De Kurden blijven een vergeten volk voorlichtingsavond HUIS HYPOTHEEK Oud-compagnon wil het faillissement van Rainboworganisatie WerelddiakonaatGeen discriminatie van joden Beroepingswerk REPGRTAGE Aad Luymes De oorlog om Kuwayt is voorbij, maar voor het Iraakse volk gaan tie gevechten tegen dictator Saddam Hussein in alle hevigheid door. Ook de Kurden zetten hun strijd voort. Tijdens de Golfoorlog laaide het Kurdisehe verzet weer in alle hevigheid op, en stond hun verzet weer In het licht van de internationale schijnwerpers. Al decennia lang vechten de Kur den in Irak voor autonomie. De strijd leek in 1988 beslist toen Bagh dad chemische wapens inzette, tienduizenden Kurdisehe families deporteerde en hun dorpen met de grond gelijk maakte. De laatste we ken is het verzet echter uiterst suc cesvol gebleken en heeft het naar ei gen zeggen driekwart van het Kur disehe woongebied onder controle. Ook zouden tienduizenden deser teurs, onder wie veel Kurden, zich bij het verzet hebben aangesloten. De aanvallen met chemische wa pens leidden er in 1988 toe dat de twee belangrijkste Kurdisehe par tijen, de Kurdisehe Democratische Partij (KDP) van Masoud Barzani en de Patriottische Unie van Kur distan (PUK) van Jalal Talabani zich met vijf kleinere partijen vere nigden in het Iraakse Kurdisehe Front. Barzani (44) heeft de leiding over de Kurdisehe verzetsstrijders, pesh merga's (zij die de dood voor ogen zien) in het binnenland. Hoewel de televisiebeelden van met chemische wapens gedode vrouwen en kinderen de wereld schokten, bleven de Kurden geïso leerd in hun strijd tegen Saddam. Bij de aanval op Halabja in 1988 kwamen van de 7000 inwoners er ze ker 5000 om het leven. Ruim zeven tig dorpen werden in twee jaar met gifgas bestookt. Gering Ook nu is de belangstelling gering. In tegenstelling tot de Palestijnse kwestie, neemt het Kurdisehe pro bleem geen belangrijke plaats in op de internationale agenda. Even leek dit anders toen de Golfcrisis vorig jaar augustus begon en er in Was hington opeens belangstelling ont stond voor de Kurden. Als best ge organiseerde Iraakse verzetsorgani satie werden zij in staat geacht Sad dam te verdrijven. Maar deze belangstelling ebde al snel weg om de anti-Iraakse coalitie niet te verbreken. Want Turkije, dat met zijn luchtmachtbases een bel angrijke rol speelde in de oorlog te gen Irak. onderdrukt al jaren zijn 10 miljoen Kurdisehe inwoners. Anka ra liet al weten geen onafhankelijk Kurdistan aan zijn oostgrens in Noord-Irak te willen vanwaar het vuur van het eigen Kurdisch verzet zou worden aangewakkerd. De Kurden vrezen nu voor de zo veelste keer de boot te missen. On langs drongen Iraakse leiders uit Irak, Iran en Turkije bij de Franse regering er op aan de kwestie op de agenda te plaatsen tijdens de be sprekingen over het Midden-Oos ten. Zij wezen er onder meer op dat zij tot "de oudste en talrijkste volke ren in de regio behoren, maar de enige zijn die geen eigen, autonome staat hebben". Saladin De Kurden zijn een volk met een millennia oude geschiedenis die te ruggaat tot de zevende eeuw voor de christelijke jaartelling. Zij heb - Kurdisehe studenten protesteerden begin deze week nog bij de Iraakse ambassade in Warschau tegen Saddam. De Tweede Kamer behandelt vandaag de nasleep van de Golfoor log. Hierbij zal ook de Kurdisehe kwestie aan de orde komen. De grote partijen erkennen de Kurden als een volk met een eigen taal en cultuur. Zij zullen er bij minister Van den Broek (buitenlandse zaken) op aandringen de kwestie van schendingen van de mensen rechten blijvend aan de orde te stellen in contacten met de regimes van betrokken landen. Maar de grote partijen in Nederland ziens niets in een onafhan kelijk Kurdistan. Wel werd onlangs tijdens een PvdA-congres een motie aangenomen dat het zelfbeschikkingsrecht van de Kurden erkent. Maar over de staatsvorm, autonomie of onafhankelijkheid, bestaat nog geen duidelijkheid. "De kwestie van zelfbeschikking is bespreekbaar", aldus PvdA-kamerlid Ad Mclkert. Woongebied van 18 miljoen Kurden ben een eigen cultuur, spreken een Indo-germaanse