sen, waaronder het vertrek van Gor batsjov, zijn ingewilligd. Volgens de Onafhankelijke Mijnwerkers- bond hebben al bijna 300.000 van de 1,2 miljoen mijnwerkers het werk neergelegd. Het Kremlin heeft gisteren tevre den gereageerd op de voorlopige re sultaten van de zondag gehouden volksstemming over de toekomsti ge eenheid van de Sovjetunie. "Dit referendum legt de basis voor toe komstige democratische hervor mingen, voor perestrojka", aldus Grigory Revenko, een naaste advi seur van Gorbatsjov. gekozen. Gorbatsjov heeft zich te gen dit idee uitgesproken van zijn grote tegenstrever Jeltsin. BRUSSEL (ANP) - EG-commis- saris voor ontwikkelingssamen werking Manuel Marin wil naar Nederlands voorbeeld de toeken ning van hulp koppelen aan eer biediging van de mensenrechten en de democratisering in het ont vangende land. Marin verwees gisteren naar de in september vorig jaar door mi nister Pronk gepresenteerde nota 'Een wereld van verschil'. In de nota, die intussen enigszins ge wijzigd door de Tweede Kamer is aanvaard, staat dat mensenrech ten moeten worden meegewogen bij het verstrekken van ontwikke lingshulp. De Spaanse met zijn idee - van een formeel voorstel voor een aanbeveling is nog geen sprake - naar zijn zeggen een aanzet geven tot een discussie tussen de raad van ministers en het Europees Parlement. De on middellijke aanleiding is de uit- bouw van de EG tot een Europese Politieke Unie met een gemeen schappelijk buitenlands en vei ligheidsbeleid. Ontwikkelingssa menwerking moet daar ook deel van uitmaken. Het uitgangspunt is niet landen die de mensenrechten schenden of een loopje nemen met de de mocratie te straffen door de hulp op te schorten. Marin verkiest een positieve benadering door de be trokken landen via een "perma nente dialoog" ervan te overtui gen dat ze de mensenrechten moeten eerbiedigen. Dezelfde criteria gaan wat hem betreft op voor de ontwikkelings relatie tussen de EG en landen in het Midden-Oosten. Maar de com missaris erkent daarbij dat er ver schillen kunnen zijn in het tempo van democratisering en er consti tutionele en institutionele ver schillen kunnen zijn. Niettemin moet de bevolking bij het proces worden betrokken. Toch wil Ma rin eventuele opschorting van de hulp niet uitsluiten als een land de mensenrechten aan zijn laars lapt. De commissie voert wat dat betreft nu nog een hap-snapbe- leid. Zo schortte zij vorig jaar de ontwikkelingshulp met Sudan op vanwege schendingen van de mensenrechten, terwijl de nood hulp gewoon doorgaat. In het Lome-IV-akkoord is een artikel over de mensenrechten opgenomen maar dat geeft geen juridische basis om sancties te ne men. Het akkoord omvat 69 lan den in Afrika, het Canbisch ge bied (waaronder Suriname) en de Stille Oceaan Eind 1989 werd na lang touwtrekken de vierde over eenkomst ondertekend waarmee voor de periode 1991-95 28 miljard gulden is gemoeid. Daarnaast verstrekt de EG jaar lijks 1,16 miljard gulden aan lan den in Azie en Latijns-Amenka. Los daarvan wordt aan ontwikke lingslanden humanitaire hulp, zoals voedsel of medicijnen, ver strekt. Overigens heeft de EG wel een koppeling gelegd tussen poli tieke hervormingen en de hulp verlening aan Oost-Europa. Volgens de voorlopige uitslag, ge- ben gehad. baseerd op tellingen in ongeveer de helft van de stemdistricten, geeft 77,3 procent van de kiezers steun aan Gorbatsjovs opvatting over een federatieve Sovjet-staat. Daarin krijgen de republieken grote zelf standigheid, maar worden belang rijke beslissingen genomen door het Kremlin. Van de 178 miljoen kiesgerechtigden in het land heeft 74 procent zijn stem uitgebracht. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde gis teren dat hoeveel Sovjets ook de voorkeur lijken te hebben gegeven aan behoud van de Sovjetunie, het referendum van zondag geen ant woord heeft gegeven op de vraag naar de betrekkingen tussen Mos kou en de republieken. Het voor Gorbatsjov gematigd positieve beeld wordt deels teniet gedaan door de antwoorden op de referendumvragen die in de groot ste republieken Rusland en de Oek raine aan de kiezers zijn voorgelegd. Zo zou in de Russische Federatie 71 procent van de kiezers van mening zijn dat de president van deze repu bliek voortaan rechtstreeks wordt LIMA Een medewerker van het Peruaanse ministerie van gezondheid ontsmet een klaslokaal van een staats school nadat de slechte sanitaire voorzieningen in Peru de verspreiding van cholera en tuberculose tot gevolg heb- Ifoto EPA) ADVERTENTIE WASHINGTON (AP) De Ameri- Arabische Emiraten (VAE). Beide kaanse Senaat heeft gisteren verde- landen willen voor 35 miljard gul- e wapenverkopen geblokkeerd aan den aan Amerikaans wapentuig ko- jard gulden vrij BONN (AP) De Duitse regering heeft gisteren onder druk van de pu blieke opinie besloten af te zien van een amnestieregeling voor voor malige Oostduitse spionnen. Sinds vorige zomer werd op regeringsni veau gesproken over een dergelijke maatregel, zowel om praktische re denen als om redenen van staatsveiligheid. Het verzet ertegen nam evenwel eerder toe dan af en dat gaf uiteindelijk de doorslag, aldus woordvoerder van het ministerie van justitie Jürgen Schmid. Schmid zei dat onder de Duitse bevolking geen algemene bereidheid was gebleken de amnestie te accepteren. Vooral in de vroegere DDR bestond veel verzet tegen de voorgenomen maatregel. Het besluit betekent dat honderden, wellicht duizenden mensen kunnen worden vervolgd voor activiteiten die zij hebben verricht in opdracht van de vroegere Stasi, het Oostduitse ministerie van staats veiligheid. Volgens schattingen van het ministerie van justitie hebben 3000 mensen voor de Stasi gespioneerd. Een nog veel groter aantal anderen deed "officieus" dienst als informant. i die zijn gemaakt i: log tegen Irak. Daarvan moet 28 mil jard gulden worden opgebacht door de Amerikaanse belastingbetaler. De rest wordt verwacht uit het bui tenland. Volgens de voorzitter van de be stedingscommissie van de senaat, Robert Byrd, hebben de bondgeno ten tot nu toe slechts 47,6 miljard betaald van de in totaal beloofde 101 miljard gulden: "We zijn meer dan alleen maar verontrust om dit soort vertragingen waar te nemen en aan het lijntje te worden gehouden door landen waarvan wij de verdediging op ons hebben genomen zonder vragen te stellen". Het debat in de Senaat valt samen met berichten dat Duitsland zich niet wil houden aan de toegezegde hulp van 12,3 miljard gulden. Duits land zou het geld veel te hard nodig hebben voor de oplossing van bin nenlandse problemen. De Ameri kaanse president ontkent deze ge ruchten, zo zei de woordvoerder van het Huis van Afgevaardigden, Thomas Foley, na een onderhoud met Bush. Het verbod op de wapenverkoop zal in het bijzonder hard aankomen in Saudi-Arabië en de Verenigde de kosten te rapport weigerde de VAE onlangs 13 miljard gulden ADVERTENTIE NICOSIA (AP) - Een woordvoer der van het Kurdische verzet heeft gisteren in de Syrische hoofdstad Damascus de Verenigde Staten, de Sovjetunie, Groot-Brittannië en Frankrijk opgeroepen in te grijpen "om een ramp voor het Iraakse volk te voorkomen". Volgens Jalal Tala- bani van de Patriottische Unie van Kurdistan (PUK) gebruiken Iraakse troepen napalm en fosforbömmen in de strijd tegen de rebellen. Talabani vreest dat de Iraakse president Saddam Hussein aange paste Scud-raketten zal afvuren van basis in Ba'qouba, veertig kilo- Kuwayt dreigt met doodstraf voor misdadigers KUWAYT-STAD (AP) - De autori teiten in Kuwayt zullen proberen de ongeveer zeshonderd gevangen ge nomen Irakezen, Palestijnen en an dere personen die worden verdacht van oorlogsmisdaden de doodstraf te geven. Ook zullen honderden Iraakse officieren bij verstek wor den veroordeeld. Om hen op te spo ren zal Kuwayt de hulp van Interpol inschakelen. Dat heeft openbaar aanklager Khalid al-Mudaf gisteren gezegd. De verdachten die in voorarrest zitten, worden beschuldigd van roof, moord, verkrachting, ontvoe ring, mishandeling, brandstichting en valsheid in geschrifte. Het onder zoek naar de misdaden die op Ku- wayts grondgebied zijn gepleegd, is volledig in Kuwaytse handen. De Verenigde Staten