TAD LEIDEN Bezwaar tegen u-bocht station 'Bordewijk nam ons de controle soms kwalijk Koek nieuwe wethouder BOUWPLANNEN? s LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 20 MAART 1991 NS schrikt van plan gemeente LEIDEN De Nederlandse Spoorwegen zijn niet erg te spreken over de nieuwste variant die de gemeente heeft ontwikkeld voor de verkeersafwikkeling bij het station. Ook de Stichting Initiatiefgroep Schutters veld en de Kamer van Koop handel hebben bezwaren te gen de zogeheten u-bochtva riant die de gemeente aan het uitwerken is. Een meerderheid van de gemeente raad is inmiddels akkoord gegaan met de uitwerking van de plannen om een nieuwe weg met een u- bocht aan te leggen tussen de Schipholweg en de spoorbaan. De weg is vooral bedoeld voor het ver keer dat uit de lange tunnel voor het station komt en de stad in wil. Uit de tunnel moet de automobilist drie keer linksaf slaan om via de route langs Molen De Valk de binnenstad te kunnen bereiken. De NS denken dat deze variant veel te kostbaar wordt. Bovendien doemt een aantal technische pro blemen op en wordt het onaantrek kelijk om nieuwe kantoren te bou wen langs de Schipholweg. "Die ge bouwen komen dan tussen twee verkeersriolen te liggen, de spoor baan en de weg", verklaart H. van der Ruit. plaatsvervangend direc teur infrabeheer van de Spoorwe gen. "We hebben niet gezegd: dit is ab soluut onbespreekbaar. Maar we zijn wel geschrokken en eigenlijk net een beetje van de schrik beko men. We hopen maar dat het niet gaat om blijvende schrik, dat de ge meente alsnog kiest voor een ande re oplossing", zegt Van der Ruit. Zijn voorkeur gaat uit naar de route via de Leeuwenhoek en de Wassenaarseweg. "Ik heb wel be grepen dat daar ook problemen aan zitten. Ik heb me er niet zo in ver diept, maar als blijkt dat die u- bochtvariant niet haalbaar is, wordt het misschien gemakkelijker om oplossingen te vinden. Ik heb de moed nog niet verloren". Nieuw Tijdens de raadsvergadering in fe bruari over de stationsplannen, dienden D66 en WD overigens een motie in waarin ze vroegen om een uitwerking van deze variant. Wet houder T. van Rij van ruimtelijke ordening zei toen dat aan deze route meer nadelen zaten omdat het ver keer veel verder om moet rijden, omdat meer grond moet worden aangekocht en omdat de Rijnsbur- gerweg veel meer auto's te verwer ken krijgt. Om de nieuwe weg langs de Schipholweg aan te kunnen leggen, moet de gemeente grond kopen van de Spoorwegen. Volgens Van der Ruit is daar nog niet over gespro ken. "Ik weet niet of we bereid zijn om die grond te verkopen. Dat is nog niet aan de orde". Wethouder Van Rij is zeer ver baasd over de reactie van Van der Ruit. "Ik snap er echt niets van. Dit is volstrekt nieuw voor mij". De NS heeft volgens Van Rij wel zijn ver bazing uitgesproken over het feit dat de gemeente weer een andere variant had ontwikkeld, maar niet afwijzend gereageerd. De onder handelingen over de aankoop van de grond zijn ook al begonnen, al dus Van Rij. Dat laatste wordt be vestigd door W. van der Hoeven, hoofd van de directie grondzaken van de gemeente. "Ik heb een ver kennend gesprek gehad met NS en gevraagd of ze wel of niet bereid zijn de grond aan ons te verkopen. Van ochtend kreeg ik een telefoontje, met de vraag of ik dat wat ik toen heb verteld, op papier wil zetten. Ik beschouw dat maar als een opening, want ik ga natuurlijk niet voor niets een brief schrijven". Aantasting De PvdA-wethouder ontvangt de zer dagen ook de reacties van de Stichting Initiatiefgroep Schutters veld en de Kamer van Koophandel op de u-bochtvariant. De Kamer van Koophandel wil volgens C. Broeksma nog steeds dat de plan nen worden uitgewerkt om de tun nel te laten afbuigen richting Schut tersveld. Het plan met de u-bocht brengt vooral problemen mee voor de kantoren aan de Schipholweg en op het Schuttersveld. Volgens Broeksma worden die moeilijk be reikbaar en blijft te weinig ruimte over voor parkeerplaatsen. In een aangetekende brief schrijft de Stichting Initiatiefgroep Schut tersveld 'met grote verontrusting' kennis te hebben genomen van de plannen voor de verkeersafwikke ling. Volgens voorzitter M. Smitsloo wordt door deze oplossing de uit straling van het Stationsgebied aan getast en is het een slechte zaak als automobilisten alleen via een om weg het centrum