Geen einde aan 'apartheid' in Kuwayt 5Hier hoefje niet in de rij te wachten 'Tökés handelde onverantwoord' UFO Emmassnn Nota over opstanding vormt tussenrapport REPORTAGE HMMMb——muniiii mi ■■wiww.ww MAANDAG 18 MAART 1991 KUWAYT-STAD Voor de distributie van voedsel en gasflessen hebben zich donderdagmorgen vroeg bij de Salmija-coöperatie in Kuwayt-Stad twee rijen gevormd. De linker sliert van sloebers in morsige dishdashes (Arabisch traditioneel gewaad) is onafzienbaar lang; in de rechter staat slechts een tiental goed geklede mannen te wachten. Het verschil zit hem in de nationaliteit. Links staan de Palestijnen, Sudanezen, Jordaniërs en Aziaten. Rechts hebben zich Kuwayti's opgesteld. En wie dat onderscheid nog niet ziet, kan proberen op de reuk af te gaan. De 'buitenlanders' stinken naar zweet en andere onfrisse menselijke geuren; de Kuwayti's ruiken naar after shaves of lotions. De oorzaak van dat onderscheid is dat de Kuwayti's over voldoende water beschikken om zich improvisorisch te wassen en zich te scheren. De Golfoorlog heeft geen einde gemaakt aan de 'apartheid' in Kuwayt. Als vanouds zijn de Kuwayti's geprivilegieerd boven de buitenlanders. Zelfs nu het voedsel in Kuwayt schaars is en de terugkerende regering niet in staat is de aanvoer van eerste levensbehoeften en de distributie ervan goed te regelen, heeft een Kuwayter vele strepen voor op zijn 'Arabische broeder' met een Jordaans of Sudanees paspoort. In de eerste plaats krijgen de oorspronkelijke bewoners van het emiraat meer en beter eten. De buitenlanders moeten het per dag doen met een paar platte broden als die er al Vluchtelingen achter prikkeldraad zijn enkele gekneusde tomaten, soms wat rijst en wat uien. Daarentegen worden de Kuwayti's indien voorradig bevoorrecht met melk, vers fruit, bakolie, melk en eieren. Bovendien zijn de hoeveelheden brood en rijst voor hen omvangrijker. Voor een volle gasfles staan bij de Salmija-coöperatie die ochtend hoofdzakelijk Palestijnen in de rij. Het zijn er honderden, die al uren wachten op de begeerde brandstof. Maar niemand weet zeker of hij ook met een gevulde fles naar huis gaat, want de uitdeling verloopt traag en om onverklaarbare redenen komt er soms zomaar een eind aan. Dat geldt ook voor de voedseldistributie. Weliswaar is op dit moment nog niet veel te krijgen in Kuwayt— de Irakezen plunderden het land vrijwel leeg maar de gastarbeiders hebben de indruk dat de Kuwayti's hen opzettelijk zolang laten wachten en in veel gevallen zonder eten naar huis sturen. De reden daarvoor is geen geheim. In de ogen van de Kuwayti's collaboreerden alle Palestijnen, Sudanezen, Jordaniërs en Jemenieten met Saddam Hussein. Het achterhouden van voedsel voor deze groep is een strafexpeditie. Zonder onderscheids des persoons. Met de Aziaten hadden de Kuwayti's toch al niet veel op, zodat zij er ook onder moeteriN lijden. Tenslotte waren zij slechts schoenpoetsers, bordenwassers en de schoonmakers van het eens zo welvarende emiraat. Niettemin wordt in de rijen door beide categorieën gemord. De 'buitenlanders' voelen zich ernstig gediscrimineerd en de Kuwayti's verwijten de emir dat hij alsmaar belooft dat 'morgen' het licht weer zal branden en water uit de kraan zal komen. Maar dat geluid horen de inwoners van het geteisterde landje nu al tien dagen. Vooral het gebrek aan water is een catastrofe. Met van Turken gehuurde tankwagens wordt weliswaar geprobeerd uit Saudi-Arabië voldoende drinkwater aan te voeren, maar de vraag is vele malen groter dan het aanbod. Het ontbreken van elektriciteit is al even rampzalig. Behalve dat niet kan worden gekoeld en eten dus heel snel bederft, is de stad na zonsondergang totaal verduisterd. In die spookachtige sfeer durft niemand de straat meer op. En dat is maar verstandig ook, want in het aardedonker zitten ook de vingers van de Kuwaytse soldaten bij de talrijke controlepunten in de stad. strak