of andere buiten landse leden van de geallieerde strijdmacht die Kuwayt bevrijdde, zijn er niet bij betrokken. Kuwayt zal ook procedures star ten om officieel vast te stellen hoe veel schade in totaal door de Iraakse troepen in Kuwayt is aangericht tij dens de bezetting. Het Iraakse leger heeft ongeveer 550 oliebronnen in brand gezet, ministeries vernield en raffinaderijen en havenfaciliteiten geplunderd. Een hoge functionaris van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO zei gisteren in de Jordaanse hoofdstad Amman dat Kuwayt moet ophouden met de mishande ling van Palestijnen die in het emi raat wonen. Volgens de functiona ris worden er in Kuwayt Palestijnen vermoord en gemarteld. "Wij zullen onze volksgenoten wreken als de moorden en martelingen niet on middellijk stoppen", aldus de PLO- functionaris. De PLO heeft bij de Verenigde Naties geprotesteerd te gen de slechte behandeling van Palestijnen door Kuwayt. De ongeveer 200.000 Palestijnen in Kuwayt verkeren in een benarde positie omdat PLO-leider Yasser Arafat tijdens het Golfconflict de kant koos van de Iraakse president Saddam Hussein. meter ten noorden van Baghdad. Hij waarschuwde dat de opstande lingen in dat geval niet zullen aarze len de Dhakan- en Darbandi Khan- dammen in de Diyala-rivier op te blazen, waardoor een vloedgolf richting Baghdad stroomt. "De re gering is in dat geval verantwoorde lijk voor de overstroming die Bagh dad zal treffen". Kurdische strijders hebben stra tegische plaatsen in de noordelijke stad Kirkuk bezet en zijn thans be zig de restanten van het Iraakse le ger uit de stad te verdrijven. Het Iraaks Kurdistaanse Front heeft dit gistermiddag in Londen gemeld. Volgens het front beheersen de Kurdische strijders grote delen van het centrum van Kirkuk, een stad met veel olie-industrie, ongeveer 240 kilometer ten noorden van Baghdad. Het front maakte verder melding van een volksopstand in Mosul, met meer dan een miljoen inwoners de grootste stad in het noorden van het land. Kurdische. Arabische en christelijke burgers zouden in grote aantallen de straat zijn opgegaan en Iraakse veiligheidstroepen hebben aangevallen. De militairen zouden ongeveer 20.000 inwoners hebben opgepakt en de gijzelaars willen ge bruiken als menselijk schild. Adviseur Arafat neemt ontslag NICOSIA (AP) Bassam Abu Sha rif heeft als adviseur van PLO-lei der Yasser Arafat ontslag genomen nadat hij vorige week in een inter view had gezegd dat de Palestijnen genoegen namen met een eigen staat die niet de gehele Westelijke Jordaanoever en Gazastrook zou omvatten. Dat hebben PLO-func- tionarissen in Tunis gisteren ge zegd. Volgens de zegslieden stuurde Abu Sharif zijn ontslagbrief aan Arafat vorige week vanuit de Jordaanse hoofdstad Amman. De PLO-voorzitter zou sindsdien tever geefs hebben geprobeerd met Abu Sharif in contact te treden. Volgens de zegslieden is het onduidelijk of Arafat het ontslag zal aanvaarden. Abu Sharif was zijn adviseur sinds 1988. Hulp Palestijnen WASHINGTON (AFP) - De Ver enigde Staten trekken vyf miljoen dollar uit voor voedselhulp aan de Palestijnen in de door Israel bezette gebieden. De slachtoffers van de burgeroorlog in Sn Lanka krijgen één miljoen dollar aan noodhulp, zo heeft een hoge functionaris van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken gisteren verklaard. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) "Bezoek Namibia. Het kan je hoop doen terugkeren", kopte de "Weekly Mail", een Zuidafrikaans oppositieblad, in november boven een artikel over Namibia. "De politieke atmosfeer is verfrissend. De acties van de regering hebben het opwindende van het nieuwe", vervolgde de enthousiaste journalist. Namibische ministers zijn er echter van doordrongen dat de bevolking op korte termijn wonderen van hen venvacht. De teneur van het verhaal in de Weekly Mail was dat Namibia, dat morgen precies een jaar onaf hankelijk is, weliswaar de nodige problemen kent maar dat het land zijn voormalige over heerser Zuid-Afrika ver vooruit is. "Wat betreft raciale verzoening kan