Kamer wil invloed kiezer vergroten Vergif sterend Alibi Harte boterzacht Militairen opgelucht uit Turkije terug De Vries voorspelt cere werkloosheid hog< PvdA-fractie neemt afstand van Meikeet Sparen voor eigen woning bevorderen' Europese eenwording in Nederland het populairst WOENSDAG 20 MAART 1991 PAGINA 3 Onderzoek naar nieuw kiesstelsel DEN HAAG (GPD) Het 'slechts één hokje rood maken' op het stembiljet wordt mis schien verleden tijd. Een grote Kamermeerderheid wil nagaan of het beter is de burger twee stemmen voor het parlement te geven. DEN HAAG (ANP) Drugsver slaafden die er een gewoonte van maken ernstige misdrijven te ple gen zouden moeten worden opge nomen in een tbs-kliniek. Niet om dat deze hypercriminele verslaafde er zelf beter van wordt, maar om de maatschappij te beveiligen. Deze aanbeveling doet de weten schappelijk onderzoeker E.Leuw kenningen, dat deze week zal schijnen. Leuw is onderzoeker bij Dwangverpleging voor té criminele drugsverslaafden" allen gerekend worden. Zakken- het blad Justitiële Ver- rollen, tasjesroof, inbreken en au tokraken beschouwt Leuw als grensgevallen bij het definiëren van het Wetenschappelijk Onderzoek- deze groep. Documentatiecentrum (WODC) van het ministerie van justitie. Van de ongeveer vijfduizend pro blematische drugsgebruikers in Amsterdam is volgens Leuw schat ting vijf procent zo'n 250 perso nen te rekenen tot de hypercrimi nele druggebruiker. Deze gebrui kers maken zich dagelijks schuldig aan ernstig crimineel gedrag, waar toe in elk geval berovingen en over- De verslaafden, waar het hier om gaat. halen gemiddeld enige duizen den guldens opbrengst per maand uit hun criminele activiteiten. Niet alle 250 hypercriminele gebruikers in Amsterdam zouden volgens Leuw in aanmerking komen voor dwangverpleging. Dwangopname' mag volgens de onderzoeker alleen in speciale gevallen. Slechts in het geval drugsverslaafden zich onge remd. oncontroleerbaar en onaan- spreekbaar gedragen, waardoor normale strafrechtelijke reacties apert ondoelmatig zijn. pleit hij voor gedwongen opname. Voor de gebruikelijke delicten van de hypercriminele druggebrui kers geldt momenteel een maxi mum-periode van twee jaar tbs. Die opname-termijn zou juist op het hoogtepunt van een drugcarriere sterk preventief uitwerken, volgens Leuw. En uit eerder onderzoek is bekend dat de meeste verslaafden na verloop van tijd wel blijven ge- brinken. maar daarbij minder cri mineel gedrag vertonen. "Er is sprake van een fase-gebon den verschijnsel. Het duurt ver schillende jaren voordat de inten sief anti-sociale levensstijl zich heeft ontwikkeld en vervolgens be staat er een beperkte tijdsperiode waarin deze levensstijl wordt ge continueerd". aldus Leuw. De Kamerleden hebben in gedach ten kiezers één stem voor regionale kandidaten uit te laten brengen t zich steeds minder in de landelijke politiek. 'Den Haag' zou veel meer zaken uit handen moeten gev< de landelijke lijsten. Met provincies en gemeenten, de een dergelijk kiesstelsel, dat Duitsland al wordt toegepast, den ken de Kamerleden de band met de kiezers te kunnen vergroten. Dit bleek gisteren tijdens de eerste dag van het Kamerdebat over mogelijke veranderingen in het bestuurlijk en staatkundig bestel in Nederland. De grote partijen vinden dat de voor- en nadelen van een dergelijk gematigd districtenstelsel maar eens onderzocht moeten worden. Een commissie van fractievoor zitters uit de Tweede Kamer, onder aanvoering van parlementsvoorzit ter Deetman, had het Duits model gesuggereerd in een rapport met 98 'vraagpunten' over staatsrechtelij ke en bestuurlijke veranderingen in Nederland. De commissie krijgt van de regeringspartijen CDA en PvdA en van D66 en Groen Links het groene licht om ook verder te studeren op andere mogelijke ver beteringen van het