Zanger verrast door succes 'Goede tijden, slechte tijden' 7^ O Leidenaars in spelprogramma''s RTL 4 Kermis voozoz ry2> (?££n-nssr TE VAOZ N... PAGINA 26 RTV-SHOW Toch nog een hit voor Louis de Vries HILVERSUM In de populaire televisie-spelletjes 'Prijzenslag' en 'Rad van Fortuin' zullen deze week twee Leidenaars in actie komen. De Leidse Janneke Teske slaat donderdag 21 maart haar slag in Hans Kazan's 'Prijzenslag' en Hans van der Togt's 'Rad van Fortuin' draait vrijdag 22 maart voor de Leidse Leoniek Klein. Beide kwiskandidaten zeggen leuke herinneringen aan de tv-opnamen te bewaren. "De opname van 'Prijzenslag' dateert al van november vorig jaar", vertelt Janneke Teske. De Leidse was met een aantal collega's een dagje uit. "Zo kwamen we terecht bij 'Prijzenslag'. Vooraf wordt iedereen gevraagd of je aan de kwis wilt meedoen. Je wordt effe in de gaten gehouden door het produktieteam en krijgt een hand van de regisseur. Die kijkt of je een beetje alert reageert. 'Hallo Janneke! Hoe gaat het met Jip'. vroeg hij mij. 'Die heb ik thuis gelaten', was mijn antwoord". Even later zat Janneke in de uitzending. Op haar paasbest. "Geen dikke truien was er tevoren gezegd want als het programma wordt uitgezonden is het lente. Kleed je netjes aan, maar niet tè, gewoon zoals wanneer je naar een verjaardag gaat", aldus de programmamakers vooraf. Janneke woonde 5 opnamen bij en had na afloop pijn haar handen van het klappen. Ze viel natuurlijk in de prijzen (een luxe tassenset) en viel, onder het oog van de camera, ook nog op de vloer. "Dat was natuurlijk minder leuk. Maar, je bent altijd zenuwachtig als je aan zoiets meedoet", verklaart ze. Leoniek Klein deed eerder deze maand mee aan Hans van der Togt's 'Rad van avontuur'. Deze opname wordt aanstaande vrijdag uitgezonden. Ook Leoniek heeft het heel leuk gevonden om aan het tv- programma mee te werken. "Het was een leuke dag, het produktie team was heel vriendelijk en Hans van der Togt was ook heel erg aardig", aldus Leoniek. De Leidse heeft het er aardig afgebracht in de kwis. "Eerst had ik vreselijk veel pech. Als je zit te kijken is het allemaal veel gemakkelijker dan in de uitzending. Maar, uiteindelijk heb ik toch nog mooie prijzen in de wacht gesleept". Prijzenslag. Uitzending: donderdag 21 maart, 18.15 uur via RTL 4. Rad van Fortuin. Uitzending: vrijdag 22 maart, 20.00 uur via RTL 4. Lore letters' terug op tv HILVERSUM - Het spelpro gramma 'Love letters', waarin trouwlustigen tijdens de uit zending in het huwelijk tre den, komt het volgend win terseizoen weer terug op het scherm. Presentatrice Linda de Mol is vanavond te zien in een, drie kwartier du rende, terug blik met hoog tepunten uit 'Love letters' van het afgelo pen seizoen. In deze samen- vrouw zingend Ballet te zien vatting staan en dansend is. vooral de steeds een gast Uitzending: showblokken ontving en 'Love Letters', centraal waar- waarin het 22.10 uur. v in de gast- Holland Show Nederland 2 1(1) Liefde voor muziek - Raymond van het Groenewoud - EMI Bovema 2 4) Do the hartman - The Simpsons - Warner Music 3 2) Crazy - Seal - Warner Music 4(5) Grease megamix - John Travolta Oli via Newton John - Po- lydor 5(3) Because i love you (The postman song) - Stevie B - Sound Pro ducts 6 7) (I wanna give you) Devotion - Nomad FS MC Mikee - Indiscbel 7(6) 3 AM Eternal - The Klf - Indisc 8 (11) Papa - Stef Bos-CNR 9 (18) Joy ride - Roxette - EMI Bovema 10 9) 11 (30) 12 8) 13 (22) 14 (17) 15 (23) 