aan de trekker. Regelmatig zijn in de avond en de nachtelijke uren schoten te horen. Wie zich na spertijd half elf 's avonds op straat begeeft, riskeert zijn leven of na arrestatie drie maanden gevangenisstraf. MOSKOU Ivan Ivanovitsj Zjoek kijkt verbijsterd. Denkt u nu echt dat wij hier als leden van de kiescommissie zelf for mulieren gaan invullen? Me neer, daar staat zeven jaar ge vangenisstraf op. We zijn niet gek! Zjoek is voorzitter van de kiescommissie in stembureau 70 van het Moskouse Gagarin- district. Een desolate nieuw bouwwijk in Moskou-west. De staatsarchitect heeft zich ken nelijk laten inspireren door zijn kleuterervaringen met de blok kendoos. Clusters grijskleurige flats reiken naar de hemel, on derling gescheiden door lappen braakliggende grond. Het stembureau is gevestigd in een middelbare school. Een gipsen Len in kijkt vanaf zijn sokkel streng naar de verzegelde stembus. Zjoek: "Dat is mijn zegel. Vanmorgen heb ben we met zijn allen geconstateerd dat de bus leeg was Toen hebben we het loodje eraan gehangen". Er kan dus niks mis gaan, wil Zjoek maar even kwijt. De verhalen uit andere delen van het Sovjet-rijk over fraude met formulieren gaan hier niet op. De leden van Zjoeks commissie zitten in de garderobe achter bordjes die de nummers van de flatblokken aangeven Onder de kapstokken liggen de stapels refe rendum-formulieren. Njet De stemlustigen onder de 2848 bij dit bureau geregistreerde kiezers krijgen, op vertoon van hun pas en na het zetten van een handtekening, er drie: het exemplaar waarop met doorkruisen van 'njet' of 'da' moet worden aangegeven of men een .vde Unie van soevereine In Litouwen fungeerden gisteren ook tenten als stemlokalen. republieken' wil, het Russische exemplaar dat vraagt naar de wen selijkheid van een direct gekozen Russische president en een derde dat beoogt de burgemeester van Moskou in de toekomst recht streeks te laten kiezen. Volgens Zjoek heeft hij ook keu rig drie keer 2848 formulieren ont vangen. Maar even later kan de ver slaggever als soevenir best een drie exemplaren meekrijgen, zij het dat de voorzitter die wenst te voorzien van de aantekening: afgegeven aan Nederlandse correspondent. Zo nauw is de relatie tussen het aantal stemgerechtigden en het aantal for mulieren ook weer niet. Om twee uur 's middags, acht uur vóór het stembureau zal sluiten, hebben 1390 stemgerechtigden hun grond wettelijke recht laten gelden. De stemming is geheim, maar velen vinden het niet nodig zich terug te trekken achter de gordijntjes van de stemhokjes. Evenmin worden de kleine formuliertjes dichtgevou wen voor ze in de stembus verdwij- Zjoek: "Vroeger zaten de stern- formulieren in enveloppen. Maar dat was lastig tellen voor de com missie. Tijdrovend en verspilling van papier. En dat dichtvouwen, ach. het mag wel, maar het hoeft na tuurlijk niet". Na het stemmen kunnen de kie zers van hun activiteit bekomen in het 'buffet' van de school. Koekjes en thee. Automonteur Zacharikov heeft zojuist een 'nee' tegen Gor- batsjovs 'vernieuwde Unie' aange tekend. "Een proteststem. Hier hoef je niet in de rij te staan, maar voor de winkels wel". Hij is niet de enige. Chemie-studente Vera ("nee. laat m'n familienaam maar achter alleen ja op de Russische en Mos kou-vraag. Ik vind dat Rusland zelf standig moet worden, daarom ben ik vóór een direct gekozen presi dent. Gorbatsjov en zijn vernieuw de Unie. nee. daar geloof ik niet in". Deze twee kiezers geven de opi nie weer van een veel groter aantal dat we op deze referendum-dag aan schieten. Geen van hen gelooft dat het referendum de eerste stap is op weg naar een zonniger toekomst. Geen van hen heeft het idee dat hun stem enig gewicht in de schaal legt. Hoop Waarom dan toch gegaan? "Een heel klein beetje hoop wil ik hou den", zegt correctrice Tatjana Smir- nova. "Misschien wordt het toch wel iets beter, daarom ga ik maar stemmen. Maar het Unie-formulier