staatsbestel. Achtergrond van de discussie in het parlement is de toenemende on vrede over het functioneren van de overheid. De kiezers herkennen heid zou met minder personeel toe moeten kunnen en ook zijn er te veel specialismen in Den Haag, con stateert de commissie-Deetman. De Kamer stak de hand overigens gisteren ook diep in eigen boezem. Het moet maar eens afgelopen zijn met het voorlezen van speeches van papier, en het aantal kamercommis sies moet worden uitgedund, vin den de meeste partijen. PvdA, CDA en D66 zijn er verder voor om na te gaan of de Eerste Ka mer een 'terugzendrecht' moet krij gen. Dat betekent dat de Eerste Ka mer een wetsvoorstel waar ze het oneens mee is, kan terugsturen naar de Tweede Kamer die er dan defini tief over beslist. De WD ziet weinig in het terugzendrecht, omdat dat er toe zou leiden dat de Tweede Kamer zwaarder belast wordt. Het CDA sprak zich uit tegen de invoering van een referendum in het staatsbestel of het kiezen van burgemeesters door burgers. Ook de WD voelt niets voor een derge lijk onderzoek, D66 en PvdA willen dat wel. DEN HAAG (GPD) De werkloos-», miljard gulden, die met maatrege- heid zal de komende jaren stijgen, len uit de tussenbalans moeten wor- De' groei van het aantal banen met den opgelost, ongeveer 60.000 per jaar is onvol- De minister voorspelde dat de doende om de toestroom van loonkosten dit jaar met ongeveer 5 schoolverlaters op te vangen en het procent zullen stijgen. Dat is 0,75 aantal mensen zonder werk terug te procent meer dan vorig jaar en 3,5 dringen. Minister De Vries (sociale procent meer dan in 1989. Tegelijk zaken) heeft dit gisteren in de Eer- stijgt het aandeel loonkosten in de ste Kamer gezegd. Het CBS bericht- totale kosten van de ondernemers, te gisteren dat de werkloosheid tus- De Vries riep werkgevers en vak- sen oktober en februari gemiddeld bonden opnieuw op tot loonmati- nnn 1S toegenomen tot ging, net als in voorgaande jaren. 34O.0UU. Toen werd door loonmatiging een De Vries toonde zich uiterst som- forse gr0ei in werkgelegenheid be- ber over de sociaal-economische reikt. "Maar de periode van loonma- toekomst. Het perspectief is niet tiging lijkt nu achter ons te liggen", rooskleurig meent hij. De lichten verklaarde De Vries, die dat de respectievelijk geel werkgevers en bonden verwijt. SffigF Volgens hem kampt het kabinet GGW's. Dat plan werd vanwege de Pasen in Bremerhave gaan staan". De bewindsman noemt een aantal oorzaken. Zo wordt de economische groei min der en stijgen de loonkosten. Tege lijk kampt de overheid zelf met fi nanciële problemen van 17 tot 20 op het gebied van de bestrijding zieketverzuim en arbeidsonge schiktheid nu al met een overschrij ding van 1.5 tot 2 miljard gulden. Juist om het risico te vermijden dat de verhouding tussen het aantal werkenden en niet-werkenden ver slechtert, wil het kabinet nu een ad- de Sociaal Economische Raad over mogelijke extra maatre gelen ter beperking van ziektever zuim en arbeidsongeschiktheid. De Vries wees er in de Eerste Ka- op dat wanneer de verhouding niet-werken den verslechtert, de koppeling on houdbaar wordt. Bovendien stijgen de loonkosten dan nog meer waar- Somber over hulp De drie grootste fracties in de Twee- de Kamer (CDA. PvdA en D66) zijn uitermate somber over de effectivi teit van westerse hulp aan de Sov jetunie. De WD vindt dat zelfs noodhulp op dit moment lijks tijdens een bijeenkomst die de At lantische Commissie gisteravond in Den Haag heeft gehouden. Gezondheidszorg De gezondheidszorg mag best iets meer kosten, volgens voorzitter J. Hendriks van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid. Uitge drukt in een percentage van het Bruto Nationaal Produkt zit Neder land laag met de kosten. Dat BLOMBERG De toekomst van de 3de en de 5de Groep Geleide