van de stad kun nen bereiken. Bovendien ontstaat een waardevermindering van de kantoren op het Schuttersveld om dat die moeilijker bereikbaar zullen zijn. De Schuttersveldgroep heeft een adviesbureau opdracht gegeven twee alternatieven uit te werken. Een voorstel is om in de lange tun nel een afbuiging te maken richting Schuttersveld. Het andere ideejs de automobilisten die de stad in willen vanaf de Plesmanlaan de Rijnsbur- gersingel en de Morssingel op te la ten rijden. De voor- en nadelen van deze opties worden nog op een rijtje gezet. r jc' r f - tv* SLtfiT v, -X I - y v f- i 3 k*>: '"k In het 'smalle' stukje grond tussen Schipholweg en spoorbaan wil de gemeente de omstreden u-bocht aanleggen. Belangrijkste kanshebber haakt af LEIDEN Hennie Koek wordt waarschijnlijk de nieuwe wethou der voor onderwijs, cultuur, eman cipatie en sociale vernieuwing. Zij is gisteravond door de PvdA-fractie naar voren geschoven als de meest geschikte kandidaat om Henriette van Dongen op te volgen. Die wordt directeur-generaal bij het ministe rie van onderwijs. De 34-jarige Koek heeft enige dagen bedenktijd gevraagd, maar het is aannemelijk dat zij 'ja' zegt. Koek is eerste kandidaat gewor den, nadat Anneke Boot gister avond tijdens de fractievergadering meedeelde geen wethouder te wil len worden. Meteen nadat het ver trek van Van Dongen bekend was geworden, werd Boot genoemd als de meest geschikte kandidaat uit de fractie om de lege plaats in te ne- "Ze heeft duidelijk gewikt en ge wogen en een combinatie van zake lijke en privéredenen heeft haar doen besluiten om geen wethouder te worden. Bovendien vond ze dat er voldoende andere geschikte kan didaten waren", aldus De Vreeze. Hij geeft toe dat hij niet had gere kend op die beslissing: "Het was een verrassing, en we vonden het jammer". Gunstig De PvdA had al besloten dat de op volger van Van Dongen een vrouw moest zijn. Bij de nieuwe namen die gisteravond werden genoemd, zat onder meer die van Hennie Koek. Zij bleef uiteindelijk over. "De frac tie is unaniem van mening dat Hen nie Koek een goede, de beste twee de kandidaat is", aldus De Vreeze. Dat Koek nog maar drie jaar raadslid is, vindt De Vreeze niet zo'n probleem. "Ze heeft haar capa citeiten in ruime mate aangetoond. Bovendien is ze ook een aantal jaren fractie-assistent geweest. Ze kent dit vak dus al jaren". Koek zegt enige tijd nodig te heb ben om met andere mensen over de aard en de inhoud van het wethou derschap te praten. "Zoals je bij een normale sollicitatie ook doet". Ook wil ze geen beslissing nemen voor dat ze heeft gesproken met haar hui dige werkgever, een organisatie in Hennie Koek: "Nog een paar dagen bedenktijd Den Haag die opleidingen en cur sussen verzorgt voor personeel van gemeenten en provincies. Koek was in 1984 en 1985 fractie assistent. In 1987 volgde ze Claudia Regoor op als raadslid. "Een blik- heel gunstig", zegt ze zelf. De overi ge fracties in de gemeenteraad rea geren over het algemeen positief op de kandidatuur van Koek. Ze wordt een prettige persoonlijkheid ge noemd, die zich echter politiek nog semcarriere? Ja, de kansen liggen niet echt heeft geprofileerd. Het onlangs verschenen rapport- Jamieson, waarin de chaotische toestanden bij de gemeentelijke financiën staan beschreven, wekte zoete en bittere herinneringen bij de heren I. Batenburg en W. Oudhof. Beiden waren onder wethouder P. Bordewijk (financiën) directeur van de Gemeentelijke Accountantsdienst (GAD), die in 1987 door dezelfde wethouder onder veel politiek kabaal werd opgeheven. De heren zijn ervan overtuigd, dat de accountantsdienst de financiële chaos binnen de perken had kunnen houden zoals hij dat al tientallen jaren had gedaan. Een interview over het verleden, amateuristische administraties, te veel betaalde subsidies, een fraude-onderzoek dat werd stopgezet en een onwillige wethouder. LEIDEN De fraude bij de schouwburg die overigens nooit helemaal is vastgesteld was eerder aan het licht gekomen en het tekort bij de streekmuziek- school was nooit zo hoog opgelo pen als de gemeentelijke accoun tantsdienst (GAD) er nog was ge weest. Dat is de heilige overtui ging van I. Batenburg, jarenlang directeur bij de GAD. "De admi nistratie bij de muziekschool werd geregeld gecontroleerd, ter wijl ik zelf bijna elke week langs ging