16 17 (25) 18 (16) 19 (10) 20 (13) Goede tijden, slechte tijden -1 boray I de Vries - Phonogram Rescue me - Madonna - Warner Music Knockin' Boots - Can- dyman - Sony Music G.L.A.D. - Kim Apple by - EMI Bovema No Woman No Cry - London Beat - RCA Secret Love - Bee Gees - Warner Music Unfinished Sympa thy Massive - Virgin Mea Cidpa part II - Enigma - Virgin Heal the Pain - Geor ge Michael - Sony Mu sic Gonna make you sweat - C&C Music factory - Sony Music Cry for help - Rick As- tleu - RCA servatorium moest ik de jazz weer oppakken. Aanvankelijk met tegenzin, maar de oude lief de keerde terug. Ik denk dat ik eigenlijk toch een jazz-musicus ben". Louis de Vries stond, samen met vriendje Willem Ennes, aan de basis van de Groningse band Solution. "Op een gegeven mo ment had ik geen zin meer in dat jakkeren in busjes en hield ik er mee op. Ik kwam op kantoor te recht, maar bleef liedjes schrij ven voor mezelf. Ik maakte solo singles onder de naam Louis Parker. Eén deed het redelijk. Die kwam nog hoog in de tippa- rade". De samenwerking met Willem Ennes is altijd blijven bestaan. Ennes ontwikkelde zich als pro ducer (Time Bandits, Mo en Her man Brood) en samen schrijven ze muziek en teksten. Vorig jaar de single 'Rendez-vous' voor Rob de Nijs op tekst van Belinda Meuldijk. Ook hebben ze hebben gewerkt voor Frizzle Sizzle, bij het songfestival, en voor Mar griet Eshuys. "En niet te vergeten: voor Ka rin Bloemens laatste theater show. Het is vreselijk leuk om iets voor theater te doen. Dat zou ik meer willen. Ik acht mezelf in staat een goede tekst te schrij ven, Bij theater krijg je er zo veel voor terug. Als je ziet hoeveel aandacht er aan geschonken wordt om het goed te brengen. Prachtig is dat. Heel dankbaar werk. En je hoeft je niet te be kommeren over of het in de hit parade komt". BRT omgedoopt tot BRT-N BRUSSEL (ANP) - De Vlaamse omroep krijgt een andere naam en wat meer geld. Politici krijgen1 wat minder invloed op de staats omroep. De omroep die tot nu toe met de naam BRT door het le ven ging is dinsdag door een be sluit van het Vlaamse parlement omgedoopt tot BRT-N. De nieu we omroep moet gaan werken met vijfjaarlijkse plannen die door de politiek moeten worden goedgekeurd. BRT staat voor Belgische Ra dio en Televisie. De N komt erbij om aan te duiden dat het om de Nederlandstalige omroep gaat. Enkele jaren geleden gebeurde er bij de Franstalige omroep iets dergelijks. Die veranderde haar naam van RTB in RTB-F. De veranderingen moeten het mogelijk maken dat de BRT-N gemakkelijker kan concurreren met de bij het Vlaamse publiek razend populaire Vlaamse com merciële televisiezender VTM. Maar mogelijkheden om meer commercieel te worden krijgt de nieuwe BRT-N niet. 21 (12) 22 (14) 23 (20) 24 25 (40) 26 (24) 27 (34) 28 (29) 29 (15) 30 (19) 31 Wicked game - Chris Isaak -.Phonogram Play that funky mu sic - Vanilla Ice - EMI Bovema Een beetje misselijk - Buster Fonteyn - Mu- nick Records Let There be love Simple Minds - Virgin This is your life - Ban- deras - Phonogram My side of the bed - Susanna Hoffs - Sony Music Wiggle It - 2 in a room - Red Bullet Ik wil vannacht bij je slapen - Clouseau - CNR Innuendo - Queen - EMI Bovema Love let love - Tony Scott - CNR Should i stay or should i go - The Clash - Sony Music 32 (38) Young Souls - Angela The Rude - EMI Bo vema 33 (28) Think - Information society - Indisc 34 Nobody else - René Froger - PWL Records 35 (21) Can't help myself - 2 brothers on