'Snel één Europese munt is gevaarlijk' Nederlandse busbouwers richten agressie op Europa Poll tax omlaag, btvv omhoog Jeugd- en vonningsleider heeft zwaarste baan Atv ligt moeilijk iii overleg cao's WOENSDAG 20 MAART 1991 PAGINA 5 Bundesbank noemt Duitse monetaire eenwording ramp BRUSSEL (GPD) De president van de Duitse Bundesbank, Karl Otto Pöhl, heeft giste ren opnieuw gewaarschuwd tegen een te gehaaste omvorming van de EG tot een monetai re unie met één EG-munt en één Europese centrale bank. Pöhl wees op de ervaringen met de Duitse monetaire eenwording, die volgens hem is uitgelopen op "een ramp". Pöhl zei dat gisteren in Brussel tegen de monetaire commissie van het Europees Parlement. AMSTERDAM (ANP) - Jeugd- en vormingsleiders vormen de be roepsgroep met de zwaarste werk belasting. Dit blijkt uit onderzoek onder 36.000 werknemers. De resul taten van dat onderzoek staan in de Atlas Gezondheid en Werkbeleving, waarin klachten zijn geordend naar 150 beroepen. Deze publikatie moet aankno pingspunten bieden om ziektever zuim en arbeidsongeschiktheid te rug te dringen. Het onderzoek is uit gevoerd door de Bedrijfsgezond heidsdienst Oost-Gelderland in sa menwerking met het Cronel Labo ratorium van de Universiteit van Amsterdam en het Nederlands In stituut voor Arbeidsomstandighe den. Jeugd- en vormingsleiders wor den het vaakst behandeld vanwege overspannenheid. Vorm-makers uit de ijzergieterij staan op de tweede plaats Voorts blijkt dat verpleegkundi gen zowel psychisch als lichamelijk zeer zwaar worden belast. Fabrieks- slagers werken in extreme kou en hebben last van tocht en wisselin gen in temperatuur. Werken bouw is lichamelijk zeer zw< leidt tot allerlei klachten ove schouders, armen en benen. Veel jongeren komen met psychi sche klachten de gisteren gepubliceerd over jongeren en arbeidsonge schiktheid. Aan het boek hebben zo'n zeven de tig jongeren meegewerkt die ar en beidsongeschikt zijn (geweest). De ig, stelling dat de manier van leiding geven vaak tot ziekteverzuim en ar beidsongeschiktheid leidt, is ook in de. door de slechte arbeidsverhoudin gen in bedrijf of instelling. Leiding gevenden besteden te weinig aan dacht aan jongeren met problemen. Gecombineerd met te hoge eisen en een forse werkdruk leidt dat in veel ding buschauffeurs op de der- gevallen tot werkstress, zo meldt de CNV-jongerenorganisatie in een terecht eerdere onderzoeken terug den. Bij jongeren weegt dat extra r: zij staan als nieuwe werkne- onder druk om goed te preste- (ongeveer 10.000 mensen) arbeids ongeschikt wegens psychische klachten. NCW-directeur J. Weiten- berg, die het zwartboek gisteren in ontvangst nam. sprak van een 'ont hutsend probleem', dat echter te ge compliceerd is om uitsluitend aan artboek het werk toe te schrijven. "De jon geren hebben weinig zelfkritiek en leggen de schuld bij een ander. De manier van leiding geven en de kwaliteit van de arbeid zijn zeker belangrijk, ihaar er is ook nog de persoonlijke verantwoordelijk heid". aldus Weitenberg. CNV-voorzitter H. Hofstede sprak daarentegen van een 'arbeids- jungle' waarin nauwelijks aandacht is voor de omstandigheden, wensen en mogelijkheden van werknemers. De vakbeweging is er wellicht zelf lopen stuk op werkdruk, ook debet aan dat de werkdruk z het ontbreken van goede begelei- toegenomen. Door onvoldoende gebrek aan collegialiteit. herbezetting bij arbeidstijdverkor- Van de jongeren die in 1989 in de ting moeten mensen meer werk ver- ao belandden, is zo'n 40 procent zetten in minder tijd. Zijn uitspraken hadden meteen drukkend effect op de koers var D-mark. Ten opzichte van de dollar wijst de EMU niet af, zakte de Duitse mark met ruim vier pfennig. Pöhl's uitlatingen wijken af van eerdere optimistische verkla ringen van de Bundesbank. Maar de eenwording blijkt steeds meer pro blemen op te leveren, zoals een ho ge werkloosheid en hoge rente. "We hebben de mark in de toen malige DDR ingevoerd zonder eni ge voorbereiding en tegen een ver keerde omwisselkoers", aldus Pöhl. Volgens