'Buitenbad redden met verhoging ogb' 'Onze leden hebben geen ruzie met hun buren' ZOLDERETAGE UITGEBRAND ZWEEDSE BOUW IN STARRENBÜRG Schoolgebouw onder vuur PAGINA 16 .■ünaEZHSH. WOENSDAG 20 MAART 1991 Oegstgeester actiegroep lanceert plan voor Poelmeer WARMOND - De zolderetage van een rijtjeswoning aan de doorgaande Herenweg in Warmond is de afgelopen nacht geheel uitgebrand. De panden ernaast liepen lichte rookschade op. Niemand raakt gewond. De oorzaak van de brand is onbekend. Om tien voor half twaalf gisteravond brak de brand uit. Aanvankelijk was er slechts lichte rookontwikkeling, maar al snel stond de gehele zolderverdieping in brand. Toen de brandweer arriveerde, stonden de bewoners al buiten. Omdat het vuur kon overslaan, moesten ook de bewoners van naastgelegen panden tijdelijk hun woning verlaten. De brandweer kreeg bij de bluswerkzaamheden assistentie van het Leidse korps. Omstreeks half een was de brandweer het vuur meester. Het nablussen duurde tot ongeveer drie uur 's nachts omdat de brand onder het dak beschot bleef nasmeulen. De omvang van de schade is nog onbekend, maar de ravage was enorm. De technische recherche stelt een onder zoek in naar de oorzaak van de brand. (foto Hieico Kuipers) Brassband Warmond bestaat zeventig jaar OEGSTGEEST - De tekorten op het openluchtbad van Poelmeer in Oegstgeest moeten niet worden te ruggedrongen door sluiting maar door de onroerend-goedbelasting te verhogen. Dat stelde leden van de actiegroep openluchtbad gister avond tijdens een bijeenkomst in het gemeentecentrum aan de Lijt- weg. De actiegroep heeft berekend dat een verhoging van één gulden voor huurders en twee gulden en 33 cent voor de 'doorsnee eigénaar-bewo- ner' voldoende is. Zelfs dan blijft volgens de actiegroep Oegstgeest het op vier na laagste ogb-tarief han teren in vergelijking met 16 andere gemeenten in deze regio. Voorzitter R. Lever vertelde dat de Oegstgeester gemeenteraad via een 'open brief op de hoogte wordt gesteld van de visie op de gemeen teraad. De raad besluit óp 11 april over de toekomst van het zwembad Poelmeer. B en W willen het buiten bad sluiten, de grond bebouwen met woningen en met de opbreng sten daarvan een nieuw overdekt recreatiebad financieren. De actiegroep stelt in haar open brief dat niemand in Oegstgeest heeft gevraagd om zo'n duur recrea tiebad met beperkte gebruiksmoge lijkheden. Een vernieuwd binnen bad is volgens de actiegroep alleen voor jongere gebruikers interes sant. Handtekeningen De actiegroep was eerder al goed voor 5.000 handtekeningen en wordt ook gesteund door alle plaat selijke huisartsen. Voorzitter Lever zei gisteravond tijdens de druk bezochte bijeen komst dat het niet de bedoeling is van de actiegroep om met spandoe ken te gaan lopen. "Onze argumen ten moeten het werk doen". Wel spoorde hij zijn gehoor aan om maandag, als de raadscommissie fi nancien het voorstel tot sluiting be handelt, aanwezig te zijn en gebruik te maken van het spreekrecht. De sportaad buigt zich trouwens mor genavond over de Poelmeer-plan- De openluchtbad-bezoekers com plimenteerden de actiegroep. Toch vrezen sommigen dat de voorgestel de verhoging van de ogb slecht zal vallen. Anderen bepleiten een refe rendum over de toekomst van Poel meer. Weer anderen vinden dat de gemeente Warmond moet meebeta len. De toekomstige woningbouw in die gemeente levert ook de nodi ge zwemmers op, is de gedachte. Textielwinkel in Zoeterwoude is in trek bij inbrekers ZOETERWOUDE - Een textielzaak aan