Kritiek op uitstel Voorj aarsoverleg =DIGR0S= KPMG gaat miljoen Russen omscholen 'Half jaar voor beter beleid' AbvaKabo dreigt met acties bij aantasting vut MAANDAG 18 MAART 1991 PAGINA 3 'Werkgevers nemen democratie niet serieus' DEN HAAG (GPD/ANP) Het besluit van de organisaties van werkgevers om deelname aan het 'Voorjaarsover leg' met regering en vakcentrales voorlopig op te schorten, heeft het afgelopen weekeinde van de kant van zowel de regering als de vakcentrales kritiek geoogst. Van onze correspondent Renate van Iperen AMSTERDAM - 'Hilversum moet meer kijken naar wat het publiek op televisie wil zien in plaats van in de val te lopen door blind de markt te volgen. Dat betoogde VARA-voor- zitter drs. Marcel van Dam zaterdag tijdens een symposium van zijn om roep in het Amsterdamse RAI-Con- grescentrum. Van Dam zette zich fel af tegen een suggestie van drs. Harold de Bock, ooit zelf werkzaam jaar geleden voor de publieke omroep en mo menteel directeur van onderzoeks bureau Inter/View BV. De Bock verklaarde dat de publieke omroep moet laten zien wat het publiek wil: Onderzoeker: publiek bestel legt het loodje PvdA: sancties Zuid-Afrika nu versoepelen Regering en bonden vrezen dat er voor dit jaar geen afspraken ge maakt kunnen worden over terug dringen van ziekteverzuim en ar beidsongeschiktheid. Beide partij en hechten sterk aan goede afspra ken voor een dergelijk beleid. Ook volgens onafhankelijk kroonlid in de Sociaal Economi sche Raad Wolfsson leidt de hou ding van de werkgevers mogelijk tot vertraging van de oplossing van deze problemen. "Er is al gezegd dat we naar een miljoen arbeidsonge schikten gaan als er niets gebeurt. Dat kan maatschappelijk, sociaal en economisch niet. Dat moeten we in gezamenlijkheid keren en dat bete kent dat iedereen mee moet doen", verklaarde het kroonlid gisteren voor de Avro-radio. Niet alleen over het ziektever zuim maken de verschillende partij en zich nu zorgen. "Hoe zorgen we met z'n allen dan voor voldoende werkgelegenheid" vraagt CNV- voorzitter Hofstede zich af. Na de laatste cijfers van het Centraal Plan Bureau lijkt de werkgelegenheid in Nederland weer onder grote druk te komen. Wolfsson noemde de actie van de werkgevers "een vaandelvlucht" en vindt dat de werkgevers "de demo cratie op zo'n moment niet serieus genoeg nemen". Naar aanleiding van een aantal maatregelen die met de Tussenba lans van het kabinet zijn gepresen teerd, waarschuwden de werkge versorganisaties in het RCO (VNO, NCW, KNOV, NCOV en de boeren- organisaties) al eerder zich terug te willen trekken van de verantwoor delijkheid voor een gezamenlijke sociaal-economische beleid. Volgens de ondernemers staan enkele lastenverzwaringen haaks op eerder gemaakte afspraken. Vragen mag De Stichting van de Arbeid, waarin de top van de vakbeweging overlegt met vertegenwoordigers van de werkgevers, wil nog niet aan een al gemeen verbod op de vraag of een sollicitante zwanger is. Dat blijkt uit nieuwe aanbevelingen van de Stichting over het wervings- en se lectiebeleid die de oude aanbevelin gen uit 1982 vervangen. Nummer 1 Het fietsbezit en fietsgebruik is ner gens zo hoog als in Nederland. Dit blijkt uit een onderzoek van het Amerikaanse Worlcfwatch Institute. Drie Nederlanders bezitten volgens het instituut samen gemiddeld 2,4 fietsen tegen drie Amerikanen 1,2 fietsen. Uit het Amerikaanse onder zoek blijkt verder dat de stad Gro ningen derde staat op de lijst van steden waar het meest wordt ge fietst, vóór Peking en Delft. De nummers een en twee zijn de Chine se steden Tianjin en Shenyang. Extra zand Het strand voor de boulevard van Scheveningen krijgt één miljoen kubieke meter extra zand. Rijkswa terstaat heeft daartoe opdracht ge geven. De afgelopen jaren leverde het Scheveningse strand jaarlijks ongeveer een meter in omdat er in de winter meer zand wegspoelde dan er door de wind werd aange voerd. De kosten liggen tussen de zes en de zeven miljoen gulden. Be gin mei moet het extra zand op het Scheveningse strand liggen. Overeenkomst