maak ik ongeldig". De clientele van het stembureau is in meerderheid boven de dertig. In het stadscentrum aangesproken jongere stemgerechtigden zeggen hun tijd wel beter te kunnen beste den. "Politiek, praat me er niet van. Die Gorbatsjov. een veelprater. En nu moeten wij opdraven om hem het leven gemakkelijker te maken. Ik kijk wel uit", zegt Joeri, een 22-ja- rige winkelbediende. Voor het Kosmos-café in de Gor- ki-straat, waar behalve koffie ook kaas en boter te koop zijn, wachten zo n tweehonderd mensen buiten in de rij op hun beurt. Olga. een vijftig jarige ingenieur, is wel wezen stem men, maar zegt niet te weten wie ze moet vertrouwen. Ze heeft 'ja' ge stemd op alle drie vragen. "Ik ben vóór één Unie, omdat ik vind dat al le mensen als broeders en zusters moeten samenwonen, dat er geen vijandschap is in dit land. Maar het zal wel te laat zijn. Of ik Gorbatsjov kan vertrouwen, ik weet het niet, ik ben niet zo politiek aangelegd. Veel hoop heb ik niet". Het is geen wonder dat de Golfoorlog zo gauw voorbij was. De Amerikanen gebruikten een vliegende schotel die 150.000 kilometer per uur kan afleggen en waarmee ze dodelijke stralen kunnen afvuren. Het ruimteschip, afkomstig van een verre ster, maakte vorig jaar een noodlanding in Siberië. De Sovjets wilden het ding net eens grondig bestuderen toen de Amerikanen er een bod op deden dat niet kou worden geweigerd. Met pijn in het hart maar vooreen bedrag van 650 miljard dollar deden de Sovjets de schotel uiteindelijk van de hand. Want aan dat geld hadden zi j. met hun zieke economie, natuurlijk heel wat meer dan aan zo'n UFO. Vandaar dat Irak geen kans had. De Amerikanen stapten in hun schotel, raasden ermee naar Irak en ZAP!'ZAP! - de ene Iraakse straaljager na de andere radar aan barrels. Overhigh tech gesproken! Uit het bovenstaande blijkt maar weer eens dat je met lezen je blikveld verruimt. Ik heb het verhaal over de vliegende schotel imtners ook maar ergens gelezen en wel in de Amerikaanse krant Weekly World News. De Weekly World News is een van de tabloids die je hier bij de supermarkt kan kopen. Ze staan uitgestald op een perfect strategische plaats: bij de kassa's, waar je op je beurt staat te wachten. Tabloids zijn kranten van een klein formaat, met een inhoud die nogal afwijkt van de krant die u op het ogenblik in handen hebt. Want uw krant doet z'n best om over feiten te schrijven. Bij tabloids is het redactionele uitgangspunt: alles mag m de krant, als het maar - verkoopt. Laat ik het zo formuleren: vergeleken bij tabloids als Weekly World News. The National Enquirer en The Sun hebben Nederlandse roddelbladen als Story en Privé het waarheidsgehalte van de wetenschappelijke interesse in de Amerikaanse volkscultuur. Daarom kan ik nu overbrieven dat Saddam graag in jurken rondloopt en zijn vele seksuele veroveringen met een brandijzer een vlaggetje van Irak in het achterwerk brandt. Ook heeft hij zich de afgelopen maanden laten adviseren door vier oude, aan aderverkalking lijdende generaals die nog onder Hitier hebben gediend, met namen als Hein rich van Steuben (70) en Friedrich Focke (73). En ten slotte: als Saddam straks ineens is verdwenen, dan weet ik, dank zij The Sun, waar hij is: de Amerikaanse staat Colorado. Want daar heeft hij, diep in de Rocky Mountains, een geheim fort, verborgen onder een onschuldig ogende ski-hut. Het fort heeft muren die het geweld van tactische kernwapens kunnen doorstaan! Er ligt voor twee jaar eten in opgeslagen! Pas steeg rook uit een van de schoorstenen op! Drie auto's zijn er in de buurt gesignaleerd! Zeg nou zelf: dat kan toch allemaal geen toeval zijn? Prof. Juhasz over held revolutie: LEIDEN De onverzettelij ke houding van de Roemeen se predikant Laszló Tökés, die vorige week als 'held van de revolutie' werd geëerd met de Geuzenpenning, had een keerzijde. Tökés heeft ande ren daarmee ernstig in gevaar gebracht. Een enkeling