de Dorpsstraat in Zoeterwoude is in de nacht van maandag op dins dag voor de derde keer in korte tijd het slachtoffer geworden van een poging tot inbraak. Een buurman die om drie uur 's nachts thuis kwam hoorde glasgerinkel en alar meerde direct de politie. Daarop vluchtten drie jeugdige personen in een auto. Bij inspectie door de politie bleek dat de inbrekers bezig waren ge weest de sponningen van de ruit te verwijderen. Gebroken glas werd niet aangetroffen, zodat de politie wat dat betreft voor een raadsel staat. Wel verwacht de hermandad binnenkort de daders te kunnen in rekenen. Zij beschikt over een goed signalement en een deel van het kenteken van de vluchtauto. De textielzaak is de afgelopen maand twee keer eerder overvallen. Een keer wisten de inbrekers niet in het pand door te dringen. Bij een tweede poging verdwenen een paar spijkerbroeken. AUTOKRAAK - Een auto op de par keerplaats achter de Willem de Zwijgerlaan in Leiderdorp is gister avond opengebroken en leeg geroofd. De buit bestond uit een au toradio met cassetterecorder, een 30 jaar oude kleinbeeldcamera en vijf casettebandjes. Van onze redacteur Eric Jan Weterings WARMOND - "Wij spelen in de lan delijke afdeling 'uitmuntendheid' en dat betekent dat we net iets bo ven de middelmaat zitten". Pen ningmeester C.J. van Bladel en se cretaris A. Zwaan van de Brassband Warmond kunnen zich voorstellen dat de argeloze toeschouwer weinig begrijpt van de terminologie waar mee muziekkorpsen de krachten meten. "Voor een plaatselijk orkest doen we het aardig, hou het daar maar op". Deze maand bestaat de band zeventig jaar. "Eigenlijk zijn we helemaal geen plaatselijk orkest", zegt secretaris Zwaan. "Ongeveer de helft van onze 29 leden komt uit Warmond, de rest woont in Leiden, Rijnsburg, Voor hout, en Katwijk. We zijn dus meer een regionaal orkest dat toevallig in Warmond woont". Deze maand vierde de brassband haar jubileum met een speciaal con cert dat door een groot aantal geno digden werd bijgewoond. Daar naast is het gezelschap ieder jaar bij een aantal vaste festviteiten in War mond present: bij de opening van de Kaagweek in juli, op kerstavond op het pleintje bij de Pomp, terwijl in maart het traditionele concert wordt gegeven. In november doet de band ieder jaar mee aan een con- In de zomermaanden wordt War mond regelmatig opgeschrikt door het koper- en slagwerkersgeweld, terwijl ook plaatsen in de regio in de warmste maanden van het jaar niet worden gespaard. "Vaak moeten we uitnodigingen voor optredens afslaan", zegt Zwaan. "Zo werden we vorig jaar augustus gevraagd om op te treden bij het bloemencorso in Rijnsburg. Dat kon niet doorgaan, omdat de helft van onze leden op vakantie was". Schoolstrijd De bandleden treffen elkaar iedere donderdag, op de vaste repetitie avond in 't Trefpunt aan de War- mondse Herenweg. "Maar we ver wachten wel dat alle leden tenmin ste iedere dag thuis een half uur stu deren", zegt penningmeester Van Bladel. De vraag of veel bandleden vanwege het dagelijks doordrin gend getoeter ruzie hebben met hun buren wordt 'door de bestuurders ontkennend beantwoord. "We heb ben een keer een leerling gehad die na een half jaar haar instrument weer inleverde. Zij woonde in een flat en kreeg van diverse buren klachten. Maar dat is de enige keer dat we zoiets hebben meegemaakt". De oprichting van de band op 14 maart 1921 was een direct gevolg van de schoolstrijd. Deze werd in 1917 beklonken, waarna het bijzon der en het openbaar onderwijs