LEIDSCH DAGBLAD Leger Joegoslavië dreigt in te grijpen NODIG! Kabinet in Kuwayt stapt op na scherpe kritiek oppositie TARTAN SHOP INTELCD 'Nieuwe politiekogel boven de gordel is vaak dodelijk' 'Burgeroorlog wordt niet toegestaan' 'N HEEL MOOIE MANNENMODEZAAK! Geef mottebaüencoUectie terug aan makers9 WOENSDAG 20 MAART 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39501 Prijs fl. 1,45 Na uitspraak Hoge Raad Kosten crèche deels aftrekbaar van belastingen DEN HAAG (ANP) De kosten van crèche of kinderoppas wor den gedeeltelijk aftrekbaar van de belastingen. Het ministerie van financiën volgt hiermee de Hoge Raad, die onlangs bepaal de dat er op dit punt sprake is van ongelijke behandeling. Volgens een woordvoerder van het ministerie van financi ën wordt er nog gewerkt aan een technische uitwerking van dc regeling. Eind deze week komt caar daar meer duidelijk heid over. Het kamerlid Ver meend heeft eerder kamervra gen over de kwestie gesteld. De Hoge Raad oordeelde be gin dit jaar dat de fiscus op grond van het gelijkheidsbegin sel geen verschil mag maken tussen de belastingvrije ver goeding voor kinderopvang van de werkgever en de kosten die de werknemer zelf maakt voor de kinderopvang. De regeling van het ministe rie van financiën waarbij de kosten van kinderopvang van werkende ouders aftrekbaar zijn, mag niet alleen gelden voor gevallen waarin de werk gever in de kosten bijdraagt. Die moet ook gelden voor ou ders die de kosten volledig zelf dragen, aldus de Hoge Raad. DEN HAAG (GPD) De nieuwe munitie, die binnen enkele maanden bij de politie wordt ingevoerd, is net zo gevaarlijk als de omstreden stopkogel. De kogel, de 'Aktion 3'. is bij een inslag boven de gordel vaak dodelijk of heeft een zeer ernstige verwonding tot gevolg. Dit verklaarde vanochtend hoofdcommissaris W. van Ree van de Asser politie voor de VARA-radio. De kogel is inmiddels al bij arrestatieteams, de Mobiele Eenheid en bij de Schiphol-bewaking in gebruik. De kogel is een verbeterde versie van de stopkogel, maar blijkt net zo schadelijk te zijn, aldus de commissaris. "De Aktion 3-kogel kan de dood of op z'n minst een ernstige verwonding tot ge volg hebben. Het is de vraag of dat tegen elkaar op weegt". Hij pleit voor een aangepaste schietinstructie en ee volgen van de nieuwe munitie. Hij verwijst ook naar vooralsnog een afwachtende houding aanneemt ten aanzien var ren van de Aktion 3. Ook de politiebond ACP is voorstander v derzoek naar de effecten van de nieuwe kogel. Bernard Haitink. Erasmusprijs voor muziek van Haitink AMSTERDAM (ANP) - De Neder- landse dirigent Bernard Haitink krijgt de Erasmusprijs 1991 voor muziek. De jaarlijkse pms van 200.000 gulden is hem toegekend omdat zijn werk volgens de jury van de stichitng Praemium Erasmia- num zowel naar omvang als naar intensiteit bepalend en richtingge vend is gebleken voor de opvattin gen over en visies op het historisch cultuurgoed van de gevestigde re- pertoirevormen'. Haitink is sinds 1987 musical di rector van het Royal Opera House in Londen. Hij werd in 1961 eerste diri gent van het Concertgebouworkest en in 1966 eerste dirigent en artis tiek adviseur Hater ook artistiek di recteur) van het London Philhar monic Orchestra. BELGRADO (UPI/DPA/AFP/Rtr) Het leger van Joegoslavië heeft gisteren laten weten dat het geen burgeroorlog toestaat in de uiteenvallende federatie. Het zal zich verzetten te gen etnische onlusten en eenzijdige afscheiding van de zes republieken van de federatie. Tegelijkertijd deelden de generaals na een stilzwijgen van drie dagen mee dat zij zich niet zullen mengen in de politieke crisis en de discussie over de toekomst van het land. KUWAYT/NEW YORK (AP/Rtr) - Het kabinet van Kuwayt is vandaag afgetreden. Volgens de Kuwaytse ambassadeur bij de VN Abdulhas- san, die de ontslagaanvraag bekend maakte, zal er binnen een week een nieuwe regering zijn geformeerd, die vaart kan zetten achter de we deropbouw en de