Dekamarkt ten onder in concurrentieslag Gemeente draagt geen cent bij aan renovatie Luifelbaan WOENSDAG 20 MAART 1991 mdwrr-m~ Krachten Woordvoerder Van Houten laat op timistische geluiden horen vanuit het hoofdkantoor van Dekamarkt in Heemskerk. Hij wijst op het feit dat de vestiging aan het Levendaal is opgeknapt. "Op een gegeven mo ment moet je je afvragen: wat is ver standig. Wij hebben ervoor gekozen om één filiaal op te knappen en het andere op te heffen. Alle perso neelsleden konden een baan krij gen in andere vestigingen. Ik be schouw het als een positieve ont wikkeling". Van Houten vertelt dat op het mo ment dat werd besloten de Deka markt aan de Oude Singel te ope nen. nog niet bekend was dat Albert Heijn zich in de nabijheid zou vesti gen. "Er waren tegenwerkende krachten die niet voor Albert Heijn waren. Wij gingen ervan uit die die er niet zou komen, daar waren op dat moment genoeg aanwijzingen H. Linders is een van de mensen die zich drie .jaar geleden bezighiel den met het Distributie Planolo gisch Onderzoek. Hij heeft niet echt het idee dat de komst van Albert Heijn de Dekamarkt de nek om deed. "Vanaf het begin is het al een moeilijke supermarkt geweest. De winkel was niet op zo'n gunstig punt gevestigd. Het parkeren was bijvoorbeeld een probleem". Groei De onderzoekers hebben destijds een 'inschatting van de totale markt in Leiden' gemaakt, aldus Linders. "We hebben rekening gehouden met een bepaalde bevolkingsgroei en met het feit dat er supermarkten waren die eigenlijk te goed draai den. Klanten willen bijvoorbeeld bij de kassa niet langer wachten dan tien minuten". Er was, kortom, een markt voor een nieuwe Albert-Heijnvestiging, concludeerden de onderzoekers. Als er maar voldoende parkeer plaatsen bij zouden komen. De eni ge die last zou krijgen van de nieu we winkel, was Bavelaar, voorspel den de onderzoekers. "Maar daar is een oplossing voor gevonden", al dus Linders. "We vonden toen al dat die Deka markt een beetje lastig zat. Ach, je kunt nooit precies zeggen hoe iets loopt. Je hebt goede supermarkten en slechte. Er zijn zoveel redenen waarom een bedrijf niet goed kan draaien". Overigens wordt nu weer een on derzoek gehouden naar het Leidse winkelbestand. De resultaten daar van worden waarschijnlijk nog voor de zomer bekendgemaakt. i de Oude Singel te sluiten. In het pand i Plan Amro verworpen LEIDEN - De gemeente Leiden zal geen cent bijdragen aan een flinke opknapbeurt van winkelcentrum De Luifelbaan in Zuid-West. "We zijn een arme gemeente, en er liggen heel veel claims", zei wethouder T. van Rij van ruimtelijke ordening gisteren na afloop van de college- IIHllL 7?v Tr*. m vergadering. Het college van B en W is wel van mening dat er iets aan het 30 jaar oude winkelcentrum moet gebeu ren. Het is prima dat er winkels wor den bijgebouwd, maar de plannen die Amro Projectontwikkeling nu heeft gemaakt, voldoen niet op alle punten aan de wensen van het colle ge. "We hebben de plannen zoals ze er nu liggen, verworpen", aldus Van Ri.i- B en W hebben vooral bezwaar te gen het idee om de bussen langs de achterkant van het winkelcentrum, door de Kuipers-Rietbergstraat te laten rijden. Nadelen zitten volgens het college ook aan het voorstel om boven de winkels aan de achter kant, bij de Vijf Meilaan, een dak te maken. Bewoners van de bovenge- legen woningen hebben dan hele maal geen zicht meer