De Universiteit van Amsterdam (UvA) gaat op het gebied van ken nisbescherming en kennisover dracht samenwerken met de British Technology Group (BTG). Maandag ondertekenen bestuursleden van de universiteit en BTG de samenwer kingsovereenkomst in Londen. Het Britse bedrijf beoordeeld straks uit vindingen van de UvA, beschermt ze en voorziet ze zo nodig van een octrooi. Brabants onderzoek In Zuidoost-Brabant stelt de Rot terdamse Erasmus Universiteit de komende maanden een uitgebreid onderzoek in naar de relatie tussen levensomstandigheden en zeggen dat we het debat over de Tussenbalans nog eens over willen doen", aldus Lubbers. Maar zo zijn vooral verbolgen over het kabinetsplan om loonstijgingen in nieuwe cao's die te hoog worden voor het in stand houden van de koppeling via premieheffing 'af te Eerder leek de grootste vakcen trale FNV het dreigement van de werkgevers minder serieus te ne men. "De werkgevers hebben voor hun beurt gepraat en laten nu de spierballen rollen. Maar straks zit ten we toch weer met elkaar aan ta fel. Je bent toch met z'n drieën ver antwoordelijk", was het eerste com mentaar van de FNV. Premier Lubbers bleek vrijdag avond na afloop van het kabinetbe- raad al evenmin onder de indruk van het dreigement van de werkge vers en voegde daar aan toe eigen lijk ook geen behoefte te hebben aan 'rituele dansen'. Dan gaat het voorjaarsoverleg toch gewoon niet door, zo was uit de woorden van de premier te beluisteren. "We kunnen toch niet teruggaan naar de Kamer Vermiste vissers melden zich na grote zoekactie IJMUIDEN (ANP) - De kust wacht, de marine luchtvaartdienst, de plaatselijke reddingmaatschap pij, de rijkspolitie te water en een onbekend aantal schepen hebben drie dagen vergeefs gezocht naar twee vermiste sportvissers. De twee vermisten meldden zich zaterdag telefonisch bij de politie van Mid delburg, maar weigeren te zeggen waar zij 48 uur lang zijn geweest. De beide mannen vertrokken donderdag in een rubberboot vanaf de dijk bij Westkapelle op Walche ren. 's Avonds attendeerden omwo nenden de politie op de verlaten auto en de boottrailer van het niet teruggekeerde tweetal. Vrijdag zocht een Orion-verkenningsvlieg- tuig van het marine-vliegkamp Val kenburg een omvangrijk zeegebied af. Het kustwachtcentrum in IJmui- den verzocht het scheepvaartver keer op de Noordzee naar het twee tal uit te kijken. Zaterdag werd de olieblikken. Door het zakken zoekactie voortgezet en uitgebreid water blijft veel rommel op de grien- met de reddingboot Tuimelaar uit den liggen. Ook laten toeristen veel Cadzand. afval achter. «oioanp» drama het bestel het loodje De Bock toonde aan de hand var een aantal statistieken aan dat 'Hil versum' veel meer informatieve educatieve en culturele program ma's uitzendt dat de kijker wil zien. "Zelfs sinds de komst de wel populaire programmasoorten drama en amu sement nog minder dan tien jaar ge leden", aldus De Bock. Hij voorspelde dat de omroepen alleen een overlevingskans hebben Anders legt als de progammabedrijven fuseren. De omroepverenigingen zouden on-N afhankelijk kunnen blijven voort bestaan. De publieke omroep kan de slag om de kijkersgunst echter alleen winnen als de capabele be drijven de kans krijgen te handelen de markt, aldus De Bock. Vol- De zendtijd op Nederland 1 en 2 zou volgens de onderzoeker gevuld moeten worden door een marktge- voelig omroepbedrijf, samenge steld uit STER en de gedwongen ge fuseerde omroepen. Wie daar geen trek in heeft moet maar geheel zelf standig commercieel buiten het be stel opereren of naar Nederland 3 verdwijnen, aldus De Bock. Hij ziet DEN HAAG (GPD) - De PvdA het derde net als de speelplaats voor pleit in navolging van CDA en VVD minderhedenprogramma's over voor versoepeling van het sanctie cultuur en educatie. De eventuele beleid ten opzichte van Zuid-Afri- winst van Nederland 1 en 2 vloeit in ka. De PvdA is van mening dat de de visie van De Bock terug naar de wet op nieuwe investeringen door rent RTL 4 worden de onpopulaire gens de onderzoeker