taal en leven in het gebied Kurdistan. Zij zijn de naza ten van sultan Saladin uit Tikrit die in de twaalfde eeuw menig overwin ning behaalde op de christelijke kruisvaarders. Kurdistan maakte tot de Eerste Wereldoorlog deel uit van het Otto maanse rijk. In 1920 beloofden de geallieerden en de verslagen Tur ken de Kurdisehe nationalisten met het Verdrag van Sèvre onafhanke lijkheid. Maar het verdrag bleef een dode letter. Sindsdien vechten de Kurden voor hun beloofde land. Het jonge Turkije van Kemal Mustafa Atatürk nam een deel van het Kurdisehe woongebied in bezit en de Britten consolideerden hun macht over de olierijke provincies Mosul en Kirkuk. Later werden deze provincies bij het nieuwe Irak gevoegd. Kurdistan werd zodoende opgedeeld tussen Irak, Turkije en Iran. In deze landen wonen naar schatting respectievelijk vier. tien en vijf miljoen Kurden. In Syrië en de Sovjetunie wonen er ook nog en kele honderdduizenden. In 1926 was het lot van de Kurden definitief bezegeld toen Groot-Brit- tannië, dat destijds het mandaat voerde over Irak, met Turkije over eenkwam de landgrens dwars door Kurdistan te trekken. De Britten beloofden de Kurden weliswaar au tonomie, maar hier kwam niets van terecht en er braken spoedig op standen uit. Nadat Irak in 1932 onaf hankelijk was geworden, verander de de positie van de Kurden niet. Wel werd het verzet beter georgani seerd onder leiding van de legenda rische leider Mustafa Barzani, de vader van Masoud. Herhaaldelijk laaiden de gevech ten op. Meerdere malen creëerden de pesh merga's een vrijstaat in het bergachtige noorden. Na de Twee de Wereldoorlog werd in 1946 in Iraans Kurdistan de eerste Kurdi sehe staat opgericht, de Republiek van Mahabad. Maar het leger van Barzani werd nog datzelfde jaar door de Iraniërs in de pan gehakt. Olievelden Nadat in 1958 een einde was geko men aan de monarchie in Irak riep generaal Abdul Karim Qassim de hulp in van de Kurden om zijn machtsbasis te vergroten. Tot auto nomie kwam het echter nog steeds niet zodat beginjaren zestig Barzani en zijn volgelingen de wapens weer oppakten. Gedurende die tijd be heersten de Kurden praktisch het gehele noordelijk deel van het land. Nadat in 1968 de Ba'athpartij aan de macht was gekomen kwam het in 1970 tot een bestand. Er werden afspraken gemaakt over maatregelen die in 1974 moes ten leiden tot zelfbestuur voor de Kurden. Mustafa Barzani wilde on der meer ook de controle over de stad Kirkuk met zijn rijke olievel den. Dit ging Baghdad echter te ver. De regering wilde deze economisch belangrijke provincie niet kwijt. Na 1972 nam Barzani een onver zoenlijker houding aan. Hij was niet langer uit op een compromis toen Washington hem steun beloofde. Nadat Irak een aantal bedrijven had genationaliseerd en met Moskou een vriendschapsverdrag had geslo ten, werden de Verenigde Staten bang. Ze vreesden dat de Sovjetu nie de greep op de regio zou verster ken en beloofde Barzani in het ge heim wapensteun in zijn strijd te gen Baghdad. De Kurden werden zo speelbal van de machtspolitiek van de grote mogendheden. Op 11 maart 1974 kondigde Bagh dad eenzijdig toch een beperkte au tonomie af voor de drie noordelijke provincies Dohouk, Arbil en Sulay- maniyah. Met hun splinternieuwe Amerikaanse wapens wisten de pesh merga's het Iraakse leger rake klappen toe te brengen. Maar na een verdrag met de sjah van Iran stopte de wapenstroom en al spoedig wer den ze verpletterend verslagen. Barzani wist te ontsnappen en vluchtte naar Iran. In 1979 overleed hij in de Verenigde Staten zonder zijn land ooit te hebben terugge- Zwartste bladzijde De KDP viel uiteen in verschillende organisaties, waaronder de PUK van Talabani. Masoud trad in het voetspoor van zijn vader en organi seerde de restanten van de KDP op nieuw. De jaren die volgden vor men misschien wel de zwartste bladzijde in de geschiedenis van Iraaks Kurdistan. Er ontstond een machtsstrijd tussen de KDP en de PUK, waarbij de laatste meermalen samenwerkte met Saddam. De PUK verweet de KDP dat ze een te onverzoenlijke houding had aange nomen tegen Baghdad. Maar