moest dit zelfs met de dood beko pen. Dit meent de Roemeense prof. dr. T. Juhasz, kerkelijk hoogleraar van de Hongaarstalige Hervorm de Kerk, de kerk waarvan Tökés sinds vorig jaar één van de twee bisschoppen is. Net als Tökés. was Juhasz dezer dagen in ons land. Hij verzorgde onder meer enige gastcolleges aan de univer siteit van Leiden. Na afloop van een college over 'Kerk in de openheid, openheid in de kerk', werd Juhasz gevraagd naar zijn mening over de princi piële opstelling van Tökés. Reeds vanaf zijn studietijd heeft deze zich verzet tegen de kerkleiding, die gemene zaak maakte met het regime, en de politiek van Ceau- sescu. Juhasz benadrukte dat hij nim mer de juistheid van Tökés' op stelling in twijfel heeft getrokken, maar wel publiekelijk de aard van zijn opstelling heeft bekritiseerd Die houding was volgens de ker kelijk hoogleraar niet verant woord. Niet alleen voor Tökés zelf, maar ook voor mensen die zich door hem lieten meeslepen, aldus de hoogleraar. Volgens Juhasz moesten Tökés medestanders veelal de bescher ming missen van de internationa le bekendheid die Tokés zelf wel genoot. De gevolgen waren on derdrukking of zelfs de dood. Juhasz noemde geen voorbeel den, maar bekend is het geval van een kerkeraadslid van Tokés in Timisoara, die in 1989 dood in een bos werd gevonden. De man had namens de kerk een verzoek schrift opgesteld, waarin de zaak van Tökés werd bepleit. Ook anderen in de directe om geving van Tökés werden be dreigd en verschillenden werden het slachtoffer van aanslagen. Toen de situatie medio 1989 ook voor Tokés zelf buitengewoon ernstig werd, heeft Juhasz zijn openlijke kritiek verder ingeslikt, "want het is niet kies om iemand te kritiseren die in levensgevaar De wijze waarop Tökés zich heeft opgesteld na de revolutie, die bij diens woning in Timisoara begon, klopt volgens Juhasz ook niet. Tökés, aldus de kerkelijke hoogleraar, heeft zijn populariteit te veel uitgebuit. Hij was ook de held gebleven, als hij minder de publiciteit had gezocht. Hoewel Tökés zich onmisken baar dapper heeft gedragen, moet hij zich volgens Juhasz meer rea liseren dat hij nu zijn status als symbool van hoop aantast. Hij had meer zeggingskracht kunnen krijgen, wanneer hij als bisschop rustig zijn werk had gedaan en minder aan de weg getimmerd. Door maar overal allerlei stelli ge uitspraken te doen, heeft Tö kés er zelf mede de hand in gehad dat er in het door etnische conflic ten verscheurde Roemenië, aller lei onjuiste lasterverhalen over hem de ronde doen. Die schade van zijn faam, die hij door Gods wil kon verwerven, had hij kun nen voorkomen, aldus Juhasz. Verder liet Juhasz weten dat 'zijn' kerk zich nooit verlaten heeft gevoeld door de Wereldraad van Kerken, of welke kerk ook in het buitenland. Hij noemde ter il lustratie de contacten die sinds de jaren zestig bestaan met ons land, waarbij uitwisseling van studen ten plaatsvond. Tökés heeft vorig jaar de Wereldraad wèl voor de voeten gegooid, dat de Hervorm de Kerk zich alleen gelaten voel de. Juhasz beaamde dat de laatste decennia geen periode vormen, waar de Hervormde Kerk in Roe menie trots op kan zijn. Hij verge leek de kerk met een vlooiencir cus. Om de vlooien te trainen wordt er een glazen stolp over hun bak geplaatst. Op den duur wagen ze geen sprong meer, om dat ze weten dat ze zich dan zullen stoten. Als na enige tijd de stolp wordt weggehaald hebben de vlooien dit niet in de gaten, aldus Juhasz. Ook vijfde versie stuit Itrijgt veel kritiek DOORN (ANP) De discussie in de Hervormde Kerk over de licha melijke opstanding van Christus is nog lang niet ten einde. De sy node besloot zaterdag het rapport 'Geding over de opstanding' niet als pastorale handreiking maar als een soort 'tussenrapportage' naar de plaatselijke gemeenten te sturen. Ds. A.W. Berkhof van de Raad /oor Kerk en Theologie had ove rigens wel gewaarschuwd dat het rapport het maximaal