fi nancieel gelijk werden gesteld. Daarmee begon de verzuiling pas goed, want in het voetspoor van protestantse, katholieke en openba re scholen volgde ook de splitsing van het verenigingsleven op levens beschouwelijke grondslag. In 1918 werd de tot die tijd 'neu trale' Warmondse harmonie een ka tholieke vereniging. Daarop scheidden een aantal leden zich af die drie jaar later de Warmondse fanfare oprichtten. Pas in 1977 zou deze fanfare Brassband Warmond gaan heten, maar dat mag volgens de bestuursleden de viering van het veertiende lustrum niet in de weg staan. Het verschil tussen een fanfa re en een brassband zit hem in de in strumentele bezetting. Een brass band heeft alleen koper en slag werk, terwijl in een fanfare ook saxofoons spelen. Duur De leden hoeven hun instrumenten niet zelf te kopen, 'want dat zou een veel te dure grap worden' weten de bestuursleden. "Een bas kost bij voorbeeld 13.000 gulden en een goed onderhouden koperinstru ment gaat maar vijftien tot twintig jaar mee. Zeg nou zelf, dat is voor een gewoon mens niet op te bren gen". Naast de instrumenten zorgt de vereniging ook voor een dirigent, een oefenruimte en bladmuziek. Al leen al de complete bezetting verte genwoordigt een waarde van ruim 150.000 gulden. Naast een jaarlijkse subsidie van ongeveer 5000 gulden van de ge meente Warmond financiert de brassband haar dure huishouding uit contributies van de leden en uit de opbrengst van oud-papier acties. Iedere eerste zaterdag van de maand gaan vrijwilligers op pad om huis-aan-huis in het hele dorp pa pier op te halen. "Daar kennen veel mensen ons van", weet Zwaan. En ook al doen we dat nu al twaalf jaar lang, nog steeds zijn er mensen die zeggen dat ze dat niet wisten". Eigen zwem bus voor 't Wedde in Voorschoten VOORSCHOTEN - Het Voorscho- tense Sportfondsenbad Het Wedde teegint volgende week met een zwembus. Dit vervoermiddel brengt de jeugd elke woensdagmid dag naar het bad aan de Weddedreef en terug. De bus heeft vaste opstap plaatsen in de Voorschotense wij ken Bijdorp en Vlietwijk en in de Leidse Stevenshof. Het gaat voorlopig om een proef van drie weken. De kinderen wor den op vaste tijden gehaald en ge bracht. Als speciale gast zal wethou der M. Breunesse de eerste rit van de bus meemaken. Deze rit is vol gende week woensdag om 12.15 uur en begint bij het zwembad. De kosten voor entree en vervoer van en naar het bad zijn 4,50 gulden. De eerste rit volgende week kost 2,70 gulden. Lezers Schrijven Ping pong Uw medewerker Wim Koevoet heeft een collegevoorstel aan de ge meenteraad zo slecht gelezen dat hij tot verkeerde - ik moet helaas zeg gen: bijna kwaadwillige - conclu sies komt in de rubriek Op het Randje onder het kopje Ping pong ping (Leidsch Dagblad 16 maart). Het college stelt niet voor om de in financiële moeilijkheden verke rende tafeltennisvereniging een geldlening van een ton te verstrek ken doch wel om een lening die de vereniging moet sluiten van een ge meentegarantie te voorzien. Dit laatste acht het college verant woord omdat de vereniging ak koord is gegaan met een gemeente lijke controle vooraf op de voorge nomen uitgaven en achteraf op de werkelijke uitgaven. Evenmin overweegt het college de door een eerder college gegeven renteloze lening 'gewoon te verge ten'. Integendeel, het college-voor stel bevat de zinsnede 'rekening houdende met de aflossing van de gemeentelijke renteloze lening'. er behoeft door mij 'geen genuan ceerd verhaal' te worden 'opgehan gen'. Het college