the 4th floor - Indisc 36 Uptown - Womack Womack - Ariola 37 (27) Satisfaction - MC Jui ce - Ramshorn 38 Get the funk out - Ex treme - Poly dor 39 (33) Games - New Kids on the Block - Sony Music 40 (37) My heart the beat- Idance - d Shake Boudisque (Copyright Stichting Ned. Top 40) Louis de Vries schudt zijn hoofd om de grillen van het hitparade wezen. De oud-zanger van Solu tion heeft samen met Lisa Boray een dikke hit met 'Goede tijden, slechte tijden', de herkennings melodie van de gelijknamige RTL 4-serie. "Het overvalt ons beide, zowel Lisa als mij. Dit is ook niet het repertoire dat wij normaal maken. Het is een uit de hand gelopen studioklus. Een goed nummer, heel sterk, maar het zou nooit in mijn brein zijn opgekomen". De Vries, als leraar lichte mu ziek verbonden aan de Ensche- dese en Groningse muziek school, zet de zaak nog eens op een rijtje. "Ik doe vrij veel studio werk. Commercials, spotjes. Dit was zo'n klus tussendoor. Of ik even een tune wilde inzingen voor een televisieprogramma. Ze wisten niet of het een mannelijke of vrouwelijke stem moest wor den en namen dus beide op. Lisa Boray deed de vrouwenstem; ik ENSCHEDE - "Vieren- veertig ben ik. Ik begin nog maar net en dan met zo'n nummer in de top 10. Terwijl ik er niets voor hoefde te doen. Jarenlang heb ik geprobeerd de hit parade te halen. Bloed, zweet en tranen en opeens sta ik in de top 10 zonder enige inspanning". de mannenstem. Uiteindelijk werd het de vrouwenstem maar mijn aandeel lieten ze ook staan". Toen de serie liep, kwam er veel vraag naar de muziek. Er moest een single van komen. We hebben het nummer, dat van 'good old' Hans van Eijck is trou wens, wat opgerekt en alles op nieuw opgenomen. En opeens sta ik in de hitparade. Op een mo ment dat ik er helemaal niet meer op rekende en een andere weg was ingeslagen. Een vervolg zal er ook wel niet komen. Ik denk het niet. Als er een nieuwe single van Lisa en mij zou moe ten komen, dan lagen de opvol gers allang te branden in de kast. Nee, het heeft teveel te maken met de televisie-serie. Ik zie het niet uitlopen". "Ik kan er wel voordeel bij hebben. Als ik ooit een nieuwe plaat zou willen maken, is mijn naam toch bekend. Ik werk nu aan een jazz-cd. Die zal ik nu waarschijnlijk toch wat meer 'poppy' gaan inkleuren dan eerst de bedoeling was. Dat is dan het duwtje van deze hit geweest "Tot mijn twintigste was ik jazz-zanger. Toen jarenlang pop zanger. Tot een jaar of acht gele den. Voor het Hilversumse con- Het voorjaar zit weer in de lucht en dus zal het niet lang duren voor de kermis weer bezit neemt van het marktplein. Het is op merkelijk dat de kermis zich in deze tijd nog steeds staande weet te houden naast al het amusement dat bioscoop, televi sie, video en hallen met speelau tomaten over de tnensheid uit strooien. Toch heeft het weinig gescheeld of ook de kermisklant zou, net als de koetsier en de lan taarnsopsteker tot de uitgestor ven beroepsgroepen hebben be hoord. Predikanten waren in vroe ger tijden allerminst gechar meerd van dit volksfeest. Zoals Sinterklaas als een paaps fes tijn werd veroordeeld, zo werd de kermis als een heidens gebeu ren afgeschilderd. Van de ene dag op de andere veranderde het marktplein dan in een "plaats in oproer, vol van ge tier, gebaar ende vleselijk ge raas, ende overal waar dat gij ook uw ogen slaat, zo moogt gij vernemen allerlei wulpsigheid ende overdadigheid, evenals of daar geen God in de wereld en ware, alsof ja de