de Duitse topbankier was de vroegere DDR niet opgewassen tegen de concurrentie vanuit het westen. Dat gevaar dreigt volgens hem ook bij een te gehaaste invoe ring van de Europese monetaire unie. Een aantal zwakke EG-lan- den, zoals Griekenland, Ierland en Italië, zal dan het loodje leggen. De ene munt mag er volgens hem pas avond komen als de economieën van de van d< twaalf landen meer naar elkaar zijn toegegroeid. Op de rem Hoewel Pöhl aanvankelijk een groot voorstander van de Europese Duitsland, monetaire unie (EMU) was, heeft hij Frankrijk zich de laatste tijd ontpopt als dege- die stevig op de rem trapt. Pöhl vindt dat eerst sprake moet zijn van een veel steviger economische basis in de lidstaten van de Europese Gemeen- De Nederlandse minister van Fi nancien Kok heeft zich min of meer bij die opvatting aangesloten. Het naar elkaar toegroeien van de Eu ropese economieën, 'convergentie' geheten, is volgens minister Kok een eerste voorwaarde voor een sterke monetaire unie. Maar van zo'n convergentie is nog lang geen sprake, nu het niet zo best gaat met de economieën van een hele rits EG-landen (zoals Italië, Engeland en Griekenland), die t tingstekortën hebben. Zes bonden eens over sanering KLM SCHIPHOL (GPD) - Zes bonden en verenigingen doen de KLM mor gen een gezamenlijk voorstel doen met betrekking tot de bezuinigings operatie van een miljard gulden. Al leen de Vervoersbond FNV, de grootste bond voor het grondperso neel, neemt een afwijkend stand punt in. Zoals de zaak er nu voor staat, weigert de FNV medewer king aan een overeenkomst die als zwaar onvoldoende van de hand wordt gewezen. Samengevat luidt het voorstel als volgt: de directie moet afzien van ontslagen. De cao-voorwaarden van de KLM moeten van toepassing blijven op werknemers van be drijfsonderdelen die worden afge stoten. In ruil daarvoor willen de bonden vrije dagen en/of geld inle veren om soepeler werkroosters mogelijk te maken. Ook Duitsland staat aan de voor- recessie als gevolg lasten die de een wording met zich heeft meege bracht. Pöhl stelde gisteren voor dat eerst een beperkt aantal landen met een sterke economie aan de mo netaire unie beginnen. Dat zouden de Benelux-landen, i eventueel ook Dene marken kunnen zijn. De andere lan den zouden zich dan kunnen aan sluiten zodra hun economieën op orde zijn. Minister Kok houdt vast aan zijn voorstel om de tweede fase van de EMU op 1 januari 1994 te laten in gaan, maar vindt niet dat dan al meteen de Europese Centrale Bank opgericht moet worden. De voorzit ter van de Europese Commissie, Jacques Delors, wil dat juist wel. Hij denkt dat een centraal monetair beleid juist heilzaam op de Europe- zal werken. De derde fase, met een Europese munt, zou al op 1 januari 1997 moe ten ingaan, zo hebben de EG-rege- ringsleiders op hun top van decem ber in Rome beslist. Maar dat vindt Pöhl te snel. Met Pöhl vindt ook mi nister Kok dat pas aan het eind van de tweede fase van een Europese Centrale Bank sprake kan zijn. Die LONDEN (GPD) De Britse rege- bank moet ook de Europese munt ring heeft 15 miljard gulden uitge- Tegenover het parlementsgebouw, waar de Britse minister Lamont van financiën de Britse begroting presenteerde, het een accountantsbureau een enorme reclameballon op, om zijn diensten aan te bieden gezien maatregelen in de begroting die bedrijven raken. doto a UTRECHT (AÏJP/GPD) - De Dienstenbond FNV heeft geen goed woord over voor de cao-voorstellen van het Verbond van Verzekeraars, de werkgeversor ganisatie in de commerciële verzekeringen (37.500 werknemers). Het verbond heeft tegenover een looneis van 4 procent 2 procent loonsverhoging per juli en 0,5 procent per april 1992 geboden. Volgens bestuurster M. Ramak van de FNV-bond hebben de werkgevers alle voorstellen van de bonden afgewezen, of het nu gaat om verdere arbeidstijdver korting naar een vierdaagse werkweek in 1993, vol waardig deeltijdwerk of ouderenbeleid. De Vervoersbond FNV staat bij het overleg over een nieuwe cao voor de Nederlandse