LEIDSCH DAGBLAD PvdA wil nu mes zetten in veestapel •s NODIG! ch Rivalen Gorbatsjov en Jeltsin winnen beiden Quick Boys stapt uit 'deal' begintijdstip streektoppers 'Miljoen varkens minder om mestprobleem te verkleinen NARCISSEN KONDIGEN BEGIN BOLLENSEIZOEN AAN Opperbevelhebber Israël: Golan ruilen voor vrede' Kabinet: sancties tegen Zuid-Afrika opheffen SCHARREL- VARKENSVLEES. iS Vermiste arts blijkt vermoord DINSDAG 19 MAART 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39500 Prijs fl. 1,45 MOSKOU (AP) - Zowel Sovjet-pre sident Gorbatsjov als zijn politieke rivaal, de president van de Russi sche Federatie, Jeltsin komen als overwinnaars uit het referendum te voorschijn. In de volksraadpleging die zondag in de Sovjetunie werd gehouden sprak op basis van de nu getelde stemmen een flinke meer derheid zich uit voor het bijeenhou den van de unie. Groter dan giste ren na de eerste resultaten werd ver ondersteld. Na het tellen van de stemmen in 7 van de 15 republieken - Oekraïne, Wit-Rusland, Kazachstan, Oezbe kistan, Tadzjikistan, Toerkmenië en Kirgizië - gaf 70 tot 95 procent van de Sovjet-burgers het ja-woord op het staatkundige behoud van de Sovjetunie. In de Russische Federatie en Ruime meerderheid voor handhaven unie Azerbajdzjan waren nog geen defi nitieve uitslagen bekend. Plaatselij ke tellingen wijzen er op dat op het platteland en de meeste steden de meerderheid voor de unie heeft ge stemd; alleen in Moskou en Sverd lovsk zou dit niet het geval zijn. derheid voorstander is van een di rect gekozen president. Een regel rechte overwinning voor Jeltsin want Gorbatsjov was tegen een uit spraak op deze vraag tijdens het re ferendum. Volgens het Sovjet-persbureau Tass stemde in de hoofdstad Mos kou iets meer dan 50 procent van de kiezers voor het behoud van de unie. Zesenveertig procent zei nee. Voor de invoering van een direct ge kozen president van de republiek was 78 procent van de Moskovieten. In Leningrad stemde 50,5 procent voor de unie en 43 procent tegen. Zes naar onafhankelijkheid stre vende republieken boycotten het referendum en een meerderheid van de kiezers bleef daar thuis. Vol gens de Sovjet-wet is een verkiezing ongeldig als meer dan 50 procent van de kiezers niet komt opdagen. Functionarissen zeggen dat in Let land 500.000 mensen en in Litou wen 652.000 mensen gingen stem men; in beide gevallen minder dan de benodigde 50 procent. In Litou wen zou 97 procent zich voor de unie hebben uitgesproken. (zie ook pagina 7) LEIDEN/KATWIJK - Het duel in de eerste klasse van het amateurvoetbal tussen Rijnsburgse Boys en Quick Boys wordt zaterdag gewoon om 15.00 uur gespeeld. In tweede instantie besloot Quick Boys geen medewerking te verlenen aan het verplaatsen van het aanvangstijdstip naar 16.15 uur. Dat was aanvankelijk wél gedaan om de andere streektopper, die tussen Katwijk en Noordwijk, niet in de wielen te rijden. Tussen de vier kempha nen - van wie de twee Katwijkse dorpsgenoten nadrukkelijk in de race zijn voor het kampioenschap - was zaterdag afgesproken om de partijen achter elkaar af te werken. Katwijk - Noordwijk om 14.00 uur en Rijnsburgse Boys - Quick Boys dus om 16.15 uur. Zodoende zou de echte liefhebber dubbel aan zijn trekken komen. Om aanraden van de spelersgroep van Quick Boys besloot het bestuur van de club de zaak gisteravond evenwel terug te draaien. Dit tot teleur stelling van de drie andere belanghebbenden. DEN HAAG (ANP) - De PvdA-Kamerfractie vindt dat een begin moet worden gemaakt met de inkrimping van de Ne derlandse varkensstapel. De technische oplossingen voor het mestprobleem laten te lang op zich wachten, zo zegt PvdA-landbouwspecialist Huys. Hij vindt dat het aantal varkens met één miljoen stuks moet worden verminderd. Op dit moment telt Nederland ruim 14 miljoen varkens. Voor de milieu problemen die de varkens veroorza ken is een technische oplossing nog altijd niet voorhanden, constateert Huys. "De grootschalige mestver werking komt