bij de schouwburg. Vaak belde ook de administrateur van de schouwburg mij even met een paar vragen", zegt Batenburg. Batenburg werkte 32 jaar lang bij de GAD, waarvan hij van 1956 tot 1982 directeur was. In die ja ren was de GAD een vraagbaak voor de vele gemeentelijke direc ties, een redder in nood als de ad ministraties in de problemen kwamen en bovenal een contro- Ex-accountants van gemeente over financiële chaos: leur die vooral bij fraudegevoeli ge instellingen vinger aan de pols hield. "Juist de steeds beschikba re man is hier in het voordeel", schreef Batenburg in 1987 aan de gemeenteraad toen de GAD met opheffing werd bedreigd, omdat het Verificatie Bureau (een ex tern accountantsbureau) goedko per zou zijn. Alleen een stringente controle kan fraude binnen de perken hou den, gelooft Batenburg. "Van een gemeente-accountant wordt ze ker door het publiek verwacht, dat hij dit soort zaken (bedoeld worden fraudes) opspoort. Een controleur die in de organisatie meedraait, is hierbij zeker in het voordeel...; ik spreek in dit op zicht uit eigen treurige ervaring", schreef Batenburg in dezelfde brief. Kort voordat hij in 1982 op stapte, bracht hij een fraude aan het licht, waarop de betrokken ambtenaar een hartverlamming kreeg. Fraude De fraude bij de schouwburg, waarvoor nooit een dader is ge vonden, verbaast hem dan ook niet. "Bij een instelling zoals de schouwburg komen heel veel kleine bedragen binnen, die meteen moeten worden afgedra gen aan de gemeente. Bij weinig controle is de verleiding namelijk groot om geld in de eigen zak te steken. Bij de schouwburg is 15 maanden lang niet gecontroleerd na het vertrek van de GAD", zegt Batenburg. Oudhof doet een duit in het zakje over de tekorten bij de mu- P. Bordewijk urn ziekschool: "De administrateur daar was volstrekt ondeskundig en dreef daardoor op de kennis van onze accountants. Wethouder Bordewijk weigerde de man te vervangen, omdat dit volgens hem moeilijk lag. Toen de dienst vertrok, moest de man het alleen doen en ging het volledig fout". Oudhof is vier jaar later en een rechtzaak verder (hij kreeg bij zijn nieuwe werkgever VBA werk onder zijn kunnen) nog altijd zeer verbitterd. De toenmalige direc teur (van 1982 tot 1987) leverde tot het laatst een verbeten strijd om het behoud van zijn dienst. Wet houder Bordewijk wilde destijds af van de lastige accountants dienst, denkt Oudhof. "Kort na de raadsverkiezingen van 1936 sprak ik Bordewijk op een receptie en die zei mij: 'Zo nu moeten we eens af van die dienst van jou'. Een jaar later was het zover", zegt Oudhof. Bordewijk was niet geïnteres seerd in de controles door de dienst, ook niet als een fraude werd geconstateerd, zegt Oudhof. "Bij de directie Sport en Recrea tie was het al jaren een puinhoop, waardoor de kans op fraude groot was. Ik had al een paar maal aan Bordewijk gerapporteerd, dat daardoor de kat op het spek werd gebonden. Hij zei dan: 'Ze moe ten gewoon hun hand uit de kas houden' en dat was het dan. Be gin 1987 kwam ik bij die directie een fraude op het spoor, maar ik heb toen de opdracht gekregen te stoppen met het onderzoek". Slachthuis De jacht op fouten werd de ac- countanstdienst door Bordewijk niet in dank afgenomen, zegt Oudhof. "Bordewijk nam het ons zelfs kwalijk, als wij zaken con troleerden. Indertijd betaalde de gemeente vaak te veel subsidie aan sommige instellingen, die zo brutaal waren om meer te vragen dan waarop zij recht hadden. Toen ik dat uitzocht met mijn dienst, zei Bordewijk: 'Het maakt niet uit of een bepaalde instelling te veel geld krijgt, want dat gaat er bij een andere instelling ge woon weer vanaf: moet die ook maar zo hondsbrutaal zijn. Ik heb gewoon een bepaald bedrag aan subsidies en dat moet kloppen'. Hij vond het zonde dat ik duurbe taalde accountants liet uitzoeken, hoeveel elke instelling aan subsi die mocht krijgen. Vergeet niet dat de gemeente voor 50 mifioen gulden aan subsidies verstrekt". Toen het slachthuis in de jaren tachtig werd gesloten, had de ge meente nog een vordering lopen van ongeveer 300.000 gulden. "Ik wilde daar achter aan. maar Bor dewijk zei: 'Laat maar zitten, het wordt toch niks'. Ik stond toen voor de keuze Bordewijk voor het hoofd te stoten door het geld toch proberen te halen of de gemeente te benadelen door dat niet te doen", zegt