Spoorwegen (26.000 werknemers) alleen in zijn streven naar verdere ar beidstijdverkorting en gedeeltelijke invoering van een vierdaagse werkweek. De drie andere bonden voelen niets voor verdere atv. NS hebben voorts 3 procent loonsverhoging geboden. De Vervoersbond wil 3.5 procent, waarvan 2,5 procent als prijscompensatie. Bierbrouwer Heineken Nederland en de vakbonden hebben na drie overlegronden gisteren overeenstem ming bereikt over een nieuwe eenjarige cao die geldt voor 3900 werknemers. De cao voorziet in 4 procent loonsverhoging (3 procent in januari en 1 procent in september). Het overleg over een nieuwe cao voor de 12.000 loon werkers in de agrarische sectoren is gisteren afgebro ken. Werkgevers en bonden kunnen het niet eens wor den over maatregelen om het hoge verzuim door ziek te en arbeidsongeschiktheid terug te dringen, zo heeft de Industrie- en voedingsbond CNV meegedeeld. De onderhandelingen over een cao in het wegver voer zijn dit jaar mislukt. De werkgevers zijn echter wel bereid een 'open gesprek' te voeren over zogehe ten raam-cao's per sector. De bonden reageerden en thousiast, ook al werd nadrukkelijk gesteld dat de bei de werkgeversorganisaties niet meer wilden praten over een bedrijfstak-cao (70.000 chauffeurs). gaan uitgeven. trokken om de poll tax-aanslagen te verlagen. Dat heeft minister van Fi nanciën Norman Lamont gisteren bekendgemaakt. De extra steun van 15 miljard gulden aan de ge meentes moet de gemeentebestu ren in staat stellen de poll tax-aan- slag met gemiddeld vijfhonderd juli eindigt, gulden te verlagen. Het besluit van de regering btw. De indirecte belasting zal met ingang van april met 2,5 proóent tot 17,5 procent stijgen. Volgens de La- slikken. De belasting op alcoholi sche dranken gaat met 9,3 procent omhoog. Verder gaat de belasting Duitse eisen IG Metall, de grootste Duitse me taalvakbond, heeft gisteren een aanbod van de werkgevers om de lonen met zes procent te verhogen, afgewezen. De vakbond blijft vast houden aan de eis van tien procent en zei zeer binnenkort op te zullen roepen tot proteststakingen. De dienstenbond ÖTV ging het afgelo pen weekeinde wel akkoord met een loonsverhoging van zes pro cent. (Rtr) Lpg goedkoper Dieselolie is vandaag twee cent duurder geworden. De adviesprijs voor een liter diesel aan de zelftank- pomp wordt 103,8 cent. Lpg is vier cent goedkoper en komt dan op 65,9 cent per liter. (ANP) Treinenloop Treinreizigers in België moeten in de komende weken weer rekening houden met oponthoud en met het uitvallen van treinen. Het spoor wegpersoneel gaat namelijk weer acties voeren die dit keer niet alleen het goederen- maar ook het perso nenvervoer gaan raken. (ANP) Top Qantas De met grote verliezen kampende Australische luchtvaartmaatschap pij Qantas zet het mes in de salaris sen van het leidinggevend perso neel. Zij moeten vijf procent inleve ren. Daarnaast denkt de staatsmaat- schappij er over om 3000 van de in totaal 17.500 banen te schrappen. (Rtr) Iglo/Aardenburg De directie van het diepvriesver- werkende bedrijf Lucas Aarden burg (Iglo) in Hoogeveen en de bon den hebben overeenstemming be reikt over een aantal eisen die de In dustriebonden van FNV, CNV en Unie BLHP het bedrijf hadden voorgelegd. Maandagmorgen gin gen de werknemers in staking om dat de onderhandelingen over een sociaal plan voor de sluiting van het bedrijf waren vastgelopen. (ANP) Nieuwe opstelling De bloeiende Nationale Investe ringsbank (NIB) gaat in 1991 met een nieuwe opstelling aan de slag. De NIB richt zich behalve op de oude activiteit van het verstrekken van lange kredieten aan middelgro te en grote organisaties op partici paties, kapitaalmarktoperaties en fusie- en overnemingsbemiddeling. Daarbij worden Financieringen on der staatsgarantie steeds minder belangrijk. (ANP) Bonden willen weten waarom UTRECHT (ANP) Op initiatief de vakbeweging wordt komen- reeds met ingang van dit jaar enor- de vrijdag extra voorzittersoverleg me bedragen naar de gemeentelijke van de Stichting van