heeft na de door de Rabobank aangeboden financiële kwijting een spijkerharde afweging gemaakt: de betekenis van het voortbestaan van de tafeltennisver eniging voor de Oegstgeester sport- gemeenschap tegen de mogelijk heid tot rendabele, alternatieve aan wending van de, nogal specifgiek, ingerichte ruimte. Voor een afweging, door de heer W. Koevoet als 'de waarheid' aange duid, tussen alsmaar krapper wor dende gemeentelijke middelen en de nagedachtenis van een CDA- wethouder heeft het college zich niet gesteld (gevoeld). Ten slotte: Dat de vergelijking met de kwarttriathlon, die de heer Koevoet maakt, geheel mank gaat, zal duidelijk zijn. J.P. van der Reijden Terweeweg 140 Oegstgeest Suzanne Roest Naar aanleiding van het stukje op de pagina Regio Leiden van don derdag 14 maart, '(Weer) geen subsi die voor gehandicapte', wil ik toch even reageren. Er wordt gesugge reerd, dat de bouw al gestart was vóór de officiële toekenning van het ministerie van VROM. Dit is ge beurd omdat de gemeente het ad vies gaf alvast te gaan bouwen. Suzanne Roest en haar ouders waren namelijk al tijdelijk gehuis vest bij een van de kinderen van de familie Roest (nu dus al drie en een halve maand) om zo de bouw niet onnodig te vertragen. Ook kwam er nog een dochter met twee kinderen voor vakantie uit Australië over, die dacht in het nieuwe huis te logeren en toen ook bij diezelfde broer in moest. Die waren dus inmiddels met drie gezinnen in een huis. De provincie geeft toe dat het nieuwe plan beter is. Maar nu komt de essentie van het hele gebeuren: de gemeente-ambtenaar heeft de bouw niet met de Gemeenschappe lijke Medische Dienst en de aanne mer begeleid en daarom moet er ge discussieerd worden over verschil lende posten (verbouwing 108.000 gulden, huisvesting in een woon vorm op jaarbasis 75.000 gulden!). Deze hele geschiedenis is voor de familie Roest en alle naaste mensen een ontzettend pijnlijke gebeurte nis, dat er een fout is begaan en dat men niet reëel is om deze toe te ge- Beste mensen die er echt wat aan kunnen doen, wasje handen niet in onschuld, maar help uw naaste. Misschien wordt het dit jaar dan toch een echt Paasfeest voor de fa milie Roest en zeker voor Suzan! André Beij Frederik Hendrikplantsoen 36 Leiderdorp ZOETERWOUDE - Na 19 jaar heeft mevrouw Sj. van der Heijden gister middag afscheid genomen als voorzitter van het bestuur van bibliotheek Meerburg in Zoeterwoude-Rijndijk. Uit handen van wethouder R. Hoge- nelst ontving zij een herinneringsbord met daarop een afbeelding van het (oude) Zoeterwoudse raadhuis. Meerburg begon in 1972 als jeugdblibliotheek in de oude Bernardus- school aan het Laantje van Meerburg. Twaalf jaar geleden verhuisde 'de bieb' naar multifunctioneel gebouw 'De Eendekooi'. Daarmee kwam ruimte om het boekenbestand uit te breiden met een afdeling voor volwas senen. Inmiddels heeft Meerburg ruim 8000 titels in voorraad. met bord en bos bloemen. VOORSCHOTEN - Met de hand werd gistermiddag de eerste paal geslagen van de eerste woning in de laatste Voorschotense nieuwbouwwijk Starrenburg. Deze wijk ligt ingeklemd tussen de nieuwbouwwijk Bijdorp, de Vliet en het klooster Bijdorp. In Starrenburg verrijzen dit jaar 225 woningen. Tot het jaar 2000 worden circa 900 wo ningen gebouwd. De eerste 62 woningen in Starrenburg zijn houtskeletbouwwoningen. De dragende delen van deze woningen zijn gemaakt van vuren- of grenenhout in plaats van steen of beton. Het gaat om een proefproject. De Zweden wil len de Nederlanders