haalbare was wat de raad aan denkvermo gen te bieden heeft. De discussie ontstond twee jaar geleden, toen de inmiddels over leden Leidse kerkelijk hoogleraar dr. F.O. van Gennep in het blad 'In de waagschaal' schreef niet te geloven in de lichamelijke op standing van Christus en in won deren. Volgens hem zouden veel collega's die mening delen. Het synodebestuur besloot de Raad voor Kerk en Theologie een pastorale handreiking voor de ge meenten te laten opstellen. De sy node besprak in november vorig jaar een vierde versie van deze handreiking. De raad kreeg toen opdracht het commentaar in een vijfde versie te verwerken. Dit stuk bleek nog altijd kritiek op te roepen. Volgens voorzitster M.A. Sij- brandij-Verbist van de Raad voor de Herderlijke Zorg staat de nota vol "suggestief, wollig en omhul lend taalgebruik". De opstanding van Christus zou veel duidelijker aan de orde moeten komen. Nu wordt er.volgens haar om de hete brij heen gedraaid. Andere belangwekkende pun ten die de synode besprak: Kerkvoogdij. De synode be paalde dat de kerkeraad alleen wijzigingen in een concept-be groting mag aanbrengen in over leg met de kerkvoogdij. Als beide partijen niet tot overeenstem ming komen, wordt het geschil voorgelegd aan de provinciale kerkvoogdijcommissie. Homo-tucht. Het synodebe stuur nodigt de commissie voor het opzicht binnenkort uit voor een gesprek over de criteria die een kerkeraad moet toepassen, voordat hij een tuchtmaatregel te gen een homoseksueel neemt. De commissie, het hoogste rechtsorgaan binnen de kerk. keurde het vorige maand goed dat een kerkeraad een homo seksueel gemeentelid had uitge sloten van het avondmaal. Syno deleden toonden zich zaterdag "geschokt door" en "diep teleur gesteld over" het besluit van de Met dit voorstel kwam de syno de terug van haar besluit in eerste lezing, dat aan de kerkeraad de vaststelling toekomt, eventueel na overleg met de financiële spe cialisten, de kerkvoogdij. De sy node bepaalde voorts, dat de meerderheid van de kerkvoog den ook lid van de kerkeraad moet zijn. commissie voor het opzicht. Voorzitter ds. B. Wallet erkende dat de criteria niet hebben ge functioneerd. De Klerk oneens met kerkleiders KAAPSTAD (ANP) - De Zuid- afrikaanse president De Klerk en de kerken in zijn land verschillen nog diepgaand van mening over herstel van de democratie. Dit bleek tijdens een overigens harte lijke ontmoeting van De Klerk met de leiders van de Zuidafri- kaanse kerken. Uitgangspunt was het docu ment van de nationale kerken- conferentie vorig najaar te Rus tenburg, waarin de apartheid zon de werd genoemd en wegen wer den aangegeven voor herstelbeta ling door de blanken aan de zwar te slachtoffers van de apartheid. De Klerk is van mening dat het niet de rol van de kerken is om po litieke uitspraken te doen. De pre sident had verder duidelijk ge maakt dat hij in grote lijnen de Rustenburg-verklaring wel kon onderschrijven. In een verwijzing naar zijn eigen Dopperkerk (die Rustenburg heeft afgewezen) zei De Klerk dat hij het niet in alles met deze kleine maar invloedrij ke kerk eens was. STANDPLAATS: Washington Henk Dam De tabloids staan barstensvol verhalen over UFO's, poezen die papagaaien opeten en nu kunnen praten, vampiers en tot leven gekomen tatoeages,! "Zeeman Door Slang Op Arm Verslonden!"). Het is verleidelijke stuff, vooral als je je in de rij voor de kassa verveelt. Geen wonder dat vijftig miljoen Amerikanen geregeld tabloids lezen. Zij zijn de afgelopen weken op een unieke manier over de Golfoorlog en vooral over de Iraakse president Saddam Hussein geïnformeerd. Want Saddam Hussein in de krant, ontdekten de uitgevers van de tabloids al gauw, verleidt meer mensen tot kopen dan publiekstrekkers als Jackie Onassis, Madonna, het Monster van Frankenstein en Roseanne Barr. Waarvan akte. want ik hèb er wat gekocht - uiteraard uit puur

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2