Duivel der hel le, meester van allen geworden ware", zo schreef een zeventien- de-eeuwse dominee aan de ker- keraad. Later verzette ook de burgerij zich tegen de kermis, die de la gere instincten van het gewone volk slechts zou aanmoedigen. In Amsterdain leidde een ver bod echter tot een kermisoproer. Elders was er geen verbod nodig om dit volksfeest uit het straat beeld te verdrijven. Het kwijn de weg als een teringlijder. De kermis verdween echter niet, maar stapte in een nieuwe ge daante van haar doodsbed. Zij veranderde in een pretpark, in m -^0 1J j e Gerrit jan Zwier een kinder attractie. Vroeger bood de kermis niet alleen ver maak, maar was zij voor vol wassenen ook een plaats om ge nezing te zoeken, de "wonderen der natuur" te aanschouwen en kennis te maken met de verwor venheden van de techniek. In het mooi uitgegeven "Tus sen kermis en carnaval" (uitge verij Waanders, Zwolle), valt de nadruk op de veranderingen die zich in de loop der tijden binnen het kermisvertier heb ben voltrokken. Hoewel de au teurs Herman Aarts en Aranka Meijerink-Wijnbeek, die beiden verbonden zijn aan het Provin ciaal Overijssels Museum in Zwolle, extra aandacht beste den aan de kermissen en jaar markten in de eigen provincie, wijkt het door hen geschetste beeld nauwelijks af van het lan delijke. Het kermisvolk trok im mers van provincie naar pro vincie, van dorp naar stad, van brink naar marktplein. In het hoofdstuk Kwakzalve rij staan zij stil bij het feit dat de mensen zich eeuwenlang op de kermis medisch Jiebben laten behandelen. Zij, die aan blaas stenen leden, werden doorsteen- snijders geopereerd - meer dan eens met dodelijke gevolgen -en staarstekers beweerden dat zij ooglijders van hun kwaal kon den verlossen. Ook menige kie zentrekker oefende tussen de Kop van Jut en de draaimolen zijn beroep uit. Tandmeester Si mon Nathans, die rond 1800 de kermissen onveilig maakte, be weerde dat hij "met ongemene behendigheid en zonder de min ste pijn pijnverwekkende kie zen, tanden en dubbele of zoge naamde wolfstanden" kon ver wijderen. Hij kon de zwartste tanden wit maken, zonder het email te beschadigen, en im planteerde valse tanden dusda nig in de kaak dat die niet van echte tanden te onderscheiden waren. Dan waren er de wondermid delen, die alleen bij bepaalde kwakzalvers te krijgen waren. Het ging niet alleen om Haar lemmerolie, maar ook om een geneesmiddel als Du Barry's Revalenta Arabica, dat de spijsvertering herstelt, de zenu wen en longen sterkt, het bloed zuivert, de nieren en longen in gezonde staat brengt en de moe dermelk geheel kan vervangen. De pillen van Holloway waren zelfs in staat om kromme en mismaakte mensen in welge schapen wezens om te toveren. In het boek staan ook inter views opgetekend met heden daagse leden van het kermisgil- de, dus niet met Siamese twee lingen of Minerva's (dikke vrou wen), maar bijvoorbeeld wel met een waarzegster. Dan blijkt pas goed hoezeer het moderne kermisbedrijf een kind van deze tijd is gewordeii: het gaat de meeste klanten van de waarzeg ster niet om abacadabra en va ge toekomstvoorspellingen, maar om een willig oor dat naar hun levensproblemen zal luisteren. De vrouw van de tarotkaart en de kristallen bol is een sociaal werkster gewor den, die tussen het spookhuis en het reuzenrad spreekuur houdt. \\<A weefÊLC ZAL M6N C%A(? niet euj mee ZlzJN l£N M<7£T (7AAl? É£(&S>T N NA<£ec7ACWT Wi?!?(7ÊN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 26