hebben de programmasoorten informatie en kunst meer uitgezonden dan tien programma's, in tegenstelling tot de commerciële omroep, die winst uitkeert aan de aandeelhouders. Het programmabedrijf moet in het model van De Bock worden be stuurd door een Raad van Commis sarissen, bestaande uit omroep voorzitters en reclamedeskundi gen. Het programmabedrijf zou hij laten betalen uit een groot gedeelte beoordeelde de plannen van presi van de kijk- en luistergelden en re- dent De Klerk en de afschaffing vai clame-inkomsten. De rest van het de apartheid als zeer positief. D' Tweede Kamer praat vandaag ove het sanctiebeleid. het kabinet kan worden ingetrok ken. Dit verklaarde het PvdA-ka- merlid Verspaget vanochtend voor de NCRV-radio. "Wij vinden op dit moment, dat gezien de ontwikkelingen in de af gelopen maanden in Zuid-Afrika. de wet door het kabinet kan worden ingetrokken", aldus Verspaget. Zij DRIMMELEN Ongeveer 300 ja gers en watersporters hebben zater dag in groepen het Brabantse deel van de Biesbosch 'schoongemaakt'. In totaal verwijderden ze 150 kubie- vuil en afval, zoals verrotte PvdA-Kamerlid Melkert stelt kabinet ultimatum DEN HAAG (GPD) - Als staande woensdag geen akkoord ging (de bonden kwart procent loonstij- de overheid wil niet hoger gaan ambtenaren, sluit AbvaKabo-be- dan 3,25 procent) en die vut. Voor stuurder C. Vrins stakingen Vrins is de aantasting van de vut-re- hoofdthema's pit het regeerak- punten uit het regeerakkoord vol koord duidelijker uitwerken: grote- doende is verbeterd. Dat moment re deelname aan het arbeidsproces, dan tevens bepalend sociale vernieuwing en het milieu- oordeling beleid. Komen deze punten na dat de bewindslieden, halve jaar nog onvoldoende uit de "Als dan blijkt dat verf, dan is de tijd rijp om te bekij- ministers toch onvoldoende ken of bepaalde ministers moeten worden vervangen. Het PvdA-Kamerlid Melkert zei dit gisteren voor de NCRV-radio. Hij denkt dat de matige presentatie het functioneren hun taak zijn toegerust, moeten wij niet aarzelen om te zeggen: even goede vrienden, maar beter iemand anders", verklaarde Melkert. Hij verheelde niet dat in de frac- Gedetineerde uit gevangenis van Sittard ontsnapt SITTARD (ANP) - Uit de gevange nis "De Geerhorst" in Sittard is in de nacht van zaterdag op zondag tussen drie en vier uur een gevange ne ontsnapt. Dat heeft directeur Go- rissen vanmorgen meegedeeld. De ontsnapte heeft volgens de di recteur hulp gehad van buiten. Hij is er aan de achterkant van de ge vangenis in een auto vandoor ge gaan. Het is volgens de politie een vuurgevaarlijk persoon van middel bare leeftijd die zijn gevangenistijd er bijna op had zitten. Wilde staking bij Aardenburg HOOGEVEEN (ANP) - Bij het diepvriesverwerkende bedrijf Lu cas Aardenburg in Hoogeveen is vanmorgen vroeg een wilde staking uitgebroken. De ochtendploeg, die om vijf uur aan het werk moest, heeft de poort afgesloten voor ieder een die naar binnen wil. De werkne mers hebben een actiecentrum in de Zuiderkerk in Hoogeveen inge richt. De industriebonden van FNV en CNV namen de actie later over. In een verklaring eisen de bonden de "absolute garantie" dat er geen ge dwongen ontslagen zullen vallen bij het met sluiting bedreigde bedrijf. Lucas Aardenburg. onderdeel van het Unilever concern, gaat per 1 maart 1992 sluiten. Tot afgelopen vrijdag is er tussen de directie van het bedrijf en de vakbonden overleg geweest over de voorwaarden van het sociaal plan dat voor de 340 werknemers zal moeten worden op gesteld. Zo willen de bonden dat er voor waarden worden opgesteld voor de werknemers van 55 jaar en ouder, die moeten afvloeien. Ook willen de Melkert vindt verder dat er zo snel bonden de zekerheid dat de werk- mogelijk een einde moet komen aan nemers, die worden overgeplaatst wat hij noemt de "zeer verouderde naar ijsfabrieken in Hellendoorn en partijorganisatie" van de PvdA. Het De Wilp. de garantie krijgen dat zij werk van het partijbestuur in Am- daar tenminste vijf jaar kunnen blij- sterdam en van de Haagse