politieke vernieu wing. Het aftreden volgde op scherpe kritiek dat het kabinet er niet in ge slaagd is de water- en stroomvoor ziening en andere openbare dien sten op gang te krijgen na de ver drijving van het Iraakse leger. De vervanging van het kabinet was een van de eisen van de Ku waytse oppositiebeweging, die streeft naar snelle invoering van de parlementaire democratie. Opposi tieleider Nubari verklaarde dat de regering zo incompetent is dat zij er na 7 maanden van ballingschap in Saudi-Arabië niet eens in slaagde (jencikova) •d front en zware romp. prachtig afgewerkt. wit leverbaar II80 xh 87 Leiden-C. Haarlemmerstraat 52a-54, 071- 127509. Den Haag-C Denneweg 4. 070- 3106314 Amsterdam-C Molsleeg 12. Hk. Spuistraat 020-6259866 Amsterdam Willem van Weldammelaan 11, Gelderlandplein 020- 6440510 Vlaardingen-C Korte Hoogstraat 41, Veel wind Veel bewolking en perioden met regen, later op de dag enkele op klaringen. Temperatuur zowel 's nachts als overdag rond 10 graden. Toenemende zuidwestenwind, in het binnenland tot vrij krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer tot hard, in het Waddengebied tot stormachtig, later op de dag weer afnemend. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: In het week einde overgang naar droog en rus tig weer met meer zon en kans op nachtvorst. Middagtemperatuur rond 10 graden. generatoren mee te nemen bij te rugkeer in het land. Nubari vindt dat er een eind moet komen aan het systeem waarin vita le kabinetsposten steevast in han den zijn van de regerende familie. De minister van defensie (sheik Nawaf al-Sabah) en van binnen landse zaken (sheik Salem al-Sa bah) betitelde hij als 'nietsnutten'. "De Sabah-familie heeft Kuwayt op de dag van de invasie inderhaast verlaten, het land stuurloos achter latend en het legertje aan zijn lot overlatend tegenover een veel gro ter leger van Irak". Kale beschuldigt Iran van sabotage BAGHDAD (Rtr) - Baghdad heeft Iran vandaag beschuldigd van het plegen van sabotage in Iraakse ste den waar wordt gevochten tussen opstandelingen en het regeringsle ger. Parlementsvoorzitter Saleh uit te de beschuldiging in een bijzonde re zitting van de Assemblée. Saleh suggereerde dat Iran en de VS samenwerken om Irak te vernie tigen. "Het lijkt of zij een rolverde ling zijn overeengekomen. De Ame rikanen zijn er in geslaagd de be langrijkste installaties te vernieti gen. Wat overblijft mogen deze van dalen uit de weg ruimen. Iran heeft lange tijd grote groepen voorbereid voor op deze acties". Het is voor het eerst dat de Iraak se autoriteiten Iran beschuldigen van betrokkenheid bij de onrust. Saddam Hussein verklaarde zater dag dat 'buitenlandse elementen' in Irak vernielingen aanrichtten. (pagina 7: Kurdcn: wereld moet ramp in Irak De regering schortte gisteren de publikatie op van het enige dagblad dat nu in het emiraat wordt gedrukt, nadat dit had aangedrongen op een nieuwe regering. Eerder deze week maakte de Kuwaytse kroonprins en premier, Saad Abdullah al-Sabah bezoekende Amerikaanse Congre sleden duidelijk dat democratise ring voorlopig sluitpost blijft en dat herstel van orde en veiligheid en de wederopbouw voorrang hebben. LEIDEN - Eén van de gezichts bepalende bouwwerken in Lei den, bestaat niet meer. Vanmid dag werd de 48 meter hoge mast op het terrein van de Hollandse Constructie Groep aan de Zoe- terwoudseweg omgetrokken. Eerst werd een van de poten doorgebrand waarna de mast met een kraan werd omgehaald en vrij geruisloos ter aarde zeeg. De mast moet plaatsmaken voor een flatgebouw van 14 diepingen. De 12 ton wegende mast, die in de verre omtrek was te zien, werd in 1968 gebouwd en was een cadeau van het perso neel aan het bedrijf dat toen 50 jaar bestond. (foto wim Dijkm Vanavond in meeslepende blues van de Ierse band Norman Teeling Aanvang 22.00 uur Martin Snoeck uit bestuur Feyenoord ROTTERDAM (GPD) - Martin Snoeck is met onmiddellijke in gang uit het bestuur van Feyenoord