slechts moeizaam van de grond. Bovendien zijn er nog steeds geen technische oplossingen beschikbaar die de ammoniakuit- stoot in de concentratiegebieden kunnen verminderen." Huys loopt met zijn opvatting vooruit op het standpunt van het kabinet. Dat heeft gesteld dat eind 1994 tenminste 6 miljoen ton mest moet worden verwerkt in de mest- fabrieken. Als dat streven niet wordt gehaald, gaat het mes in de veestapel. Volgens Huys moet niet te krampachtig worden gedacht over inkrimping van de varkensstapel. "Macro-economisch hoeft het geen bezwaar te zijn als een deel van de varkens verdwijnt. Als je maar zorgt dat de produktie zijn meerwaarde behoudt. Dus geen karkassen meer exporteren, maar het vlees zelf ver der bewerken". Overigens zegt Huys niet per se vast te willen houden aan het getal van één miljoen. "Ik zie dit meer als een signaal. Het is voor ons be spreekbaar om een beleid te voeren, waarbij het aantal dieren vermin dert." CDA-kamerlid Van Noord is het niet eens met de opvatting van Huys. "Ik ben nog niet toe aan een discussie over inkrimping", aldus AZL is te laat met subsidie-aanvraag topklinische zorg LEIDEN Het Academisch Zie kenhuis Leiden heeft te laat een aanvraag ingediend voor extra geld voor topklinische zorg (zoals het gebruik van couveuses). Staatssecretaris Simons en mi nister Ritzen hebben gisteren de verdeling van de 11,5 miljoen gul den bekend gemaakt, en het AZL moet de aanvraag voor geld nog indienen. Het ziekenhuis heeft gewacht op het verschijnen van een nota over topklinische zorg. Door dat wachten, de nota was er overigens al in december, heeft het zieken huis nu de boot gemist. (zie verder pagina 15) Van Noord. "De Kamer heeft inge stemd met het overheidsbeleid om pas in 1995 tot inkrimping over te gaan als er niet voldoende mestver werkingscapaciteit is. Volgend jaar wordt de balans opgemaakt. Het is niet nodig om daar nu nog iets aan toe te voegen." Volgens Van Noord is het huidige aantal varkens nodig om de groot schalige mestverwerking te finan cieren. Door nu al te praten over in krimping wordt het landbouwbe drijfsleven ontmoedigd, stelt Van Noord, waardoor de mestverwer king helemaal niet van de grond komt. Van Noord constateert wel dat er sprake is van aarzeling bij de finan ciers om te investeren in mestver werking. JERUZALEM (Rtr) - Dan Sh- omron, de opperbevelhebber van het Israëlische leger, heeft zich gisteren in het debat over de door Israël bezette gebieden gemengd met de onverwachte suggestie dat de joodse staat met de Arabi sche landen land voor vrede zou kunnen ruilen. Premier Yitzhak Shamir verze kerde eerder op de dag nog dat Is raël de Golanhoogte, die het in 1967 op Syrië veroverde, niet te rug zou geven in ruil voor vrede. Met zijn opmerkingen wilde Sha mir de uitlatingen van minister Ehud Olmert van volksgezond heid ontkrachten, die afgelopen weekeinde zei dat Israël bereid was met Syrië over de Golan te onderhandelen. Shomron verklaarde tegen Is raëlische verslaggevers dat de waarde van grondgebied veran dert als landen van een situatie van oorlog naar vrede overgaan. "Een politieke overeenkomst is veel meer waard dan grondge bied. Deze is verbonden met wa penbeheersing, de controle van een land over een ander land. Hij legde uit dat "als je praat over landen in staat van oorlog is grondgebied zonder twijfel van groot belang. Maar als je praat over andere soorten regelingen is het duidelijk dat deze ook ele menten bevatten die de dreiging verminderen en bijvoorbeeld de mogelijkheid bieden voor vroeg tijdige waarschuwing". De opmerkingen van Shomron, die deze maand na een ambtster mijn van vier jaar aftreedt als op perbevelhebber, zullen vrijwel zeker tot woedende reacties van extreemrechtse politici leiden, die er absoluut tegen zijn dat Is raël bezette gebieden afstaat. LISSE De eerste bloemenvelden in de bollenstreek tonen al hun kleu renpracht. Dit veld de Achterweg-Zuid reeds in volle bloei voor de Keukenhof gaat. Het