Wa pens (GGW's) van de Koninklijke Luchtmacht ligt in Nederland. Dat zegt generaal-majoor K. Ba- rendregt. commandant van de tacti sche luchtstrijdkrachten. Sinds het midden van de jaren zestig zijn deze GGW's gelegerd in Blomberg en Stolzenau in Duitsland. Daar had den ze een belangrijke taak in het Navo verdedigingssysteem. Maar gezien de gewijzigde om standigheden, is er geen directe taak meer voor de Nederlandse mi litairen in centraal Duitsland. Het is dan ook de bedoeling dat de GGW's vanaf 1994 worden teruggetrokken. Barendregt denkt dat de twee groe pen - met in totaal zo'n 1000 militai ren - op diverse bases in het zuiden van het land kunnen worden onder gebracht met als hoofdkwartier Nederlandse groep hoge kosten nooit uitgevoerd. Generaal Barendregt wa: ren in het Duitse Blomberg zig bij de terugkeer van de twee Pa triot-eenheden en twee Hawk-squa- drons van de derde Groep Geleide Wapens - een kleine 300 man - uit het Turkse Diyarbakir. Barendregt is bijzonder tevreden over het op treden van 'zijn' ma patriots en de hawks in korte tijd zetbaar konden zijn, wisten we. We hebben het nu ook waargemaakt. Dat was goed voor het zelfvertrou wen, wat we na alle discussies over bezuinigingen wel konden gebrui- Ook de 60 man sterke Patriot-éen- giste- heid van het 327-squadron, dat in Is- dere Scud-aanvul van de Irakezei raël verblijft, keert medio april te- Steeds als een Scud werd afge- rug. vuurd werd een 'waarschuwing' ge geven. "Je wist pas na enige tijd welke kant de raket werd opge stuurd", zegt kolonel M. Nederlof, eenheden in Feestje In Blomberg hadden de terugge- commandant keerde militairen en hun families Diyarbakir. Dat de gisteravond wel wat anders aan hun hoofd dan nadenken over de verre toekomst. Zij bouwden een feestje, en wilden vervolgens maar eén ding: zo snel mogelijk naar huis. De verveling was flink toegesla gen in Turkije, zegt Wim Boorsma, chef gronduitrusting. "Het De contacten met de plaatselijke bevolking noemt hij goed. Vooraf was de militairen aangeraden om voorzichtig om te gaan met de loka le bevolking, die van Kurdische oorsprong is. Toen militairen met Kurdische petjes getooid de stad in gingen greep de legerleiding DEN HAAG (ANP) De PvdA-frae tie heeft gisteren uitgesproken dat vervanging van PvdA-bewindslie- den nu of op termijn niet aan de or de is. Daarmee heeft de fractie zich gedistantieerd van het PvdA-Ka- merlid Melkert. Hij noemde met na me minister Dales van binnenland se zaken als een van de ministers die vervangen zouden moeten wor den als de prestaties van het kabinet niet verbeteren. Melkert heeft zijn uitlatingen af gelopen weekend op persoonlijke titel gedaan. Hij had daarover voor af geen overleg gevoerd met fractie voorzitter Woltgens. Naast de soci ale vernieuwing, waarvoor Dales coördinerend minister is, noemde Melkert de beleidsterreinen milieu (Alders) en werkgelegenheid waar op aanmerkelijke verbeteringen zouden moeten worden aange bracht. DEN HAAG (GPD) - De overheid moet het sparen voor een eigen wo ning fiscaal aantrekkelijk maken. Op termijn kan dan de aftrek van hypotheekrente voor de belastin gen vervallen. De fractieleiders van CDA en PvdA. Brinkman en Wölt- gens, hebben dit gisteravond laten weten in de Belastingshow van de VARA-tv Beide politieke voormannen keerden zich tegen het tornen aan de aftrek van hypotheekrente voor de belastingen op dit moment. Wel spraken Brinkman en Wóltgens zich uit voor het verder optrekken van het huurwaardeforfait (de be lastingtoeslag voor eigenaar-bewo- In Duitsland bestaat al langer een systeem waarbij de overheid bur gers fiscaal stimuleert om te sparen voor een eigen woning. De aftrek baarheid van hypotheekrente voor de belastingen bestaat daar niet. Volgens Woltgens kan het stimule ren van het sparen voor