Kamer- ven. Verouderd verheidspersoneel niet uit. Breek- geling nu echter "onbespreekbaar". i de PvdA in de coalitie verbe- tiediscussie van afgelopen week r punt is de aantasting van de be staande vut-regelingen voor ambte naren, zoals minister Dales (binnen landse zaken) die voor ogen staat. Minister Dales wil de vut-rechten voor 60-jarigen helemaal afschaffen en die voor de leeftijd van 61 tot 64 jaar gedeeltelijk. Maar volgens Vrins zal de bestaande vut "de ko- Bij de laatste onderhandelingen mende jaren hard nodig zijn om ge- over een nieuwe ambtenaren-cao dwongen ontslagen te voorkomen", anderhalve week geleden leek er Bovendien komt minister Dales nog een "begin van overeenstem- volgens hem "aan geld dat de bon- ming" te zijn tussen de onderhande- den speciaal voor de vut hebben ge- lingspartners. De verschilpunten reserveerd". terd kan worden door een aange paste stijl van opereren. Volgens Melkert moeten de PvdA-ministers minder verwachtingen wekken. Bo vendien maken ze nu vaak onvol doende duidelijk waarom bepaalde keuzes om welke redenen worden gemaakt. Niet aarzelen Voor het PvdA-Kamerlid i slag die de PvdA is toege bracht bij de Statenverkiezingen, niet in de laatste plaats het opereren van partijgenote Dales van binnen landse zaken tegen het licht is ge houden. "Ook zij zal dit signaal niet mis verstaan, maar het is nooit te laat tot aanpassingen over te gaan en ik heb er alle vertrouwen in dat dat ook zo gebeurt", aldus de sociaal-demo- half craat. fracties overlappen elkaar in zijn ogen te veel. Melkert staat daarom een vergaande integratie voor ogen, naar het model van de Duitse zus terpartij SPD. Binnen de Partij van de Arbeid is sinds de nederlaag vorig jaar bij de gemeenteraadsverkiezingen de commissie-Van Kemenade te hulp geroepen om interne kritiek over het 'logge dan wel stoffige functio neren' van de partij te kanaliseren. De club moet verbeteringen aan dragen voor inhoud, organisatie en stijl van de partij. Melkert denkt dat de aanbevelingen van de commissie voor de PvdA een kwestie van "slik ken of stikken" zullen zijn. Moskovieten leren managementsteclinieken in Amsterdam Van onze correspondent Thea van Beek AMSTERDAM (GPD) - Onafge- nooit geleerd voor hun eigen mi ning uit te komen." De afdeling Openbare Werken i broken bestudeert Anatoly Frolov Moskou telt 35.000 werknemers op plattegrond van Amsterdam. Zijn drie collega's van de afdeling Openbare Werken uit Moskou luis teren intussen aandachtig naar een uitleg over grondexploitatie. Na e bevolking van negen milje Vorig jaar volgden 170 van deze ambtenaren gedurende acht weken een managementcur- werd gegeven door het Ne- half uur kijken vraagt Frolov: "Wie derlandse management adviesbu- zondheid. In 18 gemeenten krijgen waarschi;nljjk de 97 nnfl morton hof t-nnnnlr oor. vra. WddrSCnijnilJK Qe houdt zich hier bezig met landme ting?" Antwoord: "De gemeente Amsterdam heeft daarvoor een ei gen dienst." Frolov weer: "Maar wie maakt die kaarten dan?" Even is er enige verbijstering bij de Amsterdamse collega's. Tja KPMG. Doel was de Moskovieten iets te leren van westerse managementtechnie ken, gericht op een markteconomie. De ambtenaren uit het hoger- en middenkader kregen een training zich flexibel te leren opstellen, 27.000 mensen het verzoek genlijst in te vullen. Een deel van hen wordt later nog eens persoon lijk ondervraagd. Het onderzoek is bedoeld om inzicht te krijgen in de omstandigheden die op de gezond heid van invloed zijn. Hulpgoederen Islamitische organisaties in Neder land hebben een bedrag gemeente zelf. De andere werknemers te motive Rus toont verder geen enkele i tie en buigt zich weer geïnteres seerd over de stadsplattegrond. De veranderingen te kunnen uit dragen. Een twee weken durende stage i de tolk. In Rusland zijn slechts in beperkte mate plattegronden verkrijgbaar. En zelfs die kloppen niet helemaal, in verband met ge heime militaire gegevens. Het schijnbaar onbeduidende voorval is tekenend voor de stage miljoen gulden bijeen gebracht die