op de winkels, waardoor een onveilige situatie ont staat. Het plan dat Amro Projectont wikkeling in opdracht van de win keliers heeft gemaakt, kost tien tot twaalf miljoen gulden. Belangrijk ste onderdeel vormt de bouw van winkeloppervlakte van 3000 vierkante meter, aan de kant het Vijf Meiplein en het Bevrij dingsplein. Ook zouden alle win kels nieuwe en grotere luifels krij gen. Peerke Donders Woensdag 20 maart vertrekt EHBO-club 'Peerke Donders' om half acht vanaf cur suszaal 'Het Binnenhof' aan de Alexan- derstraat naar de Katwijkse Redding brigade in zwembad 'Aquamar' voor een demonstratie en eventueel oefening. Kosten 3 gulden. Zwemkleding meene- Relatie De Lesbische Vrouwen Leiden houden woensdag 20 maart een thema-avond over 'geweld in lesbische relaties'. Anna van den Heuvel spreekt over haar scrip tie 'Als het meer wordt dan een potje knokken'. Aanvang aan de Langegracht 65 om 20.30. Spoorwegen Woensdag 20 maart wordt om 20 uur in de NZH-zaal aan de Rijnsburgerweg 1 een dia avond gegeven. Hagenaar Jan Muys spreekt daarbij over de ontwikke ling van de Britse Spoorwegen in de af gelopen tien jaar. Toegang 2,50 gulden. Horus Folkclub Horus treedt vrijdag 22 maart op in het Waaggebouw aan de Aalmarkt 21 De traditonal string unit speelt bluegrass en de pick-nicks spelen old-time muziek. Aanvang 20.00 uur. Toegang 7 gulden 50. Donateurs gratis. Bingo Buurthuis Cornelis Joppensz aan de Op- penheimstraat 6a organiseert vrijdag 22 maart om 20.15 uur een bingo. Speel-o-theek wil gebruikt speelgoed SASSENHEIM - De kantoor/lat op het bed rijfsterrein van Akzo Coat begint langzaam vorm te krijgen. Op 11 april wordt een plaquette in het gebouw in wording onthuld o moet het gebouw worden opgeleverd. Daarna kan het nieuwe pand worden betrokken door de verschillende werk- 00k vrijwilligers gebruiken. r de nieuwe flat verhui LEIDEN - Speel-o-theek 'Klapstuk' doet een beroep bruikt speelgoed af te staan. Met name goed gebruikt speelgoed by's is op dit moment welkom. 'Klapstuk', gevestigd in buurthuis de Vro lijke Ark aan de Pieterskerkchoorsteeg 15, is een uitleenwinkel voor speel de Rijksstraatweg in Sassenheim goed. Als enige in Leiden heeft de speel-o-theek ook speelgoed dat spe- 1J half juli ciaal geschikt is voor kinderen met een handicap. De speel-o-theek kan De speel-o-theek is woensdagochtend (9.30 - 11.30), donderdagmiddag Welke Akzo-afdelingen precies naar de.kantoorflat verhuizen, is nog niet bekend. Een maand daarvoor moet het (15.00 - 17.00), zaterdagochtend (10.00 -12.00 eeivhandi- gebouw voor representatieve doelen aan de Rijksstraatweg in gebruik worden genomen. Dijkman) capj en zaterdagmiddag (12.00 - 13.30) geopend. 'Het was altijd al een moeilijke supermarkt' REDACTIE: EMIEL FANGMANN. TELEFOON 161444 Schrootauto aan Aalmarkt LEIDEN - Een gele Seat werd van nacht rond enen keurig aan de Aal markt geparkeerd. Het ging echter om een stuk schroot zonder wielen. De actie was een grap van een nabij gelegen studentenhuis. Een aan de Aalmarkt gevestigde radio- en tele visiezaak liet het 'voertuig' vanoch tend door de politie verwijderen. Diefstal van kazen ALPHEN AAN DEN RIJN - Vijf kazen en een geldbedrag van 1200 gulden bedroeg de buit bij een in braak gisternacht in de kaas- en no tenwinkel van Van Leeuwen in win kelcentrum De Aarhof in Alphen. De dieven forceerden het rolluik om binnen te komen. Fietsster