de Arbeid ge- autoriteiten te sluizen, kwam als houden. FNV, CNV en MHP willen een volslagen verrassing. Lamont dan van de werkgever^ een toelich- onthulde het besluit aan het einde ting op hun brief aan het kabinet. van een zestig minuten lange rede Dit heeft een woordvoerder van waarin hij zijn begroting aan het La de vakcentrale FNV gisteren mee- gerhuis presenteerde, gedeeld. De werkgevers lieten het Voor alle Britse volwassenen be- kabinet vorige week per brief het tekent deze verschuiving dat hun •voorjaarsoverleg op te schorten plaatselijke belasting al in april met vanwege het plan om te forse loons- gemiddeld (eentwaalfde van) vijf verhogingen te beboeten met hoge- honderd gulden omlaag gaat. Tot re premies. De vakcentrales willen ergernis van de oppositie wil weten welke gevolgen deze opstel- Lamont echter deze extra kosten- ling heeft voor de verhouding tus- post voor de regering verhalen door sen de sociale partners. middel van een verhoging van de de btw-verhoging. Lamont schilderde ee: tisch beeld van de Britse Hij verwacht dat de de benzine. De belastinghefFing op het privégebruik van een auto van de zaak wordt met 20 procent ver hoogd en ook het gebruik van draagbare telefoons wordt belast, sche teruggang gedurende 1991 tot De basisinkomstenbelasting van 25 twee procent beperkt zou blijv Van juni 1991 tot juni '92 zal de eco nomie volgens Lamont met twee procent groeien. De inflatie aan het einde van het jaar schatte hij op vier procent. In tegenstelling tot de meeste voorspellingen, kondigde Lamont nog geen verlaging van de rente (nu 13,5 procent) aan. Volgens critici van zijn beleid duidt dat erop dat de recessie hardnekkiger is dan was gehoopt. De werkloosheid, zo werd ook in regeringskring toegegeven, zal de komende jaren nog blijven stijgen. Na de verhoging van de btw krij gen de Britten nog een bittere pil te procent wordt niet gewijzigd i de drempel voor een tarief van 40 procent wordt verhoogd van 20.700 pond tot 23.700 pond. Patent waterbed na 20 jaar erkend SAN FRANCISCO (ANP) - Goede tijden breken aan vooV de uitvinder en patenthouder van het waterbed, Charlie Hall. Dit 'seksspeeltje voor hippies' in de jaren zestig, gaat de Amerikaan, na een gevecht van twintig jaar voor de rechtbank over het pa tent. geld opleveren. Een Amerikaanse jury oor deelde dat Intex Plastics Sales Corporation, een in Long Beach gevestigde waterbedimporteur, zich schuldig heeft gemaakt aan schending van Halls patent uit 1971. Deze uitspraak maakt van Hall, die zijn eerste prototype al in 1968 tijdens zijn studietijd creeerde, een gelukkig mens. Hall denkt nu van meer dan 200 waterbedproducenten ach terstallig licentiegeld te ontvan gen. Vier fabrikanten sloten on langs al een licentie-overeen komst met hem. Over de hele wereld gaat jaarlijks voor twee miljard dollar aan waterbedden over de toonbank. Hall. die nu 47 jaar is, heeft ooit waterbed den gefabriceerd voor de pop groep Jefferson Airplane en de miljonair Hugh Hefner, de baas van Playboy. United Bus wil hoofdrol spelen WOERDEN/VALKENSWAARD De Nederlandse bus gaat lopen als een trein. Als het aan de directie van het nog piepjonge United Bus bv ligt gaat de Nederlandse combi natie van bussenbouwers, aange vuld met een Britse en een Deense collega, binnen korte tijd 15 procent van de Europese markt veroveren. United Bus is van plan over drie tot vijfjaar notering van haar aandelen aan te vragen op de Amsterdamse effectenbeurs. De onderneming, waarvan de aandelen nu voor 56 procent in handen zijn van DAF, staat op het punt 85 miljoen gulden onderhands te plaatsen bij Neder landse en wellicht ook enkele bui tenlandse beleggers. Het vervaardigen van bussen is een verhaal apart: in fabricage, in markten en zelfs in de reactie op veranderingen in de conjunctuur onderscheiden de bussenfabrikan- ten zich van de collega's voor ver voermiddelen ter land, ter zee en in de lucht. Het begint al met de fabricage. Anders dan bij de personenauto leent de bus zich volgens commer