gestapt. Hij zal zich vanaf vandaag volledig gaan concentreren op zijn functie als directeur van de Stich ting. Bij Feyenoord is men tot de conclusie gekomen dat de dubbel functie van Snoeck niet goed is voor de zuiverheid van de verhoudingen. VANAF MORGEN: Mannenmodemerken als Paul Shark, Polo Ralph Lauren, Daniel Hechter, Barbour, Gant, Seldom, Valentino jeans en nog veel meer moois! Breestraat 150, Leiden In de verklaring eist het leger bo vendien dat de dienstplichtige re kruten in de noordelijke republie ken Slovenië en Kroatië zich weer moeten aanmelden bij het federale leger. Enkele weken geleden ver klaarde Slovenië dat de rekruten tot eigen milities toetreden in plaats van het Joegoslavische leger. Ook moeten de burgermilities in Slove nië en Kroatië weer onder het gezag van de militairen worden geplaatst. Het leger zei in de verklaring dat het vastbesloten is de bestaande grenzen van Joegoslavië te bescher- i "geen wijzigingen zal toe staan", behalve als dit in overleg ge beurt met alle partijen en in over eenstemming met de grondwet. Dit lijkt een direct dreigement aan het adres van het rijke Slovenië en Kroatië die eerder hebben ver klaard zich af te scheiden. Een Joegoslavische journalist zei dat de verklaring geen dreigement is maar een drukmiddel om de poli tieke leiders rond de onderhande lingstafel te krijgen. Kroatië en Slovenië hebben de presidenten van de overige deelrepublieken uit genodigd morgen naar Zagreb te komen om over een uitweg uit de impasse te praten. Tien Servische oppositiegroepen hebben een voor vandaag aangekondigde manifesta tie een week opgeschort. De Servische president Milosevic heeft gisteren aangekondigd dat hi j bereid is de Servische minderheid in het naburige Kroatië te bewape nen, "tenzij de para-militaire mili ties in Kroatië worden ontwapend". De Serviërs zeggen dat zij in Kroatië worden gediscrimineerd. Hoogovens beperkt produktie met 20% IJMUIDEN (GPD) - Hoogovens IJmuiden gaat de produktie van dunne staalplaten met 20 procent inkrimpen. Als gevolg van de pro blemen op de Europese staalmarkt kampt Hoogovens met overproduk- tie. De directie verwacht dat de pro blemen ook in het derde kwartaal van 1991 zullen aanhouden, zo heeft zij vanmorgen meegedeeld. Dunne staalplaten worden in het bijzonder gebruikt in de bouw- en automobielindustrie. Eind februari liet de directie al weten werktijdver korting niet uit te sluiten. De bon den en de ondernemingsraad rea geerden daarop negatief en riepen op niet te snel naar dit 'paardemid- del' te grijpen. Hoogovens is nu met een pakket maatregelen gekomen, waardoor werktijdverkorting voor lopig niet aan de orde is. De personele gevolgen worden opgevangen door het aantal tijdelij ke krachten terug te brengen en die werkplekken op te vullen met 'ei gen' personeel, dat door de produk- tievermindering 'overbodig' wordt. "Wij hebben niet het recht te ij wachten dat ongewapende i hetzelfde tragische lot zullen onder gaan dat hen al eerder trof', zei Milosevic in een toespraak tot stu denten van de universiteit van Bel grado. Hij verwees naar het bloed bad dat in de Tweede Wereldoorlog in het - door het nazi-regime ge steunde - Kroatië werd aangericht onder Serviërs, joden en zigeuners. Kroatische leiders spreken tegen dat de Serviërs in Kroatië worden gediscrimineerd. Volgens hen pro beert Milosevic de Serviërs in Kroa tië aan te zetten tot onlusten, om Man gedood na wild-west-rit door Rotterdam ROTTERDAM (ANP) - Een nog onbekende man is vanoch tend vroeg in het Dijkzicht- ziekenhuis in Rotterdam over leden nadat hij twee uur tevo ren in de buik was geschoten door een agent. Het schot maakte een einde aan een wil de achtervolging met politie auto's over de zuidelijke Maasoever. Aanleiding tot de dolle rit was een genegeerd stopteken bij een controle op de Wegen verkeerswet. Kort daarop liet de man een passagier uitstap pen cn gaf gas, vele verkeers wetten overtredend. Hij ne geerde