een eigen woning er in de toekomst ook toe leiden dat burgers minder hoeven te lenen voor een eigen woning. Ten aanzien van de aftrek hypo theekrente zei Brinkman dat er 'in deze jaren' maar een pas op de plaats gemaakt moet worden. In dien er al naar een ingreep bij de af trek wordt gekeken zal dat moeten gebeuren in samenhang met alle fis cale regelingen voor de eigen wo ning, inclusief huurwaardeforfait en aftrek onderhoudskosten. Hirsch Ballin: geen jacht op abortustoeristen Een nieuwe groep luchtmacht militairen, afkomstig van de basis Stolzenau, is maandag afgereisd s kennis te maken met gens met zachte hand een andere cultuur. Maar net als de wilde de Turkse gastheren niet meeste anderen, ben ik blij dat ik het hoofd stoten, r Turkije. Zij zullen helpen met schrikkelijk r terug ben. Het is daar e DEN HAAG (ANP) - Er is geen sprake van een gerichte opsporing vilde aan de Duits-Nederlandse grens van vrouwen van wie wordt ver moed dat zij in Nederland een abor- de petjes op de tus hebben ondergaan. Minister het ontmantelen van de Patriots, die zoals gisteren bekerttl werd, op 1 april worden teruggetrokken. Van (roep uit Blomberg is een 20 soneelsleden nog onderv r Nederland. Zij hebben de niet voor je plezier naar toe gaat. Al- gehaald. Tientallen leen de thee en de buikdanseres, die pen er mee rond je terugreis massaal uit de plunjebaai Hirsch Ballin (justitie) heeft gis ïilitairen lie- kracht onder druk komen te staan. waren goed' Tijdens het verblijf ir heeft zich maar een keer dent voorgedaan. Dat was op don derdag 24 januari, toen per abuis twee Patriot-raketten werden ge- de Tweede Kamer bewer groot gen als zou dit wel gebeuren naar getooid met het traditio- het rijk der fabelen verwezen. Do minister liet weten dat de afgelopen vijf jaar in slechts éen geval een aan houding is verricht. Dat ging in eer ste instantie om een onderzoek naar drugssmokkel. aantal Turkije nele Arabische hoofddeksel. Tot ge noegen van de kinderen, die de mili tairen gisteravond in Blomberg in haalden en zelf veelal ook verkleed ADVERTENTIE ROERMOND (GPD/ANP) - Het vorige week plotsklaps opgevoerde .- r alibi van de IRA-verdachte Gerard deel (ruim 8,5 proeent) heeft ook al Harte blijkt z0 lek als een mandje. de neiging om te zakken en dat ter- Door een s,mPel telefoontje naar de wijl wachtlijsten nu al onaanvaard- Franse luchtvaartmaatschappij Air baar lang zijn. Hendriks pleitte France heeft officier van justitie mr daarom gisteren bij de opening van H Laumen ontdekt dat Harte op za- de tweejaarlijkse vakbeurs Medica terdag 26 mei. daags voor de aanslag voor een vast percentage van het op de Roermondse markt,helemaal BNP voor de gezondheidszorg. „iet om 12.30 uur van de luchthaven IJhorst tegen De bevolking van IJhorst (gemeen te Staphorst) is tegen de komst van een asielzoekerscentrum op een camping. Dat bleek gisteravond, toen de gemeente Staphorst hier over een voorlichtingsavond gaf. Op de camping, waarvan de exploi tant zelf contact heeft gezocht met WVC, zullen caravans geplaatst worden die aan 275 asielzoekers on derdak bieden. Bij-effect De Amsterdamse campagne tegen roofovervallen op winkels heeft een "onverwacht bij-effect" op misdrij ven als straatroof en inbraak. In fe- Harte die dag niet gesignaleerd, wist de officier tot verlegenheid van de advocate mevrouw mr J. Dubois- Brihkman gisteren op de laatste dag van het IRA-proces te melden. Lau men heeft ook nog laten uitzoeken of Harte misschien met de Ierse maatschappij heeft gereisd, maar ook dat bleek niet het geval. Mr J. Dubois vroeg een schorsing ('om enkele puntjes op de i te zet- avonds om 18.05 uur een vlucht ten') die ze gebruikte om Gerard naar Ierland. En ook met die vlucht Harte in zijn cel te consulteren. Na is Harte niet teruggegaan; op zijn een