Oudhof. "Uiteindelijk heb ik die drie ton gehaald en bij Bordewiik up tafel gelegd Borde wijk vond het niet leuk. maar ik had wel mijn persoonlijke eer ge red". Aangifte Wethouder Bordewijk heeft niet veel behoefte om in te gaan op de beschuldigingen: "Als de accoun tants indertijd aanmerkingen hadden gehad, dan hadden die in de accountantsverklaring moeten staan. Die verklaringen waren voor de commissie voor de reke ningen echter geen aanleiding om de wethouder te horen. Het heeft geen zin om - nu een wethouder in de publiciteit is allemaal be schuldigingen te gaan uiten over zaken, waarvan niemand zich meer kan herinneren wat er pre cies is gebeurd". Alleen over de fraude bij Sport en Recreatie zegt Bordewijk: "Daarvan is toen wel aangifte ge daan bij de politie, die de zaak verder heeft uitgezocht. Boven dien kan een wethouder een on derzoek niet stoppen, want een accountant heeft zijn eigen ver antwoordelijkheid" Fijntjes merkt hij op "Pas na het vertrek van de GAD, zijn de gemeente-re keningen op tijd opgehandeld door de VBA". Mail ramt auto na ruzie om parkeerplaats LEIDEN Een41-jarige Leidenaar heeft gistermiddag op de Rem- brandtstraat de VW-kever van een 27-jarige Leidse vrouw verschillen de keren geramd met zijn auto. De man was boos omdat de vrouw een parkeerplaats innam die hij ook op het oog had. Hij dreigde daarop op de auto van de vrouw in te rijden als zij haar wagen niet zou weghalen. Toen de Leidse niet aan dit verzoek voldeed, voegde de man de daad bij het woord en botste een aantal ma len tegen de kever op. Die raakte daardoor zwaar beschadigd. De politie kon de Leidenaar even later aanhouden. Hij kreeg een pro ces-verbaal wegens vernieling. De man heeft nog enkele uren op het politiebureau doorgebracht. Kunstbeurs van amateurs 1 april in Pieterskerk LEIDEN Amateurkunstbeurs 'Artistieke handen' komt op Twee de Paasdag, maandag 1 april, naar de Leidse Pieterskerk De beurs gaat om 11 uur van start en duurt tot 17.30 uur. 'Artistieke handen' geeft creatieve hobbyisten de kans hun werken te tonen aan een groot pu bliek. Het werk kan vaak voor een laag bedrag gekocht worden. Een tweede doel van de beurs is bezoe kers. die op zoek zijn naar een zin volle besteding van hun vrije tijd, op ideeen te brengen. Op 'Artistieke handen' tonen amateurs onder meer hun gemaakte poppen, schil derijen, keramiek, droogbloemen, origami, houtsnijwerk, sieraden, aquarellen, heraldiek, patchwork en zijde. De beurs heeft inmiddels een zodanige bekendheid gekregen dat er voor deelnemers een wacht lijst is aangelegd. Wildschut weidt voor Roomburg LEIDEN Sinds enkele dagen staat een groot bord van het Zoeter- meerse bouwbedrijf Wildschut op bedrijvenpark Roomburg, nabij de Rijksweg A4. Het is het begin van een wervingsactie naar gegadigden voor een stuk grond 'met wat onge lukkige afmetingen' op het terrein. Volgens het bestemmingsplan is dit gedeelte gereserveerd voor het dierenasiel, maar het terrein is daar volgens een woordvoerder van de gemeente helemaal niet geschikt voor. Met de beheerder van het asiel aan de Besjeslaan wordt gezocht naar een andere plek. Het is de bedoeling dat Wildschut de komende vier a vijf maanden zoekt naar geïnteresseerden. Het stuk grond heeft een oppervlakte van 2000 vierkante meter. Het is ta melijk smal. en daarom is het vol gens de gemeente-ambtenaar niet erg geschikt voor een produktiehal. "De afmetingen zijn niet erg per fect, maar er valt wel wat mee te doen. In de sfeer van dienstverle ning. een showroom of iets ambach telijks". aldus Wildschut. Er zijn nog geen contacten met potentiele kandidaten. LEIDEN Hamburgerrestaurant McDonalds aan de Beestenmarkt is gistermiddag opnieuw doelwit ge weest van actievoerders. Tegen de glazen afscheiding van het terras werd een verfbom gegooid. Wie hiervoor verantwoordelijk is, is nog onduidelijk. Volgens het bedrijf be draagt de schade ongeveer duizend gulden. OP NAAR VAN OER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: HAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststot van het kwaliteitsmerk Oeceirninck. Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt Het geheel voorzien van Komo-ctrtilicaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. m Acr_ •m TLVLU STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13