toen de Ba'athpartij de PUK in 1984 niet langer nodig had en tot de aanval overging, begreep Talaba ni dat er met Saddam niet te praten viel. Zware gevechten volgden tus sen regeringstroepen en PUK-aan- hangers. PUK en KDP kwamen di entengevolge steeds nader tot el kaar en begroeven in 1988 definitief de strijdbijl. ADVERTENTIE Het Kurdisehe verzet, in Irak bijna gebroken na Saddams gif- gasaanvallen, laaide tijdens de Golfoorlog weer in volle he vigheid Op. (foto over het kopen en financieren van een eigen huis Welkom donderdag 21 maart in het Parktheater. Cornells Geellaan 2 (zijstraat Raadhuisstraat) te Alphen a/d Rijn. Ontvangst vanaf 19.30 uur; aanvang 20.00 uur Adviesburo Huis Hypotheek Onafhankelijk hypotheekadvies Aarplem 2. 2406 BZ Alphen a/d Rijn. telefoon 01720-24003. werkt samen met vele geldverstrekkers en met Drieman makelaardij te Alphen a/d Rijn en Nieuwkoop (lid NVM) WOENSDAG 20 MAART 1991 Dorenbos \ïndt aanvraag 'verbazend"1 HILVERSUM - De Rain- bow-organisatie van drs. L. P. Dorenbos ziet opnieuw don kere wolken boven zich sa menpakken. Oud-compag non G. de Jong, nu één van de schuldeisers van de stichting, heeft het faillissement aange vraagd. Volgens Dorenbos is daar geen enkele reden toe. De Jong, die tot twee jaar terug mede-directeur Van Rainbow was, maakt in een persbericht duidelijk dat hij na diverse pogin gen nu alle hoop heeft opgegeven dat de organisatie ooit een in fi nancieel opzicht gezondere koers zal gaan varen. De Jong verkocht een paar jaar geleden zijn compu terbedrijf en stak zelf een kleine vier ton in Rainbow. De zakenman ontkent dat hij erop uit is dit geld terug te krij gen. Het stoort hem dat de zeven tot acht ton aan giten, die jaarlijks binnenkomen, sléchts zeer be perkt worden besteed voor de be doelde proojecten. Veel geld gaat naar allerlei onbesuisde plannen. Door de deurwaarder in te scha kelen hoopt hij Dorenbos alsnog tot beter inzicht te brengen. In een eigen persbericht noemt Dorenbos de actie van zijn oud compagnon "verbazend". Na de financiële crisis van medio 1989, maakt de organisatie nu goede vorderingen bij het inhalen van de achterstand. Door een extra bezuining dit jaar op huisves- tings- en personeelskosten, is er alle reden "de toekomst positief tegemoet te zien", zegt hij. Dorenbos ontkent de beschul diging van De Jong dat hij zijn verschillende crediteuren aan een lijntje houdt. Met "nagegoeg" alle andere schuldeisers bestaan volgens hem goede afspraken. Zelf zou De Jong volgens hem vo rig jaar een kleine ton ontvangen hebben. "Hij heeft zich ontwik keld van een compagnon tot een agressieve crediteur", aldus Do renbos. Dorenbos vindt de faillisse mentsaanvraag van De Jong niet terecht. Op diens verzoek is juist een commissie van drie 'wijze mannen' uit de evangelische we reld aangesteld, die een oogje in het Rainbow-zeil houdt. Volgens de verklaring van De Jong is de bemiddelingspoging van dit drie tal echter op de onWil van Doren bos gestrand. Het is volgens de Rainbow-di- recteur spijtig te moeten consta teren dat Rainbow opnieuw "ster ke zijwind" ondervindt. Hij maakt zich onder meer zorgen over het project voor kinderen uit Tsjernobyl en omgeving, die in ons land op verhaal kunnen ko men. In totaal zou het om zo n 6000 kinderen gaan en de kosten zouden ten dele door Rainbow worden gedragen. De Jong. die verder niet voor commentaar bereikbaar was, heeft aan Trouw laten weten dat de actie voor de Russische kinde ren een voorbeeld is van het on duidelijke financiële beheer van Dorenbos. Het gironummer van de actie voor 'de kinderen van Tsjernobyl' is identiek aan dat van de pro-lifepoot 'Schreeuw om Leven'. "Dan weet u zelf wel wat er gebeurt", aldus De Jong. Over zijn eigen positie is Doren bos laconiek. "Ach, met een zeep kist, een half brood, een fles melk en een dak boven mijn hoofd kom ik al een heel eind. Als ik daarbij nog een typemachine en een bij bel heb, kan ik het werk wel voor zetten". Dorenbos verliet in 1987 de EO om zich geheel te kunnen wijden aan het pro-lifewerk, waarvoor hij een jaar eerder de stichting Schreeuw om