zachte wee tijd heeft Lisse staat m een week Lisse open- in de laatste krokussen doen openspringen. De meeste hya cinthen en tulpen hebben nog een paar mooie voorjaarsdagen nodig om een kleurtje te krijgen. (foto Wim Dijkman) DEN HAAG (GPD/ANP) - De re- akkoord met het definitief afzien gering vindt dat de huidige econo- van een investeringsverbod. Wat af- mische sancties tegen Zuid-Afrika schaffing van al bestaande econo- Europees verband onder bepaal- mische maatregelen betreft, wil de ken als duidelijk is dat wetsvoor- 'onomkeerbaar' ingeslagen door de stellen van de Zuidafrikaanse rege- Zuidafrikaanse regering. De PvdA de bestrijdt die stelling i aantal apartheidswetten defin ring echt het intrekken laatste apartheidswetten beogen. Volgens Van den Broek sporen tief wordt afgeschaft en eer de plannen geheel met de afspraken Grondwet is aangenomen, die de 12 EG-landen tijdens de vorig kan worden gesproken van jaar in Rome gehouden top hebben omkeerbaar procej). gemaakt over het sanctiebeleid te- gen Zuid-Afrika. Een ambtelijke EG-werkgroep de regering. D66 vindt dat t Later weer regen Vannacht vooral in het noorden enkele opklaringen en een mini mumtemperatuur van ongeveer 6 graden. Overdag half tot zwaar bewolkt en vooral in de middag en avond weer regen. Middagtempe- ratuur ongeveer 13 graden. Zuid westelijke wind, matig, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig. De vooruitzichten voor donder dag tot en met zondag: Eerst pe rioden met regen, in het weekein de droog en meer zon. Middag- temperatuur rond 9 graden maar op donderdag nog ongeveer 12 graden. 26 PAGINA'S Naast gewoon varkensvlees verkopen we nu ook scharrel-varkensvlees. Scharrelvarkens hebben een dierwaardiger bestaan onder diervriendelijker omstandigheden.Ze hebben voldoende lichten loop ruimte. Dit wordt punctueel gecontroleerd. Al deze zorg betekent wel dat u voor scharrelvlees ietsje meer betaalt. U vindt dit scharrelvlees, dat u herkent aan het hier af gebeelde vignet, in onze zelfbedieningsafdeling. Roofvogels doden honderden padden LELYSTAD (ANP) - De honderden padden die afgelopen weekeinde dood zijn gevonden bij Lelystad zijn aangevallen door roofvogels. Dat zegt patholoog dr. J.E. van Dijk van het Centraal Diergeneeskundig Instituut in Lelystad, nadat hij en kele dieren heeft onderzocht. Vol gens de patholoog zijn de dieren aangevallen toen ze zich tijdens de paddentrek in open veld begaven. Van Dijk sluit eerdere vermoe dens over een mogelijke vergifti ging of een onbekende ziekte volle dig uit: "De dieren missen enkele orga nen en dat kan alleen het werk van eksters en meeuwen zijn geweest". zal de Zuidafrikaanse wetsvoorstel len binnenkort tegen het licht hou den. Van den Broek hoopt dat een deel van de boycot-maatregelen on gedaan kan worden gemaakt nog voordat Nederland het EG-voorzit- terschap overneemt per 1 juli van dit jaar. De bewindsman zei gisteren in kamercommissievergadering, dat het wetsvoorstel dat investeringen in Zuid-Afrika verbiedt, definitief niet bij de Kamer wordt ingediend. Ook de PvdA ging schoorvoetend ETA-leden opgepakt BAYONNE (AP) - De Franse politie heeft gisteren vijf leden van de af scheidingsbeweging ETA uit Spaans Baskenland gearresteerd. Een van de arrestanten is de 33-jari- ge ETA-topman Arcauz-Arana, alias Josu Mondragon. De aanhou dingen werden verricht in de steden Bayonne, Biarritz en Anglet in het Frans-Spaanse grensgebied. peler sanctiebeleid pas aan de orde is als de onderhandeling over een nieuwe Grondwet in Zuid-Afrika daadwerkelijk van de grond ko men. Groen Links wil zo groot mo gelijke economische druk handha ven. (zie verder pigina 3) Ruim zestig dieren sterk verwaarloosd HOOGEZAND (GPD) De Dierenbescherming heeft gis termiddag bij een gezin in Hoogczand ruim 60 sterk ver waarloosde dieren in beslag genomen. Een aantal was al overleden. Veel van de dieren 4 pony's, 22 geiten en bok ken. 4 lammeren, 25 konijnen, 7 kippen, een haan en een hond