de vier Russen bij de gemeente verklaring komt een paar uur later Europa of Amerika is het vervolg op jaar worden op dit Maar sommige dingen mogelijk hoe een en ander vorm gekregen wel. Wat mij wel aanspreekt was heeft. In het algemeen komen de een bouwproject in dit stadsdeel, stagiairs enthousiast terug. Een vol- Het viel ons op dat alles tot in de gende fase is inmiddels gestart, na- kleinste details was bepaald en dat melijk een training van het lager ka- rekening wordt gehouden met de der bij westerse bouwbedrijven." wensen van bewoners. Er is zelfs een inspraakprocedure geweest. Dat kennen wij niet." De cursus in Moskou heeft KPMG geen windeieren gelegd. Vo rige week sloot dit adviesbureau een contract met drie Moskouse in stellingen, waaronder Openbare Werken van Moskou. De komende jaren gaat KPMG op grote schaal Russische bouw- en constructie managers trainen in westerse mana gementtechnieken. Naar schatting gaat het daarbij op termijn om ten- inste een miljoen trainingen. Per kunnen helpen. Vooral door de cente politieke ontwikkelingen lukt offei het bedrijfsleven wat terughouden der te zijn. "Toch zijn bedrijven en De diensten in het algemeen zeer en thousiast om Russen over de vloer te hebben. Men krijgt wat meer kijk op het functioneren in de Sovjetu nie". aldus De Lusenet. Omdat die wensen afgelopen vrij dag niet door de directie werden in gewilligd is het overleg toen afge broken. Man en vrouw door messteken omgebracht ROTTERDAM (ANP) - Een veer tigjarige Rotterdammer en zijn 23- jarige vriendin zijn zaterdag dood gevonden in een flat in de Rotter damse wijk Ommoord. Beiden zijn door messteken om het leven ge bracht, verklaarde een woordvoer der van de Rotterdamse politie. De slachtoffers zijn gevonden door een familielid, die een af spraak had met de man. Ze lagen in verschillende kamers op de grond; er waren geen sporen van een vecht partij. Vandaag wordt sectie ver richt op de lichamen van de slaeht- Twintig politiemensen zijn bij een buurtonde ands enige tijd bevriend. Op de trap na de eerste verdieping van het appar tement heeft de politie bloedsporen gevonden. Omtrent motief en dader kon de politie nog niets zeggen. de KPMG-cursus. Ruim honderd 400.000 leidinggevenden naar, wes- ambtenaren hebben inmiddels een ters voorbeeld geschoold, dergelijke stage achter de rug. R. de Lusenet. vorig jaar een van Meestal was het hun eerste kennis- de trainers in Moskou: "Die dienst making met een ander land. In Ne- Openbare Werken staat daar nu vol- derland kwamen zij onder meer te- ledig op zijn kop. Er zijn nu inmid- recht bij de gemeenten Den Haag, dels zeventig zelfstandig opereren- Irak. Een acht man sterke delegatie matie tot zich. Wordt hen c i de islamitische organisaties gisteren van Schiphol vertrokken bezoek aan Jordanië actie gevraagd, dan blijven de ant- voorden meestal beperkt tot vrien delijke, doch weinigzeggende op- Tilburg en Arnhem, bij de Grontmij in Utrecht en het Haarlemse inge nieursbureau Necon. Dit keer is het de beurt aan het Amsterdamse stadsdeel Noord. De eerste indruk van Viktor de eenheden. Openbare Werken i nu een van de meest succesvolle or ganisaties in Moskou op het gebied van produktie en winstgevend heid." Het volgen van stages buiten de originele PHILIPS I „10 wdeo cassette. b4nden v h.s. E-ieo DUS VOOR 3 "or rijk. 95maar J Irak. In de Jordaanse hoofdstad merkingen. "Een kwestie Amman zal het geld worden handigd aan de islamitische hulpor- Roemer, verantwoordelijk ganisatie Rode Halve Maan. Pospelov na bijna een week Am-» Sovjetunie noemt De Lusenet 2 sterdam is dat de organisatiestruc- belangrijk. "In Moskou praat je turen zeer goed in elkaar zitten, over zaken die in het Westen gesne- "Lang niet alles kunnen we over- den koek zijn, maar daar vaak vage culturele uitstapjes. "Ze hebben plaatsen naar de Moskouse situatie, begrippen. Hier ziet men ter plekke tuurverschil", meent ambtenaar P. n Lwfsr/tcft 371 ir SunwtwVAJn 47 Zotiwmeer C

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3