breekt enkel bij aanrijding op Heereweg Lisse LISSE - Een 24-jarige inwoon ster van Oegstgeest heeft gis terochtend bij een aanrijding haar enkel gebroken. De fietsster reed op de Heereweg in Lisse naast een 15-jarig Sassenheimse. op het moment dat zij werden ingehaald door een bromfietser uit Lisse. Beide fietssters kwamen hierbij ten val en zijn 'naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden over gebracht. De bromfiets is voor een tfechnisch meegenomen naar het politiebureau. Kooi-boy (I) Reünies zijn in. In de Leidse wijk Noordrijnevest wordt dit voor jaar een reünie gehouden en za terdag verscheen in de krant een advertentie om een aantal (oud- )bewoners uit een gedeelte van de Kooi te gaan verenigen. Ook rond het Kooipark heeft de tijd niet stilgestaan. Aad van der Spek is vijftien jaar geleden uit dat park vertrokken, woont nu in de Merenwijk, en is één van de initiatiefnemers voor "De aanleiding was eigenlijk een bezoek aan onze onderwijze res van de lagere school", begint Van der Spek. Vlak voor Kerst mis brachten Van der Spek, zijn broer, zijn zus en hun vriendin Sonja Lagendijk een bezoek aan de 81-jarige Juffrouw De Zwart. De schooljuffrouw woont inmid dels 20 jaar in Utrecht, maar zij was in de jaren vijftig de bekende juffrouw van openbare lagere school De Gunning aan de Drift straat. "Zij was daar echt een meubelstuk. iedereen kende haar. Het was een aardig mens". En blijkbaar kent nog iedereen haar, want regelmatig gaan oud leerlingen van De Gunning naar Utrecht om de oude dame met een bezoek te vereren. "Juffrouw De Zwart wist nog precies wie we waren. Vooral mijn broer, dat was nogal een dondersteen". Van der Spek en de zijnen beleefden pret tige uren in Utrecht. "We reden in de auto terug naar Leiden en gin gen bij Sonja, die tegenwoordig in Ter Aar woont, nog een borrel drinken. Daar kwamen we op het idee, om een soort familiereünie van bewoners rond het Kooipark te gaan houden. We spraken gek scherend van de Kooi-boys en de Kooi-girls". Behalve Sonja Lagendijk en Van der Spek behoren nu ook La- gendijk's broer Cor, die nog in het Kooipark woont, en de naar Nieuw Vennep verhuisde Hans Zwart tot het organisatie-comite. De eerste bijeenkomsten resul teerden tot het zetten van de ad vertentie. "We gingen natuurlijk bij ons zelf te rade, wie er allemaal in het gebied woonden. En dan bedoel ik het gebied Kooipark- ventariseren hoeveel gegadigden er zijn. "Dan gaan we over de op zet van de bijeenkomst denken, over een plaats en over een datum in het najaar, na de vakantie", zegt Van der Spek. Kooi-boy (3) Voor de foto keert Van der Spek vast even terug naar het Kooi park, dat nu omgeven wordt door merendeels nieuwbouwwonin gen. Als hij poseert, staat Van der Spek met zijn gezicht precies naar een woning waar vroeger zijn oude huis stond. "Die nieuw bouw is van tien jaar terug. Het probleem van de oude woningen was dat ze zo laag waren ge bouwd, dat ze bij slecht weer he lemaal onderliepen. Een groot deel van de Atjehstraat stond dan onder water. Toen is er wel een gemaal neergezet, maar dat deed het meestal niet. Die overstro mingen waren niet zo zeldzaam, een of twee keer per jaar. Dan was dat voor de bewoners dweilen met vaak bloed, zweet en tranen". Oorspronkelijk ligt de functie van het stukje Kooi waarvoor Aad zich op de foto laat zetten in de middenstand. Op de plaats van de