waren in te kleine hokken gehuisvest. Een ernstig zieke pony stond aan zo'n kort stukje touw aan gelijnd, dat het dier niet kon liggen. Sommige geiten had den klauwen van 25 centime ter lang. Zij konden zich alleen nog maar op hun knieën voort bewegen. Tegen de eigenaren is proces verbaal opgemaakt wegens dierenmishandeling. Ontvoerders van Heineken niet vervolgd voor oude misdrijven AMSTERDAM (GPD) - Justitie ziet af van vervolging van twee Hei neken ontvoerders voor een reeks eerdere overvallen en een schiet partij in 1977. Het bewijs is volgens justitie niet rond te krijgen. Het onderzoek naar de misdrij ven, die van voor de Heineken-ont- voering stammen, nam ongeveer een jaar in beslag. Volgens persofficier mr. A Broek-Blaauboer is het technisch bewijs onvoldoende. Zo stuitte her kenning van de verdachten op moeilijkheden, vanwege de verstre ken tijd. Ook getuigen wilden niet meewerken. "Getuigen, zoals de toenmalige vriendinnen van de ver dachten, die eerst wel wat wisten en later opeens niets meer". Het duo (32 en 37) kreeg voor de Heineken- ontvoering 11 en 12 jaar cel. De Am sterdamse politie wil geen com mentaar geven op de zaak. Een van de bij de schietpartij betrokken Amsterdamse politie-agenten zou overwegen het met-vervolgen aan te vechten bij het Amsterdamse hof. Onderzoek naar fraude OV-kaart door studenten DEN HAAG/LEIDEN - Er wordt een onderzoek ingesteld naar moge lijke fraude met de OV-kaart voor studerenden. Het aantal aanvragen voor een duplicaat wegens verlies of diefstal ligt vier maal zo hoog als bij de gebruikers van de gewone OV-kaart. "Het hoeft geen fraude te zijn, maar we vinden het wel heel vreemd", aldus directeur Fortuyn van de OV-Studentenkaart BV Deze BV is verantwoordelijk voor de uitgifte van de OV-studenten- kaart. In totaal zijn er al 5000 dupli caten aangevraagd. In sommige grote steden, zoals in Amsterdam. Groningen, Haarlem en Maastricht, ligt dit percentage nog hoger. Fortuyn zegt dat het onderzoek wordt uitgevoerd door de Spoor wegrecherche en de controleurs bij de openbaar vervoerbedrijven. De controle op nummers van kaarten wordt verscherpt. Fortuyn wil dat het onderzoek vóór de zomer ophel dering verschaft. De Groningse politie wil dat de studenten voortaan aangifte van vermissing doen zodat een valse aangifte kan worden bestraft. Nu kunnen ze een formulier ophalen bij het postkantoor en dat laten af stempelen bij de politie. Maar dat geldt niet als een officiële aangifte. Bij de Leidse politie zijn tot nu toe ongeveer 130 meldingen bin nengekomen van verlies of diefstal. "Gezien het grote aantal studenten hier in Leiden, vele duizenden, ver bind ik geen conclusies aan dat aan tal. Ik vind het niet eens zo veel", al dus politiewoordvoerder Langen- doen. r I i" i i óók voor een blik over onze grenzen NIJMEGEN (ANP) - De 41-jarige met 25 r Albert Heljn. Ridderhof 2. De Aarhof 61. Herenhof 74. Alphen a/d Rijn; Hooigracht 85, Leiden; Winkelcentrum Winkelhof 29. Leiderdorp; Blokhuis 49. Lisse; Inslaan 83, Oegstgeest. kinderarts J.C. Labruyère uit het Gelderse Hummelo, die sinds 22 fe bruari vermist werd, is vermoord. Wandelaars vonden haar lichaam zondag in de Maas bij Appeltern. Uit sectie is gebleken dat de v de zaak. Labruyère vertrok donderdag avond 22 februari naar familie in Hoofddorp. Daar kwam zij nooit aan. Twee dagen later werd haar auto brandend aangetroffen in Ub- bergen bij Nijmegen. Van de vrouw ontbrak ieder spoor. Een zoekactie om het leven is gebracht. Hoe dat leverde niets op. Ook oproepen via gebeurd is, wil de politie nog niet tv en radio leverden geen bruikbare zeggen. Een recherche-team werkt tips op. Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Dat willen we niet missen! Wi| nemen een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28.75 Wi| nemen een kwartaalabonnement 76.75' Wi| nemen een jaarabonnement 298.60' Voor het abonnement ingaat ontvangen wi| de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1