Leven had opge richt. Daarnaast begon hij al snel met het Rainbow instituut voor normen en waarden, waartoe ook het bijbelinstituut behoort, maar in eerste opzet ook een manage- mentcentrum, een mediacentrum en een educatie-instituut. Ook was hij betrokken bij de komst van een bijbels themapark, maar de andere initiatiefnemers vonden het beter voor het welsla gen van deze plannen wanneer Dorenbos' naam er verder niet aan verbonden zou zijn. Drs. Dorenbos. Over beschuldigingen mw. Cohen Stuart: DRIEBERGEN De hervormde Commissie Werelddiakonaat (CWD) ontkent ten stelligste dat zij in haar Midden-Oosten-beleid joden discrimineert. Deze be schuldiging uit mevrouw Marian E. J. Cohen Stuart-Jumelet, echt genote van de 'luisterpost' voor de Hervormde Kerk in Jeruza lem. in een brief die zij aan 1400 hervormde kerkeraden en diaco nieën in ons land heeft verstuurd. In haar brief roept mevrouw Cohen Stuart de plaatselijke ker ken op na te gaan wat de CWD met hun geld doet. Volgens haar pakt de 'dubbele solidariteit' die het Werelddiakonaat voelt met zowel jood als Palestijn, immer in het nadeel van de eerste uit. Volgens een verklaring van de CWD bevat de open brief "een grote hoeveelheid op halve of on juiste informatie gestoelde be schuldigingen en interpretaties van feiten die in de gewenste rich ting moeten wijzen". De commissie zet uiteen dat zij een jaar geleden 250.000 gulden heeft uitgetrokken voor hulp aan Russische joden. Dit bedrag wordt door mevrouw Cohen Stu art echter "schandelijk laag" ge noemd. Bovendien spreekt zij over "gehannes' met dit geld. Op die laatste kritiek gaat de CWD niet in. Verder voert de CWD aan dat het bedrag van 125.000 gulden, dat het vorig najaar werd gereser veerd voor hulp aan de slachtof fers van de Golfoorlog, ook is be doeld voor hulpaanvragen uit Is raël. Bovendien heeft de CWD de partner-organisaties aldaar ge vraagd "om niet te aarzelen onze hulp in te roepen liu ook in hun gebied slachtoffers vielen". Daar naast zijn enkele kleine bedragen aan joodse projecten uitgekeerd. Het Werelddiakonaat bena drukt dat zo eerlijk mogelijk ge stalte wordt gegeven aan de 'tweezijdige loyaliteit', "wij be treuren dat mevrouw Cohen Stu art hiervoor geen begrip kan op brengen", aldus de verklaring. Mevrouw Cohen Stuart tekent ook fel protest aan tegen het feit dat haar man en zij al jaren conse quent worden uitgesloten van be trokkenheid bij bezoeken van CWD-delegaties aan het Midden- Oosten, waarbij de Raad van Ker ken aldaar (de pro-Palestijnse MECC) als gastheer optreedt. De CWD gaat ook daar verder niet op Het is intussen een publiek ge heim dat de relatie tussen dr. Geert Cohen Stuart en de Her vormde Kerk niet optimaal is. Toen zijn eerste zesjarige contract in 1987 afliep, wilde zijn werkge ver, de Raad voor de verhouding van Kerk en Israël, dit niet verle gen wegens "fundamentele ver schillen van inzicht". Nadat de hervormde geschillencommissie de Raad in het ongelijk stelde we gens procedurefouten, werd het contract alsnog verlengd. Vrouwelijkheid. De paus heeft werkende vrouwen opgeroepen hun vrouwelijkheid te heront dekken. Tijdens een bezoek aan een kledingfabriek in Matelica zei hij dat vrouwen voor hun deelna me aan het arbeidsproces een "hoge prijs" moeten betalen. Het werk mag een vrouw niet de mo gelijkheden ontnemen om haar taak in het gezin uit te oefenen, al dus de paus. Vesper. In de lutherse kerk (Hooglandsekerkgracht) vindt morgenavond om half acht de laatste oecumenische vesper in een serie van vijf plaats. Aanslui tend vertrekt voor de kerk de fak keloptocht ter gelegenheid van de Soweto-herdenking. Aanvang kwart over acht. kand. Nieuwerkerk aan den IJssel; be dankt voor Hattem A C. Kortleve Ede; beroepbaar mw. J. van Marion, Groes- beekseweg 145. 6524 CV te Nijmegen, tel. 080-234573. Gereformeerde Kerken: beroepen te Woubruggc mw. drs. A.H. Oudenallen kand. Zaandam, te Haamstede drs. L.J. Lingen Willemstad. Geref. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Noordbergirm S.W. de Boer Wetsinge-Sauwed.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2