cieel directeur van UB bv, W. Lij mer, absoluut niet voor geautomati seerde massa-produktie. Ook de grootsten in Europa op dit gebied, zoals Volvo, Iveco (Fiat) en Merce des Benz, produceren niet of nau welijks meer dan 2000 bussen per jaar. Met 1139 complete autobussen volgens de planning van 1991 staat UB inmiddels op een zesde plaats in Europa. En dat is eigenlijk groot ge noeg. De voorgenomen uitbreiding met nog een Europese fabrikant heeft volgens Lijmer vooral te ma ken met de uitbreiding van het pro- duktiepakket en absoluut met met schaalvoordelen bij de produktie zélf. De series zijn gewoon te klein. El ke afnemer heeft eigen wensen en eisen aan de bus, waarm- e m*< er dan een miljoen kilometer gereden moet worden. Bij de grootste afne mers voornamelijk vervoersbe drijven van grote steden en de grote touroperators worden zelden meer dan enkele tientallen exem plaren afgezet. Bij de huidige stand van automatisering leent dat zich niet voor bijvoorbeeld de groot scheepse robotisering zoals in de personenauto-industrie. Ambachtelijk Het produktieproces bij de BOVA- en Den Oudsten-fabriek doet op het eerste gezicht dan ook enigzins den ken aan de vliegtuig-industrie. Of die van caravans. Op vreselijk versleten en met alle kleuren onder- gespoten banden worden het chas sis (Den Oudsten) of de bij BOVA aaneen gelaste kooiconstructies voor de 'zelfdragende' touringcar van werkplaats naar werkplaats ge reden. Hier worden achtereenvolgens 'betimmering', verf, motor, ramen, bedrading, interieur en extra snuf jes handmatig aangebracht. Halver wege de wandeling door het com plex bij Den Oudsten begin je ze langzaamaan te herkennen: de laatste van de serie stadsbussen voor Utrecht, de eerste van een nieuwe bestelling uit Rotterdam en zovoorts. De klant kan ook kiezen voor een motor van Volvo <Den Oudsten) of Mercedes (BOVA). Stadsbussen De grotere, internationale combina tie van United Bus begint na enkele maanden al te werken. Terwijl de openbaar-vervoersector van Den Oudsten pas sinds oktober vorig jaar tot de groep behoort, zijn nu al een aantal typisch 'Nederlandse' stadsbussen in de Bondsrepubliek verkocht (dank zij partner BOVA). Voor de kleine, gespecialiseerde 'service-bussen' van het Deense lid van de groep. DAB, bestaat inmid dels belangstelling in Zwitserland. Duitsland. Spanje en Nederland Het kleine Nederland heeft tradi tioneel natuurlijk een groot buiten land, en dat blijkt bij de bussen- markt opnieuw een goede start voor UB na het Europa van '92. Iveco (Italië), RVI (Frankrijk) en Merce des (Duitsland) zijn weliswaar gro ter dan UB. maar sterk op de natio nale thuismarkt gericht. Lijmer maakt de indruk op al deze markten inmiddels agressief bezig te zijn, terwijl ook Oost-Europa, Spanje en Italië aan de bestaande verkoopka nalen worden toegevoegd. In Zuid-Europa (Spanje. Italië. Joegoslavië) bestaan een aantal kleine busfabrieken die per jaar zo'n 40 tot 50 exemplaren afleveren. Volgens Lijmer gaat daar ook de kwestie van het vertrouwen van de klant een rol spelen, want bestaat dat fabriekje over 5 jaar nog'' Maar UB wil niet alleen op de zwakke schakels in Europa inspe len Bij DAF in Eindhoven wordt bijvoorbeeld gewerkt aan een on derstel voor dubbeldekkers voor het Britse openbaar vervoer, waar mee frontaal de aanval geopend wordt op de hegemonie van de Ley- land-bussen (een onderdeel van het Britse staatsconcern dat niet door DAF, maar door Volvo is overgeno- Met duurdere en technologisch hoogwaardige bussen voor de meer welvarende delen van Europa, stan- daardprodukten m Zuid- an Ooat- Europa, maar ook met licentie-over eenkomsten tot in Thailand en Ma leisië in de maak, voelt United Bus zich sterk voor expansie. Als het bussen-businessplan slaagt is dat ook goed voor de werkgelegenheid, vooral in Nederland. UB verwacht het aantal personeelsleden van rond de 1700 (waarvan 945 in Nadar* land) bij de laatste jaarwisseling in drie jaar te verhogen tot 2125.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5