stoplichten en ramde een aanhangwagen en twee politie-auto's. Nadat hij was klem gereden begon de man volgens de poli tie te schieten, overigens zon der iets te raken. Toen hij geen gehoor gaf aan de sommatie zich over te geven werd er ge richt geschoten. De achtervolging kende een onderbreking van ongeveer een half uur toen de man een woning binnenvluchtte op de eerste verdieping, de ruiten uit dc ramen sloeg cn vervol gens huisraad, inclusief een gasfles naar buiten wierp in de richting van twee surveil lancewagens. een ingrijpen van het leger uit te lokken. Milosevic zei in zijn rede dat wet en orde gehandhaafd moeten blij ven en dat problemen in het parle ment moeten worden opgelost. Een aantal studenten eiste dat de Servi sche president zijn excuses aan bood voor het optreden van het le ger afgelopen weekeinde bij anti communistische demonstraties in Belgrado. Milosevic gaf echter geen krimp. De Servische Vernieuwingsbe weging, de grootste oppositiepartij, eiste bij de rechtbank een verbod van de alleenheersende socialisti sche partij (SPS) van Milosevic. "De SPS is gebaseerd op de verbreiding van haat Haar macht is gegrond op misbruik van financiën, de media en de bedrijven". AUTOTELEFOON -f f59,- p/mnd ex. ■uit voorraad •fundsfrce «inhou* •draatbu) «handheld BEL NU! 01720 - 3461L/41873 Tien doden bij aanslag Bayrut BAYRUT (Rtr/AFP) - Bij een aan slag met een autobom, gericht tegen de Libanese minister van defensie Murr, zijn vanmorgen m het ooste lijke deel van Bayrut zeker 10 doden gevallen, Meer dan 20 mensen raak ten gewond. De minister liep slechts enkele schrammen op. Tot de slachtoffers behoorde zijn lijf wacht. De autobom ontplofte nabij een brug in de christelijke wyk Antelias toen Murre in zijn dienstauto voor bij reed. Het Libanese leger nam be gin december de controle over de christelijke Libanese enclave over van de lokale militie. 28 PAGINA'S DEN HAAG (GPD) - PvdA-Ka- merlid Valk heeft geopperd om kunstwerken die liggen opgesla gen in grote depots, de zogenoem de motteballen-collectie, terug te geven aan de makers of hun nabe staanden. Of de kunstwerken te schenken aan artotheken. Het gaat om ruim 200.000 kunstwer ken die de overheid destijds heeft aangekocht in het kader van de rijksregeling beeldende kunst (bkr). Minister d'Ancona (WVC) staat positief tegenover het het voor stel. Ze zei dat gisteren na afloop van een overleg met de Kamer over de privatisering van de Rijksmusea en de vier aanver wante Rijksdiensten. De kunstwerken retourneren aan de makers of hun nabestaan den is volgens d'Ancona echter alleen mogelijk als de begunstig den de plicht op zich nemen de kunstwerken met zorg voor het nageslacht te bewaren. De Rijksdienst voor de Beel dende Kunst waakt over ruim 400.000 schilderijen. Een deel van die voorraad is van 'museale waarde'. 150.000 stuks. Maar de rest verdient die benaming niet. Dat is vooral werk uit de contra prestatie. oftwel de bkr-regeling. Een kleine 30.000 van deze wer ken is inmiddels weggeschonken aan tal van instellingen. "Maar dat is het topje van de ijsberg", vindt het PvdA-Kamerlid Valk. D66-Kamerlid Nuis baarde on langs opzien met zijn voorstel de gewraakte kunstwerken te begra ven in mergelgroeven. Mochten latere generaties de aandrang voelen werk van miskende kun stenaars uit de tweede helft van de 20ste eeuw te bekijken, dan konden ze alsnog aan het graven gaan. De temperatuur en vochtig heidsgraad van mergel zijn vol gens Nuis precies goed om de be schilderde doeken te conserve- óók voor de stripverhalen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Dat willen we niet missen' Wi| nemen een proetabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28.75 Wi| nemen een kwartaalabonnement 76.75' Wi| nemen een iaarabonnement 298.60' Voor het abonnement ingaat ontvangen wi| de krant (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode .Tel Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1