tonen hoe goed deze woningen zijn. Daarom wordt gewerkt met Zweedse materialen en ken nis en Nederlandse bouwondernemingen, banken en projectontwikkelaars. Het heien van de paal gebeurde op traditionele Zweedse wijze: met de hand. De genodigden trokken aan een touw waarmee een blok omhoog werd gehesen. Vervolgens lieten ze het touw los en viel het blok op de heipaal. On der de genodigden waren de Zweedse ambassadeur G. Magnussen en S. Patijn, Commissaris van de Koning in Zuid-Holland. In hun toespraken gingen Magnussen en WD-wethouder J.W.E. van de Poel in op de voorgeschiedenis van het bouwproject in Voorschoten. Ze dankten alle partijen die de bouw van de woningen mogelijk hebben gemaakt. OEGSTGEEST - Onbekenden 0.6 meter gaatjes geschoten. Me- hebben de ramen van de Ge- dewerkers van het bouwbedrijf vers-Deutzschool aan de Oegst- dat het leegstaande schoolge- geester Terweeweg onder vuur bouw momenteel moderniseert genomen met een luchtdrukpis- ondekten gistermiddag om twee tool. In totaal werden in 19 ra- uur de gaatjes. De schade is aan- men van 1,5 bij 1,5 en van 1,5 bij zienlijk. van der Horst voor de Ned Chr, Vrouwen Bond, aanvang 20.00 uur in Tripodia. Loidon dia-avond Ned. Vereniging van Spoor- en Tramwegbelangstellen den. thema: De Spoorwegen van Groot-Britanme, spreker Jan Muys. NZH-zaal. Ri|nsburgerweg, aan vang 20.00.uur Lak-Theater. Theatergroep Car rousel speelt Suddenly last sum mer', aanvang 20.30 uur LVC, Grand Cafe, aanvang 21.00 uur. thema avond bi| de Lesbische Vrouwen. Lange Gracht 65, onder werp 'Geweld in lesbische relatie's', spreekster Anna v.d. Meer, aan vang 20.30 uur. bijeenkomst Borstvoeding Bege leidingsgroep Leiden, aanvang 20.15 uur bi) Heieen Boscher, Mid delstegracht 159, informatie: tel: 170085 Of 312967. Informatiepunt gemeenschap- peli|k wonen, Vereniging Centraal Meike Veldhuizen, aanvang 20.00i uur m Galerie Het Oude Raadhuis (opgeven tel: 11109). DONDERDAG 21 MAART kinderfilm: 'Supergirl'. aanvang 14.00 uur in buurtcentrum De Rid der. Concertweg klaverjassen bij speeltuin-ver- trum Elckerlyc, Havixhorst, aan vang 20.00 uur. toneeluitvoering voor 55-plus- sers 'Zilveruitjes en augurken', door Pers. Ver. EWR, aanvang Katwijk klaverjassen en jokeren. Alg Ned. Bond voor Ouderen, aanvang 14.00 uur bij 'Zwaneburg' k-Theater, Theatergroep Car et speelt Suddenly last sum- ïvang 20.30 uur. Leidse Schouwburg, The Inter national Super Street Performers Theatre Show, aanvang 20.15 uur derde dialezing in de serie Door romaans en gotisch Frankrijk 'Mid deleeuws Parijs', door E. Kreytz. aanvang 20.15 uur in K&O-ge- bouw. Hazewindsteeg. Die Ossewa, Dui dialezingover het NCVB-project 'Bangladesh', door mevr Kampin- ga-v.d. Laan. aanvang 20.00 uur in De Vinkenhof. Achterzeeweg. Oegstgeest rommelmarkt m bejaardencen trum 'Hofwi|Ck', Hazenboslaan, van peute in zwembad Poelmeer. 13.30 tot 14.15 en van 14.15 tot 15.00 uur. Roelofarendsveen filmavond van de Vereniging Oud Militaire Indiégangers. 'De slag om Djok|a' en film over 'Indo nesië nu', Zaal Heemskerk. Lange- weg, aanvang 19.45 uur. Wassenaar Theater Warenar, 'De dood van Iwan lljits', door Henk van Ulsen, aanvang 20 15 uur. Theater Warenar, openbare ver gadering Kulturele Kern Wasse naar, aanvang 20.15 uur. lezing over 'Chagall' door ds. Beukman, aanvang 20.15 uur in NPB-gebouw, Lange Kerkdam. VRIJDAG 22 MAART Alphen einde-week-borrel met optreden van het Trio Fred van Zegveld, aan-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 16