de pupil meester wor den", aldus de schrijver. En oppervlakkig gezien heeft Namibia het goed gedaan in het eerste jaar dat het, na meer dan 70 jaar Zuidafrikaanse overheersing, op ei gen benen staat. In de nasleep van de onafhan kelijkheidsstrijd zijn er wat blanken en voorma lige pro-Zuidafrikaanse strijders geweest die vergeefs plannen beraamden om de macht te grijpen, maar hun pogingen hebben nauwelijks onrust veroorzaakt. Werkloosheid vijt vén de bevolking is gebleven. Zo is de werk loosheid onder zwarten meer dan 90 procent van de bevolking zo'n 30 tot 50 procent. En hoewel de meeste ministers zwart zijn zitten de hoge blanke ambtenaren nog steeds op hun oude plaats, omdat Swapo na de onafhankelijk heid beloofde het ambtenarenapparaat te hand haven. En tenslotte is 85 procent van het land nog altijd in handen van blanke boeren, die de grond tijdens Zuid-Afrika's bewind confisceer- den. De ministers in Windhoek zien de onvrede on der de aanhangers van Swapo als een van de grootste politieke problemen. "Zij geven de schuld aan het beleid van nationale verzoening en zeggen dat daarmee de bestaande situatie be schermd wordt", verklaarde premier Geingob onlangs. Sommige waarnemers menen dat de regering eind vorig jaar het voormalige hoofd van de in lichtingendienst van de verzetsbeweging, Hawala, tot opperbevelhebber van het leger heeft benoemd om de verschillende vleugels van de Swapo te vriend te houden. De beslissing lokte veel kritiek uit in kringen van mensenrechtenorganisaties en de kerken, omdat Hawala bijgenaamd de slager van Lubango verantwoordelijk zou zijn voor het martelen van honderden gevangenen in Swapo- kampen. De aanhangers van Hawala betoogden echter dat veel pro-Zuidafrikaanse guerrillero's in het kader van de verzoening zijn opgenomen in het Namibische leger en dat Hawala dus ook recht heeft op een mooie functie. Apartheid De regering doet er piles aan om de gevolgen van de apartheid, die Zuid-Afrika ook in de 'pro vincie' Suidwes-Afrika doorvoerde, op te hef fen, maar dat is niet eenvoudig. Zo is de werk loosheid deels een gevolg van het slechte onder wijssysteem dat in er bestond. Pretoria besteedde tien keer zoveel geld aan onderwijs voor een blanke leerling dan voor een zwarte leerling, wat ertoe leidde dat 30 tot 40 procent van de kinderen niet naar school ging en dat meer dan tweederde van de bevolking an alfabeet is. Minister Angula heeft ambitieuze plannen om het onderwijs te verbeteren, maar het zal enige tijd duren voor de veranderingen zichtbaar zijn. Behalve onderwijs is de landbouw van groot belang. Zeventig procent van de bevolking werkt in de landbouw, maar de meeste mensen verbouwen niet genoeg om er van te kunnen le ven. De commerciële landbouw is vrijwel ge heel in handen van grote blanke boeren. De re gering heeft aangekondigd dat zij in juni en juli met de blanke boeren, van wie sommigen hun land niet eens bebouwen, over onteigening van de grond zal gaan praten. De boeren hebben president Sam Nujoma vast laten weten dat zij erop rekenen dat de bestaande situatie gehand haafd blijft. Walvisbaai De belangrijkste bron van inkomsten voor Na mibia in de toekomst zal waarschijnlijk de vis serij zijn. Voor de Namibische kust liggen rijke visgronden die volgens financiële experts per jaar rond 1,5 miljard gulden kunnen opbrengen. Daarvoor heeft Namibia wel Walvisbaai nodig, de enige diepzeehaven aan de Namibisch-Atlan- tische kust, die nu nog in Zuidafrikaanse han den is. In Walvisbaai is de visverwerkende in dustrie gevestigd. Pretoria beschouwt de, geheel door Namibia omsloten, haven als een enclave en is niet bereid deze zonder slag of stoot op te geven. Delegaties van de Namibische en de Zuidafrikaanse rege ring zijn vorige week onderhandelingen over Walvisbaai begonnen. Bij aankoop van een Polaroid direkt-klaar camera (Impulse AF. Impulse FF of Image System) ontvangt u tijdelijk een kadobon ter waarde van 10%. 25%of 50% van het aankoopbedrag Ga dus snel naar uw fotohandelaar'

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7