huidige woningbouwvereniging 'De Eendracht' zat vroeger een Coop - coöperatie - kruidenier. "En achter mij zat kapper Muus- se. Wiens zoon trouwens het drumstel bespeelde. Dat kan op de reünie nog van betekenis zijn". Aad van de Spek heeft zelf geen speciale herinneringen aan de omgeving waar hij zijn jeugd door bracht. "Het was een gezellige tijd". Juist de reünie in het najaar moet de herinneringen boven ta fel halen. Mensen die zich geroepen voe len kunnen met de organisatoren contact opnemen. "Het liefst een briefje met wat achtergronden, maar bellen kan natuurlijk ook, al gaat dat meestal te snel besluit Aad van der Spek. Cor Lagendijk, Kooipark 10, 2315 CX Leiden, tel. 071-212415. Sonja Gotten bos-La- gendijk Weerenstraat 16. 2461 AS Ter Aar, tel. 01722-2037. Hans Zwart, Mendelstraat 34. 2152 CG Nieuw Vennep, tel. 02526-75140 of Aad van der Spek, Petuniadal 4. 2317 HZ Leiden, 071-211677. LEIDEN - Leiden is groot genoeg voor nóg een grote supermarkt in de binnen stad, constateerde onder zoeksbureau Van Heesewijk een aantal jaren geleden. Mede op basis van het Distri butie Planologisch Onder zoek van Van Heesewijk be sloten provincie en gemeen te de vestiging van Albert Heijn aan het Ir. Driessen- plein toe te staan, ondanks bezwaren van de al in de na bijheid gevestigde groot grutters Hoogvliet, Digros en Dekamarkt. Albert Heijn ging eind 1989 open. Voor die tijd had het Zaandamse be drijf al een slachtoffer gemaakt. Kruidenier Bavelaar, gevestigd aan de Hooigracht, wist al bij voorbaat dat hij de strijd zou verliezen en liet zich gedeeltelijk uitkopen door Al- bert Heijn. Maar inmiddels is een tweede slachtoffer gevallen. De Dekamarkt aan de Oude Singel is begin dit jaar opgeheven. De winkel werd een jaar of drie geleden geopend maar de klanten bleven weg. Zij kozen voor de grotere zaken in de nabij heid. Een eerste maatregel was al de sluiting van de zaak op donderdag avond, maar sinds eind januari blij ven de deuren helemaal dicht. Aan de Oude Singel is nu een tapijthan- del gevestigd. Kamer akkoord met zelfstandige rijksmusea DEN HAAG/LEIDEN - Minister H. d'Ancona (wvc) verwacht dat de 17 Rijksmusea, waarvan een aantal in Leiden staat, binnen binnen 3 tot 4 jaar zelfstandig worden. De be windsvrouw zei dat gisteren tijdens een overleg met de Tweede Kamer, die de privatisering van de Rijks musea en de 4 Rijksmuseale dien sten grotendeels toejuicht. Alleen de PvdA houdt een slag om de arm. Het kabinet besloot eind vorige maand om de Rijksmusea voortaan meer zelfstandigheid te geven. De collecties en gebouwen moeten rijkseigendom blijven, maar voor de rest wil d'Ancona de museumdi recties bijna helemaal de vrije hand geven. Ze mogen bijvoorbeeld een eigen personeelsbeleid gaan voeren en nieuwe initiatieven ondernemen met de opbrengst van de koffie shop en de verkoop van catalogi. Experimenten met allerlei tus senvormen van privatisering heb ben d'Ancona teleurgesteld. De ul tieme verantwoordelijkheid moet bij de ondernemer komen te liggen, zo schreef d'Ancona onlangs in een brief aan de vaste Kamercommissie voor cultuur. D'Ancona is een voor stander van een gedragscode voor musea, waarin regels voor beheer, restauratie, registratie, afstoting en invloed van de commercie worden gegeven. De ambtenaren van WVC die zich met de musea bezighouden, krijgen een nieuwe baan bij eén van de 17 Rijksmusea of 4 