onderhoud van een kwartier AMSTERDAM (GPD) - Van alle inwoners in de Europese Gemeen schap zijn Nederlanders het posi- bruari verminderde het aantal tiefst over de Europese eenwor- straatroven in Amsterdam met ding. Dat blijkt uit een onderzoek twintig procent en in de binnenstad onder ruim 22.000 met 35 procent ten opzichte van fe bruari '90. Een tendens die zich doorzet in maart, verklaarde litiewoordvoerder gisteren. Burgerwachten De Almaarse rechtbank heeft giste- gen, Zweden ren gevangenisstraffen van ander halfjaar. waarvan een halfjaar voor waardelijk, opgelegd aan de twee enige leden van de voormalige Pur- merendse burgerwacht. De recht bank achtte bewezen dat de twee mannen in totaal vijf branden in kelderboxen hebben gesticht. De officier van justitie had twee jaar den nog 48 procent van de onder celstraf geëist. vraagden dat de Europes ding een gunstige invloed zou heb ben op de toekomst van dit wereld deel. Nu deelt 46 procent die me ning. Van de EG-inwoners reageer- vel van een valse naam had bediend. Overigens is Gerard Harte vol gens mr H. Laumen niet de enige die 'liegt in dit proces'. "Hick liegt als hij zijn relatie tot het verboden Ierse Republikeinse Leger ont kent", stelde de officier glashard. En hij wees in dit verband op afge luisterde telefoongesprekken, waaruit bleek dat Hick op zoek is geweest naar aan alibi. "Tot op he den is voor hem nog geen alibi ge produceerd. Maar de dag is nog niet voorbij", grapte de officier reeds vroeg in de ochtend. In het hand boek van de IRA duikt volgens Lau men iedere keer weer op hoe men zich als IRA-vrijwilliger alibi's moet verschaffen. Mr. W. van Bennekom, een van de verdedigers, bleef overigens vol houden dat Laumen te veel blijft hangen in de sfeer van 'pure sugges tie'. "De officier neemt zijn toe vlucht tot een zijpad door te wijzen op leugenachtige verklaringen, zo J zijn". Eventuele leugens entien Westeuropese landen, dat orig jaar werd uitgevoerd in op- po- dracht van The Reader's Digest. Het onderzoek vond plaats in de twaalf EG-landen en de vijf Efta sta ten (Oostenrijk, Finland, Noorwe- Zwitserland. Inwo- ?n ouder werd daar bij de mening gevraagd over zaken als consumptie, inkomen, toe komstverwachtingen en de Europe se integratie. Een soortgelijk onder zoek vond eveneens in 1969 plaats. 3 procent positief op de vraag of kunnen volgens hem echt bewijs- voorstander is van verdere materiaal niet vervangen Laumen gerv r het gaat om samenwerking steeds niet of hij zal c Zo vond i twintig jaar gele- op terreinen van wetenschap, ale voorzieningen, strafrecht en hulp aan arme landen. Zo is 47 pro cent van de EG-inwoners voor het besteden van belastinggeld aan ar mere landen buiten Europa. Bij cfe Nederlanders is dat 66 procent. Het meeste vertrouwen hebben de Europeanen in de politie (70 pro cent), het minste in de reclame-in dustrie (24 procent). De vakbonden scoren met 36 procent op een na als laagste. De kerk staat met 54 pro cent op de vijfde plaats. dagvaarden van de Amstelveense studente Ingrid H, die de Noordie ren hand- en spandiensten zou heb ben verleend. De officier van jusitie laat dit afhangen van de uitspraak in het proces. De verdediging houdt echter haar twijfels. "Het enige ver schil tussen de vier verdachten en Ingrid H. dat ik kan bedenken is de nationaliteit, of moeten we wellicht raden naar andere motieven?", vroeg een van de advocaten zich hardop af. De uitspraak is op 2 april. TREND Vest in urn en streep In 6 kleurcombinaties 36 t/m 42 Normaal 54.90 T-shirt met lange mouwen in 6 kleuren 36 t/m 42 Normaal 49.90 Tot en met 30 maart as of zolang de voorraad strekt voor de verbiisterende prip van 'Attention U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf. de Bijenkorf

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3