Rijksmuseale dien sten. "Op basis van vrijwilligheid", beloofde de minister gisteren. Ze laat nog onderzoeken of de musea omgevormd moeten worden tot stichtingen, naamloze vennoot schappen of anderszins. Atjehstraat-Parkstraat. Niet de hele Kooi. We zochten in telefoon boeken naar de namen van onze vroegere buurtgenoten". Het eer ste speurwerk leverde al zo'n vijf tig adressen op. Kooi-boy (2) Volgens Van der Spek gaat het plan voor de reünie inmiddels als een lopend vuurtje. De eerste re acties op de advertentie zijn al weer binnen. Maar het lopend vuurtje kan wel eens te snel gaan. Van der Spek: "Het moet natuur lijk wel zo zijn dat op de reünie mensen komen die elkaar ken nen, als een soort grote familie. Daarom willen we het beperken tot de omgeving van het Kooi park". De organisatoren zijn allemaal ongeveer leeftijdgenoten - Van der Spek is 47. "Het gaat ons voor al om de gezinnen die tussen 1950 en 1960 rond het Kooipark woon den", zegt Van der Spek, "van wie de kinderen op de openbare of christelijke lagere school zaten, en die bijvoorbeeld voetbalden op het speelplein in het Park". Hij vervolgt: "Buiten dat veld mocht je niet voetballen. Want aan het gras durfde je niet te komen. Er waren twee tuinlieden; de een heette Hendriks en zijn collega noemden we kale Hankie. En je hoefde maar naar het gras te kij ken, of ze kwamen je al achterna". Hendriks en 'kale Hankie' zijn in middels overleden en op het gras lopen wordt niet meer zwaar be straft. De wijk had als speeltuin 'Oosterkwartier' dat nog steeds bestaat. Er was een korfbalvere niging en gymnastiekvereniging Jahn. Van der Spek vervolgt: "Na tuurlijk had je ook vriendjes die een paar straten verder woonden, en die kunnen ook de reünie be zoeken, maar hun families heb ben dan vaak niets meer met het Kooipark te maken. Dus op die families richten we ons in eerste instantie niet". Op deze manier willen de organisatoren het knus houden. Het lopend vuurtje mag dan snel gaan, maar ook weer niet zo snel dat iedere betrokken bewo ner uit de omgeving van het Kooi park al bereikt is. Een aantal na men van gezinnen uit die tijd, die zeker van de partij behoren te zijn, waren in eerste instantie niet meer te achterhalen. Dat zijn de families Van der Post. Leuering, Pont, Brokaar. Van Eijk, Grins- ven, Muze, Blijie, Vet. Vitters, Dool, Crama en Pattiapon. "En misschien hebben we nu nog wel families over het hoofd gezien", voegt Van der Spek toe. Half april willen de organisatoren gaan in- Aad van der Spek in de Kooi: "Misschien hebben we nog wel wat families over het hoofd gezien. W erkzaamheden Plesman-viaduct LEIDEN Wegens werkzaamhe den aan het viaduct over de Ples- manlaan moet het verkeer rekening houden met stremming van vrijdag 22 maart 20.00 uur tot maandag 25 maart 6.00 uur. In verband met de vorstperiode hebben de werkzaam heden vertraging opgelopen. Een omleidingsroute is aangegeven. Paranormale geneeswijzen in Antonius Clubhuis LEIDEN Magnetiseren, een para normale geneeswijze, staat vrijdag 5 april centraal op een voorlichtings avond in het St. Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. De Organisatie van Paranormale Genezers NFPN wil met de avond vooroordelen of verkeerde ideeën over magnetise ren wegnemen. Bij het magnetise ren wordt via de handen genezende energie overgebracht. Op de avond worden enige behandelingen ver richt en zullen helderzienden foto diagnoses stellen. Een forum be handelt vragen. Voor de foto-diagnoses kunnen aan het begin van de avond liefst zwart-wit pasfoto's worden ingele verd. Kaarten voor de avond, die om 20 uur begint, zijn te bestellen bij A. van Zanten in Leiden (tel. 071- 764376) en bij R.M. van Zonneveld in Sassenheim (02522 - 31676). Zij zijn genezers bij de NFPN. Topdrukte voor schouwburg LEIDEN - De voorstellingen die Youp van 't Hek deze maand in Leiden geeft, veroorzaakten vanochtend een topdrukte voor de Leidse schouwburg. Om half twee vannacht lagen de eerste fans voor de deur. toen de kas sa's om acht uur opengingen, stond er een rij van 500 op de Oude Vest. De wachtenden waren inmid dels zelf begonnen met het uit delen van volgnummers. In de loop van de ochtend besloten veel van hen maar weer naar huis te gaan toen duidelijk werd dat zij het gewenste toegangsbe wijs vermoedelijk zouden mislopen. Alle kaartjes zijn in middels uitverkocht. Voor de overige voorstellingen in de schouwburg deze maand, zijn nog wel kaarten beschikbaar. Okke Henrik Wijnand. zv. A.J. Simons en H.G.M. de Kier; Kimberly, dv. V. van Hal en A. Bleeker; Stef, zv. P.A.M. Roe- landse en J.M.C. van Steenbergen; Rik. zv. G J.M.J Horbach en E. Roskes; Michelle, dv L.F. de Haas en Y. Beurse; Renee. dv. H. Ligt- voet en R.J. Schouten; Jan-Jurre Peter Johan nes, zv. R.T. Genders en W.H. van Leeuwen; Michael Wesley, zv. E.T. de Ruijter en A.A.A. Teeling; Fleury Anne, dv. M.B.P. Jansen en J. van der Veen; Anne Danielle, dv. P. Duindam en Y.A. Baljeu; Ramona Maria Anna Helena, dv. W.H. Langeveld en M.J.J. van Roode. Rosanne Jeanine, dv. D.R. Jonker en A.R.J. Mulders; Paul. zv. T. van der Plas en M.J. Landman; Rosanne. dv. R. van den Oever en M.C. Paauw, Thomas, zv. R de Laat en H.M. van der Wardt; Pieter Bart, zv. C F. van Klave ren en A.D. de Jonge; Wesley, zv S.M. Smits en M.L. Br'ussee; Lisenka Jeannette Geerdina, dv. F.J.B, Broeders en L.E.C. Borgman. J. Groenenberg directeur BaGD LEIDEN De Leidse J. Groenen berg treedt op 1 juni in dienst als al gemeen-directeur bij de Basisge zondheidsdienst (BaGD). Ze gaat zich vier dagen in de week bezig houden met de algemene zaken. Be drijfskundige Groenenberg werkt al dertien jaar bij de Leidse Hoge school, de laatste periode als studie richtingsleider van de opleiding voor verpleegkundigen. Groenenberg (39) vult de plaats op die gedeeltelijk vrijkwam door het vertrek van adjunct-directeur C. Breemer ter Stege. Hij is directeur van de BaGD in de Duin- en Bollen streek. Directeur A. Kerkhoff blijft ver antwoordelijk voor de medische za ken. Hij werkt vanaf 1 april nog maar voor halve dagen bij de Leidse BaGD. Kerkhoff is namelijk aange steld als hoogleraar bij de Twentse universiteit. Daar houdt hij zich be zig met onderwijs en onderzoek op het gebied van structuren in en functioneren van de gezondheids zorg. Snuffelmarkt ROELOFARENDSVEEN - In sportcomplex De Tweesprong in Roelofarendsveen wordt zondag 24 maart voor de vijfde maal de Veense snuffelmarkt gehouden. Bij de vele stands is een gevari eerd aanbod van zaken als postze gels. boeken, poppen, curiosa, kle ding, schilderijen, antiek en curio sa. De markt begint om 11.00 uur en duurt tot 17.00 uur. De entree be draagt twee gulden en kinderen tot en met acht jaar mogen gratis naar binnen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 14